Jump to content

Samsung Galaxy S23 Ultra


Vlasismiriagos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενεργοποίησα και την επιλογή "Εντοπισμός σφαλμάτων USB" αλλά το ίδιο, ούτε βγάζει μήνυμα ότι συνδέεται στο pc και αν επιτρέπω την πρόσβαση ώστε να δω τα αρχεία, ούτε φορτίζει (παρότι δείχνει τον κεραυνό στο σήμα της μπαταρίας + ποσοστό + πόση ώρα φόρτισης υπολείπεται.
Θα δοκιμάσω όταν πάω σπίτι με άλλο καλώδιο. Πολύ περίεργο πάντως, δεν μου έχει ξανασυμβεί.
Για κατέβασε αυτό...

https://play.google.com/store/apps/details?id=co.vincze.usbsettings

sent from my S23Ultra 12/512

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Konstantine73 said:

Για κατέβασε αυτό...

https://play.google.com/store/apps/details?id=co.vincze.usbsettings

sent from my S23Ultra 12/512
 

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

Καμία αλλαγή, Εννοείται ενεργοποίησατο USB debugging και στο default usb configuration ειχε επιλογη debug only που επελεξα αλλά τίποτα . Επέλεξα στο ίδιο σημείο φόρτιση ή μεταφορα αρχείων και πάλι όμως καμία αλλαγή.

Screenshot_20230421_153711_USB Settings.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η θύρα usb έχει θέμα κ δεν φταίει η  συσκευή;  δοκίμασε σε άλλο υπολογιστή σε θύρα usb3

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, challenge143 said:

Μήπως η θύρα usb έχει θέμα κ δεν φταίει η  συσκευή;  δοκίμασε σε άλλο υπολογιστή σε θύρα usb3

Στον υπολογιστή του σπιτιού δουλεύει κανονικά και φορτίζει και ανοίγει να δω τα αρχεία στον exporer των windows.
Μου κάνει εντύπωση βέβαια που δεν με ρωτάει αν αποδέχομαι αλλά ανοίγει απ ευθείας τον explorer. Ίσως έχω ορισει κάποια στιγμή ως αξιόπιστη συσκευή το Pc του σπιτιού και να μην το θυμάμαι.

Η άλλη παρατήρηση είναι ότι στο καλώδιο του σπιτιού μου δείχνει το κινητό φόρτιση σε 2 ώρες και 3 λεπτά (από 47% - 85%) ενώ στου γραφείου μου έδειχνε 3 ώρες (και δεν φόρτιζε καθόλου).

Θα πάρω το καλώδιο του σπιτιού στο γραφείο να δοκιμάσω μήπως φταίει το καλώδιο.
Σας ευχαριστώ όλους!

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος και εγώ του θηρίου 🙂

Έχω πάθει πλάκα. 

Μπορείς κάποιος να μου θυμίσει την εφαρμογή με τα missed notification όταν είναι κλειστή η οθόνη ?  

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, MobilePerson said:

Κάτοχος και εγώ του θηρίου 🙂

Έχω πάθει πλάκα. 

Μπορείς κάποιος να μου θυμίσει την εφαρμογή με τα missed notification όταν είναι κλειστή η οθόνη ?  

Always on display? 

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα!! Το έχω στη κατοχή μου εδώ και μία εβδομάδα και πραγματικά δεν έχω λόγια.

Το μόνο που θέλω να ρωτήσω, αν κάποιος γνωρίζει, είναι το εξής. 

Χρησιμοποιώ το πληκτρολόγιο της samsung και ως τρόπο γραφής έχω τη κύλιση με το δάχτυλο (κοινώς "Swipe"). Στα ελληνικά όταν ξεκινάω να γράφω και ορθώς το πρώτο γράμμα αρχίζει με κεφαλαίο, δεν μου κάνει αυτόματα τη μετάβαση (αφού περάσω το δάχτυλο από το πρώτο γράμμα) σε μικρά,  ώστε να εμφανιστεί το "σ" τελικό (ς) και να μπορέσω να γράψω την εκάστοτε λέξη που επιθυμώ πχ. "Κάποιο(ς)".

Σε προηγούμενο κινητό της samsung γινόταν αυτόματα η αλλαγή αλλά και στο τρέχων κινητό, δοκίμασα να γράψω με το SwiftKey και δουλεύει κανονικά. 

Αν γνωρίζει κάποιος, θα σας ήμουν ευγνώμων. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, MobilePerson said:

Νομίζω aodnotify είναι η εφαρμογή που αναβοσβηνει σαν led στην front camera ?

Ναι είναι κ αυτό 

Link to comment
Share on other sites

On 21/4/2023 at 11:57 ΠΜ, Fulgore1 said:

Μιας και είμαι και εγώ ένα στάδιο πριν την αγορά της συσκευής αλλά ψιλο απογοητεύτηκα με το όλο θέμα με τζαμάκια/screen protector(μαμώ την κυρτότητα/ultrasonic/spen),έχουμε κάποια πρόταση/εμπειρία για καταστήματα που να κάνουν εγκατάσταση(δεν θέλω να μπλέκω με whitestone, όσο καλό και να είναι), που να μην αφήνει σημάδια και το spen?

Αλλιώς με βλέπω να κοιτάζω στα φθηνότερα μοντέλα που έχουν επίπεδη οθόνη.

Αν θυμάμαι καλά αναφέρθηκε η ired(δεν την γνωρίζω)πιο πίσω, αλλά το site που έχουν ειναι καθαρά διακοσμητικό/για τα μπάζα.

Ευχαριστούμε Samsung που σε συσκευές 1200+ευρώ έβγαλες τον φορτιστή, ακουστικά, αντάπτορα και πλέον και την εργοστασιακή μεμβράνη για να τα πουλάς όλα ξεχωριστά, για να μην ξεχνιόμαστε.

 

Ξεχασες την sd card ωστε να σκασουμε παραπανω λεφτα να παρουμε εσωτερικη μνημη. 🤮

Ναι δυστυχως η βλακεια με τις κυρτες οθονες σε αναγκαζει να προσφυγεις αναγκαστικά σε τζαμακι τυπου whitestone. Και ακριβο και δυσκολο στην εφαρμογη. Αν αυτο ειναι το μονο αρνητικο στοιχειο που σε αποτρεπει να πας στο 23ultra, θα σου προτεινα να το ξεπερασεις και να το παρεις. Το τζαμακι ειναι μονοδρομος για την προστασια της οθονης (ο,τι κινητο και να διαλεξεις ακομα και με επιπεδη οθονη) και αν γινει καλη εφαρμογη θα ευχαριστηθεις το κινητο σου μια χαρα. (Με μια καλη θηκη εννοειται.) Ειμαι ηδη στο τριτο τζαμι (το δευτερο whitestone) και μπορω να σου εγγυηθω οτι δουλευει τελεια απο πλευρα προστασιας. Στο note 9 ουτε θυμαμαι ποσα εχω αλλαξει και ποσες φορες εχουν σωσει το κινητο. Ακομα και επιπεδη οθονη να ειχε δεν θα την ειχε γλυτωσει χωρις τζαμι. Σε μια περιπτωση επεσε απο μεγαλο υψος ΑΚΡΙΒΩΣ πανω στην γωνια ενος πλακακιού και εσκασε ΑΚΡΙΒΩΣ πανω στο μερος της κυρτότητας της οθονης. Εγινε θρυψαλα. Δεν το πιστευα οταν το εβγαλα και ειδα την οθονη τελειως αθικτη. Ειναι σωτήριο. Ναι ειναι ακριβο. Ναι ειναι δυσκολο. Ναι θα εχεις ενα μικρο θεμα με το δαχτυλικο.  Αλλα ολα αυτα ειναι μηδαμινά μπρος στην προστασια απο γρατζουνιες και πτωσεις, ειδικα ενος τοσο ακριβου κινητου. 

 

 

 

 

 

 

Edited by lefteriskoy
Link to comment
Share on other sites

H MicroSD ειναι ανάξια λόγου γιατί έχει βγει εδώ και καιρό όχι μόνο από την Samsung, αλλά και από όλες τις άλλες εταιρειες(πέραν της Sony). Το ίδιο ισχύει και για τα ακουστικά στην συσκευασία γιαυτο δεν αναφέρονται από κανένα πλέον.

Δεν ισχύει το ίδιο και για την εργοστασιακή ζελατίνα ή τον φορτιστή στο κουτί ή και την μνήμη ram(12gb είχε το S20 Ultra ρε Samsung, ελεος),.

Ούτε εγώ ήμουν πάντως οπαδός των κυρτών οθονών ή του ultrasonic δακτυλικού αποτυπώματος από τότε που πρωτο παρουσιάστηκε, μιας και έβγαζαν άκυρα τα περισσότερα τζαμάκια.

Για την ίδια την συσκευή τώρα, δεν έχω να πω και πολλά(κατοχος 8/256 λόγω αισθητά χαμηλότερης τιμής), πέραν των όσων είχαν αναφερθεί και πιο πίσω.

Αστεια γρήγορη η συσκευή και αρκετά smooth ακόμα και στα 60hz, μεγάλη φωτεινή οθόνη/απόλαυση, οπως πάντα το OneUI έχει μέσα μπόλικο πράγμα(δοκίμασα με το καλημέρα και το Dex), άνετο στην χρήση αν και μεγάλη συσκευή.

Γίνεται και η πρώτη συσκευή με S Pen που πάντα ήθελα να δοκιμάσω, ακόμα και αν τελικά δεν με βολέψει.

Μιας και πέρασα όλες τις εφαρμογές από την αρχή, ανέβασε θερμοκρασία κλασσικά αλλά όχι κάτι το τρομερό.

Αυτό που με χάλασε περισσότερο παραδόξως είναι το bloatware που έχει μέσα. Γιατί εχω προεγκατεστημένο μεταξύ άλλων το Instagram, το οποίο δεν μπορώ να διαγράψω κυρά Samsung?

Τέλος, δεν προλάβαμε να χαρούμε με τον Snapdragon σε Ευρώπη, και ήδη έχουν αρχίσει οι φήμες για Exynos από του χρόνου πάλι...

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Fulgore1 said:

H MicroSD ειναι ανάξια λόγου γιατί έχει βγει εδώ και καιρό όχι μόνο από την Samsung, αλλά και από όλες τις άλλες εταιρειες(πέραν της Sony). Το ίδιο ισχύει και για τα ακουστικά στην συσκευασία γιαυτο δεν αναφέρονται από κανένα πλέον.

Δεν ισχύει το ίδιο και για την εργοστασιακή ζελατίνα ή τον φορτιστή στο κουτί ή και την μνήμη ram(12gb είχε το S20 Ultra ρε Samsung, ελεος),.

Ούτε εγώ ήμουν πάντως οπαδός των κυρτών οθονών ή του ultrasonic δακτυλικού αποτυπώματος από τότε που πρωτο παρουσιάστηκε, μιας και έβγαζαν άκυρα τα περισσότερα τζαμάκια.

Για την ίδια την συσκευή τώρα, δεν έχω να πω και πολλά(κατοχος 8/256 λόγω αισθητά χαμηλότερης τιμής), πέραν των όσων είχαν αναφερθεί και πιο πίσω.

Αστεια γρήγορη η συσκευή και αρκετά smooth ακόμα και στα 60hz, μεγάλη φωτεινή οθόνη/απόλαυση, οπως πάντα το OneUI έχει μέσα μπόλικο πράγμα(δοκίμασα με το καλημέρα και το Dex), άνετο στην χρήση αν και μεγάλη συσκευή.

Γίνεται και η πρώτη συσκευή με S Pen που πάντα ήθελα να δοκιμάσω, ακόμα και αν τελικά δεν με βολέψει.

Μιας και πέρασα όλες τις εφαρμογές από την αρχή, ανέβασε θερμοκρασία κλασσικά αλλά όχι κάτι το τρομερό.

Αυτό που με χάλασε περισσότερο παραδόξως είναι το bloatware που έχει μέσα. Γιατί εχω προεγκατεστημένο μεταξύ άλλων το Instagram, το οποίο δεν μπορώ να διαγράψω κυρά Samsung?

Τέλος, δεν προλάβαμε να χαρούμε με τον Snapdragon σε Ευρώπη, και ήδη έχουν αρχίσει οι φήμες για Exynos από του χρόνου πάλι...

Οσους exynos και να βγαλουν παντα θα ειναι ενα βημα πισω απο τον snap, αφου δεν εβαλαν και φετος μυαλο που γλυκαθηκε το χειλακι τους για πρωτη φορα με τοσες πωλησεις, δεν θα βαλουν ποτε μυαλο, στοιχιζει λενε ο snap πιο πολυ απο τον exynos ( δεν λενε οτι ο exynos ειναι καλυτερος ) , τις τιμες ομως δεν τις χαμηλωνουν μονο τις αυξανουν, αρα λιγοτερο κοστος περισσοτερα κερδη, αυτη δεν ειναι εταιρεια εχει καταντησει ασανσερ και κοροιδευει τον κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, boymanos said:

τις τιμες ομως δεν τις χαμηλωνουν μονο τις αυξανουν, αρα λιγοτερο κοστος περισσοτερα κερδη, αυτη δεν ειναι εταιρεια εχει καταντησει ασανσερ και κοροιδευει τον κοσμο.

Δυστηχώς έτσι είναι, οι κορυφαίες εταιρείες ξεκάθαρα κοροιδεύουν τον κόσμο σε αυτό το κομμάτι(μια από τα ίδια και η Huawei παλιότερα με τους Kirin).

Τα ίδια και χειρότερα ξεκίνησε να κάνει και η μηλο εταιρεία που πλέον κυκλοφορεί τα ''φθηνότερα'' μοντέλα με προηγούμενης γενιάς επεξεργαστή και 60hz οθόνες.

Γενικά είναι ψιλο απογοήτευση το κομμάτι των ναυαρχίδων τελευταία.

 

Link to comment
Share on other sites

 

23 minutes ago, boymanos said:

Ειχα σκοπο να μεινω ακομη με το Α52s λογω snap για ακομα μια 2ετια με αλλαγη μπαταριας, αλλα λογω επιστροφης του exynos τοσο στη σειρα Α οπως και στην σειρα S, αναγκαστικα θα προχωρησω στο S23 που ισως να ειναι και το τελευταιο με snap, εξαλλου με 4 αναβαθμισεις λογισμικου θα ειμαστε ανετοι για μια 5ετια, μετα θα δουμε. ( οσο για τους φιλους εδω μεσα που υποστηριζουν οτι δεν εχουν προβλημα με τον exynos, απλα δεν εχουν δουλεψει την ιδια σειρα S με snap και μετα να μας πουν αν νιωθουν οντως κοροιδα τοσα χρονια, εγω προσωπικα εχω δουλεψει σειρα S με snap και οντως καταλαβα αυτους που τα εφερναν τοσα χρονια απο εξω ρισκαροντας με την εγγυηση ).

 

Edited by boymanos
Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό περίπου 4 μέρες, δεν μου αρέσουν οι κυρτές οθόνες, αλλά με το s23 ultra, είναι σαν να μην έχει κυρτή οθόνη, καθώς την έχουν μειώσει παρά πολύ. 

Με τα τζαμακια έχω και εγώ δυσκολία,, οπότε από το  μαγαζί που το αγόρασα (νέα Σμύρνη),  μου τοποθέτησε το ίδιο  το μαγαζί  το τζαμί και όλα καλά !!

Το συγκεκριμένο κινητό την δεδομένη στιγμή είναι πράγματι ότι καλύτερο 

Edited by MobilePerson
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,.επειδή ενδιαφέρεται ένας φιλος, τι γνώμη έχετε για kaizershop και ekaravasilis? Έχει κανεις εμπειρία ως προς την προέλευση συσκευών κλπ? Αν είναι eu

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,.επειδή ενδιαφέρεται ένας φιλος, τι γνώμη έχετε για kaizershop και ekaravasilis? Έχει κανεις εμπειρία ως προς την προέλευση συσκευών κλπ? Αν είναι eu
Για το δεύτερο έχω αμφιβολίες

sent from my S23Ultra 12/512

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,.επειδή ενδιαφέρεται ένας φιλος, τι γνώμη έχετε για kaizershop και ekaravasilis? Έχει κανεις εμπειρία ως προς την προέλευση συσκευών κλπ? Αν είναι eu
Το πρώτο είναι πολύ καλό. Ευρωπαϊκές συσκευές και απόδειξη τέλεια όπως στις αλυσίδες. Νομίζω και το δεύτερο είναι εντάξει!! Το πρώτο είναι αυτό στην Ομόνοια μην είναι κάποιο άλλο.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Dark_Lord said:

Παιδιά,.επειδή ενδιαφέρεται ένας φιλος, τι γνώμη έχετε για kaizershop και ekaravasilis? Έχει κανεις εμπειρία ως προς την προέλευση συσκευών κλπ? Αν είναι eu

Από kaizer έχω πάρει το s20fe.το είχα παραγγείλει online με παραλαβή από το κατάστημα...πάω..μου λέει να το ανοίξω να το δεις ..του λέω γιατί??μου λεει να το δεις αν είναι όλα εντάξει κ αν δεν είναι να ανοίξουμε άλλο. Μου κακοφανηκε γιατί εγώ ήθελα να το ανοίξω σπίτι με την ησυχία μου🤣🤣κ από τον καραβασιλη είχα πάρει ένα galaxy a70 .όλα καλά κ με τα δύο. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Dark_Lord said:

Παιδιά,.επειδή ενδιαφέρεται ένας φιλος, τι γνώμη έχετε για kaizershop και ekaravasilis? Έχει κανεις εμπειρία ως προς την προέλευση συσκευών κλπ? Αν είναι eu

Κ από τα 2 έχω ψωνίσει.  Άφοβα  από οπους κ αν ψωνίσεις κ για το καραβασιλη επειδή είναι κοντά στην περιοχή μου όσες φορές και να ψώνισα τα παιδιά είναι πολύ συνεργασιμα να σε εξυπερετησουν (κ σε θέμα εγγύησης)

Link to comment
Share on other sites

Κ από τα 2 έχω ψωνίσει.  Άφοβα  από οπους κ αν ψωνίσεις κ για το καραβασιλη επειδή είναι κοντά στην περιοχή μου όσες φορές και να ψώνισα τα παιδιά είναι πολύ συνεργασιμα να σε εξυπερετησουν (κ σε θέμα εγγύησης)
Πολλες συσκευές που είχαν στο παρελθόν δεν ήταν EU... Δεν ξέρω τώρα εάν έχουν αλλάξει πολιτική

sent from my S23Ultra 12/512

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Dark_Lord said:

Παιδιά,.επειδή ενδιαφέρεται ένας φιλος, τι γνώμη έχετε για kaizershop και ekaravasilis? Έχει κανεις εμπειρία ως προς την προέλευση συσκευών κλπ? Αν είναι eu

εαν πουλάνε συσκευή με την ένδειξη EU, τότε μπορείς να αγοράσεις κανονικά και αργότερα να τσεκάρεις το Imei και αν αυτό δεν είναι για χωρα της Ευρώπης να το επιστρέψεις πίσω.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο site ιντερνετικά να τσεκάρουμε την χώρα προορισμού, αλλά γενικά σε Samsung δεν νομίζω τα εδώ καταστήματα να προμηθεύονται τις συσκευές από χώρες εκτός Ευρώπης.

Link to comment
Share on other sites

On 22/4/2023 at 10:37 ΜΜ, Fulgore1 said:

 

Αυτό που με χάλασε περισσότερο παραδόξως είναι το bloatware που έχει μέσα. Γιατί εχω προεγκατεστημένο μεταξύ άλλων το Instagram, το οποίο δεν μπορώ να διαγράψω κυρά Samsung?

Στο δικό μου μια χαρά μπορείς να το διαγράψεις!

Ακόμα και disable να γινόταν θα ήταν ουσιαστικά αυτό που θέλεις!

 

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με προηγούμενα τηλέφωνα xiaomi και realme τώρα στο ίδιο σημείο δεν έχω καθόλου σήμα ή με το ζόρι μια γραμμή. Δουλεύω δύο κάρτες vodafone και nova.

Έχεις άλλος θέμα με το σήμα? 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, silencer181 said:

Σε σχέση με προηγούμενα τηλέφωνα xiaomi και realme τώρα στο ίδιο σημείο δεν έχω καθόλου σήμα ή με το ζόρι μια γραμμή. Δουλεύω δύο κάρτες vodafone και nova.

Έχεις άλλος θέμα με το σήμα? 

Δεν ξερω σε ποία περιοχή είσαι αλλά γενικά η vodafone σε θέμα σήμα πάει από το κακό στο χειρότερο. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...