Jump to content

Τηλεπαιχνίδια


sallax
 Κοινοποίηση

Καλύτερο τηλεπαιχνίδι?  

116 members have voted

  1. 1. Καλύτερο τηλεπαιχνίδι?

    • Το Σόου των Εκατομμυρίων
      6
    • Τα Τετράγωνα των Αστέρων
      5
    • Μονομάχος
      26
    • Ομιλείτε Ελληνικά;
      10
    • Ποιος Θέλει να Γίνει Εκατομμυριούχος;
      34
    • Θησαυροφυλάκιο
      11
    • Κινητομάνια κλπ παρεμφερή 9011
      3
    • Άλλο
      4
    • Είναι όλα για τα μπάζα!
      17


Recommended Posts

Σήμερα στο Μονομάχο κάποιος κέρδισε 189 ευρώ! :)

Είχαν μείνει 9 και στην τελευταία ερώτηση έχασαν όλοι αλλά ο μονομάχος είχε πάρει την τελευταία του βοήθεια.

Πάντως βγήκε νικητής :p

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τον «Εκατομμυριούχο» τον έβλεπα παλιότερα φανατικά (θυμάμαι γυρνώντας το απόγευμα από το σχολείο...). Τα 3-4 τελευταία χρόνια το βλέπω ευχάριστα όποτε τύχει. Φυσικά ο Σπύρος Παπαδόπουλος έχει γίνει ο μετρ του είδους. Είναι εξαιρετικός στο ρόλο του (να βοηθάει με τον τρόπο του, χωρίς να είσαι σίγουρος αν τελικά αποσκοπεί στο να σε βοηθήσει ή όχι).

 

Αυτό που δε χάνω είναι το «Ομιλείτε ελληνικά». Είναι με διαφορά το καλύτερο τηλεπαιχνίδι. Χωρίς ένταση και πάθος, πολιτισμένα, χωρίς προσβολή των παικτών, με σεβασμό στον τηλεθεατή. Η παρουσιάστρια ευγενέστατη, οι ηθοποιοί (Χατζησάββας, Διαβάτη, Σερβετάλης) ευχάριστοι, οι χιουμοριστικοί μονόλογοι και διάλογοι απολαυστικοί (καμιά φορά γελάς και με αυτά που είπε ο κόσμος). Και βέβαια σου μένει και κάτι!

 

Ευχάριστα παρακολουθώ καμιά φορά και το «Μονομάχο».

 

Όλα τα άλλα δεν είναι της ίδιας στάθμης. Πολλές φορές μάλιστα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο δεν σέβονται παίκτες και κοινό. Στo «Show» άλλοι απαντούν για σένα -- τι υποβιβασμός για τους παίκτες! --, στο «Θησαυροφυλάκιο» αρκεί που είναι παρουσιαστής ο γελοίος Μικρούτσικος -- κανένα άλλο σχόλιο. Τα «Τετράγωνα των αστέρων» τα παρακολουθώ πολύ σπάνια, δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο. Τα περισσότερα σχόλια είναι ανούσια, επιτηδευμένα και υπερβολικά (π.χ. Άβα Γαλανοπούλου). Ο Τριανταφυλλίδης -- που κάπως το έσωζε -- είναι ακόμα εκεί;

 

Όσο για τα «παιχνίδια» - «διαγωνισμούς» στα μικρά κανάλια είναι καθαρή κοροϊδία (90 11 xxx xxx), αφού πρέπει να είσαι τουλάχιστον ηλίθιος για να συμμετάσχεις. Είναι καταφανέστατα στημένα!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/guru7/36824/444282/0/logo_mini.jpg

 

Γιάννης Πετρίδης (Δευτέρα – Παρασκευή, 16:00–17:00, ΝΕΤ 105,8, 17:10–18:10+ Τρίτο Πρόγραμμα)

Πάνος Χρυσοστόμου (Δευτέρα – Πέμπτη, 21:00–22:00, Δεύτερο Πρόγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Soulman

Πωπω αυτο το Show των εκατομμυριων το εχει παρακανει με τις ευκολες ερωτησεις... Αφου με τοσο ευκολες ερωτησεις που εχει πλεον, αρχιζει να χανει τον ενδιαφερον του.

Πρέπει να το'χει χάσει τόσο πολύ που το κόβουν όπου να'ναι.... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος csk4023

 

Πρέπει να το'χει χάσει τόσο πολύ που το κόβουν όπου να'ναι.... :)

 

 

Όντως θα αντικατασταθεί από ένα νέο παιχνίδι που παίζεται με μεγάλη επιτυχία στο εξωτερικό (νομίζω στην Αγγλία) και είναι σε ομάδες. Το όνομα δε το θυμάμαι τώρα και βαριέμαι να το ψάχνω.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pan82

Όντως θα αντικατασταθεί από ένα νέο παιχνίδι που παίζεται με μεγάλη επιτυχία στο εξωτερικό (νομίζω στην Αγγλία) και είναι σε ομάδες. Το όνομα δε το θυμάμαι τώρα και βαριέμαι να το ψάχνω.

Αχ όχι, αν βγει 3ο συνεχόμενο πατατοπαίχνιδο δε θα τ'αντέξω! Χίλιες φορές να ξαναβάλουν το είσαι το ταίρι μου :D
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sallax

 

Αχ όχι, αν βγει 3ο συνεχόμενο πατατοπαίχνιδο δε θα τ'αντέξω! Χίλιες φορές να ξαναβάλουν το είσαι το ταίρι μου :D

 

 

Έλα ρε Sallax μη το καταδικάζεις πριν καν το δούμε. Τελικά το βρήκα το παιχνίδι είναι το Brainiest ή αλλιώς ο Εξυπνότερος! Στο παιχνίδι λαμβάνουν συμμετοχή ομάδες από διάφορους επαγγελματικούς κλάδους που θα συναγωνίζονται η μία την άλλη σε ερωτήσεις γενικών γνώσεων μέχρι να προκύψει ο εξυπνότερος! Το παιχνίδι προβάλεται με το Αγγλικό κανάλι 5 με μεγάλη επιτυχία αφού πρόκειται για ευέλικτο φορματ και επιδέχεται πολλές παραλλαγές. Σε επεισόδια έκπληξη δε συναγωνίζονται ομάδες επαγγελματιών αλλά νοικοκυρές, παιδιά κλπ!!

Για να δούμε για να δούμε...

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pan82

Έλα ρε Sallax μη το καταδικάζεις πριν καν το δούμε. Τελικά το βρήκα το παιχνίδι είναι το Brainiest ή αλλιώς ο Εξυπνότερος!

Τι να κάνω ρε συ Παν που μου πετά τη μια μούφα μετά την άλλη το μέγκα και μάλιστα μου την πασάρει κι ως μεγαλούργημα! Κι αν τα τετράγωνα βγάζαν και λίγη συμπάθεια, το σόου του Φώτη του Μένιου και του Κλέωνα είναι βγαλμένο από κει που βγήκε και το μίσιον :p :D :happy:

Πάντως το μπρέηνιεστ ακούγεται καλό έτσι όπως το περιέγραψες. Πότε όμως γράφτηκε αυτή η είδηση και δεν την πήρα χαμπάρι? Τελικά σε κόβω για μεγάλο ινσάιντερ... :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nelly

 

Σήμερα στο Μονομάχο κάποιος κέρδισε 189 ευρώ! :)

Είχαν μείνει 9 και στην τελευταία ερώτηση έχασαν όλοι αλλά ο μονομάχος είχε πάρει την τελευταία του βοήθεια.

Πάντως βγήκε νικητής :p

 

 

Αν εχανε την ερωτηση θα επαιρνε 901 ευρω :wacko: :p

Infinite loneliness
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sallax

Πάντως το μπρέηνιεστ ακούγεται καλό έτσι όπως το περιέγραψες. Πότε όμως γράφτηκε αυτή η είδηση και δεν την πήρα χαμπάρι? Τελικά σε κόβω για μεγάλο ινσάιντερ... :p

Γράφτηκε προ ημερών... Εγώ τουλάχιστον το διάβασα στην Ελευθεροτυπία μαζί με πολλές άλλες αλλαγές που επίκεινται με την έναρξη της νέας τηλεοπτικής σεζόν...

 

Πάντως όπως είχα ξαναπεί και παραπάνω(?), θα προτιμούσα αντί για άλλο ένα παιχνίδι γνώσεων, να βγει ένα διαφορετικό format ή ένα παλιό επιτυχημένο όπως το "Μεγάλο Παζάρι"...

 

Θυμάμαι κι ένα πολύ παλιό τηλεπαιχνίδι με τον Μπονάτσο του οποίου ο τίτλος δε μου 'ρχεται τώρα... :confused: Ήταν με ζευγάρια(?) που έμπαιναν σε κάποιο "διαμέρισμα" (μέρος του σκηνικού) και κάτι έψαχναν με αντίπαλο το ρολόι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος csk4023

 

Γράφτηκε προ ημερών... Εγώ τουλάχιστον το διάβασα στην Ελευθεροτυπία μαζί με πολλές άλλες αλλαγές που επίκεινται με την έναρξη της νέας τηλεοπτικής σεζόν...

 

Πάντως όπως είχα ξαναπεί και παραπάνω(?), θα προτιμούσα αντί για άλλο ένα παιχνίδι γνώσεων, να βγει ένα διαφορετικό format ή ένα παλιό επιτυχημένο όπως το "Μεγάλο Παζάρι"...

Εγώ πάλι σε καθημερινή εφημερίδα είδα για το νέο παιχνίδι τoυ mega. Μπα εγώ πιστεύω πως ένα πολύ καλό παιχνίδι γνώσεων μπορεί να πιάσει γιατί ψάχνεις τις ερωτήσεις και έτσι συμμετέχεις και συ μαζί τους.

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος csk4023

Θυμάμαι κι ένα πολύ παλιό τηλεπαιχνίδι με τον Μπονάτσο του οποίου ο τίτλος δε μου 'ρχεται τώρα... :confused: Ήταν με ζευγάρια(?) που έμπαιναν σε κάποιο "διαμέρισμα" (μέρος του σκηνικού) και κάτι έψαχναν με αντίπαλο το ρολόι...

 

 

Alpha 10 το πρωί και καλώς τους με τη Ρούλα Κορομηλά, εκεί πάιζεται ακόμα αυτό το παιχνιδάκι και μπορώ να πω ότι έχει ενδιαφέρον να ψάχνουν έτσι όλο το σπίτι να βρους 4-5 πράγματα.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pan82:Εγώ πάλι σε καθημερινή εφημερίδα είδα για το νέο παιχνίδι τoυ mega.

Κι εγώ αυτό είπα :)

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pan82:Alpha 10 το πρωί και καλώς τους με τη Ρούλα Κορομηλά, εκεί πάιζεται ακόμα αυτό το παιχνιδάκι και μπορώ να πω ότι έχει ενδιαφέρον να ψάχνουν έτσι όλο το σπίτι να βρους 4-5 πράγματα.

Χωρίς να το 'χω δει, δε νομίζω ότι θα'χει καμμία σχέση... Κάτι φτιαγμένο στο πόδι θα'ναι, αφού αποτελεί τμήμα πρωινάδικου (και μάλιστα της ξανθιάς γραμματέως-Ρούλας μπρρρρ!!... :cry: )

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Soulman:Με το κλειδι στο χερι (με την αγριοφωναρα του Μπονατσου)

Να'σαι καλά βρε Mod!! Δεν θα το θυμόμουνα με τίποτα!!! Νομίζω ότι σ'αυτό το παιχνίδι είχε βγεί και το γνωστό "Πάααμε!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pan82 (13th December 2003, 03:29 )

 

Τελικά το βρήκα το παιχνίδι είναι το Brainiest ή αλλιώς ο Εξυπνότερος! Στο παιχνίδι λαμβάνουν συμμετοχή ομάδες από διάφορους επαγγελματικούς κλάδους που θα συναγωνίζονται η μία την άλλη σε ερωτήσεις γενικών γνώσεων μέχρι να προκύψει ο εξυπνότερος!

 

Άσχετο σχόλιο:

Kαταχρηστικό το όνομα του παιχνιδιού! :!:

Δεν είσαι εξυπνότερος από κάποιον επειδή ξέρεις 5-10 πράγματα παραπάνω! Απλά έχει περισσότερες γνώσεις! :rolleyes:

Εκτός αν το παιχνίδι έχει και γρίφους μέσα ή ερωτήσεις που απαιτούν ευστροφία και συνδυαστική σκέψη... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Μπορεί να ειναι παλιο το θέμα, αλλά εαν ψήφιζα 2 από αυτα θα ηταν:

Ποιος Θέλει να Γίνει Εκατομμυριούχος

Θησαυροφυλάκιο

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 12 years later...

Ξεθαβω αυτο το αρχαιο θεμα προκειμενου να εχουμε μια χαλαρη κουβεντα σχετικα με τα φετινα τηλεπαιχνιδια,μιας και φετος εχουμε 9 διαφορετικα τηλεπαιχνιδια,χρονια εχουμε να δουμε τοσα πολλα μεσα σε μια σεζον:

Ant1-Ρουκ ζουκ,Still standing

Skai-Guess my age,Boom,Ο πιο αδυναμος κρικος

Star-Ο τροχος της τυχης

Alpha-Πανω-κατω,Divided(ξεκιναει την επομενη εβδομαδα)

Open-Ενας για ολους

Ακομη,περιμενουμε στο Β'μισο της σεζον και την επιστροφη του Super deal

 

Εγω απο ολα αυτα παρακουλουθω περισσοτερο το πανω-κατω και τον "πιο αδυναμο κρικο".Kαι τα 2 βλεπονται αρκετα ευχαριστα και εμπλουτιζεις και τις εγκυκλοπαιδικες σου γνωσεις.Οι παρουσιαστες τους πιστευω οτι εχουν ταιριαξει γαντι με τα συγκεκρειμενα concept.

 

To guess my age ,αν και μου αρεσει ο Λιαγκας σαν παρουσιαστης,το concept το βρισκω πολυ βαρετο και αδιαφορο.

 

Τροχος και Ρουκ ζουκ πιστευω εχουν κουρασει τοσα χρονια,καλυτερα να ειχαν αντικατασταθει απο αλλα παιχνιδια.

 

Το Boom ειναι καλο concept,αλλα ο παρουσιαστης πολυ αδιαφορος και βαρετος,και αρκετες φορες δεν ξερω γιατι αλλα το παιχνιδι μου δινει την εντυπωση του στημενου.

 

Το still standing ειναι δυνατο concept,αλλα δεν το βλεπω ποτε γιατι το παρουσιαζει η εμετικη μπεκατορου.Δεν αντεχω να την βλεπω ουτε για 5 λεπτα.

 

Το "ενας για ολους" δεν το εχω δει αλλα κρινοντας απο την τηλεθεαση,μαλλον προκειται για πατατα.

 

Εσεις ποια βρισκετε πιο ενδιαφεροντα?Εχετε συμμετασχει ή εχετε σκεφτει να λαβετε μερος σε καποιο απο αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Ξεθαβω αυτο το αρχαιο θεμα προκειμενου να εχουμε μια χαλαρη κουβεντα σχετικα με τα φετινα τηλεπαιχνιδια,μιας και φετος εχουμε 9 διαφορετικα τηλεπαιχνιδια,χρονια εχουμε να δουμε τοσα πολλα μεσα σε μια σεζον:

Ant1-Ρουκ ζουκ,Still standing

Skai-Guess my age,Boom,Ο πιο αδυναμος κρικος

Star-Ο τροχος της τυχης

Alpha-Πανω-κατω,Divided(ξεκιναει την επομενη εβδομαδα)

Open-Ενας για ολους

Ακομη,περιμενουμε στο Β'μισο της σεζον και την επιστροφη του Super deal

 

Εγω απο ολα αυτα παρακουλουθω περισσοτερο το πανω-κατω και τον "πιο αδυναμο κρικο".Kαι τα 2 βλεπονται αρκετα ευχαριστα και εμπλουτιζεις και τις εγκυκλοπαιδικες σου γνωσεις.Οι παρουσιαστες τους πιστευω οτι εχουν ταιριαξει γαντι με τα συγκεκρειμενα concept.

 

To guess my age ,αν και μου αρεσει ο Λιαγκας σαν παρουσιαστης,το concept το βρισκω πολυ βαρετο και αδιαφορο.

 

Τροχος και Ρουκ ζουκ πιστευω εχουν κουρασει τοσα χρονια,καλυτερα να ειχαν αντικατασταθει απο αλλα παιχνιδια.

 

Το Boom ειναι καλο concept,αλλα ο παρουσιαστης πολυ αδιαφορος και βαρετος,και αρκετες φορες δεν ξερω γιατι αλλα το παιχνιδι μου δινει την εντυπωση του στημενου.

 

Το still standing ειναι δυνατο concept,αλλα δεν το βλεπω ποτε γιατι το παρουσιαζει η εμετικη μπεκατορου.Δεν αντεχω να την βλεπω ουτε για 5 λεπτα.

 

Το "ενας για ολους" δεν το εχω δει αλλα κρινοντας απο την τηλεθεαση,μαλλον προκειται για πατατα.

 

Εσεις ποια βρισκετε πιο ενδιαφεροντα?Εχετε συμμετασχει ή εχετε σκεφτει να λαβετε μερος σε καποιο απο αυτα?

 

Θυμάμαι επίσης φίλε, μιας και είπατε για Αδύναμο Κρίκο, που το παρουσίαζε η Ακρίτα στο MEGA, και το σατύριζε με τον καυστικό του τρόπο ο Μητσικώστας, όταν είχε την εκπομπή του στο ALTER.

Επίσης, μιας και μιλήσατε για τον Λιάγκα, θυμάστε πότε ήταν η πρώτη φορά που τον είδατε στο γυαλί;

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα παιχνίδια είναι χαλια.

Αν ήταν να επιλέξω ένα, αυτό θα ήταν το Ρουκ Ζουκ.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθω rouk zouk και λιγο τροχο της τυχης και still standing. Απο τα υπολοιπα ειδα μια φορα αυτο με τις ηλικιες ηταν αθλιο και ενα με τον Σακη νεο και αυτο. Δεν μου αρεσαν καθολου.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μιας και μιλήσατε για τον Λιάγκα, θυμάστε πότε ήταν η πρώτη φορά που τον είδατε στο γυαλί;

 

Η πρωτη εμφανιση του Λιαγκα ηταν νομιζω καπου στις αρχες της δεκαετιας του 2000 που εκφωνουσε τοτε τις ειδησεις στο Star.Το πρωτο τηλεπαιχνιδι που παρουσιασε ηταν το 50-50 στο mega το 2008

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη εμφανιση του Λιαγκα ηταν νομιζω καπου στις αρχες της δεκαετιας του 2000 που εκφωνουσε τοτε τις ειδησεις στο Star.Το πρωτο τηλεπαιχνιδι που παρουσιασε ηταν το 50-50 στο mega το 2008

 

Στο STAR ήρθε όταν ο Μαλέλης ανέλαβε την θέση την Δ/νση Ενημέρωσης το 2002, με τα γνωστά αποτελέσματα στην πορεία των ετών από πλευράς θεματολογίας και γενικότερα του προφίλ του σταθμού, κάτι που κράτησε μέχρι το 2013, με την διαφορά ότι πέντε χρόνια πριν από εκείνη την χρονιά, ο ίδιος ο Λιάγκας αποχώρησε από το κανάλι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όλα τα παιχνίδια είναι χαλια.

Αν ήταν να επιλέξω ένα, αυτό θα ήταν το Ρουκ Ζουκ.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Ναι, γιατί παιζόταν παλαιότερα στο MEGA την περίοδο 1994-1997 με παρουσιάστρια την Μαίρη Μηλιαρέση αν θυμάστε.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι τα τηλεπαιχνιδια εχουν χαλασει αρκετα την τελευταια δεκαετια σε σχεση με παλια.Τα ποσα των επαθλων εχουν πεσει αρκετα και τα περισσοτερα καινουρια concepts ειναι ακρως βαρετα.Ακομα και το rouk-zouk παρ'ολο που αποτελει remake παλιου τηλεπαιχνιδιου,αυτη η νεα εκμοντερνισμενη εκδοση(με παντομιμες,tablets κτλ) δεν μου αρεσει καθολου.Αντιθετα,ο τροχος και ο πιο αδυναμος κρικος διατηρουν αναλλοιωτο το ιδιο concept που ειχαν παλια.
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...