Jump to content

Samsung Galaxy S23 Ultra


Vlasismiriagos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

44 minutes ago, Konstantine73 said:

Δουλεύουν όλα κανονικά?

Κάνει update καθημερινά την database από τους επίσημους servers?

sent from my S23Ultra 12/512
 

Ενημερώσεις γίνονται καθημερινά ..απλα όταν βγαίνει καινούργια έκδοση και ζητάει update λογικό ειναι δεν την Περνει..απλα το βγάζεις και ξαναπέρνας την καινούργια έκδοση σπασμένη ...αλλιώς 26,88€..ειναι απλά τα πράγματα 

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώσεις γίνονται καθημερινά ..απλα όταν βγαίνει καινούργια έκδοση και ζητάει update λογικό ειναι δεν την Περνει..απλα το βγάζεις και ξαναπέρνας την καινούργια έκδοση σπασμένη ...αλλιώς 26,88€..ειναι απλά τα πράγματα 
Εγώ ήμουν τυχερός και το αγόρασα life time 20€

sent from my S23Ultra 12/512

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετά χρόνια σε Huawei pro συσκευές, αποφάσισα να πάρω 1η φορά Samsung επιλέγοντας s23 ultra. Θα σας πω εντυπώσεις όταν θα το έχω κάμποσο καιρό. Αντιμετωπιζω το εξής πρόβλημα με την εφαρμογή Curve. Την εγκατέστησα ανοίγει κανονικά. Όταν πάω να πληρώσω με το κινητό ανέπαφα, δεν ολοκληρώνεται η διαδικασία αλλά ανοίγει σελίδα που με παροτρύνει να χρησιμοποιήσω Google Pay,. Στο huawei δούλευε κανονικά. Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα? Επιπλέον δεν μου εμφανίζει την εφαρμογή στις επιλογές του nfc

Edited by yannisnm
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, yannisnm said:

Μετά από αρκετά χρόνια σε Huawei pro συσκευές, αποφάσισα να πάρω 1η φορά Samsung επιλέγοντας s23 ultra. Θα σας πω εντυπώσεις όταν θα το έχω κάμποσο καιρό. Αντιμετωπιζω το εξής πρόβλημα με την εφαρμογή Curve. Την εγκατέστησα ανοίγει κανονικά. Όταν πάω να πληρώσω με το κινητό ανέπαφα, δεν ολοκληρώνεται η διαδικασία αλλά ανοίγει σελίδα που με παροτρύνει να χρησιμοποιήσω Google Pay,. Στο huawei δούλευε κανονικά. Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα? Επιπλέον δεν μου εμφανίζει την εφαρμογή στις επιλογές του nfc

Πρέπει να περάσεις την curve κάρτα σου στο Google Wallet. Δεν λειτουργεί όπως στα Huawei, όπου το curve app είναι και πορτοφόλι NFC μαζί

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια εδω και καιρο δεν μπορω να κανω  mobile hotspot. Eχω απεριοριστα δεδομενα αλλα καμια συσκευη, samsung, hiaway, laptop windows κτλ. Δεν μπορει να συνδεθει. Μια χαρα συνδεομουν πριν τωρα τιποτα. Πρεπει να κανω κατι? Εχω αυτες τις ρυθμισεις. 

 

 

Εννοειται οτι ειναι ενεργο οταν προσπαθω να το συνδεσω. 

Ακομα ομως και να αλλαξω το ευρος σε 5 ή 6GHz, παλι δεν το αναγνωριζει τιποτα.  Μαλλον το αναγνωριζει αλλα δεν μπορει να συνδεθει. 

Screenshot_20230804_001458_Settings.jpg

Edited by lefteriskoy
Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνεις ενεργό, στη φωτογραφία φαίνεται ανενεργό. 

Πάτα τον διακόπτη 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, tasosathan said:

Πρέπει να περάσεις την curve κάρτα σου στο Google Wallet. Δεν λειτουργεί όπως στα Huawei, όπου το curve app είναι και πορτοφόλι NFC μαζί

Μα τότε τι νόημα έχει η ύπαρξη της εφαρμογής στο store?? Εάν δεν είναι πλήρως λειτουργική. Έχω πρόγραμμα Curve, όπου χρησιμοποιώ επικουρικά όλες τις κάρτες μου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, p_k said:

Θα το κάνεις ενεργό, στη φωτογραφία φαίνεται ανενεργό. 

Πάτα τον διακόπτη 

Μα το εχω ενεργο οποτε κανω προσπαθεια. Απλα για την φωτο τωρα δεν το ενεργοποιησα. 

Link to comment
Share on other sites

https://modyolo.com/download/adguard-28793       τζαμπα κατεβάζεις βάζεις ....
Ποσο ασφαλες ειναι αυτο?
phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται κάτι για android 14 σύντομα?

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, yannisnm said:

Μα τότε τι νόημα έχει η ύπαρξη της εφαρμογής στο store?? Εάν δεν είναι πλήρως λειτουργική. Έχω πρόγραμμα Curve, όπου χρησιμοποιώ επικουρικά όλες τις κάρτες μου. 

Είναι για να επιλέγεις ποια κάρτα θέλεις να χρησιμοποιήσεις. Κανονικά πλήρως λειτουργική θεωρείται και από το Play Store, απλά δεν έχει αυτή την δυνατοτητα

 

Edited by tasosathan
Link to comment
Share on other sites

Τελικά την έκανα τη μετάβαση από S21U 256 σε S23U 512, ναι ειναι πιο γρήγορο χωρίς να έχω αισθανθεί ότι το S21 σερνόταν, αλλά αυτό εδώ πραγματικά πετάει παντού, όμως το σοκ το πραγματικό είναι η μπαταρία, τι ΤΕΡΑΣ είναι το S23U?? Πραγματικός βράχος, το μεγαλύτερο μου πρόβλημα με το S21 σχεδον εξαρχης, με το που επεφτε από το 50% αρχιζες να ανησυχεις μηπως ξεμείνεις μεσα στη μερα αν τυχον ειχες να κάνεις κάποια βαριά χρήση τις επόμενες ώρες, εδώ το 30% μοιάζει λες και είναι 80%, τρομερά ευχαριστημένος.

Μερικές γρήγορες ερωτήσεις:

α) Το πενάκι μηπως κολλάει λίγο σε χρήση με ζελατίνα οθόνης; Πρόκειται να το δουλεύω συχνά και παρατήρησα και διακοπές στη γραφή ορισμένες φορές ανάλογα τη γωνία και την πίεση που έβαζα. Dome ειχα παει να βαλω σε S21U και το πέταξα λόγω κακης εφαρμογής, πιθανως από πλευράς μου, δεν ξέρω αν θέλω να το δοκιμάσω πάλι.

β) Επειδή η μπαταρία του είναι τόσο καλή θέλω να την διατηρήσω όσο μπορώ σε καλό επίπεδο. Ισχύει το ότι πρέπει να φορτίζουμε αποκλειστικά μεταξύ 80%-20%?   Να αρχίσω να το εφαρμόζω ευλαβικά; Με φορτιστή τι κάνουμε; Έχω τον 25άρη EPTA800 του S21, τον χρησιμοποιώ κανονικά ή να πάω σε 45άρη Samsung? Μηπως τα παραπανω Watt είναι χειρότερα εν τέλει παρά την μεγαλύτερη ταχύτητα;

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, mclisme said:

Τελικά την έκανα τη μετάβαση από S21U 256 σε S23U 512, ναι ειναι πιο γρήγορο χωρίς να έχω αισθανθεί ότι το S21 σερνόταν, αλλά αυτό εδώ πραγματικά πετάει παντού, όμως το σοκ το πραγματικό είναι η μπαταρία, τι ΤΕΡΑΣ είναι το S23U?? Πραγματικός βράχος, το μεγαλύτερο μου πρόβλημα με το S21 σχεδον εξαρχης, με το που επεφτε από το 50% αρχιζες να ανησυχεις μηπως ξεμείνεις μεσα στη μερα αν τυχον ειχες να κάνεις κάποια βαριά χρήση τις επόμενες ώρες, εδώ το 30% μοιάζει λες και είναι 80%, τρομερά ευχαριστημένος.

Μερικές γρήγορες ερωτήσεις:

α) Το πενάκι μηπως κολλάει λίγο σε χρήση με ζελατίνα οθόνης; Πρόκειται να το δουλεύω συχνά και παρατήρησα και διακοπές στη γραφή ορισμένες φορές ανάλογα τη γωνία και την πίεση που έβαζα. Dome ειχα παει να βαλω σε S21U και το πέταξα λόγω κακης εφαρμογής, πιθανως από πλευράς μου, δεν ξέρω αν θέλω να το δοκιμάσω πάλι.

β) Επειδή η μπαταρία του είναι τόσο καλή θέλω να την διατηρήσω όσο μπορώ σε καλό επίπεδο. Ισχύει το ότι πρέπει να φορτίζουμε αποκλειστικά μεταξύ 80%-20%?   Να αρχίσω να το εφαρμόζω ευλαβικά; Με φορτιστή τι κάνουμε; Έχω τον 25άρη EPTA800 του S21, τον χρησιμοποιώ κανονικά ή να πάω σε 45άρη Samsung? Μηπως τα παραπανω Watt είναι χειρότερα εν τέλει παρά την μεγαλύτερη ταχύτητα;

Καλορίζικο φιλε...το πενάκι όντως με ζελατινα spigen που εχω κανει ενα μικρό lag......βαλε την μπαταρία να φορτίζει μέχρι 85%..ότι καλύτερο ....επειδή εχω και τους δύο φορτιστες και 25w και 45w ο 45 είναι ενα κλικ ποιο γρήγορο και το βασικό δεν ζεστενεται ..ο 25 αρης ζεματάει χαχα..προτιμήσε τον 45w

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, bardull said:

Ακούγεται κάτι για android 14 σύντομα?

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ήταν να βγεί εχθες αλλα ανακοίνωσαν οτι έχουν ακόμα σοβαρά bug οπότε το καθυστερούν 

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Ήταν να βγεί εχθες αλλα ανακοίνωσαν οτι έχουν ακόμα σοβαρά bug οπότε το καθυστερούν 
Καλύτερα να το καθυστερήσουν... Η συσκευή μας είναι άψογη είναι κρίμα να βγουν μεγάλα προβλήματα

sent from my S23Ultra 12/512

Link to comment
Share on other sites

Ποσοι απο το φορουμ φορτιζουν εως 85% την συσκευη;
Πηρα και εγω την συσκευη προσφατα και σκεφτομαι αν εχει νοημα να ενεργοποιησω την συγκεκριμενη επιλογη ή απλα να συνεχισω να φορτιζω κανονικα ως το 100% και σε 1-2 χρονια να αλλαξω μια μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Ποσοι απο το φορουμ φορτιζουν εως 85% την συσκευη;
Πηρα και εγω την συσκευη προσφατα και σκεφτομαι αν εχει νοημα να ενεργοποιησω την συγκεκριμενη επιλογη ή απλα να συνεχισω να φορτιζω κανονικα ως το 100% και σε 1-2 χρονια να αλλαξω μια μπαταρια
Εγώ το κάνω και βγάζω άνετα την ημέρα με αρκετή χρήση

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, merkon said:

Ποσοι απο το φορουμ φορτιζουν εως 85% την συσκευη;
Πηρα και εγω την συσκευη προσφατα και σκεφτομαι αν εχει νοημα να ενεργοποιησω την συγκεκριμενη επιλογη ή απλα να συνεχισω να φορτιζω κανονικα ως το 100% και σε 1-2 χρονια να αλλαξω μια μπαταρια

Κ εγώ φορτιζω ως το 85% .η συσκευή από τότε που τη πήρα  έχει φορτίσει μια φορά ως 100% κ αυτό για να είμαι σίγουρος ότι θα με βγάλει

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ μεταξύ 80% και 90% το βγάζω απ τη φόρτιση.. Δεν έχω ενεργό τον περιορισμό στο 85% αλλά έχω βάλει το accubattery να χτυπάει κάθε φορά που ανεβαίνει 1% μετά το 85..

Μάλλον είναι ιδέα μου αλλά με ενεργό τον περιορισμό φόρτισης σαν να μου βγάζει λιγότερες ώρες οθόνης.. 

Link to comment
Share on other sites

Της τελευταίες μέρες σας εχει παγωσει το messenger ξαφνικα και να μην κάνει τίποτα και να πρέπει να το κλείσεις και να το ξανανοιξεις?

Link to comment
Share on other sites

On 4/8/2023 at 4:35 ΜΜ, merkon said:

Ποσοι απο το φορουμ φορτιζουν εως 85% την συσκευη;
Πηρα και εγω την συσκευη προσφατα και σκεφτομαι αν εχει νοημα να ενεργοποιησω την συγκεκριμενη επιλογη ή απλα να συνεχισω να φορτιζω κανονικα ως το 100% και σε 1-2 χρονια να αλλαξω μια μπαταρια

Αυτό που κάνω εγώ είναι να έχω 2 ρουτίνες. 

 

Η πρώτη ενεργοποιεί τη ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΕΩΣ 85% και ξεκινάει στις 12:00 το βράδυ και λήγει στις 05:00 το πρωί.

Μόλις λοιπόν βάλω το φορτιστή ας πουμε στις 23:40  ξεκινάει και θα το φορτίσει αναγκαστικά έως 85%.

Εκει ξεκινάει μια δεύτερη ρουτίνα η οποία έχει ως εξης:

Μόλις η ώρα πάει 05:01 και η μπαταρία είναι κάτω από 86% (που θα είναι λόγω της πρώτης ρουτίνας 😉) τότε απενεργοποιητε η προστασία μπαταριας από τη προηγούμενη ρουτίνα και ξεκινάει η φόρτιση έως 100% μέχρι να ξυπνήσω κατά τις 7 πάρα κατι.... Έτσι δε πιέζω τη μπαταρία στο 100% όλο το βράδυ αφενός και αφετέρου γεμίζει πλήρως λίγο πριν ξυπνήσω. 

Σημειώνω ότι φορτίζω παντα το βράδυ με αργό φορτιστή από 850mA έως 1000mA. 

(τώρα με ένα BlackBerry φορτιστή στα 850mA και φορτίζει αργα-αργα σχεδόν σε 4 ώρες, για βράδυ μιλάω πάντα.) 

 

Η διαχείριση ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ και ο SNAPDRAGON δίνει ΡΕΣΤΑ!!

Καταπληκτική αυτονομία, ειδικά στο Standby είναι σαν να νεκρώνει!!! 

Edited by kek

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Spirospe40 said:

Της τελευταίες μέρες σας εχει παγωσει το messenger ξαφνικα και να μην κάνει τίποτα και να πρέπει να το κλείσεις και να το ξανανοιξεις?

Ναι το κάνει και σ εμένα που και που όμως όχι συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kek said:

Αυτό που κάνω εγώ είναι να έχω 2 ρουτίνες. 

 

Η πρώτη ενεργοποιεί τη ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΕΩΣ 85% και ξεκινάει στις 12:00 το βράδυ και λήγει στις 05:00 το πρωί.

Μόλις λοιπόν βάλω το φορτιστή ας πουμε στις 23:40 στις 12:00 ξεκινάει και θα το φορτίσει αναγκαστικά έως 85%.

Εκει ξεκινάει μια δεύτερη ρουτίνα η οποία έχει ως εξης:

Μόλις η ώρα πάει 05:01 και η μπαταρία είναι κάτω από 86% (που θα είναι λόγω της πρώτης ρουτίνας 😉) τότε απενεργοποιητε η προστασία μπαταριας από τη προηγούμενη ρουτίνα και ξεκινάει η φόρτιση έως 100% μέχρι να ξυπνήσω κατά τις 7 πάρα κατι.... Έτσι δε πιέζω τη μπαταρία στο 100% όλο το βράδυ αφενός και αφετέρου γεμίζει πλήρως λίγο πριν ξυπνήσω. 

Σημειώνω ότι φορτίζω παντα το βράδυ με αργό φορτιστή από 850mA έως 1000mA. 

(τώρα με ένα BlackBerry στα 850mA και φορτίζει αργα-αργα σχεδόν σε 4 ώρες, για βράδυ μιλάω πάντα.) 

 

Η διαχείριση ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ και ο SNAPDRAGON δίνει ΡΕΣΤΑ!!

Καταπληκτική αυτονομία, ειδικά στο Standby είναι σαν να νεκρώνει!!! 

Εάν έχεις ενεργοποιημένο το adaptive battery δεν χρειάζεται όλο αυτό 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, MobilePerson said:

Εάν έχεις ενεργοποιημένο το adaptive battery δεν χρειάζεται όλο αυτό 

Το adaptive battery έχει να κάνει με την κατανάλωση σε σχέση με τη χρήση που κάνεις, δεν έχει σχέση με την φόρτιση. 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, merkon said:

Ποσοι απο το φορουμ φορτιζουν εως 85% την συσκευη;
Πηρα και εγω την συσκευη προσφατα και σκεφτομαι αν εχει νοημα να ενεργοποιησω την συγκεκριμενη επιλογη ή απλα να συνεχισω να φορτιζω κανονικα ως το 100% και σε 1-2 χρονια να αλλαξω μια μπαταρια

Δική μου γνώμη, και αυτό που κάνω εγώ είναι το εξής. 

Φορτίζω μόνο με γνήσιους Samsung φορτιστές και καλώδια. 

Έχω τον 25 βατ τον 45 βατ τον ασύρματο τον τριπλό και στο αυτοκίνητο τον 45αρι. 

Φορτίζω με όποιον από όλους αυτούς με βολεύει μέχρι το 100%. 

Δεν ασχολούμαι (ούτε ασχολήθηκα ποτέ στο παρελθόν) με αργή φόρτιση ρουτίνες ή προστασία μπαταρίας. 

Πιστεύω ότι οι μπαταρίες για έως 1μιση έτος τουλάχιστον με μια πλήρη φόρτιση τη μέρα δεν χαλάνε. 

Αν είναι να φορτίζω 20-80 τι ψάχναμε τα περασμένα χρόνια καλή μπαταρία να μην έχουμε άγχος? 

Το έχω από την πρώτη βδομάδα κυκλοφορίας, και ούτε μια μέρα δεν με έχει αφήσει. 

Είτε φουλ ντατα είτε μόνο wifi είτε μεικτή χρήση. 

Και μιλάμε για τουλάχιστον 15 ώρες κάθε μέρα εκτός ρεύματος. 

Απολαύστε αυτό το καταπληκτικό μηχάνημα που έβγαλε η Samsung φέτος. 

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...