Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θα προσπαθήσω να μη βιαστώ γενικά...

ευχαριστώ πάντως...κι εγώ τόσο θα ήθελα μια οθονάρα σπίτι μου:( αλλά....

πάντως η Panasonic ως μοντέλο είναι καλή έτσι; αξίζει;

 

:happy::)

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

πάντως η Panasonic ως μοντέλο είναι καλή έτσι; αξίζει;

 

:happy::)

 

Σε αυτά τα χρήματα απλά δεν έχει αντίπαλο.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πιαδια! Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε τι ειναι το γράμμα στις τηλεοράσεις Sony Bravia? π.χ. KDL-40V3000 εχει και αλλα! Εχω καταλήξει να πάρω την kdl-40V3000 αλλα βλέπω πως και η kdl-40D3500 έχει ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά μόνο που αλλάζει το γραμμα και ειναι πιο φθηνή! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Καλή Ανάσταση σε όλους!!!

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλό μήνα! Έχω τη Philips 5522 με ψηφιακό δέκτη, ασχέτως που δεν μου χρειάζεται ακόμα (Είμαι Κρήτη). Επειδή έλειπα από το σπίτι είχα κατεβάσει τον γενικό και προχτές που γύρισα και άνοιξα την TV μου έλεγε κάτι ότι κανει update και ότι χρειάζεται 45' περίπου.. Περίμενα κανενα 15λεπτο, η μπάρα δεν γέμιζε όποτε την έβγαλα από την μπρίζα (hard reset που λένε) και κατάφερα είδα το ματς τελικά.. Το τι ήταν δεν έμαθα ποτέ βέβαια.. Σας θυμίζει κάτι?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πιαδια! Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε τι ειναι το γράμμα στις τηλεοράσεις Sony Bravia? π.χ. KDL-40V3000 εχει και αλλα! Εχω καταλήξει να πάρω την kdl-40V3000 αλλα βλέπω πως και η kdl-40D3500 έχει ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά μόνο που αλλάζει το γραμμα και ειναι πιο φθηνή! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Κάθε σειρά της Sony διαθέτει ορισμένο γράμμα και νούμερο. Το γράμμα δείχνει τη θέση της σειράς μέσα στη γκάμα της εταιρείας ενώ το νούμερο αφορά περισσότερο το χρόνο κυκλοφορίας της (οι σειρές που κυκλοφορούν την ίδια περίοδο έχουν συνήθως το ίδιο νούμερο, τώρα είμαστε στο 3000/3500 και σύντομα θα βγούν οι πρώτες 4000).

Η ανώτερη ποιοτικά σειρά της Sony είναι η Χ, ακολουθεί η W, και η τρίτη κατά σειρά είναι η V. Υπάρχουν και άλλες σειρές αλλά το πράγμα μπλέκεται καθώς η D είναι κορυφαία στις 32 ίντσες αλλά σχετικά μέτρια στις 40 & 46. Η πιο μέτρια σειρά είναι η P που βγαίνει μέχρι τις 37''.

 

Μεταξύ των V3000 & D3500 υπάρχουν ορισμένες διαφορές: η V έχει μια είσοδο HDMI επιπλέον, έχει οπτική έξοδο ήχου και απ' ό,τι βλέπω υψηλότερη φωτεινότητα (ονομαστικά τουλάχιστον) κάτι που υποδηλώνει διαφορές είτε στο πάνελ είτε στα λοιπά ηλεκτρονικά της.

Θα έλεγα να τις δεις ο ίδιος ώστε να κρίνεις αν η V αξίζει τα επιπλέον χρήματα που ζητάει.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε σειρά της Sony διαθέτει ορισμένο γράμμα και νούμερο. Το γράμμα δείχνει τη θέση της σειράς μέσα στη γκάμα της εταιρείας ενώ το νούμερο αφορά περισσότερο το χρόνο κυκλοφορίας της (οι σειρές που κυκλοφορούν την ίδια περίοδο έχουν συνήθως το ίδιο νούμερο, τώρα είμαστε στο 3000/3500 και σύντομα θα βγούν οι πρώτες 4000).

Η ανώτερη ποιοτικά σειρά της Sony είναι η Χ, ακολουθεί η W, και η τρίτη κατά σειρά είναι η V. Υπάρχουν και άλλες σειρές αλλά το πράγμα μπλέκεται καθώς η D είναι κορυφαία στις 32 ίντσες αλλά σχετικά μέτρια στις 40 & 46. Η πιο μέτρια σειρά είναι η P που βγαίνει μέχρι τις 37''.

 

Μεταξύ των V3000 & D3500 υπάρχουν ορισμένες διαφορές: η V έχει μια είσοδο HDMI επιπλέον, έχει οπτική έξοδο ήχου και απ' ό,τι βλέπω υψηλότερη φωτεινότητα (ονομαστικά τουλάχιστον) κάτι που υποδηλώνει διαφορές είτε στο πάνελ είτε στα λοιπά ηλεκτρονικά της.

Θα έλεγα να τις δεις ο ίδιος ώστε να κρίνεις αν η V αξίζει τα επιπλέον χρήματα που ζητάει.

 

Ευχαριστώ πολυ φίλε μου! Τελικά πήγα και τις ειδα και κατέληξα στην SAMSUNG LE40A656A1F LCD TV 40''.:D Κατά την ταπεινή μου γνώμη πιστεύω πως είναι μακράν καλύτερη απο τις άλλες!

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!!!θα μπορουσατε να μου προτεινατε κάποιοα τηλεωραση απο 42-46 ιντσων μέχρι 1800 ευρω!!

εγω έχω βρει αυτη μπορειτε να μου πείτε την γνώμη σας?http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69980053&product=1072323

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες,θελω την βοηθεια σας.εχετε να μου προτεινετε καμια lcd 40'-42'...αυτην την samsung που παραθετει ακριβως απο επανω ηθελα αλλα no money...
Το θέμα δεν είναι να κρατας καλά χαρτιά αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια:

Εχω τη Sony KDL-37P3000 και το Home Cinema DAV-DZ830 της ίδιας εταιρείας.Συνδέω την τηλεόραση με το ΗC με καλώδιο HDMI.Μέχρι εδώ όλα καλά.Το πρόβλημα είναι πως όταν βλέπω TV δεν έχω ήχω από το HC, παρόλο που το HC έχει επιλογή "TV" που όταν την επιλέγω και προσπαθώ να αυξομειώσω την ένταση της TV (από το χειριστήριό της) μου βγάζει στη οθόνη "ένταση ηχοσυστήματος" και αυξομειώνει τη ένταση του HC χωρίς όμως να ακούγεται τίποτα.Και οι δύο συσκευές υποστηρίζουν το BRAVIA Theatre Sync:

 

(Από το site της SONY

BRAVIA Theatre Sync

Το Bravia Theatre Sync είναι ένας νέος τρόπος ελέγχου των ρυθμίσεων του οικιακού κινηματογράφου. Με τη χρήση των συνδέσεων HDMI και ενός τηλεχειριστηρίου, μπορεί να αποστέλλεται σήμα μεταξύ των διαφόρων μονάδων που απαρτίζουν το σύστημα. Το BRAVIA Theatre Sync έχει σχεδιαστεί για να περιορίσει τις περίπλοκες διαδικασίες, ώστε να μπορείτε να συγκεντρώνεστε στην απόλαυση της ταινίας. Αρκεί ένα πάτημα ενός κουμπιού και ανάβει το ηχοσύστημα και η τηλεόραση, επιλέγονται οι σωστές είσοδοι και αρχίζει να παίζει το Blu-ray Disc ή το DVD.)

 

Γνωρίζει κανείς κάτι;

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

επειδή είμαι λίγο εως πολύ άσχετος με το αντικείμενο :p

θα ήθελα τη βοήθεια σας για αγορά τηλεόρασης την οποία θα χρησιμοποιώ κυρίως για ταινίες, ποδόσφαιρο και xbox 360 games....

 

απόσταση είναι 3-3,5 μέτρα και το budget 800-1000 ευρώ maximum

 

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

επειδή είμαι λίγο εως πολύ άσχετος με το αντικείμενο :p

θα ήθελα τη βοήθεια σας για αγορά τηλεόρασης την οποία θα χρησιμοποιώ κυρίως για ταινίες, ποδόσφαιρο και xbox 360 games....

 

απόσταση είναι 3-3,5 μέτρα και το budget 800-1000 ευρώ maximum

 

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια :)

 

Αυτή η Panasonic είναι εξαιρετική. Αν μπορείς να πας λίγο πάνω από τα χίλια για την 42άρα ακόμα καλύτερα με βάση την απόσταση που είπες. Θέλει λίγη προσοχή να μην προβάλλεται ακίνητη εικόνα επί πολύ ώρα (κοινώς το pause με μέτρο) κατά τις πρώτες εβδομάδες επειδή είναι plasma αλλά δεν είναι τίποτα σπουδαίο.

 

Από πλευράς LCD θα βρεις αρκετές 37άρες HD Ready σε αυτά τα χρήματα. Ενδεικτικά υπάρχει αυτή η Samsung που είναι ολοκαίνουρια και δείχνει ενδιαφέρουσα.

 

 

παιδια μια βοηθεια.Sony Bravia KDL-40W4000 ή Bravia 40X3500 100hz? καλύτερη απεικόνιση στα 100 hz?

 

Η W4000 δεν έχει βγει ακόμα για να την δούμε αλλά δεν πρέπει να είναι στο ίδιο επίπεδο με την κορυφαία Χ3500. Η διαφορά τιμής τους πάντως είναι πάρα πολύ μεγάλη.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!!!θα μπορουσατε να μου προτεινατε κάποιοα τηλεoραση απο 42-46 ιντσων μέχρι 1800 ευρω!!

 

Kαταρχην αλλο 42" και αλλο 46". Το μεγεθος μετραει! Οποτε καλυτερα 46".

 

Εγω θα σου προτεινα αυτες ...

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69980053&product=1034464

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69980053&product=1105701

 

Και οι δυο ειναι καλυτερες απο τις Sony D και V (που ουσιατικα ειναι η ιδια τηλεοραση με 1 HDMI διαφορα).

 

Εναλλακτικα μπορεις να περιμενεις κανενα μηνα οποτε θα πεσει η τιμη της 46W4000 στα 1,800 περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι! Τελικά δεν μου είπατε την γνώμη σας για αυτήν SAMSUNG LE40A656A1F LCD TV 40''. Τεσπα! Χωρις να θελω να διαφημισω την εταιρια πιστευω πως αυτη την στιγμή είναι η καλύτερη TV της αγορας! Εχω λιώσει στις ταινιες! Πριν την αγορασω υποστήριζα κατηγορηματικά τις Sony αλλά μου είπαν οτι οι καινουργιες Sony φοράνε Panel της Samsung! Πραγματικά συγκρινα πάρα πολλες τηλεορασεις απο μεγεθη 26'' μεχρι 40'' (επειδή πηρα 8 τηλεορασεις, για μαγαζι και σπιτι) και κατεληξα οτι οι Samsung ειναι απιστευτες!
Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

...μου είπαν οτι οι καινουργιες Sony φοράνε Panel της Samsung!

 

Αυτό δεν είναι ακριβές.

Απλά μερικά απο τα πάνελ και της Sony και της Samsung παράγονται σε κοινό εργοστάσιο. Δεν είναι ούτε της Sony, ούτε της Samsung, συνεργάζονται για να ρίξουν το κόστος παραγωγής, κάτι που κάνει και η Philips με την LG.

To οτι μερικά μοντέλα έχουν κοινό πάνελ όμως δε σημαίνει οτι παίζουν το ίδιο! Παίζουν μεγάλο ρόλο οι επεξεργαστές video (πχ Bravia engine της Sony ή το DNIe της Samsung)

Προσωπικά πιστευω πως τα χρώματα των Sony ειναι πολύ πιο φυσικά απο αυτά της Samsung τα οποία τα βρίσκω υπερτονισμένα (προσωπικά γούστα είναι αυτά)

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι! Τελικά δεν μου είπατε την γνώμη σας για αυτήν SAMSUNG LE40A656A1F LCD TV 40''.

 

Ειναι οντως κορυφαια τηλεοραση. Το σκεφτομαι για την αντιστοιχη 46αρα.

 

Ενα τεστ εχει εδω....

 

http://www.trustedreviews.com/tvs/review/2008/04/12/Samsung-LE40A656-40in-LCD-TV/p1

 

Τα πανελ τα βγαζει η εταιρεια S-LCD στην Κορεα. Sony και Samsung ειναι συνεταίροι με ποσοστο 50% η καθε μια.

Link to comment
Share on other sites

φίλε σε ευχαριστώ πολύ θα προτιμούσα την δευτερη αλλά υπάρχει κάτι καλύτερο σε 46 ιντσων? πες μου αν μπορεις και για 50ιντων ποια είναι ποιο καλή ας είναι και ποιο ακριβες!:)

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη δεν πολυ-ασχοληθηκα με το θεμα των τηλεορασεων υψηλης αναλυσης θα ηθελα βοηθεια σχετικα με την επιλογη μιας για αγορα (μεσα στην επομενη εβδομαδα μαλλον θα προβω σε αυτην).

 

Θα ηθελα γνωμες και βοηθεια οσο αναφορα την επιλογης μιας καλης αλλα συγχρονος και σχετικα οικονομικης FULL HDTV απο 37 εως και 42 ιντσες εκτος εαν υπαρχει και κατι πολυ αξιολογο οσο αναφορα τις 32 ιντσες με τιμες απο χμμ.. 700 ευρω πχ εως και 1.000 ευρω.

 

Επισης εαν μπορει καποιος να μου πει ΤΙ στοιχεια πρεπει να προσεξω στην επιλογη μου , ΠΟΙΑ μαρκα να προτιμησω , ΤΙ νεες τεχνολογιες βγηκαν οσο αναφορα τις τηλεορασεις νεας γενιας , ΤΙ θυρες θα πρεπει πασυ θυσια να εχουνε , εαν εχουνε HDCP , τι πανελ να παρω , αντιθεση , φωτισμος , και φυσικα οτιδηποτε αλλο θα πρεπει να γνωριζω για να κανω μια καλη επιλογη τηλεορασης.

Link to comment
Share on other sites

marvin γεια φιλε

σχετικα με την τηλεοραση plasma Panasonic 42PX70EA που πηρα αρχες του χρονου εχω το εξης προβλημα :

ενω παιζει καποιες στιγμες ξαφνικα σβηνει απο μονη της :(

και δεν μπορεις να την ξανανοιξεις απο το telecontrol :mad:

πρεπει να την κλεισεις και να την ξανανοιξεις :cry:

τι μπορει να φταιει και ειναι σοβαρο το προβλημα η οχι ??

πηρα ενα τηλεφωνο στο σερβις και αυτοι κατευθειαν '' να ερθουμε να την παρουμε '' στακα ρε παιδια λεω ... ειπαν οτι ισως δεν παιζουν και τα δυο ηχεια και τοτε για προστασια κλεινει ? στεκει αυτο ? ελεγξα τα ηχεια και ειδα να παιζουν και τα δυο κανονικα ?

για δωστε ενα χερι βοηθειας παιδια .. marvin ειδικα εσυ ;)

Link to comment
Share on other sites

marvin γεια φιλε

σχετικα με την τηλεοραση plasma Panasonic 42PX70EA που πηρα αρχες του χρονου εχω το εξης προβλημα...

 

Το συγκεκριμενο μοντελο ειχε βγει πολυ ελαττωματικο. Συγκεκριμενα ενα μεγαλο ποσοστο (γυρω στο 25%) εχει εμφανισει πρασινες γραμμες κατα μηκος της οθονης και χρειαζεται αλλαγη πανελ.

 

Κοιταξε εδω για λεπτομέρειες...

 

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=9857&page=214

 

Θα ηθελα γνωμες και βοηθεια οσο αναφορα την επιλογης μιας καλης αλλα συγχρονος και σχετικα οικονομικης FULL HDTV απο 37 εως και 42 ιντσες εκτος εαν υπαρχει και κατι πολυ αξιολογο οσο αναφορα τις 32 ιντσες με τιμες απο χμμ.. 700 ευρω πχ εως και 1.000 ευρω.

 

Κοιταξε αυτες τις δυο...

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69980053&product=1110357

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69980053&product=1046322

 

Μην πας και παρεις κατι Hitachi Full HD με 770 ευρω και κατι τετοια γιατι αυτες ειναι κυριολεκτικα για πεταμα.

 

Μαρκες δεν υπαρχουν καλες και κακες , ολοι οι κατασκευαστες βγαζουν καλα και κακα μοντελα. Ισχυει ομως οπως παντα το "οτι πληρωνεις παιρνεις".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...