Jump to content

Πρόβλημα με φορητότητα στη Nova


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχα δύο χρόνια ftth 100 από Wind. Έκανα αίτηση φορητότητας 29/9 στη Nova με τη λήξη του συμβολαίου. ΣτΙς 31/10 κόβεται το ίντερνετ και η τηλ καθώς όπως μου είπαν μετεφέρθη ο βρόχος. Στέλνει η Νόβα τεχνικό με το ρούτερ 2/11/22 αλλά δεν κατάφερε να κάνει τη σύνδεση. Δηλώνουν από Νόβα βλάβη και συστημικό πρόβλημα από τον ΟΤΕ που είναι και κατασκευαστής των οπτικών ινών στην περιοχή μου. Από τότε έχουν έρθει άλλες δύο φορές 8/11 και 17/11 χωρίς αποτέλεσμα. Τι μπορώ να κάνω; Βλέπω η κατάσταση να πηγαίνει πολύ μακρυά. Μπορώ να κάνω φορητότητα σε άλλο πάροχο αφού 20 μέρες δεν με έχουν ενεργοποιήσει χωρίς πέναλτι; Έχουν γίνει έγγραφες και προφορικές διαμαρτυρίες και καταγγελίες σε ΕΕΤΤ και συνήγορο καταναλωτή.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω κ εγώ, από wind 100ftth σε nova 200ftth και έχω μείνει χωρίς ίντερνετ όπως κ εσύ! Στις 08/11 έγινε το αίτημα, στις 9/11 μου κόπηκε το ίντερνετ και στις 17 που ήρθε ο τεχνικός δεν έγινε ποτέ η ενεργοποίηση και ούτε κάποια ενημέρωση! Έχω υποβάλει παράπονο και αναμένω την απάντηση για να κάνω καταγγελία σε eett και συνήγορο του πολίτη.

Έχεις καμιά εξέλιξη εσύ; ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Δυστυχώς και εγώ μία από τα ίδια.

Από 05/10 έχω κομμένο τηλέφωνο, λόγω φορητότητας FFTH γραμμής από Wind σε Nova και το μέλλον αβέβαιο.

Έχουν γίνει όλες οι καταγγελίες, αλλά δεν βγάζεις άκρη. Ο συνήγορος καταναλωτή δεν ασχολείται γιατί είναι τεχνικό θέμα και όχι οικονομικό, ενώ η ΕΕΤΤ δεν επεμβαίνει καθόλου. Απλώς παίρνει και στέλνει επικοινωνίες (στους δικούς της ρυθμούς)!!!! Καμία τοποθέτηση στις απίστευτες απαντήσεις των παρόχων και κανένας 'ουσιαστικός' να μιλήσεις.

Ισχυρίζονται βλάβη και υπήρξε κάπου η αναφορά ότι το πρόβλημα εντοπίζεται στο ότι η γραμμή είναι 'παντρεμένη' με το S/N του ONT (της Wind) και πρέπει να μπεί αυτό του νέου router (της NOVA), αλλά το πεδίο είναι read-only και ο πάροχος πρόσβασης (ΟΤΕ) πρέπει να το ξεμπλοκάρει/σβήσει από το WCRM!!!!! Τώρα, το ερώτημα είναι εάν θέλουμε δύο μήνες για αυτό (??????)

Η εναλλακτική είναι η παραγγελία νέας γραμμής, αλλά χάνεις το νούμερο, κτλ

Εάν δεν υπάρχει η ευελιξία, τότε μάλλον υπομονή, γιατί εάν μόνο εμείς 'σκάμε' και όλοι οι υπόλοιποι κάνουν ... 'ζωάρα'.

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιαστηκα τώρα με όλες αυτές τις πληροφορίες που λες, πως τα έμαθες όλα αυτά; ;; Εμένα μου είπαν ότι είναι συστημικό λάθος και απλά να κάνω υπομονή, επαγγελματικά πράγματα δηλαδή!!
Έχω κάνει εγγραφή καταγγελία, που μου απάντησαν σε 10 μέρες ένα γενικό αόριστο κάνουμε τα πάντα για να λυθεί το πρόβλημα και σήμερα ετοιμάζω επίσημη καταγγελία για ακύρωση της σύμβασης εάν δεν έχω υπηρεσίες μέσα στις επόμενες 5 μέρες, με υπαιτιότητά τους αζημίως, ώστε να πάω στον ΟΤΕ. Εννοείται θα γίνει καταγγελία σε ΕΕΤΤ και συνήγορο του καταναλωτή εάν γίνει κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου το ανέφερε αρχικά ο τεχνικός που ήρθε να εγκαταστήσει τον router στο σπίτι (βέβαια μου είπε ότι θα πάρει μόνο λίγες ώρες, αλλά....), ενώ επιβεβαιώθηκε και από άλλη πηγή πριν λίγες ημέρες.

Επισήμως βέβαια το ονομάζουν 'βλάβη', έτσι απλώς!

Link to comment
Share on other sites

Α λέω και εγώ, μόνο σε εμένα η εξυπηρέτησή τους είναι για τα πανηγύρια!!
Εμάς ο τεχνικός ήρθε 17/11/22 για την εγκατάσταση και μας είπε μόνο ότι είναι διαδικαστικό το πρόβλημα και αν δεν έχει φτιαχτεί μέσα στην μέρα, θα γίνει την επόμενη σίγουρα!! Από τότε απλά το ρουτερ καίει ρεύμα και κάθε φορά που παίρνω τηλ στο 13731 με βάζουν και το ανοιγοκλείνω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα και Καλή Χρονιά!

Εγώ μετά από πολύ καιρό είχα μία πρόοδο, αλλά σε ... φάσεις.

1η φάση: Ενεργοποιήθηκε η πρόσβαση στο internet ακριβώς πριν την παραμονή Χριστουγέννων

2η φάση: Ενεργοποποιήθηκε το τηλέφωνο ακριβώς πριν την Πρωτοχρονιά

Μία μικρή αλλά βασική λεπτομέρεια... μπορώ να κάνω εξερχόμενες κλήσεις, αλλά όχι να με καλέσουν, καθώς η διαδικασία της φορητότητας δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα!

Στο foritotita.gr το νούμερο φαίνεται ακόμα στον παλιό πάροχο!!!

Έχω όμως ακόμα δρόμο, καθώς πρέπει να διευθετήσω οικονομικά θέματα με τον παλιό και νέο πάροχο.

Παλιό γιατί συνεχίζει να μου εκδίδει λογαριασμους.

Νέο γιατί πρέπει να με αποζημιώσει για όλη την ταλαιπωρία (οικονομική, επαγγελματική και προσωπική)

Edited by kzar
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Καλή Χρονιά να έχουμε.

Άρα έχει περάσει ένα τρίμηνο και ακόμα προβληματικές είναι υπηρεσίες τους! Χαρά στο κουράγιο σου...

Εμείς κάναμε καταγγελία της σύμβασης και κατάργηση της συνδρομής όταν έκλεισε ένας μήνας χωρίς ίντερνετ κ τηλέφωνο από την υποτιθέμενη ημερομηνία ενεργοποίησης! Τώρα περιμένουμε την cosmote για νέα σύνδεση την Δευτέρα που μας έρχεται. Συνολικά είμαστε χωρίς ίντερνετ και τηλέφωνο από 8 Νοεμβρίου από τότε που μπλέξαμε με την Νόβα!

Οταν λες για αποζημίωση από τη Νόβα, έχετε συζητήσει για κάτι ή σκέφτεσαι να κάνεις αγωγή;
Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να ρωτήσω δικηγόρο για το αν αξίζει να τους κυνηγήσω!

Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2023 at 8:42 ΜΜ, napgin said:

Καλησπέρα, Καλή Χρονιά να έχουμε.

Άρα έχει περάσει ένα τρίμηνο και ακόμα προβληματικές είναι υπηρεσίες τους! Χαρά στο κουράγιο σου...

Εμείς κάναμε καταγγελία της σύμβασης και κατάργηση της συνδρομής όταν έκλεισε ένας μήνας χωρίς ίντερνετ κ τηλέφωνο από την υποτιθέμενη ημερομηνία ενεργοποίησης! Τώρα περιμένουμε την cosmote για νέα σύνδεση την Δευτέρα που μας έρχεται. Συνολικά είμαστε χωρίς ίντερνετ και τηλέφωνο από 8 Νοεμβρίου από τότε που μπλέξαμε με την Νόβα!

Οταν λες για αποζημίωση από τη Νόβα, έχετε συζητήσει για κάτι ή σκέφτεσαι να κάνεις αγωγή;
Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να ρωτήσω δικηγόρο για το αν αξίζει να τους κυνηγήσω!

Και υποτίθεται Nova & Wind πλέον γίνονται μια εταιρεία και ταλαιπωριέστε τόσο πολύ; 
πάντως πέρυσι εκανα 50 μέρες να πάω από Vodafone Adsl σε Wind Fiber 100. 
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά την μετάβαση σε κοσμοτε και εγώ με το που λήξει το συμβολαιο μου.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ήσουν 50 μέρες χωρίς ίντερνετ και τηλέφωνο δηλαδή; Σε είχαν ενημερώσει ότι θα αργήσει τόσο;

Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο σε χρόνο να πας από adsl σε ftth, με το ftth σε ftth, γιατί μεσολαβεί και η εγκατάσταση στο σπίτι.

Πάντως στην cosmote που έκανα αίτηση τώρα, μου είπαν να κάνω πρώτα για adsl, ώστε να έχω υπηρεσίες σχετικά γρήγορα στο σπίτι και με το που ενεργοποιηθεί η σύνδεση να κάνω για ftth χωρίς άγχος! Για να τους δούμε και αυτούς, τους περιμένω την Δευτέρα...

Προς το παρόν μου φάνηκαν πιο ξεκάθαρα τα πράγματα στην cosmote σε σχέση με το μπάχαλο της ΝΟΒΑ που δεν έβγαζα άκρη με τίποτα, δεν ήξεραν τι τους γίνεται και μόνο να κάνω υπομονή μου λέγανε!

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, napgin said:

Ήσουν 50 μέρες χωρίς ίντερνετ και τηλέφωνο δηλαδή; Σε είχαν ενημερώσει ότι θα αργήσει τόσο;

Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο σε χρόνο να πας από adsl σε ftth, με το ftth σε ftth, γιατί μεσολαβεί και η εγκατάσταση στο σπίτι.

Πάντως στην cosmote που έκανα αίτηση τώρα, μου είπαν να κάνω πρώτα για adsl, ώστε να έχω υπηρεσίες σχετικά γρήγορα στο σπίτι και με το που ενεργοποιηθεί η σύνδεση να κάνω για ftth χωρίς άγχος! Για να τους δούμε και αυτούς, τους περιμένω την Δευτέρα...

Προς το παρόν μου φάνηκαν πιο ξεκάθαρα τα πράγματα στην cosmote σε σχέση με το μπάχαλο της ΝΟΒΑ που δεν έβγαζα άκρη με τίποτα, δεν ήξεραν τι τους γίνεται και μόνο να κάνω υπομονή μου λέγανε!

Adsl σε FTTH με οπτικές στη περιοχή από τη Cosmote και είχαν κάνει προεργασία στην οικοδομή. Δηλαδή υπήρχε το Box έξω από την είσοδο του σπιτιού και έπρεπε να τραβήξουν ένα καλώδιο μέσα μόνο. Τίποτα άλλο.

Ευτυχως για το διάστημα αυτό είχα υπηρεσίες κανονικά από τον προηγούμενο πάροχο. Νομίζω επόμενη επιλογή θα πάει Cosmote και ας είναι πιο ακριβή. Διότι συνδυαστικό με τη Wind δεν πρόκειται να κάνω.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ήμουν και εγώ στην αρχή που είχα κάνει αίτηση για ftth, είχα το adsl και απλά περίμενα!
Τώρα που ήθελα μόνο φορητότητα ftth, νόμιζα ότι θα είναι πιο απλά τα πράγματα... φρόντισε η Νοβα όμως να μας γίνουν αξέχαστα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...