Jump to content

[Επίσημο] Nokia N71


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την Τρίτη το έστειλε και μου είπε το πολύ δύο βδομάδες. Άντε να δούμε...

 

Υποθέτω 2 βδομάδες επειδή είναι κολλημένο έτσι; Γιατί αν τους το δώσεις κάτω από φυσιολογικές συνθήκες για αναβάθμιση, το παίρνεις πίσω την ίδια ώρα! Τουλάχιστον 1-2 φορές που πήγα παλιότερα το πήρα πίσω μετά από 15-20 λεπτά!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 878
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς το λογισμικό αναβάθμισης της Nokia είναι ασταθές ορισμένες φορές με δυσάρεστες συνέπειες για την συσκευή -εδώ φαίνεται πως η παρούσα γενιά των Nokia δεν ήταν εξ' αρχής σχεδιασμένη για update του firmware από τους πελάτες, καθώς αν διακοπεί η διαδικασία η συσκευή αχρηστεύεται.. αυτό είναι απαράδεκτο σε ένα καταναλωτικό προϊόν (οπότε θα πρέπει να αναπτύξουν μια διαφορετική στρατηγική εφαρμογής των δεδομένων του τελικού EEPROM update).

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι άλλο: έχει πάρει κανείς τα hands free HS-20, AD-41; Τα πήρα γιατί είναι πολύ εύχρηστα για ν' ακούς mp3 (το μόνο που δε μ' άρεσε απ' το hands free της συσκευασίας - είχε έλεγχο κατά βάση για το ραδιόφωνο και όχι για το mp3 player). Που λέτε μ' έχουν βολέψει πολύ αλλά έχουν ένα μικρό bug: όταν έχω ανοιχτό το πορτάκι του κινητού όλες οι λειτουργίες των mp3 ρυθμίζονται ok (stop, play/pause, fast forward, rewind). Τα ακουστικά αυτά όμως το θέλω κατά βάση όταν το πορτάκι είναι κλειστό (προφανώς). Ε εκεί λειτουργούν όλα εκτός απ' το play μετά από pause ή stop. Τι εννοώ: όταν παίζει κάποιο κομμάτι και πατήσω pause ή stop και πάω να πατήσω play δεν ξεκινάει! Ξεκινάει μόνο απ' το κουμπάκι πάνω στο πορτάκι του κινητού (για pause). Για μετά από stop πρέπει ν' ανοίξω το κινητό. Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν έχει κανείς τα συγκεκριμένα ακουστικά κι αν έχετε παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο, ή είναι πρόβλημα στα δικά μου.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι ότι εγώ βρίσκομαι στα Γρεβενά και μέχρι να το στείλουν στα κεντρικά από το τοπικό Nokia shop και μέχρι να επιστρέψει... Τέλος πάντων. Θα πάω την Παρασκεύη να δω τι γίνεται.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σας και θελω τα φωτα σας σε μερικες ερωτησεις:

1.Τι περιλαμβανει η συσκευασια του Ν71;

2.Αν ειστε ευχαριστημενοι με καμερα και βιντεο

3.Καποια προταση για φθηνη και μεγαλης χωρητικοτητας miniSD

4.Καποια αναλογη προταση για Bluetooth

5.Μια βοηθεια επισης θελω για τη μεταφορα μηνυματων απο αλλο Nokia(6260)

 

Προκειται να το παρω μεθαυριο.

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σας και θελω τα φωτα σας σε μερικες ερωτησεις:

1.Τι περιλαμβανει η συσκευασια του Ν71;

2.Αν ειστε ευχαριστημενοι με καμερα και βιντεο

3.Καποια προταση για φθηνη και μεγαλης χωρητικοτητας miniSD

4.Καποια αναλογη προταση για Bluetooth

5.Μια βοηθεια επισης θελω για τη μεταφορα μηνυματων απο αλλο Nokia(6260)

 

Προκειται να το παρω μεθαυριο.

Ευχαριστω πολυ!

1. Sales Package Contents

 

* Nokia N71

* Nokia Battery BL-5C

* Nokia Compact Charger AC-3

* Nokia Connectivity Cable CA-53

* Nokia Stereo Headset HS-23

* Nokia Audio Adapter AD-15

* 128 MB miniSD memory card *

* CD-ROM (containing Nokia PC Suite 6.7 and Adobe Photoshop Album Starter Edition)

* User guide, Quick Start guide, and Add-on Application guide

 

* Please note different miniSD memory card capacity and configurations may be available depending on country or operator configuration.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1093918#post1093918

 

3. http://www.mgmanager.gr/view.asp?ID=11281

Link to comment
Share on other sites

uparhei kapoio programa ploigisis goa to N71?

 

Υπάρχει το ΤΟΜΤΟΜ,καθώς και το Route66. Αμφότερα μπορείς να τα βρεις στο xxxxxxxxxxxxx,αφού πρώτα κάνεις μια εγγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κάτι. Όπως έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα, μετά από αποτυχημένη προσπάθεια αναβάθμισης του Ν71, το κινητό τώρα βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη για service. Μου είπαν ότι θα το πάρω από βδομάδα. Στο μεσοδιάστημα όμως, έχω λάβει κάποια μηνύματα στο Nokia 6270 (το οποίο χρησιμοποιώ μέχρι να έρθει το Ν71), τα οποία μου είναι απαραίτητα. Πώς μπορώ να τα περάσω στο Ν71; Κανονικά με το pc suite ή χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κάτι. Όπως έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα, μετά από αποτυχημένη προσπάθεια αναβάθμισης του Ν71, το κινητό τώρα βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη για service. Μου είπαν ότι θα το πάρω από βδομάδα. Στο μεσοδιάστημα όμως, έχω λάβει κάποια μηνύματα στο Nokia 6270 (το οποίο χρησιμοποιώ μέχρι να έρθει το Ν71), τα οποία μου είναι απαραίτητα. Πώς μπορώ να τα περάσω στο Ν71; Κανονικά με το pc suite ή χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο;

 

Αν και το έχουμε πεί σε όλα τα τόπικς χιλιάδες φορές, για άλλη μια φορά :) :

 

Συνδέεις το κινητό με το PC με όποιο τρόπο θέλεις και μετά:

My Computer -> Nokia Phone Browser -> Nokia 6270

Τα παίρνεις με αντιγραφή - επικόλληση και τα βάζεις στο N71 (ή όπου θέλεις για backup). Το ίδιο ισχύει και για τις επαφές.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ και ζητάω από όλους συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός. Απλά επειδή δεν το δοκίμασα ποτέ, ήθελα να δω αν γίνεται με τον "κλασσικό" τρόπο, που μου αναλύεις ή χρειάζεται κάτι άλλο. Αν είχα το Ν71 μαζί μου, θα το δοκίμαζα χωρίς να το ρωτήσω καν.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ και ζητάω από όλους συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός. Απλά επειδή δεν το δοκίμασα ποτέ, ήθελα να δω αν γίνεται με τον "κλασσικό" τρόπο, που μου αναλύεις ή χρειάζεται κάτι άλλο. Αν είχα το Ν71 μαζί μου, θα το δοκίμαζα χωρίς να το ρωτήσω καν.

 

Όχι μην το παίρνεις έτσι. Δεν χρειάζεται να ζητήσεις και συγνώμη! Εγώ συγνώμη αν πειράχτηκες από αυτό που έγραψα! Στο θέμα μας τώρα, δεν ξέρω αν υπάρχει κι άλλος τρόπος (μέσω pc suite κ.λπ.) αλλά αυτός είναι σίγουρα ο πιο αξιόπιστος! Έχουμε ακούσει αρκετούς χρήστες να έχουν χάσει δεδομένα λόγω αδυναμίας εκτέλεσης restore μετά από backup που έκαναν με το pc suite. Γι' αυτό, καλύτερα χειροκίνητα! Δεν είναι και καμμιά δύσκολη διαδικασία! :) :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι μην το παίρνεις έτσι. Δεν χρειάζεται να ζητήσεις και συγνώμη! Εγώ συγνώμη αν πειράχτηκες από αυτό που έγραψα! Στο θέμα μας τώρα, δεν ξέρω αν υπάρχει κι άλλος τρόπος (μέσω pc suite κ.λπ.) αλλά αυτός είναι σίγουρα ο πιο αξιόπιστος! Έχουμε ακούσει αρκετούς χρήστες να έχουν χάσει δεδομένα λόγω αδυναμίας εκτέλεσης restore μετά από backup που έκαναν με το pc suite. Γι' αυτό, καλύτερα χειροκίνητα! Δεν είναι και καμμιά δύσκολη διαδικασία! :) :)

Οπότε θα το δοκιμάσω όπως το προτείνεις. Όταν τελικά μου έρθει το Ν71. Σήμερα κλείνει τρεις βδομάδες από τότε που το έδωσα. Τέλος πάντων, το μοναδικό που μπορώ να κάνω είναι υπομονή.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Αν και το έχουμε πεί σε όλα τα τόπικς χιλιάδες φορές, για άλλη μια φορά :) :

 

Συνδέεις το κινητό με το PC με όποιο τρόπο θέλεις και μετά:

My Computer -> Nokia Phone Browser -> Nokia 6270

Τα παίρνεις με αντιγραφή - επικόλληση και τα βάζεις στο N71 (ή όπου θέλεις για backup). Το ίδιο ισχύει και για τις επαφές.

Ακόμα με ταλαιπωρεί αυτή η μεταφορά μηνυμάτων. Τα πέρασα τα μηνύματα στον υπολογιστή, αλλά δεν μπορώ να τα περάσω στο Ν71. Πώς το κάνω; Ούτε επικόλληση στο φάκελο των εισερχομένων μου κάνει, ούτε τίποτα (τα εισερχόμενα είναι που με ενδιαφέρουν).

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λύση και δε μου απαντάτε;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα με ταλαιπωρεί αυτή η μεταφορά μηνυμάτων. Τα πέρασα τα μηνύματα στον υπολογιστή, αλλά δεν μπορώ να τα περάσω στο Ν71. Πώς το κάνω; Ούτε επικόλληση στο φάκελο των εισερχομένων μου κάνει, ούτε τίποτα (τα εισερχόμενα είναι που με ενδιαφέρουν).

 

Δεν υπάρχει λύση και δε μου απαντάτε;

 

Υπάρχει λύση απλά έχω 2 μέρες να κάνω log in!! Παίξε λίγο με αντιγραφή - επικόλληση και με το κουμπάκι update (ή refresh) στον Nokia Phone Browser. Θα τα καταφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, κατάφερα από τον υπολογιστή να περάσω τα μηνύματα στα Πρόχειρα. Από εκεί υπάρχει τρόπος να τα περάσω στα εισερχόμενα, μιας και απευθείας στα Εισερχόμενα δε γίνοταν από τον υπολογιστή;

 

Και κάτι άλλο που ξέχασα. Θέλω να αγοράσω μια κάρτα sd 1gb για το κινητό και μία ψηφιακή (Canon Ixus 40). Ποια από τις παρακάτω μου προτείνετε;

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.569834

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554922

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.569786

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.569757

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.569833

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.569405

 

Ελπίζω να μη γίνομαι πολύ κουραστικός.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Αν και το έχουμε πεί σε όλα τα τόπικς χιλιάδες φορές, για άλλη μια φορά :) :

 

Συνδέεις το κινητό με το PC με όποιο τρόπο θέλεις και μετά:

My Computer -> Nokia Phone Browser -> Nokia 6270

Τα παίρνεις με αντιγραφή - επικόλληση και τα βάζεις στο N71 (ή όπου θέλεις για backup). Το ίδιο ισχύει και για τις επαφές.

Κατεβασα τη τελευταια εκδοση του pc suite,μου βγαινουν ολα κανονικα τα εικονιδια του 6260(απο το οποιο θελω να περασω μηνυμτα στο Ν71),αλλα πατωντας δεξι κλικ οι μονες δυνατες επιλογες ειναι:εξερευνηση και ιδιοτητες,οι οποιες ομως δεν βγαζουν κατι στο τομεα μηνυματα,οποτε δε μπορω να κανω αντιγραφη και κατ'επεκταση επικολληση.Ξερει καποιος τι μπορω να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Επισης κατι αλλο..εχω κατεβασει το smartmovie,εχω κανει εγκατασταση κανονικα σε pc και κινητο,εχω κανει τη μετατροπη ταινιας,αλλα αφου εβαλα στο κινητο(στη καρτα μνημης) τα αρχεια,το κινητο και κατ'επεκταση το smartmovie δε τα βλεπουν,οποτε δε μπορω να δω τη ταινια.Το κινητο αναγνωριζει μονο 2 αρχεια demo.Ξερει καποιος που ειναι το προβλημα;σε εσας τα βλεπει κανονικα τα αρχεια βιντεο που βαζετε;

 

EDIT:οκ με το smartmovie,το ελυσα

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια ερώτηση...

 

η μνήμη του κινητού είναι 10mb,

πόσα μηνύματα χωράει η συσκευή αν υποθέσουμε ότι η μνήμη δεν χρησιμοποιείται για άλλα στοιχεία?

εγώ πχ με το SX1 που είχε 3mb εσωτερική μνήμη είχα φτάσει τα 1000 μηνύματα περίπου πριν χαλάσει...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια ερώτηση...

 

η μνήμη του κινητού είναι 10mb,

πόσα μηνύματα χωράει η συσκευή αν υποθέσουμε ότι η μνήμη δεν χρησιμοποιείται για άλλα στοιχεία?

εγώ πχ με το SX1 που είχε 3mb εσωτερική μνήμη είχα φτάσει τα 1000 μηνύματα περίπου πριν χαλάσει...

αποθηκευονται και στην καρτα μνημης. ητοι, οσα θες :)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια ερώτηση...

 

η μνήμη του κινητού είναι 10mb,

πόσα μηνύματα χωράει η συσκευή αν υποθέσουμε ότι η μνήμη δεν χρησιμοποιείται για άλλα στοιχεία?

εγώ πχ με το SX1 που είχε 3mb εσωτερική μνήμη είχα φτάσει τα 1000 μηνύματα περίπου πριν χαλάσει...

 

Μην το σκέφτεσαι καθόλου φίλε μου!! Είναι τεράστιος ο αριθμός των μηνυμάτων που χωράνε σε 10MB! Σίγουρα θα το έχεις πετάξει μέχρι τότε το κινητό :lol: :lol:

 

Υ.Γ.: Ο μόνος λόγος για τον οποίο πρέπει να αλλάξει κάποιος τη ρύθμιση και να αποθηκεύει τα μηνύματα στην κάρτα μνήμης είναι για να μπορεί να δέχεται μεγάλα αρχεία με Bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει προγραμμα για να βαλεις animated gifs για wallpaper στο Ν71?

 

Καλύτερα να ρωτήσεις εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...