Jump to content

OnePlus 12R


MAGAKOS-E
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σύμφωνα με την OnePlus, το 12R έχει τη μεγαλύτερη μπαταρία που έχει τοποθετηθεί ποτέ σε τηλέφωνο. Είναι 5.500 mAh, δηλαδή περίπου 2% μεγαλύτερη από αυτή του OnePlus 12.

Ακόμα, πέρα από την τεχνολογία LTPO, η οθόνη του είναι 6,78 ιντσών με προστασία Gorilla Glass Victus 2. Το τσιπ είναι το Snapdragon 8 Gen 2 του 2023, το οποίο συνδυάζεται με έως και 16 GB LPDDR5X RAM. Tο smartphone να είναι εξοπλισμένο μια κύρια κάμερα 50MP IMX890, μια ultrawide 8MP και μια macro 2MP, ενώ η φόρτιση είναι 100W.

 

OnePlus-12R-on-phone-box-scaled.jpg

To έχει πάρει κάποιος να μας πει εντυπώσεις ?  Εγώ περίμενω να παραλάβω......

Edited by MAGAKOS-E
Link to comment
Share on other sites

https://techmaniacs.gr/oi-katochoi-toy-oneplus-12r-dikaioyntai-epistofi-chrimaton-meta-to-fiasko-toy-apothikeytikoy-choroy/

Αμφιταλαντευομαι στο πώς να εκλαβω αυτή την είδηση. Από τη μία, συγχαίρω το θάρρος της εταιρείας να παραδεχτεί δημοσίως το σφάλμα, από την άλλη όμως, πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχει ευθύς εξαρχής. Είναι σα να μην ξέρουν τι συσκευή έχουν κατασκευάσει, σα να μην ξέρουν τι πουλάνε, με ότι αυτό συνεπάγεται για τη φήμη της εταιρείας. Θα μου πει κάποιος, είναι πραγματικά ψιλά γράμματα, για τους πολύ ψαγμενους, δεν παύει όμως να είναι false advertising ως ένα βαθμό, θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτικοί κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μεγάλη πατάτα... Αλλά από την άλλη η εταιρεία ανακοίνωσε: πάρτο, δούλεψε το και αν δε σου αρέσει... ζήτα τα χρήματα σου πίσω έως 16 Μαρτίου...!!! Μπράβο στην OnePlus!!! Εγώ αρχικά σκέφτηκα να ακυρώσω την παραγγελία... αλλά μετά είπα το τηλέφωνο φαίνεται τούμπανο...ας το δοκιμάσω και βλέπουμε... ελπίζω να μην το μετανιώσω..

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο ελάττωμα, για να είμαι ειλικρινής, δεν θεωρείται ιδιαίτερα σημαντικό, με την έννοια ότι δεν πρόκειται για κάποιο βασικό χαρακτηριστικό του κινητού το οποίο είναι διαφορετικό από τα όσα υπόσχεται. Μάλιστα, αν δεν αναφερόταν, πιθανόν οι περισσότεροι να μην καταλάβαιναν τίποτα σχετικό, είναι κάτι δευτερεύον. Επομένως, σε όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του είναι άκρως δελεαστικο, δεν ξέρω κατά πόσο το συγκεκριμένο αποτελεί dealbreaker...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, MAGAKOS-E said:

Σίγουρα μεγάλη πατάτα... Αλλά από την άλλη η εταιρεία ανακοίνωσε: πάρτο, δούλεψε το και αν δε σου αρέσει... ζήτα τα χρήματα σου πίσω έως 16 Μαρτίου...!!! Μπράβο στην OnePlus!!! Εγώ αρχικά σκέφτηκα να ακυρώσω την παραγγελία... αλλά μετά είπα το τηλέφωνο φαίνεται τούμπανο...ας το δοκιμάσω και βλέπουμε... ελπίζω να μην το μετανιώσω..

Το πηρε η συζυγος το 12R ενω εγω πηρα το 12.

Προκειται για ομορφη συσκευη με ωραια οθονη και ελαχιστες διαφορες απο το 12. Μονο στο ζουμ εχω δει καποια διαφορα προς το χειροτερο και στη ληψη βιντεο συγκριτικα με το 12ρι.

Στα υπολοιπα δεν βλεπω ιδιαιτερη διαφορα που να δικαιολογει τα 300 ευρω premium στο 12ρι. Σαν design ισως ειναι και ελαφρως πιο ωραιο (καπως πιο ελαφρυ και φαινεται πιο λεπτο). 

Στο software απο την αλλη ειναι σχεδον τα ιδια χαλια με το OP12. Δεν εχουμε ακομα κανει τις ενημερωσεις λογισμικου στο 12R - ειναι με το λογισμικο που βγηκε απο το κουτι (ενω στο 12 εκανα ολες τις ενημερωσεις) και φαινεται για την ωρα το λογισμικο στο 12R να ειναι, περιεργως, ελαφρως πιο smooth απο αυτο στο OP12. 

Link to comment
Share on other sites

On 20/2/2024 at 1:42 ΠΜ, Mikepan_1 said:

Το πηρε η συζυγος το 12R ενω εγω πηρα το 12.

Προκειται για ομορφη συσκευη με ωραια οθονη και ελαχιστες διαφορες απο το 12. Μονο στο ζουμ εχω δει καποια διαφορα προς το χειροτερο και στη ληψη βιντεο συγκριτικα με το 12ρι.

Στα υπολοιπα δεν βλεπω ιδιαιτερη διαφορα που να δικαιολογει τα 300 ευρω premium στο 12ρι. Σαν design ισως ειναι και ελαφρως πιο ωραιο (καπως πιο ελαφρυ και φαινεται πιο λεπτο). 

Στο software απο την αλλη ειναι σχεδον τα ιδια χαλια με το OP12. Δεν εχουμε ακομα κανει τις ενημερωσεις λογισμικου στο 12R - ειναι με το λογισμικο που βγηκε απο το κουτι (ενω στο 12 εκανα ολες τις ενημερωσεις) και φαινεται για την ωρα το λογισμικο στο 12R να ειναι, περιεργως, ελαφρως πιο smooth απο αυτο στο OP12. 

Σημερα κολλησε εντελως η συσκευη - μαυρη οθονη με τις κοκκινες τελειες που δειχνει στο σημα της 1+ οταν ενεργοποιεις τη συσκευη να αναβοσβηνουν για ωρα, χωρις να κανει τιποτα αλλο. Μετα απο hard reset επανηλθε. 

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα σήμερα έπαθε το ίδιο... άλλαξα την μνήμη να έχω μόνο 16 GB ...και μου ζήτησε επανεκκίνηση...το έκανα...κ μετά από 1 λεπτό έκανε restart μόνο του και κόλλησε στο αρχικό λογότυπο...hard reset δεν έκανα... επανήλθε και ακόμα το στήνω... δύσκολη η μετάβαση από Xiaomi σε OnePlus.... Πάντως το τηλέφωνο είναι πολύ καλό και προσπαθώ να το συνηθίσω...δεν μου έχει έρθει ακόμη η θήκη και είμαι με το παλιό μου

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, MAGAKOS-E said:

δύσκολη η μετάβαση από Xiaomi σε OnePlus.

Από ποια άποψη αν επιτρέπεται; Σκεφτόμουν πριν καταλήξω στη συσκευή που τελικά επέλεξα να δοκιμάσω OnePlus αλλά υπήρχαν πραγματακια που με απώθησαν και τελικά, από κει που έλεγα να μην ξαναπάω σε Xiaomi, κατέληξα εκεί και πάλι. 

Πάντως, αυτό που αναφέρατε ως συμβάν, είναι σοβαρό, αν σκεφτούμε το πόσο κοστίζει η συσκευή, μπορεί να συμβεί και στις καλύτερες οικογένειες θα μου πείτε αλλά....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tsimisde said:

Από ποια άποψη αν επιτρέπεται; Σκεφτόμουν πριν καταλήξω στη συσκευή που τελικά επέλεξα να δοκιμάσω OnePlus αλλά υπήρχαν πραγματακια που με απώθησαν και τελικά, από κει που έλεγα να μην ξαναπάω σε Xiaomi, κατέληξα εκεί και πάλι. 

Πάντως, αυτό που αναφέρατε ως συμβάν, είναι σοβαρό, αν σκεφτούμε το πόσο κοστίζει η συσκευή, μπορεί να συμβεί και στις καλύτερες οικογένειες θα μου πείτε αλλά....

Ειναι δυσκολο να επιλεξεις ποια απο τις xiaomi ή 1+ εχει το χειροτερο software.. 

Μαλλον software issue η επανεκκινηση/κολλημα - βεβαια μου εχουν συμβει παρομοια θεματα και με Samsung και poco αλλα σε συσκευες αξιας εως 500 ευρω. Ελπιζω να ηταν τυχαιο γεγονος και οχι επαναλαμβανομενο. 

18 minutes ago, Mikepan_1 said:

Ειναι δυσκολο να επιλεξεις ποια απο τις xiaomi ή 1+ εχει το χειροτερο software.. 

Μαλλον software issue η επανεκκινηση/κολλημα - βεβαια μου εχουν συμβει παρομοια θεματα και με Samsung και poco αλλα σε συσκευες αξιας εως 500 ευρω. Ελπιζω να ηταν τυχαιο γεγονος και οχι επαναλαμβανομενο.

Παρομοιo θεμα εχει αναφερθει και για το Oneplus 11...

https://www.reddit.com/r/oneplus/comments/198q2ds/pissed_oneplus_11_stuck_this_way_bootloop_help/

 

https://www.reddit.com/r/oneplus/comments/18irdrs/oneplus_11_bootloop_on_new_update/

 

Edited by Mikepan_1
Link to comment
Share on other sites

On 25/2/2024 at 8:42 ΜΜ, MAGAKOS-E said:

Και εμένα σήμερα έπαθε το ίδιο... άλλαξα την μνήμη να έχω μόνο 16 GB ...και μου ζήτησε επανεκκίνηση...το έκανα...κ μετά από 1 λεπτό έκανε restart μόνο του και κόλλησε στο αρχικό λογότυπο...hard reset δεν έκανα... επανήλθε και ακόμα το στήνω... δύσκολη η μετάβαση από Xiaomi σε OnePlus.... Πάντως το τηλέφωνο είναι πολύ καλό και προσπαθώ να το συνηθίσω...δεν μου έχει έρθει ακόμη η θήκη και είμαι με το παλιό μου

Σου εμφανισε ξανα κατι παρομοιο τελικα;

Αλλη μια φορα συνεβη σημερα σε εμας ενω η συσκευη ηταν idle.

Σε αναζητηση βρηκα και αυτο απο αλλο χρηστη της συσκευης.

 

https://www.reddit.com/r/oneplus/comments/1b0m4al/anyone_else_facing_this_issue_with_the_oneplus_12r/

 

Link to comment
Share on other sites

On 27/2/2024 at 12:50 ΠΜ, Mikepan_1 said:

Σου εμφανισε ξανα κατι παρομοιο τελικα;

Αλλη μια φορα συνεβη σημερα σε εμας ενω η συσκευη ηταν idle.

Σε αναζητηση βρηκα και αυτο απο αλλο χρηστη της συσκευης.

 

https://www.reddit.com/r/oneplus/comments/1b0m4al/anyone_else_facing_this_issue_with_the_oneplus_12r/

 

Καλημέρα. Όλα καλά προς το παρόν... βέβαια δεν έχω βάλει ακόμη SIM μέσα. Περιμένω να έρθει η θήκη....Την αναβάθμιση την έκανες την τελευταία;;; Εντάξει καινούργιο τηλέφωνο.... είμαστε από τους πρώτους που το πήραμε... λογικό να κάνει κανα restart....

On 25/2/2024 at 9:33 ΜΜ, tsimisde said:

Από ποια άποψη αν επιτρέπεται; Σκεφτόμουν πριν καταλήξω στη συσκευή που τελικά επέλεξα να δοκιμάσω OnePlus αλλά υπήρχαν πραγματακια που με απώθησαν και τελικά, από κει που έλεγα να μην ξαναπάω σε Xiaomi, κατέληξα εκεί και πάλι. 

Πάντως, αυτό που αναφέρατε ως συμβάν, είναι σοβαρό, αν σκεφτούμε το πόσο κοστίζει η συσκευή, μπορεί να συμβεί και στις καλύτερες οικογένειες θα μου πείτε αλλά....

Προσωπικά.... προτιμώ Xiaomi, πολύ ανώτερο software... είναι δυνατόν να μην έχει το OnePlus music player... αλλά από την άλλη το 12R είναι φοβερή συσκευή με μεγάλη μπαταρία,οθοναρα κ τρομερό επεξεργαστή... κάτι που σε αυτά τα χρήματα δεν είχε κάποια συσκευή της Xiaomi....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, MAGAKOS-E said:

Προσωπικά.... προτιμώ Xiaomi, πολύ ανώτερο software... είναι δυνατόν να μην έχει το OnePlus music player... αλλά από την άλλη το 12R είναι φοβερή συσκευή με μεγάλη μπαταρία,οθοναρα κ τρομερό επεξεργαστή... κάτι που σε αυτά τα χρήματα δεν είχε κάποια συσκευή της Xiaomi....

Για τον ίδιο λόγο κατέληξα και πάλι σε Xiaomi, σε αίσθηση το λογισμικό σε OnePlus/Realme, μου φάνηκε ως φτωχός συγγενής του MIUI και δεν με κέρδισε, μην πω και κόπια ως ένα βαθμό. 

Σε αυτά τα χρήματα, νομίζω έπαιζε το 13Τ της Xiaomi, μετά το έριξαν στα 549, θεωρείται συσκευή στο άνω άκρο της κατηγορίας. Γενικά, το 12R, σε θέμα προδιαγραφών και τιμής, νομίζω διεκδικεί καλύτερα τον τίτλο του flagship killer, έχει αντίστοιχη αίσθηση με ναυαρχίδες, σε μικρότερη τιμή. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βγήκε καινούργιο update. Το έχει κάνει κανείς;;; Έχει 2 βδομάδες που το δουλεύω το τηλέφωνο κ δεν έχω κάποιο πρόβλημα...μη μας βρει κάνα κακό ...

Screenshot_2024-03-16-13-23-23-88_9492aa3750dca76abb7c25b39a5f1e8e.jpg

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, MAGAKOS-E said:

Βγήκε καινούργιο update. Το έχει κάνει κανείς;;; Έχει 2 βδομάδες που το δουλεύω το τηλέφωνο κ δεν έχω κάποιο πρόβλημα...μη μας βρει κάνα κακό ...

Screenshot_2024-03-16-13-23-23-88_9492aa3750dca76abb7c25b39a5f1e8e.jpg

Ηλθε και σε μενα την κατεβασα ολα καλα δεκα μερες εχω το κινητο κανενα προβλημα ειναι τερας με ταχυτατο εεξεργαστη 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, patrik said:

Παιδιά μια ερώτηση, το κινητό είναι αδιάβροχο; 

IP64 που συμαινει προστασια απο βροχη, ψεκασμο υγρων κλπ αλλα οχι για βυθιση κατω απο νερο 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, άλλος ένας στην παρέα.Για θήκη μόλις του φόρεσα την Sandstone και έκλεισε αυτό το κεφάλαιο.Απο tempered glass τι προτείνετε;

Edited by CRISPAF77

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, CRISPAF77 said:

Καλησπέρα σας, άλλος ένας στην παρέα.Για θήκη μόλις του φόρεσα την Sandstone και έκλεισε αυτό το κεφάλαιο.Απο tempered glass τι προτείνετε;

Λογικα σε μεμβρανη πας (π.χ madico custom κοπης απο κωτσο ή αν βρεις καμια ringke ή nilkin απο skroutz) καθώς tempered σε κυρτη οθονη δεν νομιζει να δεσει εκτος αν βρεις καμια UV που δεν ξερω αν εχει κυκλοφορησει ακομα και δεν ξερω αν θες να βαλεις κολλες στην οθονη. Αν και η εργοστασιακη μεμβρανη του 12R (συγκριτικα με του 12) δεν ειναι τοσο κακή.

Edited by Mikepan_1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Mikepan_1 said:

Λογικα σε μεμβρανη πας (π.χ madico απο κωτσο ή αν βρεις καμια ringke ή nilkin) καθώς tempered σε κυρτη οθονη μονο αν βρεις καμια UV που δεν ξερω αν εχει κυκλοφορησει ακομα και δεν ξερω αν θες να βαλεις κολλες στην οθονη. Αν και η εργοστασιακη μεμβρανη του 12R (συγκριτικα με του 12) δεν ειναι τοσο κακή.

Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να μπλέξω αυτή τη φορά με κόλλα UV αν και στο oneplus 11 είχα περάσει ένα της Ultimate Shield (ποιοτικά μισό κλικ υποδιέστερο του whitestone dome) και είχε κάτσει πολύ καλά.Η μαμίσια ζελατίνα όντως είναι αρκετά καλή βλέπω ότι δεν μαζεύει ιδιαίτερα χνούδι. Θα δω πως τα πάει αν καταφέρει να μείνει το κινητό στα χέρια μου για 2-3 εβδομάδες😂

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα σε ολα τα παιδια που ενδιαφερονται για το συγκεκριμενο κινητο. 

Υπαρχει καποιος αγοραστης εδω να μας πει αν κανει αξιοπρεπες carrier aggregation τυπου 4CA η 5CA και αν συνδεεται φυσιολογικα σε N1/N78 κατα κυριο λογο σε Cosmote/VF? 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Gencore said:

Kαλησπερα παιδια, το ειδα το κινητο στον Κωτσο χθες, απο οτι ειδα στις ρυθμισεις ειχε Oxygen 14 και δεν ειχε τα κολληματα που λενε ολοι στο chrome και youtube, οποτε false alarm? Επισης αξιζει το 12R περισσοτερο ή καλυτερα το 11 ?(για 12 φευγουμε εκτος budget)

Κανένα κόλλημα δεν έχω εντοπίσει μέχρι στιγμής.Το 11 έχει καλύτερες κάμερες αυτό όμως δε σημαίνει ότι είναι χάλια του 12R.Κάποιος που ασχολείται καταλαβαίνει την διαφορά.Σε όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά (εκτός βέβαια επεξεργαστή) υπερέχει το 12R.Δεν είμαι φαν της φωτογραφίας απλά θέλω όταν και εφόσον τραβήξω μία στις τόσες να μη με προδώσει.

Από θέμα διαχείρισης μπαταρίας το 12R (με 4G) δίνει αυτή τη στιγμή 9 με 10 ώρες SOT με βαριά χρήση και υπόλοιπο 20%.

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Gencore said:

Kαλησπερα παιδια, το ειδα το κινητο στον Κωτσο χθες, απο οτι ειδα στις ρυθμισεις ειχε Oxygen 14 και δεν ειχε τα κολληματα που λενε ολοι στο chrome και youtube, οποτε false alarm? Επισης αξιζει το 12R περισσοτερο ή καλυτερα το 11 ?(για 12 φευγουμε εκτος budget)

Το "κολλημα" το εχουν δυστυχως ολες οι συσκευες με Oxygen 14.

Ανοιγεις chrome ή youtube (και αλλες). Αλλαζεις app απο τα recent apps και οταν επιστρεψεις σε chrome, youtube etc κανει 2-3 δευτερολεπτα να ανταποκριθει. Το κανει μονο στην αλλαγη των app, διαφορετικα δεν κολλαει.

Παρεπιπτοντως μια χαρα συσκευη το 12R εκτος απο καμερα και βιντεο που ειναι καπως μετρια με μεγαλυτερο αρνητικο ισως οτι δεν εχει τηλεσκοπικο φακο, για οσους θελουν να βγαλουν καπως πιο εξεζητημενες φωτος. 

Edited by Mikepan_1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Gencore said:

Kαλησπερα παιδια, το ειδα το κινητο στον Κωτσο χθες, απο οτι ειδα στις ρυθμισεις ειχε Oxygen 14 και δεν ειχε τα κολληματα που λενε ολοι στο chrome και youtube, οποτε false alarm? Επισης αξιζει το 12R περισσοτερο ή καλυτερα το 11 ?(για 12 φευγουμε εκτος budget)

12R αμα δεν εισαι λατρης των φωτογραφιων και θα παρεις παραπανω χρονο υποστηριξης απο την εταιρια. 

Edited by CamuCamu
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Gencore said:

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, επειδη ειμαι λιγο λατρεις των φωτογραφιων να κοιταξω καλυτερα το 11ρι ή το S23 (base) που εχει και telephoto (στην χειροτερη περιπτωση Iphone 13 ή Pixel 7?)

Για καμερες κοιτα kimovil που δινει dxomark(βαθμος ποιοτητας των καμερων)αλλα γενικα αφου σε τραβανε οι ληψεις S23 και iPhone. 

Για pixel δεν εχω την παραμικρη ιδεα. 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Gencore said:

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, επειδη ειμαι λιγο λατρεις των φωτογραφιων να κοιταξω καλυτερα το 11ρι ή το S23 (base) που εχει και telephoto (στην χειροτερη περιπτωση Iphone 13 ή Pixel 7?)

Το 11ρι καλυτερο απο το S23 το απλο. Και η καμερα καλυτερη. Εχει και καλυτερη telephoto. Επισης το s23 ειναι μικρο σε size. Απο την αλλη το S23 εχει καλυτερη ληψη βιντεο. Για τα αλλα 2 προσωπικα δεν εχω εικονα δεν τα εχω επεξεργαστει. 

Edited by Mikepan_1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...