Jump to content

Έκδοση αστυνομικής ταυτότητας


peiraiotakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

α) παραμείνετε εντός θέματος

β) μην χαρακτηρίζετε ομάδες ανθρώπων

γ) συνεχίστε τη συζήτηση ειρηνικά και εποικοδομητικά για όλους

 

Σας ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 196
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ωραία λοιπόν, ας επαναλάβω την ερώτησή μου χωρίς τον χαρακτηρισμό. Τελικά δεν ισχύει αυτό που λέει το αρχικό ποστ για έκδοση ταυτότητας εντός μιας ημέρας;

 

Ή μήπως ισχύει ακόμα στη θεωρία αλλά δεν εφαρμόζεται στην πράξη από τα αστυνομικά όργανα;

 

 

Από 1 Νοεμβρίου 2005 ο πολίτης θα παραλαμβάνει αυθημερόν το δελτίο ταυτότητας από τις Αστυνομικές Υπηρεσίες, εφόσον προσκομίσει ο ίδιος όλα τα απαραίτητα πιστοποιητικά.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν, ας επαναλάβω την ερώτησή μου χωρίς τον χαρακτηρισμό. Τελικά δεν ισχύει αυτό που λέει το αρχικό ποστ για έκδοση ταυτότητας εντός μιας ημέρας;

 

Ή μήπως ισχύει ακόμα στη θεωρία αλλά δεν εφαρμόζεται στην πράξη από τα αστυνομικά όργανα;

 

Προφανως εχει να κανει με το καθε τμημα,λεω εγω τωρα,20 στο ενα 15 στο αλλο σε αυτο με τους 5 παραπανω ισως να τη παιρνεις αυθημερον :p

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν, ας επαναλάβω την ερώτησή μου χωρίς τον χαρακτηρισμό. Τελικά δεν ισχύει αυτό που λέει το αρχικό ποστ για έκδοση ταυτότητας εντός μιας ημέρας;

 

Ή μήπως ισχύει ακόμα στη θεωρία αλλά δεν εφαρμόζεται στην πράξη από τα αστυνομικά όργανα;

 

Γιώργο εγώ έχω βγάλει στο ΑΤ στα Γιάννενα τη νέα ταυτότητα στην ίδια ημέρα. Αυτό όμως συνέβη στην αρχή της εφαρμογής του μέτρου την άνοιξη του 2006. Ο brother πέρυσι την έβγαλε στην ίδια ημέρα, αλλά δυσκολεύεσαι να πάρεις προτεραιότητα το πρωί.

 

Με πιο απλά λόγια είνα θέμα να πάρεις προτεραιότητα το πρωί αφού στην ουσία έχουν ένα buffer - πόσες ταυτότητες μπορούν να βγάλουν σε μια ημέρα. Η ηλιθιότητα είναι ότι δεν παίρνεις προτεραιότητα για την άλλη ημέρα, αν το σημερινό buffer σε «πετάξει».

 

Αν όμως κάνεις τα χαρτιά το πρωί, το απόγευμα θα είναι έτοιμη.

 

:cool:

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Με πιο απλά λόγια είνα θέμα να πάρεις προτεραιότητα το πρωί αφού στην ουσία έχουν ένα buffer - πόσες ταυτότητες μπορούν να βγάλουν σε μια ημέρα. Η ηλιθιότητα είναι ότι δεν παίρνεις προτεραιότητα για την άλλη ημέρα, αν το σημερινό buffer σε «πετάξει».

 

Κατάλαβα τι λες. :)

 

Λογικό είναι να υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός ταυτοτήτων που μπορεί να εκδοθεί σε 1 μέρα, αλλά αν συστηματικά υπάρχει κόσμος που δεν προλαβαίνει αυτό σημαίνει ότι πρέπει να αυξήσουν το buffer.

Link to comment
Share on other sites

Με πιο απλά λόγια είνα θέμα να πάρεις προτεραιότητα το πρωί αφού στην ουσία έχουν ένα buffer - πόσες ταυτότητες μπορούν να βγάλουν σε μια ημέρα. Η ηλιθιότητα είναι ότι δεν παίρνεις προτεραιότητα για την άλλη ημέρα, αν το σημερινό buffer σε «πετάξει».

 

Buffer ,νέες τεχνολογιες

τώρα κατάλαβα τι εννούσαν εκσυχρονισμο της Ελληνικής Αστυνομίας

 

αυτά ειναι ,αντε να τους κάνουμε και κανά restart :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα Δευτέρα πρωί και την παρέλαβα Τετάρτη πρώί και μάλιστα μου ζητήσαν και χίλια συγνώμη που με καθυστέρησαν. Επίσης προθυμοποιηθηκαν να μου την φέρουν στο σπίτι από την Τρίτη απόγευμα αλλά θα έλειπα.

Όλα αυτά έγιναν φέτος τον Ιούνιο.

Λογικά θα έχει σημασία πόσο κόσμο πρέπει να εξυπηρετήσει το αστυνομικό τμήμα. Πάντως ήταν πολύ ευγενικοί.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα Δευτέρα πρωί και την παρέλαβα Τετάρτη πρώί και μάλιστα μου ζητήσαν και χίλια συγνώμη που με καθυστέρησαν. Επίσης προθυμοποιηθηκαν να μου την φέρουν στο σπίτι από την Τρίτη απόγευμα αλλά θα έλειπα.

Όλα αυτά έγιναν φέτος τον Ιούνιο.

Λογικά θα έχει σημασία πόσο κόσμο πρέπει να εξυπηρετήσει το αστυνομικό τμήμα. Πάντως ήταν πολύ ευγενικοί.

 

Ειμαστε στο 2008 πλεον καμια σχεση με αυτα που γινοντουσαν πριν 10 και πλεον χρονια,αλλες εποχες.

Link to comment
Share on other sites

τετοια λεγε μου να τρεχω για διαβατηρια αντι για ταυτοτητα δε με ενδιαφερει,ξερω τι λες

 

μα εγω που τους ειδα το πρωι μια χαρα εργατικοι μου φανηκαν,και 200 να εχει θα το βγαλω γιατι θελω να παω ιταλια ;)

 

Αν και έβγαλες από ότι κατάλαβα ήδη ταυτότητα ακόμα και στα διαβατήρια υπάρχει λίστα αναμονής και πριν καμιά 10καριά μέρες πήρε ένας φίλος μου τηλέφωνο στα διαβατήρια και του είπαν ότι μέχρι 8 Αυγούστου είναι όλα τα ραντεβού κλειστά..Έτσι έκλεισε για Δευτέρα γιατί φεύγει για εξωτερικό μέσα Σεπτεμβρίου..

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Αν και έβγαλες από ότι κατάλαβα ήδη ταυτότητα ακόμα και στα διαβατήρια υπάρχει λίστα αναμονής και πριν καμιά 10καριά μέρες πήρε ένας φίλος μου τηλέφωνο στα διαβατήρια και του είπαν ότι μέχρι 8 Αυγούστου είναι όλα τα ραντεβού κλειστά..Έτσι έκλεισε για Δευτέρα γιατί φεύγει για εξωτερικό μέσα Σεπτεμβρίου..

 

Γιατι δεν εβγαζε ταυτοτητα αν ειναι ετσι;πιο γρηγορα θα εκανε,εγω τεταρτη το πολυ πεμπτη θα την εχω στα χερια μου,μιλαμε για χρονο αναμονης τωρα τον αυγουστο καπου στις 5-6 μερες δηλαδη τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν εβγαζε ταυτοτητα αν ειναι ετσι;πιο γρηγορα θα εκανε,εγω τεταρτη το πολυ πεμπτη θα την εχω στα χερια μου,μιλαμε για χρονο αναμονης τωρα τον αυγουστο καπου στις 5-6 μερες δηλαδη τιποτα.

 

Γιατί οταν λέμε εξωτερικό δεν αναφερόμαστε μόνο στα κράτη μέλη της Ευρωπαικής Ένωσης όπου πάμε άνετοι με την ταυτότητά μας...

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Γιατί οταν λέμε εξωτερικό δεν αναφερόμαστε μόνο στα κράτη μέλη της Ευρωπαικής Ένωσης όπου πάμε άνετοι με την ταυτότητά μας...

 

Α μαλιστα ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν εβγαζε ταυτοτητα αν ειναι ετσι;πιο γρηγορα θα εκανε,εγω τεταρτη το πολυ πεμπτη θα την εχω στα χερια μου,μιλαμε για χρονο αναμονης τωρα τον αυγουστο καπου στις 5-6 μερες δηλαδη τιποτα.

Έτσι. Γιατί κάποιοι λέγανε για αυθημερόν... :p

Πάντως για τέτοια εποχή και οι 4-5 μέρες είναι μια χαρά.

Μπράβο στην ελληνική μπατσαρία!! :up:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι. Γιατί κάποιοι λέγανε για αυθημερόν... :p

Πάντως για τέτοια εποχή και οι 4-5 μέρες είναι μια χαρά.

Μπράβο στην ελληνική μπατσαρία!! :up:

 

Κοιτα να δεις,σε καποιες πολεις της Ελλαδας τις βγαζουν και αυθημερον,μου το εχουν πει ατομα που εχουν βγαλει,ειναι αναλογα τον καιρο και αναλογα το καθε τμημα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις,σε καποιες πολεις της Ελλαδας τις βγαζουν και αυθημερον,μου το εχουν πει ατομα που εχουν βγαλει,ειναι αναλογα τον καιρο και αναλογα το καθε τμημα.

Eγώ στο αρχικό μου post ανέφερα νομίζω την χρονική περίοδο που διανύουμε. Δεν μίλησα γενικά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, σήμερα το πρωΐ έχασα την ταυτότητά μου την οποία είχα βγάλει πριν ένα μήνα :O ως αντικατάσταση της παλιάς. Την ταυτότητα αυτή την είχα εκδόσει στην Καβάλα όπου είναι η μόνιμη κατοικία μου με τη διεύθυνση του σπιτιού μου στην Καβάλα. Το πρόβλημα τώρα είναι οτι εργάζομαι στη Θεσσαλονίκη και δεν μπορώ να πάρω άδεια. Μπορώ να βγάλω ταυτότητα στη Θεσσαλονίκη με τα ίδια στοιχεία διευθυνσης (διεύθυνση μου στην Καβάλα) ή πρέπει να δηλώσω τη διεύθυνση της Θεσσαλονίκης? Επίσης δεν έχω δηλώσει ακόμη την απώλεια στο αστυνομικό τμήμα Θεσσαλονίκης. Γνωρίζει κανείς πόσο καιρό πρέπει να περιμένω από τη στιγμή που δηλώσω την απώλεια?:O

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, σήμερα το πρωΐ έχασα την ταυτότητά μου την οποία είχα βγάλει πριν ένα μήνα :O ως αντικατάσταση της παλιάς. Την ταυτότητα αυτή την είχα εκδόσει στην Καβάλα όπου είναι η μόνιμη κατοικία μου με τη διεύθυνση του σπιτιού μου στην Καβάλα. Το πρόβλημα τώρα είναι οτι εργάζομαι στη Θεσσαλονίκη και δεν μπορώ να πάρω άδεια. Μπορώ να βγάλω ταυτότητα στη Θεσσαλονίκη με τα ίδια στοιχεία διευθυνσης (διεύθυνση μου στην Καβάλα) ή πρέπει να δηλώσω τη διεύθυνση της Θεσσαλονίκης? Επίσης δεν έχω δηλώσει ακόμη την απώλεια στο αστυνομικό τμήμα Θεσσαλονίκης. Γνωρίζει κανείς πόσο καιρό πρέπει να περιμένω από τη στιγμή που δηλώσω την απώλεια?:O

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

γιατι δε πας σε ενα αστυνομικο τμημα να ρωτησεις;εγω παντως χτες παρελαβα τη νεα μου ταυτοτητα:D

Link to comment
Share on other sites

γιατι δε πας σε ενα αστυνομικο τμημα να ρωτησεις;εγω παντως χτες παρελαβα τη νεα μου ταυτοτητα:D

Καλορίζικη!:)

Γιατί σε τέτοιες υπηρεσίες η παραξενιά παέι σύννεφο και φοβάμαι μήπως ταλαιπωρηθώ όπως και τη προηγούμενη φορά. Τουλάχιστον να πάω προετοιμασμένη και να μπορώ να απαντήσω.:D

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη!:)

Γιατί σε τέτοιες υπηρεσίες η παραξενιά παέι σύννεφο και φοβάμαι μήπως ταλαιπωρηθώ όπως και τη προηγούμενη φορά. Τουλάχιστον να πάω προετοιμασμένη και να μπορώ να απαντήσω.:D

 

ετσι κι αλλιως θα πας για να κλεισεις ραντεβου,οποτε πηγαινε μια και καλη,δε προκειται να ταλαιπωρηθεις πιστεψε με,αυτη τη στιγμη ο κοσμος λειπει σε διακοπες,θα εχεις πολυ καλη εξυπηρετηση στα γρηγορα ;) ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ kostakis_7, αλλά δεν εννοώ ταλαιπωρία μόνο από άποψη πλήθους. Ο καθένας λέει τα δικά του. Άσε που είναι και η εποχή που οι μετανάστες έρχονται με άδεια και βγάζουν και αυτοί ταυτότητες.
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ kostakis_7, αλλά δεν εννοώ ταλαιπωρία μόνο από άποψη πλήθους. Ο καθένας λέει τα δικά του. Άσε που είναι και η εποχή που οι μετανάστες έρχονται με άδεια και βγάζουν και αυτοί ταυτότητες.

 

μα δε καθεσαι να συμπληρωσεις τιποτα χαρτια,πηγαινεις με 4 φωτο με το πιστοποιητικο γεννησεως και τη παλια ταυτοτητα αφου βεβαια εχεις παει στις 7 το πρωι να κλεισεις ραντεβου.δεν υπαρχει καμια ταλαιπωρια.

Link to comment
Share on other sites

μα δε καθεσαι να συμπληρωσεις τιποτα χαρτια,πηγαινεις με 4 φωτο με το πιστοποιητικο γεννησεως και τη παλια ταυτοτητα αφου βεβαια εχεις παει στις 7 το πρωι να κλεισεις ραντεβου.δεν υπαρχει καμια ταλαιπωρια.

 

kostakis_7 σ'ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση :), αλλά αν δεις το πρώτο μου post αυτή που έχασα ήταν η καινούργια μου ταυτότητα (σε αντικατάσταση της παλιάς την οποία τους την έδωσα).

Link to comment
Share on other sites

kostakis_7 σ'ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση :), αλλά αν δεις το πρώτο μου post αυτή που έχασα ήταν η καινούργια μου ταυτότητα (σε αντικατάσταση της παλιάς την οποία τους την έδωσα).

Θα πας να δηλωσεις απωλεια στην αστυνομια και εκει θα ρωτησεις τι χρειαζεται να την ξαναβγαλεις.Τι περιμενεις για να πας στην αστυνομια;Να αρχισουν να βγαζουν δανεια στο ονομα σου;

Θα δηλωσεις την απωλεια και στον Τειρεσια.

Link to comment
Share on other sites

Την έβγαλες κιόλας?! :shock: Μεγειά μεγειά!:D

ευχαριστω ευχαριστωωωω :p

kostakis_7 σ'ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση :), αλλά αν δεις το πρώτο μου post αυτή που έχασα ήταν η καινούργια μου ταυτότητα (σε αντικατάσταση της παλιάς την οποία τους την έδωσα).

 

ναι παιδι μου το καταλαβα,εσυ θα πας στο τμημα να ρωτησεις τι πρεπει να κανεις αφου εχασες τη καινουργια σου ταυτοτητα μη περιμενεις να σου πει ο καθε ενας διοτι αλλος θα σου πει το κοντο του και αλλος το μακρυ του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...