Jump to content

Poco F5 / F5 pro


fufutos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, p_k said:

Το sim registration service παίζει κάποιο σημαντικό ρόλο στη λειτουργία της συσκευής;

Εγώ το χρειάζομαι για να κάνω backup κάποια sms για τη δουλειά μου, αλλά γενικά το τηλέφωνο παίζει και χωρίς αυτό. Βγάζει μια ενοχλητική ειδοποίηση για το σφάλμα βέβαια κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση το κινητό....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

5 minutes ago, n2700177 said:

Εγώ το χρειάζομαι για να κάνω backup κάποια sms για τη δουλειά μου, αλλά γενικά το τηλέφωνο παίζει και χωρίς αυτό. Βγάζει μια ενοχλητική ειδοποίηση για το σφάλμα βέβαια κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση το κινητό....

Σε εμένα βγάζει αυτό το μήνυμα, χωρίς καμία επίπτωση στη λειτουργία της συσκευής. Όλα δουλεύουν σωστά, η σιμ είναι ολοκαίνουργια, γενικά κανένα πρόβλημα.

 

Screenshot_2024-04-02-16-30-08-419_com.xiaomi.account.jpg

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά γράφετε και με βλέπω να μενω στο miui 14 όσο μπορώ! Ίσως τελικά αυτός είναι ο λόγος που καθυστερούν να το φέρουν επίσημα ως αναβάθμιση...Να έχουν καταλάβει ότι έχει πολλα bugs και να κανουν το κοροιδο μεχρι να βγει το f6

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε την επίσημη αναβάθμιση 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι ως κάτοχος της εν λόγω συσκευής, σίγουρα πάντως, επειδή έζησα τη μετάβαση από MIUI 14 σε HyperOS, πραγματικά μην τρελαίνεστε, δεν χάνετε κάτι το ριζοσπαστικό η μάλλον, δεν είναι τόσο χαοτική η αλλαγή όσο φαντάζεστε. Είναι αλλαγές οι οποίες είναι πιο διακριτικες και τις καταλαβαίνετε κατά τη χρήση (πιο smooth μεταβάσεις & animations, αυτονομία μπαταρίας κτλ).

 

Είναι μια φυσική εξέλιξη του MIUI, προσωπικά μιλώντας, δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με το MIUI όπως αναφέρουν κάποιοι επομένως, δεν έκανα αμάν και πως να το ξεφορτωθώ, δεν θα έλεγα ότι είναι και εντελώς χάλια με το HyperOS, όπως αναφέρουν κάποιοι άλλοι, δεν είναι όμως η σούπερ ντουπερ ουαου αλλαγή, γενικά, είμαι κάπου στο ενδιάμεσο, ούτε κρύο, ούτε ζέστη με το HyperOS.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, tsimisde said:

Όχι ως κάτοχος της εν λόγω συσκευής, σίγουρα πάντως, επειδή έζησα τη μετάβαση από MIUI 14 σε HyperOS, πραγματικά μην τρελαίνεστε, δεν χάνετε κάτι το ριζοσπαστικό η μάλλον, δεν είναι τόσο χαοτική η αλλαγή όσο φαντάζεστε. Είναι αλλαγές οι οποίες είναι πιο διακριτικες και τις καταλαβαίνετε κατά τη χρήση (πιο smooth μεταβάσεις & animations, αυτονομία μπαταρίας κτλ).

 

Είναι μια φυσική εξέλιξη του MIUI, προσωπικά μιλώντας, δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με το MIUI όπως αναφέρουν κάποιοι επομένως, δεν έκανα αμάν και πως να το ξεφορτωθώ, δεν θα έλεγα ότι είναι και εντελώς χάλια με το HyperOS, όπως αναφέρουν κάποιοι άλλοι, δεν είναι όμως η σούπερ ντουπερ ουαου αλλαγή, γενικά, είμαι κάπου στο ενδιάμεσο, ούτε κρύο, ούτε ζέστη με το HyperOS.

Αυτό με την αυτονομία μπαταρίας τι εννοείς γιατί μάλλον εδώ έχουμε διαφορετική άποψη ως επί το πλείστον... Είναι πολύ χειρότερη από την 14...ξεκάθαρα, η τελευταία 14 ήταν μια χαρά πεφταμε για ύπνο και νιώθαμε άσχημα που το βάζαμε να φορτίσει επειδή είχαμε αλλά 40% τώρα πριν τον ύπνο και σου γράφω ακριβώς αυτή την στιγμή έχω 12%..

Εγώ το τηλ το πήρα Δεκέμβριο είχα απευθείας την τελευταία 14.0.9 και μέσα σε ούτε 1, 5 μήνα πήρα την hyperos και φυσικά δεν θεώρησα λογικό να κάνω hard reset, να ητνα το τηλ από το Μάιο ζορισμένο με χίλια δυο να το κάνω...κάτι μάλλον δεν πάει καλά 

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2024 at 11:27 ΜΜ, tsimisde said:

Είναι αλλαγές οι οποίες είναι πιο διακριτικες και τις καταλαβαίνετε κατά τη χρήση (πιο smooth μεταβάσεις & animations, αυτονομία μπαταρίας κτλ).

Απολυτως τιποτα καλυτερο δεν εχει το Hyper Os απο το MIUI που ειχε. Ουτε πιο smooth ειναι , ουτε φυσικα καλυτερη διαχειριση μπαταριας. Το τηλεφωνο θελει φορτιση το απογευμα, και απο τοτε που πηγε σε Hyper Os , τρωει και κολληματα. Αναμφισβητα ειναι πιο αργο στην χρηση.

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, καταρχήν, δεν είμαι κάτοχος του F5, έχω το Redmi Note 13 Pro Plus, παρόλα αυτά, σε θέμα λογισμικού, δεν διαφέρουν και πολλά επομένως, υπάρχουν κάποιες κοινές αναφορές. 

Παρόλα αυτά, δεν αποκλείεται από συσκευή σε συσκευή να διαφέρει η εμπειρία χρήσης. Φερ' ειπείν, σε ένα Poco που είναι πύραυλος, μπορεί να φανεί η διαφορά στην ταχύτητα, ειδικά αν έχει γίνει πιο αργό όπως ειπώθηκε. Όσον αφορά την αυτονομία, η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καταλάβει ακόμα αν υπάρχει διαφορά, αν υπάρχει βελτίωση η επιδείνωση, είναι αρκετά μικρή η διαφορά και δεν μπορώ να αποφανθω με σιγουριά. 

Πάντως, είναι λυπηρό αν η αναβάθμιση χειροτερεύει την εμπειρία χρήσης, δεν κοστίζουν και λίγα χρήματα αυτές οι συσκευές, όταν ευθύς εξαρχής, υπόσχονται για απροβλημάτιστη εμπειρία χρήσης, ειδικά για τα Poco, είναι κάπως το να προκύπτουν προβλήματα στην πορεία, αντιλαμβάνομαι την πικρία σας. 

Μακάρι να μη βρεθώ στη θέση σας, γενικά πάντως, δεν μπορώ να πω ότι έχω ενθουσιαστεί από την αναβάθμιση, περίμενα το κάτι παραπάνω αλλά, έμεινα με την όρεξη, πολύς ντόρος για το τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ με το F5 Pro δεν μπορώ να πω ότι αντιμετωπίζω θέμα με την μπαταρία. Ίσως στο τέλος της ημέρας να είχα λίγο παραπάνω αλλά δεν πέφτει στο 30%. Βέβαια η χρήση είναι κάτι σχετικό οπότε ο καθένας κρίνει για τον εαυτό του για το πως χρησιμοποιεί. Όσον αφορά το HyperOs προφανώς και είναι μια ενέργεια της Xiaomi να φτιάξει ΕΝΑ OS και να παίζουν όλα με όλα, κινητά, κάμερες, ταμπλετ, αυτοκίνητα τα πάντα. Λέμε λέμε για την apple αλλά όλοι ίδιοι θέλουν να γίνουν.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, ippotis said:

Πάντως εγώ με το F5 Pro δεν μπορώ να πω ότι αντιμετωπίζω θέμα με την μπαταρία. Ίσως στο τέλος της ημέρας να είχα λίγο παραπάνω αλλά δεν πέφτει στο 30%. Βέβαια η χρήση είναι κάτι σχετικό οπότε ο καθένας κρίνει για τον εαυτό του για το πως χρησιμοποιεί. Όσον αφορά το HyperOs προφανώς και είναι μια ενέργεια της Xiaomi να φτιάξει ΕΝΑ OS και να παίζουν όλα με όλα, κινητά, κάμερες, ταμπλετ, αυτοκίνητα τα πάντα. Λέμε λέμε για την apple αλλά όλοι ίδιοι θέλουν να γίνουν.

Είναι αυτό ακριβώς όπως το είπες όλα έγιναν για αυτό τον λόγο, νομίζω πως αν συνεχίσει με αυτό το μοτίβο πολλοί που είναι ορκισμένοι στα xiaomi θα γυρίσουν πλάτη γιατί τα μαρούλια είναι λίγα και θα στραφούν σε ποιο οικονομικά τηλ με specs δυνατά βλέπε realme όπου ακολουθεί τον ίδιο δρόμο στο ξεκίνημα της xiaomi, ελπίζω σύντομα να σώσουν την παρτίδα με την εξέλιξη της hyperos και να δούμε βελτίωση σε όλα τα επίπεδα...αλλιώς είναι μια φούσκα 

Ααααα και να σημειώσω ότι εγώ έχω βγάλει και πόσα σκουπίδια με adb απο την συσκευή που θα τραβούσαν πόρους 

Edited by KIRIS

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ζέστανε ο καιρός και η μπαταρία είναι πραγματικά για κλάματα, από το πρωί στις 0800 μέχρι τώρα με την ίδια χρήση που έκανα τόσο καιρό έχω πέσει στο 60%... Αααααα ρε xiaomi μια ζωή μαντάρα τα κάνεις 

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε ενημέρωση για 1.0.4.0 την έβαλα και από ότι είδα μπήκε σχετικά γρήγορα αλλά μόνο security patch March 2024 είχε

Link to comment
Share on other sites

την εβαλα και εγω. Το smooth που ειχε πιο παλια το τηλεφωνο γυρισε πισω. Δουλευει πολυ πιο γρηγορα απο οτι πριν. Τιποτα αλλο δεν ξερω...

 

Link to comment
Share on other sites

Άρα πλησιαζει και η ώρα να  φερουν και Ελλάδα επίσημα το νέο λειτουργικό...φανταστειτε πόσα bugs θα είχαν διαπιστώσει για να μην το έχουν παρουσιασει τόσους μήνες! Το τηλέφωνο πάντως με το miui δεν έχει τα προβλήματα κατανάλωσης μπαταρίας που αναφέρονται από αλλους! Εγω το μόνο που έχω βρει και με ενοχλεί είναι ότι ο αισθητήρας αποτυπώματος στα πλάγια μερικές φορές δεν λειτουργεί. Ειδικά με ελαφρά ιδρωμένα δάχτυλα... ίσως να φταλιει και η θήκη όμως δεν είχα τέτοιο θέμα με το παλιό f1

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μερες πήρα για την συζυγο το redmi note 13 pro 5g 12/512. Μία μέρα μετά ήρθε ενημέρωση για hyperos! Θα το κάνω το ΣΚ αφού το ψάξω διότι με έχετε ...τρομάξει με όσα γράφετε όσοι το βάλατε πρόωρα στο δικό μας!

Link to comment
Share on other sites

Just now, spyros_s said:

Πριν λίγες μερες πήρα για την συζυγο το redmi note 13 pro 5g 12/512. Μία μέρα μετά ήρθε ενημέρωση για hyperos! Θα το κάνω το ΣΚ αφού το ψάξω διότι με έχετε ...τρομάξει με όσα γράφετε όσοι το βάλατε πρόωρα στο δικό μας!

να μην το κανεις. Δεν εχεις να κερδισεις τιποτα. Μονο να χασεις.

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, spyros_s said:

Πριν λίγες μερες πήρα για την συζυγο το redmi note 13 pro 5g 12/512. Μία μέρα μετά ήρθε ενημέρωση για hyperos! Θα το κάνω το ΣΚ αφού το ψάξω διότι με έχετε ...τρομάξει με όσα γράφετε όσοι το βάλατε πρόωρα στο δικό μας!

Εγώ στο poco f5 pro την έκανα μόλις βγήκε 

Πρόβλημα κανένα απολύτως,

Γενικά περνάω ότι αναβάθμιση βγει 

Οι τρίμηνες που βγαίνουν αφορούν κατά κόρον αναβαθμίσεις ασφαλείας και τίποτε παραπάνω 

Σε κάθε μεγάλη αναβάθμιση android κάνω και hard reset την συσκευή δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα 

4 minutes ago, andreaspana said:

να μην το κανεις. Δεν εχεις να κερδισεις τιποτα. Μονο να χασεις.

 

Τι ακριβώς έχει να χάσει με το νέο interface εξήγησε μας λίγο.

Έκανες την ενημέρωση και έχεις χάσει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, valantis_8 said:

Σε κάθε μεγάλη αναβάθμιση android κάνω και hard reset την συσκευή δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα

αυτα ειναι συστηματα Xiaomi. Δεν ειναι συστηματα σοβαρης εταιριας. Αν συμφωνησω με hard reset, μετα πρεπει να το πεταξω στην θαλασσα και να μην ξαναασχοληθω με τους γελοίους.

Link to comment
Share on other sites

Η Xiaomi δεν συνιστά hard reset μετά από αναβαθμίσεις, είτε μικρές είτε μεγάλες. Aυτές είναι εφευρέσεις των χρηστων, που πιστεύουν ότι κάνοντας επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων κερδίζουν κάτι.

Επομένως δεν υπάρχει λόγος να κάνεις.

Ποτέ δεν το συνέστησε η εταιρεία.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ δεν έκανα ποτέ hard reset και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Από το F2 Pro και τώρα με το F5 Pro πάλι δεν έχω θέμα. Με το καινούργιο λειτουργικό δεν άλλαξαν και πολλά ή τουλάχιστον εγώ δεν κατάλαβα. Για τη χρήση που το θέλω και κάνω δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα. Το μόνο που είχα ήταν στην αρχή μέχρι να στρώσει η μπαταρία γιατί την μέρα ίσα που την έβγαζε. Μετά τον μήνα όμως βγάζω και 2 μέρες (οριακά) οπότε κανένα πρόβλημα, πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Τζάμπα το αναλύουμε, όποιος έχεις miui να μείνει εκεί προς το παρόν, όποιος έβαλε hyperos να κάνει υπομονή μέχρι το καλοκαίρι όταν δώσουν διορθωτικά update, η δική μου γνώμη μετά από βίντεο που έχω δει από γνώστες είναι ότι τα έχει κάνει σαλάτα και ο λόγος είναι πως επειδή έχει βγάλει άπειρες συσκευές και το έχει δώσει στο μεγαλύτερο ποσοστό και να θέλει πρακτικά δεν θα καταφέρει να διαχειριστεί διορθωτικά σε όλες τις συσκευές λόγο του όγκου, έτσι λένε τουλάχιστον οι περισσότεροι, αν το είχε δώσει σε μετρημένες συσκευές θα μπορούσε να φτιάξει τα κακώς κείμενα...θα επαναλάβω εμένα η μπαταρία είναι για τα σκυλιά μέχρι το μεσημέρι έχω στο 22%

Και υπενθυμίζω η συσκευή είναι αγορασμένη Δεκέμβριο άρα δεν είναι λόγο παλαιότητας

Ένα σοβαρό ας πούμε θέμα τους το έστειλα και σαν αναφορά είναι ότι ενώ έχω το μεγαλύτερο μέρος εφαρμογών σε auto start off αυτές ξεκινάν στο παρασκήνιο και πάω συνέχεια από την μπαταρία και τις κλείνω παραθέτω και τηξ φώτο 

Screenshot_2024-04-24-07-55-30-163_com.miui.securitycenter.jpg

Edited by KIRIS

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, KIRIS said:

θα επαναλάβω εμένα η μπαταρία είναι για τα σκυλιά μέχρι το μεσημέρι έχω στο 22%

τραγικη κατασταση!

Link to comment
Share on other sites

Το ότι διαβάζουμε στα διάφορα νήματα για τα πολλά "προβλήματα" με τα xiaomi οφείλεται κυρίως στο ότι έχει συσκευές από χαμηλές τιμές που συνήθως τις αγοράζουν άσχετοι άνθρωποι που απλά δε ξέρουν να τις χρησιμοποιήσουν σωστά. Υπάρχει και μια άλλη κατηγορία, αυτών που κάνουν ότι "πείραγμα" μπορεί να κάνει κάποιος σε μία συσκευή και μετά διαμαρτύρονται ότι δεν λειτουργεί σωστά, ότι η xiaomi πουλάει σκουπίδια κτλ... Εγώ με xiaomi 11lite 5g NE, δηλαδή μία midrange συσκευή που ξεκίνησε με android 11 και πήρε 12, 13 και τώρα 14 Hyperos, χωρίς καμία φορά να κάνω επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις λειτουργεί το ίδιο απροβλημάτιστα όπως την πρώτη μέρα όπως πιστεύω ότι λειτουργούν και οι συσκευές όλων που ξέρουν να τις χρησιμοποιούν και δεν τις κακοποιούν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...