Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

χαχαχα αυτο ειναι το προβλημα ή το οτι ειχες δει την ταινια; :p

αν δεν την ειχες δει; :p :D

Link to comment
Share on other sites

Barry Lyndon (1975) 7/10

 

Ταινία του Κιουμπρικ. Εποχής. Κρατάει το ενδιαφέρον από την αρχή μέχρι το τέλος. Μειονέκτημα η διάρκεια 3 ωρων, θα μπορούσαν να τη συμπτυξουν.

Link to comment
Share on other sites

Infinity War. Τι ταινιάρα φτιάξανε πάλι; Δεν ήθελα να τελειώσει!

 

Mate 10 Pro & Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Barry Lyndon (1975) 7/10

 

Ταινία του Κιουμπρικ. Εποχής. Κρατάει το ενδιαφέρον από την αρχή μέχρι το τέλος. Μειονέκτημα η διάρκεια 3 ωρων, θα μπορούσαν να τη συμπτυξουν.

 

Χμμ.... να πεις στον τιτάνα Κιούμπρικ να "συμπτύξει" την ταινία του είναι βλασφημία...

Link to comment
Share on other sites

Χμμ.... να πεις στον τιτάνα Κιούμπρικ να "συμπτύξει" την ταινία του είναι βλασφημία...

 

Έτσι ακριβώς. Ο άνθρωπος σκηνοθέτησε 10 ταινίες ( τρόπος του λέγειν) και σχεδόν από όλα τα genre. Πολεμικές, ιστορικές, βιογραφίες, θρίλερ/τρόμου, επιστημονική φαντασια, αστυνομικές, κωμωδιες κλπ.

 

Παρεμπιπτόντως κάτι που θυμάμαι που είχα διαβάσει για το Barry Lyndon, είναι ότι γυρίστηκε με φυσικό φωτισμό και όχι τεχνητό. Πέρα από την φοβερή ατμόσφαιρα που σε βάζει κατευθείαν στο κλίμα της εποχής.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

 

Παρεμπιπτόντως κάτι που θυμάμαι που είχα διαβάσει για το Barry Lyndon, είναι ότι γυρίστηκε με φυσικό φωτισμό και όχι τεχνητό. Πέρα από την φοβερή ατμόσφαιρα που σε βάζει κατευθείαν στο κλίμα της εποχής.

 

Πχ, αντιγράφω ψάχνοντας στα γρήγορα από εδώ:

 

Με το «Μπάρι Λίντον» ο Kubrick φέρνει νέες καινοτομίες στο σινεμά. Χρησιμοποιώντας φακούς με το μεγαλύτερο δυνατό διάφραγμα που υπήρχε τότε και που δεν είχαν χρησιμοποιηθεί ξανά ποτέ πιο πριν (τους πήρε από τη NASA), κατάφερε να φωτίσει ένα δωμάτιο μόνο με το φως των κεριών, χωρίς την συνδρομή τεχνητού φωτισμού. Με αυτόν τον τρόπο, επανέφερε στο φιλμ, την χαμένη από την χρήση του τεχνητού φωτισμού μαγεία, που αποκτά ένα δωμάτιο φωτισμένο μόνο από κεριά. Όσο για τα εσωτερικά πλάνα της ημέρας (αυτά που γυρίζονται σε κλειστούς χώρους και όχι στην ύπαιθρο ή στην πόλη), τα γύρισε μόνο με το φως που έμπαινε από τα παράθυρα, αναζητώντας έτσι - όντας απίστευτα τελειομανής - τον μέγιστο δυνατό ρεαλισμό που μπορούσε να πετύχει. Πρώτη φορά εσωτερικός φωτισμός τρεμοπαίζει χωρίς να ενοχλεί η (τεχνητή) περιοδικότητά του, πρώτη φορά τα πρόσωπα είναι τόσο τρυφερά και συγχρόνως σωστά φωτισμένα. Μια σταθερά έντονη έλλειψη συναισθήματος πλανάται σε όλη την ταινία, υποχρεώνοντας τον θεατή να εισπράξει εν τέλει, μετά από 3 ολόκληρες ώρες μια αφόρητη μιζέρια και θλίψη που αποπνέει αυτή η υπέροχα ζωγραφισμένη ζωή, που περιγράφεται ως μοίρα.

 

Να συμπληρώσω ότι αυτός ο τρόπος του φωτισμού μου θυμίζει πολύ τον Βερμέερ που λογικά τον είχε μελετήσει ο τελειομανής Κιούμπρικ.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Prometheus (2012) 7/10

 

Ο Ρίντλεϊ Σκοτ επιβεβαιώνει πως είναι καλός σκηνοθέτης. Η ταινία έχει ατμόσφαιρα, καλά οπτικά εφέ και ενδιαφέρον σενάριο. Σε καμία περίπτωση δε φτάνει το αριστουργηματικό "Άλιεν" του '79 αλλά παρακολουθείται ευχάριστα.

Link to comment
Share on other sites

Prometheus (2012) 7/10

 

Ο Ρίντλεϊ Σκοτ επιβεβαιώνει πως είναι καλός σκηνοθέτης. Η ταινία έχει ατμόσφαιρα, καλά οπτικά εφέ και ενδιαφέρον σενάριο. Σε καμία περίπτωση δε φτάνει το αριστουργηματικό "Άλιεν" του '79 αλλά παρακολουθείται ευχάριστα.

Tώρα που είδες τον προμηθέα δες και το τελευταίο alien ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχει θαφτεί τόσο πολύ ο Προμηθέας ενώ είναι μια εξαιρετική scifi horror ταινία με άπειρες σαφεις αναφορές και easter eggs για την μυθολογία των Aliens.

 

Mate 10 Pro & Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχει πολλά νοήματα που δεν τα πιάνει ο μέσος θεατής με την μια.

Εγώ διάβασα πόσα site μετά την ταινία για να αντιληφθώ τα πάντα.

Δεν είναι καθόλου ξεκάθαρη.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύει. Θέλει διάβασμα. Υπάρχουν, βεβαια, και κάποια plot holes με τους engineers που ίσως κάπως καλύψει στις επόμενες ταινίες.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αναπόφευκτα πάρα πολλοί περίμεναν (μαζί κι εγώ) κάτι παρόμοιο με το Alien.

Φανατικός οπαδός των Alien (τα 2 πρώτα είναι στο τοπ 10 ταινιών μου) κι εγώ απογοητεύτηκα με το Prometheus.

Το βρήκα αρκετά μέτριο.

Link to comment
Share on other sites

Infinity War. Τι ταινιάρα φτιάξανε πάλι; Δεν ήθελα να τελειώσει!

 

Mate 10 Pro & Tapatalk Pro

 

Mιλάμε για μια κολοσιαία ταινία που θα σπάσει στάνταρ όλα τα ρεκόρ.

Όλοι οι χαρακτήρες στην ίδια ταινία και τους βλέπουμε σιγά σιγά να ενώνουν δυνάμεις, ενάντια σε έναν εχθρό που φαίνεται ανίκητο.

Μπόλικη δράση, εξαιρετικά εφέ και αρκετά σκοτεινά σημεία, με θανάτους και βασικών χαρακτήρων.

Επίσης το τέλος ξαφνιάζει, αλλά και ένα μικρό απόσπασμα που ξαφνιάζει μετά τους τίτλους τέλους με έναν γνωστό χαρακτήρα από τα παλιά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Tώρα που είδες τον προμηθέα δες και το τελευταίο alien ;)

 

Alien: Covenant (2017) 5/10

 

Τίποτα ιδιαίτερο. Πέρασε η ώρα αλλά η ταινία δε μου προσέφερε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Το Prometheus ήταν πολύ καλό και εγώ το θεωρώ αρκετά αντάξιο του πρώτου Alien. Ψιλοκράχτηκε πάντως όντως. Εγώ του βάζω 8/10

 

Το Covenant από την άλλη ήταν οκ, δεν μου έμεινε κάτι. 6/10

Link to comment
Share on other sites

Born on the Fourth of July (1989) 7/10

 

Πολύ καλός ο Τομ Κρουζ και ο σκηνοθέτης Όλιβερ Στόουν. Ο πόλεμος μάταιος, οι ανθρώπινες ζωές πολύτιμες.

Link to comment
Share on other sites

Το Prometheus ήταν πολύ καλό και εγώ το θεωρώ αρκετά αντάξιο του πρώτου Alien. Ψιλοκράχτηκε πάντως όντως. Εγώ του βάζω 8/10

 

Το Covenant από την άλλη ήταν οκ, δεν μου έμεινε κάτι. 6/10

 

 

Δώρα το αστείο είναι πως, εν τέλει, το Covenant κράχτηκε περισσότερο.

 

Με το Prometheus ο Scott προσπάθησε να φτιάξει ένα prequel του Alien, εξηγώντας κατά κάποιο τρόπο την προέλευση των "μηχανικών" (μας). Το τέλος της ταινίας είναι cliffhanger και όπως είχε δηλώσει και ο ίδιος, η ταινία αυτή ήταν η απαρχή μιας τριλογίας.

 

Ο κόσμος διχάστηκε. Χονδρικά στους μισούς άρεσε (όπως και σε εμένα) ενώ οι άλλοι μισοί ήθελαν ένα πιο παραδοσιακό "Alien" έργο.

Δυστυχώς ο Scott άκουσε αυτούς, αφόδευσε πάνω στο Prometheus και στην ιστορία του (την dr. Shaw κλπ) και έδωσε ένα τυπικό Alien έργο το οποίο όμως αποδείχτηκε ακόμα χειρότερο από τον προκάτοχό του.

 

Δίνω 8/10 στο Prometeheus και 5/10 στο Covenant που βγήκε απλά για να σκάσουν οι ""φανς"".

Δεν του το συγχωρώ που "λύγισε" στην πίεση. Λογικά το μετάνιωσε και ο ίδιος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει θαφτεί τόσο πολύ ο Προμηθέας ενώ είναι μια εξαιρετική scifi horror ταινία με άπειρες σαφεις αναφορές και easter eggs για την μυθολογία των Aliens.

 

Mate 10 Pro & Tapatalk Pro

 

Συμφωνώ απόλυτα.

 

------------------------------------------------------

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Prometheus imdb: 7/10 (516.000 ψήφοι)

Alien Covenant: 6.5/10 (197.000 ψήφοι)

 

Prometheus rotten tomatoes: κριτικοί 73% , κοινό 68%

Alien Covenant rotten tomatoes: κριτικοί 67%, κοινό 56%

^ Για να σταματήσει (έστω σε αυτό το thread αρχικα :p ) μια εντελώς λάθος εικόνα περί μαζικής κατακραυγής για τον Προμηθέα.

 

 

* Άσε που οι περισσότεροι που έκραξαν υποθέτω δεν έδωσαν την παραμικρή σημασία στο σενάριο και δεν είχαν δει άλλο φιλμ της σειράς. Educated guess που λέμε στην Καλλιθέα.

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ διχάστηκα με το Prometheus, ας πούμε του έδινα αυστηρά 5/10 (καθότι φαν της σειράς και το είχα πρωτοδεί το πρώτο μικράκι στο σινεμά την μακρινή εποχή - 1979 - στον κινηματογράφο Ζέα με τον πατέρα μου να σφαλίζει τα μάτια μου στη σκηνή με τον Ash να του παίρνει το κεφάλι η Σιγκούρνι κι εγώ ήθελα ΚΙ ΑΛΛΟ ΚΙ ΑΛΛΟ!) Ήρθε όμως το Covenant και άλλαξαν οι ισορροπίες... Prometheus στα 7/10 άντε, με το Covenant 3/10... Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

* Άσε που οι περισσότεροι που έκραξαν υποθέτω δεν έδωσαν την παραμικρή σημασία στο σενάριο και δεν είχαν δει άλλο φιλμ της σειράς. Educated guess που λέμε στην Καλλιθέα.

 

Εμεις παντως λιγο παραδιπλα, στο Μπραχαμι, educated guess θα χαρακτηριζαμε τη γνωμη καποιου που ειχε δει τουλαχιστον αλλο ενα φιλμ της σειρας.

 

Μαλλον λοιπον καπου τα μπερδεψες ή κατι αλλο ηθελες να πεις. Ισως οτι η δικη σου αποψη ειναι "educated guess"?

a96670c00311b94ab492f4026e71abe6.jpg

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε τρελέ! : )

 

Εννοώ η δική μου άποψη είναι educated guess. Εμπειρικά δηλαδή βλέπω από τον περίγυρό μου αλλά και από αυτά που διαβάζω, πως πολύς κόσμος έχει θέμα όταν πρέπει να διαχειριστεί σενάριο που είναι πιο πολύπλοκο από μία ταινία Παπακαλιάτη.

 

Έτσι όπως το έγραψα βέβαια δεν ήταν ξεκάθαρο πως αφορούσε τον εαυτό μου.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Den of thieves.

 

Μου άρεσε πραγματικά. Το τέλος πολύ καλό.

 

Βλέπω στο imdb πως υπάρχει den of thieves 2 χωρίς φυσικά ημερομηνία κυκλοφορίας.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Den of thieves.

 

Μου άρεσε πραγματικά. Το τέλος πολύ καλό.

 

Βλέπω στο imdb πως υπάρχει den of thieves 2 χωρίς φυσικά ημερομηνία κυκλοφορίας.

 

υπαρχουν ελληνικα υποτιτλα; ή με αγγλικα το δες;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...