Jump to content

Samsung Galaxy A54 5G


OculatusAbis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

14 minutes ago, jimmis11 said:

Εγώ πάλι θα σου πω τα εξής:

Αν και εγώ προσωπικά είμαι ένας από αυτούς που βλέπουν προκατειλημμένα τους Exynos επεξεργαστές, ομολογώ πως μέχρι στιγμής ο συγκεκριμένος τα πάει πολύ καλά και στην διαχείριση ενέργειας, και πολύ γρήγορος είναι χωρίς κολλήματα.

Συγκριτικά τέλος θα σου πω πως, ναι προτιμώ τον Snapdragon 7 Gen 1, ναι τα κινητά της Xiaomi κατά κανόνα δίνουν το κάτι παραπάνω σε χαμηλότερη τιμή σε σχέση με την Samsung, ΑΛΛΑ, αν θέλεις αναβαθμίσεις λειτουργικού για 4 χρόνια, καλύτερο περιβάλλον εργασίας UI χωρίς περιττές "κινεζιές" που υπάρχουν στο Xiaomi, τότε προτίμησε το Samsung, η Xiaomi άλλωστε στις αναβαθμίσεις δεν φημίζεται για την έγκαιρη ανταπόκρισή της... και "εγγυάται" 2 χρόνια αναβαθμίσεων, από εκεί και μετά είναι κάπως θολό το τοπίο. Μη ξεχνάς πως έχει πολλαπλάσια μοντέλα από την Samsung, πως να τα υποστηρίξει όλα αυτά;  

Και διευκρινίζω πως έχω κατά καιρούς και κινητά Xiaomi, (10Τ, 11Τ κλπ.), δεν μιλώ αόριστα.

Α και να μην το ξεχάσω, με το Xiaomi ξεκινάς με Android 12, άλλο ένα μείον αν αναλογιστής τις λίγες αναβαθμίσεις που δίνει η Xiaomi...

Οταν στα ιδια λεφτα παιρνεις το s21fe. γιατι να προτιμησει καποιος το Α54 ?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, boymanos said:

Οταν στα ιδια λεφτα παιρνεις το s21fe. γιατι να προτιμησει καποιος το Α54 ?

Οι μόνοι λόγοι είναι ότι διανύει το δεύτερο έτος κυκλοφορίας του, έχει πάρει ήδη μία αναβάθμιση λειτουργικού και το κυριότερο η μέτρια μπαταρία του, που είναι και το πιο αδύναμο σημείο του.

Το έχω πάρει στην γυναίκα μου, σαν κινητό είναι δυναμίτης (Snapdragon 888), αλλά υπάρχουν οι αστερίσκοι που αναφέρω παραπάνω.

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, jimmis11 said:

Οι μόνοι λόγοι είναι ότι διανύει το δεύτερο έτος κυκλοφορίας του, έχει πάρει ήδη μία αναβάθμιση λειτουργικού και το κυριότερο η μέτρια μπαταρία του, που είναι και το πιο αδύναμο σημείο του.

Το έχω πάρει στην γυναίκα μου, σαν κινητό είναι δυναμίτης (Snapdragon 888), αλλά υπάρχουν οι αστερίσκοι που αναφέρω παραπάνω.

...και θερμαίνεται πιο εύκολα ξέχασες! 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, evris2013 said:

...και θερμαίνεται πιο εύκολα ξέχασες! 

Το έχω ένα χρόνο και δεν μου έχει θερμανθεί ούτε μια φορά και παίζοντας και call of duty.Η μπαταρία έχει φτιάξει πολύ με το τελευταίο update!

Link to comment
Share on other sites

ο exynos παντα ειχε θεμα..και παντα θα εχει!!!στο a54 επρεπε να βαλει snapdragon οπως ειχε το a52s!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ernesto1983 said:

ο exynos παντα ειχε θεμα..και παντα θα εχει!!!στο a54 επρεπε να βαλει snapdragon οπως ειχε το a52s!

Τώρα τα αντέστρεψε η Samsung. Βάζει Snapdragon στη σειρά S και Exynos στη σειρά A. Το A52s πιθανόν το τελευταίο με Snapdragon. Κάπου πρέπει να βάλει τους Exynos η Samsung. Δεν μπορεί να τους καταργήσει τελείως. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2023 at 8:41 ΠΜ, jimmis11 said:

Το αγόρασα στον γιο μου. Οι εντυπώσεις μου μέχρι στιγμής είναι πολύ θετικές.

Σε σχέση με το Α53 που είχε, είναι πιο γρήγορο, χωρίς κολλήματα & Lags, η μπαταρία φαίνεται καλύτερη, αν και ακόμη είναι στην εκμάθηση των μοτίβων χρήσης του.

Οι εγκατάσταση των αναβαθμίσεων των εφαρμογών γίνεται πιο γρήγορα από το Α53, κάμερα πολύ καλή και με το nightography πολύ καλές φωτό σε χαμηλό φωτισμό.

Πολύ καλή φωτεινή οθόνη με ζωντανά χρώματα, (με την ρύθμιση στην φυσική απεικόνιση).

Τέλος στα θετικά και η αντικατάσταση του πλαστικού της πλάτης της συσκευής από το γυαλί.

Το μόνο που μου κάνει εντύπωση είναι πως όταν ανάβει την οθόνη με διπλό "ταπ", για την αναγνώριση προσώπου, το "δαχτυλίδι" γύρω από την κάμερα δεν φωτίζει λευκό χρώμα, παρά μόνο μεγαλώνει, σε μαύρο χρώμα όμως και μετά ξεκλειδώνει. Δεν ξέρω αν συμβαίνει αυτό και σε άλλους που πήραν την συσκευή ή πείραξε τίποτα ο γιος μου και έγινε έτσι...

Όποιος έχει την συσκευή ας αναφέρει σχετικά με αυτό,

Το ίδιο με τη κάμερα κάνει και εμένα. Ένα μαύρο δαχτυλίδι. Λογικά θα το φτιάξουν. Το μόνο αρνητικό έως τώρα είναι ότι δεν αναγνωρίζει εύκολα το πρόσωπο και ας του έχω βάλει και έξτρα καταχώρηση. Κατά τα άλλα το τηλ πάει σφαίρα. Και θα γίνεται όλο και καλύτερο στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

On 8/4/2023 at 8:03 ΜΜ, vagelados said:

Το ίδιο με τη κάμερα κάνει και εμένα. Ένα μαύρο δαχτυλίδι. Λογικά θα το φτιάξουν. Το μόνο αρνητικό έως τώρα είναι ότι δεν αναγνωρίζει εύκολα το πρόσωπο και ας του έχω βάλει και έξτρα καταχώρηση. Κατά τα άλλα το τηλ πάει σφαίρα. Και θα γίνεται όλο και καλύτερο στο μέλλον.

Πράγματι, το ξεκλείδωμα μέσω αναγνώρισης προσώπου έχει θέμα, αυτό που κατάλαβα είναι πως θέλει καλό φωτισμό.

Σε μέτριο ή χαμηλό φωτισμό δεν αναγνωρίζει το πρόσωπο.

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Και έξω μέρα, πάλι τα ίδια κάνει.Δεν θα σε δει πάντα.... Δε ξέρω το μόνο που ζήλεψα από το παλιό redmi 9 Pro.  Σε έβλεπε αμέσως. Αυτό θέλει ζόρια....

Link to comment
Share on other sites

 Πολύ νωρίς  να γνωρίζει κάποιος έστω και με εικασίες για το Α55 (Σε μερικές περιπτώσεις  υπάρχουν ιστοσελίδες που το προχωρησανε και  μας δείχνουν ακόμα και το A55s).

Για το A54 όλα σχεδόν τα side στο YouTube  το έδειναν να φοράει επεξεργαστή Snapdragon, τώρα το ίδιο σίγουρο παρουσιάζουν και τον διάδοχο του!!

Edited by Kitieas
Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2023 at 3:50 ΜΜ, Kitieas said:

 Πολύ νωρίς  να γνωρίζει κάποιος έστω και με εικασίες για το Α55 (Σε μερικές περιπτώσεις  υπάρχουν ιστοσελίδες που το προχωρησανε και  μας δείχνουν ακόμα και το A55s).

Για το A54 όλα σχεδόν τα side στο YouTube  το έδειναν να φοράει επεξεργαστή Snapdragon, τώρα το ίδιο σίγουρο παρουσιάζουν και τον διάδοχο του!!

Αν χρησιμοποιήσουν ξανά τον Exynos στα S24 παίζει να βάλουν και Snapdragon στη σειρά A ξανά!

https://techmaniacs.gr/quot-exynos-is-back-quot-me-ton-ischyro-exynos-2400-sta-teli-toy-2023/

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πήρα, το έχω μια εβδομάδα, πάρα πολύ καλό σε όλα. Προερχόμενος από pixel 3a η διαφορά είναι αισθητή σε όλα. Όσοι προέρχεστε από τηλέφωνο 3ετιας θα το ευχαριστηθείτε!

Link to comment
Share on other sites

το σκέφτομαι για την γυναίκα μου....βλέπω τιμές γύρω στα 350 € σε μαγαζιά στο besprice με την ένδειξη ΕU , από εγγύηση καλύπτονται κανονικά ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, george_21 said:

Το πήρα και εγώ προερχόμενος από α52ς..εφαρμογή ρολόι/ξυπνητήρι δεν βρίσκω 🤣🤣

Κανονικά θα υπάρχει.

Αν δεν την βρεις μπορείς να κατεβάσεις από το  play store και υπάρχουν πολύ καλές εκεί.

Είδες μεγάλη διαφορά από το Α5s;

 

 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, george_21 said:

Το πήρα και εγώ προερχόμενος από α52ς..εφαρμογή ρολόι/ξυπνητήρι δεν βρίσκω 🤣🤣

Υπάρχει φίλε μου κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

δώστε βρε παιδιά και κανένα feedback με τις δυνατότητες της κάμερας σε φωτό και video 

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2023 at 9:26 ΠΜ, boymanos said:

Οταν στα ιδια λεφτα παιρνεις το s21fe. γιατι να προτιμησει καποιος το Α54 ?

Αν θέλει περαιτέρω αναβαθμίσεις πάει στο A54. Για κάμερα στο πρώτο. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, taliban said:

δώστε βρε παιδιά και κανένα feedback με τις δυνατότητες της κάμερας σε φωτό και video 

 

20230420_201950.jpg

20230420_200505.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! Σήμερα παρέλαβα ένα a54 /128 για την σύζυγο. Εγώ έχω ένα s21 fe, θα το στήσω και θα ενημερώσω για διαφορές κλπ. 

Σε πρώτη φάση αυτό που έχω να πω είναι πως το a54 έχει πιο ωραία σχεδίαση πίσω, αλλά γενικά είναι πιο "χοντροκομμένο",το s21 fe πραγματικά το έχω βολευτεί πολύ,έχει τις ιδανικές διαστάσεις για εμένα. 

Ένα μείον  στο Α54 είναι το μεγάλο πλαίσιο περιμετρικά της οθόνης, πραγματικά θυμίζει άλλες εποχές.Είχα και το Α52 5G πιο παλιά και ήταν καλύτερο σε αυτό τον τομέα. 

20230427_114628.jpg

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, ykostarikas said:

 

20230420_201950.jpg

20230420_200505.jpg

δεν μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημένος , εσύ ?

14 minutes ago, GoutosGr said:

Καλησπέρα στην παρέα! Σήμερα παρέλαβα ένα a54 /128 για την σύζυγο. Εγώ έχω ένα s21 fe, θα το στήσω και θα ενημερώσω για διαφορές κλπ. 

Σε πρώτη φάση αυτό που έχω να πω είναι πως το a54 έχει πιο ωραία σχεδίαση πίσω, αλλά γενικά είναι πιο "χοντροκομμένο",το s21 fe πραγματικά το έχω βολευτεί πολύ,έχει τις ιδανικές διαστάσεις για εμένα. 

Ένα μείον  στο Α54 είναι το μεγάλο πλαίσιο περιμετρικά της οθόνης, πραγματικά θυμίζει άλλες εποχές.Είχα και το Α52 5G πιο παλιά και ήταν καλύτερο σε αυτό τον τομέα. 

20230427_114628.jpg

το σκέφτομαι και εγώ για την σύζυγο , από που το πήρες ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...