Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Green Book (2018) 8/10

 

Συγκαταλέγεται στα καλύτερα road movie όλων των εποχών. Φοβερή χημεία ανάμεσα στους πρωταγωνιστές Viggo Mortensen και Mahershala Ali. Πολύ ωραία επίσης τα μηνύματα που προσφέρει. Δικαιότατα τα όσκαρ που κέρδισε μεταξύ των οποίων καλύτερης ταινίας και Β' ανδρικού ρόλου. Μου έκανε εντύπωση ο σκηνοθέτης κωμωδιών όπως ο "Ηλίθιος και ο πανηλίθιος" και "Κάτι τρέχει με τη Μαίρη" που κατάφερε και έφτιαξε μια τόσο ανθρώπινη και συγκινητική ταινία. Εξαιρετική.

 

Hereafter (2010) 7/10

 

Ακόμα και η πιο μέτρια ταινία του Ίστγουντ είναι καλύτερη σε σχέση με πολλές καλές ταινίες που κυκλοφορούν τα τελευταία χρόνια (προσωπική άποψη). Η συγκεκριμένη πραγματεύεται το θέμα της μετά θάνατον ζωής. Πολύ καλές ερμηνείες αλλά το σενάριο ενώ ήταν δυνατό σε κάποια σημεία, ήταν εντελώς αδύναμο σε άλλα. Για παράδειγμα το κομμάτι της Bryce Dallas Howard ήταν τόσο προβλέψιμο που θα έπρεπε να διαγραφεί εντελώς. Σε γενικές γραμμές καλή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

[Another Round][Druk][2020]

5586061.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt10288566

 

Οι Δανοι ειναι εξαιρετικοι στο να φτιαχνουν κοινωνικες ταινιες και η συγκεκριμενη δεν αποτελει εξαιρεση. Σκηνοθετημενη απο τον εξαιρετο Thomas Vinterberg που μας εχει δωσει το The Hunt η ταινια μας δειχνει την επιρροη που μπορει να εχει το αλκοολ οσον αφορα την κοινωνικοτητα του ανθρωπου την διαθεση αλλα και τις επιπτωσεις που μπορει να εχει σε διαφορετικου ειδους ανθρωπους. Η ταινια τα εχει ολα δραμα σοβαροτητα σε καποια θεματα και στιγμες ευθυμης νοτας ειναι η απολυτη κοινωνικη ταινια σε ενα μειζον θεμα με πολυ ενδιαφερον που σιγουρα απασχολει πολυ κοσμο στις μερες μας. Μια μικρη ενσταση η γρηγορη επιταχυνση της ταινιας προς το τελευταιο 20λεπτο που δεν ενοχλει απλα καποια πραγματα γινονται καπως γρηγορα και φαινονται ασυνδετα αλλα η ταινια ειναι ηδη 2 ωρες οποτε καταλαβαινω γιατι εγιναν καποια πραγματα ετσι. Μην την χασετε. 8/10

 

 

Luca[2021]

MV5-BZTQy-NTU0-MDkt-YTFk-Yi00-Zj-Nh-LWE2-ODct-Mz-Bk-M2-U1-ZTk3-YTMz-Xk-Ey-Xk-Fqc-Gde-QXVy-NTI4-Mz-E4-MDU-V1.jpg

 

Οταν ξεκινας ταινια που εχει το σημα της Pixar ξερεις οτι θα ζησεις μια πολυ ομορφη εμπειρια. Ο Luca ειναι ενα θαλασσιο τερας της θαλασσας που ζει με τους γονεις του. Τι θα γινει ομως οταν ανακαλυψει οτι οταν βγαινει στην επιφανεια μεταμορφωνεται σε ανθρωπος και μπορει να ζησει εμπειριες που δεν μπορει να ζησει μεσα στη θαλασσα? Η ταινια εχει μια Ιταλικη νοτα ακομα και η αγγλικη προφορα εχει κατι απο εκει ειναι απιστευτα δομημενη με τη γρηγορη σκηνοθεσια της τα πανεμορφα χρωματα και το εξαιρετικο animation που θα σας βαλει στον κοσμο της απο το πρωτο δευτερολεπτο. Θυμιζει παλιες καλες εποχες Pixar ταινιων σιγουρα θα την ξανα δω ειδικα αν βγει σε 3D. To 4K αρχειο υπεροχο με ρεαλιστικοτατο animation οτι καλυτερο εχω δει σε εικονα σε ταινια της pixar. 8/10

 

 

The Accountant[2016]

8633317368821964209.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt2140479

Μια ταινια που μου ειχε κακως διαφυγει γιατι ειναι αρκετα καλη με εναν Ben Affleck στο ρολο του αυτιστικου που παραδοξως εδειξε οτι ξερει να παιζει και να μην παιζει μονιμως τον ιδιο ξυλινο ρολο σε καθε ταινια. Το καστ ολοκληρωνει η γλυκυτατη Anna Kendrick και οι πολυ καλοι J.K. Simmons και Jon Bernthal ο καθενας σε τελειως διαφορετικο ρολο και οι 2 αξιολογοι ομως. Η ταινια ειναι εξυπνη εχει γρηγορη δραση εχουμε καποια flashbacks και γενικα παιζει με τα μπρος πισω για να δεσει την ιστορια. Μου αρεσε το σεναριο και ας ακροβατει στα ορια του κλισε καταφερνει να συναρπασει και να διαφοροποιηθει με τους εξυπνους διαλογους της το μυστηριο της και γενικως επειδη δεν κανει κοιλια πουθενα βλεπετε με πολυ μεγαλο ενδιαφερον δεν εχει υπερβολες και καποια εξυπνα twist ειναι οτι πρεπει για να δεσει το γλυκο. 7.5/10

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Hair (1979) 8/10

 

Πάρα πολύ καλό μιούζικαλ του Μίλος Φόρμαν, υπεύθυνου μεταξύ άλλων των Amadeus (1984) και One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975). Πασίγνωστα κομμάτια όπως τα Aquarius και Let the sunshine in τα οποία δεν ήξερα ότι προέρχονται από το ομότιτλο έργο του Μπρόντγουεϊ. Το φινάλε ήταν έκπληξη. Προφανώς και αξίζει.

 

Harry Brown (2009) 7/10

 

Ταινία δράσης με τον Μάικλ Κέιν που ζητάει εκδίκηση μετά το φόνο ενός καλού του φίλου. Χρειαζόταν ένας νεότερος σε ηλικία ηθοποιός - οι λεονταρισμοί και το ξύλο που έδινε ο 76χρονος Κέιν δε με έπεισαν. Κατά τα άλλα ενδιαφέρουσα υπόθεση και μια χαρά περνά η ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Hanna 6/10

 

Περιπέτεια με αρκετή δράση και ξύλο με την ανερχόμενη Σίρσα Ρόναν. Παρά την ενδιαφέρουσα υπόθεση η ταινία δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο και ξεχνιέται αμέσως. Η ψυχρή γοητεία της πρωταγωνίστριας δε βοήθησε. Δε μου άρεσε ούτε η Κέιτ Μπλάνσετ.

 

Green Room 5/10

 

Καλό ξεκίνημα, βαρετή και αδιάφορη η συνέχεια. Τίποτα ιδιαίτερο.

Link to comment
Share on other sites

The Tomorrow War[2021]

The-Tomorrow-War-768447611-large.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt9777666

 

Η ταινια αν και την πρωτη ωρα ειναι πολυ αδυναμη με χαζους διαλογους κλισε που εχει καθε αμερικανικο blockbuster με εξωγηινους και εναν Chris Pratt που δεν δειχνει καν να προσπαθει μολις εμφανιζετε η Yvonne Strahovski μεχρι το τελος ειναι απειρως καλυτερη. Σαν να αλλαξε ο σεναριογραφος ενα πραγμα γιατι σκηνοθετικα ειναι μια χαρα απο την αρχη και εχουμε συναισθημα περισσοτερο lore των εξωγηινων και μια καλυτερη sci-fi οπτικη. Μου αρεσε η χημεια Patt/Strahovski οι εξαιρετικες σεκανς με τα τερατα και τα εφε που φανηκε οτι επεσε δουλεια. Με 200 εκατομμυρια budget θα ηταν κατορθωμα να εχει κακα εφε να μου πειτε. Συνολικα αν την δουμε αφηνει μετρια επιγευση γιατι τα αρνητικα που ανεφερα κανουν μπαμ αν ομως πιασουμε μια γαβαθα ποπ κορν την δουμε με καλο ηχο και εικονα και εστιασουμε στην ποιοτικη δραση με τα τερατα τοτε θα περασουμε καλα. Αξιζει μια θεαση μπορει αυριο να την εχω ξεχασει το 2 ωρακι της ομως δεν φανηκε καθολου με την ατελειωτη δραση οποτε οσοι θελετε mindless fun βουρ θα σας αρεσει. 6.7/10

 

 

Rambo First Blood Part II[1985][REMASTERED]

MV5-BZWFk-Y2-I1-ZDAt-Nm-Zh-NS00-Nj-Vl-LWJi-MGQt-MGQ1-Zm-M0-ZDA5-ODg5-Xk-Ey-Xk-Fqc-Gde-QXVy-MTQx-Nz-Mz-NDI-V1.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt0089880

 

Το δευτερο μερος Rambo μου φανηκε λιγο σαν οι περιπετειες του Rambo με οσο και αν προσπαθησα να την δω με καλο ματι αδυναμες σκηνες δρασης που δεν πειθουν και καμια συγκριση δεν μπορει να γινει με το πρωτος κλασεις ανωτερο μερος. Στα καλα βαζω το stealth κομματι προς το τελος την πανεμορφη Julia Nickson στα ντουζενια της και το βλεμμα του Stallone που ειναι φαση "ξερεις ποιος ειμαι εγω". Ενα απο τα πρωτα κλισεδιαρικα blockbuster που αρχισε να βγαζει το Hollywood με τους υπερανθρωπους Αμερικανους και με budget 25 εκατομμυρια καταλαβαινουμε που πηγαν τα λεφτα με ολες τις εκρηξεις που εχει. Η πρωτη ειχε 15 εκατομμυρια budget και ηταν κατα πολυ ανωτερη. Μου αρεσε και η σκηνη με το ελικοπτερο στο τελος. Αντε να δουμε το 3 το καλαθι μικρυνε αποτομα την περιμενα καλυτερη την δευτερη. 6.4/10

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

The Accountant[2016]

 

Χαίρομαι που σου άρεσε κι εσένα. Την είχα βάλει κι εγώ πριν καιρό και ο άφλεκ με εξέπληξε ευχάριστα, αρκετά καλή συνολικά και παρά κάποια συνηθισμένα στοιχεία στο είδος, δίνει την δική της ιδιαίτερη ιστορία.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικός ο Αφλεκ.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σου άρεσε κι εσένα. Την είχα βάλει κι εγώ πριν καιρό και ο άφλεκ με εξέπληξε ευχάριστα, αρκετά καλή συνολικά και παρά κάποια συνηθισμένα στοιχεία στο είδος, δίνει την δική της ιδιαίτερη ιστορία.

 

Να σε καλα ηταν οντως μια αξιολογη ταινια δρασης με μυστηριο και αρκετα εξυπνη. Ο Αφλεκ ειναι απο τους ηθοποιους που θεωρω ξυλινους σαν την Bullock εδω ομως ηταν μια πολυ ευχαριστη εκπληξη. Απο οτι φαινεται αν ειναι σωστος ο ρολος ετσι και ο ηθοποιος βγαζει τον καλυτερο του εαυτο.

Link to comment
Share on other sites

Hereditary 2018 7/10

 

Πολύ καλό και πρωτότυπο θρίλερ τρόμου με περίεργο φινάλε που σε πρώτη φάση δε το είχα καταλάβει αλλά μετά που έψαξα πληροφορίες δεν περίμενα αυτή την εξέλιξη. Καλές ερμηνείες, σε απορροφά από την αρχή μέχρι το τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Forgotten[2017]

MV5-BMz-Y2-OTU0-NTgt-MGZi-ZC00-M2-Y5-LThj-Zj-Qt-OTcy-NWNl-ZDdh-Mj-Zk-Xk-Ey-Xk-Fqc-Gde-QXVy-MTE1-MTYx-NDAw-V1.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt7057496

 

Καιρο ειχα να δω κατι απο Κορεα και η συγκεκριμενη πραγματικα με εστειλε με το μυστηριο και το πανεξυπνο σεναριο της. Ενα αγορι το οποιο εχει θεματα υπνου μετακομιζει με τους γονεις του και τον αδερφο του σε ενα σπιτι. Η μυστηρια απαγωγη του αδερφου του και η επιστροφη του 19 μερες μετα ομως θα βαλει το αγορι σε σκεψεις στο τι πραγματικα συνεβη. Οτι εχω δει απο Κορεα ειναι τουλαχιστον παρα πολυ καλο εδω εχουμε κατι εξαιρετικο ομως η ταινια σε απορροφαει και οσο περναει η ωρα δημιουργουνται ερωτηματα στο τελος ομως ολα ξεδιαλυνουν. Δειτε την. 9.5/10

Link to comment
Share on other sites

 

Όντως πολύ καλή ταινία!!!!

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Fear Street Part 1:1994[2021]

AAAABa-Vf-Lf9y-FRWb-Pur-Fes-PF5-XQc-If-Irg9-Hj-MCBNa4-Qis-Dd01-Qj-Jq-Kqg8-VLa-Nju-ZPBpxo-YNZjocgh-Nk-GTaul-VNi-D96j-Em-IZh9.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt6566576

 

Η πρωτη ταινια της νεας τριλογιας "οδος τρομου" που εβγαλε το netflix η οποια απο την αρχη δειχνει οτι βγηκε βασισμενη για εφηβους δανειζεται στοιχεια απο κλασικες ταινιες horror και εχει μια 80s αισθητικη για τη νοσταλγια. Στο πρωτο 40λεπτο βαρεθηκα τι ζωη μου δεν θα πω ψεμματα αργη χαζοι διαλογοι χαζοι χαρακτηρες. Επειτα που μπηκε στη μεση η ιστορια της καταρας που ξεκινησε απο το 1666 στην πολη που ζουν οι χαρακτηρες μας μπορω να πω οτι καλυτερεψε και το τελος ηταν η αποκορυφωση που περιμενουμε απο μια ταινια τρομου. Τιμια splatteria δεν εχει χαζα jump scares αλλα παραμενει μια teen ταινια τρομου δεν μπορει το 12χρονο να τα βαζει με τετοιες δυναμεις. Για κατι χαλαρο ειναι αξιολογο το δευτερο μισο περναει πολυ ανετα. 6.5/10

 

 

Fear Street Part 2:1978[2021]

img-fear-street-part-2-1978.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt9701940

 

Συνεχιζουμε με το δευτερο μερος που βγηκε χθες και ξεκιναει ακριβως απο εκει που τελειωσε το πρωτο. Το δευτερο μερος θα μας παει στο 1978 σε μια κατασκηνωση που εγιναν πολλοι φονοι παλι εξαιτιας αυτης της καταρας που υπαρχει στην πολη. Και εδω εχουμε ακριβως τα ιδια προβληματα στο πρωτο μισο χαζοι διαλογοι χωρις νοημα αρκετα βαρετη στο δευτερο περνει μπρος για τα καλα και παλι εχουμε κορυφωση προς το τελος εκει που μας εχει πορωσει. Αν το σκεφτουμε ομως καπως ετσι δεν ηταν και οι 80s horror ταινιες? Διασπαρτες καλες στιγμες μεχρι τη μεση και προς το τελος εδιναν πονο. Εδω μαθαινουμε περισσοτερα πραγματα για την καταρα και δινονται περισσοτερες εξηγησεις οσον αφορα την πρωτη ταινια. Ανωτερη απο την πρωτη με καλυτερους χαρακτηρες και splatter η πρωτη εδειχνε υπερβολικα εφηβικη δεν μπορουσες να παρεις σοβαρα καποιους χαρακτηρες. Περιμενω το τριτο και τελευταιο μερος σε 6 μερες που θα μας παει στο 1666 στην αρχη που ξεκινησαν ολα. 6.9/10

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Black Widow[2021]

 

Κλασικη ταινια Marvel που δειχνει ενα μερος της ζωης της μαυρης χηρας Natasha Romanoff/Scarlett Johansson δεν ηταν ουτε κακη ουτε καλη ομως. Μιλαμε για μια ηρωιδα η οποια δεν εχει καποια υπερδυναμη θα επρεπε ειχε πεθανει σε τουλαχιστον 5 σκηνες στην ταινια και ομως την βγαζει καθαρη χωρις καν να σταξει αιμα. Αμαν πια αυτο το αθλιο PG 13 λες και ολες οι ταινιες ειναι για 12χρονα. Η Florence Pugh που κανει την αδερφη της δεν ηταν καλη στο ρολο της δεν μου εβγαλε τιποτα και δυστυχως θα την φαμε στη μαπα συμφωνω με τη σκηνη μετα τους τιτλους τελους της ταινιας. Τα εφε δεν ξερω γιατι αλλα μου εβγαλαν μια ψευτια εκρηξεις διαλυση κτιριων ολα εδειχναν ψευτικα σαν να μην εφτασε το budget των 200 εκατομμυριων ενα πραγμα και ολα τα λεφτα πηγαν στους 2 κωλους των πρωταγωνιστων. Επισης τερμα χαζος κακος. Βλεπετε αλλα σε τελειως χαλαρο mood καμια σχεση με το εξαιρετικο CAWS που οσες φορες και να δω παραμενει η καλυτερη ταινια της marvel οπως και το IM1. Καποιοι διαλογοι πρεπει να γραφτηκαν απο 5χρονο ειδικα τα λογια της ξανθιας αδερφης πιο τραγικα δεν γινεται να γινουν. 6.7/10

Link to comment
Share on other sites

Το Θαύμα στο κελί 7

9/10

 

4b41d8402a855349daa868762863cbe9.jpg

 

Δεν ξέρω εάν το έχεις δει, αλλά το κορεάτικο κατά την την άποψη μου είναι καλύτερο.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

A Classic Horror Story[2021]

MV5-BNGZm-ODA3-Zj-At-MDU4-Zi00-MWMx-LWEz-NTAt-MGZm-Mm-Nj-ZGFl-OTRh-Xk-Ey-Xk-Fqc-Gde-QXVy-MTEz-MTI1-Mjk3-V1.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt12877640

 

Φρεσκο horror ταινιακι μυστηριου απο Ιταλια με παραγωγο το netflix που με κρατησε μιας και αλλαζει πολλες οψεις μεχρι το τελος με τα twist που εχει. Μπορω να πω οτι χωριζεται σε 3 πραξεις η καθε μια αφηνει το θεατη να πιστευει οτι συμβαινει αυτο που βλεπουμε η τελευταια πραξη ομως ξεκαθαριζει τα πραγματα αλλα ισως ηθελα να προχωρησει μετα τη δευτερη οπως το πηγαν και οχι να κανει στροφη 180 μοιρων. Οπως και να εχει βλεπετε εχει τις δυνατες σκηνες της που θελουν στομαχι και κραταει την ατμοσφαιρα μεχρι το τελευταιο 20λεπτο. Ομορφες οι 2 πρωταγωνιστριες η μια κατι λεει απο υποκριτικη για τους υπολοιπους μην περιμενετε πολλα. Για 3 εκατομμυρια budget ειναι ενα αρκετα αξιολογο horroraki που δεν θα κουρασει και θα σας κρατησει στη θεση σας μεχρι το τελος. 6.5/10

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν το έχεις δει, αλλά το κορεάτικο κατά την την άποψη μου είναι καλύτερο.

 

Χθες είδα και το κορεατικο, επιεικώς 4/10.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Hidden Figures (2016) 7/10

 

Πολύ καλή ταινία σχετικά με τρεις μαύρες γυναίκες τη δεκατία του '60 οι οποίες διέπρεψαν στη ΝΑΣΑ παρά το ρατσισμό εκείνης της εποχής. Περισσότερο μου άρεσε η Taraji P. Henson παρά η Octavia Spencer που ήταν υποψήφια για όσκαρ. Τίποτα ιδιαίτερο η Janelle Monáe. Στους δεύτερους ρόλους πολύ καλός ο Kevin Costner. Γενικώς μια ενδιαφέρουσα ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Fear Street Part 3 1666[2021]

Fear-Street-Part-Three-1666-2021-on-Netflix-Release-Date-Trailer-Starring-and-more.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt9701942

 

Το τελος της τριλογιας horror μυστηριου του Netflix η οποια εκλεισε παρα πολυ καλα εδεσε η ιστορια με τις 2 πρωτες και μπορω να πω οτι σαν τριλογια ειναι προς το αρκετα καλο παρολο τις αδυναμιες που βρηκα στις 2 πρωτες ταινιες και κλασικα υπαρχουν και εδω στο πρωτο 20λεπτο ιδιαιτερα. Η ταινια ξεκινα παλι απο το τελος της δευτερης και μας παει αμεσως στο 1666 ωστε να δουμε πως ξεκινησαν ολα. Ενδιαφερον εχει οτι επελεξαν να χρησιμοποιησουν τους ιδιους ηθοποιους απο τις 2 πρωτες ταινιες μαλλον για να κρατησουν την οικειοτητα με τον θεατη και ο καθενας πηρε και διαφορετικο ρολο. Δεν με ενοχλησε αντιθετως ηταν εξυπνο. Πανω στην ωρα μεταφερομαστε στο 1994 της πρωτης ταινιας ωστε να κλεισουμε την ιστορια μας. Δυνατες σκηνες και εδω καποιες σοκαρουν σε ενα αρκετα πιο σοβαρο υφος ειδικα στο 1666 εκαναν εξαιρετικη δουλεια. Μπραβο Netflix για αυτη την τριλογια οι fans του horror να την δειτε. 7.3/10

 

 

Rambo III [1988][REMASTERED]

Front.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt0095956

 

Τι γινεται οταν πας να δεις μια ταινια εχοντας πολυ χαμηλες προσδοκιες? Στο τελος καταληγεις να σου αρεσει. Και οντως ετσι εγινε με το Ραμπο 3. Η δευτερη που την ειδα με μεγαλο καλαθι με απογοητευσε αρκετα. Η ιστορια ειναι αφιερωμενη στο Αφγανισταν και φαινεται σε πολλα σημεια με τον πατριωτισμο που υπαρχει. Οι Ρωσοι κλασικα ειναι και εδω οι κακοι η προπαγανδα παει φουλ αλλα ο Stallone με ενα εξαιρετικο σωμα και ψυχη προσπαθει να σωσει τον Τραουτμαν αυτον που τον εμαθε τα παντα. Μου αρεσε το σημειο μεσα στη σπηλια και η αρχη που δειχνει τα κατατοπια του μερους που ζουν οι στρατιωτες εκει. Το παιδακι που εβαλαν αν και λιγο αστειο στο τελος δινει συναισθημα. Εχουμε κλασικα τον υπερστρατιωτη Ραμπο που οκ τουλαχιστον δεν ειναι αφθαρτος αλλα ειδικα στο τελος τα βαζει με ολους παρεα με Τραουτμαν ευτυχως που ηρθαν οι αλλοι και εσωσαν τη στιγμη γιατι λεω αν τους καθαρισει ολους μονος τοτε ενταξει το παραχεσαν. Ενα κλικ καλυτερη απο την δευτερη που δεν μου εκατσε καθολου. 6.6/10

 

 

Judas and the Black Messiah[2021]

Judas-and-the-Black-Messiah-900x596.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt9784798

 

Βαθια πατριωτικη ταινια που δειχνει την αληθινη ιστορια του Fred Hampton αρχηγο των Μαυρων Πανθηρων το 1968 στο Σικαγο και του καρφιου Bill O'Neal που τον κατεστρεψε. Η ταινια ειναι δυνατη ειδικα οι ομιλιες του Daniel Kaluuya που κανει τον Fred Hampton που πηρε και Οσκαρ σε αφηνουν παγωτο νιωθεις την ενταση και την δυναμη που εχουν τα λογια του. Γενικως ειναι μια αρτια ταινια δεν εχει πολυ δραση ελαχιστα σημεια ξεχωριζω και το τελος μιας και μιλαμε για βιογραφια και πραγματικη ζωη ειναι αδικο. Αυτα που εγιναν μετα τα γεγονοτα του τοτε με τον Bill O'Neal οταν βγηκε το ντοκιμαντερ το ευχαριστηθηκα γιατι δειχνει οτι παντα θα ερθει η Νεμεσις για καποιον που εκανε κακα πραγματα στη ζωη του. Η ταινια εχει μουσικαρα και ολο το καστ που υποστηριζει τους 2 πρωταγωνιστες ζει τη στιγμη. Δειτε την για να δουμε σε τι κοσμο ζουμε οχι οτι δεν το ξερουμε αλλα μια επιβεβαιωση ακομα. 7.8/10

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Rambo III [1988][REMASTERED]

 

Νομίζω σε είχα επηρεάσει θετικά για την δεύτερη και αρνητικά για την τρίτη, για αυτό σου φάνηκαν το αντίθετο :) Η 4η είναι στη ζούγκλα κινείται περίπου στο στυλ της 2ης αλλά δεν είναι μόνος του πλέον. Στην τρίτη έπαιζε και ο δικός μας, ο Σπύρος Φωκάς. Συμφωνούμε όμως ότι η πρώτη ήταν δικό της στυλ από μόνη της, όπως και ο μεταγενέστερος φυγάς με τον Φορντ, μόνος κυνηγημένος και άδικα εντελώς, εναντίον όλων...

 

Την ταινία με το μαύρο μεσσία, την έχω καιρό στη λίστα, αλλά χρειάζεται και το κατάλληλο mood για τέτοιες ταινίες. Με την κούραση και την δουλειά συνήθως ψάχνω κάτι αναλαφρο να περάσει η ώρα. Είδα χθες το Tomorrow War με εξέπληξε ευχάριστα, αν και είχε κάποια χαζά μέσα, συνολικά μου άρεσε. Θα βάλω μετά αξιολόγηση.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Infinite (2021)

 

image.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt6654210/

 

Ταινία φαντασίας/δράσης. Ο Wahlberg επιστρέφει σε ακόμη μια ταινία φαντασίας/δράσης, όπου προβάλλεται η ιδέα της μετενσάρκωσης και των πολλαπλών ζωών. Μόνο που ένα μικρό ποσοστό των ανθρώπων έχουν πραγματικά την ικανότητα να θυμούνται αναμνήσεις προηγούμενων ζωών. Κάποιοι από αυτούς προσπαθούν να αλλάξουν τον κόσμο σε κάτι καλύτερο έχοντας τη γνώση του παρελθόντος, άλλοι έχουν χάσει την πίστη τους σε κάθετι καλό, και θέλουν να τερματίσουν τα πάντα, κάθε ίχνος ζωής, κάθε επανάληψη κύκλου ζωής/θανάτου, κάθε ανάμνηση. Ο Chiwetel Ejiofor σε ασυνήθιστο ρόλο κακού επίσης πολύ καλός στο ρόλο του, όπως και οι υπόλοιποι. Η ταινία ξεκινάει αρκετά υποσχόμενα με άφθονη δράση και εφέ, μόνο που στην συνέχεια ρίχνει ρυθμούς. Η ιδέα των κακών της ιστορίας είναι εντελώς ρηχή, απλά έχουν χάσει την πίστη τους και γιαυτό θέλουν να καταστρέψουν όλο τον κόσμο. Επίσης, παρά τις κάποιες καλές σκηνές δράσης, και κάποια εφέ, θα μπορούσε να είναι πολύ πιο δυνατή συνολικά. Μου άρεσε ως ιδέα όμως η υλοποίηση θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη με περισσότερη δουλειά. Αφήνει περιθώριο συνέχειας και θα ήθελα συνέχεια, όμως με πολλές βελτιώσεις.

 

6/10 από μένα.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω σε είχα επηρεάσει θετικά για την δεύτερη και αρνητικά για την τρίτη, για αυτό σου φάνηκαν το αντίθετο :) Η 4η είναι στη ζούγκλα κινείται περίπου στο στυλ της 2ης αλλά δεν είναι μόνος του πλέον. Στην τρίτη έπαιζε και ο δικός μας, ο Σπύρος Φωκάς. Συμφωνούμε όμως ότι η πρώτη ήταν δικό της στυλ από μόνη της, όπως και ο μεταγενέστερος φυγάς με τον Φορντ, μόνος κυνηγημένος και άδικα εντελώς, εναντίον όλων...

 

Την ταινία με το μαύρο μεσσία, την έχω καιρό στη λίστα, αλλά χρειάζεται και το κατάλληλο mood για τέτοιες ταινίες. Με την κούραση και την δουλειά συνήθως ψάχνω κάτι αναλαφρο να περάσει η ώρα. Είδα χθες το Tomorrow War με εξέπληξε ευχάριστα, αν και είχε κάποια χαζά μέσα, συνολικά μου άρεσε. Θα βάλω μετά αξιολόγηση.

 

Ισχυει οτι αναλογως τι περιμενεις απο μια ταινια μπορει να στο τελος να συμβει το αντιθετο οπως εγινε εδω. Η πρωτη ειναι μια κατηγορια μονη της η δευτερη μου φανηκε αρκετα σαν ιστοριες του ραμπο η τριτη με το ολο theme με Αφγανισταν πατρωτισμος απελευθερωση διδυμο δασκαλος μαθητης μου αφησε πολυ καλυτερες εντυπωσεις. Να την δεις την ταινια ναι ειναι βαρια θελει το αναλογο mood. To tomorrow war αρκετα πιο mindless fun οπως ειπες με καλη εικονα και ηχο περνας πολυ καλα. Στην τελικη μαχη με το θηλυκο γουσταρα αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

The Tomorrow War[2021]

 

Ταινία εισβολής/φαντασίας/δράσης. Ίσως η καλύτερη ταινία του είδους για το 2021 και συνολικά μια από τις πολύ καλές. Ο Chris Pratt είναι αρκετά καλός για ταινίες δράσης/φαντασίας και είναι μέσα στο στοιχείο του. Παρόλα αυτά το εντελώς χαλαρό στυλ του θα μπορούσε να παραληφθεί εδώ και να δείξει πιο σοβαρό χαρακτήρα (στα Jurassic Worlds έπαιζε πιο σοβαρά πάντως). Την ταινία συνολικά παίρνει στην πλάτη της η αρκετά πιο σοβαρή Yvonne Strahovski η οποία στο ρόλο της συμπρωταγωνίστριας είναι άψογη. Επίσης σε μια συγκινητική στιγμή φαίνεται απόλυτα πειστική σε αντίθεση με τον Pratt που φαίνεται κάπως ανώριμος, σα να μην παίζει αρκετά πειστικά στην συγκεκριμένη ταινία προσπαθώντας να διατηρήσει το χαλαρό στυλ του. Συνολικά πάντως, η ταινία είχε άφθονη δράση και σασπένς και παρά τη μεγάλη διάρκεια δεν κουράζει καθόλου. Επίσης έχει ατελείωτα εφέ και κάποιες κορυφαίες σκηνές από μακριά που είναι και οι καλύτερες της ταινίας. Έχει γίνει επίσης τεράστια δουλειά στους εξωγήινους που φαίνονται αρκετά αληηθινοί και πειστικοί. Η ταινία έχει μια μικρή επιρροή από την ιστορία Alien με τους δημιουργούς και τα τέρατα, χωρίς όμως να έχει το σκοτεινό ύφος του. Κάποιες ατάκες και διάλογοι, όπως και ο χαρακτήρας του Charlie προσπαθούν να την κάνουν πιο ανάλαφρη και λιγότερο σοβαρή, κάτι που για το είδος είναι λάθος κατά την γνώμη μου και χάνει βαθμούς. Παρόλα αυτά είναι μια εξαιρετικά καλοδουλεμένη ταινία στη δράση, στα εφέ, στη σκηνοθεσία και στην ερμηνεία κυρίως της Yvonne Strahovski και αποτελεί ένα νέο MUST για την ταινιοθήκη των φίλων του είδους.

 

7/10 από μένα

 

king ευχαριστούμε για την πρόταση! Εξαιρετική στον τομέα entertainment για να περάσει ευχάριστα η ώρα χωρίς να κουράσει καθόλου! Θυμήθηκα κάπως και το Edge of Tomorrow με τον Κρουζ (2014) που έχει πάλι στυλ εισβολή/φαντασία/δράση και παίζει με τον χρόνο όπως κι εδώ, αν δεν την έχεις δει, στο είδος είναι από τις καλύτερες, νομίζω 8άρι στο IMDB.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ταινία εισβολής/φαντασίας/δράσης. Ίσως η καλύτερη ταινία του είδους για το 2021 και συνολικά μια από τις πολύ καλές. Ο Chris Pratt είναι αρκετά καλός για ταινίες δράσης/φαντασίας και είναι μέσα στο στοιχείο του. Παρόλα αυτά το εντελώς χαλαρό στυλ του θα μπορούσε να παραληφθεί εδώ και να δείξει πιο σοβαρό χαρακτήρα (στα Jurassic Worlds έπαιζε πιο σοβαρά πάντως). Την ταινία συνολικά παίρνει στην πλάτη της η αρκετά πιο σοβαρή Yvonne Strahovski η οποία στο ρόλο της συμπρωταγωνίστριας είναι άψογη. Επίσης σε μια συγκινητική στιγμή φαίνεται απόλυτα πειστική σε αντίθεση με τον Pratt που φαίνεται κάπως ανώριμος, σα να μην παίζει αρκετά πειστικά στην συγκεκριμένη ταινία προσπαθώντας να διατηρήσει το χαλαρό στυλ του. Συνολικά πάντως, η ταινία είχε άφθονη δράση και σασπένς και παρά τη μεγάλη διάρκεια δεν κουράζει καθόλου. Επίσης έχει ατελείωτα εφέ και κάποιες κορυφαίες σκηνές από μακριά που είναι και οι καλύτερες της ταινίας. Έχει γίνει επίσης τεράστια δουλειά στους εξωγήινους που φαίνονται αρκετά αληηθινοί και πειστικοί. Η ταινία έχει μια μικρή επιρροή από την ιστορία Alien με τους δημιουργούς και τα τέρατα, χωρίς όμως να έχει το σκοτεινό ύφος του. Κάποιες ατάκες και διάλογοι, όπως και ο χαρακτήρας του Charlie προσπαθούν να την κάνουν πιο ανάλαφρη και λιγότερο σοβαρή, κάτι που για το είδος είναι λάθος κατά την γνώμη μου και χάνει βαθμούς. Παρόλα αυτά είναι μια εξαιρετικά καλοδουλεμένη ταινία στη δράση, στα εφέ, στη σκηνοθεσία και στην ερμηνεία κυρίως της Yvonne Strahovski και αποτελεί ένα νέο MUST για την ταινιοθήκη των φίλων του είδους.

 

7/10 από μένα

 

king ευχαριστούμε για την πρόταση! Εξαιρετική στον τομέα entertainment για να περάσει ευχάριστα η ώρα χωρίς να κουράσει καθόλου! Θυμήθηκα κάπως και το Edge of Tomorrow με τον Κρουζ (2014) που έχει πάλι στυλ εισβολή/φαντασία/δράση και παίζει με τον χρόνο όπως κι εδώ, αν δεν την έχεις δει, στο είδος είναι από τις καλύτερες, νομίζω 8άρι στο IMDB.

 

Αγαπω edge of tomorrow πρεπει να την εχω δει 3-4 φορες σιγουρα οπως και το Oblivion παλι με τον Kρουζ και οι 2 εχουν ενα αρκετα πιο σοβαρο υφος απο το tomorrow war που οπως ανεφερες και εσυ σε πιο χαλαρο mood αλλα με πολυ δραση ποιοτικα εφε και μια υπεροχη Strahovski που εδωσε συναισθημα αρκετα καλυτερη απο Pratt που ειναι για πιο casual καταστασεις δεν καταφερνει να συγκινησει αλλα για τετοιες ταινιες ειναι κορυφαιος. Εχουμε ιδιες αποψεις φιλε μου και κρινουμε τις ταινιες περιπου το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπω edge of tomorrow πρεπει να την εχω δει 3-4 φορες σιγουρα οπως και το Oblivion παλι με τον Kρουζ και οι 2 εχουν ενα αρκετα πιο σοβαρο υφος απο το tomorrow war που οπως ανεφερες και εσυ σε πιο χαλαρο mood αλλα με πολυ δραση ποιοτικα εφε και μια υπεροχη Strahovski που εδωσε συναισθημα αρκετα καλυτερη απο Pratt που ειναι για πιο casual καταστασεις δεν καταφερνει να συγκινησει αλλα για τετοιες ταινιες ειναι κορυφαιος. Εχουμε ιδιες αποψεις φιλε μου και κρινουμε τις ταινιες περιπου το ιδιο.

 

Σαφώς και το Oblivion, αν και λίγο πιο κάτω από το Edge of Tomorrow. Τις έχω όλες στην προσωπική συλλογή, προστέθηκε πλέον και το Tomorrow War. :)

 

Σε φαντασίας/δράσης (χωρίς εισβολή) αλλά και με κοινωνικό μήνυμα ήταν και το Elysium με το Matt Damon, με τις κοινωνικές τάξεις, τις ανισότητες, το δικαίωμα στην υγεία κλπ και με συγκίνηση στο τέλος. Επίσης στην ταινιοθήκη, και αυτή. Αν δεν την έχεις δει την προτείνω για το είδος. :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...