Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο σεφ και ο σεφ του.

/ολυ ωραια ταινια, ευχαριστη, με ωραια αισθηση του χιουμορ, την προτεινω ανεπιφυλακτα. 7,5/10

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

εχει δει κανενας το skyfall?λεει τιποτα?

 

Το είδα την Παρασκευή. Πρέπει να πω ότι δεν είμαι καθόλου φαν του James Bond κι οτι βαριέμαι απίστευτα τις σκηνές με δράση και κυνηγητά με αυτοκίνητα. Ως εκ τούτου, το ότι του έβαλα 8 στο imdb πρέπει να το θεωρήσετε άριστο σκορ για τα δεδομένα μου.

 

Ο λόγος που ψήθηκα να το δω (εκτός απ' το εξαιρετικά πιασάρικο τραγούδι τίτλων της Adele :p ) ήταν ότι μου είχαν πει ότι επικεντρώνεται στο James Bond ως χαρακτήρα και μαθαίνουμε πράγματα για τo παρελθόν του, το οποίο όντως ισχύει και είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον. Επί πλέον, τον κακό τον παίζει -εξαιρετικά - ο Javier Bardem και σκηνοθετεί ο Sam Mendes - δύο συμμετοχές που με εξέπληξαν ευχάριστα. Τέλος, είναι και επετειακή η αξία της ταινίας, αφού βγαίνει στα 50 χρόνια από την πρώτη ταινία (Dr. No).

 

Αυτό που θεώρησα ως ιδιαίτερο ατου είναι ότι πετυχαίνει μια πολύ καλή ισορροπία ανάμεσα στην παράδοση των ταινιών 007 (ούτε η δράση λείπει, ούτε οι εντυπωσιακές σκηνές, ούτε τα gadgets, ούτε τα κοστούμια, τα κορίτσια και το martini "Shaken, not stirred" ), την παράδοση των τελευταίων ετών (εξαιρετική η Judi Dench καθώς και ο Daniel Craig) και την ανανέωση, που φέρνει μεγαλύτερο ρεαλισμό στους χαρακτήρες (που ξεκολλάνε από το cheesy/καρτουνίστικο του παρελθόντος κι αποκτούν περισσότερες διαστάσεις) και βέβαια μοντέρνες τεχνικές και αισθητική.

 

Είχα δει το Quantum of Solace, στο οποίο είχα βαρεθεί πάρα πολύ γιατί είχε μόνο τα στοιχεία που δε με αφορούν (δράση και κυνηγητά) και του έλλειπε η πλοκή. Αυτό εδώ είναι πολύ πιο ισορροπημένη ταινία και απευθύνεται σε πιο ευρύ κοινό, που περιλαμβάνει και όσους δεν είναι ιδιαίτερα φαν του franchise ή των ταινιών δράσης γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει οντως να είναι καλή ταινια

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη ταινια το skyfall. οντως ο κακος J. Bardem δινει ρεσιταλ.

χωρις υπερβολες και υπερανθρωπα κολπα ο Bond.

η χαζομαρα ηταν που δεν την ειδα 3D.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη ταινια το skyfall. οντως ο κακος J. Bardem δινει ρεσιταλ.

χωρις υπερβολες και υπερανθρωπα κολπα ο Bond.

η χαζομαρα ηταν που δεν την ειδα 3D.

 

Χωρίς υπερβολές ο Bond?

Θα μας τρελάνεις;

Το ότι πάλευε 5 λεπτά στο βυθό μιας παγωμένης λίμνης, σκοτώνει τον κακό και αποφασίζει να πάει μετά να βρει το πτώμα του ακόμα πιο βαθιά για να πάρει ένα φακό, και ύστερα να αναδυθεί χωρίς να έχει καν χλωμιασει από το κρύο, το λες φυσιολογικό;

Ή το ότι κυνηγούσε αμάξι τρέχοντας;;; χαχαχα

 

Εμένα πάντως μου λείπουν τα αμάξια με τα όπλα και τις έξτρα δυνατότητες, καθώς και τα gadget που πάντα είχε ως έξτρα βοήθεια.

Και έβαλαν ως αντικαταστάτη του Q ένα computer nerd? Τι σχέση έχει;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς υπερβολές ο Bond?

Θα μας τρελάνεις;

Το ότι πάλευε 5 λεπτά στο βυθό μιας παγωμένης λίμνης, σκοτώνει τον κακό και αποφασίζει να πάει μετά να βρει το πτώμα του ακόμα πιο βαθιά για να πάρει ένα φακό, και ύστερα να αναδυθεί χωρίς να έχει καν χλωμιασει από το κρύο, το λες φυσιολογικό;

Ή το ότι κυνηγούσε αμάξι τρέχοντας;;; χαχαχα

 

Εμένα πάντως μου λείπουν τα αμάξια με τα όπλα και τις έξτρα δυνατότητες, καθώς και τα gadget που πάντα είχε ως έξτρα βοήθεια.

Και έβαλαν ως αντικαταστάτη του Q ένα computer nerd? Τι σχέση έχει;

5λεπτα κάτω από το νερό χωρίς οξυγόνο?αυτά είναι πνευμόνια ρε παιδί μου

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς υπερβολές ο Bond?

Θα μας τρελάνεις;

Το ότι πάλευε 5 λεπτά στο βυθό μιας παγωμένης λίμνης, σκοτώνει τον κακό και αποφασίζει να πάει μετά να βρει το πτώμα του ακόμα πιο βαθιά για να πάρει ένα φακό, και ύστερα να αναδυθεί χωρίς να έχει καν χλωμιασει από το κρύο, το λες φυσιολογικό;

Ή το ότι κυνηγούσε αμάξι τρέχοντας;;; χαχαχα

 

Εμένα πάντως μου λείπουν τα αμάξια με τα όπλα και τις έξτρα δυνατότητες, καθώς και τα gadget που πάντα είχε ως έξτρα βοήθεια.

Και έβαλαν ως αντικαταστάτη του Q ένα computer nerd? Τι σχέση έχει;

1 λεπτο ηταν κατω απο το νερο μωρε.

σε παλιοτερα εργα εβλεπες μονο υπερανθρωπα πραγματα. αισθητη βελτιωση.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς υπερβολές ο Bond?

Θα μας τρελάνεις;

Το ότι πάλευε 5 λεπτά στο βυθό μιας παγωμένης λίμνης, σκοτώνει τον κακό και αποφασίζει να πάει μετά να βρει το πτώμα του ακόμα πιο βαθιά για να πάρει ένα φακό, και ύστερα να αναδυθεί χωρίς να έχει καν χλωμιασει από το κρύο, το λες φυσιολογικό;

Ή το ότι κυνηγούσε αμάξι τρέχοντας;;; χαχαχα

 

Εμένα πάντως μου λείπουν τα αμάξια με τα όπλα και τις έξτρα δυνατότητες, καθώς και τα gadget που πάντα είχε ως έξτρα βοήθεια.

Και έβαλαν ως αντικαταστάτη του Q ένα computer nerd? Τι σχέση έχει;

 

αυτα δεν ειναι υπερανθρωπα για τον μποντ:lol: δεν ειναι τιποτα γιαυτον;):whistle:ειναι φυσιολογικα πως να το πουμε τωρα:whistle::whistle:

οσο για το nerd εκσυνγχρονιζεται και αμερικανοποιειται λιγο:p πρεπει να εξελιχθει λιγο.τοτε ειχε γκατζετ γιατι δεν υπηρχαν τοσες νεες τεχνολογιες και τοσο εξελιγμενοι υπολογιστες.εξαλλου σημερα τεκ επιστημονας = κομπιουτερακιας σε ολα τα φιλμ:rolleyes:

οκ ρε παιδια η υπερβολη ειναι παντα κομματι της περιπετειας αλλιως θα ηταν βαρετο.αν δεν εκανε ολα αυτα μεσα στην ταινια δεν θας μενανε στο μυαλο για να τα θυμοσαστε:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

δεν την εχω δει ακομα αλλα ολα αυτα που λετε ειναι λιγο αναμενόμενα για το bond.
iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

θα παω να την δω...ισχυει οτι εχει για κινητο xperia?:p

μιας και ημαστε σε φορουμ κινητων

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Taken 2 εμένα με χάλασε πάρα πολύ.Πολύ ριγμένη σε σχέση με το 1.

Περί ορέξεως σίγουρα, αλλά επέτρεψέ μου να διαφωνήσω.

Πολύ καλή και προσωπικά μου άρεσε λίγο περισσότερο από το 1!:)

 

Επίσης πολύ καλό το skyfall ενώ πριν λίγο καιρό που είδα και το "Ο Θεός αγαπούσε το χαβιάρι" πρέπει να πω ότι την βρήκα πολύ καλή ταινία.

Link to comment
Share on other sites

Περί ορέξεως σίγουρα, αλλά επέτρεψέ μου να διαφωνήσω.

Πολύ καλή και προσωπικά μου άρεσε λίγο περισσότερο από το 1!:)

 

 

προσωπικά και εμένα μου άρεσε πολύ. το περίμενα μπαρούφα.

αλλά εμένα μάρεσε λίγο περισσότερο το 1. :)

καλαά τι γίνεται ρε παιδιά σε τα προιόντα της apple στις ταινίες.

δεν εχω δει ταινία που να μην δείξει έστω ένα iphone, ενα mac.

στο taken έχουν iphones.

Edited by ccinderella
iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

ωπα σημερα ειδα το stolen . μαρεσε η ταινια και ηταν η πρωτη μετα απο πολυ καιρο που αντι για iphones χρησιμοποιουσαν ολοι τους blackberry . 7/10
iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Το Lawless το ειδε κανεις? Βλεπω πολυ καλο καστ.
Link to comment
Share on other sites

medianeras.Αργεντινικη ταινια που αναφερεται στην αποξενωση των ατομων και το ιντερνετ.

http://www.imdb.com/title/tt1235841/

 

50-50 .Πολυ ωραια ταινια.Μην περιμενετε παρολαυτα γελιο περα απο καποιες στιγμες μαυρου χιουμορ.

Υ.Γ Ο πρωταγωνιστης παιζει φοβερα.

http://www.imdb.com/title/tt1306980/

Link to comment
Share on other sites

είδα το νέο Batman. λέω εδώ είμαστε θα είναι ακόμα καλύτερο από το προηγούμενο. δυστυχώς έπεσα έξω. σχεδόν 3 ώρες έργο, με πολύ λίγο Batman μέσα. γενικά το προηγούμενο ήταν ανώτερο σε όλα, κι ευτυχώς δεν το είδα σε cinema, τσάμπα θα πήγαιναν τα λεφτά.
Link to comment
Share on other sites

Περί ορέξεως σίγουρα, αλλά επέτρεψέ μου να διαφωνήσω.

Πολύ καλή και προσωπικά μου άρεσε λίγο περισσότερο από το 1!:)

 

Επίσης πολύ καλό το skyfall ενώ πριν λίγο καιρό που είδα και το "Ο Θεός αγαπούσε το χαβιάρι" πρέπει να πω ότι την βρήκα πολύ καλή ταινία.

 

Αλήθεια σου άρεσε περισσότερο το 2;Και στο imdb το βρίσκουν χειρότερο απο το 1ο.Anyway γούστα.

 

Το skyfall το είδα και εγώ με τη κοπελιά.ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ειδικά για Bond.Πέφτει σε νερά Bourne και λιγότερο κατασκοπικά.Γενικά κανένα Μποντ δε μπου άρεσε...Αυτό έσπασε καρδιές για μένα και ήταν το πρώτο.

 

Χθες είδα και σε dvd το Love actually:ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ.Πολύ και πολλοί καλοί ηθοποιοί μέσα.

 

είδα το νέο Batman. λέω εδώ είμαστε θα είναι ακόμα καλύτερο από το προηγούμενο. δυστυχώς έπεσα έξω. σχεδόν 3 ώρες έργο, με πολύ λίγο Batman μέσα. γενικά το προηγούμενο ήταν ανώτερο σε όλα, κι ευτυχώς δεν το είδα σε cinema, τσάμπα θα πήγαιναν τα λεφτά.

 

Λίγο καλύτερο λόγω Τζόκερ νομίζω το 2 αλλά και το rises για μένα ήταν εξαιρετικό.8.3 το πρώτο 8.2 το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Αααα Love Actually.. Καθε χρονια γυρω στα Χριστουγενα μπανει στο dvd player. Διπλα σε τζακι, μπεργκερ και μετα σοκολατες ή με κανενα κρασι καθε χρονο ομως. Τη λατρευω την ταινια. :O:O:rolleyes:

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

A το Love Actually...

Η τελευταία ίσως ρομαντική ταινία που είχε κάποιο νόημα να τη δει κανείς. Έκτοτε δε θυμάμαι ούτε μία στο είδος της όχι που να είδα, αλλά ούτε καν που να σκέφτηκα να δω.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Switch

Υπόθεση: Η Σόφι Μαλατέρ µια 25χρονη σχεδιάστρια µόδας από τον Καναδά χωρίς δουλειά, χωρίς σχέση και χωρίς φίλους βλέπει αδιάφορα το καλοκαίρι να έρχεται. Ανακαλύπτοντας την ιστοσελίδα SWITCH.com, που παρέχει τη βάση για να αλλάξει κάποιος σπίτι µε κάποιον άγνωστο για ένα µήνα αποφασίζει να την εξερευνήσει. Εκεί εντοπίζει, µια διπλοκατοικία στο Παρίσι µε θέα τον Πύργο του Άιφελ. Η πρώτη µέρα στο νέο της σπίτι είναι ιδανική. Το επόµενο πρωί όµως την ξυπνάει η αστυνοµία. Ένα αποκεφαλισµένο πτώµα βρίσκεται στο διπλανό δωµάτιο και η Σόφι δεν έχει κανένα τρόπο να αποδείξει στις αρχές ότι δεν είναι η Μπένεντικτ Σερτό.

 

Καλή περιπέτεια. Μια χαρά για να περάσει η ώρα.

Link to comment
Share on other sites

A το Love Actually...

Η τελευταία ίσως ρομαντική ταινία που είχε κάποιο νόημα να τη δει κανείς. Έκτοτε δε θυμάμαι ούτε μία στο είδος της όχι που να είδα, αλλά ούτε καν που να σκέφτηκα να δω.

 

Οι λόγοι που αρέσει τόσο πολύ η συγκεκριμένη ταινία είναι απλοί: είναι μία feel-good ταινία, με καλογυρισμένες σκηνές, εξαιρετικούς ηθοποιούς και λογικό πλαίσιο λειτουργίας. Υπάρχουν οι ιστορίες που τελειώνουν καλά, υπάρχουν ιστορίες που τελειώνουν κακά, υπάρχουν ιστορίες που είναι φαινομενικά ανολοκλήρωτες. Δεν είναι η συνηθισμένη ταινία με το πρέπει-οπωσδήποτε-να-υπάρχει-happy-end.

 

Γενικά, θα έλεγα πως είναι ο ορισμός της τίμιας ταινίας, δεν προσπαθεί να είναι κάτι περισσότερο από αυτό που είναι, ούτε να πουλήσει ιδιαίτερο δράμα, ούτε να ξεχειλώσει τις ιστορίες της. Προσωπικά την θεωρώ την καλύτερη αισθηματική κομεντί των τελευταίων χρόνων.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Το Love Actually είναι από τις ταινίες που βλέπω κάθε χρόνο τις ημέρες των Χριστουγέννων. Μπορεί να μην είναι Home Alone που θα κάτσεις να το δεις και να γελάσεις (αν και μόνο τα 2 πρώτα είναι αξιόλογα, τα άλλα δύο που είχαν διαφορετικά πρόσωπα είναι τίποτα μπροστά στα κανονικά), αλλά είναι ωραία ταινία γιατί δείχνει 4 (5 μαζί με του πιτσιρικά) διαφορετικές ιστορίες αγάπης που δεν τελειώνουν με χαρούμενο τέλος, αλλά και ούτε αφήνουν την αίσθηση που αφήνουν οι περισσότερες αισθηματικές ταινίες (όπως το Valentine's day όπου η πρωταγωνίστρια περίμενε να βρει τον έρωτα σε λάθος πρόσωπο τη στιγμή που ο φίλος της ήταν αυτός για τον οποίο ένιωθε κάτι - πόσο δίκαιο έχεις Λέοναρντ :p :D (στη σκηνή που έχουν βγει στα φιλικά με την Πέννυ και σχολιάζει την ταινία της Άνιστον - tbbt)).

 

Προσωπικά, συνιστώ 2 ταινίες για τα Χριστούγεννα, το Love Actually ως αισθηματικό και το Πολικό Εξπρές ως παιδικό. Αν δεν νιώσουμε και τότε λίγο παιδιά, πότε θα το κάνουμε; ;) :D

 

Αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι, και το The Holiday είναι καλό, δεν είναι σα το Valentine's day, αν και έχει το συνηθισμένο ευτυχισμένο τέλος. :)

Edited by DonJuan
Link to comment
Share on other sites

Οι λόγοι που αρέσει τόσο πολύ η συγκεκριμένη ταινία είναι απλοί: είναι μία feel-good ταινία, με καλογυρισμένες σκηνές, εξαιρετικούς ηθοποιούς και λογικό πλαίσιο λειτουργίας. Υπάρχουν οι ιστορίες που τελειώνουν καλά, υπάρχουν ιστορίες που τελειώνουν κακά, υπάρχουν ιστορίες που είναι φαινομενικά ανολοκλήρωτες. Δεν είναι η συνηθισμένη ταινία με το πρέπει-οπωσδήποτε-να-υπάρχει-happy-end.

 

Γενικά, θα έλεγα πως είναι ο ορισμός της τίμιας ταινίας, δεν προσπαθεί να είναι κάτι περισσότερο από αυτό που είναι, ούτε να πουλήσει ιδιαίτερο δράμα, ούτε να ξεχειλώσει τις ιστορίες της. Προσωπικά την θεωρώ την καλύτερη αισθηματική κομεντί των τελευταίων χρόνων.

 

Συμφωνώ απόλυτα :D

Και κυρίως συμφωνώ με το bold κομμάτι.

Καλές οι ιστορίες, αλλά χωρίς τους ηθοποιούς που τις έπαιζαν -Alan Rickman, Emma Thompson, Laura Linney, Colin Firth- ίσως να μην ήταν τίποτα το ιδιαίτερο.

Kαι επίσης είχε πάρα πολύ καλή μουσική επένδυση - από Joni Mitchell και Eva Cassidy μέχρι Νοrah Jones και τα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ (όπως πάντα) ορχηστρικά κομμάτια του Craig Armstrong.

 

Προσωπικά, συνιστώ 2 ταινίες για τα Χριστούγεννα, το Love Actually ως αισθηματικό και το Πολικό Εξπρές ως παιδικό. Αν δεν νιώσουμε και τότε λίγο παιδιά, πότε θα το κάνουμε; ;) :D

 

Κάποια στιγμή πρέπει να δω και το Πολικό Εξπρές, αλλά για εμένα δεν έρχονται Χριστούγεννα αν δε δω το Nightmare Before Christmas. O Burton στο μυαλό μου είναι (για έναν περίεργο λόγο) συνυφασμένος με τη μαγεία και τη φαντασία του κινηματογράφου (Big Fish, Beetlejuice, Edward Scissorhands κτλ) και τα Χριστούγεννα για κάποιο λόγο ταιριάζουν απόλυτα με τις ταινίες του.

 

Χμ... τώρα που το σκέφτομαι, οι ταινίες του Burton είναι μαγικές, μισο-καταθλιπτικές/μισο-χαρούμενες και σε ξανακάνουν παιδί.

Ακριβώς όπως και τα Χριστούγεννα :D ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...