Jump to content

Poco F6/F6 Pro


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, cleancut said:

Τόσο πήρα το 8GB/256GB πριν μια βδομάδα, από το eshop, χωρίς ΦΠΑ φυσικά... Μια χαρά!

Είναι εύκολο να μου πείς αν ο ήχος από το ακουστικό κατά την διάρκεια της κλήσης είναι δυνατός και σε σχέση αν είχες άλλο κινητό xiaomi?

14 ώρες πριν, SAKIS1980 said:

 

DHGATE το μαγαζι

Κουπόνι DHJUNEPROMOTION45 

Άλλαξε το 45 στο τέλος με 50, 55, 60 και οποίο σου δώσει τη μεγαλύτερη έκπτωση


 

Δυστηχώς έχουν λήξει από 06.06.24 οπότε αναμονή για νέα κουπόνια.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος? 30/06 λήγουν. Είναι promo Iουνίου. Αυτό χρησηιμοποίησα DHJUNEPROMOTION50 και δεν μπορώ να το ξαναχρησιμοποιήσω. Τώρα μπορώ το DHJUNEPROMOTION45 που έχει 5€ μικρότερη έκπτωση.  336,77 € βγαίνει τώρα.

Edited by SAKIS1980
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, SAKIS1980 said:

332€ μόλις τα έσπρωξα στον κινέζο και μετράω αντίστροφα να το στείλει και να το παραλάβω  Poco F6 12GB/512GB

Καλορίζικο. Θα ταξιδέψει σε όλη την Ευρώπη μέχρι να έρθει. Το δικό μου είναι Ρουμανία τώρα για ΣΚ. 😄

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Teacher said:

Καλορίζικο. Θα ταξιδέψει σε όλη την Ευρώπη μέχρι να έρθει. Το δικό μου είναι Ρουμανία τώρα για ΣΚ. 😄

Νασαι καλά.Καλοριζικο και το δικό σου!!!

Ισπανια-Γερμανια-Ρουμανια-Βουλγαρια-Ελλαδα. Και θα το κοιτάς από Gls και ACS

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, SAKIS1980 said:

προσωπική μου άποψη, χωρίς να παρεξηγηθώ, πούλα το και χτύπα 12/512
Θεωρώ ότι οι συσκευές(όχι μόνο το F6) που είναι τόσο δυνατές επεξεργαστικά(πχ F6, X6 PRO) χαραμίζονται στις εκδόσεις με 8gb ram.
 

Είναι σαν ένα αυτοκίνητο GT με ταμπούρα και όχι δισκόφρενα.

Συμφωνώ αν η χρηματική διαφορά είναι πολύ μικρή, αλλά πιο πολύ για τις ακριβές ναυαρχίδες έχει νόημα αυτό.

Αν μιλάγαμε πχ για το Galaxy S23Ultra, εκεί ναι και εγώ συμφωνώ ότι είναι πολύ καλύτερη η έκδοση 12/512 από την έκδοση 8/256.

Εγώ πχ που είχα για λίγο καιρό το poco x6 pro 12/512, η μνήμη ram ήταν σχεδόν συνέχεια ελεύθερη στα 7-7.5-8gb και από χώρο δεν γέμισα ούτε 80gb.

Προσωπικά μου φαίνονται πολλά τα κοντά 340ευρώ χωρις να υπάρχει η σιγουριά της εγγύησης.

Γιαυτό ακολουθάω το παράδειγμα των υπολοίπων, και θα περιμένω τέλος του χρόνου προς black friday να δω τι θα παίξει σε προσφορές, είτε σε Xiaomi, είτε σε Samsung, για να έχω και οκ την εγγύηση όπως είδαμε πέρυσι σε προσφορά τα F5/F5 pro και Galaxy S23.

Θα παρακολουθώ το εδώ θέμα με ένα poco x6 pro 8/256 που χτύπησα στα 220 να το δουλεύω μέχρι τότε.

Ο άλλος λόγος που θέλω να περιμένω είναι γιατί υπάρχουν θέματα με την μπαταρία και τις θερμοκρασίες στα poco F6, και πολλοί ελπίζουν να φτιάξει η κατάσταση με updates.

Προσωπική άποψη τα παραπάνω φυσικά.

Καλορίζικο και καλοδούλευτο σε όλους, και ελπίζω να είναι καλύτερα τα πράγματα στα φετινά μοντέλα σε σχέση με τα περσινά που στο δικό τους θέμα είναι διάφορα τα παράπονα.

Τελος για θήκες αν δεν έχετε παραγγείλει ήδη, να ρίξετε παραγγελία όσο περιμένετε γιατί οι περισσότερες από Dhgate/Aliexpress έχουν αρκετές ημερες αναμονή.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για τι θερμοκρασιες μιλατε ειναι λογικο οταν ξεπερνα συνηθως τους 33° και πανω να το αισθανεται καποιος-α ζεστο στο χερι αυτο δεν σημαινει οτι υπαρχει θεμα...

Τωρα εαν υπαρχουν τυχον σφαλματα στο λειτουργικο και εχει ανεβασει πολυ δηλαδη πανω απο 50° Οκ αυτο θα διορθωθει...

Link to comment
Share on other sites

Έχουν μια προστασία ώστε να ρίχνουν τον ρυθμό ανανέωσης αν ξεπεράσει τους 45 βαθμούς όπως επίσης στους 49 με 50 να σβήνει τελείως ή σαν να μπαίνει σε airplane mode. Γενικά όμως είναι καλό να αποφεύγονται τέτοιες θερμοκρασίες ανεξαιρέτου συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

32,2 και στην πλάτη του RN10 PRO 8/128 δεν καταλαβαίνεις τίποτα. 

Με 33 στο POCO X6 PRO12/512 όχι απλά το καταλάβαινες, αλλά ενοχλούσε κιόλας!! 

Ίσως να φταίει και η ποιότητα υλικού της πλάτης.... που μάλλον είναι και το πιο πιθανό για εμένα.

Screenshot_2024-06-08-21-30-50-811_com.abs.cpu_z_advance-edit.jpg

34 και πάλι δεν καταλαβαίνω τίποτα....

 

Screenshot_2024-06-08-21-34-49-496_com.abs.cpu_z_advance-edit.jpg

Edited by SAKIS1980
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο δυσκολο.

Δεν μπορουνε οι core που δουλευουν σε ψηλο χρονισμο να κατανοησουν ποσο και εαν πρεπει παντα να παιρνουν μπρος σε διαφορες συνθηκες...

Πλεον εφοσον πολλες εφαρμογες εχουν αλληλεπιδραση συνεργαζεται η μια "Μεσα" στην αλλη δυσκολα να εχεις μια κρυα συσκευη...

4 minutes ago, SAKIS1980 said:

32,2 και στην πλάτη του RN10 PRO 8/128 δεν καταλαβαίνεις τίποτα. 

Με 33 στο POCO X6 PRO12/512 όχι απλά το καταλάβαινες, αλλά ενοχλούσε κιόλας!! 

Ίσως να φταίει και η ποιότητα της πλάτης.... 

Screenshot_2024-06-08-21-30-50-811_com.abs.cpu_z_advance-edit.jpg

34 και πάλι δεν καταλαβαίνω τίποτα....

 

Screenshot_2024-06-08-21-34-49-496_com.abs.cpu_z_advance-edit.jpg

Ειναι γενικα μια ελαφρια συσκευη ...απο τοτε που εβαλα αλλη θηκη και οχι την μαμα που ειχε μεσα το X6 Pro  δεν το αισθανομαι ουτε και με 37°...

Link to comment
Share on other sites

Οι υψηλές θερμοκρασίες παρατηρούνται σε σχέση με το περσινό poco F5, ειδικά όταν δουλεύει παραπάνω το κινητό βλέπε πχ παιχνίδια.

Και για την μπαταρία/αυτονομία, το ότι το motorola με μικρότερη μπαταρία τα πάει τόσο καλύτερα με ίδιο επεξεργαστή, κουνάει το δάχτυλο στο HyperOS 

image.thumb.png.bbc71ea2360160eabff0e63b6a891912.png

Link to comment
Share on other sites

To Miui(που μετονομάστηκε Hyper Os) εάν το άφηνες ως ήταν ήταν μακράν το χειρότερο λογισμικό είτε σε σχέση με της Samsung είτε Huawei είτε Οneplus. Όταν όμως το τσιγκλούσες με custom rom άλλαζε και τη διαχείριση μπαταρίας και τις επιδόσεις, τα πάντα.

1 ώρα πριν, s_nova said:

....απο τοτε που εβαλα αλλη θηκη και οχι την μαμα που ειχε μεσα το X6 Pro  δεν το αισθανομαι ουτε και με 37°...

Ότι γράφω αφορά τη συσκευή χωρίς θήκη.

Μέσα στο σπίτι βγάζω την θήκη από όλες τις συσκευές. Να απολαμβάνω το πόσο λεπτές είναι και γενικά την αίσθηση της συσκευής.

 

Edited by SAKIS1980
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, boymanos said:

Είναι εύκολο να μου πείς αν ο ήχος από το ακουστικό κατά την διάρκεια της κλήσης είναι δυνατός και σε σχέση αν είχες άλλο κινητό xiaomi?

Δυστηχώς έχουν λήξει από 06.06.24 οπότε αναμονή για νέα κουπόνια.

Ο ήχος είναι πολύ καλός. Δεν θα έχεις θέμα. Διαφέρει από άποψη ακουστικής σε σχέση με το F3 που είχα. Δεν μπορώ να στο εξηγήσω. Είναι καθαρός αλλά θα πρέπει με προσωπική χρήση να καταλάβεις αυτό που λέω...

14 ώρες πριν, Fulgore1 said:

Συμφωνώ αν η χρηματική διαφορά είναι πολύ μικρή, αλλά πιο πολύ για τις ακριβές ναυαρχίδες έχει νόημα αυτό.

Αν μιλάγαμε πχ για το Galaxy S23Ultra, εκεί ναι και εγώ συμφωνώ ότι είναι πολύ καλύτερη η έκδοση 12/512 από την έκδοση 8/256.

Εγώ πχ που είχα για λίγο καιρό το poco x6 pro 12/512, η μνήμη ram ήταν σχεδόν συνέχεια ελεύθερη στα 7-7.5-8gb και από χώρο δεν γέμισα ούτε 80gb.

Προσωπικά μου φαίνονται πολλά τα κοντά 340ευρώ χωρις να υπάρχει η σιγουριά της εγγύησης.

Γιαυτό ακολουθάω το παράδειγμα των υπολοίπων, και θα περιμένω τέλος του χρόνου προς black friday να δω τι θα παίξει σε προσφορές, είτε σε Xiaomi, είτε σε Samsung, για να έχω και οκ την εγγύηση όπως είδαμε πέρυσι σε προσφορά τα F5/F5 pro και Galaxy S23.

Θα παρακολουθώ το εδώ θέμα με ένα poco x6 pro 8/256 που χτύπησα στα 220 να το δουλεύω μέχρι τότε.

Ο άλλος λόγος που θέλω να περιμένω είναι γιατί υπάρχουν θέματα με την μπαταρία και τις θερμοκρασίες στα poco F6, και πολλοί ελπίζουν να φτιάξει η κατάσταση με updates.

Προσωπική άποψη τα παραπάνω φυσικά.

Καλορίζικο και καλοδούλευτο σε όλους, και ελπίζω να είναι καλύτερα τα πράγματα στα φετινά μοντέλα σε σχέση με τα περσινά που στο δικό τους θέμα είναι διάφορα τα παράπονα.

Τελος για θήκες αν δεν έχετε παραγγείλει ήδη, να ρίξετε παραγγελία όσο περιμένετε γιατί οι περισσότερες από Dhgate/Aliexpress έχουν αρκετές ημερες αναμονή.

Συμφωνώ και με τους 2. Βέβαια δεν θα πρέπει να παραβλέψουμε και τον παράγοντα χρήση του κινητού. Εγώ δεν κάνω βαριά χρήση, οπότε ακόμα και το έξτρα 50€ για έξτρα ram και χώρο, δεν το έδωσα. Επαφίεται στον καθένα φυσικά...

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, SAKIS1980 said:

 

Ότι γράφω αφορά τη συσκευή χωρίς θήκη.

Μέσα στο σπίτι βγάζω την θήκη από όλες τις συσκευές. Να απολαμβάνω το πόσο λεπτές είναι και γενικά την αίσθηση της συσκευής.

 

Τοτε κατα την γνωμη μου καλο ειναι να κανεις συγκρισεις με συσκευες που εχουν αντιστοιχους χρονισμους οι Core να τρεχουν περιππου οπως το X6 Pro στα 3.35G. Τοτε θα ειναι το συμπερασμα καλυτερο στο θεμα "ζεστη":classic_tongue:

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

On 8/6/2024 at 8:25 ΜΜ, SAKIS1980 said:

Νασαι καλά.Καλοριζικο και το δικό σου!!!

Ισπανια-Γερμανια-Ρουμανια-Βουλγαρια-Ελλαδα. Και θα το κοιτάς από Gls και ACS

Ξεκίνησε το ταξίδι του. Έχω παραγγείλει ήδη 2 θήκες από Ali οι οποίες θα έρθουν πιθανότατα καμιά εβδομάδα μετά. Μέχρι 17/6 λέει το dhgate θα παραλάβω, εγώ το βλέπω για 19/6.

Edited by SAKIS1980
Link to comment
Share on other sites

DHJUNEPROMOTION45  για δες αυτόν.

Κάτι κάνεις λάθος. Έβαλα άλλο λογαριασμό και με το DHJUNEPROMOTION50 πάει με τα μεταφορικά  334,85 €

Edited by SAKIS1980
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εμπιστευόμαστε το μαγαζί; Στις κριτικές πέφτει πολύ θάψιμο 1.5 στα 5 από 39000 κόσμο. Πολλοί μιλάνε για απατεώνες!! Τι παίζει; 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, geotzia said:

Ρε παιδιά εμπιστευόμαστε το μαγαζί; Στις κριτικές πέφτει πολύ θάψιμο 1.5 στα 5 από 39000 κόσμο. Πολλοί μιλάνε για απατεώνες!! Τι παίζει; 

Ποιο μαγαζί κοιτάς? 

Εγώ από dhgate(πλατφόρμα) και το mi fans store(κατάστημα) παρέλαβα ένα poco x6 pro στις 10 ημέρες(μέσα και το ΣΚ) και τώρα περιμένω F6

Edited by SAKIS1980
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, geotzia said:

Ρε παιδιά εμπιστευόμαστε το μαγαζί; Στις κριτικές πέφτει πολύ θάψιμο 1.5 στα 5 από 39000 κόσμο. Πολλοί μιλάνε για απατεώνες!! Τι παίζει; 

Πάντως εγώ που ζήτησα ακύρωση της παραγγελίας μου την επομένη ημέρα , μου την απέρριψε 3 ημέρες μετά που ήταν έτοιμο να την στείλει όπως είπε ( και δεν γνωρίζω αν εφυγε ήδη μιάς και δεν έχω κάποιο traking number), και έκανα σήμερα αμφισβήτηση της συναλλαγής μιάς και δεν μου είχε στείλει ούτε αποδεικτικό της συναλλαγής με την κάρτα,  σαν αφερέγγυο κατάστημα.

Edited by boymanos
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SAKIS1980 said:

Ποιο μαγαζί κοιτάς? 

Εγώ από dhgate(πλατφόρμα) και το mi fans store(κατάστημα) παρέλαβα ένα poco x6 pro στις 10 ημέρες(μέσα και το ΣΚ) και τώρα περιμένω F6

Ναι για το dhgate λέω... Οταν παραλάβεις με το καλό πες μας αν είναι όλα εντάξει. 

Just now, geotzia said:

Ναι για το dhgate λέω... Οταν παραλάβεις με το καλό πες μας αν είναι όλα εντάξει. Η τιμή του f6 12 512 στα 338€ (έκπτωση 46€ & 2.9€ μεταφορικά) είναι εξωπραγματική

 

Link to comment
Share on other sites

Το dhgate είναι αρκετά χρόνια. Όπως και το banggood. Απλά ανά περιόδους αλλάζουν πολιτικές και μια συμφέρει το ένα μια το άλλο. Εννοείται θα ενημερώσω. Τώρα είναι Γερμανία το πακέτο σύμφωνα με το tracking number.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, geotzia said:

Ρε παιδιά εμπιστευόμαστε το μαγαζί; Στις κριτικές πέφτει πολύ θάψιμο 1.5 στα 5 από 39000 κόσμο. Πολλοί μιλάνε για απατεώνες!! Τι παίζει; 

Εχει διάφορους πωλητές το Dhgate, aliexpress κλπ δεν ξέρω σε ποιον αναφέρεσαι.

Γενικά εμπιστευόμαστε για παραλαβή. Αν όμως πάθει κάτι η συσκευή εντός εγγύησης, εκεί αλλάζει το πράγμα.

Εγώ γιαυτό αποφεύγω να δίνω πάνω από 230ευρώ σε αγορές από εξωτερικό. Ναι μεν γλυτώνεις χρήματα, αλλά είναι ρίσκο αν σου βγάλει θέμα.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, SAKIS1980 said:

DHJUNEPROMOTION45  για δες αυτόν.

Κάτι κάνεις λάθος. Έβαλα άλλο λογαριασμό και με το DHJUNEPROMOTION50 πάει με τα μεταφορικά  334,85 €

Τι κανω λαθος; Τον ιδιο κωδικο εβαλα

Edit:Με αλλο account δουλευει, περιεργα πραγματα

Edited by samantas5855
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...