Jump to content

Poco F5 / F5 pro


fufutos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 335
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

14 minutes ago, gkal said:

Η αγορά του από που έγινε;

 

Απο κατάστημα, της πλατφόρμας skroutz (imob, η ονομασία).

13 minutes ago, kOsD said:

Απο κατάστημα, της πλατφόρμας skroutz (imob, η ονομασία).

Τώρα, για παράδειγμα, που το έβαλα να φορτίσει, "βαράει" 40αρια.

Link to comment
Share on other sites

Όταν φορτίζει είναι λογικό να ανεβάσει θερμοκρασία, παρακολούθησε το μερικές μέρες να δεις πως πάει. Πάντα όταν στήνουμε τηλέφωνο θέλει κάποιες μέρες να στρώσει.

Στάλθηκε από το SM-S908E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μείνει εδώ 
Update από Ιούλιο 
Ωραίος ο Φαιδων 
Ελλάδα το έχω 
Screenshot_2023-11-17-08-05-42-157_com.android.settings.thumb.jpg.f239b2f801943a482ed138e4f8bfea9c.jpg
Την τελευταία φοράς δεν έχει βγει νεότερη για την συσκευή σου, οπότε υπομονή, έχει αργήσει βέβαια φεύγει ο Νοέμβριος έπρεπε να είχε δώσει νεότερη.

Στάλθηκε από το SM-S908E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

ψάχνω αντικαταστάτη του πολύ καλού αλλά παλιού πλέον Mi10t lite

Tο κινητό αξίζει ή όχι ;

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Το πλήρωμα του χρόνου έφτασε για το δικό μου poco f1 μετά από 4,5 χρόνια που δεν έκανε κιχ παρά την κακομεταχείριση που πέρασε, να αντικατασταθεί με ένα νεώτερο μοντέλο παρόλο που ακόμα λειτουργεί άψογα! Πήρα λοιπόν το...δισέγγονο του f5 στην έκδοση που έχετε σχεδόν όλοι 12/256!!!

Με την εφαρμογή mi mover πέρασα όλες τις εφαρμογές που είχα στο παλιό και μάλλον είμαι έτοιμος για χρήση! Το μόνο που δεν κατάφερα -προφανώς από βλακεία μια και είχα συνηθίσει τον προκάτοχο- είναι στην εφαρμογή messages να καταφέρω να στέλνω μηνύματα με 160 χαρακτήρες και όχι 60! Θυμάμαι να το παθαίνω σε όλα τα κινητά που άλλαζα παλαιότερα αλλά αυτή την φορά δεν βρήκα άκρη! Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε!  (Εντυπώσεις δεν γράφω ακόμα διότι είναι νωρίς...θα το πράξω μόλις αποκτήσω λίγη εμπειρία χρήσης)

 

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις μυνηματων έχει επιλογή για χρήση απλών χαρακτήρων, πρέπει να είναι ενεργό.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...το έκανα αυτό αλλά μετά εχω το εξής θέμα: Γράφει μόνο κεφαλαία και μόνο 140 χαρακτήρες αντί για 160! Την στιγμή που στέλνω το κείμενο του sms είναι όλα όπως πρέπει: Το πρώτο γραμμα της κάθε πρότασης κεφαλαίο και τα υπόλοιπα μικρά κλπ αλλά στην αποστολή τα κάνει πάλι κεφαλαία!

 

 

Edited by spyros_s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...το έκανα αυτό αλλά μετά εχω το εξής θέμα: Γράφει μόνο κεφαλαία και μόνο 140 χαρακτήρες αντί για 160! Την στιγμή που στέλνω το κείμενο του sms είναι όλα όπως πρέπει: Το πρώτο γραμμα της κάθε πρότασης κεφαλαίο και τα υπόλοιπα μικρά κλπ αλλά στην αποστολή τα κάνει πάλι κεφαλαία!
 
 
Έτσι γίνεται αν θες μικρά χρεώνουν 2 χαρακτήρες αν σταλεί σαν UNICODE μπορείς να στείλεις με μικρά αλλά 80 χαρακτήρες περίπου ανα SMS.
Σε οποιαδήποτε πρόγραμμα ρυθμίσεις το sms για 160 χαρακτήρες, και με μικρά νά γράψεις κεφάλαια θα πανε.Δεν ισχύει στα Αγγλικά.
Βάλε το Textra να βρεις την υγεία σου.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα και καλώς σας βρήκα,μετάβαση από ΜΙ 9Τ σε F5 pro 12/512 στα 362 ευρω με αποφορολογηση στο plaisio λόγο black friday όπου το έριξε 100 ευρώ κάτω σε σχέση με το σκρουτζ και το πήρα 449 μιον το ΦΠΑ, αλλιώς δεν θα το έπαιρνα καθώς η τιμή του είναι αφταστη για το παντελόνι μου. 

Από εχθές ξεκίνησα και στήνω το τηλ επομένως θα τα λέμε αλλά αρχικά θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις στους ήδη κατόχους. 

Το app vault το βγουμε με adb blotaware? Κάποτε είχαν όλα τα φόρουμ σαν πρώτη αιτία κακής μπαταρίας και το βγάζαμε εδώ ισχύει το ίδιο? 

Και δεύτερον το μενού έχει επιλόγη να μην είναι κρυμμένες οι εφαρμογές στο συρτάρι να μην έχω συρτάρι δηλαδή και να είναι όλες στην επιφάνεια? Έφαγα τον τόπο αλλά τίποτα 

Συνεχίζω να στήνω καλώς σας βρήκα και ελπίζω να μπορώ να βοηθήσω και γω με την σειρά μου αργότερα όποιον το χρειάζεται καλημέρα. 

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

On 26/11/2023 at 9:24 ΠΜ, KIRIS said:

Καλησπέρα στην παρέα και καλώς σας βρήκα,μετάβαση από ΜΙ 9Τ σε F5 pro 12/512 στα 362 ευρω με αποφορολογηση στο plaisio λόγο black friday όπου το έριξε 100 ευρώ κάτω σε σχέση με το σκρουτζ και το πήρα 449 μιον το ΦΠΑ, αλλιώς δεν θα το έπαιρνα καθώς η τιμή του είναι αφταστη για το παντελόνι μου. 

Από εχθές ξεκίνησα και στήνω το τηλ επομένως θα τα λέμε αλλά αρχικά θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις στους ήδη κατόχους. 

Το app vault το βγουμε με adb blotaware? Κάποτε είχαν όλα τα φόρουμ σαν πρώτη αιτία κακής μπαταρίας και το βγάζαμε εδώ ισχύει το ίδιο? 

Και δεύτερον το μενού έχει επιλόγη να μην είναι κρυμμένες οι εφαρμογές στο συρτάρι να μην έχω συρτάρι δηλαδή και να είναι όλες στην επιφάνεια? Έφαγα τον τόπο αλλά τίποτα 

Συνεχίζω να στήνω καλώς σας βρήκα και ελπίζω να μπορώ να βοηθήσω και γω με την σειρά μου αργότερα όποιον το χρειάζεται καλημέρα. 

Αδερφέ μία από τα ίδια έκανα και εγώ γιατί οι εποχές είναι δύσκολες. Για το συρτάρι μάλλον πρέπει να μπει άλλος launcher από ότι είδα ψάχνοντας...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Soundwave said:

έχει διαφορές το Global απ΄ το EU? αν ναι, εικάζω πως το EU είναι καλύτερο (?)

Έχει ακουστεί ότι η Ευρωπαϊκή δεν έχει θέμα με VolTe και VoWiFi. Όλα βέβαια είναι λόττο σε αυτά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ippotis said:

Έχει ακουστεί ότι η Ευρωπαϊκή δεν έχει θέμα με VolTe και VoWiFi. Όλα βέβαια είναι λόττο σε αυτά τα πράγματα.

Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, οπότε αν θέλω το EU, θα πρέπει να βρω MPN με EU στο τέλος αντί για G που είναι μάλλον η Global έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σκέφτομαι για poco f5 μεταχειρισμένο τι να προσέξω; ειδικά σε global ή EU να λέει το κουτί; Τι πρέπει να λέει; Και κάτι άλλο ξέρουμε πόσες ενημερώσεις θα λάβει συνολικά και πόσα security updates? Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.. ΓΕΝΙΚΆ ΑΞΙΖΕΙ ΣΑΝ ΚΙΝΗΤΟ; πριν είχα nord 3 το έδωσα

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, BOOM1 said:

Καλησπέρα σκέφτομαι για poco f5 μεταχειρισμένο τι να προσέξω; ειδικά σε global ή EU να λέει το κουτί; Τι πρέπει να λέει; Και κάτι άλλο ξέρουμε πόσες ενημερώσεις θα λάβει συνολικά και πόσα security updates? Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.. ΓΕΝΙΚΆ ΑΞΙΖΕΙ ΣΑΝ ΚΙΝΗΤΟ; πριν είχα nord 3 το έδωσα

Επίσημα δεν έχουν πει κάτι συγκεκριμένο, αλλά εμπειρικά, 2 επιπλέον εκδόσεις, δλδ. 2 χρόνια (μέχρι Android 15) και 3 χρόνια security updates

Για την έκδοση, αν τελικώς καταλήξω στο F5, θα πάρω την E.

Τώρα, θα μου πεις πως θα τις ξεχωρίσεις..!

Αν δεις PN: 23049PCD8G, είναι Global (μάλλον λόγω του G στο τέλος)

Αν δεις PN: MZB0E5DEU, είναι EU

PN = Product Number

 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Soundwave said:

Επίσημα δεν έχουν πει κάτι συγκεκριμένο, αλλά εμπειρικά, 2 επιπλέον εκδόσεις, δλδ. 2 χρόνια (μέχρι Android 15) και 3 χρόνια security updates

Για την έκδοση, αν τελικώς καταλήξω στο F5, θα πάρω την E.

Τώρα, θα μου πεις πως θα τις ξεχωρίσεις..!

Αν δεις PN: 23049PCD8G, είναι Global (μάλλον λόγω του G στο τέλος)

Αν δεις PN: MZB0E5DEU, είναι EU

PN = Product Number

 

Άρα εμείς θέλουμε το EU όχι το global σωστα; ποιες είναι οι διαφορες; ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς ρώτησα παραπάνω κι ένας φίλος είπε πως η Ευρωπαϊκή δεν έχει θέμα με VolTe και VoWiFi

Επίσης, φαίνεται πως η Ευρωπαϊκή λαμβάνει πιο γρήγορα μικρά updates https://miuirom.org/phones/poco-f5

Edited by Soundwave
Link to comment
Share on other sites

Στο F5 pro που έχω αγορασμενο από Κωτσόβολος με κάρτα cosmote δεν μου βγάζει volte ενώ η ίδια κάρτα σε άλλο τηλέφωνο βγάζει 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, dim74 said:

Στο F5 pro που έχω αγορασμενο από Κωτσόβολος με κάρτα cosmote δεν μου βγάζει volte ενώ η ίδια κάρτα σε άλλο τηλέφωνο βγάζει 

κι είναι η EU version?

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, dim74 said:

Στο F5 pro που έχω αγορασμενο από Κωτσόβολος με κάρτα cosmote δεν μου βγάζει volte ενώ η ίδια κάρτα σε άλλο τηλέφωνο βγάζει 

Το volte είναι ενεργό απλά δεν εμφανίζει το σύμβολο στο μενού κατάστασης, αν σύρετε προς τα κάτω την μπάρα ενημερώσεων θα δείτε όλα τα σύμβολα που έχετε σαν ενεργές υπηρεσίες, είναι δυστυχώς ακόμα μια αλλαγή βλακεια από τις πολλές του android 13

Έχω global έκδοση cosmote

 

Screenshot_2023-12-07-20-24-52-964_com.mi.android.globallauncher-edit.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα και καλό Σαββατοκύριακο, μετά από 2 εβδομάδες από την αγορά έχουμε και λέμε τα εξής. 
Το τηλ είναι σφαίρα δεν το συζητάμε αλλά έχει καποια θέματα που ίσως εγώ δεν βρήκα λύση η έτσι είναι το miui 14 και το android 13,δεν το ξέρω επειδή προέρχομαι από το mi 9t. 
Η αυτόματη φωτεινότητα μόνο αυτόματη δεν είναι, πολύ χαμηλή στο σκοτάδι και πρέπει συνέχεια να το ανεβάζεις χείροκινητα αρκετά κουραστικό.Ενα ακόμα θέμα η επίλογη στο μενού κλήσης για ηχογράφηση, επίσης όταν δέχεσαι κλήση και είσαι στο μενού να την βγάζει σαν ενημέρωση σε μικρό παράθυρο επάνω αντί να την δείχνει σε ολόκληρη την οθόνη(φυσικά αυτό άλλους δεν τους ενοχλεί), ένα ακόμα θέμα για μένα πάντα είναι η επιλογή απενεργ οθόνης με επιλογή "ποτέ" έχει μόνο χρόνους ενώ θα ήθελα να την σβήνω εγώ, τέλος παρόλο που έφαγα ώρες και μέρες να το βρω παίρνει όλο το μενού τον χρωματισμό της εικόνας αρχικής οθόνης που ορίζεις, αυτό έχει ως αποτέλεσμα να δίνει χρώματα σε όλες τις εφαρμογές όταν τις ανοίγεις όπως και στον chrome και να σου βγάζει τα μάτια, βρήκα μια εικόνα με ψυχρά χρώματα και δείχνει με μαύρα το φόντο αλλά όταν έβαλα μια φώτο με περισσότερο πορτοκαλί το gmail το δείχνει μαυρο με πορτοκαλί που είναι πολύ κουραστικό, όσον αφορά τις εφαρμογές τύπου app vault και άλλες κουραστικες της Google τις αφαίρεσα όλες όπως με ολα τα τηλ μου με το adb και ηρέμησα, ημερολόγιο βρήκα στο μάρκετ το επίσημο παλιό της xiaomi και έβαλα, αλλά δυστυχώς κάποιες φορές δεν χτυπάει σε κάποιο συμβάν που έχω βάλει, γενικά η χρήση των εφαρμογών της Google ένα βάσανο ελπίζω στο hyper os να μην βγάζουμε τέτοιο βάσανο, κατα τα άλλα η μπαταρία χωρίς παιχνίδια και χρήση τρελή βγάζει μια μέρα αν το αφήσεις να τεντωσει στο 4% αλλιώς είσαι από το πρωί στις 0800 μέχρι τις 1800 στο 20% όπου πρέπει να συνδέσεις για φόρτιση, λείπει το επίσημο μενού των κλήσεων της xiaomi αυτό της Google είναι τραγικό...ηχειο με dolby οκ καλό αλλά η ένταση είναι κακή σε ποσότητα το mi 9t που είχα πολύ καλύτερο, το δε ακουστικό στις κλήσεις επίσης όχι ιδιαίτερα δυνατό καθαρή η ακουστική αλλά η ένταση ήθελε λίγο ακόμα, αυτά πάντα σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια, τα χρώματα οθόνης πολύ ωραία ούτε κουβέντα, σε γενικές γραμμές η μετάβαση από το mi 9t ένα τηλ που μετά από τόσα χρόνια πήγαινε ακόμα σφαίρα και ήταν σούπερ αγορά όταν το πήρα δεν σε αφήνει άφωνο και δεν αξίζει στα 550 στο σκρουτζμαγαζο πόσο μάλλον στα 600+ στα καταστήματα, εγώ έδωσα 360 πούλησα το παλιό αλλά 100 άρα στα 260, σε αυτά τα λεφτά ναι είναι κλέψιμο και τίμιο, αν η τιμή του ήταν μέχρι τα 400-450 θα ήταν vfm αλλιώς όχι, οι κάμερες ας πούμε δεν με τρέλαναν και ας έβαλα και gcam 8.9, κλείνω με την ποιότητα κατασκευής, επειδή έπιασα στα χέρια και το απλό poco f5 ναι οκ είναι καλή κατασκευή, στο χέρι σαν μαγεθος καλό, εγώ έβαλα και τζαμακι στην κάμερα που βρήκα σε καλή τιμή αλλιώς παίζεις με την φωτιά να γίνουν γρατζουνιές, και προτιμάω φυσικά το ξεκλείδωμα αποτυπώματος στην οθόνη... 
Αυτά από μένα δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι ας απολαύσουμε το τηλ και ελπίζω η αναβάθμιση σε hyper os να λύσει πολλές παθογένειες της xiaomi. 
 

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...