Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν μιλάμε για παιδιά 5-6 χρονών, ναι ίσως να έχεις δίκιο.

Αν μιλαμε για μεγαλύτερα, δε μπορώ ειλικρινά να φανταστώ ότι υπάρχει παιδί που μπορεί να τρομάξει.

Ε ναι για τέτοιες ηλικιες.

Τα μεγαλυτερα ισως δε μπουν καν στη διαδικασια να την δουνε

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ε ναι για τέτοιες ηλικιες.

Τα μεγαλυτερα ισως δε μπουν καν στη διαδικασια να την δουνε

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Γιατί να μη μπούνε;

Εδώ μπήκα εγώ! :lol:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Mystic River (2003)

 

απλα μετρια η ταινία, για να ειμαι ακριβής ειναι ο ορισμός της μετριότητας

 

μια ταινία που δεν θυμασε την επομενη μερα.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας έχει το δικαίωμα της γνώμης του, αλλά κάποια πράγματα είναι αντικειμενικά, ακόμα και στην τέχνη.

 

Το συγκεκριμένο φόρουμ προφανώς είναι ένα τεχνολογικό φόρουμ και τα θέματα για ταινίες/σειρές, κτλ. δεν τραβάνε πολύ κόσμο, ούτε κόσμο που ασχολείται ιδιαίτερα, αλλά για μένα προσωπικά το ποσοστό των τραγικών κριτικών που διαβάζουμε εδώ είναι τεράστιο.

 

Το χειρότερο είναι ότι κανείς δεν λέει "δεν μου άρεσε η ταινία, δεν είναι του γούστου μου", αλλά λέει "τεράστια πατάτα, απορώ πως κάθεται να την δει κάποιος" και παρόμοια σχόλια.

 

Ναι, ο καθένας έχει την γνώμη του. Ναι, δεν μπορούμε να συμφωνούμε όλοι.

 

Αν εγώ βγω και πω π.χ. "έλεος παιδιά, μια αηδία και μισή ο Νονός/Η Λίστα Του Σίντλερ/Ψυχώ, σοβαρά τώρα αυτή η ταινία έχει 9/10;;;" αυτό δεν λέει πολλά για την ταινία αλλά για το γούστο μου και το τι νιώθω από κινηματογράφο. Το ίδιο και με την μουσική, γούστα πολλά και διαφορετικά, αλλά αν πω "χαχαχα, σοβαρά τώρα, τα έργα του Μπαχ θεωρούνται και καλά ποιοτικά για πιάνο, με δουλεύετε;;" δεν σημαίνει ότι παίζει και να 'χω δίκιο ή γούστο μου και καπέλο μου. Απλά είμαι άσχετος.

 

Εδώ μέσα διαβάζουμε από πολλά άτομα απίστευτα πράγματα, άτομα που σχολιάζουν συχνά, σε βαθμό που προσωπικά αν διαβάσω αρνητική κριτική και "3/10" τρέχω να δω την ταινία, ενώ "απίστευτο, τρομερά ενδιαφέρον, της βάζω 9!" δεν ασχολούμαι καν.

 

Υπάρχει καλό και κακό γούστο. Και κατανοητό κάποιο είδος να μην σε τραβάει ιδιαίτερα. Εγώ π.χ. δεν μπορώ με τίποτα να δω Star Wars, το στόρυ μου φαίνεται βαρετό και νιώθω ότι βλέπω συνέχεια τις ίδιες 5 σκηνές, μάχη στο διάστημα, μάχη με φωτόσπαθα, κτλ., ενώ οι διάλογοι είναι απλοικοί. Κατανοώ όμως γιατί κάποιος μπορεί να έχει τρελό κόλλημα με το συγκεκριμένο franchise και γιατί έγραψε ιστορία. Το να αποκαλείς βαρετή ή σκουπίδι όμως μια ταινία που κατά γενική ομολογία είναι αριστούργημα, δείχνει το επίπεδο σου. Και καλώς ή κακώς υπάρχουν και ταινίες που θέλει να δώσεις και λίγη προσοχή παραπάνω. Ε το "Mother!" είναι αριστούργημα, πως να το κάνουμε δηλαδή. (Το κατά γενική ομολογία δεν πήγαινε στο Mother!, οι κριτικές ήταν/είναι μοιρασμένες για την συγκεκριμένη ταινία, κυρίως επειδή περιέχει σοκαριστικές σκηνές που κάνει αυτομάτως πολλούς να πούνε 'αίσχος, αηδία').

 

Η κριτική για το Mystic River από πάνω π.χ. Για όνομα του Θεού, βαθμολογία 8/10 με 370.000 ψήφους στο Imdb, 90% στο Rotten Tomatoes, 2 Όσκαρ, ο Sean Penn σε έναν από τους καλύτερους ρόλους της καριέρας του και στην ιστορία του κινηματογράφου γενικά, 150 nominations για διάφορα βραβεία σε όλο τον κόσμο, 55 νίκες αλλά..."ο ορισμός της μετριότητας και μια ταινία που δεν θυμάσαι την επόμενη μέρα". Ε εντάξει ρε παιδιά, δηλαδή τι να πω, μάλλον δεν φταίει η ταινία, έλεος.

Edited by Baator
Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι σεβαστη η γνωμη σου αλλα αυτοαναιρεισαι.

 

ενω τα λες πολυ ωραια αρχικα στο τελος το χαλας.

 

δεν υπαρχει αντικειμενικοτητα τα παντα ειναι θεμα γουστου και υποκειμενικοτητας εχουμε δει κατα καιρους αριστουργηματα που πηραν κακες κριτικες απο μεγαλους κριτικους οποτε ασε τον καθενα να λεει απλα οτι θελει, βεβαια να εκφραζεται σωστα και χωρις εκφρασεις αλανας και γηπεδου οπως καποιους που νομιζουν οτι ειναι αυθεντια σε ολα τα θεματα του φορουμ

 

δεν μπορεις να μετρησεις την τεχνη, δεν ειναι μαθηματικα 1+1, οποτε παμε παρακατω.

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος για να μπαίνεις σε αυτό το τοπικ baator είναι για να γελάς. Οπότε καταλαβαίνεις :D
Link to comment
Share on other sites

Leon the Professional

 

Ο ορισμός του αριστουργηματος πραγματικά η ταινία δεν υπάρχει.

 

Την θεωρώ ταινία σταθμό στον κινηματογράφο.

Link to comment
Share on other sites

Είδα στο ΕΨΙΛΟΝ, το ΣΟΝ ΤΟ ΠΡΟΒΑΤΟ.Του βάζω 5/10.Γενικά βαρετή ταινία..Έχει ως αρνητικό το ότι δεν μιλάνε καθόλου οι χαρακτήρες, παρά μόνο μουγκρίζουν λίγο..Βέβαια ήταν ωραία ιστορία και έδειχνε, το πως βλέπουν κάποιοι τα ζώα αρνητικά..

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είδα στο ΣΤΑΡ το "ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΤΟΥ ΝΤΕΝΙΣ ΤΟΥ ΤΡΟΜΕΡΟΥ (A DENNIS THE MENACE CHRISTMAS)"

Εντάξει, κλασσική Χριστουγεννιάτικη ταινία...Της βάζω 7/10, όχι γιατί δεν ήταν αστεία, ή κάτι τέτοιο, αλλά γιατί υπήρχε τρομερή αντιγραφή από την ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ.Δεν είχε, λοιπόν , κάποια προτοτυπία..

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Δουνκερκη ειναι η πατατα της χρονιας

Μην ασχολεισαι με κινηματογραφο...μου μαθες και τον Αρονοφσκυ

 

8.2 βαθμολογια χρηστων και 94 metacritic πατατα της χρονιας; Και μην ασχολειται που ειχε τετοια αποψη με αλλους ποσους χρηστες και κριτικους;

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

8.2 βαθμολογια χρηστων και 94 metacritic πατατα της χρονιας; Και μην ασχολειται που ειχε τετοια αποψη με αλλους ποσους χρηστες και κριτικους;
Αναφορά φίλε μου, μόνο αυτό μας σώζει από τον συγκεκριμένο, μπας και τον μπανάρει Επιτέλους κάποιος Μοντ και ηρεμήσει το myphone. Σε όλα τα θέματα την ίδια συμπεριφορά έχει. Μην ασχολείσαι.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Leon the Professional

 

Ο ορισμός του αριστουργηματος πραγματικά η ταινία δεν υπάρχει.

 

Την θεωρώ ταινία σταθμό στον κινηματογράφο.

Από τις αγαπημένες μου.Όπως και το training day και το gone baby gone.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1. Καλα Χριστουγεννα.

 

2. Δεν ωφελει να ξερεις τον Αρονοφσκι και να μην ξερεις τον Βολταιρο, που εχει καταπιαστει με το θεμα της ελευθεριας της εκφρασης εδω και 230 χρονια.

 

3. Εσεις που δεν αρκειστε να γραψετε τις εντυπωσεις απο μια ταινια αλλα βαζετε και βαθμολογιες, (πχ 2/10, 9/10, 155/10) γραψτε διπλα και μια ταινια που για σας ειναι "δεκαρι". Ετσι θα μας βοηθησετε πολυ περισσοτερο απο μια "ξερη" βαθμολογια.

Φίλε τα είπες πολυ ωραία, ο συγκεκριμένος σε όλα τα θέματα που γράφει θεωρει τον εαυτό του αυθεντια και δεν δέχεται καμία άποψη που είναι αντίθετη με την δικιά του.

 

Αρκετοί θυμούνται τις συμπεριφορές του κατα καιρούς που του εφεραν μόνιμο μπαν και πλέον είναι με αλλο ονομα.

 

Το θεωρώ αδιανόητο το 2017 να γράφονται εκφράσεις γηπέδου στα φόρουμ επειδή κάποιος κρίνει αλλιώς μια ταινία ή οτιδήποτε άλλο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από τις αγαπημένες μου.Όπως και το training day και το gone baby gone.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το training day είναι ταινιάρα ρε φίλε!!!

 

Οπως και πολλές του Denzel.

Link to comment
Share on other sites

A million dollar baby

 

Μια ταινία που δεν πρέπει να αποφύγει κανενας σοβαρός σινεφιλ.

 

Ο ορισμός της ταινιαρας, καθε φορά που την βλέπω βγάζει και νέο νόημα!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ωραιο το τοπικ αυτο,για να ανακαλυπτουμε ενιοτε κανα λιγότερο γνωστό ταινιακι. Δεν ειναι δυνατο να γνωρίζει κανει ολες τις ταινιες που υπαρχουν!

Η κριτικη σε γνωστες-εμπορικες-κλασικες ταινιες ειναι ανωφελη κατα τη γνωμη μου. Ποιος σοβαρος ανθρωπος που βλεπει που και που σινεμα θα λαβει σοβαρα υποψιν τη γνωμη του Μητσου απ το Κατάκολο που γραφει σ ενα φορουμ τεχνολογικο για το star wars;; Αληθεια τωρα;; Δεν υπαρχουν αλλες πηγες πληροφορησης; Ουδολως νοιαζομαστε για την αποψη των μελων για ταινιες που τις ξερει ο κοσμος ολος, πότε δημιουργηθηκε σε καποιον αυτη η εντύπωση απορω.

Οσο για προσβολες τυπου" ελα που μου μαθες τον Αρονόφσκι"... Καλα οι άλλοι πού τον μαθανε δηλαδη; Στο χωριο τους που κοβανε τον πατσα με το ψαλιδι και φωναζουνε τα προβατα πρατα;Λιγη σοβαρότης δε βλαπτει.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ωραιο το τοπικ αυτο,για να ανακαλυπτουμε ενιοτε κανα λιγότερο γνωστό ταινιακι. Δεν ειναι δυνατο να γνωρίζει κανει ολες τις ταινιες που υπαρχουν!

Η κριτικη σε γνωστες-εμπορικες-κλασικες ταινιες ειναι ανωφελη κατα τη γνωμη μου. Ποιος σοβαρος ανθρωπος που βλεπει που και που σινεμα θα λαβει σοβαρα υποψιν τη γνωμη του Μητσου απ το Κατάκολο που γραφει σ ενα φορουμ τεχνολογικο για το star wars;; Αληθεια τωρα;; Δεν υπαρχουν αλλες πηγες πληροφορησης; Ουδολως νοιαζομαστε για την αποψη των μελων για ταινιες που τις ξερει ο κοσμος ολος, πότε δημιουργηθηκε σε καποιον αυτη η εντύπωση απορω.

Οσο για προσβολες τυπου" ελα που μου μαθες τον Αρονόφσκι"... Καλα οι άλλοι πού τον μαθανε δηλαδη; Στο χωριο τους που κοβανε τον πατσα με το ψαλιδι και φωναζουνε τα προβατα πρατα;Λιγη σοβαρότης δε βλαπτει.

:lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ωραιο το τοπικ αυτο,για να ανακαλυπτουμε ενιοτε κανα λιγότερο γνωστό ταινιακι. Δεν ειναι δυνατο να γνωρίζει κανει ολες τις ταινιες που υπαρχουν!

Η κριτικη σε γνωστες-εμπορικες-κλασικες ταινιες ειναι ανωφελη κατα τη γνωμη μου. Ποιος σοβαρος ανθρωπος που βλεπει που και που σινεμα θα λαβει σοβαρα υποψιν τη γνωμη του Μητσου απ το Κατάκολο που γραφει σ ενα φορουμ τεχνολογικο για το star wars;; Αληθεια τωρα;; Δεν υπαρχουν αλλες πηγες πληροφορησης; Ουδολως νοιαζομαστε για την αποψη των μελων για ταινιες που τις ξερει ο κοσμος ολος, πότε δημιουργηθηκε σε καποιον αυτη η εντύπωση απορω.

Οσο για προσβολες τυπου" ελα που μου μαθες τον Αρονόφσκι"... Καλα οι άλλοι πού τον μαθανε δηλαδη; Στο χωριο τους που κοβανε τον πατσα με το ψαλιδι και φωναζουνε τα προβατα πρατα;Λιγη σοβαρότης δε βλαπτει.

 

Χρόνια πολλά!!!

Για όλες τις ταινίες, είτε εμπορικές είτε όχι, η κριτική, οι απόψεις και οι προτάσεις από τα μέλη εδώ θεωρώ ότι είναι χρήσιμη. Προσωπικά έχω δει πολλές ταινίες διαβάζοντας κριτικές και προτάσεις των μελών που σε διαφορετική περίπτωση δεν θα τις έβλεπα. Είτε γιατί δεν τις γνώριζα είτε γιατί θεωρούσα ότι δεν είναι καλές. Όπως επίσης εχω αποφύγει να δω και κάποιες που ήθελα να δω.

Υπάρχουν άτομα που δεν έχουν πλέον την πολυτέλεια να ξοδεύουν ώρες να ψάχνονται για ταινίες και κριτικές και απλά θέλουν το βράδυ να δουν άμεσα μια ταινία. Οπότε οι πληροφορίες για ταινίες από ένα-δυο ποστ που έχουν διαβάσει εδώ, σε συνδυασμό με μια ανάγνωση της υπόθεσης βοηθά άμεσα και γρήγορα να αποφασίσουν ποια ταινία να δουν.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω,αλλα επιμενω,στο κομματι σχετικα αγνωστων ταινιων,οπου αν διαπιστωσουμε οτι εχουμε καποια κοινα γουστα με καποιο μελος,να το λαβουμε στα υποψιν.

Τωρα, αν εν ετει 2017 ,ο χρηστης stan_taspao_teshigahara μπει και γραψει σε δυο γραμμες κριτικη για το "κουρδιστό πορτοκαλι" και βαλει απο 1-10,δεν εχει σημασια,τι ακριβως προσφερει;

Link to comment
Share on other sites

Mystic River (2003)

 

απλα μετρια η ταινία, για να ειμαι ακριβής ειναι ο ορισμός της μετριότητας

 

μια ταινία που δεν θυμασε την επομενη μερα.

 

Απ' 'οπου και να την πιάσεις η ταινία είναι αριστούργημα.

Και να λες ότι είναι μάλιστα ο ορισμός!!! της μετριότητας!

Σκηνοθεσία, διάλογοι, ερμηνείες, ατμόσφαιρα... όλα σε κορυφαίο επίπεδο.

Προσωπικά για μένα είναι στο τοπ 20 όλων των εποχών.

 

Υπάρχει καλό και κακό γούστο. Και κατανοητό κάποιο είδος να μην σε τραβάει ιδιαίτερα. Εγώ π.χ. δεν μπορώ με τίποτα να δω Star Wars, το στόρυ μου φαίνεται βαρετό και νιώθω ότι βλέπω συνέχεια τις ίδιες 5 σκηνές, μάχη στο διάστημα, μάχη με φωτόσπαθα, κτλ., ενώ οι διάλογοι είναι απλοικοί. Κατανοώ όμως γιατί κάποιος μπορεί να έχει τρελό κόλλημα με το συγκεκριμένο franchise και γιατί έγραψε ιστορία.

 

Η κριτική για το Mystic River από πάνω π.χ. Για όνομα του Θεού, βαθμολογία 8/10 με 370.000 ψήφους στο Imdb, 90% στο Rotten Tomatoes, 2 Όσκαρ, ο Sean Penn σε έναν από τους καλύτερους ρόλους της καριέρας του και στην ιστορία του κινηματογράφου γενικά, 150 nominations για διάφορα βραβεία σε όλο τον κόσμο, 55 νίκες αλλά..."ο ορισμός της μετριότητας και μια ταινία που δεν θυμάσαι την επόμενη μέρα". Ε εντάξει ρε παιδιά, δηλαδή τι να πω, μάλλον δεν φταίει η ταινία, έλεος.

 

Τίποτα δεν είναι απλοικό στο Star Wars. Δείχνει ένα εντυπωσιακό διαστημικό παραμύθι που όμως δεν είναι μόνο αυτό.

Τουλάχιστον όσο ήταν στα χέρια του Λούκας.

Το Star Wars είναι ένα χτύπημα στη σημερινή Αμερική, στην αδυναμία του ΟΗΕ να εκπληρώσει τις προσδοκίες του λόγου που δημιουργήθηκε, στις περιφερειακές συγκρούσεις που φέρνουν μόνο δυστυχία και στο δίκαιο του ισχυρού.

Επειδή θα γούρλωσες ήδη τα μάτια και θα σκέφτεσαι τι λέει αυτός ρε :p, σου κάνω μια απλή και γρήγορη ανάλυση για να στο εξηγήσω.

 

Γερουσία που μόνο συνεδριάζει, αλλά δεν έχει πραγματική δύναμη->ΟΗΕ

Καγκελάριος. Το μεγαλύτερο αξίωμα της γερουσίας, αλλά που στην ουσία δεν μπορεί να επιβάλλει τίποτα->ΓΓ ΟΗΕ.

Συμβούλιο των Jedi. Από αυτούς περιμένει όλη η γερουσία και γενικώς η διαγαλαξιακή ένωση να επιβάλλουν το "σωστό"-> Συμβούλιο ασφαλείας του ΟΗΕ.

H αυτοκρατορική δύναμη προήλθε μέσα από το συμβούλιο των Jedi (συμβούλιο ασφαλείας), έκανε τις εσωτερικές της συμμαχίες μέσα στη γερουσία (ΟΗΕ) και σιγά σιγά "καβαλάει" το συμβούλιο και τη γερουσία και επιβάλλει το νόμο του ισχυρού-> Ηνωμένες πολιτείες Αμερικής.

Παράδειγμα η εισβολή στον Naboo χωρίς απόφαση της γερουσίας (ΟΗΕ) και με την χαρακτηριστική φράση του Anakin προς τον Obi Wan " If you're not with me, then you're my enemy", αντικατοπτρίζει την εισβολή των ΗΠΑ και των συμμάχων της στο 2ο πόλεμο του κόλπου χωρίς απόφαση του ΟΗΕ, με την παρόμοια φράση που είχε πει τότε ο Μπους "Either you are with us, or you are with the terrorists".

 

Τα 2 τελευταία της Disney , απλά ακόμα τα... επεξεργάζομαι, ιδίως μετά την τεράστια απογοήτευση που έφαγα με το VII, αν και μετά το VIII που είδα προχθές αναζωπυρώθηκαν οι ελπίδες μου για κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον το γεγονός οτι το 2017 κάποιοι δεν μπορουν να δεχτουν αντίθετη αποψη από αυτη που θεωρουν σωστή.

Αν ήταν έτσι δεν θα έγραφε ο καθένας την κριτική του τοτε.

Θα υπήρχε ενα ποστ στην αρχική με βαθμολογίες κριτικη και τέλος μουγγα οι υπόλοιποι.

Μην γινόμαστε κουραστικοί και βγαινουμε οφφ τοπικ.

 

Ψες είδα το Ronin καταπληκτική ταινία απο τις παλιές καλες του κινηματογράφου.

Ενα γεμάτο 8/10

Link to comment
Share on other sites

Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον το γεγονός οτι το 2017 κάποιοι δεν μπορουν να δεχτουν αντίθετη αποψη από αυτη που θεωρουν σωστή.

Αν ήταν έτσι δεν θα έγραφε ο καθένας την κριτική του τοτε.

Θα υπήρχε ενα ποστ στην αρχική με βαθμολογίες κριτικη και τέλος μουγγα οι υπόλοιποι.

Μην γινόμαστε κουραστικοί και βγαινουμε οφφ τοπικ.

 

Ψες είδα το Ronin καταπληκτική ταινία απο τις παλιές καλες του κινηματογράφου.

Ενα γεμάτο 8/10

 

Όταν οι μεγαλύτεροι σκηνοθέτες και ηθοποιοί μίλησαν με τα καλύτερα λόγια για τη συγκεκριμένη ταινία και όταν ο κόσμος την χαρακτηρίζει αριστούργημα, η αντίδραση προέρχεται όταν διαβάζεις τίτλους όπως "ορισμός της μετριότητας".

Τι θα πει να την δεχτώ; Όπως είπες εσύ την δική σου, λέμε και εμείς τη δική μας.

Και οι κρίνοντες κρίνονται.

 

Όσο για το Ronin μιας και το ανέφερες κάπου εκεί το βαθμολογώ κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν οι μεγαλύτεροι σκηνοθέτες και ηθοποιοί μίλησαν με τα καλύτερα λόγια για τη συγκεκριμένη ταινία και όταν ο κόσμος την χαρακτηρίζει αριστούργημα, η αντίδραση προέρχεται όταν διαβάζεις τίτλους όπως "ορισμός της μετριότητας".

Τι θα πει να την δεχτώ; Όπως είπες εσύ την δική σου, λέμε και εμείς τη δική μας.

Και οι κρίνοντες κρίνονται.

 

Όσο για το Ronin μιας και το ανέφερες κάπου εκεί το βαθμολογώ κι εγώ.

 

Και τότε εγώ θα κάνω κριτική στην δικιά σου κριτική και πάει λέγοντας σωστά;

 

Ποσες φορές έχουμε δει κακές κριτικές από γνωστούς κριτικούς και το αντίθετο;

 

Για μένα είναι μετριότητα τι να κάνουμε δηλαδή, ντε και καλα να πω είναι αριστούργημα για να συμφωνουμε;

 

Παμε παρακάτω μην κουράζουμε αδικα.

Link to comment
Share on other sites

Και τότε εγώ θα κάνω κριτική στην δικιά σου κριτική και πάει λέγοντας σωστά;

 

Ποσες φορές έχουμε δει κακές κριτικές από γνωστούς κριτικούς και το αντίθετο;

 

Για μένα είναι μετριότητα τι να κάνουμε δηλαδή, ντε και καλα να πω είναι αριστούργημα για να συμφωνουμε;

 

Παμε παρακάτω μην κουράζουμε αδικα.

 

Κακές κριτικές από κριτικούς σίγουρα θα δεις και σε καλές ταινίες.

Εδώ όμως μιλάμε για συμφωνία κριτικών, κοινού και όσων ασχολούνται με τον κινηματογράφο (σκηνοθέτες, ηθοποιοί).

Αν και το επαναλαμβάνεις, δεν σου είπε κανείς να συμφωνήσεις. Απλά διαφωνήσαμε.

Αλλιώς με το σκεπτικό σου ντε και καλά πρέπει να πούμε κι εμείς ότι είναι μετριότητα για να συμφωνούμε;

Link to comment
Share on other sites

Κακές κριτικές από κριτικούς σίγουρα θα δεις και σε καλές ταινίες.

Εδώ όμως μιλάμε για συμφωνία κριτικών, κοινού και όσων ασχολούνται με τον κινηματογράφο (σκηνοθέτες, ηθοποιοί).

Αν και το επαναλαμβάνεις, δεν σου είπε κανείς να συμφωνήσεις. Απλά διαφωνήσαμε.

Αλλιώς με το σκεπτικό σου ντε και καλά πρέπει να πούμε κι εμείς ότι είναι μετριότητα για να συμφωνούμε;

 

Για να το κλεισουμε εγω δεν σου είπα ποτέ να συμφωνήσεις μαζί μου, εσυ σχολιασες την κριτική μου και ξεκίνησε η συζήτηση.

 

Αμα θέλεις βάλε 1 2 3 εγω δεν πρόκειται να κρίνω κανένα για την άποψή και το γούστο του.

Μπορούσες να πεις απλά διαφωνώ και να είναι σεβαστο.

Μην το αναλυσουμε αλλο αλήθεια θα κουρασουμε τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Marios_ch, απλά από περιέργεια, αν κάποιος δηλώσει πως π.χ. η Πάολα είναι πολύ καλύτερη τραγουδίστρια και πολύ μεγαλύτερη καλλιτέχνης γενικότερα από την Μαρία Κάλλας, θα πεις "οκ, μπορεί να έχεις δίκιο, υποκειμενικά γούστα είναι αυτά;".

 

Καλή και κακή τέχνη ΔΕΝ υπάρχει ή καλό και κακό γούστο;

 

Την διαφορά μεταξύ του "μάγκες, τι πατάτα είναι αυτός Ο Πολίτης Κέιν ρε σεις, τρελή μούφα, μιλάμε κοιμήθηκα με την βλακεία" και του "σόρρυ παιδιά αλλά αυτή η ταινία δεν ήταν του γούστου μου, εγώ να πω την αλήθεια την βρήκα βαρετή" την καταλαβαίνεις;

 

Στην δεύτερη πρόταση λες το αποδεκτό ότι εσένα προσωπικά για τον Α, Β λόγο δεν σου άρεσε που είναι απολύτως θεμιτό.

Στην πρώτη βγάζεις τρελό όλο τον υπόλοιπο κόσμο που την θεωρεί αριστούργημα και ΕΚΕΙ είναι που ο άλλος σκαλώνει και μπορεί να το πάρει προσωπικά.

 

Ο άλλος π.χ. μπορεί να πει "εμένα το Lords Of The Rings δεν μ' άρεσε, απλά το Fantasy είδος με δράκους, μάγους και ξωτικά δεν το αντέχω οπότε δεν με συγκίνησε και η ταινία". Τι να του πω εγώ, όχι με το ζόρι να σου αρέσει;

 

Αν όμως πει "ρε ψηλέ έλεος, είναι δυνατόν να σου αρέσει αυτό το πράγμα; Σοβαρά τώρα, υπάρχει κόσμος που πήγε πλήρωσε να το δει;" καταλαβαίνεις γιατί παίζει να το πάρει προσωπικά ο άλλος;

 

Κανείς δεν μπορεί να πει στον άλλο τι να του αρέσει. Όταν όμως λέω "νταξ, η ταινία είναι 4/10, ο ορισμός της μετριότητας" σημαίνει ότι αυτομάτως λέω περίεργο αυτόν που του άρεσε, γιατί πως γίνεται να του άρεσε ο ορισμός της μετριότητας, έχει θέμα το γούστο του. Ε όταν μιλάμε για ταινίες που σχεδόν οι πάντες θεωρούν αριστούργημα και όταν συστηματικά κάποιοι πάνε κόντρα σε αυτό που θεωρείται ποιοτικό, πιο πιθανό είναι να πάσχει το δικό τους γούστο και όχι όλων των υπολοίπων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...