Jump to content

Samsung Galaxy S23 Ultra


Vlasismiriagos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, Pns_znts said:

Καλημέρα σε όλους,

Θέλω να ρωτήσω κάτι Off topic... Γνωρίζει κανείς κάποιο Smartwatch που να μετράει αρτηριακή πίεση με υψηλή ακρίβεια; Λόγω της σοβαρότητας της κατάστασης θελώ πρωτίστως αξιοπιστία και όσον αφορά το κόστος αυτό είναι δευτερεύουσας σημασίας..

Καλημερα φίλε μου. Η huawei έχει ένα πολύ καλό μοντέλο το οποίο βέβαια είναι πολύ χοντρό στο χέρι γιατί φουσκώνει το λουρί από μέσα. Οι μετρήσεις του είναι τόσο ακριβής όσο ένας ιατρικός πύργος. Δεν θυμάμαι ακριβώς το μοντέλο αλλά θα το δεις δεν έχει πολλά.. 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Pns_znts said:

@dan81Καλημέρα! Μήπως εννοείς αυτό; https://www.bestprice.gr/item/2158175485/huawei-watch-d-aluminium-black.html

Ναι, αυτό είναι. Διάβασα όμως κάτι κριτικές πως η φούσκα χαλάει εύκολα. Όλα τα άλλα πρέπει καθε μερικές μέρες να τα συγχρονίζεις με κλασικό πιεσόμετρο. Εκτός αυτού και αφού πρόκειται για σοβαρή κατάσταση πρέπει να γνωρίζεις πως οι μετήσεις από τον καρπό δεν είναι τόσο ακριβείς και είναι προτιμότερο πιεσόμετρο του στυλ περιβραχιόνιο και μάρκες εξειδικεύμενες και πιστοποιημένες όπως omron και microlife. 

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, vastegial_74 said:

Ναι, αυτό είναι. Διάβασα όμως κάτι κριτικές πως η φούσκα χαλάει εύκολα. Όλα τα άλλα πρέπει καθε μερικές μέρες να τα συγχρονίζεις με κλασικό πιεσόμετρο. Εκτός αυτού και αφού πρόκειται για σοβαρή κατάσταση πρέπει να γνωρίζεις πως οι μετήσεις από τον καρπό δεν είναι τόσο ακριβείς και είναι προτιμότερο πιεσόμετρο του στυλ περιβραχιόνιο και μάρκες εξειδικεύμενες και πιστοποιημένες όπως omron και microlife. 

Το άτομο που το χρειάζεται δεν γίνεται να κουβαλάει συνέχεια μαζί του το κλασσικό πιεσόμετρο γι'αυτό χρειάζεται κάποιο smartwatch για να γίνεται παρακολούθηση ανά πάσα στιγμή. Τα Garmin είναι αξιόπιστα για τέτοιου είδους μετρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Pns_znts said:

Το άτομο που το χρειάζεται δεν γίνεται να κουβαλάει συνέχεια μαζί του το κλασσικό πιεσόμετρο γι'αυτό χρειάζεται κάποιο smartwatch για να γίνεται παρακολούθηση ανά πάσα στιγμή. Τα Garmin είναι αξιόπιστα για τέτοιου είδους μετρήσεις;

Από κάποιο χρηματικό μπάτζετ και πάνω όλα πάνω κάτω τα ίδια είναι. Σαν του βραχίονα όμως δεν έχει. Αυτό τουλάχιστον (το huawei) έχει το πλεονέκτημα πως είναι αυτόνομο και δεν χρειαζεται συγχρονισμό σαν τα υπόλλοιπα. Έχει φούσκα, όχι πλά αισθητήρα σαν τα κοινά smartwaches. Τόσοι καρδιοπαθέις πάντως επι χρόνια είχαν έστω ένα πιεσόμετρο καρπού μαζί τους, τα smartwches είναι πολυτέλεια των τελευταίων ετών και σε καμία περίπτωση δεν είναι ιατρικά εργαλεία, ειδικά αν έχεις πρόβλημα.

3 ώρες πριν, ilka71 said:

τελικά κάθετο app drawer δεν θα ξανά βάλει το goodlock ....

Το διάβασες κάπου ή είναι προσωπική εικασία μετά από τόσο καιρό που το έχουν αφαιρέσει;

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Pns_znts said:

@dan81Καλημέρα! Μήπως εννοείς αυτό; https://www.bestprice.gr/item/2158175485/huawei-watch-d-aluminium-black.html

Ναι αυτό ακριβώς. Μετράει με ενσωματωμένη τρόμπα σαν κανονικό πιεσόμετρο. Το έχει κολλητός μου 1 χρόνο είναι υπερτασικος και δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα στην χρήση. Δεν θέλει calibration ανά ένα μήνα όπως το Samsung watch 5 που έχω εγώ και οι ενδείξεις του είναι ακριβείς γιατί μετρήθηκε και σε νοσοκομείο. Φυσικά εννοείτε όλα τα ρολόγια δεν αντικαταστουν ΠΌΤΕ επίσημα ιατρικά μηχανήματα, γιατρους κλπ αυτό είναι κανόνας... Sorry για το offtopic αλλά είναι θέμα υγείας!! 

Edited by dan81
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, dan81 said:

Ναι αυτό ακριβώς. Μετράει με ενσωματωμένη τρόμπα σαν κανονικό πιεσόμετρο. Το έχει κολλητός μου 1 χρόνο είναι υπερτασικος και δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα στην χρήση. Δεν θέλει calibration ανά ένα μήνα όπως το Samsung watch 5 που έχω εγώ και οι ενδείξεις του είναι ακριβείς γιατί μετρήθηκε και σε νοσοκομείο. Φυσικά εννοείτε όλα τα ρολόγια δεν αντικαταστουν ΠΌΤΕ επίσημα ιατρικά μηχανήματα, γιατρους κλπ αυτό είναι κανόνας... Sorry για το offtopic αλλά είναι θέμα υγείας!! 

Thanks!!!! Μάλλον σε αυτό θα καταλήξω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι παιδιά νομίζω ότι είμαι ακριβώς στην ίδια κατανάλωση με πριν. Είναι πολύ τυπική η χρήση που κάνω μέσα στη μέρα οπότε μπορώ να διαπιστώσω εύκολα αν υπάρχει αλλαγή. Είμαι στα ίδια ποσοστά στις ίδιες ώρες με πριν. Την πέρασα Παρασκευή πρωί με clear cache πριν-μετά και Galaxy App Booster μετά. Φορτίζω αποκλειστικά αργά ασύρματα κάθε βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει μια ερωτηση μερικες σελιδες πισω.πως μπορω να εμφανισω το ονομα των φακελων και των εφαρομογων.να φαινετε κατω απο την εφαρμογη η τον φακελο το ονομα,να μην χρειαζεται να πατησω πανω στον φακελο.οπως φαινετε σε apple κινητα.

 

my old profile -----> RAVER

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, anestisagg said:

Καλησπέρα σας αναφέρομαι αποκλειστικά σε αυτούς που κατέβασαν την έκδοση 6.1, συνοψίζοντας αξίζει να την κατεβάσουμε η καλύτερα να περιμένουμε κάποιο update διορθώσης. Παράδειγμα 6 vs 6.1 pros and cons 

Φίλε η ενημέρωση είναι λες και αγόρασες καινούριο smarthpone! Το S23 ultra πήρε όλα τα καλούδια του S24 σε AI! Είναι τέλειο. Ότι έχω δοκιμάσει λειτουργεί άψογα! Εντοπίζω και εγώ μια μικρή αύξηση στην κατανάλωση ενέργειας αλλά τίποτα εξωφρενικό, της τάξης του 5% περίπου την ημέρα. Δεν παρατήρησα καθόλου υπερθέρμανση που γράψαν κάποιοι. Μπροστά σε αυτά που φέρνει η αναβάθμιση είναι τίποτα. Από το 2007 που αγόρασα το πρώτο μου smartphone το HTC TyTN II και παρακολουθώ στενά τις εξελίξεις στον χώρο δεν θυμάμαι ποτέ να έχει ξαναδιατεθεί από οποιαδήποτε εταιρία ενημέρωση που να αναβαθμίζει τόσο πολύ τις δυνατότητες μιας συσκευής. Η Samsung γράφει ιστορία με αυτή την ενημέρωση.  

Link to comment
Share on other sites

Μια χαζή απορία, οι ρουτίνες έχουν μεγάλη κατανάλωση στην μπαταρία; Γιατί έχω βάλει κάποιες χρήσιμες και δεν μπορώ να καταλάβω αν επηρεάζουν την κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Livagoth said:

Βγήκε ενημέρωση για always on display στο galaxy app store που φτιάχνει το θέμα με το ρολόι. 

καλησπερα. Μπορεις να μου πεις τ ονομα της εφαρμογης που πηρε ενημερωση κι εφτιαξε η ρυθμιση φωτινοτητας του AOD? σε ρωταω γιατι μου εκανε κι εμενα 3-4 ενημερωσεις που ομως δεν  ηρθε ξανα η επιλογη φωτινοτητας 

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι να συμπληρώσω τα αποτελεσματα απο την πρώτη μέρα χρησης του κινητού με την 6.1. 

Κάπου στο 60% έβαλα να δω το ματς ΑΕΚvsOSFP για 2 ώρες mirroring από τον browser στην TV ... Αυτό μετρίασε σαν κλειστη οθόνη στην κατανάλωση και τελικά πήγα 13% με 6.5 ώρες σοτ με 18 ώρες εκτός φόρτισης.

Χρήση μόνο με WiFi και WiFi calling.

Σήμερα σε χρήση μόνο έξω και με πολύ Google maps και μεγάλη φωτεινότητα λόγο τους ηλίου έξω έχει τώρα στο 57% 2:15 σοτ με 10 ώρες εκτός φόρτισης.

Edited by thanos1989
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, katsiletra said:

Μια χαζή απορία, οι ρουτίνες έχουν μεγάλη κατανάλωση στην μπαταρία; Γιατί έχω βάλει κάποιες χρήσιμες και δεν μπορώ να καταλάβω αν επηρεάζουν την κατανάλωση.

0 κατανάλωση, πρόκειται για once off if/then αυτοματισμούς, από εκεί και πέρα μόνο αν κάτι κολλήσει ή σου αφήσει κάτι που δεν θέλεις ανοιχτό θα σου καταναλώσει μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, ktikti said:

εχω κανει μια ερωτηση μερικες σελιδες πισω.πως μπορω να εμφανισω το ονομα των φακελων και των εφαρομογων.να φαινετε κατω απο την εφαρμογη η τον φακελο το ονομα,να μην χρειαζεται να πατησω πανω στον φακελο.οπως φαινετε σε apple κινητα.

 

Καλησπέρα. Εμένα και τα εικονίδια και οι φάκελοι έχουν ονόματα. Στους φακέλους εγώ ορίζω το όνομα. Έχω τα προεπιλεγμενα εικονίδια της samsung. Δοκίμασε να αλλάξεις εικονίδια από τα themes (θέματα). Πατάς στην οθόνη για λίγο και εμφανίζονται κάτω... 

Edited by IKAL
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, super_f said:

Εγώ πάλι παιδιά νομίζω ότι είμαι ακριβώς στην ίδια κατανάλωση με πριν. Είναι πολύ τυπική η χρήση που κάνω μέσα στη μέρα οπότε μπορώ να διαπιστώσω εύκολα αν υπάρχει αλλαγή. Είμαι στα ίδια ποσοστά στις ίδιες ώρες με πριν. Την πέρασα Παρασκευή πρωί με clear cache πριν-μετά και Galaxy App Booster μετά. Φορτίζω αποκλειστικά αργά ασύρματα κάθε βράδυ.

Ακριβώς τα ίδια και εγώ. Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν έχει αυξηθεί ο χρόνος φόρτισης που λένε κάποια παιδιά εδώ, γιατί όπως και εσύ φορτίζω βράδυ. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Sleep said:

καλησπερα. Μπορεις να μου πεις τ ονομα της εφαρμογης που πηρε ενημερωση κι εφτιαξε η ρυθμιση φωτινοτητας του AOD? σε ρωταω γιατι μου εκανε κι εμενα 3-4 ενημερωσεις που ομως δεν  ηρθε ξανα η επιλογη φωτινοτητας 

Για την φωτεινότητα δεν έχει έρθει κάποια ενημέρωση. Για το ρολόι στην AOD ήρθε ενημέρωση. Ελπίζω να έρθει και για την φωτεινότητα σύντομα. 

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε η 6.1 αλλά φοβάμαι να την κάνω. 😀 Προχωράμε κανονικά ή να περιμένουμε; δουλεύουν όλα καλα; 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να εχουμε ενα shortcut ή ενα widget που να μας βγαζει απευθείας τη χρήση της μπαταρίας όπως επανήλθε με την 6.1 ?

 

Στο μεταξυ εγω δεν διαπίστωσα κατι πρός το χειρότερο με την 6.1...

Ουτε στη μπαταρία ούτε στη χρήση γενικώς...

 

Edited by LAGGI

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, LAGGI said:

Υπάρχει τρόπος να εχουμε ενα shortcut ή ενα widget που να μας βγαζει απευθείας τη χρήση της μπαταρίας όπως επανήλθε με την 6.1 ?

 

Στο μεταξυ εγω δεν διαπίστωσα κατι πρός το χειρότερο με την 6.1...

Ουτε στη μπαταρία ούτε στη χρήση γενικώς...

 

μια απο τα ιδια,γενικα οπως δουλευε δουλευει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα βγήκε ενημέρωση LockStar που προσθέτει την φωτεινότητα στην AOD  δεν μου την βγάζει στο samsung store και την πέρασα χειροκίνητα για να λειτουργήσει πρέπει να γίνει και ενημέρωση στην AOD αν δεν σας ήρθε χθες προχθές η ενημέρωση μέσο playstore  κατεβάστε και τις 2 ενημερώσεις από το παρακάτω link

https://quickshare.samsungcloud.com/zZlRyfys2ChS

Edited by andreas443

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, anax111 said:

Φίλε η ενημέρωση είναι λες και αγόρασες καινούριο smarthpone! Το S23 ultra πήρε όλα τα καλούδια του S24 σε AI! Είναι τέλειο. Ότι έχω δοκιμάσει λειτουργεί άψογα! Εντοπίζω και εγώ μια μικρή αύξηση στην κατανάλωση ενέργειας αλλά τίποτα εξωφρενικό, της τάξης του 5% περίπου την ημέρα. Δεν παρατήρησα καθόλου υπερθέρμανση που γράψαν κάποιοι. Μπροστά σε αυτά που φέρνει η αναβάθμιση είναι τίποτα. Από το 2007 που αγόρασα το πρώτο μου smartphone το HTC TyTN II και παρακολουθώ στενά τις εξελίξεις στον χώρο δεν θυμάμαι ποτέ να έχει ξαναδιατεθεί από οποιαδήποτε εταιρία ενημέρωση που να αναβαθμίζει τόσο πολύ τις δυνατότητες μιας συσκευής. Η Samsung γράφει ιστορία με αυτή την ενημέρωση.  

Μόνο σε μενα (προς το παρόν) φαίνονται άχρηστα και ανούσια αυτού του τύπου ΑΙ που πρόσθεσε η Samsung?

Όπως ήταν πριν έτσι είναι και τώρα για μένα ....

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Konstantine73 said:

Μόνο σε μενα (προς το παρόν) φαίνονται άχρηστα και ανούσια αυτού του τύπου ΑΙ που πρόσθεσε η Samsung?

Όπως ήταν πριν έτσι είναι και τώρα για μένα ....

Αχρηστα είναι και για μένα από την στιγμή που δεν υποστηρίζουν την ελληνική γλώσσα, από την άλλη σε κάθε μεγάλη αναβάθμιση όλο και κάτι θα αφαιρέσουν πχ όπως τώρα με την AOD και στο πληκτρολόγιο samsung

Edited by andreas443

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...