Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και θα εκπλαγεις ακομα πιο πολυ αν δεις και τα προηγουμενα φιλμ του σκηνοθετη. Πολυ δυνατα.

 

Ειδικα τα memories of murder το madeo το okja αξιζουν πολυ. Το host σιγουρα ηταν μια πολυ ιδιαιτερη ταινια αλλα κατι με χαλασε οπως ειχε γραψει στην κριτικη μου. Το snowpiercer επισης τιμιο αν και οχι οπως τα πρωτα 3.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Burning (2018) 5/10

 

Από Κορέα. Υποτίθεται θρίλερ μυστηρίου. Κινούνταν πολύ αργά και κούρασε. Οι δυόμιση ώρες μπορούσαν άνετα να είναι μιάμιση. Το φινάλε μου φάνηκε ενοχλητικό και δε νομίζω να έλυσε απορίες. Δεν τη προτείνω.

 

3:10 to Yuma (1957) 8/10

 

Εξαιρετικό γουέστερν με πολύ καλές ερμηνείες. Με κομμένη την ανάσα μέχρι το τέλος. Η εκδοχή του 2007 δε με ενθουσίασε τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Martyrs (2008)

 

https://www.imdb.com/title/tt1029234/

 

MV5-BYTY0-NTZl-Zj-Yt-NWRm-Zi00-MGRj-LTk4-ZDct-Mj-E4-Nj-Bi-ZTUy-NGNh-Xk-Ey-Xk-Fqc-Gde.jpg

 

Αρκετά δυνατή ταινία θρίλερ από γαλλικό κινηματογράφο. Το 2015 έγινε μεταφορά στον αμερικάνικο κινηματογράφο σε ένα σαφώς κατώτερο ριμέικ. Η έναρξη δείχνει ντοκουμέντα από πραγματικά γεγονότα, από απαγωγές και βασανιστήρια που έχουμε δει αρκετές παρόμοιες περιπτώσεις όχι μόνο από εξωτερικό αλλά και στην Ελλάδα. Η ταινία βάζει τη φαντασία της και το πάει παραπέρα. Στο πρώτο μισό δείχνει ένα κορίτσι που το έσκασε από τους απαγωγείς μικρή, μεγάλωσε πλέον αλλά η ψυχή της ακόμη βασανίζεται και ταράζεται όταν τους ξαναβρίσκει και "τυφλωμένη" από τα μαρτύριά της πηγαίνει για να τους δολοφονήσει. Το δεύτερο μισό, τραβάει την ταινία παραπέρα και δείχνει ότι είναι ολόκληρη οργάνωση, αρχίζει να ξετυλίγεται το μυστήριο και ο διαστρεβλωμένος του σκοπός να "δημιουργήσουν" μάρτυρες που θα μπορούν πριν το τέλος τους να δουν τον άλλον κόσμο. Για να το πετύχουν αυτό στηρίζονται στον σωματικό πόνο και στην απελπισία. Η κοπέλα που αιχμαλωτίζεται στο 2ο μισό της ταινίας αν και δεν βασανίζεται όπως άλλες, περνάει στο τελευταίο στάδιο μαρτυρίων όπου πρακτικά ο άνθρωπος δεν μπορεί να επιβιώσει για πολύ. Το τελευταίο στάδιο θέλει λίγο γερό στομάχι.

 

Όπως έγραψα, αν και κυλάει σταδιακά και όχι με γρήγορους ρυθμούς, είναι αρκετά δυνατή και σε βάζει μέσα στο κλίμα και στην ψυχολογία και έχει ενδιαφέρον κι αγωνία ειδικά όσο προχωράει προς το τέλος. Στηρίζεται κυρίως στην ψυχολογία και στο συναίσθημα και όχι τόσο σε σκηνές, εφέ κλπ και εκεί είναι που σε κερδίζει.

 

Δείτε την με ανάλογη ψυχολογία, είναι βαριά και σκληρή ταινία. Είναι από τις ταινίες που σου μένουν.

 

7/10 από μένα

 

Μολις την ειδα,,την λες και αρρωστημενη την ταινια! οντως πρεπει να εχεις σκληρο στομαχι στο τελευταιο μισαωρο! δεν μου αρεσε που ειχε πολυ αιμα η ταινια!

Link to comment
Share on other sites

Andrey Rublev (1966) 5/10

 

Βαρετή και κουραστική. Δε κατάλαβα αν υπήρχε υπόθεση. Κάποιοι καλογραμμένοι διάλογοι δε το σώζουν. Δεν αμφιβάλλω ότι ο Andrei Tarkovsky έχει τους οπαδούς του αλλά για τα δικά μου γούστα αδιάφορη ταινία.

 

Blindness (2008) 5/10

 

Μετριότατη. Προσπάθησε πιστεύω να ακολουθήσει τα χνάρια του 28 Days Later... (2002) χωρίς επιτυχία. Υπήρχαν λίγες σκηνές αγωνίας αλλά τι να το κάνεις όταν το φινάλε είναι τόσο ξενέρωτο που απορρίπτεις τη ταινία ασυζητητί.

Link to comment
Share on other sites

BLACK & BLUE

 

Ωραία αστυνομική με διεφθαρμένους μπάτσους που θέλουν να φάμε μια νέα αστυνομικίνα επειδή είχε κάτι που δεν έπρεπε.

Παίζει και ο μαύρος του Fast&Furious και ο ηθοποιός του Luke Cage.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ειδα το animation The Addams Family

 

Χαζουλικο για να περασει η ωρα, περιμενα να ηταν πιο καλο. Βεβαια οκ για να το δει η οικογενεια με τα παιδια μια χαρα ηταν. Σαν υλοποιηση βεβαια ηταν καλο, ωραια χρωματα, ωραιοι φτιαγμενοι χαρακτηρες.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Leave No Trace (2018) 6/10

 

Ενδιαφέρουσα υπόθεση. Καλοί ηθοποιοί. Μέτριο και θλιβερό φινάλε.

 

A Taxi Driver (2017) 8/10

 

Εξαιρετική ταινία. Αφορά αληθινή ιστορία με τα δραματικά γεγονότα που συνέβησαν στη Κορέα το 1980. Άριστες ερμηνείες και σενάριο που κόβει την ανάσα.

Link to comment
Share on other sites

Και θα εκπλαγεις ακομα πιο πολυ αν δεις και τα προηγουμενα φιλμ του σκηνοθετη. Πολυ δυνατα.
Τα έχω δει σχεδόν ολα τα "γνωστα" από Κορέα :) Η αγαπημένη μου "σχολη" κινηματογράφου την τελευταία 3ετια που άρχισα να βλέπω

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Philadelphia[1993]

philadelphia-578b3ebb84b66.jpg

 

Δυσκολη ταινια με ενα θεμα που για τοτε που βγηκε πρεπει να ταραξε αρκετα τα κυματα και τις σκεψεις του κοσμου. Διαπραγματευεται το θεμα της ομοφυλοφιλίας και την αντιδραση που εχει ο κοσμος απεναντι σε τετοιους ανθρωπους. Προσωπικα σαν ταινια μπορω να εκτιμησω την τολμη για τα δεδομενα και τη χρονολογια που βγηκε. Ο σεβασμος απεναντι στους συνανθρωπους μας δεν πρεπει να ταξινομειται αναλογα με την φυλη την σεξουαλικη προτιμηση η την εξωτερικη εμφανιση καποιου. Καποια θεματα που αφορουν τις διακρισεις πιστευω ότι θα παραμεινουν επικαιρα οσα χρονια και αν περασουν γιατι ειναι ενα απο τα ελλατωματα του ανθρωπου. Ο Tom Hanks εδωσε ρεσιταλ στο σημειο που μονολογει ενώ ακουει Μαρια Καλλας να αξιζει απο μονο του το Οσκαρ που πηρε. Παραμενει η ερμηνεια του ομως στα υψη μεχρι το τελος. Ο Washington πολυ καλος στον ρολο του ομοφοβικου δικηγορου αλλα και αργοτερα που καταλαβε οτι το που θα δωσουμε την ανθρωπια μας δεν πρεπει να την διαχωριζουμε. Σου αφηνει μια πικρη γευση το τελος αλλα δινει και ενα μαθημα ζωης. 8.2/10

Link to comment
Share on other sites

Kokuhaku (2010) 5/10

 

Δε μου άρεσε παρά το έξυπνο σενάριο. Σε κάποιες φάσεις έκανε κοιλιά και βαρέθηκα.

 

The Last Boy Scout (1991) 6/10

 

Καλός ο Bruce Willis σε αυτή τη ταινία. Για κάποιον που θέλει να δει μπόλικη δράση χωρίς ιδιαίτερες απατήσεις είναι ότι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Piranha[1978]

41s%2B6srdR5L.jpg

 

 

Η πρωτη ταινια με θεμα τα σαρκοφαγα Piranha και ισως η καλυτερη. Η ιστορια τιμια για να στηριξει το θεμα με το ολο πειραμα στο εργαστηριο. Το gore αν σκεφτουμε ποτε γυρίστηκε δεν είναι καθολου κακο. Ο φοβος που κυριαρχει για το τι υπαρχει μεσα στο νερο είναι ολη η ταινια. 6.3/10

 

Smallfoot[2018]

91r-1xwfu-TL-SL1500.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt6182908/?ref_=nv_sr_srsg_0

 

Παιδικη ταινια με ομορφο animation και απλετο χιουμορ που μπορει να μην πιανει τις ταινιες της Pixar αλλα βλεπετε πολυ ευχαριστα. Αν και βρισκομαστε συνεχως στα παγωμενα Ιμαλαια βγαζει μια ζεστασια. Yeti-ανθρωπος θα συναντηθουν σε μια ταινια που εχει τα νοηματα της(ignorance is bliss) και μπορουμε να το δουμε και σε μια πιο ευρη εννοια στην καθημερινοτητα μας. Εχει και τα τραγουδακια της τα οποια πατανε πανω στην πλοκη της ταινιας που δεν ειναι καθολου ασχημα. 7/10

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική η Ευτυχία, με πολύ καλές ερμηνείες, συνιστάται ιδιαιτέρως από εμένα.

Δεν είναι τυχαία η αποδοχή του κοινού.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

An Affair to Remember (1957) 8/10

 

Πολύ καλή ταινία στη κατηγορία ρομαντικό δράμα. Καλοφτιαγμένο σενάριο και αρκετά καλοί οι Cary Grant και Deborah Kerr.

 

A Pure Formality (1994) 7/10

 

Ανατρεπτικό σενάριο που θυμίζει λίγο ''Έκτη Αίσθηση''. Εξαιρετικοί οι Roman Polanski και Gerard Depardieu. Δημιουργούνται πολλά ερωτηματικά στο φινάλε και χρειάστηκε να ψάξω περισσότερες πληροφορίες μέσω ίντερνετ για να πιάσω το νόημα. Γενικά αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Unfriended 1: Cybernatural (2014)

 

https://www.imdb.com/title/tt3713166/

 

Η ταινία είναι από που λέει, Cybernatural, δηλαδή κυβερνοφυσικής φαντασίας και είναι μια κατηγορία από μόνη της. Τουλάχιστον προσωπικά δεν έχω ξαναδει κάτι αντίστοιχο. Στα πολύ καλά στοιχεία λοιπόν η ιδιαίτερη πρωτοτυπία της ως προς το αντικείμενο, αλλά και ως προς τον τρόπο γυρίσματος, μιας και όλη η ταινία είναι η οθόνη ενός υπολογιστή και βλέπουμε/ακόυμε τους πρωταγωνιστές μέσα από τις webcams τους και μέσα από τα μηνύματα που ανταλλάσσουν. Το κόστος πρέπει να ήταν λοιπόν αρκετά χαμηλό, αλλά πολύ δυνατή η πρωτοτυπία της. Επίσης στα θετικά, στο ότι δεν άργησε πολύ να μπει στο κλίμα και δεν τράβηξε πολύ σε διάρκεια, οπότε δεν κούρασε καθόλου. Εϊχε αγωνία και ενδιαφέρον καθόλη της διάρκειά της. Στα αρνητικά, το γεγονός ότι παρακολουθήσαμε μια ταινία μόνο μέσω των webcam και επίσης ότι θα μπορούσαν να βάλουν περισσότερα εφέ και να είναι πιο "επαγγελματική". Τέλος, άφησε αρκετά αναπάντητα ερωτήματα ως προς το τι ήταν αυτό τελικά που τους στοιίχειωνε. Ιντερνετικός δαίμονας; Το πνεύμα του νεκρού κοριτσιού ήρθε να τους εκδικηθεί; Γενικά δεν έδωσε σαφή απάντηση.

 

Πάντως, βλέπεται με ενδιαφέρον χωρίς να κουράσει και είναι αρκετά πρωτότυπη.

 

6/10 από μένα

 

Unfriended 2: Dark Web (2018)

 

https://www.imdb.com/title/tt4761916/

 

Η ταινία Unfriended 2 - Dark web, ακολουθεί το ίδιο μοτίβο της πρώτης (Unfriended - Cybernatural), δηλαδή όλη η ταινία γυρίζεται μέσα από την οθόνη ενός υπολογιστή και βλέπουμε μέσα από web κάμερες και κάμερες δρόμων κλπ. Όσοι έχουν δει το πρώτο ξέρουν περίπου τι να περιμένουν. Αυτό νομίζω είναι και το πρώτο αρνητικό, μιας και αυτό το διαφορετικό που μας έδωσε το πρώτο, είναι ήδη γνωστό. Το δεύτερο αρνητικό είναι ότι η πρώτη ταινία είχει ξεφύγει εντελώς θεματολογικά, μιας και πήγαινε σε μεταφυσικό, "κυβερνοφυσικό" και ήταν ένα είδος από μόνη της. Η δεύτερη είναι εντελώς ρεαλιστική και στηρίζεται στο σκοτεινό διαδίκτυο. Οπότε εκείνο το τρελό της πρώτης δεν υπάρχει πια και είναι πιο πεζή η υπόθεση και έχει λιγότερο τρόμο από την πρώτη.

 

Αλλά. Όπως και η πρώτη, είναι μικρή σε διάρκεια, δεν κουράζει σε κανένα σημείο, σε κρατάει καθόλη την διάρκεια και υπάρχει αγωνία. Επίσης τα λίγο σαχλά της παρέας της πρώτης ταινίας εδώ παραλείπονται και είναι πιο σοβαρή σε ύφος γενικά. Θα μπορούσε να μπει ως είδος και στις ταινίες εγκλήματος.

 

Πολύ ενδιαφέρουσα στο σύνολο, αλλά νομίζω λίγο πιο κάτω από την πρώτη ως προς τον τρόμο.

 

Θα έβαζα λίγο κάτω από 6/10. Την προτείνω όμως, όπως και την πρώτη και μπορείτε να την δείτε και ανεξάρτητα.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Terminator: Dark Fate[2019]

il_570xN.1849704130_1kt4.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt6450804/?ref_=nv_sr_srsg_3

 

Πολυ κακο για το τιποτα. Διαγραφει αυτοματα την τριτη ταινια και το timeline του Τζον και συνεχιζει μετα την δευτερη απλα χωρις τον Τζον αλλα με μια κοπελα που θα γινει αυτη η αρχηγος της αντιστασης και πρεπει παση θυσια να ζησει. Ο Arnold εξαιρετος οπως παντα και καλη η ενωση με την Hamilton να τους βλεπεις να πολεμανε το ανανεωμενο T1000 εκδοση 9. Οι μαχες τιμιες κυριως στο τελος αλλα πραγματικα βγηκε μονο για το αρμεγμα του franchise. Αν την δουμε σαν μεμονωμενη ταινια action/post apocalyptic ειναι προς το καλη. Αν την δουμε σαν ταινια Terminator ειναι κακη. Ωραια εφε αν και πολυ CGI. 6.5/10

Link to comment
Share on other sites

Terminator: Dark Fate[2019]

il_570xN.1849704130_1kt4.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt6450804/?ref_=nv_sr_srsg_3

 

Πολυ κακο για το τιποτα. Διαγραφει αυτοματα την τριτη ταινια και το timeline του Τζον και συνεχιζει μετα την δευτερη απλα χωρις τον Τζον αλλα με μια κοπελα που θα γινει αυτη η αρχηγος της αντιστασης και πρεπει παση θυσια να ζησει. Ο Arnold εξαιρετος οπως παντα και καλη η ενωση με την Hamilton να τους βλεπεις να πολεμανε το ανανεωμενο T1000 εκδοση 9. Οι μαχες τιμιες κυριως στο τελος αλλα πραγματικα βγηκε μονο για το αρμεγμα του franchise. Αν την δουμε σαν μεμονωμενη ταινια action/post apocalyptic ειναι προς το καλη. Αν την δουμε σαν ταινια Terminator ειναι κακη. Ωραια εφε αν και πολυ CGI. 6.5/10

 

Ή δεν έχεις ιδέα για την ιστορία της ταινίας ή απλά κρίνεις έχοντας δει 1-2 Terminator.

 

Όλοι συμφωνούν ότι αυτή θα έπρεπε να έχει βγει μετά το Τ2 ως άξιος συνεχιστής, αφού είναι του Καμερον και έχει πιάσει σωστά την ιστορία.

Και εσύ λες ότι ως Terminator είναι κακή;

Δηλαδή ποια ήταν καλή για σένα; Το Τ3? Ή το Genesys;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οταν δεις την τελευταια ταινια συζηταμε. Εχω δει τις πρωτες 2 ταινιες πανω απο 10 φορες και τις υπολοιπες 3 απο 5. Το dark fate ισως το ξανα δω μεσα στη βδομαδα κυριως για τις μαχες γιατι η πλοκη ειναι ενα ατελειωτο κυνηγητο με μερικα jumps στο μελλον για να δικαιολογησει την συνδεση Grace/Dani. Ο Cameron κατεστρεψε το franchise και ευτυχως δεν ακουμπαει τιποτα Alien που ειναι οι αγαπημενες μου ταινιες. Το Avatar ας το κανει οτι θελει. Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Ή δεν έχεις ιδέα για την ιστορία της ταινίας ή απλά κρίνεις έχοντας δει 1-2 Terminator.

 

Όλοι συμφωνούν ότι αυτή θα έπρεπε να έχει βγει μετά το Τ2 ως άξιος συνεχιστής, αφού είναι του Καμερον και έχει πιάσει σωστά την ιστορία.

Και εσύ λες ότι ως Terminator είναι κακή;

Δηλαδή ποια ήταν καλή για σένα; Το Τ3? Ή το Genesys;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Εσύ την θεωρείς ισάξια ταινία με τις πρώτες 2, η το λες επειδή το λένε "όλοι" οι άλλοι;

 

Και μόνο που όλοι οι βασικοί χαρακτήρες είναι γυναίκες και συμβαίνει πολύ τελευταία αυτό (δεν θέλω να επεκταθω περισσότερο, ο νοων νοειτω) και δεν έχεις να "ταυτιστείς" με κανέναν, η ταινία είναι αποτυχία από τα αποδυτήρια.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ την θεωρείς ισάξια ταινία με τις πρώτες 2, η το λες επειδή το λένε "όλοι" οι άλλοι;

 

Και μόνο που όλοι οι βασικοί χαρακτήρες είναι γυναίκες και συμβαίνει πολύ τελευταία αυτό (δεν θέλω να επεκταθω περισσότερο, ο νοων νοειτω) και δεν έχεις να "ταυτιστείς" με κανέναν, η ταινία είναι αποτυχία από τα αποδυτήρια.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πες τα ρε βαιε αυτο το πραγμα να γραφουμε οτι λεει η "μαζα" δεν το μπορω. Ποτε δεν θα μπω σε κανενα θεμα ουτε θα διαβασω κριτικη ταινιας/σειρας/παιχνιδιου αν δεν τα δω/παιξω πρωτα εγω ωστε να εχω την δικη μου αποψη χωρις να με παρακινουν αλλες αποψεις. Για αυτο και ειμαι παντα οσο πιο αντικειμενικος μπορω ταυτιζομαι μονο με τις δικες μου αποψεις.

Link to comment
Share on other sites

Με ολη την αγαπη του κοσμου, με τετοια ποστ βλεπω να αρχιζουμΑΙ να μαλωνουμΑΙ ΚΑΙ για την ορθογραφια.
Link to comment
Share on other sites

Eighth Grade[2018]

Eigth-grade-move-poster-3.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt7014006/?ref_=nv_sr_srsg_0

 

Δυσκολη ταινια με ενα ακομα πιο δυσκολο θεμα αλλα με πολλες αληθειες. Αυτο της ενηλικίωσης μας και της "επιβιωσης" μας μεσα απο τη διαρκεια του σχολικου μας κυκλου. Ολα αυτα θα τα δουμε μεσα απο τα ματια ενος κοριτσιου που περναει τον δικο του γολγοθα προσπαθωντας να ταιριαξει στις αναγκες των πιο δημοφιλων ατομων του σχολειου με συντροφια το αγαπημενο της κινητο και τον εαυτο της. Αρκετες αμηχανες στιγμες οπως συμβαινει και στην πραγματικοτητα αλλα στο τελος σου αφηνει μια ελπιδα οτι κατι καλυτερο θα ερθει αυριο. Οι γονεις παιζουν σημαντικο ρολο στην ταινια(πατερας) βλεποντας το παιδι τους και τις αντιδρασεις του και προσπαθοντας να κανουν το καλυτερο δυνατο. Μια ταινια μαθημα για πολλους εφηβους των ημερων μας αλλα και για τους γονεις αυτων. 8/10

Link to comment
Share on other sites

21 (2008) 5/10

 

Τίποτα ιδιαίτερο. Εντελώς προβλέψιμη, χάσιμο χρόνου.

 

Caligula (1979) 5/10

 

Ο Malcolm McDowell πολύ καλός ως ο ανασφαλής και διεστραμμένος Καλιγούλας. Χάρη σε αυτόν κατάφερα και ολοκλήρωσα τη ταινία διάρκειας 2 ωρών και 36 λεπτών. Κατά τα άλλα μετριότατη. Υπόθεση σχεδόν ανύπαρκτη. Επίσης η hardcore τσόντα που είχε μεγάλο μέρος της ταινίας δε κολλούσε με το γενικότερο ύφος της, φαντάζομαι τη βάλανε για να προσεγγίσουν επιπλέον μερίδα θεατών.

Link to comment
Share on other sites

1917

https://m.imdb.com/title/tt8579674/

 

Ωραία ταινία σε γενικές γραμμές,με ωραία εικόνα, ωραίες τοποθεσίες, χαρακώματα, βομβαρδισμενες πόλεις. Δεν υπαρχουν πολεμικές σκηνές από την άποψη ότι ο εχθρός είναι "αόρατος" και δέχονται βολές από κάπου μακριά. Γνωρίζουν εννοείται ότι είναι οι Γερμανοί. Από υπόθεση όμως όχι κάτι διαφορετικό και η βαθμολογία των 8,6 την θεωρώ υπερβολική.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

1917

https://m.imdb.com/title/tt8579674/

 

Ωραία ταινία σε γενικές γραμμές,με ωραία εικόνα, ωραίες τοποθεσίες, χαρακώματα, βομβαρδισμενες πόλεις. Δεν υπαρχουν πολεμικές σκηνές από την άποψη ότι ο εχθρός είναι "αόρατος" και δέχονται βολές από κάπου μακριά. Γνωρίζουν εννοείται ότι είναι οι Γερμανοί. Από υπόθεση όμως όχι κάτι διαφορετικό και η βαθμολογία των 8,6 την θεωρώ υπερβολική.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συμφωνώ.

Έχει αγωνία, πολύ ιδιαίτερη κάμερα, αλλά είναι πολύ μακριά από άλλες δυνατές πολεμικές ταινίες όπως την Διάσωση του Ραιαν κλπ

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Avanti! (1972) 7/10

 

Ευχάριστη ρομαντική κωμωδία του Billy Wilder ο οποίος ήταν ένας από τους καλύτερους σκηνοθέτες του 20ου αιώνα. Πολύ καλοί οι Jack Lemmon και Juliet Mills.

 

Chitty Chitty Bang Bang (1968) 6/10

 

Οικογενειακή ταινία που περισσότερο θα εκτιμήσουν μικρά παιδιά. Προσωπικά δε μου έμεινε τίποτα πέρα από τη μουσική και τα όμορφα τραγούδια των Robert B. Sherman και Richard M. Sherman οι οποίοι ήταν υπεύθυνοι για τη Mary Poppins και πολλές άλλες ταινίες των στούντιο Ντίσνεϋ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...