Jump to content

Samsung Galaxy S24 Ultra


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά να ρωτήσω πώς μπορώ να απενεργοποίησω τους ήχους των ειδοποιήσεων όταν παίζει μουσική. 

Edited by sv2bzq

SV2BZQ

GEORGE FOLTOPOULOS

htpp://www.sv2bzq.gr

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως ειναι...με την υψηλη θερμοκρασια δηλαδη το καλοκαιρι η φανταχτερη οθονη παει περιπατο.ουσιαστικα αχρηστευει την εμπειρια θεασης σε εξωτερικο χωρο με ηλιο...επισης η μπαταρια του s24 ultra δεν ειναι ιδιαιτερα καλη...ειχα και το s24 plus με exynos για λιγο...πανω κατω τα ιδια.γενικα η σειρα s24 δεν ξερω αν θα βγει επιτυχημενη...αυτο που με χαλαει πιο πολυ ειναι οτι με αυτο το γυαλι που φοραει στην οθονη  η ολη αισθηση ειναι οτι η οθονη εχει ενα ελαφρο θολωμα οπως και οι φωτο κατα δευτερο λογο...ειναι το φιλτρο αντανακλασεων που εχουν βαλει στο γυαλι της οθονης σε ολη την σειρα s24....πραγμα που δεν το βλεπεις στην σειρα s23...εμενα ισως αυτο να με οδηγησει του χρονου στο s25 ultra...συνολικα η συσκευη ειναι πολυ καλη αλλα καποια ψεγαδια οπως αυτο χαλανε λιγο την εικονα της ναυαρχιδας.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια εφαρμογή για να ελεγξω το επίπεδο της υγείας της μπαταρίας του κινητού; Εχω το s21ultra και με επιασε η περιέργεια να δω πόσο εχει χάσει..

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Kanellos1978 said:

Ετσι ακριβως ειναι...με την υψηλη θερμοκρασια δηλαδη το καλοκαιρι η φανταχτερη οθονη παει περιπατο.ουσιαστικα αχρηστευει την εμπειρια θεασης σε εξωτερικο χωρο με ηλιο...επισης η μπαταρια του s24 ultra δεν ειναι ιδιαιτερα καλη...ειχα και το s24 plus με exynos για λιγο...πανω κατω τα ιδια.γενικα η σειρα s24 δεν ξερω αν θα βγει επιτυχημενη...αυτο που με χαλαει πιο πολυ ειναι οτι με αυτο το γυαλι που φοραει στην οθονη  η ολη αισθηση ειναι οτι η οθονη εχει ενα ελαφρο θολωμα οπως και οι φωτο κατα δευτερο λογο...ειναι το φιλτρο αντανακλασεων που εχουν βαλει στο γυαλι της οθονης σε ολη την σειρα s24....πραγμα που δεν το βλεπεις στην σειρα s23...εμενα ισως αυτο να με οδηγησει του χρονου στο s25 ultra...συνολικα η συσκευη ειναι πολυ καλη αλλα καποια ψεγαδια οπως αυτο χαλανε λιγο την εικονα της ναυαρχιδας.

 

Ναι και δεν είναι ας πούμε να το έχεις 30 λεπτά στον ήλιο και μετά να χάσει. Μέσα σε 10 λεπτά την ρίχνει. Και αν κάθεσαι κάπου και το έχεις κλειστό στον ήλιο και το πιάσεις μετά δε θα βλέπεις τίποτα. 

Τώρα που ζεσταίνει το βλέπω και πιο έντονα... 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιζει και το γουστο του καθενος. Εμενα μου αρεσει πολυ που δείχνει τα χρώματα φυσικα και το βραδυ δεν καίγονται τα ματια στο σκοταδι. Για τους αλλους υπάρχει η επιλογή αλλαγης της ρύθμισης. Εγω το εβαλα διπλα απο ενα σ23 χθες ειχα 25% φωτεινότητα και ενεργοποιημενη την εξτρα φωτεινότητα και ηταν πιο φωτεινο απο το s23 στο 50% που το ειχε. Συμφωνησε και ο αλλος. 

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τι λέτε, αλλά για τα δικά μου δεδομένα η μπαταρία του S24 ultra δεν είναι απλά καλή. Είναι εκπληκτικά καλή. Προκλητικά καλή.

Κάθομαι όλη μέρα και κάνω πόσα πράγματα και επεξεργασία βίντεο και εννοείται όλα ανοιχτά Bluetooth, location κτλ, με δυο SIM και δε τελειώνει με τίποτα η μπαταρία.

Εν τω μεταξύ πως την εχουν φτιάξει έτσι την μπαταρία και είναι σαν AI ;

Λες και όσο δουλεύεις το κινητό καταλαβαίνει τη χρήση που του κάνεις τις εφαρμογές που ανοίγεις και χρησιμοποιείς και σου κάνει απίστευτη εξοικονόμηση σε σχέση με την αρχή .

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχουν θεμα μπαταριας ας ψαχτουν με τις εφαρμογες τους και τη διαχειριση ενεργειας...δε φταιει το κινητο.

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, koloko said:

Πάντως παιζει και το γουστο του καθενος. Εμενα μου αρεσει πολυ που δείχνει τα χρώματα φυσικα και το βραδυ δεν καίγονται τα ματια στο σκοταδι. Για τους αλλους υπάρχει η επιλογή αλλαγης της ρύθμισης. Εγω το εβαλα διπλα απο ενα σ23 χθες ειχα 25% φωτεινότητα και ενεργοποιημενη την εξτρα φωτεινότητα και ηταν πιο φωτεινο απο το s23 στο 50% που το ειχε. Συμφωνησε και ο αλλος. 

Σιγουρα ισχυει αυτο που λες απλα εγω μιλαω για αλλο πραγμα.με το που ζεσταινετε ριχνει σχεδον αμεσως φωτεινοτητα...το s22 plus που ειχα με exynos εριχνε πιο αργα την φωτεινοτητα ενω το s23 plus που χω παραλληλα με το s24 ultra ριχνει σταδιακα την φωτεινοτητα...αντιθετως το s24 ultra πολυ γρηγορα ριχνει την φωτεινοτητα και πραγματικα χανεις ολη την εμπειρια ναυαρχιδας σε εξωτερικο χωρο με ηλιο και υψηλη θερμοκρασια....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kanellos1978 said:

Σιγουρα ισχυει αυτο που λες απλα εγω μιλαω για αλλο πραγμα.με το που ζεσταινετε ριχνει σχεδον αμεσως φωτεινοτητα...το s22 plus που ειχα με exynos εριχνε πιο αργα την φωτεινοτητα ενω το s23 plus που χω παραλληλα με το s24 ultra ριχνει σταδιακα την φωτεινοτητα...αντιθετως το s24 ultra πολυ γρηγορα ριχνει την φωτεινοτητα και πραγματικα χανεις ολη την εμπειρια ναυαρχιδας σε εξωτερικο χωρο με ηλιο και υψηλη θερμοκρασια....

Δεν ισχύει αυτό που λες...

Δεν έχεις καταλάβει εδώ μέσα δεν δέχονται αρνητικές κριτικές?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που του έβαλα ενα θερμόμετρο ήταν μια χαρά, του έδωσα και ένα σιρόπι και η οθόνη έγινε εκθαμβωτική ..απίστευτη σαν του s25 που το είδα  στο όνειρο μου ότι τι έκανα προπροπαραγγελια για να ησυχάσω απο τους κατόχους του s23

 

Edited by godjet1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Konstantine73 said:

Δεν ισχύει αυτό που λες...

Δεν έχεις καταλάβει εδώ μέσα δεν δέχονται αρνητικές κριτικές?

Εγω λεω οτι βλεπω και τοσα χρονια αγοραζω ολες τις ναυαρχιδες της samsung...οκ  ειναι πολυ καλη συσκευη   αλλα δεν βλεπω καμια ιδιαιτερη διαφορα απο το s23 plus που εχω παρα μονο στην φωτεινοτητα σε κανονικες συνθηκες και λιγο στο zoom...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το φαινόμενο το είχα παρατηρήσει δουλεύοντας το s22 ουλτρα που είχα μαζί με το 21fe ... ενώ η διαφορά ήταν εμφανής υπέρ του ουλτρα μετά από χρήση δέκα λεπτών περίπου κάτω από ήλιο στην παραλία έκοβε σταδιακά κι έπεφτε η φωτεινότητα περίπου στο ίδιο και στις δύο συσκευές. Στο 23 ουλτρα μου θα δείξει... δεν έχω ξεκινήσει ακόμα τα μπάνια ενώ δεν το είχα πέρυσι το καλοκαίρι,το πήρα αρχές Οκτωβρίου.

* η σιαομάρα (Mi 11i) ακάθεκτη εκεί δεν έκανε throttling στην φωτεινότητα κοντά στα 1000 νιτς και 1300 τελείως κόντρα ήλιο .... πάει για τρίτο καλοκαίρι σερί ως δεύτερη συσκευή.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, konakis said:

Αυτό το φαινόμενο το είχα παρατηρήσει δουλεύοντας το s22 ουλτρα που είχα μαζί με το 21fe ... ενώ η διαφορά ήταν εμφανής υπέρ του ουλτρα μετά από χρήση δέκα λεπτών περίπου κάτω από ήλιο στην παραλία έκοβε σταδιακά κι έπεφτε η φωτεινότητα περίπου στο ίδιο και στις δύο συσκευές. Στο 23 ουλτρα μου θα δείξει... δεν έχω ξεκινήσει ακόμα τα μπάνια ενώ δεν το είχα πέρυσι το καλοκαίρι,το πήρα αρχές Οκτωβρίου.

* η σιαομάρα (Mi 11i) ακάθεκτη εκεί δεν έκανε throttling στην φωτεινότητα κοντά στα 1000 νιτς και 1300 τελείως κόντρα ήλιο .... πάει για τρίτο καλοκαίρι σερί ως δεύτερη συσκευή.

Αυτο συμβαινει στις πιο πολλες συσκευες και κυριως της samsung..λογικο απο την μια λογω θερμοκρασιας απο την αλλη ομως σε τοσο γρηγορο χρονικο διαστημα να πληρωνεις τοσα χρηματα και να μην μπορεις να δεις κατω απο τον ηλιο βασικα να μην μπορεις να χρησιμοποιησεις το κινητο ειναι τραγικο.μιλαμε για συσκευες του 2024..και μετα κραζουν τους exynos επεξεργαστες...ειδαμε και τον snapdragon 8 gen 3.....μια απο τα ιδια....καλο ειναι να λεμε τα θετικα αλλα και τα αρνητικα ομως....εγω σαν κατοχος  αρκετων σειρων s θεωρω οτι η πιο επιτυχημενη σειρα ειναι τα s23....εχω το s23 plus εδω και 1 χρονο μαζι με το s24 ultra....για την ωρα πιο ισορροπημενο σε ολα το s23 plus.μπορει να χανει λιγο στην φωτεινοτητα αλλα δεν εχει αυτο το μικροθολωμα που εχει το s24 στην οθονη...μια κινηση που δεν επρεπε να κανει η samsung βαζωντας ενα φιλτρο για αντανακλασεις στο γυαλι των s24.πιο πολυ κακο εκανε σαν αποτελεσμα αυτο.....θεωρω ομως οτι με τις επομενες αναβαθμισεις θα στρωσει πιο καλα η συσκευη...για την ωρα ομως η αποψη μου ειναι αυτη για το s24 ultra...

Link to comment
Share on other sites

Θυμίστε με λίγο .

Στο facebook messenger πως απενεργοποιώ την δόνηση όταν έρθετε μήνυμα; μόνο την δόνηση όχι τους ήχους,  δεν το βρίσκω πουθενά 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Kanellos1978 said:

εγω σαν κατοχος  αρκετων σειρων s θεωρω οτι η πιο επιτυχημενη σειρα ειναι τα s23....εχω το s23 plus εδω και 1 χρονο μαζι με το s24 ultra....για την ωρα πιο ισορροπημενο σε ολα το s23 plus.μπορει να χανει λιγο στην φωτεινοτητα αλλα δεν εχει αυτο το μικροθολωμα που εχει το s24 στην οθονη...

GΔηλαδή αν αύριο πήγαινες να αγοράσεις ένα από τα 2 κινητά  με το ιδιο budget θα έπαιρνες το s23 ultra? Γιατί αυτό λες ουσιαστικά .

Άποψη σου αλλά μάλλον κάτι δεν βγάζει νόημα αν κοιτάξουμε τις πωλήσεις 

https://www.gsmarena.com/counterpoint_salesofgalaxy_s24_series_surpass_s23_globally_the_ultra_remains_the_most_popular_model-news-61952.php

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, godjet1 said:

GΔηλαδή αν αύριο πήγαινες να αγοράσεις ένα από τα 2 κινητά  με το ιδιο budget θα έπαιρνες το s23 ultra? Γιατί αυτό λες ουσιαστικά .

Άποψη σου αλλά μάλλον κάτι δεν βγάζει νόημα αν κοιτάξουμε τις πωλήσεις 

https://www.gsmarena.com/counterpoint_salesofgalaxy_s24_series_surpass_s23_globally_the_ultra_remains_the_most_popular_model-news-61952.php

 

Κανείς δε θα έπαιρνε στα ίδια λεφτά προηγούμενο μοντελο. Το θέμα είναι τι θα έπαιρνε με κάποια διαφορά στην τιμή.

Ούτε οι πωλήσεις δείχνουν απόλυτα την ποιότητα της συσκευής, είναι πολυπαραγοντικό φαινόμενο.

Ο άνθρωπος έκανε μια παρατήρηση για τη διατήρηση της μέγιστης φωτεινότητας. Το επιβεβαιώνω και εγώ. Σε σημερινή βόλτα στην παραλία, υπό ηλιοφάνεια, πρώτο έκανε throttle το s24u, μετά το 15 pro max και τελευταίο το s23u. Στο θέμα της φωτεινότητας, δεν έχω δει συσκευή να διατηρεί τόσο καλά θερμοκρασίες και max brightness όπως το s23u. Ο snapdragon 8gen2 for galaxy ήταν τεφαρικι πιστεύω.

Εννοειται ότι κάθε συσκευή είναι πάντα καλύτερη από τον προκάτοχό της, το θέμα είναι πόσο καλύτερη έγινε και τι μελανά σημεία ανάλογα με τη χρήση που της κάνουμε 

Edited by Dark_Lord

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, godjet1 said:

GΔηλαδή αν αύριο πήγαινες να αγοράσεις ένα από τα 2 κινητά  με το ιδιο budget θα έπαιρνες το s23 ultra? Γιατί αυτό λες ουσιαστικά .

Άποψη σου αλλά μάλλον κάτι δεν βγάζει νόημα αν κοιτάξουμε τις πωλήσεις 

https://www.gsmarena.com/counterpoint_salesofgalaxy_s24_series_surpass_s23_globally_the_ultra_remains_the_most_popular_model-news-61952.php

 

Προσωπικα δεν ασχολουμαι με τις πωλησεις....εγω κρινω συμφωνα με αυτο που εχω στην κατοχη μου.αν ηξερα οτι εχει αυτα τα ψεγαδια θα εμενα με το s23 plus το οποιο το χω και το χαιρομαι σαν συσκευη....το να πληρωνεις 1200-1300 ευρω και να μην βλεπεις σε εξωτερικο χωρο με ζεστη και ηλιο μετα απο 10 λεπτα τοτε κοροιδευουν τον κοσμο με τα 2500nits, και τις μεγαλες φωτεινοτητες...ξαναλεω η συσκευη δεν ειναι κακη αλλα οχι αυτο που λενε και αυτο που περιμενα προσωπικα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έτσι είναι οι συσκευές κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις,τα ζυγίζεις και παίρνεις τις αποφάσεις σου.

Σαν καταναλωτής έχεις την επιλογή αν κάτι σε χαλάει και είναι σημαντικό για σένα να μην αγοράσεις.

Τα σύγχρονα κινητά είναι ένα σύμπαν από λειτουργίες που μάλλον δεν θα μάθουμε  ποτέ τι κάνουν και τι δεν κάνουν στο σύνολο τους, οπότε ο καθένας ας ψαχτεί στην κατεύθυνση που τον αφορά .

Θα ήθελα να έχει ραδιόφωνο υπέρυθρες κάρτα SD και υποδοχή ακουστικών αλλα δε θα φτάσω στο σημείο να γυρίσω στο s4 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, godjet1 said:

Δυστυχώς έτσι είναι οι συσκευές κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις,τα ζυγίζεις και παίρνεις τις αποφάσεις σου.

Σαν καταναλωτής έχεις την επιλογή αν κάτι σε χαλάει και είναι σημαντικό για σένα να μην αγοράσεις.

Τα σύγχρονα κινητά είναι ένα σύμπαν από λειτουργίες που μάλλον δεν θα μάθουμε  ποτέ τι κάνουν και τι δεν κάνουν στο σύνολο τους, οπότε ο καθένας ας ψαχτεί στην κατεύθυνση που τον αφορά .

Θα ήθελα να έχει ραδιόφωνο υπέρυθρες κάρτα SD και υποδοχή ακουστικών αλλα δε θα φτάσω στο σημείο να γυρίσω στο s4 

Ναι ισχυει αυτο αλλα οταν μιλαμε για την καλυτερη συσκευη της εταιριας και μιλαμε για samsung..σε αυτην ειμαστε κατοχοι και πελατες της για την ωρα.δεν ξερω τι γινεται στην apple και στην xiaomi.το θεμα ειναι το νεο μοντελο να σου προσφερει καλυτερη εμπειρια και βελτιωσεις και οχι πισωγυρισματα.εγω παλι σε μια τετοια συσκευη που κοστιζει αρκετα χρηματα θα θελα μια πιο καλη μπαταρια βαση επεξεργαστη μια οθονη που να μην εχει αυτο το μικρο θολωμα και να αντεχει πιο πολυ ωρα σε πιο ζεστες συνθηκες ωστε να μπορεις να  εκμεταλευεσαι την φωτεινοτητα της συσκευης.το τελειο δεν υπαρχει το καλυτερο ομως και η βελτιωση ειναι κανονας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. 

Νέο home up update. 

Έχει λινκ μέσα

https://www.sammobile.com/news/home-up-update-icon-scaling-feature/

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.sammobile.com/news/vivo-x100-ultra-use-samsung-upcoming-200mp-hp9-camera/

Ελπίζω να βάλουν μυαλό και να χρησιμοποιήσουν και στο s25 νέο αισθητήρα και όχι να δίνουν το καλό hardware σε άλλους..

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2024 at 12:25 ΠΜ, LELELO said:

Καλημέρα παιδιά.. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια εφαρμογή για να ελεγξω το επίπεδο της υγείας της μπαταρίας του κινητού; Εχω το s21ultra και με επιασε η περιέργεια να δω πόσο εχει χάσει..

AccuBattery

Link to comment
Share on other sites

την εκανα την αναβαθμιση αλλα δεν υπαρχει πουθενα επιλογή για αλλαγη μεγεθους εικονιδιων 

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, supermario said:

την εκανα την αναβαθμιση αλλα δεν υπαρχει πουθενα επιλογή για αλλαγη μεγεθους εικονιδιων 

 

Που υπάρχει αυτή η αναβάθμιση και πειράζουμε κ τα εικονίδια..,;;

Link to comment
Share on other sites

Good lock>homeup>homescreen>app icon settings 

 

 

Εν τω μεταξύ θέλει να είσαι στο 6.1

 

Αλλιώς δεν δουλεύει...

Edited by redcom7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...