Jump to content

πτωση στο σημα της nova


jimjimanta
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω κινητο στην Q η οποια ως γνωστον ειναι nova .

εδω και περιπου 10 μερες εχει γινει τραγικο το σημα της !!!

δεν πιανει πουθενα !!!! τα δεδομενα ανυπαρκτα η σερνονται .

βρισκομουν εκτος αθηνων , οταν πρωτοξεκινησε και θεωρησα οτι κατι τρεχει τοπικα ... ομως και στην αθηνα το ιδιο .

το αποκορυφωμα ειναι οτι βρισκομουν στα λιπασματα στην δραπετσωνα . σε εναν χωρο ανοιχτο διπλα στην θαλασσα , που εκει θα επρεπε να πιανει φουλ και δεν ειχα ουτε τηλεφωνο , ουτε και δεδομενα !!!! τιποτα απολυτως !!!!

ειναι ανυποφορη η κατασταση πλεον .

μεχρι πριν δεκα μερες περιπου , δεν ειχα κανενα θεμα . το κινητο επιανε παντου !!!!

επικοινωνησα με την εξυπηρετηση πελατων και μου ειπαν να ενεργοποιησω την λειτουργια πτησης για 20 δευτερολεπτα και επειτα να την απενεργοποιησω και να κανω επανεκινηση . μου ειπαν οτι καποια αλλαγη εκαναν στην σιμ και γι αυτο . το εκανα και νομιζω οτι βελτιωθηκε προσωρινα . αλλα παλι ειναι τραγικα τα πραγματα .

ακουσα οτι κατι εχουν κανει με τις μπαντες των συχνοτητων και οτι καταργησαν το 3g . λετε να εχει δημιουργηθει προβλημα με αυτο ?

η σιμ μου ειναι λιγο παλια και δεν ειναι 5g . παιζει κανα ρολο ?

στην οθονη του κινητου , διπλα στο σημα εχει ενα R μεσα σε κυκλο . τι σημαινει αυτο ?

το κινητο ειναι xiaomi redmi note 12 pro 5g.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jimjimanta said:

εχω κινητο στην Q η οποια ως γνωστον ειναι nova .

εδω και περιπου 10 μερες εχει γινει τραγικο το σημα της !!!

δεν πιανει πουθενα !!!! τα δεδομενα ανυπαρκτα η σερνονται .

βρισκομουν εκτος αθηνων , οταν πρωτοξεκινησε και θεωρησα οτι κατι τρεχει τοπικα ... ομως και στην αθηνα το ιδιο .

το αποκορυφωμα ειναι οτι βρισκομουν στα λιπασματα στην δραπετσωνα . σε εναν χωρο ανοιχτο διπλα στην θαλασσα , που εκει θα επρεπε να πιανει φουλ και δεν ειχα ουτε τηλεφωνο , ουτε και δεδομενα !!!! τιποτα απολυτως !!!!

ειναι ανυποφορη η κατασταση πλεον .

μεχρι πριν δεκα μερες περιπου , δεν ειχα κανενα θεμα . το κινητο επιανε παντου !!!!

επικοινωνησα με την εξυπηρετηση πελατων και μου ειπαν να ενεργοποιησω την λειτουργια πτησης για 20 δευτερολεπτα και επειτα να την απενεργοποιησω και να κανω επανεκινηση . μου ειπαν οτι καποια αλλαγη εκαναν στην σιμ και γι αυτο . το εκανα και νομιζω οτι βελτιωθηκε προσωρινα . αλλα παλι ειναι τραγικα τα πραγματα .

ακουσα οτι κατι εχουν κανει με τις μπαντες των συχνοτητων και οτι καταργησαν το 3g . λετε να εχει δημιουργηθει προβλημα με αυτο ?

η σιμ μου ειναι λιγο παλια και δεν ειναι 5g . παιζει κανα ρολο ?

στην οθονη του κινητου , διπλα στο σημα εχει ενα R μεσα σε κυκλο . τι σημαινει αυτο ?

το κινητο ειναι xiaomi redmi note 12 pro 5g.

Έχω ολόιδιο κινητό με παλιά κάρτα της Q. Είναι όλα καλά δεν έχω θέμα. 

Το R είναι το roaming. Ουσιαστικά κάνει εσωτερικό roaming μέσω Nova.

Ίσως μια αντικατάσταση sim που μπορεί να βοηθήσει. (Ζήτησε να σου την κάνουν δωρεάν για να έχεις δήθεν 5G και Volte). Δεν είναι εύκολοι στα καταστήματα με τις σιμ για καρτοκινητή. Πόσο δε μάλλον για τζάμπα αντικατάσταση.

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

Πολύ παλαιότερα μου ειχε συμβεί κάτι παρόμοιο σε τηλέφωνο σαμσουνγκ.
Ξαφνικά δεν έπιανε σήμα κ μου ερχονταν sms για χαμένες κλήσεις.
Τελικά ειχε πρόβλημα η πλακέτα κ μου την άλλαξαν στην εγγύηση. Από τότε "σήμα καμπάνα".
Μηπως εχεις κατι παρόμοιο?



Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

ειχα παει σκ στα νεα στυρα στην ευβοια και γελαγε ολη η παρεα .

μιλαμε για πανω στην θαλασσα που το σημα περισευει .

σημα τηλεφωνου ασθενες και δεν ειχα δεδομενα πουθενα . εψαχνα wifi στις ταβερνες και το ξενοδοχειο .

για να ανοιξει μια αναζητηση στο google , μπορει να επαιρνε και 3-4 λεπτα , αν ανοιγε κιολας !!!

τωρα εβαλα την σιμ σε μια προηγουμενη συσκευη και ειναι ακριβως το ιδιο προβλημα .

επικοινωνησα με την Q μεσω της εφαρμογης που εχει ζωντανη συνομιλια .

με παρεπεμψε να καλεσω στο 13700 για να ελεγξει την γραμμη εξειδικευμενος τεχνικος ...

το 13700 με παρεπεμψε να καλεσω το 13800 , το οποιο ειναι με χρεωση ...

και καπου εδω αρχιζω να λεω οτι εκει στην νοβα γμνται ασυστολα ....

η πλακα η μεγαλη ειναι οτι ειναι τοσο χαλια το σημα , που δεν μπορω ουτε το 13700 να καλεσω εκ νεου ...

Edited by jimjimanta
Link to comment
Share on other sites

Τόσο χάλια τα πράγματα ε;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις 2ο τηλέφωνο να βάλεις την κάρτα σου για να δεις αν ειναι θεμα τηλεφώνου? (που είναι, γιατι γράφεις οτι πηγες Εύβοια κ ειχες προβλημα με σημα κ δεδομένα).
Δοκίμασε σπίτι με της οικογενείας ή δουλειά με συναδέλφου, να βαλεις την sim σου στην συσκευή του.
Εγραψα παραπάνω τι ειχε συμβεί στο δικό μου, που ειχε τα ίδια συμπτώματα


Tapa



Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, jimjimanta said:

ειχα παει σκ στα νεα στυρα στην ευβοια και γελαγε ολη η παρεα .

μιλαμε για πανω στην θαλασσα που το σημα περισευει .

σημα τηλεφωνου ασθενες και δεν ειχα δεδομενα πουθενα . εψαχνα wifi στις ταβερνες και το ξενοδοχειο .

για να ανοιξει μια αναζητηση στο google , μπορει να επαιρνε και 3-4 λεπτα , αν ανοιγε κιολας !!!

τωρα εβαλα την σιμ σε μια προηγουμενη συσκευη και ειναι ακριβως το ιδιο προβλημα .

επικοινωνησα με την Q μεσω της εφαρμογης που εχει ζωντανη συνομιλια .

με παρεπεμψε να καλεσω στο 13700 για να ελεγξει την γραμμη εξειδικευμενος τεχνικος ...

το 13700 με παρεπεμψε να καλεσω το 13800 , το οποιο ειναι με χρεωση ...

και καπου εδω αρχιζω να λεω οτι εκει στην νοβα γμνται ασυστολα ....

η πλακα η μεγαλη ειναι οτι ειναι τοσο χαλια το σημα , που δεν μπορω ουτε το 13700 να καλεσω εκ νεου ...

Αγόρασε μία δεύτερη σιμ της Nova και δες αν στα σημεία που έχεις πρόβλημα ισχύει το ίδιο και στην καινούρια σιμ.

Link to comment
Share on other sites

εδω σκεφτομαι να παρω δρομο απο την νοβα , να τους δωσω και λεφτα για επιπλεον καρτα ??

 

υπαρχει περιπτωση να εχει κανει καμια αναβαθμιση το κινητο και να αλλαξε καποια ρυθμιση ?

βεβαια θα επρεπε να δουλευει στην αλλη συσκευη ...

Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα σε ενα καταστημα νοβα και μου αλλαξανε την σιμ .

πηγα στο μαγαζι και οταν εβαλα την καινουρια σιμ πηγαινε σφαιρα . και στα τηλεφωνηματα επιανε αμεσως η γραμμη , που αργουσε , και το ιντερνετ γρηγορο .

γυριζω σπιτι και η απογοητευση στο ζενιθ . χειροτερα απο πριν . δεν ειχε καθολου σημα . τιποτα . ειχα ραντεβου με εναν πελατη και δεν μπορουσε ουτε να με καλεσει , ουτε κι εγω .

τι κανω τωρα ? απλα αλλαζω εταιρεια ?

πιο πολυ μιλαω με την εξυπηρετηση πελατων , παρα με τους οικειους μου πλεον ...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, jimjimanta said:

πηγα σημερα σε ενα καταστημα νοβα και μου αλλαξανε την σιμ .

πηγα στο μαγαζι και οταν εβαλα την καινουρια σιμ πηγαινε σφαιρα . και στα τηλεφωνηματα επιανε αμεσως η γραμμη , που αργουσε , και το ιντερνετ γρηγορο .

γυριζω σπιτι και η απογοητευση στο ζενιθ . χειροτερα απο πριν . δεν ειχε καθολου σημα . τιποτα . ειχα ραντεβου με εναν πελατη και δεν μπορουσε ουτε να με καλεσει , ουτε κι εγω .

τι κανω τωρα ? απλα αλλαζω εταιρεια ?

πιο πολυ μιλαω με την εξυπηρετηση πελατων , παρα με τους οικειους μου πλεον ...

Ε, ναι.. αν είναι όπως τα λες, τι να κάτσεις να κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν απάντησες στην πιο πάνω ερώτηση "αν εβαλες την κάρτα σε άλλο τηλέφωνο για να δεις αν είναι θεμα τηλεφώνου."


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2024 at 8:33 ΜΜ, jimjimanta said:

πηγα σημερα σε ενα καταστημα νοβα και μου αλλαξανε την σιμ .

πηγα στο μαγαζι και οταν εβαλα την καινουρια σιμ πηγαινε σφαιρα . και στα τηλεφωνηματα επιανε αμεσως η γραμμη , που αργουσε , και το ιντερνετ γρηγορο .

γυριζω σπιτι και η απογοητευση στο ζενιθ . χειροτερα απο πριν . δεν ειχε καθολου σημα . τιποτα . ειχα ραντεβου με εναν πελατη και δεν μπορουσε ουτε να με καλεσει , ουτε κι εγω .

τι κανω τωρα ? απλα αλλαζω εταιρεια ?

πιο πολυ μιλαω με την εξυπηρετηση πελατων , παρα με τους οικειους μου πλεον ...

Δοκιμασε με αλλη συσκευη και ενεργοποίησε το WiFi Calling.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

λοιπον , τελικα ειναι μια χαρα το σημα και ολα καλα με την νοβα (Q) . μαλιστα η εξυπηρετηση πελατων ηταν αψογη , παρολο που τους τρελανα , αφου ειχα τρελαθει κι εγω !!

το προβλημα ειναι στην συσκευη .

ειχα αλλαξει την σιμ και την ειχα βαλει σε παλαιοτερη συσκευη , αλλα επειδη η σιμ ηταν παλια και αργουσε , δεν μπορεσα να το καταλαβω .

η σιμ που ειχα ηταν απο το 2017 και ηταν πολυ παλια , απο οτι μου ειπαν και πραγματι αργουσε πολυ . επαιρνα τηλεφωνο και περιμενα δεν ξερω κι εγω ποσο για να πιασει γραμμη .

εκανε και το κουλο η συσκευη , να δουλευει εδω , και δεν δουλευει λιγο παρακατω και αυτο με μπερδευε πολυ .

τωρα τι γινεται ομως ...

η συσκευη ειναι xiaomi 12 pro 5g και ειναι εντος εγγυησης , καθοτι ειναι 3 μηνων περιπου .

που την παω ομως για σερβις τωρα και τι παιζεται με τα σερβις της xiaomi ?

Link to comment
Share on other sites

Εμμ στο ειπα απο την αρχη για την συσκευή γιατι ειχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. 

Για σέρβις της χιαομι δεν γνωριζψ

Edited by coulis

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...