Jump to content

Google Apps σε Huawei smartphone; Το GBox είναι το app που θα σας λύσει τα χέρια!


MyPhone Admin
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Όλοι γνωρίζουμε τα τελευταία χρόνια τα εμπόδια που έχει συναντήσει η Huawei για να ενσωματώσει στις συσκευές της Google Services, εξαιτίας των απαγορεύσεων και των εμποδίων που έχει θέσει στον κολοσσό της τεχνολογίας η κυβέρνηση των Η.Π.Α. Όμως η Huawei έχοντας τη δυναμική μιας «υπερδύναμης» στον κόσμο της τεχνολογίας και των τηλεπικοινωνιών, δεν το έβαλε κάτω και «επένδυσε» ακόμη περισσότερο, βρίσκοντας τις λύσεις εκείνες που μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες της τεράστιας fan base της. Έτσι λοιπόν μέσω του δικού της οικοσυστήματος των Huawei Mobile Services, δημιούργησε το δικό της App Gallery, έναν dedicated χώρο όπου χιλιάδες εφαρμογές βρήκαν το «σπίτι» τους. Τα νούμερα δεν ψεύδονται και το «πείραμα» που ξεκίνησε πριν από 3 περίπου χρόνια η Huawei στέφθηκε με πλήρη επιτυχία, καθώς ήδη «μετράει» περισσότερους από 580 εκατομμύρια ενεργούς users σε μηνιαία βάση (45 εκατομμύρια βρίσκονται στην Ευρώπη).

Οι  άνθρωποι της Huawei έβαλαν τα δυνατά τους και έτσι ήδη μέσω του Huawei App Gallery, οι χρήστες των smartphones του κινεζικού κολοσσού της τεχνολογίας, μπορούν να έχουν πρόσβαση σε δεκάδες δημοφιλείς εφαρμογές που χρειάζονται στην καθημερινότητά τους. TikTok, What’s App, Viber, Instagram κ.ά., ενώ παράλληλα δεν λείπουν και applications που αφορούν αποκλειστικά το ελληνικό κοινό, όπως είναι για παράδειγμα τα τραπεζικά apps των μεγαλύτερων τραπεζών (Εθνική Τράπεζα, Τράπεζα Πειραιώς, Alpha Bank, Eurobank), παραγγελία φαγητού (e-Food, BOX), εύρεσης ΤΑΞΙ (Taxiplon), εταιρείες κινητής τηλεφωνίας (COSMOTE, Vodafone και Wind) κ.ά.

Εάν φυσικά (εύλογα) σας λείπουν οι εφαρμογές που φέρουν τη σφραγίδα της Google (όπως είναι το YouTube, το Gmail, το Google Maps, το Google Docs, το Google Drive κ.ά., η Huawei βρήκε και σε αυτό το πρόβλημα τη λύση! Πλέον όλοι οι users που επιθυμούν να απολαύσουν την απόλυτη εμπειρία των Google Services στη Huawei συσκευή τους μπορούν πολύ εύκολα πλέον με την εγκατάσταση του Gbox, ενός 3rd party app που θα σας κάνει να χειρίζεστε όλες τις Google-Based εφαρμογές εύκολα και γρήγορα σε χρόνο… dt! H εν λόγω εφαρμογή (που αποτελεί ουσιαστικά μια ακόμη πιο ευέλικτη λύση σε σύγκριση με το παλαιότερο GSpace), δεν διαθέτει διαφημίσεις και απαιτούνται ελάχιστα βήματα για την εγκατάσταση της. Αξίζει δε να σημειωθεί ότι το συγκεκριμένο application διαθέτει μια σειρά από features, καθώς διαθέτει τη δυνατότητα για προστασία της ιδιωτικότητας του χρήστη, αλλά και την ικανότητα να τρέχει πολλαπλά copies ενός συγκεκριμένου app. Μάλιστα, αξίζει να προσθέσουμε ότι το GBox δεν συγκεντρώνει κανένα προσωπικό στοιχείο του χρήστη.

Για να το κατεβάσετε το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να συνδεθείτε στο App Gallery, να κατεβάσετε το GBox και στη συνέχεια να προχωρήσετε στην ενεργοποίηση της εφαρμογής (Open). Στην εισαγωγική οθόνη που θα σας εμφανιστεί, δεν έχετε παρά να πατήσετε στην επιλογή «Agree to Privacy» και εν συνεχεία να πατήσετε πάνω στην επιλογή: «Click to Download Apps», επιλέγοντας την εφαρμογή που επιθυμείτε. Εφόσον ολοκληρωθεί το downloading ανοίξτε app και πατήστε στο Allow Permissions, κάντε το sign in στο λογαριασμό σας Google και… N’ joy! Όπως θα διαπιστώσετε η διαδικασία είναι πανεύκολη!

Χωρίς αμφιβολία, με το GBox αναμφίβολα μπορείτε να λύσετε ένα πρόβλημα που βασάνιζε μια μεγάλη μερίδα των users των Huawei devices, εύκολα και (το κυριότερο) απλά… σαν να κατεβάζετε τις εφαρμογές σας από το PlayStore της Google!

back to the Article

Link to comment
Share on other sites

Καμιά φορά σκέφτομαι πόσο χρήμα έχει ρίξει αυτή η HUAWEI Στα ελληνικά site… Δυστυχώς είναι πλέον προϊόντα τα οποία δεν απευθύνονται εκτός Κίνας… Για λίγους και τολμηρούς…

Link to comment
Share on other sites

Και όμως... Τα πάντα δουλεύουν κανονικά.

Λίγο ψάξιμο θέλει 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

αν χρειαζεται ο καταναλωτης να εχει πτυχιο πληροφορικης ωστε να κανει χρηση στην συσκευη του, ΟΧΙ ευχαριστω ΔΕΝ θα αγορασουμε

Link to comment
Share on other sites

Να ήταν μόνο αυτό. Πώς προσπαθεί να πουλήσει το P60, χωρίς 5G; Πες οι πιο έμπειροι (ή αποφασισμένοι) χρήστες, θα χρησιμοποιήσουν το GBox, θα συμβιβαστούν όμως με το 4G; Δε το νομίζω. Υπάρχουν και άλλα κορυφαία καμεροκινητά πλέον, ακόμη και από την ίδια την αδερφή εταιρία της Huawei, τη Honor (βλέπε Magic 5 Pro).

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Και όμως... Τα πάντα δουλεύουν κανονικά.
Λίγο ψάξιμο θέλει 

Όχι φίλε δεν θα δώσω ένα σκασμό λεφτά για να την ψάξω την δουλειά πως θα περάσω το καθετί και μέχρι πόσο θα δουλεύει κι αυτό το καθετί….


Sent from my iPad Pro M1 using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Σεβαστό, αλλά έχω δουλέψει δύο Ηuawei χωρίς Google services και δεν μου έλειψε κάτι.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να ήταν μόνο αυτό. Πώς προσπαθεί να πουλήσει το P60, χωρίς 5G; Πες οι πιο έμπειροι (ή αποφασισμένοι) χρήστες, θα χρησιμοποιήσουν το GBox, θα συμβιβαστούν όμως με το 4G; Δε το νομίζω. Υπάρχουν και άλλα κορυφαία καμεροκινητά πλέον, ακόμη και από την ίδια την αδερφή εταιρία της Huawei, τη Honor (βλέπε Magic 5 Pro).
Το παλεύει όπως μπορεί για να μην μείνει εκτός αγοράς, που για εμένα είναι πολύ σημαντικό να δίνει το παρόν γιατί μελλοντικά δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί. Και μόνο που υπάρχει ακόμα ως εταιρία και το προσπαθεί είναι άθλος.

Όσον αφορά το 5g, θα συμφωνήσω γενικότερα, με την έννοια ότι υπολείπεται σε αυτά που προσφέρει ο ανταγωνισμός. Αλλά εδώ αγοράζουν pixel, που όχι μόνο δεν παίζει 5g, αλλά δεν κάνει τα βασικά όπως να παίρνει και να δέχεται τηλεφωνικές κλήσεις χωρίς να το πειράξεις.
Σεβαστό, αλλά έχω δουλέψει δύο Ηuawei χωρίς Google services και δεν μου έλειψε κάτι.
Ακριβώς, υπάρχει ζωή και χωρίς google services. Αλλά είναι θέμα υποκειμενικό. Εμένα τα huawei είναι πάντα πρώτη επιλογή, αλλά δυστυχώς στο βασικό τηλέφωνο πλέον δεν μπορώ χωρίς google services, ειδικά την έλλειψη Google pay και android auto.

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk



The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πολλά like, ειδικά στη δεύτερη παράγραφο!

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, zananiro said:

 αλλά δυστυχώς στο βασικό τηλέφωνο πλέον δεν μπορώ χωρίς google services, ειδικά την έλλειψη Google pay και android auto.

εεε οχι ρε παιδια και τι θα γινουν στην Apple ....κλεφτες ???? πως θα επιβιωσουν ???

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, lneam said:

εεε οχι ρε παιδια και τι θα γινουν στην Apple ....κλεφτες ???? πως θα επιβιωσουν ???

που κολλάει τώρα η apple πάλι??

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να εγκαταστήσω το GBox σε ένα P40 Pro και μου βγάζει ότι η εφαρμογή είναι μη διαθέσιμη στην περιοχή μου (Ελλάδα, έτσι;). Το έκανε κάποιος άλλος με επιτυχία; 

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, koutsis said:

που κολλάει τώρα η apple πάλι??

οταν καποιος παρουσιαζει ως ακατορθωτο να λυσει το προβλημα του με την huawei και η μοναδικη επιλογη που εχει στον κοσμο ειναι το google android. Δες την απαντηση που εχω κανει πιο πανω, σε μορφη αστειου. Και τα 2 που θελει υπαρχουν στην apple. Και μην πεις ...... οχι ποτε δεν ειχα ουτε θα εχω apple

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, lneam said:

οταν καποιος παρουσιαζει ως ακατορθωτο να λυσει το προβλημα του με την huawei και η μοναδικη επιλογη που εχει στον κοσμο ειναι το google android. Δες την απαντηση που εχω κανει πιο πανω, σε μορφη αστειου. Και τα 2 που θελει υπαρχουν στην apple. Και μην πεις ...... οχι ποτε δεν ειχα ουτε θα εχω apple

Χαχα εγώ τα χρειάζομαι τα πτυχία πληροφορικής και για τα τρία (Huawei, Apple και Myphone). Ειδικά για το τελευταίο... 😉

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Pharmex said:

Προσπάθησα να εγκαταστήσω το GBox σε ένα P40 Pro και μου βγάζει ότι η εφαρμογή είναι μη διαθέσιμη στην περιοχή μου (Ελλάδα, έτσι;). Το έκανε κάποιος άλλος με επιτυχία; 

https://www.gboxlab.com/

Link to comment
Share on other sites

Τα huawei είναι ιδανικά για όποιον δεν θέλει να δίνει προσωπικες πληροφορίες στη google. Δυστυχώς πολυς κόσμος δεν έχει καταλάβει πόσες πληροφοριες δίνει. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Mobileras said:

Τα huawei είναι ιδανικά για όποιον δεν θέλει να δίνει προσωπικες πληροφορίες στη google. Δυστυχώς πολυς κόσμος δεν έχει καταλάβει πόσες πληροφοριες δίνει. 

ενω εσυ που καταλαβαινεις, λες οτι η μαζα εαν ειχε huawei smartphone, τοτε ...

ολοι η ανθρωποτητα που εχει pc με google chrome, google search, youtube, google maps, navigation, android auto, gmail, drive, google photos, google meet, κτλ >> τοτε θα ηταν ολα ΜΙΑ ΧΑΡΑ . Σωστα ?

φυσικα εσυ που καταλαβαινεις, ολες οι αλλες σελιδες που ΟΛΟΙ εχουν λογαριασμους, ΔΕΝ κανουν καμια συλλογη πληροφοριων του χρηστη, ουτε φυσικα πουλανε τα δεδομενα αυτα. Προφανως ουτε και η καθε χωρα που υπαρχουν ανθρωποι και εχει δημοσιες υπηρεσιες, ουτε οι ιδιωτικες εταιρειες σε καθε χωρα πχ παροχοι ενεργειας, τηλεφωνιας, αλυσιδες καταστηματων, κτλ. Σωστα ?

πραγματικα αισθανομαι ζημιωμενος στην καθημερινοτητα μου που δεν αγοραζω huawei

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, lneam said:

ενω εσυ που καταλαβαινεις, λες οτι η μαζα εαν ειχε huawei smartphone, τοτε ...

ολοι η ανθρωποτητα που εχει pc με google chrome, google search, youtube, google maps, navigation, android auto, gmail, drive, google photos, google meet, κτλ >> τοτε θα ηταν ολα ΜΙΑ ΧΑΡΑ . Σωστα ?

φυσικα εσυ που καταλαβαινεις, ολες οι αλλες σελιδες που ΟΛΟΙ εχουν λογαριασμους, ΔΕΝ κανουν καμια συλλογη πληροφοριων του χρηστη, ουτε φυσικα πουλανε τα δεδομενα αυτα. Προφανως ουτε και η καθε χωρα που υπαρχουν ανθρωποι και εχει δημοσιες υπηρεσιες, ουτε οι ιδιωτικες εταιρειες σε καθε χωρα πχ παροχοι ενεργειας, τηλεφωνιας, αλυσιδες καταστηματων, κτλ. Σωστα ?

πραγματικα αισθανομαι ζημιωμενος στην καθημερινοτητα μου που δεν αγοραζω huawei

Χαιρομαι για την απαντηση σου διοτι επιβεβαιωνεις τα λεγόμενα μου. Αραγε ποσοι ξερουν οτι η πλειοψηφια των συσκευων οταν τις αγορασουν έχουν δικό τους προγραμμα sms και αποθήκευσης φωτογραφιών και στις πρωτες αναβαθμισεις του google play η google μοστραρει πρωτα πρωτα τα προγραμματα google sms και google photos και σχεδόν όλοι τα αλλαζουν χωρις να το εχουν παρατηρησει;

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Mobileras said:

Τα huawei είναι ιδανικά για όποιον δεν θέλει να δίνει προσωπικες πληροφορίες στη google. Δυστυχώς πολυς κόσμος δεν έχει καταλάβει πόσες πληροφοριες δίνει. 

Εντάξει. Αντί να τα δίνει στη Google τα δίνει στους Κινέζους. Μεγάλη αναβάθμιση!

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, koutsis said:

Εντάξει. Αντί να τα δίνει στη Google τα δίνει στους Κινέζους. Μεγάλη αναβάθμιση!

Ο καθενας αποφασίζει πού δίνει και τί δίνει. Δικαίωμα του και ευθύνη του. Ο "τρόπος" ομως που τα δίνει θα έπρεπε να τον προβληματίζει. Βέβαια αυτο εξαρτάται από το πόση αξία έχει για τον καθένα οι προσωπικές πληροφορίες του.

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Mobileras said:

Χαιρομαι για την απαντηση σου διοτι επιβεβαιωνεις τα λεγόμενα μου.

 

1 hour ago, Mobileras said:

Ο καθενας αποφασίζει πού δίνει και τί δίνει. Δικαίωμα του και ευθύνη του. Ο "τρόπος" ομως που τα δίνει θα έπρεπε να τον προβληματίζει. Βέβαια αυτο εξαρτάται από το πόση αξία έχει για τον καθένα οι προσωπικές πληροφορίες του.

καλη σου μερα,

δυστυχως μαλλον κατι πηγε στραβα. Πουθενα στο κειμενο μου δεν επιβεβαιωσα τον συλλογισμο σου. Το αντιθετο θα ελεγα. Σου παρουσιασα πως ο συγχρονος ανθρωπος που εχει καθημερινα πληθος απο ψηφιακες συνδεσεις, δινει απλοχερα προσωπικα δεδομενα. Την ιδια στιγμη ειναι γνωστη απο τον χρηστη η  συνυπαρξη διαφορετικων συμφεροντων / εφαρμογων εντος της ιδιας συσκευης που αυτο εγκυμωνει τεραστιους κινδυνους για την ασφαλεια των προσωπικων δεδομενων του χρηστη. Απολυτη ασφαλεια δεν υπαρχει και προσωπικα δεν ελπιζω ουτε στο κοντινο μελλον. Οποιος θελει ασφαλεια, να αντιγραψει τις κυβερνητικες υπηρεσιες που για καποιες περιπτωσεις εχουν την εντυπη αλληλογραφια ή με ανθρωπους μεταφερουν μηνυματα / υλικο.

Απο την μερια σου πιστευεις οτι η χρηση του smartphone hυawei θα μας σωσει και καλα, αφου στο 1% θα εχουμε γλυτωσει απο την google. Και αυτο μονο απο ενα σημειο, οταν υπαρχουν παρα πολλα αλλα σημεια που η gogle συλλεγει δεδομενα και αναγκαστικα ολοι μας θα τα χρησιμοποιησουμε.

Προσωπικα δεν εχω κανενα λογο να ανησυχω, αφου οτι θελω να κρυψω προς το παρων υπαρχουν τροποι και για ολα τα αλλα που αφηνω να ξερουν, δεν εχω λογο να τα κρυψω.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, lneam said:

 

καλη σου μερα,

δυστυχως μαλλον κατι πηγε στραβα. Πουθενα στο κειμενο μου δεν επιβεβαιωσα τον συλλογισμο σου. Το αντιθετο θα ελεγα. Σου παρουσιασα πως ο συγχρονος ανθρωπος που εχει καθημερινα πληθος απο ψηφιακες συνδεσεις, δινει απλοχερα προσωπικα δεδομενα. Την ιδια στιγμη ειναι γνωστη απο τον χρηστη η  συνυπαρξη διαφορετικων συμφεροντων / εφαρμογων εντος της ιδιας συσκευης που αυτο εγκυμωνει τεραστιους κινδυνους για την ασφαλεια των προσωπικων δεδομενων του χρηστη. Απολυτη ασφαλεια δεν υπαρχει και προσωπικα δεν ελπιζω ουτε στο κοντινο μελλον. Οποιος θελει ασφαλεια, να αντιγραψει τις κυβερνητικες υπηρεσιες που για καποιες περιπτωσεις εχουν την εντυπη αλληλογραφια ή με ανθρωπους μεταφερουν μηνυματα / υλικο.

Απο την μερια σου πιστευεις οτι η χρηση του smartphone hυawei θα μας σωσει και καλα, αφου στο 1% θα εχουμε γλυτωσει απο την google. Και αυτο μονο απο ενα σημειο, οταν υπαρχουν παρα πολλα αλλα σημεια που η gogle συλλεγει δεδομενα και αναγκαστικα ολοι μας θα τα χρησιμοποιησουμε.

Προσωπικα δεν εχω κανενα λογο να ανησυχω, αφου οτι θελω να κρυψω προς το παρων υπαρχουν τροποι και για ολα τα αλλα που αφηνω να ξερουν, δεν εχω λογο να τα κρυψω.

Πρώτον  δεν είπα σε κανέναν ότι θα σωθεί εάν έχει huawei. 

Δευτερον, το "δεν έχω τίποτα να κρύψω" δεν έχει καμμία σχέση με το ότι δεν θέλω να μοιράζομαι προσωπικες μου πληροφοριες. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Mobileras said:

Τα huawei είναι ιδανικά για όποιον δεν θέλει να δίνει προσωπικες πληροφορίες στη google.

 

2 minutes ago, Mobileras said:

Πρώτον  δεν είπα σε κανέναν ότι θα σωθεί εάν έχει huawei. 

Δευτερον, το "δεν έχω τίποτα να κρύψω" δεν έχει καμμία σχέση με το ότι δεν θέλω να μοιράζομαι προσωπικες μου πληροφοριες. 

ανακεφαλαιωση

καποιοι ανθρωποι, μαζι τους και εγω επιλεγουμε να θελουμε τα google services, αφου μας βολευει αυτη η "δωρεαν χρηση" υπηρεσιων. Ταυτοχρονα πολυς κοσμος εχει αγορασει εφαρμογες. Παλι και εγω βρισκομαι σε αυτη την λιστα. Και τα 2 αυτα ειναι βολικα σε πολλους ανθρωπους.

Εκτος απο καποιους ατυχους που η κυβερνιση της Κινας αναγκαζει για χρηση αλλων συσκευων / λειτουργικου (OS) / υπηρεσιων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...