Jump to content

iPhone 15 Pro Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

11 ώρες πριν, Tasos19s said:

Έχει iPhone 12 έστω με 250€ 

Γιατί δεν είναι καλή η σύγκριση; 
Εγώ είχα iPhone XS Max και iPhone 15 

Τελικα κράτησα το iPhone XS Max για τους δικούς μου λόγους 

Δεν έχει και τίποτα διαφορες σημαντικές μην νομίζεις 

Ένα 5G, μια πιο φωτεινή οθόνη 

Τετοια πράγματα. Σιγά 

Δηλαδή έχει s23 ultra, θα πάρει το iPhone 12 και θα βγάλει ασφαλή συμπεράσματα; Δεν το νομίζω. 

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 hour ago, montoya_42 said:

Δηλαδή έχει s23 ultra, θα πάρει το iPhone 12 και θα βγάλει ασφαλή συμπεράσματα; Δεν το νομίζω. 

Σαφώς 

Δεν θέλει να δει την κάμερα 

Το λειτουργικό θέλει να δει 

Το iCloud, το iMessage, τον συγχρονισμό με το iTunes, τον safari με το Adblock τέτοια πράγματα που είναι ίδια είδε στο iPhone X είτε στο 15 pro max 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Tasos19s said:

Σαφώς 

Δεν θέλει να δει την κάμερα 

Το λειτουργικό θέλει να δει 

Το iCloud, το iMessage, τον συγχρονισμό με το iTunes, τον safari με το Adblock τέτοια πράγματα που είναι ίδια είδε στο iPhone X είτε στο 15 pro max 

Φίλε μου θα πρέπει να ζήσει με αυτό το κινητό ως πρώτο για ας πούμε 1 μήνα. Αν σου λείπει πχ η κάμερα κάτι θα σε χαλάει. Όπως και η ταχύτητα..... Αλλά σε κάθε περίπτωση, το να πάρει ένα 14pm για 1 μήνα και να το πουλήσει σε 1 μήνα, δεν θα χάσει καθόλου χρήματα. Οπότε γιατί να μπλέξει με μικρές οθόνες (προερχόμενος από s23u είναι τεράστιο σοκ που θα ακυρώσεις την συσκευή ακόμη κι αν ξέρει πως αλλά πράγματα πρέπει να τσεκάρει). 

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, gsa1967 said:

widget υπάρχουν στο ios? η βαζω απλα την εφαρμογη στην επιφανεια ?

Τίποτα. Τραβάς και την εξωτερική κεραία για να πιάνει σήμα. :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gsa1967 said:

widget υπάρχουν στο ios? η βαζω απλα την εφαρμογη στην επιφανεια ?

 

 

Εννοειται υπαρχουν. Κράτα πατημενο το δαχτυλο στην αρχικη οθόνη και μετα πάτα το + που θα βγεί πανω αριστερά.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, koutsis said:

Εννοειται υπαρχουν. Κράτα πατημενο το δαχτυλο στην αρχικη οθόνη και μετα πάτα το + που θα βγεί πανω αριστερά.

σε ευχαριστω. 

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το κινητό το έκαναν δώρο στον γιο μου αγορασμένο από εξωτερικό Ευρώπη.πριν περίπου χρόνο δεν μας είχαν δώσει όμως  απόδειξη. εάν χρειαστεί να το πάμε πχ για αλλαγή μπαταρίας γίνεται τα επίσημα καταστήματα της apple να δουν πότε αγοράστηκε με το imei του; 

και γενικά αλλαγή μπαταρίας κάνουν άμα είναι στην εγγύηση; 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, ilka71 said:

παιδιά το κινητό το έκαναν δώρο στον γιο μου αγορασμένο από εξωτερικό Ευρώπη.πριν περίπου χρόνο δεν μας είχαν δώσει όμως  απόδειξη. εάν χρειαστεί να το πάμε πχ για αλλαγή μπαταρίας γίνεται τα επίσημα καταστήματα της apple να δουν πότε αγοράστηκε με το imei του; 

και γενικά αλλαγή μπαταρίας κάνουν άμα είναι στην εγγύηση; 

Δεν νομίζω ότι έχει σχέση η εγγύηση με την αλλαγή μπαταρίας 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Tasos19s said:

Δεν νομίζω ότι έχει σχέση η εγγύηση με την αλλαγή μπαταρίας 

 

γενικά πχ εάν θέλουμε να το πουλήσουμε φαίνεται σε κατάστημα της apple οτι έχει εγγύηση ακόμα κλπ; 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, ilka71 said:

γενικά πχ εάν θέλουμε να το πουλήσουμε φαίνεται σε κατάστημα της apple οτι έχει εγγύηση ακόμα κλπ; 

η εγγύηση της apple ειναι ένας χρονος και δεν χρειάζεται απόδειξη, το βλέπουν απο το IMEI. Αν πέρασε ένας χρόνος δεν υπαρχει εγγύηση.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, koutsis said:

η εγγύηση της apple ειναι ένας χρονος και δεν χρειάζεται απόδειξη, το βλέπουν απο το IMEI. Αν πέρασε ένας χρόνος δεν υπαρχει εγγύηση.

διετής εγγύηση δεν υπάρχει; 

εντός εγγύησης γίνεται δωρεάν αλλαγή μπαταρίας εάν έχει πέσει η υγεία της αρκετά; 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ilka71 said:

διετής εγγύηση δεν υπάρχει; 

εντός εγγύησης γίνεται δωρεάν αλλαγή μπαταρίας εάν έχει πέσει η υγεία της αρκετά; 

Δεν υπάρχει διετής εγγύηση χωρίς απόδειξη, οχι.

Μπαταρία γίνεται αλλαγή εντός εγγύησης αν πέσει η υγεία κάτω απο 80% τον πρωτο χρόνο.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2024 at 9:52 ΜΜ, montoya_42 said:

Συμφωνώ 100% για το face Id αλλά αυτό με την ευκολία μπορείς να μου το εξηγήσεις; Το κάνεις πιο εύκολα στο ios;

Γνώμη μου πάντα, αυτό είναι λάθος. Να πάρει iphone των 200€ για δοκιμή;  Ποιο μοντέλο;  8s plus (αντε x); Και τι θα καταλάβει με αυτό; Το καλύτερο είναι να πάρει ένα μεταχειρισμένο 14pm ή 15pm κι αν δεν του αρέσει, το πουλάει και παίρνει τα λεφτά του. Αντε να χάσει και κάποια ψιλά.

Αν όμως δεν πάρει ένα όντως δυνατό iphone τότε η σύγκριση θα είναι εντελώς άκυρη και εννοείται με λανθασμένα συμπεράσματα. 

Για το πρώτο ερώτημα, εκεί όπου υπερτερεί η υλοποίηση της Apple, είναι ότι πάντοτε η αναγνώριση θα λειτουργήσει, δεν θα σε αφήσει ξεκρεμαστο, ακόμα και σε πίσσα σκοτάδι θα ξεκλειδώσει. 

Στα 200€, ίσως και λίγα παραπάνω, μπορεί να βρει το 12αρι το απλό και είναι αρκετά αντιπροσωπευτικό καθώς, πολλά πράγματα που καθιερώθηκαν σε αυτό το μοντέλο, υιοθετήθηκαν και στα επόμενα επομένως, στην πράξη, δεν θα χάσεις και πάρα πολλά πράγματα, θα έχεις μια εμπειρία αρκετά παρόμοια με τα επόμενα μοντέλα, με εξαίρεση το 15αρι, εκεί, αλλάζουν αρκετά τα πράγματα, μέχρι και το 14αρι όμως, αλλαγές ριζικές δεν θα βρεις. Εφόσον πρόκειται για πείραμα, πιστεύω το 12αρι είναι μια πολύ καλή και οικονομική εναλλακτική, οτιδήποτε πιο πίσω, άστο, πιο κοντά σε αίσθηση με τα επόμενα μοντέλα, είναι το 12αρι, οτιδήποτε πιο πίσω, είναι άλλη φιλοσοφία....

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως η εγγύηση δεν αναφέρεται μέσα στις ρυθμίσεις--> πληροφορίες;

Edited by Kostas_Ts_86
Link to comment
Share on other sites

κατεβασα το 3utools

επικοινωνια με το τηλ οκ. Προσθετω στο τηλεφωνο ενα φακελο με αρχεια word. Τον βλεπω στο utools το περασε μεσα. Πως μπορω να τον βρω στο τηλεφωνο? Ειναι στο γενικο File System

Η γενικα αν αποθηκευσω καποιο ταραγουδι η κατι αλλο που τα περναει? πως τα βρισκω?

 

Edited by gsa1967
Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2024 at 2:28 ΜΜ, alelo said:

Αγορά από Amazon 2 χρόνια εγγύηση έχει ;

Ναι απλά μιλάς με το αμαζον αν την χρειαστείς

11 ώρες πριν, gsa1967 said:

κατεβασα το 3utools

επικοινωνια με το τηλ οκ. Προσθετω στο τηλεφωνο ενα φακελο με αρχεια word. Τον βλεπω στο utools το περασε μεσα. Πως μπορω να τον βρω στο τηλεφωνο? Ειναι στο γενικο File System

Η γενικα αν αποθηκευσω καποιο ταραγουδι η κατι αλλο που τα περναει? πως τα βρισκω?

 

Νέος στο iphone E?

Τα τραγούδια θα πρέπει να περαστούν στη μουσική και θα τα βρεις εκεί. Αν τα περάσεις σε άλλα ν φάκελο δε θα τα βρεις ποτέ (τουλάχιστον μια φορά την πάτησα και εμαθα-αν άλλαξε κατι πάνω σε αυτό ας μας ενημερωσουν οι γνώστες) 

Για αρχεία κλπ κάνε ένα φάκελο ή χρησιμοποίησε κάποιον απ' τους υπάρχοντες και περνά τα εκεί. 

 

Αυτό που κάνεις δηλαδή στο android με  copy paste και δημιουργία φακέλων όπου γουστάρεις ξέχασε το 🤣

Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2024 at 2:48 ΜΜ, tsimisde said:

Για το πρώτο ερώτημα, εκεί όπου υπερτερεί η υλοποίηση της Apple, είναι ότι πάντοτε η αναγνώριση θα λειτουργήσει, δεν θα σε αφήσει ξεκρεμαστο, ακόμα και σε πίσσα σκοτάδι θα ξεκλειδώσει. 

Στα 200€, ίσως και λίγα παραπάνω, μπορεί να βρει το 12αρι το απλό και είναι αρκετά αντιπροσωπευτικό καθώς, πολλά πράγματα που καθιερώθηκαν σε αυτό το μοντέλο, υιοθετήθηκαν και στα επόμενα επομένως, στην πράξη, δεν θα χάσεις και πάρα πολλά πράγματα, θα έχεις μια εμπειρία αρκετά παρόμοια με τα επόμενα μοντέλα, με εξαίρεση το 15αρι, εκεί, αλλάζουν αρκετά τα πράγματα, μέχρι και το 14αρι όμως, αλλαγές ριζικές δεν θα βρεις. Εφόσον πρόκειται για πείραμα, πιστεύω το 12αρι είναι μια πολύ καλή και οικονομική εναλλακτική, οτιδήποτε πιο πίσω, άστο, πιο κοντά σε αίσθηση με τα επόμενα μοντέλα, είναι το 12αρι, οτιδήποτε πιο πίσω, είναι άλλη φιλοσοφία....

Και ξαναρωτάω. Αν πχ πάρει ένα μεταχειρισμένο 14pm, το κρατήσει 1 μήνα και δεν του κάνει, πόσο θα χάσει αν το πουλήσει;;;;  Το πιο πιθανό ΤΊΠΟΤΑ. Οπότε γιατί να δοκιμάσει με 12αρ και μετά να σκέφτεται πως ίσως δεν του άρεσε το iPhone επειδή πήρε ένα παλιό μοντέλο; Ειδικά αν μιλάμε για 12 και όχι 12pm εγώ θα το πετούσα την άλλη μέρα λόγω αστεία σε μέγεθος οθόνης....... 

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι φρέσκος και απ' όσο κατάλαβα θέλει απλά να δοκιμάσει τι εστί iPhone, γι'αυτό πρότεινα το 12αρι που είναι και οικονομική εναλλακτική. Με τα χρήματα του ο καθένας κάνει ότι θέλει, προφανώς δεν θα χάσει και πολλά αν πει ότι στο μήνα πάνω το πουλάει, προσωπικά μιλώντας όμως, αν επρόκειτο να δοκιμάσω/πειραματιστώ, θα επέλεγα την πιο οικονομική πρόταση, για να μην κλαίω μετά τα λεφτά μου, αν τυχόν δεν μου αρέσει η επιλογή. 

Εκτός αν τόσο επιθυμεί τα χαρακτηριστικά που έχει ένα Pro Max μοντέλο (μεγαλύτερη οθόνη, τρίτη κάμερα κτλ) οπότε η επιλογή είναι μονόδρομος....

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, montoya_42 said:

Και ξαναρωτάω. Αν πχ πάρει ένα μεταχειρισμένο 14pm, το κρατήσει 1 μήνα και δεν του κάνει, πόσο θα χάσει αν το πουλήσει;;;;  Το πιο πιθανό ΤΊΠΟΤΑ. Οπότε γιατί να δοκιμάσει με 12αρ και μετά να σκέφτεται πως ίσως δεν του άρεσε το iPhone επειδή πήρε ένα παλιό μοντέλο; Ειδικά αν μιλάμε για 12 και όχι 12pm εγώ θα το πετούσα την άλλη μέρα λόγω αστεία σε μέγεθος οθόνης....... 

γιατί θα πρέπει να δώσει 900€ και μετά αν δεν του αρέσει να περιμένει να τα πάρει πίσω

αλλιώς θα δώσει 250€ και θα πρέπει να περιμένει να τα πάρει πίσω 

τι είναι προτιμότερο;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Γενικά για να καταλάβεις τις λειτουργίες ενός iphone  πρέπει να το έχεις και να το ψάχνεις πάνω από 5 μήνες , και μόνο τότε θα έχεις μια άποψη λειτουργικού. Εγώ που γενικά τα ψάχνω πολύ σχεδόν καινούριος στο iphone και μετά από 5 μήνες ακόμα ανακαλύπτω πράγματα .

Edited by stefanidisg
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, stefanidisg said:

Γενικά για να καταλάβεις τις λειτουργίες ενός iphone  πρέπει να το έχεις και να το ψάχνεις πάνω από 5 μήνες , και μόνο τότε θα έχεις μια άποψη λειτουργικού. Εγώ που γενικά τα ψάχνω πολύ σχεδόν καινούριος στο iphone και μετά από 5 μήνες ακόμα ανακαλύπτω πράγματα .

Αυτό δεν τελειώνει ποτέ γιατί βγαίνουν αναβαθμίσεις και προσθέτουν πράγματα Εγώ πχ δεν ξέρω να χρησιμοποιώ shortcuts 

Δεν χρησιμοποιώ widgets 

Δεν χρησιμοποιώ πολλά πράγματα που έχουν προστεθεί εδώ και 1-2 ίσως και παραπάνω χρόνια 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Βάσει προσωπικής εμπειρίας θα σας πω, προερχόμουν από Samsung Note 10+, η πρώτη μου επαφή με iPhone ήταν με το 11άρι που μου χάρισε ένας φίλος που πήγε σε επόμενο μοντέλο. Το κράτησα ένα μήνα και το έδωσα πίσω, καθώς δεν έδειξε να με καλύπτει σε αυτά που ήθελα. Η επόμενη μετάβαση μου ήταν στο 14 pro max που μας έδωσαν στη δουλειά και αναγκαστικά έπρεπε να το χρησιμοποιήσω. Πάλι η εμπειρία δεν ήταν ευχάριστη. Λίγους μήνες μετά, πήρε την αναβάθμιση σε iOS 17, όπου, ήρθε πιο κοντά στις δικές μου ανάγκες, ή το είχα ήδη συνηθίσει και απλά με την αναβάθμιση έδειξε να καλύπτει τα κενά που υπήρχαν στις δικές μου ανάγκες (π.χ. το log των πρόσφατων κλήσεων να είναι πάνω από 100). 
Όπως και να έχει, η εμπειρία χρήσης, ήταν κοντά και στα δύο, και την εικόνα του λειτουργικού την είχα και με τις δύο συσκευές. η διαφορά στην ταχύτητα ήταν αμελητέα σε πραγματικές συνθήκες χρήσης βάσει των αναγκών μου. Σίγουρα το 14 pro max είχε κλάσεις ανώτερη οθόνη, πιο κοντά σε αυτή που είχα συνηθίσει, το θέμα όμως είναι ότι αν θες να συγκρίνεις ταχύτητες και επιδόσεις σε benchmark θα πρέπει να πας σε κάτι κοντά σε αυτό που αντικαθιστάς (π.χ. flagship με flagship). Αν τώρα αφορά το λειτουργικό, και το κατά πόσο σε εξυπηρετεί και σε ικανοποιεί, μπορείς να έχεις εικόνα και με ένα πιο παλιό μοντέλο, το μόνο σίγουρο είναι, ότι θέλει χρόνο, γιατί εγω χρειάστηκα ένα εξάμηνο για να φύγει το Android από το DNA μου. Πλέον μπορώ να πω, ότι έχω μυηθεί στη φιλοσοφία της apple και τελικά έχω γίνει οριακά φανατικός, καθώς δεν είμαι διατεθειμένος να επιστρέψω στο android.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι είχα ξεκινήσει κι εγώ. Αρχικά με iPad, στην πορεία όμως, είπα να ασχοληθώ και με iPhone οπότε, έψαχνα κάτι σχετικά οικονομικό για να αποκτήσω τη σχετική εμπειρία και κυρίως, να δω αν μου κάνει. Για ένα εξάμηνο, ήμουν αποκλειστικά χρήστης iOS σε κινητό & τάμπλετ, για κάποιο λόγο, έφαγα τη φλασιά να επιστρέψω σε Android κινητό, επειδή ένιωσα κάπου περιορισμένος. 

Στην πορεία όμως, αντιλήφθηκα ότι τελικά οι όποιοι περιορισμοί του iOS, δεν με επηρεάζουν καθόλου με βάση τη χρήση που κάνω, καλύπτομαι και με το παραπάνω. Συν τοις άλλοις, πολλές φορές μου την έσπασε το Android με bug, κολλήματα, υπερθερμανσεις κτλ επομένως, αποφάσισα να επιστρέψω σε iOS όπου δεν είχα τέτοια κολλήματα. 

Να αναφέρω ότι χρησιμοποιώ απλό μοντέλο και δεν ένιωσα κάτι να μου λείπει σε ισχύ, ταχύτητα, χρήση, λειτουργίες κτλ, ίσως πρόκειται για προσωπικά θέλω και δεν ένιωσα κάποια απουσία, για κάποιον που αναζητά συγκεκριμένα πράγματα, εκεί αλλάζει η δουλειά....

6 ώρες πριν, Tasos19s said:

γιατί θα πρέπει να δώσει 900€ και μετά αν δεν του αρέσει να περιμένει να τα πάρει πίσω

αλλιώς θα δώσει 250€ και θα πρέπει να περιμένει να τα πάρει πίσω 

τι είναι προτιμότερο;

Με αυτό ακριβώς το σκεπτικό είχα στραφεί στο απλό 12αρι πέρυσι που το πήρα. Δεν ήταν κελεπουρι τιμή ως καινούργιο (ένα 700αρι), δεν ήθελα όμως να τα σκάσω στο τελευταίο μοντέλο, για κάτι το οποίο δεν ήξερα αν θα κρατήσω η αν θα διώξω σε ανύποπτο χρόνο οπότε, δεν ήθελα να έχω μεγάλη χασούρα, στην τελική, από 700, ακόμα και μισοτιμης να το εδιωχνα, δεν θα ήταν μεγάλη η οικονομική απώλεια συγκριτικά με την αξία του. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...