Jump to content

[Επίσημο] Nokia N71


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@mario_fit, @stefidis: Ευχαριστώ πολύ. Όντως δεν την είχα προσέξει την επιλογή για το που να σώζει τα εισερχόμενα...

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει (γιατί μάλλον είμαι τυφλός - βιαστικός και το προσπερνάω στο manual) πως βάζω - βγάζω σε κάποια επαφή την επιλογή για κλήση με φωνητική εντολή (ξέρετε εκείνο το σηματάκι σαν pacman);

Κατά τύχη έχει μπει από κάτι που μάλλον έκανα σε μία επαφή και δεν μπορώ ούτε να το βγάλω από αυτή, ούτε να το βάλω σε άλλες!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 878
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

να επεξεργαστεις καποιο υπαρχον δε γινεται, φτιαχνεις καποιο με τους τροπους που εγραφαν στα ποστ αυτα. :)

os9.1 υπαρχουν με πολλες αναλυσεις, 176x208, 208x208, 352x416, 240x320 και 320x240.

υπαρχουν ομως παρα πολλα θεματα για 240x320, τα περισσοτερα δηλαδη γι'αυτες τις οθονες ειναι. αν βαλεις καποιο αλλο θεμα, θα καταλαμβανει μεν ολη την οθονη αλλα ειναι πιθανο οτι θα τετραγωνιζουν λιγο τα εικονιδια και ισως χασεις καποιο μερος απο το wallpaper γιατι θα ειναι αλλης αναλυσης.

παντως η αναλυση του wallpaper για το κινητο σου ειναι 240x240, αυτο θα πιανει πανω απο τα soft keys μεχρι την ενδειξη της μπαταριας και του σηματος δικτυου.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου. Αυτό που δεν μπορούσα να καταλάβω με τα symbian (το πρώτο μου symbian είναι), γιατί να υπάρχει αυτή η διαφορά. Αφού η οθόνη του κινητού είναι 240Χ320, γιατί να παίρνει φόντο φωτογραφία 240Χ240. Πειραματίστηκα και έβαλα μία 240Χ320. Το αποτέλεσμα ήταν πάνω και κάτω να είναι όπως τα λες, αλλά αριστερά και δεξιά δεν έφτανε μέχρι την άκρη της οθόνης. Με την ανάλυση που λες προφανώς καταλαμβάνει όλο το πλάτος της οθόνης. Αλλά αυτό που παρατήρησα, βάζοντας αυτή τη φωτογραφία σε σχέση με κάποιες άλλες που είχα τραβήξει με το κινητό σε 1600Χ1200 είναι ότι πάνω και κάτω η φώτο σε 240Χ320 καταλαμβάνει περισσότερο χώρο. Θα δοκιμάσω και 240Χ240 για να δω τη διαφορά.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό το bluetooth adapter για να το συνδέσω με το Ν71. Το έχει κανείς σας; Υπήρξε κανένα πρόβλημα με τη σύνδεση;

Θέλω να πάρω bluetooth adapter γιατί το usb καλώδιο λίγο να το ακουμπήσω, αποσυνδέεται. Έχει συμβεί σε κανένα από εσάς κάτι παρόμοιο;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

@ ostvarivanje

 

Να η δική μου εμπειρία με Bluetooth adapter.

Έχω έναν USB bluetooth adapter AVM (BlueFRITZ! v2).

Λειτουργεί κανονικά, στέλνω - παίρνω αρχεία (PC - N71), αλλά ΔΕΝ συνεργάζεται με NOKIA SUITE (<-δεν βλέπει bluetooth) και αυτό διότι η AVM χρησιμοποιεί proprietary bluetooth stack system (Δεν απαιτεί να έχεις SP2 στα XP)

 

Άρα για να δουλεύει καλά ο adapter που θέλεις να πάρεις πρέπει:

1) Να έχεις WinXP με SP2 περασμένο.

2) Οι drivers του adapter να χρησιμοποιούν το Bluetooth stack των windows. (κοινώς να εμφανίζεται στο tray και στο control panel το μπλε εικονίδιο με το σήμα του bluetooth)

 

ΣΗΜ.: Οι γερμανικοί (σε αντίθεση με τους αγγλικούς) drivers της AVM έχουν επιλογή να αλλάξεις mode από proprietary bt stack σε windows bt stack και αντίστροφα. (Αλλά δεν ξέρω γερμανικά και χάνομαι με τις επιλογές.)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, αλλά επειδή δε χρησιμοποίησα άλλη φορά bluetooth adapter, έχω κάποιες απορίες. Τι είναι το proprietary bluetooth stack system; Για το 1) που λες, έχω service pack 2. Όμως για το 2) τι είναι το Bluetooth stack των windows; Βασικά, όταν το βάλω στο usb, τα Windows το αναγνωρίζουν και περνούν τους drivers; O adapter έρχεται με cd για να περάσεις τους drivers; Αν έχεις χρόνο, γράψε μου λίγο πιο αναλυτικά τι πρέπει να κάνω για να το συνδέσω με το pc suite. Φαντάζομαι ότι για να μεταφέρω αρχεία δε θα έχω πρόβλημα να το συνδέσω. Για τη μεταφορά αρχείων θα την κάνω και από Linux (Ubuntu Feisty Herd 3... μάλλον). Έχεις κανείς εμπειρία με Linux και κατά πόσο εύκολα συνδέεται;

Και τελικά είναι τόσο δύσκολο να συνδέσω το κινητό με τον adapter;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

@ ostvarivanje

 

Να η δική μου εμπειρία με Bluetooth adapter.

Έχω έναν USB bluetooth adapter AVM (BlueFRITZ! v2).

Λειτουργεί κανονικά, στέλνω - παίρνω αρχεία (PC - N71), αλλά ΔΕΝ συνεργάζεται με NOKIA SUITE (<-δεν βλέπει bluetooth) και αυτό διότι η AVM χρησιμοποιεί proprietary bluetooth stack system (Δεν απαιτεί να έχεις SP2 στα XP)

 

Άρα για να δουλεύει καλά ο adapter που θέλεις να πάρεις πρέπει:

1) Να έχεις WinXP με SP2 περασμένο.

2) Οι drivers του adapter να χρησιμοποιούν το Bluetooth stack των windows. (κοινώς να εμφανίζεται στο tray και στο control panel το μπλε εικονίδιο με το σήμα του bluetooth)

 

ΣΗΜ.: Οι γερμανικοί (σε αντίθεση με τους αγγλικούς) drivers της AVM έχουν επιλογή να αλλάξεις mode από proprietary bt stack σε windows bt stack και αντίστροφα. (Αλλά δεν ξέρω γερμανικά και χάνομαι με τις επιλογές.)

 

Συνήθως για να χρησιμοποιήσεις το Microsoft bluetooth stack δεν εγκαθηστάς κανένα driver και πολύ απλά εντοπίζουν τα windows τον bluetooth adaptor και λειτουργεί κατ' ευθείαν. Τουλάχιστον αυτό μου συνέβει με ένα Gigabyte και ένα άλλο της LevelOne που έχω. Αρκέι να έχεις SP2.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως για να χρησιμοποιήσεις το Microsoft bluetooth stack δεν εγκαθηστάς κανένα driver και πολύ απλά εντοπίζουν τα windows τον bluetooth adaptor και λειτουργεί κατ' ευθείαν. Τουλάχιστον αυτό μου συνέβει με ένα Gigabyte και ένα άλλο της LevelOne που έχω. Αρκέι να έχεις SP2.

Δηλαδή, μόνο το βάζω και το ανιχνεύουν τα Windows. Δε βάζω drivers δικά του (που ενδεχομένως να υπάρχουν στο cd); Και κανονικά συνδέεται και με pc suite;

Ας μου προτείνει κάποιος που έχει κάποιο και δεν του έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα τόσο στη μεταφορά αρχείων όσο και στη σύνδεσή του με το pc suite, ώστε να μην αγοράσω κάποιο και έχω προβλήματα.

Επίσης, επειδή δε βρήκα, υπάρχει στο myphone κάποιο σχετικό θέμα για bluetooth adapter;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα της BT της e-quip το οποίο έρχεται με διάφορους οδηγούς για Windows (από 95 ως XP SP1), από την στιγμή όμως που έχεις MS-Windows XP με Service Pack 2 (αν θυμάμαι καλά) δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις ειδικούς οδηγούς για το BT διότι το Service Pack 2 έχει έτοιμη υποστήριξη Bluetooth και μάλιστα πολύ σταθερή (δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα).

 

Τώρα βέβαια.. αν το BT σου είναι ιδιόρρυθμο (πολύ σπάνιο) και παίζει μόνο με τους οδηγούς τους (!) , φυσικά το πράγμα αλλάζει..

 

Εδώ υπάρχει μια ενδεικτική λίστα (πρόσεξε την λέξη ενδεικτική καθώς το δικό μου BT δεν αναγράφετε στην λίστα αλλά δουλεύει μια χαρά) με τα BT που υποστηρίζει το Service Pack 2: http://support.microsoft.com/default.aspx?kbid=841803

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Βλέπω το έχεις "ψάξει" αρκετά το θέμα.

Μάλλον τελικά θα αγοράσω αυτό που δίνω στο link σε προηγούμενό μου μήνυμα και ελπίζω να μην αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα.

Άντε να δούμε...

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση: στο site της Nokia (http://www.nokia.com.gr/nokia/0,,83227,00.html?s=N71) για τα accessories, γράφει ότι το Ν71 δέχεται κάρτες των 2GB και miniSD και microSD. Παίρνει πράγματι και τις δυό; Και αν ναι, ποια να προτιμήσω; Ποια είναι πιο γρήγορη;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση: στο site της Nokia (http://www.nokia.com.gr/nokia/0,,83227,00.html?s=N71) για τα accessories, γράφει ότι το Ν71 δέχεται κάρτες των 2GB και miniSD και microSD. Παίρνει πράγματι και τις δυό; Και αν ναι, ποια να προτιμήσω; Ποια είναι πιο γρήγορη;

ισως εχουν κανει λαθος, minisd παιρνει και δε νομιζω οτι οι microsd εχουν ανταπτορα προς minisd για να μπορεις να τις βαλεις...αρα δεν κανουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το είπε ο φίλος nikoskat. Έχουν κάνει λάθος και μάλιστα τραγικό! Απαράδεκτοι! Μόνο miniSD παίρνει το Ν71! Τί άλλο θα δούμε ακόμα; Αυτά μόνο στην ελληνική ΝΟΚΙΑ πρέπει να γίνονται :lol: :lol: :lol: :lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλά, για το συγκεκριμένο υπάρχει η ίδια πληροφορία και στο ευρωπαϊκό link:

 

http://europe.nokia.com/accessorieslink?s=N71

 

Πάντως ρε παιδιά σίγουρα μόνο ένα χρώμα παίζει; Τουλάχιστον στο εσωτερικό του τηλεφώνου βλέπω και μια πιο σκούρα απόχρωση (φαίνεται και στο παραπάνω link).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά μόλις το πήρα! Δυο ερωτήσεις στα γρήγορα:

 

Ισχύει ότι πρέπει να φορτιστεί την πρώτη φορά 12ωρο κλειστό; Στο κατάστημα έτσι μου είπαν (όχι ότι αυτό λέει κάτι) αλλά νόμιζα ότι ήταν μύθος και το φορτίζουμε την πρώτη φορά όπως και τις υπόλοιπες.

 

Δεύτερον, στην υποδοχή της μπαταρίας έχει πάνω στο μέταλλο ένα πλαστικό πράγμα κολλημένο που φαίνεται ολίγον... ξεκάρφωτο. Αλλά απ' όσο καταλαβαίνω βρίσκεται εκεί για να κρατάει στέρεα τη μπαταρία, αφού την προσάρμοσα κανονικά. Έτσι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά μόλις το πήρα! Δυο ερωτήσεις στα γρήγορα:

 

Ισχύει ότι πρέπει να φορτιστεί την πρώτη φορά 12ωρο κλειστό; Στο κατάστημα έτσι μου είπαν (όχι ότι αυτό λέει κάτι) αλλά νόμιζα ότι ήταν μύθος και το φορτίζουμε την πρώτη φορά όπως και τις υπόλοιπες.

 

Όχι,δεν ισχύει κάτι τέτοιο.Πρόκειται για μύθευμα.

Το κινητό φορτίζεται εώς ότου φορτιστεί πλήρως η μπαταρία του.Δεν ωφελεί η περεταίρω συνέχεια της διαδικασίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, για το συγκεκριμένο υπάρχει η ίδια πληροφορία και στο ευρωπαϊκό link:

 

http://europe.nokia.com/accessorieslink?s=N71

 

Πάντως ρε παιδιά σίγουρα μόνο ένα χρώμα παίζει; Τουλάχιστον στο εσωτερικό του τηλεφώνου βλέπω και μια πιο σκούρα απόχρωση (φαίνεται και στο παραπάνω link).

 

Τραγικό λάθος για τις microSD! Όσο για το χρώμα βγαίνει μόνο σε ένα. Αυτό που βλέπεις είναι σκιά που σε μπερδεύει :) :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... το πρώτο που πήρα ήταν όχι απλά από ήδη ανοιγμένη συσκευασία, αλλά και γρατσουνισμένο! Προφανώς το πήγα πίσω και ευτυχώς μου το άλλαξαν χωρίς δεύτερη κουβέντα. Απλά βλέπω στο καινούριο (σφραγισμένο) ότι η κάρτα μνήμης είναι ήδη τοποθετημένη (no problem, το λέει ότι μπορεί να είναι έτσι) αλλά δεν υπάρχει ο προσαρμογέας για SD πλήρους μεγέθους. Εσάς είχε; Να το πάω (πάλι...) πίσω;;;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... το πρώτο που πήρα ήταν όχι απλά από ήδη ανοιγμένη συσκευασία, αλλά και γρατσουνισμένο! Προφανώς το πήγα πίσω και ευτυχώς μου το άλλαξαν χωρίς δεύτερη κουβέντα. Απλά βλέπω στο καινούριο (σφραγισμένο) ότι η κάρτα μνήμης είναι ήδη τοποθετημένη (no problem, το λέει ότι μπορεί να είναι έτσι) αλλά δεν υπάρχει ο προσαρμογέας για SD πλήρους μεγέθους. Εσάς είχε; Να το πάω (πάλι...) πίσω;;;

 

Kι εμενα ετσι ηταν...(νομιζω δηλαδη).

Δεν θυμαμαι να ειχε adaptorα για την καρτα μνημης μεσα και η καρτα μνημης ηταν ηδη μεσα στην συσκευη.;)

Link to comment
Share on other sites

Ομως το πρωτο περιστατικο που σου ετυχε φιλε μου απαραδεκτο...:X
Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου είχε τοποθετημένη την κάρτα μνήμης του, από όσο γνωρίζω, λέγεται πως είναι πολιτική της Nokia να προσφέρει την συσκευή με την κάρτα μνήμης περασμένη ώστε να είναι ready-to-go για τον αγοραστή της.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Ομως το πρωτο περιστατικο που σου ετυχε φιλε μου απαραδεκτο...:X

 

Καλά δεν το συζητάω! Σε σύγκριση με το καινούριο που μου έδωσαν ακόμα και η συσκευασία του προηγούμενου φαινόταν παλιά! Τι να πω... Τουλάχιστον το είδα αμέσως και δεν υπήρχε πρόβλημα για την αλλαγή, αλλά σκεφτόμουν αν ήταν κανένας που να μην ασχολείται δε θα του έριχνε δεύτερη ματιά. Και δε λέω, το κινητό μπορεί να δούλευε μια χαρά, αλλά αυτοί θα είχαν βγάλει κέρδος από συσκευή που δε θα έπρεπε να διατείθεται καν!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά πρώτες απορίες: σχετικά με το πού αποθηκεύονται τα διάφορα δεδομένα (πχ. SMS, επαφές ημερολογίου κτλ.) υπάρχει κάποιο global setting για να επιλέξω κάρτα μνήμης και όχι τηλεφώνου; Για τα SMS το βρήκα (στις ρυθμίσεις -> other ή κάτι τέτοιο) για όλα τα υπόλοιπα τι γίνεται; Πάλι επιλέγω για το καθένα ξεχωριστά; Επίσης λέει πως όταν λαμβάνουμε δεδομένα από άλλο κινητό (πχ. θέλω να μεταφέρω τις επαφές μου απ' το παλιό Nokia) αυτά θα αποθηκευτούν εκεί που ήταν και στο παλιό. Όμως στο άλλο κινητό τα είχα στη μνήμη τηλεφώνου και όχι στην κάρτα μνήμης. Άρα, θα πάνε κατευθείαν μνήμη τηλεφώνου (που δε θέλω); Και μετά παίζει να τα μεταφέρω;

 

Επίσης στην κάρτα μνήμης κάπου διάβασα ότι έχει το FSecure antivirus και πράγματι με το που άνοιξα το τηλ. άρχισε μια εγκατάσταση, έληξε και... υποθέτω αφορούσε το συγκεκριμένο προγραμματάκι. Γενικά όμως μπορώ να διαχειριστώ την κάρτα μνήμης σαν ένα σκληρό δίσκο, να δω τι έχει, τι μπορώ να τρέξω κτλ.; Πχ. θέλω να εγκαταστήσω το SMS Accelerator όπου στις οδηγίες λέει "κάντε λήψη της εφαρμογής και κατόπιν εκτελέστε την εφαρμογή". Ωραία, αλλά πώς την εκτελούμε; Ξέρω, αρχάριες ερωτήσεις, αλλά δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με software κινητών...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά πρώτες απορίες: σχετικά με το πού αποθηκεύονται τα διάφορα δεδομένα (πχ. SMS, επαφές ημερολογίου κτλ.) υπάρχει κάποιο global setting για να επιλέξω κάρτα μνήμης και όχι τηλεφώνου; Για τα SMS το βρήκα (στις ρυθμίσεις -> other ή κάτι τέτοιο) για όλα τα υπόλοιπα τι γίνεται; Πάλι επιλέγω για το καθένα ξεχωριστά; Επίσης λέει πως όταν λαμβάνουμε δεδομένα από άλλο κινητό (πχ. θέλω να μεταφέρω τις επαφές μου απ' το παλιό Nokia) αυτά θα αποθηκευτούν εκεί που ήταν και στο παλιό. Όμως στο άλλο κινητό τα είχα στη μνήμη τηλεφώνου και όχι στην κάρτα μνήμης. Άρα, θα πάνε κατευθείαν μνήμη τηλεφώνου (που δε θέλω); Και μετά παίζει να τα μεταφέρω;

 

Επίσης στην κάρτα μνήμης κάπου διάβασα ότι έχει το FSecure antivirus και πράγματι με το που άνοιξα το τηλ. άρχισε μια εγκατάσταση, έληξε και... υποθέτω αφορούσε το συγκεκριμένο προγραμματάκι. Γενικά όμως μπορώ να διαχειριστώ την κάρτα μνήμης σαν ένα σκληρό δίσκο, να δω τι έχει, τι μπορώ να τρέξω κτλ.; Πχ. θέλω να εγκαταστήσω το SMS Accelerator όπου στις οδηγίες λέει "κάντε λήψη της εφαρμογής και κατόπιν εκτελέστε την εφαρμογή". Ωραία, αλλά πώς την εκτελούμε; Ξέρω, αρχάριες ερωτήσεις, αλλά δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με software κινητών...

 

Για τα μηνύματα όντως γίνεται να τα αποθηκεύει στην κάρτα μνήμης και υπάρχει και χρησιμότητα για κάτι τέτοιο γιατί μπορεί να σου στείλουν κάτι το οποίο να υπερβαίνει τη μνήμη του τηλεφώνου. Για τις επαφές δεν έχω βρεί κάτι τέτοιο αλλά νομίζω πως δε χρειάζεται.. Αν κάνεις ένα πρόχειρο υπολογισμό θα δείς οτι σε 10ΜΒ χωράνε περίπου 30.000 επαφες! Τόσες πολλές έχεις που θέλεις να χρησιμοποιείς την κάρτα μνήμης για τις επαφές; :wacko: :wacko:

 

Για να δείς την κάρτα σαν ένα σκληρό δίσκο πρέπει να εγκαταστήσεις κάποιον file browser. Ένας καλός ο οποίος είναι και freeware είναι ο Y-Browser.

 

Μια εφαρμογή εκτελείται είτε μέσω PC Suite με σύνδεση USB, είτε από το ίδιο το τηλέφωνο αν στείλουμε την εφαρμογή με bluetooth/IrDA και μετά κάνοντας κλίκ στο εισερχόμενο μήνυμα (όταν λαμβάνεις κάτι με bluetooth/IrDA πηγαίνει στα εισερχόμενα μηνύματα).

 

Welcome to Series 60!!!! :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...