Jump to content

OnePlus 12


STATYSS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

6 ώρες πριν, FoT1s said:

Ναι, θα ενημερωσω αν εχω νεα απο Κωτσο.

Στα αλλα νεα, ενας στην κοινοτητα της oneplus γραφει πως με την ενημερωση .604 παιζει το DSDA...

Το αναφερω πιο πολυ για οσους ενδιαφερονται, προσωπικα δεν εχω 2η καρτα να το τσεκαρω αν ισχυει.

Το δοκίμασα μόλις και δεν λειτουργει DSDA με την 604. Εκτος και αν χρειαζεται να ενεργοποιησω κατι.

20 ώρες πριν, Mikepan_1 said:

ΥΓ: Αλλαξα την εργοστασιακη με μια αλλη προσφατα η οποια ειναι πολυ καλη απο αποψη καθαριοτητας και αισθησης touch αλλά δεν εχει τοποθετηθει σωστα (στο κατω μερος halo effect, πλαγια 2 φουσκαλες) ενω και το δαχτυλικο ειναι χειροτερο για καποιο λογο. Οποτε σκεφτομαι να αλλαξω συντομα αρκει να μην φτιαξω την τοποθετηση και μαζευει παλι σκονη φουλ οπως η εργοστασιακη.

Ξαναπέρασα το δαχτυλικο και λυθηκε το θεμα. Αν δεν ειχε το θεμα με το Halo effect στο κατω μερος θα ηταν τελεια. Δεν ξερω τι στο καλο τοποθετησαν (ηταν υπερυψωμενος ο παγκος και δεν μπορουσα να παρω ματι) αλλά ειναι σαν γυαλι η αισθηση που εχει και λερωνεται λιγοτερο και απο tempered glass...Αφου σκεφτομαι αν αξιζει το ελαφρο ξεκολλημα να ρισκαρω την τοποθετηση χειροτερης μεμβρανης.

16 ώρες πριν, FoT1s said:

Δες και αυτο.

https://www.getprotectionpro.com/products/ultra2-pro

Αυριο θα τους κανω και αυτους μια επισκεψη, τωρα που πηρα φορα. 😄

Εκανα μια αναζητηση στο youtube κλπ. Φαινεται πως ειναι hydrogel μεμβρανες (πολυ πιο ελαστικες απο τις κλασικες τυπου ringke). Υπαρχουν μεμβρανες υγρης τοποθετησης και στεγνης τοποθετησης δεν ξερω ποια απο τις 2 θα εχει ο κωτσο, αλλα απ οσο καταλαβαινω η πιο διαδεδομενη ειναι της υγρης τοποθετησης. Φαινεται πως βγαινει ελαφρως πιο δυσκολα απο τις κλασικες μεμβρανες (εβαλε δυναμη ο τυπος για να το αφαιρεσει και ηταν αρκετα ελαστικη η μεμβρανη αλλά δεν φανηκε να αφηνει υπολλειμματα στην οθονη). Η madico φαινεται πως συνεργαζεται με τη νασα και σε τεστ αντοχης που ειδα στο youtube χτυπουσαν την οθονη με σφυρια και κατσαβιδια και η οθονη δεν παθαινε τίποτα. Επισης φαινεται πως εχει ολεοφοβικη επιστρωση. Το αρνητικο ειναι πως στην υγρη τοποθετηση, η τοποθετηση μπορει να καταληξει σε αποτυχια αν χρησιμοποιεις τη συσκευη πριν στεγνωσει τελειως και γι αυτο χρειαζεται απ οσο καταλαβαινω 30-60 λεπτα να αφησεις τη συσκευη εκτος θηκης/τσεπης/τσάντας κλπ (αν ειναι δυνατον σε καποιον παγκο μονη της), διαφορετικα μπορει να μετακινηθει ή να ξεκολλησει στις ακρες. Απ οτι καταλαβαινω μερικα κεντρα τοποθετησης που συνεργαζονται με τη madico δεν δινουν την συσκευη στον πελατη με την ολοκληρωση της τοποθετησης που διαρκει περιπου 10 λεπτά, αλλά μετά απο 1 ωρα που θα τους αφησεις τη συσκευη (με σκοπο να βεβαιωθουν πως εχει στεγνωσει). Επισης στην Αμερική δινουν και εγγυηση ενος ετους με την τοποθετηση της μεμβρανης κατι που το αποκλειω φυσικα να γινεται στο ελλαντα.

Edited by Mikepan_1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τους είχα στείλει μειλ την προηγούμενη πέμπτη πως αν δεν υπάρξει κάποια εξέλιξη πως θα κάνω dispute με την τράπεζα, μου είχαν απαντήσει πως θα γίνει escalate (δεν είπαν ποτέ και κάτι άλλο, πάντα έλεγαν πως θα το κάνουν escalate). Δεν υπάρχει καμία απολύτως εξέλιξη, έκανα αμφισβήτηση ήδη.

Πλήρη αδιαφορία από την oneplus, δεν ξέρω τι άλλο να πω, κάκιστη η εμπειρία μου.

Link to comment
Share on other sites

Μεμβρανη Κωτσου, μπηκε.

Ειναι η ultra 2.

Ως πρωτη εικονα, δεν τρελαθηκα. Ειναι επισης τερμα στις φουσκες και αερα και μου ειπε μεσα σε 24 ωρες φευγουν μονα τους.

Επισης, οσο μπορω λιγοτερη χρηση της συσκευης για σωστη τοποθετηση.

Η μπροστινη καμερα ειναι με τρυπα και τελος με κλειστη οθονη, η οθονη του κινητου οταν το κοιτας ειναι φουλ σαν να κανει νερα. Αυτα. Θα περιμενω να δω το αποτελεσμα. Σε περιπτωση που θα φαινονται τα νερα, πεταμα κι αυτη

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Arinos said:

Τους είχα στείλει μειλ την προηγούμενη πέμπτη πως αν δεν υπάρξει κάποια εξέλιξη πως θα κάνω dispute με την τράπεζα, μου είχαν απαντήσει πως θα γίνει escalate (δεν είπαν ποτέ και κάτι άλλο, πάντα έλεγαν πως θα το κάνουν escalate). Δεν υπάρχει καμία απολύτως εξέλιξη, έκανα αμφισβήτηση ήδη.

Πλήρη αδιαφορία από την oneplus, δεν ξέρω τι άλλο να πω, κάκιστη η εμπειρία μου.

Δεν υπαρχει support ειναι απλα διεκπεραιωτες οι ανθρωποι για τα απολυτως απαραιτητα και βασικα. Εγώ συζητω μαζι τους εδω και ενα μηνα για το θεμα με το scrolling εχω ανταλλαξει καμια 10ρια email, screen recordings κλπ και απο τις γενικοτερες απαντησεις πλεον αρχιζω να πιστευω οτι μιλαω με τιποτα παιδακια δημοτικου που τους πληρωνουν 500 ευρώ για να καθονται να απαντανε αηδιες σε πελατες και να περναει ευχαριστα η ωρα τους. Για να μην πω οτι υπαρχει πληρης ανοργανωσια και καθε φορα απανταει και αλλος agent και απλα γραφει μια δικη του εκδοχη που δεν βγαζει κανενα απολυτως νοημα. Μετα απο 1 μηνα σημερα μου απαντησε αλλος να τεσταρω αν το κανει λεει η συσκευη σε χαμηλη θερμοκρασια και με το refresh rate στο 120. Οτι ναναι εντελως.

5 minutes ago, FoT1s said:

Μεμβρανη Κωτσου, μπηκε.

Ειναι η ultra 2.

Ως πρωτη εικονα, δεν τρελαθηκα. Ειναι επισης τερμα στις φουσκες και αερα και μου ειπε μεσα σε 24 ωρες φευγουν μονα τους.

Επισης, οσο μπορω λιγοτερη χρηση της συσκευης για σωστη τοποθετηση.

Εκανε υγρή τοποθέτηση τελικά;

Επισης η αισθηση και η βρωμια/δαχτυλιες γενικα πως ειναι; Φερνει καθολου σε γυαλι;

Το λεει και στις οδηγιες τοποθετησης η madico πως τις πρωτες 24 ωρες βλέπεις αρκετες φουσκαλες και σημαδια που φευγουν εντος 24 ωρων. Ελπιζω ετσι να συμβαινει.

Edited by Mikepan_1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Mikepan_1 said:

αν το κανει λεει η συσκευη σε χαμηλη θερμοκρασια και με το refresh rate στο 120. Οτι ναναι εντελως.

Βάλε και μια παγοκύστη κάτω από το κινητό να δεις αν έχει lag στο scrolling 🤣

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Arinos said:

Βάλε και μια παγοκύστη κάτω από το κινητό να δεις αν έχει lag στο scrolling 🤣

Δυστυχως waste of time. Ειχα μια ελπιδα μηπως τα προωθουν στο software team τουλαχιστον, ωστε να βελτιωθουν σε καποιο μελλοντικο update αλλα εχω αρχισει και πιστευω πως δεν συμβαινει ουτε καν αυτο! Απλά ξέπλυμα κανουν απο το support και τίποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Mikepan_1 said:

Δεν υπαρχει support ειναι απλα διεκπεραιωτες οι ανθρωποι για τα απολυτως απαραιτητα και βασικα. Εγώ συζητω μαζι τους εδω και ενα μηνα για το θεμα με το scrolling εχω ανταλλαξει καμια 10ρια email, screen recordings κλπ και απο τις γενικοτερες απαντησεις πλεον αρχιζω να πιστευω οτι μιλαω με τιποτα παιδακια δημοτικου που τους πληρωνουν 500 ευρώ για να καθονται να απαντανε αηδιες σε πελατες και να περναει ευχαριστα η ωρα τους. Για να μην πω οτι υπαρχει πληρης ανοργανωσια και καθε φορα απανταει και αλλος agent και απλα γραφει μια δικη του εκδοχη που δεν βγαζει κανενα απολυτως νοημα. Μετα απο 1 μηνα σημερα μου απαντησε αλλος να τεσταρω αν το κανει λεει η συσκευη σε χαμηλη θερμοκρασια και με το refresh rate στο 120. Οτι ναναι εντελως.

Εκανε υγρή τοποθέτηση τελικά;

Επισης η αισθηση και η βρωμια/δαχτυλιες γενικα πως ειναι; Φερνει καθολου σε γυαλι;

Το λεει και στις οδηγιες τοποθετησης η madico πως τις πρωτες 24 ωρες βλέπεις αρκετες φουσκαλες και σημαδια που φευγουν εντος 24 ωρων. Ελπιζω ετσι να συμβαινει.

Ναι, ειναι υγρη. Τον ειδα που ψεκασε την μεμβρανη απο την μεσα μερια πριν την τοποθετησει.

Να σου ειμαι ειλικρινης, δεν την τεσταρα καθολου σε αυτα ακομα πολυ-πολυ. Θα περιμενω να περασουν οι ωρες που μου ειπε και μετα θα εχω πληρη εικονα και θα μπορω να ενημερωσω σωστα.

Link to comment
Share on other sites

On 28/3/2024 at 5:54 ΜΜ, ostvarivanje said:

Την UV την βάζει να "ψηθεί" με το κινητό

Το εννοείς; λες να έχουμε θέμα με την συσκευή; βγαίνει εύκολα μετά; είναι liquid; 

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εφυγαν ολες οι φουσκες κτλ, αλλα, δυστυχως την αφαιρεσα. Τα νερα φαινονται και με κλειστη οθονη και οσο το δουλευεις με φως ημερας, βλεπεις την οθονη του κινητου σαν να κυματίζει. Επισης, κραταει μικρες σκονες πανω. Απο εμενα ειναι οχι. 

Link to comment
Share on other sites

Μετά το καινούριο update

2 sim, αυτόματη φωτεινότητα, auto refresh, auto framerate, συνέχεια data, τοποθεσία και bluetooth πάντα ανοιχτά.

 

oxygen os 14 604 update .jpg

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, teopanta1 said:

Το εννοείς; λες να έχουμε θέμα με την συσκευή; βγαίνει εύκολα μετά; είναι liquid; 

Για να σου πω την αλήθεια δε δοκίμασα να τη βγάλω αλλά σε κάποιο άλλο θέμα πάλι με irepair μεμβράνη την τράβηξε και βγήκε. Liquid εννοείς αν έβαλε κάποιο υγρό; Όχι δεν έβαλε. Αφού την πέρασε καλά στο κινητό, το έβαλε 2-3 λεπτα να «ψηθεί» όπως μου είπε (ίσως και 5 λεπτά). 

Στο irepair Κοζάνης πήγε μια φίλη και έβαλε σε ένα Samsung a54 την UV μεμβράνη και όταν την έβαλε να την ψήσει λέει η φίλη μου μεταξύ σοβαρού και αστείου "κανόνισε να μη λειτουργεί το τηλεφωνο». Και της λέει ότι δεν υπάρχει περίπτωση. Ότι φέρνουν τηλέφωνα των 1500 ευρώ iPhone και Samsung και δεν παθαίνουν τίποτα. Και εγώ πρώτη φορά βάζω οπότε δεν ξέρω και πολλά. 

Και μια ερώτηση από εμένα. Όποιος έβαλε από irepair, δεν αισθάνεται ότι φαίνονται περισσότερες δαχτυλιές από πριν; 

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι πηγα σε καταστημα κωτσο να τοποθετησω μεμβρανη και μου ειπαν οτι ειχαν καποιο θεμα με το μηχανημα, τελικα πηγα σε γειτονικο irepair. 

Αφενος μου αφαιρεσαν την προηγουμενη μεμβρανη η οποια εν τελει δεν ηταν μεμβρανη, αλλα πλαστικο PMMA (υλικο σαν της Nilkin που εχει αναφερθει στο νημα).

Η μεμβρανη της irepair καταρχην δεν εκατσε καλα, το ειδα φευγοντας, επεστρεψα και μου τοποθετησαν δευτερη η οποια για την ωρα φαινεται να εχει καθισει πολυ καλα. Μου ειπαν να μην αφαιρεσω τη θηκη για 24 ωρες. Παρ ολα αυτα δεν εχει ολεοφοβικη επιστρωση και μαζευει δαχτυλιες και (αν την αφησεις σε σημειο με αρκετη σκονη) σκονη, αλλα καμια σχεση με την εργοστασιακη - φαινεται αρκετα καλυτερη.

Απο την αλλη, η PMMA που μου ειχαν τοποθετησει στο εξωτερικο ηταν πιο σκληρο πλαστικο (που σημαινει ισως καλυτερη προστασια  - αν και στο irepair μου ειπαν οτι δεν ισχυει), ηταν πιο premium η αισθηση (ηταν πιο λεια απο της irepair και εφερνε πιο πολυ σε γυαλι κατα τη γνωμη μου) και διατηρουνταν αρκετα πιο καθαρο. Αλλα στην PMMA το fingerprint επιανε πιο δυσκολα (βλεπω σημαντικη διαφορα) και λογω σκληροτητας μπορουσε να ξεκολλησει πιο ευκολα στις ακρες, οπως μου ειχε κανει. Αν εξαιρεσεις αυτα τα 2, θα πηγαινα σιγουρα στην PMMA. 

Για τη μεμβρανη της irepair μεχρι στιγμης δεν μπορω να πω οτι τρελενομαι, αλλα πως ουτε οτι ειναι για να την πεταξω. Εκατσε καλα (για την ωρα) αλλα το δεν εχει ολεοφοβικη επιστρωση ειναι σημαντικο αρνητικο για τα γουστα μοτ. Μου ειπαν στον καταστημα οτι εχουν και μια ματ μεμβρανη με ολεοφοβικη επιστρωση, που δεν ηταν διαθεσιμη στο καταστημα, αλλα πως αυτη ειναι καπως πιο σκοτεινη. Οποτε λογω της σκοτεινοτητας δεν θα δουλευε ετσι κι αλλιως. 

7 ώρες πριν, teopanta1 said:

Μετά το καινούριο update

2 sim, αυτόματη φωτεινότητα, auto refresh, auto framerate, συνέχεια data, τοποθεσία και bluetooth πάντα ανοιχτά.

 

oxygen os 14 604 update .jpg

Αυτο ειναι χωρις browsing? Εχει δυνατη μπαταρια αλλα με χρηση google chrome δεν πιανω 9+ ωρες. Ειμαι στις 6.50 ωρες sot τωρα σε 17 ωρες λειτουργιας και εχω υπολοιπο 26% οποτε λογικα κανα 8ρι θα χτυπησω με 5g ολη την ημερα. Επισης με αρκετη χρηση καμερας ή gps εχω προσεξει οτι πεφτει αρκετα το SOT συγκριτικα με το παραπανω.

1 hour ago, ostvarivanje said:

Και μια ερώτηση από εμένα. Όποιος έβαλε από irepair, δεν αισθάνεται ότι φαίνονται περισσότερες δαχτυλιές από πριν; 

Αν το συγκρινεις με εργοστασιακη μεμβρανη του OP12 μαζευει λιγοτερες δαχτυλιες αλλα η εγοστασιακη του 12 ηταν αθλια. 

Συγκριτικα με την οθονη καθεαυτη, τν προηγουμενη pmma μεμβρανη που ειχα ή tempered glass ναι μαζευει περισσοτερες. Αλλα νομιζω αυτο συμβαινει με την πλειοψηφια των απλων μεμβρανων. Δεν εχει ολεοφοβικο coating δυστυχως παρολο που το διαφημιζει στην ιστοσελιδα τους. 

Επισης του irepair μου φαινεται ενα κλικ λιγοτερο λεια απο γυαλι ή πλαστικο. Πρεπει να ειναι tpu (αν καταλαβαινω σωστα απο το feeling) και ισως γι αυτο μαζευει και περισσοτερες δαχτυλιες. 

Edited by Mikepan_1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Mikepan_1 said:

Αν το συγκρινεις με εργοστασιακη μεμβρανη του OP12 μαζευει λιγοτερες δαχτυλιες αλλα η εγοστασιακη του 12 ηταν αθλια. 

Συγκριτικα με την οθονη καθεαυτη, τν προηγουμενη pmma μεμβρανη που ειχα ή tempered glass ναι μαζευει περισσοτερες. Αλλα νομιζω αυτο συμβαινει με την πλειοψηφια των απλων μεμβρανων. Δεν εχει ολεοφοβικο coating δυστυχως παρολο που το διαφημιζει στην ιστοσελιδα τους. 

Επισης του irepair μου φαινεται ενα κλικ λιγοτερο λεια απο γυαλι ή πλαστικο. Πρεπει να ειναι tpu (αν καταλαβαινω σωστα απο το feeling) και ισως γι αυτο μαζευει και περισσοτερες δαχτυλιες. 

Εγώ δεν τη συγκρίνω με άλλη μεμβράνη αλλά με την οθόνη σκέτη. Πάντως για μένα η UV μεμβράνη φαίνεται πιο λεία (γλιστράει καλύτερα το δάχτυλο) από ό,τι η απλή μεμβράνη.

Εγώ πάντως τις μεμβράνες που έβαλα θα τις κρατήσω, μιας και δεν μου δημιουργούν κάποιο πρόβλημα. Τώρα, όταν θα πάρω με το καλό το 12, θα σκεφτώ αν θα βγάλω την εργοστασιακή και αν θα βάλω κάποια άλλη. 

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Στατιστικα μπαταριας: 6 ωρες και 41 λεπτα sot σε 29 ωρες λειτουργιας απο 100% εχω 13% με χρηση 5g ολη την ωρα. Πιο εργενοβορα εφαρμογη το google chrome με 7.7%.

8 ώρες πριν, ostvarivanje said:

Εγώ δεν τη συγκρίνω με άλλη μεμβράνη αλλά με την οθόνη σκέτη. Πάντως για μένα η UV μεμβράνη φαίνεται πιο λεία (γλιστράει καλύτερα το δάχτυλο) από ό,τι η απλή μεμβράνη.

Εγώ πάντως τις μεμβράνες που έβαλα θα τις κρατήσω, μιας και δεν μου δημιουργούν κάποιο πρόβλημα. Τώρα, όταν θα πάρω με το καλό το 12, θα σκεφτώ αν θα βγάλω την εργοστασιακή και αν θα βάλω κάποια άλλη. 

Αν τη συγκρινεις με γυμνη οθονη, δεν νομιζω πως υπαρχει τιποτα που να ειναι το ιδιο ή καλυτερο - ολα και ειδικα οι απλες μεμβρανες ειναι χειροτερης ποιοτητας. Αυτη εδω εχει την αισθηση και μαζευει δαχτυλιες οπως μια tpu θηκη. Κι εγω θα κρατησω της irepair για την ωρα αν και δεν ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τις δαχτυλιες και το touch feeling, αλλα οπως το βλεπω δυσκολα να βρω κατι με το οποιο να ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. Τουλαχιστον ειναι καπως καλυτερη της εργοστασιακης μεμβρανης. Η pmma αν δεν ειχε θεμα με το δαχτυλικο θα ηταν πολυ καλυτερη επιλογη... Θα το κρατησω για την ωρα και οταν χαλασει ισως βαλω τη ringke ή καμια αλλη αν εχει βρεθει κατι καλο μεχρι τοτε. 

Edited by Mikepan_1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Mikepan_1 said:

Στατιστικα μπαταριας: 6 ωρες και 41 λεπτα sot σε 29 ωρες λειτουργιας απο 100% εχω 13% με χρηση 5g ολη την ωρα. Πιο εργενοβορα εφαρμογη το google chrome με 7.7%.

Αν τη συγκρινεις με γυμνη οθονη, δεν νομιζω πως υπαρχει τιποτα που να ειναι το ιδιο ή καλυτερο - ολα και ειδικα οι απλες μεμβρανες ειναι χειροτερης ποιοτητας. Αυτη εδω εχει την αισθηση και μαζευει δαχτυλιες οπως μια tpu θηκη. Κι εγω θα κρατησω της irepair για την ωρα αν και δεν ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τις δαχτυλιες και το touch feeling, αλλα οπως το βλεπω δυσκολα να βρω κατι με το οποιο να ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. Τουλαχιστον ειναι καπως καλυτερη της εργοστασιακης μεμβρανης. Η pmma αν δεν ειχε θεμα με το δαχτυλικο θα ηταν πολυ καλυτερη επιλογη... Θα το κρατησω για την ωρα και οταν χαλασει ισως βαλω τη ringke ή καμια αλλη αν εχει βρεθει κατι καλο μεχρι τοτε. 

Η προσωπικη μου γνωμη μιας και εβαλα και του irepair και του κωτσου και της ringke, θα διαλεγα την ringke χωρις να κοβω και φλεβα ομως. Απλα, στα γουστα μου ηταν πιο κοντα. Επισης, ξεχασα να αναφερω οτι αφου την ειχα τοποθετησει οταν μυριζες την οθονη, μυριζε καπως σαν βενζινοκολλα να το πω, δεν ξερω. Ισως λογο του υλικου EPU που λεει οτι ειναι. Οταν ερθει η nillkin θα την δοκιμασω και αυτην.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, FoT1s said:

Η προσωπικη μου γνωμη μιας και εβαλα και του irepair και του κωτσου και της ringke, θα διαλεγα την ringke χωρις να κοβω και φλεβα ομως. Απλα, στα γουστα μου ηταν πιο κοντα. Επισης, ξεχασα να αναφερω οτι αφου την ειχα τοποθετησει οταν μυριζες την οθονη, μυριζε καπως σαν βενζινοκολλα να το πω, δεν ξερω. Ισως λογο του υλικου EPU που λεει οτι ειναι. Οταν ερθει η nillkin θα την δοκιμασω και αυτην.

Της nilkin θα ειναι η καλυτερη, αρκει να ειναι ποιοτικοτερο pmma απο αυτο που μου ειχαν βαλει ωστε να πιανει το δαχτυλικο. Γιατι με τη δικη μου pmma επεφτε η αποδοση κατα 30%. 1 στις 3 προσπαθειες δεν επιανε...  Δεν μου μυριζει περιεργα της irepair αλλα δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο και δεν φαινεται να εχει σχεση με οσα διαφημιζει στο site τους. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Mikepan_1 said:

Της nilkin θα ειναι η καλυτερη, αρκει να ειναι ποιοτικοτερο pmma απο αυτο που μου ειχαν βαλει ωστε να πιανει το δαχτυλικο. Γιατι με τη δικη μου pmma επεφτε η αποδοση κατα 30%. 1 στις 3 προσπαθειες δεν επιανε...  Δεν μου μυριζει περιεργα της irepair αλλα δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο και δεν φαινεται να εχει σχεση με οσα διαφημιζει στο site τους. 

Εγω την nillkin την εχω σε καλη εκτίμηση σαν εταιρια και οσες φορες ειχα τοποθετησει κατι σε παλαιοτερες συσκευες, ημουν ευχαριστημενος. Οποτε πιστευω οτι θα ειναι πολυ καλη και ειδικα με την βοηθεια τοποθετησης. Της irepair ειναι απλα μια αδιαφορη μεμβρανη, του κωτσου εβλεπα συνεχεια να υπαρχουν κοκοι σκονης πανω, δαχτυλιες πολυ μετρια και το χειροτερο τα νερα που εβλεπες στην οθονη ακομα και με κλειστη. Η ringke για την τιμη που κανει και εχει και 2 μεσα, αξιζει. Νομιζω το μονο αρνητικο που θα της εδινα (δεν ξερω αν το ανεφερα) ηταν οταν πατουσες κάτι παρατεταμένα και εκανες σκρολλ προς τα πανω και εβρισκε λιγο το νυχι σου, σκαλωνε σαν αντισταση απο το νυχι. Δεν εφευγε βουτηρο. Αυτο βεβαια ειναι και η προστασια της και η ενισχυση που εχει. Εδω την εκανα γραμμες με το νυχι σαν γρατζουνιες και με δυναμη κιολας και μετα το σκουπισμα εφευγαν.

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mikepan_1 said:

Στατιστικα μπαταριας: 6 ωρες και 41 λεπτα sot σε 29 ωρες λειτουργιας απο 100% εχω 13% με χρηση 5g ολη την ωρα. Πιο εργενοβορα εφαρμογη το google chrome με 7.7%.

Αυτά τα στατιστικά μπαταρίας είναι μετά την αναβάθμιση της 604 αν δεν κάνω λάθος; 

1 hour ago, Mikepan_1 said:

Αν τη συγκρινεις με γυμνη οθονη, δεν νομιζω πως υπαρχει τιποτα που να ειναι το ιδιο ή καλυτερο - ολα και ειδικα οι απλες μεμβρανες ειναι χειροτερης ποιοτητας. Αυτη εδω εχει την αισθηση και μαζευει δαχτυλιες οπως μια tpu θηκη. Κι εγω θα κρατησω της irepair για την ωρα αν και δεν ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τις δαχτυλιες και το touch feeling, αλλα οπως το βλεπω δυσκολα να βρω κατι με το οποιο να ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. Τουλαχιστον ειναι καπως καλυτερη της εργοστασιακης μεμβρανης. Η pmma αν δεν ειχε θεμα με το δαχτυλικο θα ηταν πολυ καλυτερη επιλογη... Θα το κρατησω για την ωρα και οταν χαλασει ισως βαλω τη ringke ή καμια αλλη αν εχει βρεθει κατι καλο μεχρι τοτε. 

Εγώ πάντως αυτό που αισθάνομαι είναι ότι με την UV μεμβράνη αισθάνομαι καλύτερη κίνηση του δαχτύλου μου στην οθόνη παρά στην απλή μεμβράνη αλλά μη φανταστείς τρελή διαφορά. Αν ξαναέβαζα από το irepair μάλλον την απλή θα έβαζα και στα δύο τηλέφωνα γιατί δε δικαιολογεί κάτι η UV μεμβράνη. Οκ, αν είμαι όλη μέρα κάτω από τον ήλιο λόγω δουλειάς (που εγώ δεν υποχρεούμαι να κάνω κάτι τέτοιο, ειδικά το καλοκαίρι ψάχνω να βρω σκιά) ίσως να με βολεύει περισσότερο αλλά με τις συνθήκες ζωής μου δε μου προσφέρει κάτι επιπλέον.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ostvarivanje said:

Αυτά τα στατιστικά μπαταρίας είναι μετά την αναβάθμιση της 604 αν δεν κάνω λάθος; 

Ναι αλλα δεν εχω δει ιδιαιτερη διαφορα απο πριν την 604.

2 ώρες πριν, FoT1s said:

Εγω την nillkin την εχω σε καλη εκτίμηση σαν εταιρια και οσες φορες ειχα τοποθετησει κατι σε παλαιοτερες συσκευες, ημουν ευχαριστημενος. Οποτε πιστευω οτι θα ειναι πολυ καλη και ειδικα με την βοηθεια τοποθετησης. Της irepair ειναι απλα μια αδιαφορη μεμβρανη, του κωτσου εβλεπα συνεχεια να υπαρχουν κοκοι σκονης πανω, δαχτυλιες πολυ μετρια και το χειροτερο τα νερα που εβλεπες στην οθονη ακομα και με κλειστη. Η ringke για την τιμη που κανει και εχει και 2 μεσα, αξιζει. Νομιζω το μονο αρνητικο που θα της εδινα (δεν ξερω αν το ανεφερα) ηταν οταν πατουσες κάτι παρατεταμένα και εκανες σκρολλ προς τα πανω και εβρισκε λιγο το νυχι σου, σκαλωνε σαν αντισταση απο το νυχι. Δεν εφευγε βουτηρο. Αυτο βεβαια ειναι και η προστασια της και η ενισχυση που εχει. Εδω την εκανα γραμμες με το νυχι σαν γρατζουνιες και με δυναμη κιολας και μετα το σκουπισμα εφευγαν.

Οντως της irepair πολυ average. Αν τριψεις την οθονη με το δαχτυλο για να καθαρισει, σχηματιζεται ενα ασπρο σημαδι σαν μεγαλη δαχτυλια που δεν φευγει χωρις πανακι. Αυτο δεν συμβαινει σε pet μεμβρανες ή σε τζαμι. Επισης το feeling ειναι σαν να ακουμπας λαστιχο. Βεβαια καλυτερη απο την εργοστασιακη μεμβρανη για την ωρα. Αλλα οκ η εργοστασιακη ηταν αθλια. 

Κι εγω περιμενω της nilkin αλλα για την ωρα θα αφησω της irepair, ισως δοκιμασω της nilkin οταν ειναι να ξανα-αλλαξω. Αν το δαχτυλικο δουλευει καλα, πιστευω θα ειναι πολυ καλη η pmma.

Αν την τοποθετησεις νωριτερα πες μας εντυπωσεις. 

Edited by Mikepan_1
Link to comment
Share on other sites

Update: Μετα απο 2 μερες με τη μεμβρανη της irepair και εντονη χρηση σημερα κατω απο ηλιο δεν την προτεινω τη μεμβρανη αυτη για τη συσκευη. Γεμιζει δαχτυλιες υπερβολικα και αν προσπαθησεις να καθαρισεις οτιδηποτε στην οθονη γινεται πολυ θομπο το σημειο, σαν εντονη δαχτυλια που φαινεται εντονα κατω απο τον ηλιο και το φως και δεν φευγει με τιποτα χωρις να το τριψεις με ενα πανακι γυαλιων. Στις δαχτυλιες ειναι νομιζω χειροτερη κι απο την εργοστασιακη τελικα. Τουλαχιστον εχει κατσει καλα και δεν μαζευει ιδιαιτερα σκονη (καμια σχεση με την εργοστασιακη στο σημειο αυτο).

Παρ ολα αυτα δεν θα την αλλαξω για την ωρα. Ειναι ηδη η 3η μεμβρανη (μαζι με αυτη που αλλαξαν στο irepair και δεν εκατσε καλα) και δεν ειμαι βεβαιος αν αλλαζοντας συχνα screen protectors μπορει να φθειρει το ολεοφοβικο ή καποιο αλλο coating της οθονης. 

Edited by Mikepan_1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Mikepan_1 said:

Στατιστικα μπαταριας: 6 ωρες και 41 λεπτα sot σε 29 ωρες λειτουργιας απο 100% εχω 13% με χρηση 5g ολη την ωρα. Πιο εργενοβορα εφαρμογη το google chrome με 7.7%

Απο 80% στο 20% sot 4 ωρες και 10 λεπτα σε 12 ωρες και 45 λεπτα λειτουργιας. Ιδια χρηση με παραπανω αρκετο browsing, 5g, 2 καρτες. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Mikepan_1 said:

Update: Μετα απο 2 μερες με τη μεμβρανη της irepair και εντονη χρηση σημερα κατω απο ηλιο δεν την προτεινω τη μεμβρανη αυτη για τη συσκευη. Γεμιζει δαχτυλιες υπερβολικα και αν προσπαθησεις να καθαρισεις οτιδηποτε στην οθονη γινεται πολυ θομπο το σημειο, σαν εντονη δαχτυλια που φαινεται εντονα κατω απο τον ηλιο και το φως και δεν φευγει με τιποτα χωρις να το τριψεις με ενα πανακι γυαλιων. Στις δαχτυλιες ειναι νομιζω χειροτερη κι απο την εργοστασιακη τελικα. Τουλαχιστον εχει κατσει καλα και δεν μαζευει ιδιαιτερα σκονη (καμια σχεση με την εργοστασιακη στο σημειο αυτο).

Παρ ολα αυτα δεν θα την αλλαξω για την ωρα. Ειναι ηδη η 3η μεμβρανη (μαζι με αυτη που αλλαξαν στο irepair και δεν εκατσε καλα) και δεν ειμαι βεβαιος αν αλλαζοντας συχνα screen protectors μπορει να φθειρει το ολεοφοβικο ή καποιο αλλο coating της οθονης. 

Πόσο πήγε αυτή η μεμβράνη; 

Επίσης η μπαταρία μια χαρά κρατάει αφού έχεις το 5g ανοιχτό συνέχεια. Αυτό την τσακίζει την μπαταρία.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως, πριν προχωρησω στην εκ νεου αγορα της ringke, ειπα να δοκιμασω και αυτην...

https://microcenter.gr/mocolo-full-glue-tempered-glass-oneplus-12-5g---black-63841

Αυριο λογικα θα την εχω. Κατα πασα πιθανοτητα ειναι ιδια με την nillkin. Μηπως και κρατησω την nillkin 2η αν ειναι οκ της mocolo

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, junglist said:

Πόσο πήγε αυτή η μεμβράνη; 

10 ευρω με τοποθετηση. Αν δεν ηταν οι τοσο εντονες δαχτυλιες που φευγουν δυσκολα (φαινονται εντονα στο φως και στον ηλιο σε οθονη μαυρη ή με σκοτεινο φοντο) θα ηταν αρκετα καλη γιατι για την ωρα καθεται καλα. 

2 ώρες πριν, FoT1s said:

Εγω παντως, πριν προχωρησω στην εκ νεου αγορα της ringke, ειπα να δοκιμασω και αυτην...

https://microcenter.gr/mocolo-full-glue-tempered-glass-oneplus-12-5g---black-63841

Αυριο λογικα θα την εχω. Κατα πασα πιθανοτητα ειναι ιδια με την nillkin. Μηπως και κρατησω την nillkin 2η αν ειναι οκ της mocolo

Δεν πρεπει ναναι ιδια με τη nilkin. Αυτη βλεπω ειναι γυαλι. Της nilkin παχια (σαν γυαλι) ευκαμπτη πλαστικη μεμβρανη. 

Edited by Mikepan_1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Mikepan_1 said:

10 ευρω με τοποθετηση. Αν δεν ηταν οι τοσο εντονες δαχτυλιες που φευγουν δυσκολα (φαινονται εντονα στο φως και στον ηλιο σε οθονη μαυρη ή με σκοτεινο φοντο) θα ηταν αρκετα καλη γιατι για την ωρα καθεται καλα. 

Δεν πρεπει ναναι ιδια με τη nilkin. Αυτη βλεπω ειναι γυαλι. Της nilkin παχια (σαν γυαλι) ευκαμπτη πλαστικη μεμβρανη. 

Επειδη διαβασα καποια σχολια ο,τι λογο μαυρου πλαισιου "ετρωγε" λιγο απο την οθονη η mocolo, ακυρωσα την παραγγελια και πηγα πηρα και εβαλα την ringke και ηρεμησε το κεφαλι μου. Η μονη αξιολογη ηταν και νομιζω αρκετα το εψαξα, οποτε μενω με αυτην και εχω 2η για αντικατασταση και + την nillkin οταν ερθει. Δεν ασχολουμαι αλλο, μεμβρανες θα βλεπω στον υπνο μου σε λιγο 😂 Τωρα θα ψαξω για το ρολοι 😁

 

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...