Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως για τα χρήματα που διαθέτεις μπορείς να πάρεις και με περισσότερες ίντσες. Πχ:

LG 32LD350 32'' LCD TV

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για τα χρήματα που διαθέτεις μπορείς να πάρεις και με περισσότερες ίντσες. Πχ:

LG 32LD350 32'' LCD TV

Πολύ καλή ευχαριστώ:)

Μάλλον αυτή θα πάρω.Ψάχνω τώρα στο ίντερνετ εντυπώσεις για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα! γνωριζει να μου πει καποιος ποια καρτα ca για τα καναλια της digea ειναι καλη για την τηλεοραση μου PHILIPS LCD TV 32PFL7403D

λεπτομεριες για το μοντελο εδω https://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbint/cpindex.pl?hlt=Link_Overview&tmplt=ePlatform%20-%20Philips&scy=GR&slg=ELL&session=20101123140258_85.74.147.0&ctn=32PFL7403D/12

ευχαριστω.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πάει αρκετός καιρός που ασχολήθηκα με το θέμα τηλεόρασης, ποια προτείνετε αυτή την περίοδο για 42-46 ίντσες σε led; Από χρήματα υπάρχει ένα εύρος 1000-1800 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πάει αρκετός καιρός που ασχολήθηκα με το θέμα τηλεόρασης, ποια προτείνετε αυτή την περίοδο για 42-46 ίντσες σε led; Από χρήματα υπάρχει ένα εύρος 1000-1800 ευρώ.

 

Oτιδηποτε και αν κοιταξεις κοιτα σε Lg-Samsung λογω καταπληκτικης εικονας και χρωματων.Απεφυγε τον πειρασμο του 3D ειναι πολυ νωρις ακομα...μπορεις με 800 ευρω να παρεις μια 46αρα led και να κανεις με τα υπολοιπα 1000 ευρω ενα καταπληκτικο home cinema με ενισχυτη,blue ray κολωνες,κεντρικο ηχειο και πισω περιφερειακα.;)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Με μια αναζήτηση έχω καταλήξει στην παρακάτω με τις τιμή της μετά το σχετικό παζάρεμα διαμορφώνονται στα 1300 ευρώ.

 

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10050621

 

Τρομερή σχεδίαση και λατρεύω το ελάχιστο πλαίσιο. Στις αντίστοιχα καλές Samsung με χαλάει πολύ το τρίποδο που έχουν σαν βάση ενώ μου αρέσουν πολύ και οι Philips όπως αυτή. Ακούω απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Mπορεις καλλιστα να βαλεις μια ωραιοτατη βαση τοιχου...μην κολλας στο τριποδο.Ισα ισα που ειναι πιο ομορφη με την βαση τοιχου.:)

 

ps:Ασχετο....γραφεις και στο moto.gr?:blink:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! γνωριζει να μου πει καποιος ποια καρτα ca για τα καναλια της digea ειναι καλη για την τηλεοραση μου PHILIPS LCD TV 32PFL7403D

λεπτομεριες για το μοντελο εδω https://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbint/cpindex.pl?hlt=Link_Overview&tmplt=ePlatform%20-%20Philips&scy=GR&slg=ELL&session=20101123140258_85.74.147.0&ctn=32PFL7403D/12

ευχαριστω.

 

παρακατω η επισημη απαντηση της μαμας φιλιπς, σ εμενα και σε οσους ατυχους εχουν αγορασει αντιστοιχη τηλεοραση, η τηλεοραση ειναι μοντελο δυο χρονων μονο

 

Σας ευχαριστούµε για την επιστολή σας σχετικά µε το 32PFL7403D.

 

Όσον αφορά το ερώτημά σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η PHILPS δεν διαθέτει στους καταλόγους της προιόντα καρτών CI Common Interface ουτε συνεργάζεται με κάποια συγκεκριμένη κάρτα. Ως εκ τούτου και για λόγους αποφυγής προβλημάτων συμβατότητας, για τη λήψη των ψηφιακών καναλίων τεχνολογίας του σήματος της DIGEA(τεχνολογία mpeg4) είναι απαραίτητη η σύνδεση εξωτερικού αποκωδικοποιητή.

 

 

Για περισσότερες πληροφορίες µην διστάσετε να επικοινωνήσετε εκ νέου µαζί µας αναφέροντας τον αριθµό αρχείου πελάτη, SR #: ***.

 

Με φιλικούς χαιρετισµούς,

 

PHILIPS Τµήµα Εξυπηρέτησης Πελατών

 

και αναρωτιεμαι τωρα εγω, τη θυρα για καρτα στην τηλεοραση γιατι την εβαλαν? για να ανεβασουν το κοστολογιο?

 

καλα να παθω! αλλη φορα μακρυα απο φιλιπς

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

H Philips (όπως και οποιοσδήποτε άλλος κατασκευαστής) στο λέει αυτό ώστε να μη χρειαστεί να δώσει εξηγήσεις αν κάποιο module δε λειτουργεί, αφού δεν τα κατασκευάζει αυτή και δε θέλει προφανώς να αναλάβει την ευθύνη. Υπάρχουν πολλοί κάτοχοι philips στις τηλεοράσεις των οποίων λειτούργησε κανονικότατα το, διάσημο πλέον, Neotion NP4 CI module για mpeg4. Ο αντιπρόσωπος είναι εδώ και μπορείς να βρεις το module σε όλα τα καταστήματα του χώρου.

 

Αν και στη λίστα συμβατών τηλεοράσεων δε βλέπω το μοντέλο σου, θυμάμαι ότι δεν υποστηρίζονται μόνο αυτά που αναφέρει. Ίσως αν πάρεις ένα τηλέφωνο να γνωρίζουν να σου πουν κάτι περισσότερο, πάντως με μια γρήγορη ματιά που έριξα μάλλον δεν το υποστηρίζει η τηλεόρασή σου.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

H Philips (όπως και οποιοσδήποτε άλλος κατασκευαστής) στο λέει αυτό ώστε να μη χρειαστεί να δώσει εξηγήσεις αν κάποιο module δε λειτουργεί, αφού δεν τα κατασκευάζει αυτή και δε θέλει προφανώς να αναλάβει την ευθύνη. Υπάρχουν πολλοί κάτοχοι philips στις τηλεοράσεις των οποίων λειτούργησε κανονικότατα το, διάσημο πλέον, Neotion NP4 CI module για mpeg4. Ο αντιπρόσωπος είναι εδώ και μπορείς να βρεις το module σε όλα τα καταστήματα του χώρου.

 

Αν και στη λίστα συμβατών τηλεοράσεων δε βλέπω το μοντέλο σου, θυμάμαι ότι δεν υποστηρίζονται μόνο αυτά που αναφέρει. Ίσως αν πάρεις ένα τηλέφωνο να γνωρίζουν να σου πουν κάτι περισσότερο, πάντως με μια γρήγορη ματιά που έριξα μάλλον δεν το υποστηρίζει η τηλεόρασή σου.

 

ετσι ακριβως είναι φίλε μου, ομως ακομη και στην τηλεφωνικη επικοινωνία που είχα με την αντιπρωσωπεία, αλλα και διάφορα καταστήματα που πουλάνε την καρτα που αναφέρεις, κανεις δέν είναι βέβαιος πως θα λειτουργίσει.

και αν την αγοράσω και δεν κάνει σωστα τη δουλεία της τοτε τι την κάνω?

προς το παρών ψάχνω απο γνωστους αν την έχει αγοράσει καποιος, ωστε να κάνω τουλαχιστον μια μικρη δοκιμη πριν την παραγγείλω.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, υπάρχει περίπτωση να αγοράσω μια τηλεόραση με MPEG-4 και να μη λαμβάνει ψηφιακό σήμα;

Δεν έχω καταλάβει το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις kakos...:O

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, υπάρχει περίπτωση να αγοράσω μια τηλεόραση με MPEG-4 και να μη λαμβάνει ψηφιακό σήμα;

Δεν έχω καταλάβει το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις kakos...:O

 

η παραπανω τηλεοραση που αναφερω αγοράστηκε πριν δυο χρονια και ειναι ψηφιακη μονο για τα mpeg 2 εχει ομως θυρα στην οποια μπορω να αγορασω και να βαλω μια καρτα ci ωστε να παιζει και τα mpeg 4 το προβλημα μου ειναι γιατι μια τετοια τηλεοραση ( 700 ευρω η χαμηλοτερη τιμη πριν δυο χρονια στο ιντερνετ ) δεν εχει καποια καρτα που να συνεργαζεται ωστε τωρα που τα καναλια εκπεμπουν σε mpeg 4 να μπορω να τα δω. αξιζει να πω πως πολλες φθηνοτερες και παλαιοτερες τηλεορεασεις υποστιριζουν την παραπανω διαδικασια. επισης αναρωτιεμαι ποιος ο λογος υπαρξης της θυρας της καρτας στην τηλεοραση εφ΄οσον ειναι αμφιβολο αν θα λειτουργησει?

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

η παραπανω τηλεοραση που αναφερω αγοράστηκε πριν δυο χρονια και ειναι ψηφιακη μονο για τα mpeg 2 εχει ομως θυρα στην οποια μπορω να αγορασω και να βαλω μια καρτα ci ωστε να παιζει και τα mpeg 4 το προβλημα μου ειναι γιατι μια τετοια τηλεοραση ( 700 ευρω η χαμηλοτερη τιμη πριν δυο χρονια στο ιντερνετ ) δεν εχει καποια καρτα που να συνεργαζεται ωστε τωρα που τα καναλια εκπεμπουν σε mpeg 4 να μπορω να τα δω. αξιζει να πω πως πολλες φθηνοτερες και παλαιοτερες τηλεορεασεις υποστιριζουν την παραπανω διαδικασια. επισης αναρωτιεμαι ποιος ο λογος υπαρξης της θυρας της καρτας στην τηλεοραση εφ΄οσον ειναι αμφιβολο αν θα λειτουργησει?

Αφού υπάρχει η υποδοχή για κάρτα ώστε να παίξει MPEG-4 ποιος ο λόγος να μην λειτουργήσει;:rolleyes:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Αφού υπάρχει η υποδοχή για κάρτα ώστε να παίξει MPEG-4 ποιος ο λόγος να μην λειτουργήσει;:rolleyes:

 

δεν ειμαι ειδικος, ομως δεν ειναι συμβατες ολες οι καρτες με ολες τις τηλεορασεις, αλλωστε αν η philips η καποιο καταστημα, απο αυτα που δοκιμαζουν καρτες τοσους μηνες μου ελεγε ποια ειναι καταλληλη για τη δικη μου τηλεοραση θα την αγοραζα.

και δεν θα σκαλιζα το θεμα ψαχνοντας λυση.

μια ελπιδα φαινεται να υπαρχει με την καινουρια NEOTION NP4+ Plus που ψαχνω να βρω απο καπου για δοκιμη προτου την αγορασω, γιατι η προηγουμενη neotion module fta απ οτι μου ειπαν στο e shop που μιλησα την δοκιμασαν και δεν κανει.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Αφού υπάρχει η υποδοχή για κάρτα ώστε να παίξει MPEG-4 ποιος ο λόγος να μην λειτουργήσει;:rolleyes:

 

 

H υποδοχή αυτή δεν είναι φτιαγμένη ειδικά για τη χρήση των καρτών mpeg4, είναι, ας πούμε, όπως ένα USB στον υπολογιστή - μπορείς να συνδέσεις διάφορα πράγματα, σε μορφή CI κάρτας επέκτασης βέβαια.

Edited by thief

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την περίοδο σκέφτομαι να αλλάξω την Lcd του σπιτιού μου γιατί πάλιωσε αρκετά και είναι και μικρότερη σε ίντσες. Έχω "ερωτευτεί" μια συγκεκριμένη και θεωρώ πως σε αυτά τα χρήματα είναι καλή επιλογή, Samsung UE32C6510 LED TV. Ακούω κριτικές και άλλες προτάσεις εάν υπάρχουν. Θέλω μια πολύ συμφέρουσα αγορά.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω στο δωματιο μου την Samsung 40c6510.

Καταρχην πιστευω οτι το λευκο ειναι πολυ ωραιο για τηλεοραση.

Αν μπορεις παρε και εσυ την 40" (εγω βεβαια την ειχα παρει με 60 δοσεις ο θεος να τις κανει ατοκες απο μια προσφορα του Κωτσοβολου και απλα πληρωνω 2-3 μαζεμενες καθε φορα)

 

Τα 100Hz ειναι οντως διαφορα ειδικα οταν βλεπεις τηλεοπτικο σημα.

Η 40c6510 εχει τρελο μαυρο , επαθα πλακα οταν εβλεπα Blu-Ray απο το Ps3.

To internet on TV με κουρασε μου φανηκε πολυ αργο και το ειχα βαλει με LAN καλωδιο.

Επαιζε οτι εβαλα απο USB και με υποτιτλους σε .srt.

Εχει πολυ ωραιο ηχο απο τα ηχεια της.

Στο gaming ή στο PC θελει μονο στο HDMI 1 και μονο σε game mode γιατι παρατηρησα εντονο lag κατα τη διαρκεια του παιχνιδιου ειδικα σε γρηγορες εναλλαγες.

Στην λειτουργια ΕΝΤΟΝΟ τυφλωνεσαι αλλα ειναι οτι πρεπει αν εχεις πολυ φως στο δωματιο.

 

Για μενα παντως εχει γινει απολαυση ακομα και το να βλεπω απλα τηλεοραση.

 

Αλλα αν μπορεις κανε λιγο υπομονη ακομα μπας και πεσουν οι τιμες γιατι ενω την ευχαριστιεμαι δεν μπορω να πω οτι τα 1100€ που εδωσα και δινω ειναι η αξια της.

Πχ η Samsung 40c6000 ειναι η ιδια χωρις ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΟΝ ΤV(που εμενα στην 40C6510 μου φανηκε αχρηστο) που πιστευω στα 800€ που κανει τωρα ειναι πολυ καλυτερη προσφορα απο την δικια μου.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια έρευνα αγοράς που έκανα κατέληξα ανάμεσα σε τρία μοντέλα τηλεοράσεων. Κατά σειρά προτίμησης έχουμε και λέμε:

 

Samsung UE32C6510 LED TV

Philips 32PFL7605H - 32" LED TV

Sony KDL-32EX600 - 32" LED TV

 

Ποιά θα επιλέγατε;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μικρή διαφορά τιμής μεταξύ τους, η Samsung στα 900 ευρώ, η Philips στα 815 ευρώ και η Sony στα 750 ευρώ ( η πιο φθηνή τελικά αλλά δεν με εντυπωσίασε και πάρα πολύ). Και εγώ πιστεύω ότι η samsung ανταποκρίνεται καλύτερα στις απαιτήσεις μου, αλλά δεν ξέρω εάν υπάρχει κάτι ακόμη πιο δυνατό.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια ηρθε η ωρα για νεα τηελοραση και αφου δεν εχω ιδεα ειπα να ρωτησω εγω η αποσταση ειναι γυρω στα 5μ...Εκανα μια αναζητηση και χαθηκα....τα πρωτα ερωτηματα που γεννηθηκαν στο μυαλο μου ειναι:Πλασμα ή LCD ή LED ή 3D, ποσες ιντζες και τι μαρκα....To budjet ειναι γυρω στ 1000 ευρω... Παρακαλω τα φωτα σας Edited by bluefinikas

Ανοιξε ,κλεισε ,διπλωσε

παραπονο στα χειλη

χωσου στην αμμο Αμμοχωστος

σαν σπανιο κοχυλι

Xiaomi Redmi Note 4G+Samsung Galaxy S2+NOKIA N95+K599

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα LED. 3D εκτος του οτι ειναι ακριβες πιστευω πως δεν αξιζει. Τουλαχιστον προς το παρον... Μαρκα... Θα ελεγα samsung...
Link to comment
Share on other sites

Στις τηλεοράσεις LG τί χρειάζεται για να ανοίξουν οι υπότιτλοι όταν βάζω μία ταινία από φλασάκι?

Δοκίμασα χθες μία ταινία avi την έπαιζε κανονικά, αλλά οι υπότιτλοι, που ήταν σε μορφή srt, δεν τους εμφάνιζε και ήταν απενεργοποιημένες οι επιλογές για τους υπότιτλους.

 

Μήπως πρέπει να είναι σε άλλη μορφή οι υπότιτλοι? Μήπως το αρχείο πρέπει να έχεις την ίδια ονομασία με το αρχείο της ταινίας?

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να είναι σε άλλη μορφή οι υπότιτλοι? Μήπως το αρχείο πρέπει να έχεις την ίδια ονομασία με το αρχείο της ταινία?

Το αρχείο των υποτίτλων πρέπει να είναι ίδιο με το αρχείο-τίτλο της ταινίας.

Τουλάχιστον αυτό ξέρω εγώ όλα αυτά τα χρόνια που κατεβάζω...

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...