Jump to content

Nova Home Internet 4G/5G


hercoulis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, rebel1 said:

ακόμα και μισή στροφή να γυρίσεις το ρούτερ , αλλάζει η ένταση του σήματος. Επίσης αν θέλεις κλείδωσε μπάντες στο advanced 

Το πρόσεξα ήδη αυτό με τον προσανατολισμό. Δε νομίζω ότι κερδίζω κάτι να κλειδώσω κάτι. Απ' ότι είδα το μόνο που σε αφήνει πάντως είναι να κλειδώσεις 4G ή ....2G. Μη συγκρίνετε με ότι router έχει πέσει στα χέρια σας, εδώ το firmware είναι της nova και έχει 10 ρυθμίσεις όλες κι όλες

43 minutes ago, Nikolas14 said:

Εμένα από τη Nova μου είπαν ότι είναι 200GB και η ταχύτητα στα 2Mbps για το 4G πακέτο και 2TB στο άλλο με κόφτη στα 10Mbps. Από το 2105000200 που δίνουν προσφορές με το είπαν.

Τις πρώτες 2 μέρες έλεγαν 2Mbps , εγώ που πήγα τη 4η σε κατάστημα να κάνω αίτηση μου είπαν ότι μια μέρα πριν τους ήρθε ειδοποίηση για αλλαγή κόφτη στα 10

1 ώρα πριν, nikkal said:

Βασικά ρωτάω για το πεναλτυ που αναφέρει το νέο 24μηνο συμβόλαιο που έκανες.

Επειδή μάλλον θα προχωρήσω και εγώ με αυτό, αλλά δυστυχώς με 4g και όχι 5g, θέλω να δω τι παίζει από πέναλτυ πρόωρης αποχώρησης, γιατί π.χ. μπορεί να εμφανιστει προσεχώς κάτι σε 5g από άλλον πάροχο και να συμφέρει.

 

Screenshot_2024-06-24-14-20-05-395_com.google.android.apps.docs-edit.jpg

Edited by Don_VitoCorleone
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα μαζί τους για το Home Internet. Δεν μου διαθέτει κανένα από τα 2 πακέτα.
Η ερώτηση αφορούσε την περιοχή Άνω Δασκαλειό, στο εξοχικό μου.
Η πρώην WIND είχε ξηλώσει πριν κάποια χρόνια την κεραία της και έβαλε τον εξοπλισμό στην Vodafone.
Πλέον η Nova παρέχει 4G και 5G στην περιοχή αλλά με μέτριες ταχύτητες το πολύ έως 50Mbps, τουλάχιστον απ' όσο έχω δει εγώ.
Η CosmOTE πρόσφατα έβαλε Ν78 και χτυπάει 500+.
Η Vodafone χαμηλά, κάτω από 100Mbps.
Στη σταθερή υπάρχει μονοπώλιο του ΟΤΕ.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, MIKU said:

Μίλησα μαζί τους για το Home Internet. Δεν μου διαθέτει κανένα από τα 2 πακέτα.
Η ερώτηση αφορούσε την περιοχή Άνω Δασκαλειό, στο εξοχικό μου.
Η πρώην WIND είχε ξηλώσει πριν κάποια χρόνια την κεραία της και έβαλε τον εξοπλισμό στην Vodafone.
Πλέον η Nova παρέχει 4G και 5G στην περιοχή αλλά με μέτριες ταχύτητες το πολύ έως 50Mbps, τουλάχιστον απ' όσο έχω δει εγώ.
Η CosmOTE πρόσφατα έβαλε Ν78 και χτυπάει 500+.
Η Vodafone χαμηλά, κάτω από 100Mbps.
Στη σταθερή υπάρχει μονοπώλιο του ΟΤΕ.

Άρα Cosmote μονόδρομος… και ειδικά όταν στα Μελίσσια που ανεβάζεις μετρήσεις είναι μια χαρα γιατί να αλλάξεις πάροχο; 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Nikolas14 said:

Άρα Cosmote μονόδρομος… και ειδικά όταν στα Μελίσσια που ανεβάζεις μετρήσεις είναι μια χαρα γιατί να αλλάξεις πάροχο; 

Δεν το συζητώ.

Απλά κοιτώ τις εναλλακτικές για εκεί, μιας και τώρα έχω μια Cosmote internet on the go με κάρτα σε 5G ρούτερ και σκεφτόμουν κάτι πιο σταθερό γιατί πάω συχνά.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν reboot δεν είχα ξανά, έχω κλείσει μια βδομάδα με τη σύνδεση, όλα καλά. Κι από τηλέφωνο όλα οκ. 

Αυτό που μου είπατε για τις ρυθμίσεις του router που ρωτούσατε προφανώς είναι κλειδωμένο στους ρυθμίσεις που θέλουν κωδικό super admin τον οποίο φυσικά δε μπορώ να βρω. 

Όσον αφορά το θέμα κεραιών έχω καταλάβει ότι παίζω κυρίως σε 2 κεραίες, κι από όσο έψαξα έχω μια στα 60 μέτρα και μια στα 400 από το σπίτι. Το σήμα μου παίζει στα -75 ή στα -115dB , κι όταν τυχαίνει το δεύτερο, οι ταχύτητες είναι λίγο πεσμένες DL στα 15 και UL στα 0,4. Δεν έχω καταλάβει γιατί συμβαίνει αυτό και με πετάει σε άλλη κεραία, πάντως με reboot στο router χθες επανήλθε στη δυνατή και οι ταχύτητες κατευθείαν πήγαν στους κόφτες δηλαδή 50 και 5.

Μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος, η μόνη στιγμή που ξενερώνω είναι ότι κάποιες φορές όταν δίνω εντολή να ανοίξει κάποια σελίδα υπάρχει ένα lag 4 5 δευτερόλεπτα που δεν γίνεται τίποτα και μετά προχωράει κανονικά. 

Κατά τα άλλα έριξα την τιμή αύξησα την ταχύτητα και απέκτησα απεριόριστες κλήσεις σε κινητά οπότε το θεωρώ super deal,ειδικά όταν ήμουν έτοιμος να κόψω εντελώς το σταθερό μετά από 16 χρόνια τον Οκτώβρη!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τις πολύτιμες πληροφορίες. 

Για να δούμε θα ακολούθησε ο ανταγωνισμός με παρόμοια πακέτα. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Don_VitoCorleone said:

Λοιπόν reboot δεν είχα ξανά, έχω κλείσει μια βδομάδα με τη σύνδεση, όλα καλά. Κι από τηλέφωνο όλα οκ. 

Αυτό που μου είπατε για τις ρυθμίσεις του router που ρωτούσατε προφανώς είναι κλειδωμένο στους ρυθμίσεις που θέλουν κωδικό super admin τον οποίο φυσικά δε μπορώ να βρω. 

Όσον αφορά το θέμα κεραιών έχω καταλάβει ότι παίζω κυρίως σε 2 κεραίες, κι από όσο έψαξα έχω μια στα 60 μέτρα και μια στα 400 από το σπίτι. Το σήμα μου παίζει στα -75 ή στα -115dB , κι όταν τυχαίνει το δεύτερο, οι ταχύτητες είναι λίγο πεσμένες DL στα 15 και UL στα 0,4. Δεν έχω καταλάβει γιατί συμβαίνει αυτό και με πετάει σε άλλη κεραία, πάντως με reboot στο router χθες επανήλθε στη δυνατή και οι ταχύτητες κατευθείαν πήγαν στους κόφτες δηλαδή 50 και 5.

Μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος, η μόνη στιγμή που ξενερώνω είναι ότι κάποιες φορές όταν δίνω εντολή να ανοίξει κάποια σελίδα υπάρχει ένα lag 4 5 δευτερόλεπτα που δεν γίνεται τίποτα και μετά προχωράει κανονικά. 

Κατά τα άλλα έριξα την τιμή αύξησα την ταχύτητα και απέκτησα απεριόριστες κλήσεις σε κινητά οπότε το θεωρώ super deal,ειδικά όταν ήμουν έτοιμος να κόψω εντελώς το σταθερό μετά από 16 χρόνια τον Οκτώβρη!

Ο λόγος που σε πετάει σε άλλη κεραία είναι η παρεμβολή.  Τα Huawei έτσι κάνουν. Μόλις αυξάνει η παρεμβολή σε στέλνουν σε άλλο σταθμό. Καταλαβαίνετε τώρα με την κανονική χρήση πόσα άχρηστα είναι.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, mixtri said:

Ο λόγος που σε πετάει σε άλλη κεραία είναι η παρεμβολή.  Τα Huawei έτσι κάνουν. Μόλις αυξάνει η παρεμβολή σε στέλνουν σε άλλο σταθμό. Καταλαβαίνετε τώρα με την κανονική χρήση πόσα άχρηστα είναι.

Ποια Huawei?

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Don_VitoCorleone said:

Ποια Huawei?

Εννοεί τον εξοπλισμό εκπομπής της Νόβα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, p_k said:

Εννοεί τον εξοπλισμό εκπομπής της Νόβα.

Εξοπλισμό το λέμε τώρα. Τσίρκο είναι.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...