Jump to content

Samsung Galaxy S21 FE 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

12 minutes ago, Konstantine73 said:

Το σετ καμερών της συσκευής μας είναι άκρως ικανοποιητικο... ιδίως η telephoto και το ζουμ σε αυτές τις τιμές πιο άλλο?

sent from my S21 FE 8/256
 

Αυτό ακριβώς είναι που με κάνει να κρατάω ακόμα αυτήν την συσκευή!Και φυσικά η υποστήριξη της Samsung!!Σε ένα μήνα κλείνω ένα χρόνο με αυτό το κινητό.Δεν το πιστεύω εγώ να κρατήσω ένα χρόνο το ίδιο κινητό 😄😄😄😄

Link to comment
Share on other sites

η μία είναι με night mode και η άλλη απλά με το κανονικό αλλά είχα πατήσει το μισοφέγγαρο. τέρμα νύχτα το μπλε φως είναι από κάτι led στην κουζίνα. έξω ήταν τέρμα νύχτα! κάνει την νύχτα μέρα το night mode 42ea854bf9c71b439073f55b4d56a67e.jpg1a0a6b255770c09b95776562c6bdf3f0.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gjimmys said:

Αυτό ακριβώς είναι που με κάνει να κρατάω ακόμα αυτήν την συσκευή!Και φυσικά η υποστήριξη της Samsung!!Σε ένα μήνα κλείνω ένα χρόνο με αυτό το κινητό.Δεν το πιστεύω εγώ να κρατήσω ένα χρόνο το ίδιο κινητό 😄😄😄😄

Δέκα γεμάτους μήνες κι εγώ, απολαυστικό κινητό με φοβερή οθόνη παίζει στα ίσια με το s21 ultra κάτω από το φως του ήλιου. Τα υπόλοιπα τα γνωρίζουμε όλοι λίγο έως πολύ....

Διανύω κι εγώ τον 11ο μήνα μέσα Απριλίου το είχα πάρει 

Κάτι αστείες συγκρίσεις με σειρές  snapdragon 69x 7xx είναι ανάξιες λόγου. Εδώ στους πρώτους 6 μήνες ώσπου να στρώσει το s22u ήταν πολύ πιο σμουθ και γρήγορο το τηλεφωνάκι μας... όποιος έχει προτεραιότητα μπαταρία ας τα σκάσει και να πάει στην νέα σειρά s23 ανάλογα με το τί ζητάει απλό Πλας ή ούλτρα...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

ειναι λιγο κουφο αυτο που θα ρωτησω:

σκεφτομουν να αγορασω παλι το s10 lite που ειχα και ηταν υπεροχο.

ποια η γνωμη σας?

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, anastasiah said:

ειναι λιγο κουφο αυτο που θα ρωτησω:

σκεφτομουν να αγορασω παλι το s10 lite που ειχα και ηταν υπεροχο.

ποια η γνωμη σας?

Καινουργιο ή μεταχειρισμενο ? Οπως και να χει , χανεις πολλες απο τις μελλοντικες αναβαθμισεις... ξεκινησε με ανδροιδ 10 , εχει παει στο 13...ποσες εκδοσεις ακομα θα παρει ? Και στην τελικη γιατι οχι ενα s20 fe 5g για τα καλυτερα specs , αν και απο αναβαθμισεις στα ιδια ειναι και αυτο με το s10 lite ...

Link to comment
Share on other sites

Aν πάει σε μεταχείρο με δουλεμενη μπαταρία τόσων ετών ίδια και χειρότερη απόδοση θα έχει. Από αναβαθμίσεις γιοκ φυσικά δεν παρακολουθώ το αντίστοιχο νήμα όμως λογικά στα τελευταία του θα είναι με patches ασφαλείας... έκλεισε ο κύκλος του δεν αξίζει για μένα προσωπικά. Αν δεν την ενοχλεί ο όγκος βάρος μέγεθος κλπ με τόσα s22u που πουλιούνται στο γνωστό site είναι ευκαιρία να πάρει κάτι πραγματικά premium σε πιο προσιτή τιμή δίνοντας όμως τουλάχιστον τα διπλάσια χρήματα σε σχέση με το s21 fe.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καινούργιο σφραγισμένο αλλά δεν ξέρω πόσο θα το υποστηρίξει ακόμα η samsung. 

To s20 fe έχει καλύτερη μπαταρία; 

Το ειχα το s 10lite και μου άρεσε πολύ αλλά μου είχε σπάσει η οθόνη 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, anastasiah said:

Καινούργιο σφραγισμένο αλλά δεν ξέρω πόσο θα το υποστηρίξει ακόμα η samsung. 

To s20 fe έχει καλύτερη μπαταρία; 

Το ειχα το s 10lite και μου άρεσε πολύ αλλά μου είχε σπάσει η οθόνη 

Σε συγκριτικο που ειδα λιγο πριν , s20 fe και s21 fe (exynos) βγαλανε την ιδια διαρκεια μπαταριας. Τωρα σε σχεση με το s10 lite , δεν ξερω πως συγκρινονται. Μην ξεχνας οτι εχουν και διαφορετικο επεξεργαστη. 
Γνωμη μου , παρε κατι απο s21 και πανω για να ειναι οσο το δυνατον καινουργιο και να εχεις και αναβαθμισεις. Αν μιλαμε για S σειρα. Aν σε καλυπτει και η A σειρα , τα A52s / A53 εχουν βγει πολυ καλα κινητα.

Οτιδηποτε αλλο ειναι νοσταλγια και δεν εχει πρακτικο αντικρυσμα 🙂 

Edited by mphxt
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, mphxt said:

Σε συγκριτικο που ειδα λιγο πριν , s20 fe και s21 fe (exynos) βγαλανε την ιδια διαρκεια μπαταριας. Τωρα σε σχεση με το s10 lite , δεν ξερω πως συγκρινονται. Μην ξεχνας οτι εχουν και διαφορετικο επεξεργαστη. 
Γνωμη μου , παρε κατι απο s21 και πανω για να ειναι οσο το δυνατον καινουργιο και να εχεις και αναβαθμισεις. Αν μιλαμε για S σειρα. Aν σε καλυπτει και η A σειρα , τα A52s / A53 εχουν βγει πολυ καλα κινητα.

Οτιδηποτε αλλο ειναι νοσταλγια και δεν εχουν πρακτικο αντικρυσμα 🙂 

Σ ευχαριστώ. Δεν θα πισω γυρίσω... 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, anastasiah said:

Σ ευχαριστώ. Δεν θα πισω γυρίσω... 

Αν θες μπαταρία πήγαινε σε Samsung A52s.Ειναι κατώτερο κινητό από S21 FE,αλλά από μπαταρία είναι πολύ καλύτερο.

Σίγουρα όμως πολύ καλύτερο σε όλα από S10 lite 

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα μολις κατεβασα το security patch του (ΜΑΡΤΙΟΥ) αλλα γραφει παλι φεβρουαριου μαλλον καποιο λαθος εχει γινει μικρο 288 mb

Edited by MAFAdo
Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2023 at 3:47 ΜΜ, anastasiah said:

Καινούργιο σφραγισμένο αλλά δεν ξέρω πόσο θα το υποστηρίξει ακόμα η samsung. 

To s20 fe έχει καλύτερη μπαταρία; 

Το ειχα το s 10lite και μου άρεσε πολύ αλλά μου είχε σπάσει η οθόνη 

Ποσο το βρηκες?

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anastasiah said:

400. 

Για κινητο 3ετιας και απο την στιγμη που εχουν βγει εφαμιλλα ή και καλυτερα μοντελα στα ιδια πανω κατω λεφτα , θεωρω οτι ειναι πολλα.

Edited by mphxt
Link to comment
Share on other sites

Για κινητο 3ετιας και απο την στιγμη που εχουν βγει εφαμιλλα ή και καλυτερα μοντελα στα ιδια πανω κατω λεφτα , θεωρω οτι ειναι πολλα.
για πες κανένα εφάμιλλο;
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, ilka71 said:

για πες κανένα εφάμιλλο;

Τετοιες γενικες συζητησεις δεν οδηγουν σε σωστες αγορες 🙂 Κανονικα ο καθε ενδιαφερομενος πρεπει να θετει μπατζετ και αναγκες.

Οσο για την ερωτηση σου , το επομενο βημα απο το s10 lite , ειναι πιστευω το s20 fe 5g. Παιζει στα 4 κατοσταρικα +/- μερικα ψιχουλα. Αλλα και παλι μιλαμε για κινητο τριετιας. Η σειρα s21 (και πανω) ειναι μονοδρομος για να πεις οτι εχεις κινητο σχετικα προσφατο , με το αναλογο κοστος βεβαια. Το s21 fe 5g που ειχε βγει σε προσφορα στα 389 ευρω ηταν μοναδικη ευκαιρια για οποιον το τσιμπησε στην τιμη αυτη.

Απο κει και περα , υπαρχει και η Α σειρα που εχει βγαλει αρκετα τιμια μοντελα. Καποιον μπορει να τον βολευουν τα A52s/A53. Για αυτο ειπα οτι πρεπει να κοιταει καποιος και τις αναγκες του και οχι μονο τα "ξερα" specs.

Edited by mphxt
Link to comment
Share on other sites

Τετοιες γενικες συζητησεις δεν οδηγουν σε σωστες αγορες  Κανονικα ο καθε ενδιαφερομενος πρεπει να θετει μπατζετ και αναγκες.
Οσο για την ερωτηση σου , το επομενο βημα απο το s10 lite , ειναι πιστευω το s20 fe 5g. Παιζει στα 4 κατοσταρικα +/- μερικα ψιχουλα. Αλλα και παλι μιλαμε για κινητο τριετιας. Η σειρα s21 (και πανω) ειναι μονοδρομος για να πεις οτι εχεις κινητο σχετικα προσφατο , με το αναλογο κοστος βεβαια. Το s21 fe 5g που ειχε βγει σε προσφορα στα 389 ευρω ηταν μοναδικη ευκαιρια για οποιον το τσιμπησε στην τιμη αυτη.
Απο κει και περα , υπαρχει και η Α σειρα που εχει βγαλει αρκετα τιμια μοντελα. Καποιον μπορει να τον βολευουν τα A52s/A53. Για αυτο ειπα οτι πρεπει να κοιταει καποιος και τις αναγκες του και οχι μονο τα "ξερα" specs.
η σειρά Α σε καμία περίπτωση δεν είναι εφάμιλλο του S21 fe!
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, ilka71 said:

η σειρά Α σε καμία περίπτωση δεν είναι εφάμιλλο του S21 fe!

Aυτο καταλαβες απο τα γραφομενα μου ? Εγραψα καπου αυτο που εγραψες ? Ειπα οτι καποιος μπορει να βολευεται και με καποιο κινητο της Α σειρας. Μπορει να ειχε το s10 lite , αλλα οι πραγματικες αναγκες του/της να καλυπτονται και απο το Α52s για παραδειγμα ... Για αυτο ειπα , οτι γενικως να μιλαμε για specs δεν λεει κατι. 
Αλλος μπορει να θελει καλη σελφι καμερα , αλλος καλη πισω καμερα , αλλος γρηγορο επεξεργαστη για να παιζει παιχνιδια , αλλος καλη οθονη για να βλεπει ταινιες , κλπ κλπ. Ολα τα κινητα καπου κερδιζουν , καπου χανουν. Για αυτο ... μπατζετ... αναγκες.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το μόνο που με χαλάει είναι η μπαταρία. Και όταν το πρώτο πήρα με χάλασε λίγο το μέγεθος της οθόνης καθώς το s10 lite είχε μεγαλύτερη οθόνη και νομίζω είχε super amoled. Μου αρέσουν επίσης οι φωτογραφίες που βγάζει. Αλλα δεν ξερω αν στο Α53 αν παω εκτός από την μπαταρία βρω και κάτι άλλο καλό ή θα το μετανιωσω

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το μόνο που με χαλάει είναι η μπαταρία. Και όταν το πρώτο πήρα με χάλασε λίγο το μέγεθος της οθόνης καθώς το s10 lite είχε μεγαλύτερη οθόνη και νομίζω είχε super amoled. Μου αρέσουν επίσης οι φωτογραφίες που βγάζει. Αλλα δεν ξερω αν στο Α53 αν παω εκτός από την μπαταρία βρω και κάτι άλλο καλό ή θα το μετανιωσω
εάν τα Α53, 54 έχουν mediatek βραστα...
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, anastasiah said:

Βασικά το μόνο που με χαλάει είναι η μπαταρία. Και όταν το πρώτο πήρα με χάλασε λίγο το μέγεθος της οθόνης καθώς το s10 lite είχε μεγαλύτερη οθόνη και νομίζω είχε super amoled. Μου αρέσουν επίσης οι φωτογραφίες που βγάζει. Αλλα δεν ξερω αν στο Α53 αν παω εκτός από την μπαταρία βρω και κάτι άλλο καλό ή θα το μετανιωσω

Δεν νομίζω να βρεις κάτι άλλο καλό εκτός από την μπαταρία η οποία δεν έχει και πολύ μεγαλη διαφορά.Το έχει φίλος γι'αυτό στο λέω!

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, ilka71 said:
17 minutes ago, anastasiah said:
Βασικά το μόνο που με χαλάει είναι η μπαταρία. Και όταν το πρώτο πήρα με χάλασε λίγο το μέγεθος της οθόνης καθώς το s10 lite είχε μεγαλύτερη οθόνη και νομίζω είχε super amoled. Μου αρέσουν επίσης οι φωτογραφίες που βγάζει. Αλλα δεν ξερω αν στο Α53 αν παω εκτός από την μπαταρία βρω και κάτι άλλο καλό ή θα το μετανιωσω

εάν τα Α53, 54 έχουν mediatek βραστα...

Exynos έχουν 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, anastasiah said:

Βασικά το μόνο που με χαλάει είναι η μπαταρία. Και όταν το πρώτο πήρα με χάλασε λίγο το μέγεθος της οθόνης καθώς το s10 lite είχε μεγαλύτερη οθόνη και νομίζω είχε super amoled. Μου αρέσουν επίσης οι φωτογραφίες που βγάζει. Αλλα δεν ξερω αν στο Α53 αν παω εκτός από την μπαταρία βρω και κάτι άλλο καλό ή θα το μετανιωσω

Πηρα το Α53 για την μανα μου. Software-ικα ειναι 99% ιδιο με το s21 fe 5g , λογικο βεβαια. Οι παρατηρησεις μου για αυτο , οσο το δουλεψα.
1. Τιμιο all-around hardware. Οθονη , καμερες , κατασκευη γενικοτερα. Δηλαδη η μονη διαφορα που βρισκω μεταξυ s21 fe 5g και Α53 , ειναι οτι στο s21 νοιωθεις οτι ρολαρει πιο ομαλα/γρηγορα , ενεκα και του επεξεργαστη και φυσικα οποιες διαφορες προκυπτουν απο το "καλυτερο" hardware στους κατα τοπους τομεις. Σε καθημερινη χρηση ειναι πολυ αξιολογο.
2. Μπαταρια αρκετα καλη. 5000mah , στην μανα μου που videochat-αρει ολη μερα , της βγαζει 2 μερες βαρια βαρια με φορτιση εως το 85%.
3. Σε σχεση με το s10 lite , θα βρεις καλυτερο hardware στους κατα τοπους τομεις. Στον επεξεργαστη χανει βεβαια το Α53.
4. Η συσκευασια εχει μονο το κινητο και ενα usb-c καλωδιο. Αρα πρεπει να συνυπολογισεις στο κοστος , φορτιστη , θηκη και ακουστικα (κυριως samsung γιατι κατι αλλα που ειχα στην ακρη δεν δουλεψαν με το κινητο αυτο).
 

19 minutes ago, ilka71 said:

εάν τα Α53, 54 έχουν mediatek βραστα...

Το Α53 φοραει τον Exynos 1280.
 

Edited by mphxt
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, mphxt said:

Πηρα το Α53 για την μανα μου. Software-ικα ειναι 99% ιδιο με το s21 fe 5g , λογικο βεβαια. Οι παρατηρησεις μου για αυτο , οσο το δουλεψα.
1. Τιμιο all-around hardware. Οθονη , καμερες , κατασκευη γενικοτερα. Δηλαδη η μονη διαφορα που βρισκω μεταξυ s21 fe 5g και Α53 , ειναι οτι στο s21 νοιωθεις οτι ρολαρει πιο ομαλα/γρηγορα , ενεκα και του επεξεργαστη και φυσικα οποιες διαφορες προκυπτουν απο το "καλυτερο" hardware στους κατα τοπους τομεις. Σε καθημερινη χρηση ειναι πολυ αξιολογο.
2. Μπαταρια αρκετα καλη. 5000mah , στην μανα μου που videochat-αρει ολη μερα , της βγαζει 2 μερες βαρια βαρια με φορτιση εως το 85%.
3. Σε σχεση με το s10 lite , θα βρεις καλυτερο hardware στους κατα τοπους τομεις. Στον επεξεργαστη χανει βεβαια το Α53.
4. Η συσκευασια εχει μονο το κινητο και ενα usb-c καλωδιο. Αρα πρεπει να συνυπολογισεις στο κοστος , φορτιστη , θηκη και ακουστικα (κυριως samsung γιατι κατι αλλα που ειχα στην ακρη δεν δουλεψαν με το κινητο αυτο).
 

Το Α53 φοραει τον Exynos 1280.
 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. 

Βασικά θα μεινω με το S21 και κανένα γρήγορο powerbank σε περίπτωση που θα είμαι όλη την ημέρα στον δρομο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για τα σχόλια που γράψατε σχετικά με το S21 fe. Θα το αγόραζα και θα το είχα μετανιώσει γιατί χρειάζομαι κινητό με καλή διαχείριση μπαταρίας.

Εχω το S10 lite από τότε που κυκλοφόρησε σχεδόν . Το είχα βρει σε προσφορά γύρω στα τρακοσια ευρώ από ebay

Ήταν η πρώτη μου φορά με Samsung και με εντυπωσίασε. Σίγουρα έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος.

Σκεφτόμουν τώρα μετά από τρία χρόνια βαριάς χρήσης με το S10 lite, να πάρω το S21 fe. Τα χαρακτηριστικά του με καλύπτουν απόλυτα αλλά λόγω μπαταρίας δε θα το κάνω τελικά.

Από Samsung σειρά S θα ήθελα κάτι αλλά τα βλέπω πολύ ακριβά όλα :(





Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...