Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

το συγκεκριμενο θα βγει και σε 3d? ξερει καποιος..;

το οτι θα βγει σε 3D ειναι σιγουρο, απλα για λογους marketing (και για να πουλανε πιο πολλα εισητηρια !!), το βγαζουν τωρα κανονικα σε 2D και σε κανα χρονο θα το βγαλουν και σε 3D ελπιζοντας οτι πολλοι θα θελουν να το ξαναδουνε και με αυτο τον τροπο ... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

το οτι θα βγει σε 3D ειναι σιγουρο, απλα για λογους marketing (και για να πουλανε πιο πολλα εισητηρια !!), το βγαζουν τωρα κανονικα σε 2D και σε κανα χρονο θα το βγαλουν και σε 3D ελπιζοντας οτι πολλοι θα θελουν να το ξαναδουνε και με αυτο τον τροπο ... :wacko:

 

σοβαρα μιλας..; σιγα μην παω να το ξαναδω..

πχ τον τιτανικο δεν υπαρχει επριπτωση να παω μιας και τον εχω δει 4-5 φορες!!!

τι νοημα εχει να δω τον ντικαπριο να βυθιζεται 3d ???

 

βλακειες του μαρκετινγκ ελεος..

εδω βγαζουν αλλες και αλλες ταινιες 3D ΑΥΤΗΝ δεν βγαλανε..;

Link to comment
Share on other sites

πχ τον τιτανικο δεν υπαρχει επριπτωση να παω μιας και τον εχω δει 4-5 φορες!!!

τι νοημα εχει να δω τον ντικαπριο να βυθιζεται 3d ???

 

Όχι ότι εγώ θα πήγαινα να δω τον Τιτανικό σε 3D, αλλά δε νομίζω πως θα πήγαινε και κανείς μας για να δει τον Di Caprio να βυθίζεται σε 3D. να μου λεγες για τη σκηνή που ζωγραφίζει τη Winslet γυμνή, να συμφωνούσα :p

 

Πέρα από την πλάκα, ο Τιτανικός πέρα από το ειδύλλιο είχε και πάρα πολύ ωραίες σκηνές και απίστευτα κουστούμια και σκηνικά. Αν αξίζει κάτι στο 3D είναι αυτά, ότι δηλαδή μπορείς να νιώσεις ότι είσαι και εσύ πάνω στον Τιτανικό. Και φυσικά, πάνω απ'όλα, η σκηνή τη βύθισης του Τιτανικού η οποία πρέπει να είναι μοναδική εμπειρία σε 3D.

 

Δεν το έχω δει (ούτε και σκοπεύω) οπότε δεν ξέρω τι έχουνε πειράξει, αλλά φαντάζομαι ότι αυτά που ανέφερα θα είναι τα highlights. Κανείς δε θα πλήρωνε για να δει τον Di Caprio να πνίγεται 3D πάντως :p ούτε καν το κοριτσάκια που πήγαιναν τότε 40 φορές για να τον δούνε. Μεγάλωσε πια και εκείνος και αυτά.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι εγώ θα πήγαινα να δω τον Τιτανικό σε 3D, αλλά δε νομίζω πως θα πήγαινε και κανείς μας για να δει τον Di Caprio να βυθίζεται σε 3D. να μου λεγες για τη σκηνή που ζωγραφίζει τη Winslet γυμνή, να συμφωνούσα :p

 

Πέρα από την πλάκα, ο Τιτανικός πέρα από το ειδύλλιο είχε και πάρα πολύ ωραίες σκηνές και απίστευτα κουστούμια και σκηνικά. Αν αξίζει κάτι στο 3D είναι αυτά, ότι δηλαδή μπορείς να νιώσεις ότι είσαι και εσύ πάνω στον Τιτανικό. Και φυσικά, πάνω απ'όλα, η σκηνή τη βύθισης του Τιτανικού η οποία πρέπει να είναι μοναδική εμπειρία σε 3D.

 

Δεν το έχω δει (ούτε και σκοπεύω) οπότε δεν ξέρω τι έχουνε πειράξει, αλλά φαντάζομαι ότι αυτά που ανέφερα θα είναι τα highlights. Κανείς δε θα πλήρωνε για να δει τον Di Caprio να πνίγεται 3D πάντως :p ούτε καν το κοριτσάκια που πήγαιναν τότε 40 φορές για να τον δούνε. Μεγάλωσε πια και εκείνος και αυτά.

 

Ξαναζεσταμενο φαγητο ειναι.τι να πάω να δω.

Το παλιό το είχα δει,ωραίο ήταν,να πάω να δω παλι το ίδιο επειδη ειναι 3d?μπα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι ψηφιακό το 3D προφανώς αφού γυρίσματα δεν έχουμε καινούρια ε; Αν είναι σαν το Clash of Titans που ήταν η πιο απαράδεκτη ταινία σε 3D κατ'εμέ τότε τι να πάω να κάνω; ΟΚ Ο Leo καλός αλλά όχι τόσο ;)
Link to comment
Share on other sites

Μολις γύρισα από την πρεμιέρα των Εκδικητών σε 3D!!! :) :)

Καταπληκτική ταινία με τρομερά εφέ και πραγματικά χαίρεσαι περιπέτεια και όλους αυτούς τους απίθανους υπερήρωες που όλοι τους παίζουν αρκετά και έχουν σημαντικό ρόλο ο καθένας.

Πραγματικά απορούσα πώς θα μοιράσουν τον χρόνο ανάμεσα σε όλους αυτούς, που κανονικά ο καθένας βγάζει μια ταινία μόνος τους, αλλά ήταν τρομερό να βλέπεις να ρίχνουν ξύλο παράλληλα ο Thor με τον Hulk ή ο Captain America με τον Iron Man!!!

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οι Εκδικητές — The Avengers

 

Ο Ζωολογικός μας Κήπος — We Bought a Zoo

 

Elles — Sponsoring

 

Η Αίσθηση του Έρωτα — Perfect Sense

 

Ο Υπουργός — The Minister / L' Exercice de l' Etat

 

Πατέρας Αφέντης — Father and Master / Padre Padrone [1977]

 

 

 

http://img59.imageshack.us/img59/1888/avclub1cinemai.jpg http://img708.imageshack.us/img708/1899/avclub2cinema.jpg http://img402.imageshack.us/img402/7273/avclub3cinema.jpg

 

http://img854.imageshack.us/img854/552/avclub4cinemam.jpg http://img443.imageshack.us/img443/1946/avclub5cinemaz.jpg http://img21.imageshack.us/img21/4762/avclub6cinema.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όταν ο Superman συνδιαζεται με την αισθητική του Cloverfield: Chronicle!

http://www.imdb.com/title/tt1706593/

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Όταν ο Superman συνδιαζεται με την αισθητική του Cloverfield: Chronicle!

http://www.imdb.com/title/tt1706593/

 

Κρατάω το "darker side" και...ελπίζω! :p

 

ΥΓ: Αν και hollywood είναι...στο τέλος θα μετανοιώνουν και θα γίνονται καλύτεροι άνθρωποι από όλους μας...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Hall Pass

 

Μια ωραια ταινια για να δειτε παρεα με κοπελα .... την ειχε κατεβασει η αδερφη μου γι αυτο και την ειδα γιατι δεν την ειχα ακουσει καν ...

 

Απευθεινεται περισσοτερο σε γυναικειο κοινο το θεμα αλλα δεν με χαλασε καθολου ... πλακα ειχε και στιγμες γελιου ....

 

Ενα 7/10 σιγουρα το αξιζει

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Όταν ο Superman συνδιαζεται με την αισθητική του Cloverfield: Chronicle!

http://www.imdb.com/title/tt1706593/

 

Sakiss, δεν ξέρω αν το πρότεινες ή απλά το ανέφερες, αλλά εγώ θα το προτείνω να το δουν όλοι όσοι αρέσκονται σε ταινίες με στοιχεία φαντασίας,υπερήρωες και shaky cam ταινίες. Μια από τις λίγες φορές που ταινία με υπερήρωες με ψυχολογικά προβλήματα δε με έκανε να σκέφτομαι τι κάθομαι και χάνω την ώρα μου (ή τα λεφτά μου τα οποία ακόμα κλαίω για το Spiderman 2...)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

21 Jump Street — 21 Jump Street

 

Poker Face — Poker Face

 

http://img809.imageshack.us/img809/9646/avclub1cinema.jpg http://img140.imageshack.us/img140/3439/avclub2cinemax.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sakiss, δεν ξέρω αν το πρότεινες ή απλά το ανέφερες, αλλά εγώ θα το προτείνω να το δουν όλοι όσοι αρέσκονται σε ταινίες με στοιχεία φαντασίας,υπερήρωες και shaky cam ταινίες. Μια από τις λίγες φορές που ταινία με υπερήρωες με ψυχολογικά προβλήματα δε με έκανε να σκέφτομαι τι κάθομαι και χάνω την ώρα μου (ή τα λεφτά μου τα οποία ακόμα κλαίω για το Spiderman 2...)

 

Απλώς να πούμε ότι είναι ολίγον καταθλιπτικό και ίσως να μην αρέσει στους περισσότερους.

Link to comment
Share on other sites

Απλώς να πούμε ότι είναι ολίγον καταθλιπτικό και ίσως να μην αρέσει στους περισσότερους.

 

Ναι, είναι αρκετά καταθλιπτικό ιδιαίτερα όσο προχωράει η ιστορία.

ΑΛΛΑ είναι η πρώτη φορά που ταινία με superheroes που δεν αναλώνεται απλά στο "έχω υπερδυνάμεις κοίτα με να σκοτώνω κακούς" και εμβαθύνει στην ψυχολογία των ηρώων, το κάνει τόσο καλά.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μεγάλη απογοήτευση από το Prometheus. Φοβερή φωτογραφία, σκηνοθεσία, εκθαμβωτικά σκηνικά και 2 εξαιρετικές ερμηνείες από Fassbender και Charlize.... καπου εδώ τελειώνουν τα θετικά που αφορούν κυρίως την παραγωγη. Τι γίνεται όμως με την ουσία? Με αυτή την ταινία πεθαίνει και οριστικά το horror είδος. Η μόνη μας ελπίδα πλέον είναι τίποτα paranormal η Saw μη ξεράσω. Η ταινία είναι περισσότερο sci-fi παρα sci-fi/horror. Η μουσική τελείως αποκομμένη από τα τεκταινόμενα μιας και θα ταίριαζε περισσότερο σε ταινίες με comic ήρωες. Δεν λείπουν οι γνωστές Αμερικανές είτε για να ελαφρύνουν την ατμόσφαιρα είτε ως κλισέ μιας χολιγουντιανής ταινίας που σέβεται τον εαυτό της. Σε αυτό προσθέστε plot holes, επιστημονικές ανακρίβειες ακόμα και σε βασική γνώση, το ρομπότ να συμπεριφέρεται πιο συναισθηματικα από τους ανθρώπους και λίγο από χαζές σκηνές στις ενεργειες/αντιδρασεις των ανθρώπων και είστε μεσα. Σίγουρα έχει τις στιγμές του που τρομάζεις αλλά την ατμόσφαιρα των παλιών Alien δεν την έχει σε καμία περίπτωση. Αλλα τις περιμένεις Ridley όταν δίνεις το σενάριο στον Lindelof. Σου μαμησε το Σύμπαν που τόσο λατρέψαμε με ένα τόσο ηλίθιο σενάριο. Big mouth Ridley ήθελες να επαναπροσδιορίσεις και το είδος τρομάρα σου. Η αισθητική μου θύμιζε sci-fi ταινία τυπου Star Trek με λίγο από στιγμές Alien όπως είπα πιο πάνω. Η γιατρός τερμα αντιπαθητική ως υποκριτική. Το ίδιο και το υπόλοιπο crew αλλά σε μικρότερο βαθμό.

Ευτυχώς μας δείχνει στο τελος την απάντηση που περιμεναμε για το πως δημιουργήθηκε η Queen (στο Prometheus 2 λογικά θα εξηγήσει τι πειράματα και τι δημιούργησαν τελικά οι υποτιθέμενοι δημιουργοί μας) αν και μην μου πείτε ότι σας άρεσε σαν σεναριακή ιδέα. Τεσπα δεν είναι τυχαίο τώρα που φεύγει το hype στο imdb αρχίζει και πέφτει σε rating το οποιο βλέπω να καταλήγει στο 7 πολύ εύκολα. Εντωμεταξύ εκείνο το alien που θυμάστε στα παλιά να προσκολλάται στα πρόσωπα των ανθρώπων το ξεσκίσανε... τελικά σε τι απ όλα είναι η χρησιμότητα του? Να δημιουργεί Alien ζωη, να επιταχύνει την Alien εγκυμοσύνη, να μολύνει ανθρώπους και να γίνεται host? Να την χαίρονται τη νέα κατεύθυνση που έδωσαν στο Σύμπαν.:mad:

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

ειδα την σειρηνες στην στερια...δεν μου αρεσε καθολου...βαρετη μου φανηκε..5/10

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη απογοήτευση από το Prometheus. Φοβερή φωτογραφία, σκηνοθεσία, εκθαμβωτικά σκηνικά και 2 εξαιρετικές ερμηνείες από Fassbender και Charlize.... καπου εδώ τελειώνουν τα θετικά που αφορούν κυρίως την παραγωγη. Τι γίνεται όμως με την ουσία? Με αυτή την ταινία πεθαίνει και οριστικά το horror είδος. Η μόνη μας ελπίδα πλέον είναι τίποτα paranormal η Saw μη ξεράσω. Η ταινία είναι περισσότερο sci-fi παρα sci-fi/horror. Η μουσική τελείως αποκομμένη από τα τεκταινόμενα μιας και θα ταίριαζε περισσότερο σε ταινίες με comic ήρωες. Δεν λείπουν οι γνωστές Αμερικανές είτε για να ελαφρύνουν την ατμόσφαιρα είτε ως κλισέ μιας χολιγουντιανής ταινίας που σέβεται τον εαυτό της. Σε αυτό προσθέστε plot holes, επιστημονικές ανακρίβειες ακόμα και σε βασική γνώση, το ρομπότ να συμπεριφέρεται πιο συναισθηματικα από τους ανθρώπους και λίγο από χαζές σκηνές στις ενεργειες/αντιδρασεις των ανθρώπων και είστε μεσα. Σίγουρα έχει τις στιγμές του που τρομάζεις αλλά την ατμόσφαιρα των παλιών Alien δεν την έχει σε καμία περίπτωση. Αλλα τις περιμένεις Ridley όταν δίνεις το σενάριο στον Lindelof. Σου μαμησε το Σύμπαν που τόσο λατρέψαμε με ένα τόσο ηλίθιο σενάριο. Big mouth Ridley ήθελες να επαναπροσδιορίσεις και το είδος τρομάρα σου. Η αισθητική μου θύμιζε sci-fi ταινία τυπου Star Trek με λίγο από στιγμές Alien όπως είπα πιο πάνω. Η γιατρός τερμα αντιπαθητική ως υποκριτική. Το ίδιο και το υπόλοιπο crew αλλά σε μικρότερο βαθμό.

Ευτυχώς μας δείχνει στο τελος την απάντηση που περιμεναμε για το πως δημιουργήθηκε η Queen (στο Prometheus 2 λογικά θα εξηγήσει τι πειράματα και τι δημιούργησαν τελικά οι υποτιθέμενοι δημιουργοί μας) αν και μην μου πείτε ότι σας άρεσε σαν σεναριακή ιδέα. Τεσπα δεν είναι τυχαίο τώρα που φεύγει το hype στο imdb αρχίζει και πέφτει σε rating το οποιο βλέπω να καταλήγει στο 7 πολύ εύκολα. Εντωμεταξύ εκείνο το alien που θυμάστε στα παλιά να προσκολλάται στα πρόσωπα των ανθρώπων το ξεσκίσανε... τελικά σε τι απ όλα είναι η χρησιμότητα του? Να δημιουργεί Alien ζωη, να επιταχύνει την Alien εγκυμοσύνη, να μολύνει ανθρώπους και να γίνεται host? Να την χαίρονται τη νέα κατεύθυνση που έδωσαν στο Σύμπαν.:mad:

 

Σ' ευχαριστώ που με προφύλαξες από το να δω άλλη μία πατάτα στο σινεμά!!!

Link to comment
Share on other sites

ειδα την σειρηνες στην στερια...δεν μου αρεσε καθολου...βαρετη μου φανηκε..5/10

 

Δεν νομίζω να έπεσε και κανείς από τα σύννεφα...:p

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί. Είδα το Προμηθέας... πολύ καλό ατμοσφαιρικό, αργό στην πλοκή αλλά καλοφτιαγμένο. Με χάλασε το τέλος που το ένωσε με...

το Alien

You're a Time Lord, let's call me the Dream Lord.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η νέα Χιονατη!!

Πολύ ωραία φυσικά σκηνικά με κάστρα, βουνά, χιόνια και το μαγικό και το μαύρο δάσος. Ωραία εφέ ειδικά με τους μαύρους κρυσταλλινους στρατιώτες.

Αδιάφορη ως συνήθως η Kristen, θεα η Σαρλιζ με τρομερά ρούχα. :rolleyes:

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί. Είδα το Προμηθέας... πολύ καλό ατμοσφαιρικό, αργό στην πλοκή αλλά καλοφτιαγμένο. Με χάλασε το τέλος που το ένωσε με...

το Alien

 

μα αυτός είναι και ο σκοπός της ταινίας αφού είναι prequel.

:superman:
Link to comment
Share on other sites

μα αυτός είναι και ο σκοπός της ταινίας αφού είναι prequel.

Ίσα ίσα που όλοι οι κριτικοί είχαν βγει να πούνε ότι δεν είναι prequel της σειράς ταινιών που λες.

Κάποιος δεν μας τα λέει καλά με τον Ρίντλευ... :p

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ίσα ίσα που όλοι οι κριτικοί είχαν βγει να πούνε ότι δεν είναι prequel της σειράς ταινιών που λες.

Κάποιος δεν μας τα λέει καλά με τον Ρίντλευ... :p

 

δεν έχω δει την ταινία αλλά από την υπόθεση, τη δημιουργία δηλαδή των πλασμάτων, κι από μερικές κριτικές εγώ προσωπικά θεωρώ πως είναι καθαρά prequel..

βέβαια επειδή το έψαξα, ο ίδιος λέει ότι έχει πάρει στοιχεία και ότι δεν συνδέονται άμεσα οι ταινίες..

:superman:
Link to comment
Share on other sites

Εγω που το ειδα την περασμενη κυριακη και εβαλα προχθες το alien να το θυμηθω,φαινεται καθαρα οτι ειναι prequel.ετσι το καταλαβα εγω τουλαχιστον
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...