Jump to content

OnePlus 12


STATYSS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, Mikepan_1 said:

Δεν θα ελεγα οτι εχει απογοητευτικη μπαταρια το OP12. Καθε αλλο μαλιστα. Αλλά εξαρταται τι χρηση του κανεις. Δεν υπαρχει σαφης απαντηση στην ερωτηση σου. Εχω παρει SOT απο 4.50 ωρες μεχρι και 10 ωρες σε διαφορετικες συνθηκες χρησης 

Σε ταξιδι που χρησιμοποιουσα ολη την ημερα data, πολυ καμερα και σχεδον συνεχως ανοιχτα τα maps μου εβγαλε περιπου 4.50-5 ωρες SOT και επρεπε να ξαναφορτισω μεσα στη μερα διοτι με το gps ειχα το κινητο σχεδον συνεχως ανοιχτο. Αλλα το κινητο φορτισει 10-100% σε μιση ωρα μαξ επομενως απλα σε ενα καφε ή εστιατοριο που καθιζα το φορτιζα ευκολα. Εαν δεν δουλευεις πολυ καμερα και gps φτανει πιο κοντα στις 8+ ωρες μεσο ορο. 

Επισης έχει κ μερικες εφαρμογες που καινε πολυ. Για παραδειγμα η εφαρμογη της cosmote για καποιο λογο βλεπω αν την ξεχασω ανοιχτη, χτυπαει 20% μπαταρια. 

 

Παρεπιπτοντως βλεπω στο συγκριτικο του gsmarena το OP12 εχει καλυτερη αποδοση μπαταριας απο το realme. Δεν ξερω που διαβασες για απογοητευτικη μπαταρια, δεν εχει τυχει να ακουσω αρνητικα σχολια για τη μπαταρια. Μαλιστα νομιζω ειναι ενα απο τα δυνατα σημεια της συσκευης. Δεν ξερω αν αλλος χρηστης εχει διαφορετικη αποψη και προφανως θα το αναφερει. 

Σε review στο skroutz το είπε χρήστης. Να φανταστώ το κινητό σε κάμερες και σελφι είναι κορυφή έτσι;

Αν το πάρω από κίνα έρχεται με global rom; Γνωρίζει κάποιος να μου πει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε σελφι δεν είναι κορυφή. Αν θες κορυφαία σελφι τότε S24 Ultra.

ΜySmartphone: OnePlus 12 16/512

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, chrisito said:

Σε review στο skroutz το είπε χρήστης. Να φανταστώ το κινητό σε κάμερες και σελφι είναι κορυφή έτσι;

Αν το πάρω από κίνα έρχεται με global rom; Γνωρίζει κάποιος να μου πει;

Αν σε κάτι συμφωνούν όλοι οι reviewers, είναι η πολύ καλή μπαταρία που έχει το OP 12, αλλά και εμείς που το έχουμε σου λέμε οτι είναι όντως έτσι. 

Για αγορά από Κίνα έχουμε αναφέρει αναλυτικά λίγες σελίδες πιο πίσω.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, chrisito said:

Σε review στο skroutz το είπε χρήστης. Να φανταστώ το κινητό σε κάμερες και σελφι είναι κορυφή έτσι;

Αν το πάρω από κίνα έρχεται με global rom; Γνωρίζει κάποιος να μου πει;

Δεν ισχυει οτι εχει κακη μπαταρια. Κατι θα πηγε λαθος με τη συσκευη του συγκεκριμενου χρηστη ή το σεταρισμα που εκανε. 

Οσον αφορα τις κάμερες για τα λεφτα που πληρωνεις νομιζω οτι παιρνεις:

- Κυρια καμερα πολυ καλη μερα και νυχτα. Eιναι καπως πιο σκοτεινη απο οσο θα επρεπε και με λαθος color temperature. Αν τα διορθωσουν αυτα με καποιο update θα ειναι τελειο. 

- Telephoto/zoom εξαιρετικη μερα και νυχτα. 

- Ultrawide μετρια τη μερα- κακη τη νυχτα. 

- Selfie μετρια προς καλη την ημερα, αρκετα μετρια τη νυχτα.

ΥΓ: Αν δεν σε ενδιαφερουν τοσο το ζουμ και οι σελφις, που ειναι χειροτερες απο του OP12, θα προτεινα το OP12R. Δουλευω και τις 2 συσκευες και η κυρια καμερα του 12R παιζει ναναι και καλυτερη του 12 ενω σε ολα τα αλλα δεν βλεπεις καμια ουσιαστικη real life διαφορα και ειναι και 400-500 ευρω φτηνοτερο.

Edited by Mikepan_1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Mikepan_1 said:

Δεν θα ελεγα οτι εχει απογοητευτικη μπαταρια το OP12. Καθε αλλο μαλιστα. Αλλά εξαρταται τι χρηση του κανεις. Δεν υπαρχει σαφης απαντηση στην ερωτηση σου. Εχω παρει SOT απο 4.50 ωρες μεχρι και 10 ωρες σε διαφορετικες συνθηκες χρησης 

Σε ταξιδι που χρησιμοποιουσα ολη την ημερα data, πολυ καμερα και σχεδον συνεχως ανοιχτα τα maps μου εβγαλε περιπου 4.50-5 ωρες SOT και επρεπε να ξαναφορτισω μεσα στη μερα διοτι με το gps ειχα το κινητο σχεδον συνεχως ανοιχτο. Αλλα το κινητο φορτισει 10-100% σε μιση ωρα μαξ επομενως απλα σε ενα καφε ή εστιατοριο που καθιζα το φορτιζα ευκολα. Εαν δεν δουλευεις πολυ καμερα και gps φτανει πιο κοντα στις 8+ ωρες μεσο ορο. 

Επισης έχει κ μερικες εφαρμογες που καινε πολυ. Για παραδειγμα η εφαρμογη της cosmote για καποιο λογο βλεπω αν την ξεχασω ανοιχτη, χτυπαει 20% μπαταρια. 

 

Παρεπιπτοντως βλεπω στο συγκριτικο του gsmarena το OP12 εχει καλυτερη αποδοση μπαταριας απο το realme. Δεν ξερω που διαβασες για απογοητευτικη μπαταρια, δεν εχει τυχει να ακουσω αρνητικα σχολια για τη μπαταρια. Μαλιστα νομιζω ειναι ενα απο τα δυνατα σημεια της συσκευης. Δεν ξερω αν αλλος χρηστης εχει διαφορετικη αποψη και προφανως θα το αναφερει. 

Εγω με την εφαρμογη της cosmote η λυση που βρηκα ηταν να απορρίψω την τοποθεσια, καθως ξεκινησε να μου τρωει μπαταρια οταν εκανε ενημερωση και ειχα δωσει προσβαση να επιτρεπεται η τοποθεσια οταν χρησιμοποιείται η εφαρμογη. Το αλλαξα σε "δεν επιτρεπεται" και εφτιαξε

5 ώρες πριν, Mikepan_1 said:

 

 

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα την πλαστικη μεμβρανη της Nilkin. Πρωτες εντύπωσεις:

Καταρχην η αφη ειναι αλλο λεβελ. Προσπαθω να συνηθισω τη διαφορα απο την hydrogel της irepair που ηταν σαν να πατας πανω σε γομολαστιχα. Αυτη ειναι σαν να εχεις τζαμι. Δεν φαινεται για πλαστικη μεμβρανη. 

Επισης δαχτυλιες λιγοτερες.

Δεν εκατσε τοσο αψογα βεβαια.. Ισως φταιει η τοποθετηση. 

Το δαχτυλικο ενα τσικ πιο αργο εχω την εντυπωση αλλα οχι σημαντικη διαφορα. Ισως το ξαναπερασω οταν βρω λιγο χρονο. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, marlboro man said:

δωσε μας καποιο λινκ...

https://www.skroutz.gr/s/52834938/Nillkin-Amazing-3D-0-33mm-Screen-Protector-2pcs-Black-OnePlus-12-036485.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

 

Ξαναπερασα το δαχτυλικο και δουλευει ΟΚ τωρα. Δεν εχει κατσει αψογα, το πιεσα σε καποια σημεια με το σπατουλακι για να φυγουν φουσκαλες αερα και εκανε σημαδια το πλαστικο που φαινεται οταν χτυπαει φως, αλλα φανταζομαι λαθος στην τοποθετηση αυτο, δεν εχει να κανει με την μεμβρανη. 

3 ώρες πριν, Mikepan_1 said:

https://www.skroutz.gr/s/52834938/Nillkin-Amazing-3D-0-33mm-Screen-Protector-2pcs-Black-OnePlus-12-036485.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

 

Ξαναπερασα το δαχτυλικο και δουλευει ΟΚ τωρα. Δεν εχει κατσει αψογα, το πιεσα σε καποια σημεια με το σπατουλακι για να φυγουν φουσκαλες αερα και εκανε σημαδια το πλαστικο που φαινεται οταν χτυπαει φως, αλλα φανταζομαι λαθος στην τοποθετηση αυτο, δεν εχει να κανει με την μεμβρανη. 

Μετα απο μερικες ωρες εχει αρχισει και ξεκολλαει στις γωνιες και η nilkin. Ισως με τη spigen θηκη να μην καθεται καλα. 

Δεν νομιζω πως παιζει καμια μεμβρανη της προκοπης.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, patrik said:

Αφού έχεις spigen θήκη αν βάλεις και spigen ζελατίνα δε νομίζω ότι θα έχει θέμα 

Μονο hydrogel βρισκω της spigen. Ειχα hydrogel της irepair που καθοταν αψογα αλλα η αισθηση της hydrogel ειναι χαλια.

Link to comment
Share on other sites

Nεα αναβάθμιση

 

CPH2581_14.0.0.802(EX01)

System• Improves system stability.• Integrates the May 2024 Android security patch to enhance system security.• Optimizes fingerprint recognition.• Fixes an issue where the volume from the speaker and Bluetooth earphones might be low.• Fixes a display issue where an app icon on the Home screen might move slightly from where it should be after closing the app

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, STATYSS said:

Nεα αναβάθμιση

 

CPH2581_14.0.0.802(EX01)

System• Improves system stability.• Integrates the May 2024 Android security patch to enhance system security.• Optimizes fingerprint recognition.• Fixes an issue where the volume from the speaker and Bluetooth earphones might be low.• Fixes a display issue where an app icon on the Home screen might move slightly from where it should be after closing the app

Την περασα. Το πρωτο πραγμα που αμεσως ειδα και δεν μου αρεσε, ειναι οταν εισαι στο menu ειτε το εχεις dark ειτε οχι το θεμα, αυτο εχει την ιδια αποχρωση που εχει και σαν να το εχεις dark. Εγω πχ που το εχω με ανατολη και δυση να αλλαζει, πριν το μενου ηταν κανονικα ασπρο και τωρα ειναι οπως οταν γυρναει σε dark. Τα υπολοιπα ως εχουν.

Σαν γενικη εικονα, οντως βελτιωθηκε πολυ η συσκευη και παει μπαλα & βούτυρο.

*Το AIGC σ' εμενα παντως, δεν υπαρχει.

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Όντως οι browser πολύ πιο smooth από πριν στο απλό όχι στο performance mode. 

Ναι αυτό με τα ai έψαχνα.. 

Επίσης δεν έχω βρει πως μπορώ να κάνω από φώτο copy paste κείμενο με παρατεταμένο πάτημα όπως στο IPhone και στα Galaxy. (αν γίνεται) 

Εκπληκτικά transitions σε εικονίδια φοβερό με τους φακέλους που προσθέτει κάτω δεξιά και άλλα 4 εικονίδια και δεν "ξεχνάς" οτι έχεις και άλλες εφαρμογές στο φάκελο και βρίσκεις και πιο γρήγορα αυτή που θες και μου αρέσει περισσότερο που είναι πλέον διάφανο το notification center και όχι γκρι ημιδιάφανο. 

Ερώτηση αυτό το optimisation που έκανε μετά την αναβάθμιση που το βρίσκουμε manual?! Αυτό το app booster δε το βρίσκω στη συσκευή μέσα. 

Screenshot_2024-06-06-14-10-38-68_40c2009963248b5851a2892f03896f94.jpg

Screenshot_2024-06-06-14-53-45-04_b783bf344239542886fee7b48fa4b892.jpg

Edited by ChrisNikol
Link to comment
Share on other sites

Το εκανε και σ' εμενα σε ολες τις εφαρμογες. Τωρα, τι ακριβως τις εκανε, δεν καταλαβα να πω την αληθεια. Σαν εφαρμογη, υπαρχει μεσα στο κινητο, αλλα, ουτε εγω την βρισκω να την ξανα ανοιξω. Ισως, την περασουν σε κανενα store ωστε να μπορει να ανοιξει και απο τον κατοχο.

 

Οσο για το AI, δεν βρηκα κατι. Το μονο που ειχα διαβασει ειναι οτι για Ευρωπη θα ειναι διαθεσιμο στο Q2 2024. Οποτε, ισως με την ενημερωση Ιουνιου να υπαρχει.

Screenshot_2024-06-06-15-01-21-39_fc704e6b13c4fb26bf5e411f75da84f2.jpg

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, ChrisNikol said:

 

Επίσης δεν έχω βρει πως μπορώ να κάνω από φώτο copy paste κείμενο με παρατεταμένο πάτημα όπως στο IPhone και στα Galaxy. (αν γίνεται) 

 

Γίνεται. Αν ανοίξεις τη φωτό που έχει το κείμενο που θέλεις, κάτω δεξιά έχει ένα εικονίδιο που την ανοίγει στο google lens. Οπότε από εκεί μαρκάρεις ότι πεδίο θες.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, FoT1s said:

Το εκανε και σ' εμενα σε ολες τις εφαρμογες. Τωρα, τι ακριβως τις εκανε, δεν καταλαβα να πω την αληθεια. Σαν εφαρμογη, υπαρχει μεσα στο κινητο, αλλα, ουτε εγω την βρισκω να την ξανα ανοιξω. Ισως, την περασουν σε κανενα store ωστε να μπορει να ανοιξει και απο τον κατοχο.

 

Οσο για το AI, δεν βρηκα κατι. Το μονο που ειχα διαβασει ειναι οτι για Ευρωπη θα ειναι διαθεσιμο στο Q2 2024. Οποτε, ισως με την ενημερωση Ιουνιου να υπαρχει.

Screenshot_2024-06-06-15-01-21-39_fc704e6b13c4fb26bf5e411f75da84f2.jpg

Έκανε optimize όλες τις εφαρμογές.. Το κάνουν και τα Galaxy μετά από κάθε ενημέρωση με το αντίστοιχο app booster ακριβώς ίδια διαδικασία.. Και στην samsung μέσω του good guardians που δεν υπάρχει σαν εφαρμογή αλλά την κατεβάζεις εσύ από το Galaxy store γίνεται..

Αλλά εδώ που την βρίσκουμε?!!! 

IMG_20240606_162808.jpg

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, ChrisNikol said:

Έκανε optimize όλες τις εφαρμογές.. Το κάνουν και τα Galaxy μετά από κάθε ενημέρωση με το αντίστοιχο app booster ακριβώς ίδια διαδικασία.. Και στην samsung μέσω του good guardians που δεν υπάρχει σαν εφαρμογή αλλά την κατεβάζεις εσύ από το Galaxy store γίνεται..

Αλλά εδώ που την βρίσκουμε?!!! 

IMG_20240606_162808.jpg

Στην ουσια δηλαδη, γινεται αυτο για να τρεχουν σωστα οι εφαρμογες με την νεα ενημερωση, αν καταλαβαινω καλα.

Αυτο με το χρωμα στο μενου που δεν γινεται ασπρο, αλλα παραμενει μαυρο σε ασπρο θεμα, το ειδε κανεις; Πιο πολυ να μου φυγει η περιεργια αν το αλλαξαν γενικα ωστε να φαινεται ετσι.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, FoT1s said:

Στην ουσια δηλαδη, γινεται αυτο για να τρεχουν σωστα οι εφαρμογες με την νεα ενημερωση, αν καταλαβαινω καλα.

Αυτο με το χρωμα στο μενου που δεν γινεται ασπρο, αλλα παραμενει μαυρο σε ασπρο θεμα, το ειδε κανεις; Πιο πολυ να μου φυγει η περιεργια αν το αλλαξαν γενικα ωστε να φαινεται ετσι.

Ναι κάνει ένα γενικό optimisation και αν θες το κάνεις και μόνος σου αλλά που σκατά είναι να το ανοίξεις μόνος σου... Αφού η εφαρμογή υπάρχει.. 

Εγώ έχω μόνιμα dark ρύθμιση οπότε δε παρατήρησα αυτή τη διαφορά ούτε θα με χάλαγε γιατί προτιμώ τα μαύρα από τότε που οι οθόνες είναι amoled και είναι φουλ μαύρο. 

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δεν έχει έρθει ακόμα.

Με oxygen updater την κάνατε; 

ΜySmartphone: OnePlus 12 16/512

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, megatr0n said:

Σε μένα δεν έχει έρθει ακόμα.

Με oxygen updater την κάνατε; 

Οχι, εγω με ΟΤΑ. Δοκιμασε με vpn μηπως σου ερθει απο αλλη χωρα.

22 minutes ago, ChrisNikol said:

Ναι κάνει ένα γενικό optimisation και αν θες το κάνεις και μόνος σου αλλά που σκατά είναι να το ανοίξεις μόνος σου... Αφού η εφαρμογή υπάρχει.. 

Εγώ έχω μόνιμα dark ρύθμιση οπότε δε παρατήρησα αυτή τη διαφορά ούτε θα με χάλαγε γιατί προτιμώ τα μαύρα από τότε που οι οθόνες είναι amoled και είναι φουλ μαύρο. 

Επισης και ενα τσακ νομιζω μεγαλωσαν τα εικονιδια στο μενου κτλ. σαν να ηρθα καπως πιο μπροστα στην οθονη.

Σε dark εγω εξω ειδικα με τετοιο ηλιο, δεν βλεπω ευχαριστα την οθονη σε μηνυματα κτλ. Με ενοχλει που βλεπω τον εαυτο μου στην οθονη.

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, megatr0n said:

Σε μένα δεν έχει έρθει ακόμα.

Με oxygen updater την κάνατε; 

Τίποτα.. Ειδοποίηση μου ήρθε γύρω στις 12 το μεσημέρι.. 

Link to comment
Share on other sites

Ο fingerprint μετα την ενημερωση εγινε ακραια ταχυτατος και καλυτερος στην αναγνώριση.

Στα υπολοιπα με την πρωτη φορτιση 100% + 30' επιπλεον μου εβγαλε 8 ωρες οθονη με υπολοιπο 20% μπαταρια.

Ανοιχτα 5g, wifi, gps, ρολοι, buds, καμια εφαρμογη κλεισιμο απο τα recent, οχι παιχνιδια, λιγες κλησεις, πολλα μηνυματα viber, πολυ ιντερνετ, λιγο μουσικη, αυτοματη φωτεινοτητα, refresh rate αυτοματη, αναλυση οθονης αυτοματη & θεμα περισσοτερες ωρες σε white. 

Αρκετα καλα θα ελεγα!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το update. Πολύ smooth όλα τα animations, τρέχει βούτυρο. Παίζουν πιο σωστά και ομαλά ακόμα και μέσα σε κάθε app (και στο viber που είχε πολλά bugs)
Το εφέ του ξεκλειδώματος είναι clopy paste του iOS 😁. Διόρθωσαν το delay μέσα στα settings αλλά δεν διόρθωσαν το αντίστοιχο έξω στον launcher.
Πολύ ωραίο το νέο quick settings αλλά και το μενού του παρατεταμένου κλικ

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, alanthast0s said:

Διόρθωσαν το delay μέσα στα settings αλλά δεν διόρθωσαν το αντίστοιχο έξω στον launcher.

Αν δεν φτιαχνει το θεμα στον launcher και με την 802 που υποτιθεται βελτιωνει το touch control experience δεν βλεπω να φτιαχνεται anytime soon... Οταν βρω χρονο θα δοκιμασω κανα third party launcher να δω αν ειναι γενικο το θεμα ή μονο με το system launcher του τσιρκου τα κανει αυτα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alanthast0s said:

Πολύ καλό το update. Πολύ smooth όλα τα animations, τρέχει βούτυρο. Παίζουν πιο σωστά και ομαλά ακόμα και μέσα σε κάθε app (και στο viber που είχε πολλά bugs)
Το εφέ του ξεκλειδώματος είναι clopy paste του iOS 😁. Διόρθωσαν το delay μέσα στα settings αλλά δεν διόρθωσαν το αντίστοιχο έξω στον launcher.
Πολύ ωραίο το νέο quick settings αλλά και το μενού του παρατεταμένου κλικ

Σε πιο delay του launcher αναφερεσαι ακριβως; Γιατι δεν εντοπισα κατι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...