Jump to content

Poco X5 Pro


minast
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

7 ώρες πριν, kalogran11 said:

Οπότε άστο καλύτερα δεν έχω όρεξη για πονοκεφάλους 

Σε 5g με 6 ram τι άλλο κινητό εως 200 ευρώ παίζει 

Δυσκολο να βρεις 5G με 6gb Ram καινουριο μεχρι 200 ευρω εκτος αν βρεις μεταχειρισμενο άλλης μαρκας....

:innocent:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα. Χρειάζομαι ένα καινούριο τηλέφωνο και σκέφτομαι πολύ σοβαρά αυτό το μοντέλο. Ήθελα να ρωτήσω:

1) πρόσφατα έμαθα ότι στα τηλέφωνα της xiaomi υπάρχουν διαφημίσεις κατά την πλοήγηση, κάτι που με αποθάρρυνε. Υπάρχουν διαφημίσεις και σε αυτό; αν ναι, αφαιρούνται ;

2) έχω στο μυαλό και το Α34 5G. ποιο να προτιμήσω;;; 

Υ.Γ.: Μου αρέσει στο Χ5 ο Sn 778 που είναι αρκετά καλός από ότι έχω διαβάσει ...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, gergerman said:

Καλησπέρα. Χρειάζομαι ένα καινούριο τηλέφωνο και σκέφτομαι πολύ σοβαρά αυτό το μοντέλο. Ήθελα να ρωτήσω:

1) πρόσφατα έμαθα ότι στα τηλέφωνα της xiaomi υπάρχουν διαφημίσεις κατά την πλοήγηση, κάτι που με αποθάρρυνε. Υπάρχουν διαφημίσεις και σε αυτό; αν ναι, αφαιρούνται ;

2) έχω στο μυαλό και το Α34 5G. ποιο να προτιμήσω;;; 

Υ.Γ.: Μου αρέσει στο Χ5 ο Sn 778 που είναι αρκετά καλός από ότι έχω διαβάσει ...

Έχω το τηλέφωνο από όταν βγήκε, άψογο σε όλα του για τα λεφτά που έχει, διαφημίσεις δεν έχω εγώ μιας και έχω αλλάξει το DNS αλλιώς θα έχεις 

Screenshot_2023-08-18-22-10-19-901_com.android.settings.jpg

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν διαφημίσεις, απενεργοποιεις τις "προτάσεις" όπου εμφανίζονται και τέλος. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και βάζοντας Βlokada 5 (https://blokada.org/#download Blokada 5 for Android το .apk) θα αποφύγεις πολλές διαφημίσεις ασχέτως λειτουργικού. Για μένα προσωπικά δεν υπάρχει δίλημμα ανάμεσα στα 2 αυτά κινητά.

Link to comment
Share on other sites



.... Για μένα προσωπικά δεν υπάρχει δίλημμα ανάμεσα στα 2 αυτά κινητά.


Εννοείς μεταξύ Samsung A34 και Poco X5 Pro, υπέρ του 2ου;



Poco X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, tifozif1 said:

Και βάζοντας Βlokada 5 (https://blokada.org/#download Blokada 5 for Android το .apk) θα αποφύγεις πολλές διαφημίσεις ασχέτως λειτουργικού. Για μένα προσωπικά δεν υπάρχει δίλημμα ανάμεσα στα 2 αυτά κινητά.

Μπορείς να δικαιολόγησεις την σιγουριά σου για την υπέροχη του poco έναντι του samsung;

Τα τηλέφωνα είναι κοντά στα specs... Δες και τη σύγκριση στο παρακάτω λινκ :

https://www.kimovil.com/en/compare/poco-x5-pro-5g,samsung-galaxy-a34-5g

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι πολύ κοντά σε χαρακτηριστικά, το ένα όμως έχει ταχύτερη φόρτιση 67W και ελαφρώς μεγαλύτερη οθόνη. 

Τo MIUI για μένα είναι στα συν. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για μένα η βασική διαφορά είναι ο τύπος του επεξεργαστή. Ακόμα και γρηγορότερος να ήταν ο Mediatek από τον Snapdragon τον 2ο θα επέλεγα. Οι SD έχουν την καλύτερη υποστήριξη απο την κοινότητα, αποτέλεσμα? κινητά 4ετίας 5ετιας και πάνω να είναι πλήρως αναβαθμισμένα στις τελευταίες version του android με τα τελευταία security fixes. Αν είχαν τον ίδιο επεξεργαστή μάλλον θα πρότεινα το Samsung, μιας και μάλλον (δεν έχω δεί σύγκριση) έχει καλύτερες κάμερες. Πάντως ο SD778 ειναι από τους καλύτερους mid-range επεξεργαστές με πολύ καλή απόδοση και διαχείριση μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, tifozif1 said:

Για μένα η βασική διαφορά είναι ο τύπος του επεξεργαστή. Ακόμα και γρηγορότερος να ήταν ο Mediatek από τον Snapdragon τον 2ο θα επέλεγα. Οι SD έχουν την καλύτερη υποστήριξη απο την κοινότητα, αποτέλεσμα? κινητά 4ετίας 5ετιας και πάνω να είναι πλήρως αναβαθμισμένα στις τελευταίες version του android με τα τελευταία security fixes. Αν είχαν τον ίδιο επεξεργαστή μάλλον θα πρότεινα το Samsung, μιας και μάλλον (δεν έχω δεί σύγκριση) έχει καλύτερες κάμερες. Πάντως ο SD778 ειναι από τους καλύτερους mid-range επεξεργαστές με πολύ καλή απόδοση και διαχείριση μπαταρίας.

Σωστός... Αρκετά καλή παρατήρηση....

Ένα άλλο συν του x5 είναι η τιμή καθώς ήδη είναι πιο κάτω και πολύ πιθανό να κατεβει περισσότερο σε αντιθέσει με αυτή του του samsung που κρατιέται πιο ψηλά. 

Τέλος έχει θύρα ακουστικών. 

Ερώτημα : έχει φορτιστή στη συσκευασία;;; 

 

8 minutes ago, gergerman said:

 

 

 

Edited by gergerman
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν κι εγώ μεταξύ των Poco X5 Pro 5G, Xiaomi Redmi Note 12 Pro NFC 5G και Samsung A34, για τον υιό.

Λόγω ταχύτητας φόρτισης, επεξεργαστή και ύπαρξη πλήρους πακέτου (φορτιστή + θήκη) στη συσκευασία, επέλεξα το Poco.

Για 250-280€ budget

Poco X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος Χ3 nfc επί 3 και κάτι χρόνια, σχετικά ικανοποιημένος ακόμα ν με αυτό. Αξίζει να κάνω την μετάβαση στο Χ5 pro τώρα η να περιμένω ακόμα (μέχρι τις γιορτές, ας πούμε) για κάποιο νεώτερο;

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος Χ3 nfc επί 3 και κάτι χρόνια, σχετικά ικανοποιημένος ακόμα ν με αυτό. Αξίζει να κάνω την μετάβαση στο Χ5 pro τώρα η να περιμένω ακόμα (μέχρι τις γιορτές, ας πούμε) για κάποιο νεώτερο;
Στο ίδιο δίλημμα είμαι κι εγώ...
Επειδή το  εχω παραγγείλει το  poco x5 pro θα χρειαστεί να παραγγείλω ξεχωριστά  tempered glass η έχει ενσωματωμένο
Ευχαριστώ 
Κανένα νέο κινητό δεν έχει tempered glass screen protector στο κουτί του, χρειάζεται παραγγελία νέου.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λόγος να αντικαταστήσετε τώρα το κινητό που σας καλύπτει? Τέτοια εποχή του χρόνου θα αγοράζετε κινητό με 7gen1/2 στα ίδια χρήματα με τον 778G σήμερα. Δεν είναι και καμιά ιδιαίτερη αναβάθμιση (αν παίζετε παιχνίδια είναι υποβάθμιση) να πάει κάποιος από SD860 σε 778G. Από τον 732 σε 778 υπάρχει διαφορά βέβαια αλλά αν σε καλύπτει ο 732 καλύτερα να περιμένεις....

Link to comment
Share on other sites

On 26/8/2023 at 3:49 ΜΜ, kalogran11 said:

Επειδή το  εχω παραγγείλει το  poco x5 pro θα χρειαστεί να παραγγείλω ξεχωριστά  tempered glass η έχει ενσωματωμένο

Ευχαριστώ 

Ενσωματωμένη μεμβράνη προστασίας έχει η οθόνη όταν το αγοράζεις, όχι τζαμάκι... 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, είμαι και εγώ νέος κάτοχος του κινητού που γενικά είναι άψογο. Το προηγούμενο κινητό μου ήταν το REDMI 5 PLUS, μου έκανε εντύπωση στο X5 ότι η δόνηση του όταν βαράει στις κλήσεις είναι πιο αδύναμη. Δηλαδή θα το έχω στο αθόρυβο στο γραφείο και δεν θα κάνει τον χαμό που έκαναν τα παλαιότερα είναι πιο διακριτική. Ισχύει και σε εσάς αυτό ή είναι ελλάτωμα. ? Να σημειώσω ότι έχω πάει την απτική λειτουργία στο μέγιστο

Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2023 at 11:37 ΠΜ, karatza_7 said:

Ενσωματωμένη μεμβράνη προστασίας έχει η οθόνη όταν το αγοράζεις, όχι τζαμάκι... 

Οκ ευχαριστώ εσύ έχεις βάλει τζαμακι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Σκέφτομαι για αγορά

Θα μπει custom rom

Απο οτι φαίνεται ομως καποιες παρτίδες απο Ιουλιο και μετα έρχονται με fts_fs  πάνελ το οποίο δε συμπεριλαμβάνεται στο kernel source με αποτέλεσμα να μη πορείς να περάσεις Ρομ σε αυτές τις συσκευές

Οποίος μπορεί ας αναφέρει τον τυπο του πάνελ του και καταστημα μήπως και υπάρχει κάποιο μοτίβο και το συγκεκριμένο πάνελ σχετίζεται μονο με συγκεκριμένες περιοχές

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Συμβατές συσκευές της Redmi με το Android 14

  • Redmi Note 11R / 11T Pro / 11T Pro+
  • Redmi Note 12 / 12 Pro / 12 Pro+ / 12 Pro Speed / 12 S / 12 Turbo
  • Redmi Note Discovery
  • Redmi K40S
  • Redmi K50 / K50 Pro / K50 Gaming / K50i / K50 Ultra
  • Redmi K60 / K60E / K60 Pro

Συμβατές συσκευές της POCO με το Android 14

  • POCO C51, C55
  • POCO X4 5G / X4 GT
  • POCO X5 / X5 Pro
  • POCO F4 / F4 GT
  • POCO F5 / F5 Pro
  • POCO M4 / M5
Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2023 at 11:34 ΠΜ, johnster1 said:

Καλημέρα σας, είμαι και εγώ νέος κάτοχος του κινητού που γενικά είναι άψογο. Το προηγούμενο κινητό μου ήταν το REDMI 5 PLUS, μου έκανε εντύπωση στο X5 ότι η δόνηση του όταν βαράει στις κλήσεις είναι πιο αδύναμη. Δηλαδή θα το έχω στο αθόρυβο στο γραφείο και δεν θα κάνει τον χαμό που έκαναν τα παλαιότερα είναι πιο διακριτική. Ισχύει και σε εσάς αυτό ή είναι ελλάτωμα. ? Να σημειώσω ότι έχω πάει την απτική λειτουργία στο μέγιστο

Έχουμε καμία απάντηση από κάποιον για το θέμα μου?

Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2023 at 12:55 ΜΜ, kalogran1 said:

Οκ ευχαριστώ εσύ έχεις βάλει τζαμακι

Δοκίμασα αρχικά 2 τζαμάκια (όχι full screen) και τα 2 μετά από λίγο άφησαν κενό πάνω δεξιά ή/και πάνω αριστερά στην οθόνη, οπότε αφαιρέθηκαν και πλέον είμαι μόνο με μεμβράνη προστασίας και θήκη σιλικόνης πλάτης μόνο. Έχει πέσει μερικές φορές κάτω, προς το παρόν όλα καλά... 😁

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...