Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και για πες μας ποια ειναι αυτα τα φορουμ?

 

ελπίζω να μην έχουμε τα κακά δείγματα moderation του παρελθόντος

 

ένα παράδειγμα καλού τέτοιου site είναι το avsite.gr

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

Για να πω κι εγω τη γνωμη μου σχετικα με τις διαφορες (φημες) με τις HDTV, o λογος που δεν εχω αγορασει ακομα, ειναι αυτο το χαος που επικρατει γενικοτερα στην αγορα αυτη τη στιγμη, ολες οι εταιριες προσπαθουν να ξεπερασει (σε χρονο και οχι πραγματικα σε ποιοτητα) η μια την αλλη και το αποτελεσμα ειναι να την πληρωνει ο καταναλωτης,εννοω δηλαδη επειδη καποιος εβγαλε το ταδε μοντελο που κανει κατι παραπανω, ο ανταγωνισμος τους οδηγει ολους σε βιαστικες λυσεις για να προλαβουν την αγορα. Οσον αφορα τα καταστηματα, αυτα εχουν προσωπικο που κατα 99% ειναι ασχετοι και πιστεψτε με πολλες φορες εμεις ξερουμε περισσοτερα απο αυτους.

Οι HDTV που κυκλοφορουν στο εμποριο ειναι πανω κατω οι ιδιες αφου οι περισσοτερες (σοβαρες εταιριες) φορανε πανω κατω τα ιδια panel, αυτο που διαφερει ειναι η τιμη, δεν μπορω να φανταστω οτι στις 3500€ που εχει μια sony x2000 40" δεν θα παρεις μια απο τις καλυτερες TV της αγορας, το θεμα ειναι αν μπορεις ή καλυτερα αν εχεις να διαθεσεις αυτα τα χρηματα γι αυτο πας σε φθηνοτερες αλλα οχι απαραιτητα χειροτερες λυσεις πχ στην AMOI 42" που ειχα αναφερει σε καποιο φιλο πιο πανω, ή στις 37" την sharp xd1.Αναφερω τα παραπανω μοντελα ως ενδεικτικα μοντελα για 1080p και οχι για λογους διαφημισης.

Το θεμα λοιπον νομιζω πως ειναι ακολουθια της εξελιξης γιατι αν πουμε πως αυτη τη στιγμη τα καλυτερα μοντελα ειναι TV με δυνατοτητα 1080p σε λιγο και μιλαμε για την ιδια αναλυση δηλ. 1920χ1080 αλλα στα 100Hz μετα απο λιγο για αναλυση 1920χ1080 στα 100Hz και με led backlight ?

Αυτα δυστυχως ή ευτυχως ? δεν εχουν τελος, τελος εχει μονο η τσεπη μας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν καποιος δει σε καποιο καταστημα τη νεα προβολικη 55'' της sony (KDS-55A2000) σε τιμη χαμηλοτερη απο 2496 που την εχω βρει εγω, ας ενημερωσει διοτι μ' ενδιαφερει.. Ευχαριστω

 

sf-haris γεια σου

Πες μου που βρηκες αυτη την τιμη γιατι αυριο μάλλον θα την βρω λιγο φθηνοτερα με καποια επαφη. Ευχαριστω Syan

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μερικες ερωτησεις γιατι ειμαι ασχετος και με ενδιαφερει πολυ να μαθω ωστε να μην κανω μαπα αγορα.

 

1)Ποια η διαφορα μεταξυ LCD και πλάσμα??Πρακτικα τι διαφορες εχουν?

 

2)Οταν λέμε οτι η λάμπες που χρησιμοποιουν εχουν καποιες ωρες ζωης αυτο ισχυει με όλες?

 

3)Εμενα με ενδιαφερει να πάρω μια καπου 40 ιντσων για να βλέπω τηλεοραση,dvd και να συνδεω και το xbox πάνω.Τι μου προτινετε?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μερικες ερωτησεις γιατι ειμαι ασχετος και με ενδιαφερει πολυ να μαθω ωστε να μην κανω μαπα αγορα.

 

1)Ποια η διαφορα μεταξυ LCD και πλάσμα??Πρακτικα τι διαφορες εχουν?

 

2)Οταν λέμε οτι η λάμπες που χρησιμοποιουν εχουν καποιες ωρες ζωης αυτο ισχυει με όλες?

 

3)Εμενα με ενδιαφερει να πάρω μια καπου 40 ιντσων για να βλέπω τηλεοραση,dvd και να συνδεω και το xbox πάνω.Τι μου προτινετε?

Ευχαριστώ!

 

 

 

Δεν μας ειπες ποσα χρηματα διαθετεις ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας ειπες ποσα χρηματα διαθετεις ?

Οτι πιο φθηνο αλλα και αξιολογο φιλε μου.Και να ειναι hdready.Αλλα με ενδιαφερουν και οι διαφορες lcd-plasma.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

PAIDIA NA PARO SONY LCD V26A10E 1080i h NA PERIMENO KAINOURGIO MONTELO 26'' 1080P?THA BGOUN MONTELA 1080P SE 26'' H MONO APO 50'' KAI PANO?P.X SEIRA X THS SONY

 

Το μοντέλο που αναφέρεις είναι παλιό. Κοίτα την 26S2010 αν θες Sony.

1080p στις 26'' δεν ξέρω αν και πότε θα βγούν. Και μάλλον δεν έχει κανένα νόημα αυτή η ανάλυση σε τόσο λίγες ίντσες.

Προς το παρόν κανείς κατασκευαστής δεν έχει βγάλει 1080p σε λιγότερες από 37''

Η Sony ξεκινάει τις 1080p στις 40'', με την 40Χ2000 που ήδη υπάρχει στην Ελλάδα. Άλλες εταιρείες όπως η Sharp, νομίζω η Philips και άλλες έχουν βγάλει 37ρες με τέτοια ανάλυση.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Οτι πιο φθηνο αλλα και αξιολογο φιλε μου.Και να ειναι hdready.Αλλα με ενδιαφερουν και οι διαφορες lcd-plasma.

Ευχαριστω

Επειδη σε ενδιαφερει HDTV τοτε θα ασχοληθεις με LCD αν εννοεις full HD δηλ. 1080p τοτε νομιζω πως απο τις καλυτερες αγορες αυτη τη στιγμη στις 2000€ ειναι η Sharp AQUOS XD1 στις 37" δεν ξερω αν συμφωνουν και οι υπολοιποι αλλα νομιζω για 1080p σε αυτη την τιμη ειναι οτι καλυτερο αυτη τη στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

marvin ennoeis pos tha itan anofelo lcd 26'' na bgoun se 1080p,ara na paro apo tora kapoio montelo 1080i afou mallon den tha bgoun se 1080p?

 

Ναι, ακριβώς. Ανάλογα με το ποιον θα ρωτήσεις άλλοι βλέπουν μεγάλη διαφορά στις 37'' (τουλάχιστον έτσι λένε) και άλλοι δεν βλέπουν ούτε στις 42''. Ανάλογα και με το πόσο κοντά συνηθίζει να κάθεται ο καθένας βέβαια. Για 26'' πάντως ούτε λόγος, θα πρέπει να πας στο ένα μέτρο και θα σε πονέσουν τα μάτια σου. :p

Δεν μπορώ να προεξοφλήσω ότι δεν θα βγουν 26ρες με πάνελ 1080p αλλά σίγουρα δεν θα γίνει άμεσα. Όταν φθηνήνουν τόσο τα 1080p panels που οι κατασκευαστές να έχουν την πολυτέλεια να τα "χαραμίσουν" σε 26ρες κάτι θα γίνει.

Αν έχεις λίγο χώρο παραπάνω πάντως οι 32ρες (και πάλι 720p/1080i) συμφέρουν πάρα πολύ και από άποψη εικόνας αλλα και τιμής.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη σε ενδιαφερει HDTV τοτε θα ασχοληθεις με LCD αν εννοεις full HD δηλ. 1080p τοτε νομιζω πως απο τις καλυτερες αγορες αυτη τη στιγμη στις 2000€ ειναι η Sharp AQUOS XD1 στις 37" δεν ξερω αν συμφωνουν και οι υπολοιποι αλλα νομιζω για 1080p σε αυτη την τιμη ειναι οτι καλυτερο αυτη τη στιγμη.

 

Για τις διαφορες plasma-lcd??Ποιες ειναι καλυτερες?Εχω ξενερωσει που παντου βλέπω οτι οποια και να παρω δεν θα χω την απόδοση που εχει μια crt αφου ακομα δεν υπαρχουν οι προυποθεσεις να τις εκμεταλλευτεις

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ .ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΤΗΝ SONY 40V2000 KAI THN ΣΥΝΔΕΣΑ ΜΕ ΕΝΑ HOME CINEMA SONY S550.ΤΩΡΑ ΟΤΑΝ ΒΑΖΩ ΤΑΙΝΙΑ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ 576i.ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΩ ΣΤΑ 720p ή1080i
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ειδα το dvd player δεν κανει upscaling. Το μονο που μπορεις να κανεις για να εχεις καλυτερη ποιοτητα ειναι να το συνδεσεις με component και να εχεις 576p.
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ειδα το dvd player δεν κανει upscaling. Το μονο που μπορεις να κανεις για να εχεις καλυτερη ποιοτητα ειναι να το συνδεσεις με component και να εχεις 576p.

 

ΕΣΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΗ ΑΛΛΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΤΟ 576i

Link to comment
Share on other sites

sf-haris γεια σου

Πες μου που βρηκες αυτη την τιμη γιατι αυριο μάλλον θα την βρω λιγο φθηνοτερα με καποια επαφη. Ευχαριστω Syan

 

Φιλε δεν μπηκα στο φορουμ αυτες τις μερες και δεν ειδα το μηνυμα σου. Η τιμη που εγραψα ηταν στο apothema.gr.

Bρηκες καποια καλυτερη τιμη? Αν ναι, στειλε κανα μηνυμα.Σου εστειλα pm

Χαρης

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πρεπει να πατησεις ενα κουμπι στο τηλεχειριστηριο, ετσι ειναι στο δικο μας το JVC παντως.

 

ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ .ΠΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ( i ) ΜΕ ( p ).

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα οποιος μπορει να βοηθησει γιατι εχω μπερδευτει.θελω να αγορασω μια lcd τηλεοραση 32΄η 37΄.μπορω να δωσω μεχρι 1200ε.θελω μια νορμαλ τηλεοραση,απλα να δειχνει σωστα κ να συνδεσω πανω της κανενα nova,home theater ισως το pc σπανια ομως.δεν ειμαι ιδιαιτερα απαιτητικος,μου αρκει μια απλα καλη εικονα.μπορει καποιος να προτεινει κατι?εχω αποσταση θεασης γυρω στα 3μ.ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω σας! Μια ερωτησούλα θέλω να κάνω καθότι σχεδόν τελείως άσχετος. Θάλω να πάρω μια LCD και έχω το εξής πρόβλημα. Έχω σχετικά μεγάλο χώρο για την τοποθέτηση της τηλεόρασης και θέλω το εξής. Θέλω μια ασπούμε 40" ή 32" αλλά να είναι με 4:3 format. Παρατηρώ ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο (η τουλάχιστον δεν το βρίσκω). Είμαι ένας απλός χρήστης της τηλεόρασης που δεν βλέπω ποτέ ταινίες (οπότε δεν θέλω το wide screen) και το μόνο που θέλω είναι να βλέπω κανονικά τα κανάλια και την μπαλίτσα μου σε κανονικό 4:3 format με την εικόνα να γεμιζεί την οθόνη (και όχι να ρυθμίζω, να κοβεται στα πλάγια κτλ. (SMART) και ιστορίες) και να το απολαμβάνω full screen σε μεγάλη LCD. Δεν με ενδιαφέρει το 16:9! Παρατηρώ ότι οι επιλογές μου είναι μεχρι 20" που είναι φυσικά πολύ μικρη... Μετά θα αναγκαστώ να πάρω wide screen? Βοηθήστε με παρακαλώ! Καλά οι κατασκευαστές δεν σκέφτηκαν ποτέ αυτό το target group?? Θέλω να βλέπω μπάλα σε 32" LCD τηλεόραση "KANONIKH" !! Μπορώ? Ζητάω πολλά? Τι να το κάνω το 16:9 αφου παραμορφώνει (για μενα) και πρέπει μονιμώς να το ρυθμίζω. Ασε που θα πληρώσω και τις 2 κομμένες λωριδες τσάμπα! Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!
Link to comment
Share on other sites

Με κάποια επιφύλαξη, δεν νομίζω να υπάρχει κάποια πρόταση 4:3 στις ίντσες που θες... :(

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω σας! Μια ερωτησούλα θέλω να κάνω καθότι σχεδόν τελείως άσχετος. Θάλω να πάρω μια LCD και έχω το εξής πρόβλημα. Έχω σχετικά μεγάλο χώρο για την τοποθέτηση της τηλεόρασης και θέλω το εξής. Θέλω μια ασπούμε 40" ή 32" αλλά να είναι με 4:3 format. Παρατηρώ ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο (η τουλάχιστον δεν το βρίσκω). Είμαι ένας απλός χρήστης της τηλεόρασης που δεν βλέπω ποτέ ταινίες (οπότε δεν θέλω το wide screen) και το μόνο που θέλω είναι να βλέπω κανονικά τα κανάλια και την μπαλίτσα μου σε κανονικό 4:3 format με την εικόνα να γεμιζεί την οθόνη (και όχι να ρυθμίζω, να κοβεται στα πλάγια κτλ. (SMART) και ιστορίες) και να το απολαμβάνω full screen σε μεγάλη LCD. Δεν με ενδιαφέρει το 16:9! Παρατηρώ ότι οι επιλογές μου είναι μεχρι 20" που είναι φυσικά πολύ μικρη... Μετά θα αναγκαστώ να πάρω wide screen? Βοηθήστε με παρακαλώ! Καλά οι κατασκευαστές δεν σκέφτηκαν ποτέ αυτό το target group?? Θέλω να βλέπω μπάλα σε 32" LCD τηλεόραση "KANONIKH" !! Μπορώ? Ζητάω πολλά? Τι να το κάνω το 16:9 αφου παραμορφώνει (για μενα) και πρέπει μονιμώς να το ρυθμίζω. Ασε που θα πληρώσω και τις 2 κομμένες λωριδες τσάμπα! Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!

 

Δεν υπάρχει lcd σε 4:3 με διάσταση μεγαλύτερη των 20''. Κι εγώ ενοχλούμαι από την παραμόρφωση της εικόνας στις 32'', ιδιαίτερα στο ποδόσφαιρο, αλλά αυτό δεν είναι ευθύνη των κατασκευαστών. Φταίνε τα κανάλια που συνεχίζουν να προβάλουν τα παιχνίδια σε 4:3 όταν όλο και περισσότερος κόσμος αγοράζει τηλεοράσεις 16:9. Να σου θυμίσω ότι στο Μουντιάλ της Γερμανίας η γερμανική τηλεόραση έστελνε το σήμα σε 16:9 και η ΕΡΤ το μετέτρεπε σε 4:3.

 

Πιστεύω πως στο σύντομο μέλλον και στην Ελλάδα όλα τα προγράμματα (όπως ήδη κάνει ο ΣΚΑΙ) θα προβάλονται σε 16:9.

Computer games don't affect kids; I mean if Pac-Man affected us as kids, we'd all be RUNNING AROUND IN DARKENED ROOMS, MUNCHING MAGIC PILLS and listening to REPETITIVE ELECTRONIC MUSIC." Kristian Wilson, Nintendo, Inc, 1989
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα οποιος μπορει να βοηθησει γιατι εχω μπερδευτει.θελω να αγορασω μια lcd τηλεοραση 32΄η 37΄.μπορω να δωσω μεχρι 1200ε.θελω μια νορμαλ τηλεοραση,απλα να δειχνει σωστα κ να συνδεσω πανω της κανενα nova,home theater ισως το pc σπανια ομως.δεν ειμαι ιδιαιτερα απαιτητικος,μου αρκει μια απλα καλη εικονα.μπορει καποιος να προτεινει κατι?εχω αποσταση θεασης γυρω στα 3μ.ευχαριστω

 

Στην τιμη που αναφερεις καλες προτασεις ειναι η Sony 32S2010 και η Samsung LE-32R71. 37αρα καλη με 1200 ευρω δεν θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...