Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για οσους εχουν επαφη με τον παλιο καλο Γαλλικο κινηματογραφο και εχουν δει το "Μεροκαματο του τρομου" (Wages of fear) http://www.imdb.com/title/tt0046268/?ref_=nv_sr_1, τους προτεινω να δουν αυτο το remake που ειναι απο τις ελαχιστες εξαιρεσεις καλυτερο απο την πρωτη ταινια http://www.imdb.com/title/tt0076740/?ref_=nv_sr_3 "Sorcerer". Ισως η καλυτερη ερμηνεια του Roy Scheider, με μπολικη αγωνια και την καταπληκτικη μουσικη των Tangerine Dream για οσους γνωριζουν!

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Είδα το Get Out και το θεωρώ κι εγώ υπερεκτιμημένο. Το προσόν της ταινίας είναι η συμμαζεμένη σκηνοθεσία και δυο τρεις καλές ερμηνείες αλλά στο σενάριο είναι άτολμο και άχρωμο κι απορώ με τις τόσες; πολλές θετικές κριτικές και τις υψηλές βαθμολογίες. Αν θέτε θρίλερ/χόρορ, πρόσφατα το Autopsy of Jane Doe μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις, με το θηρίο Brian Cox απόλαυση, χάρη στην πρωτότυπη προσέγγιση και την κλειστοφοβική σκηνοθεσία. Και μαντέψτε, πήρε χαμηλές βαθμολογίες :lol:
Link to comment
Share on other sites

Έχω σταματήσει να παίρνω στα σοβαρά βαθμολογίες και απόψεις χρηστών εδώ και 10 χρόνια. Ειδικά με τις βαθμολογίες στο Imdb σπάνια συμφωνώ.

 

(Mate 9 & Tapatalk)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κορυφαίο θρίλερ το Get Out.

Απ' τα καλύτερα των τελευταίων ετών.

Και ούτε κατά διάνοια δεν είναι κωμωδία.

Η ταπεινή μου άποψη.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Κορυφαίο θρίλερ το Get Out.

Απ' τα καλύτερα των τελευταίων ετών.

Και ούτε κατά διάνοια δεν είναι κωμωδία.

Η ταπεινή μου άποψη.

 

Θα συμφωνησω. Και εμενα μου αρεσε αρκετα. Τελικα γουστα ειναι αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου φαίνεται ότι μόλις βρω χρόνο θα τη δω την ταινία. Με τόσο διφορούμενες απόψεις μου έχετε κινήσει την περιέργεια... ;)

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Hell or High Water

http://www.imdb.com/title/tt2582782/?ref_=nm_flmg_act_4

 

Αν και σπανια θα καθησω να δω καινουριες ταινιες, η συγκεκριμενη μου τραβηξε το ενδιαφερον και πραγματικα για εμενα αξιζε!

 

Τεξας, φτωχεια, επαρχιωτικες κυνικες ατακες του Νοτου και η πραγματικη Αμερικη που ελαχιστες ταινιες απεικονιζουν κυριως τα τελευταια χρονια.

Μινιμαλισμος και κυνισμος με λιγα λογια σε πιο soft εκδοχη ομως απο τα (Killer Joe, Killing them softly, No country for old men, Winter's Bone) τα οποια θεωρω εξαιρετικες ταινιες επισης!

 

Το αστειο ειναι οτι λιγες μερες πριν, εβλεπα την "μεγαλη ληστεια της Μοντανα" (Τhunderbolt and Lightfoot) με τους Jeff Bridges και Clint Eastwood και μου εκανε εντυπωση ποσο πολυ εχει γερασει. Φοβερος ηθοποιος παρεπιπτοντως!

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Το GET OUT είναι ξεχωριστή ταινία.

Ναι είναι θρίλερ (καμία σχέση το σχόλιο περί κωμωδίας), αλλά δεν στηρίζεται σε σπλατερ στοιχεία ή σε τέρατα.

Το εξαιρετικό με την ταινία είναι ο τρόπος που προσπαθεί να μας δείξει το πώς νιώθει ο πρωταγωνιστής κατά την ύπνωση, εκεί που χάνεται στο μαύρο κενό. Εκεί πιστεύω είναι και όλη η μαγεία.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Είδα τις τελευταίες ημέρες

 

Zero Days (2016)

Καλό με χάκερ και ιούς από κυβερνήσεις και διάφορες υπηρεσίες των ΗΠΑ

8/10

 

The Wind That Shakes the Barley (2006)

Και χθες διάλεξα να ακόμη μία του αγαπημένου μου Ken Loach

Καλό ήτανε αλλά σίγουρα το περίμενα καλύτερο. Μας έχει καλομάθει ο Kenneth...

7/10

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι θρίλερ (καμία σχέση το σχόλιο περί κωμωδίας), αλλά δεν στηρίζεται σε σπλατερ στοιχεία ή σε τέρατα.

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

Ο φίλος του πρωταγωνιστή δηλαδή και ΚΑΘΕ μα ΚΑΘΕ ατάκα που λέει, τι ρόλο παίζει;

Γιατί σε μας γελούσε όλος ο κινηματογράφος.

 

Οι σκηνές όπου κοπανάει κάποιον στο κεφάλι και "πεθαίνει", αλλά μετά ξανασηκώνεται, ξανά το κοπανάει, ξανασηκώνεται,

ξανά αρχίζει και τον κοπανάει "ΜΕΙ-ΝΕ-ΝΕ-ΚΡΟΣ!", κτλ. σε φάση "Not Another Horror Movie", τι είναι;

 

Ο τύπος που τρέχει μέσα στο σκοτάδι σαν χαζός ή γύρω γύρω από το σπίτι σε στυλ Φόρεστ Γκαμπ, τι είναι;

 

Η μαύρη υπηρέτρια και το πως κοιτάει ή ο τρόπος που μιλάει, που ξανά σε κάθε σκηνή ξεσπούσαν όλοι σε γέλια με το πόσο γελοίο είναι, τι ήταν;

 

 

 

Η αποκάλυψη για τον παππού ή η τρεχάλα που ρίχνει μετά ή η γριά που έχει τον sex slave και του ρίχνει γλυκές ματιές, τι είναι όλα αυτά;

 

 

 

ΠΡΟΦΑΝΩΣ και την ταινία σαν θρίλερ πάνε να την πασάρουν, αλλά σκόπιμα ή μη, καταλήγει σχεδόν κάθε σκηνή να είναι αστεία. Πιθανώς σκόπιμα.

 

"Καμία σχέση το σχόλιο περί κωμωδίας..."

Μόνο ο φίλος του πρωταγωνιστή και οι ατάκες του αρκούν.

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος του πρωταγωνιστή δηλαδή και ΚΑΘΕ μα ΚΑΘΕ ατάκα που λέει, τι ρόλο παίζει;

Γιατί σε μας γελούσε όλος ο κινηματογράφος.

 

Οι σκηνές όπου κοπανάει κάποιον στο κεφάλι και "πεθαίνει", αλλά μετά ξανασηκώνεται, ξανά το κοπανάει, ξανασηκώνεται,

ξανά αρχίζει και τον κοπανάει "ΜΕΙ-ΝΕ-ΝΕ-ΚΡΟΣ!", κτλ. σε φάση "Not Another Horror Movie", τι είναι;

 

Ο τύπος που τρέχει μέσα στο σκοτάδι σαν χαζός ή γύρω γύρω από το σπίτι σε στυλ Φόρεστ Γκαμπ, τι είναι;

 

Η μαύρη υπηρέτρια και το πως κοιτάει ή ο τρόπος που μιλάει, που ξανά σε κάθε σκηνή ξεσπούσαν όλοι σε γέλια με το πόσο γελοίο είναι, τι ήταν;

 

 

 

Η αποκάλυψη για τον παππού ή η τρεχάλα που ρίχνει μετά ή η γριά που έχει τον sex slave και του ρίχνει γλυκές ματιές, τι είναι όλα αυτά;

 

 

 

ΠΡΟΦΑΝΩΣ και την ταινία σαν θρίλερ πάνε να την πασάρουν, αλλά σκόπιμα ή μη, καταλήγει σχεδόν κάθε σκηνή να είναι αστεία. Πιθανώς σκόπιμα.

 

"Καμία σχέση το σχόλιο περί κωμωδίας..."

Μόνο ο φίλος του πρωταγωνιστή και οι ατάκες του αρκούν.

Προφανώς για σένα και το Avengers, αλλά και το Fast&Furious ανήκουν και αυτά στις κωμωδίες.

Αφού και τα 2 έχουν κάποιες αστείες ατάκες.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κωμωδία ήταν σίγουρα οι αναλώσιμοι, ειδικά το δεύτερο.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τοσο ντορο που εγινε, το ειδα κι εγω το Get out απο περιεργεια.

Λοιπον η τανια ειναι μια βλακεια και μιση.Δεν ειναι ουτε θριλερ, ουτε κωμωδια.Βασικα ο σκηνοθετης δεν ηξερε τι ηθελε να κανει.

Ανακατεψε ολα τα δι;αφορα ειδη να πουμε, εφτιαξε μια σαλατα εκει περα κι εβγαλε αυτο το εργο.

4/10

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τοσο ντορο που εγινε, το ειδα κι εγω το Get out απο περιεργεια.

Λοιπον η τανια ειναι μια βλακεια και μιση.Δεν ειναι ουτε θριλερ, ουτε κωμωδια.Βασικα ο σκηνοθετης δεν ηξερε τι ηθελε να κανει.

Ανακατεψε ολα τα δι;αφορα ειδη να πουμε, εφτιαξε μια σαλατα εκει περα κι εβγαλε αυτο το εργο.

4/10

 

Γουστα ειναι αυτα. Σε αλλους αρεσε σε αλλους παλι οχι.

Link to comment
Share on other sites

Είδα τελικά και εγώ το get out. Το κατατάσσω σε ένα καλό θριλερακι να περάσει η ώρα, μέχρι εκεί όμως, τίποτα παραπάνω. Αν και ήταν πολλά υποσχόμενη ταινία μέχρι ενός σημείου γιατί άφηνε πολλά στη φαντασία του τηλεθεατή, στο τέλος που άρχισε τις αποκαλύψεις με ξενερωσε.

 

Σε όσους άρεσε, θα τους αρέσει επίσης νομίζω μια ταινία που μου θύμισε και είχα δει πριν αρκετά χρόνια,

 

"the skeleton key"

πολύ καλύτερη ταινία κατά τη γνώμη μου.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Βασικά η ξενέρα με το Get Out, για μένα, ήταν το πόσο προβλέψιμο γινόταν αφού ήμουν σίγουρος από πριν με την "αποκάλυψη" του φινάλε γιατί ήδη μου θύμιζε

το Νησί του Δόκτορος Μορώ

σε πολύ εκμοντερνισμένη εκδοχή αλλά το αποτέλεσμα πολύ μέτριο.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα ενα επος απο τον σκηνοθετη του El Cuerpo.Δεν σε αφηνει σε χλωρο κλαρι σε ολη την ταινια.Υποβλιτικη μουσικη σεναριο που οι Αμερικανοι δεν θα το εφτιαχναν ουτε στα πιο τρελα τους ονειρα.

Κορυφή και το El Cuerpo αλλά ξερή αντιγραφή η ιδέα του ατυχήματος με το αμάξι ανάμεσα στις 2 ταινίες.

 

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ani.jpg

 

Μετα την απατη που λεγεται "Get out"...εχω να προτεινω ενα απιστευτο θριλερ.

Τα μελη μιας τυπικης οικογενειας συγκεντρωνονται γυρω απο το τραπεζι

για να γιορτασουν μια επετειο...και εκει που γλεντανε εισβαλουν μεσα στο σπιτι αγνωστοι ντυμενοι ζωα.

Θα σας καθηλωσει....9/10

Edited by gyfis
Link to comment
Share on other sites

El desconocido

Ισπανικό ψυχολογικό θρίλερ με έντονη δράση, άλλη μια εξαιρετική ερμηνεία του Luis Tosar και των υπολοίπων συντελεστών, πολύ καλή φωτογραφία, σασπένς, καλό ξεκίνημα, φινάλε πιο βατό, όχι απ' αυτά που μας έχουν συνηθίσει τα υπόλοιπα Ισπανικά :) 8 / 10

 

76iWBi

 

http://www.imdb.com/title/tt3169770/

Edited by blueaegean

Samsung I9100 Galaxy S II, Samsung I9505 Galaxy S4, Samsung Galaxy Tab 2 10.1 P5100, Huawei Honor 6 [H60-L02]

 

 

Xiaomi Redmi Note 7

Link to comment
Share on other sites

ani.jpg

 

Μετα την απατη που λεγεται "Get out"...εχω να προτεινω ενα απιστευτο θριλερ.

Τα μελη μιας τυπικης οικογενειας συγκεντρωνονται γυρω απο το τραπεζι

για να γιορτασουν μια επετειο...και εκει που γλεντανε εισβαλουν μεσα στο σπιτι αγνωστοι ντυμενοι ζωα.

Θα σας καθηλωσει....9/10

Γαμω όταν το είχα δει νόμιζα ήταν ******* αλλά ανέβηκε πολυ μετά. Έχει και μια σκηνή ίδια από το rear window του Hitchcock.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

El desconocido

Ισπανικό ψυχολογικό θρίλερ με έντονη δράση, άλλη μια εξαιρετική ερμηνεία του Luis Tosar και των υπολοίπων συντελεστών, πολύ καλή φωτογραφία, σασπένς, καλό ξεκίνημα, φινάλε πιο βατό, όχι απ' αυτά που μας έχουν συνηθίσει τα υπόλοιπα Ισπανικά :) 8 / 10

 

 

El desconocido (2015)

 

http://i65.tinypic.com/2vii3uq.jpg

Edited by blueaegean

Samsung I9100 Galaxy S II, Samsung I9505 Galaxy S4, Samsung Galaxy Tab 2 10.1 P5100, Huawei Honor 6 [H60-L02]

 

 

Xiaomi Redmi Note 7

Link to comment
Share on other sites

El desconocido

Ισπανικό ψυχολογικό θρίλερ με έντονη δράση, άλλη μια εξαιρετική ερμηνεία του Luis Tosar και των υπολοίπων συντελεστών, πολύ καλή φωτογραφία, σασπένς, καλό ξεκίνημα, φινάλε πιο βατό, όχι απ' αυτά που μας έχουν συνηθίσει τα υπόλοιπα Ισπανικά :) 8 / 10

 

 

El desconocido (2015)

 

http://i65.tinypic.com/2vii3uq.jpg

 

Μπραβο σου. Ταινιαρα. Θα την δω σημερα το βραδακι.

Link to comment
Share on other sites

ani.jpg

 

Μετα την απατη που λεγεται "Get out"...εχω να προτεινω ενα απιστευτο θριλερ.

Τα μελη μιας τυπικης οικογενειας συγκεντρωνονται γυρω απο το τραπεζι

για να γιορτασουν μια επετειο...και εκει που γλεντανε εισβαλουν μεσα στο σπιτι αγνωστοι ντυμενοι ζωα.

Θα σας καθηλωσει....9/10

Την είχα δει πριν χρόνια.

Όντως αξίζει!!

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πολύ επιεικια βλέπω στις βαθμολογίες σας παίδες. Ίσως να έχετε δει πολλές ταινίες τι να πω. Προσωπικά για να βάλω 9/10 και 10/10 η ταινία πρέπει να αριστούργημα από κάθε άποψη. Το you re next ηταν αρκετά καλό αλλά 9/10 δεν θα του έβαζε ούτε ο παραγωγός του. Δηλαδή το saw 1 ( και πολλα ακομα θριλερ περγαμηνων) πόσο θα έπαιρναν 25? Επίσης το get out δεν είναι σε καμια περίπτωση τραγικό. Προτείνω sinister και devil rejects για αρχη και κάποια στιγμή θα κάνω έναν μεγάλο κατάλογο για φίλους που τους αρέσουν τέτοιες ταινίες.

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ επιεικια βλέπω στις βαθμολογίες σας παίδες. Ίσως να έχετε δει πολλές ταινίες τι να πω. Προσωπικά για να βάλω 9/10 και 10/10 η ταινία πρέπει να αριστούργημα από κάθε άποψη. Το you re next ηταν αρκετά καλό αλλά 9/10 δεν θα του έβαζε ούτε ο παραγωγός του. Δηλαδή το saw 1 ( και πολλα ακομα θριλερ περγαμηνων) πόσο θα έπαιρναν 25? Επίσης το get out δεν είναι σε καμια περίπτωση τραγικό. Προτείνω sinister και devil rejects για αρχη και κάποια στιγμή θα κάνω έναν μεγάλο κατάλογο για φίλους που τους αρέσουν τέτοιες ταινίες.

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μπραβο. Σωστη σκεψη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...