Jump to content

ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α. / Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. και αναγνώριση πτυχίων


kinhtomania
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ελαχιστο 6 μηνες, το μεγιστο 1 χρονο.

 

Το περίμενα μεγάλο αλλα όχι και τόσο....

QTEK 8310 WM6-->SAMSUNG GALAXY S II stock 4.0.3-->4.0.4 stock-->4.1.2 Jelly --> Nougat
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 358
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικά με το ΔΟΑΤΑΠ:

 

Ενδιαφέρομαι για ενα μεταπτυχιακό που λαμβάνει χώρα σε 2 διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες. Δλδ το 1ο εξαμηνο το κανεις σε πανεπιστήμιο π.χ. στην Αγγλία και τα άλλα 2 στη Γαλλία (ή στην Ελλάδα). Εχω στείλει mail (με όλες τις πληροφορίες και την ιστοσελίδα του) στο ΔΟΑΤΑΠ αν αναγνωρίζεται, αλλά δε μ εχουν απαντήσει.

Ξέρει κανείς αν αναγνωρίζεται ενα τέτοιο master? Θα πρέπει σίγουρα να αναγνωρίζονται τα επιμέρους πανεπιστήμια ε?

Φυσική σε μικρές καθημερινές δόσεις! fysikhblog.wordpress.com

spread it out!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , αν έχεις τελειώσει εδώ πληροφορική και κάνεις conversion course στην Αγγλία στη Διοίκηση Επιχειρήσεων , θα αναγνωριστεί εδώ;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Για όσους είναι μηχανικοί από εξωτερικό και ειδικότερα μηχανολόγοι μηχανικοί αν σας κοτσάρουν κάποια μαθήματα για να σας αναγνωρίσουν το πτυχίο (συνήθως ΜΕΚ, Στοιχεία Μηχανών κλπ από όσο γνωρίζω) υπάρχει το http://www.e-polytexneio.gr εκεί οι τύποι έχουν ανεβάσει ένα κάρο θέματα, κατεβάστε τα και προσπαθείστε να τα λύσετε τουλάχιστον να ξέρετε περίπου τι βάζουν...
Link to comment
Share on other sites

Στειλε τους μια συστημενη επιστολη, ειναι υποχρεωμενοι να σου απαντησουν γραπτως.

 

Αρκεί να μη βιάζεσαι. Καλύτερα να πάς απο εκεί να ρωτήσεις. Τελευταία είναι πιο εξυπηρετικοί.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους :-)

 

Το συγκεκριμένο topic ειναι παρα πολυ ενδιαφέρον και πραγματικά χαίρομαι το βρήκα. Θέλησα να προσθέσω και εγώ κάποια πραγματάκια που γνωρίζω σχετικά με σπουδές ψυχολογίας και αναγνώριση (η όχι) τίτλων και επαγγελματικών δικαιωμάτων. Για να πώ την αλήθεια όμως, δεν γνωρίζω τα πράγματα 100% καθώς με ΔΟΑΤΑΠ, Νομαρχίες κλπ κανείς ποτέ δεν γνωρίζει σίγουρα τι γίνεται (δυστηχώς).

 

Προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ η ψυχολογία. Οι σπουδές μου είναι βέβαια πανω σε διοίκηση επιχειρήσεων με όλα τα πτυχία απο UK. Προς το παρόν ζώ και δουλεύω στο UK. Τι κάνω λοιπόν αν θέλω να σπουδάσω ψυχολογία? Απευθύνομαι στο Βρεττανικό Ψυχολογικό Σύλλογο (BPS) και με χαρά μαθαίνω πως μπορώ να ακολουθήσω ένα conversion diploma in psychology (Open University) και μετά ένα 5-ετές Διδακτορικό σε Συμβουλευτική ψυχολογία που προσφέρεται είτε σε Ινστιτουτο (π.χ Regents College, Metanoia Institute, Tavistock Center), ειτε σε πανεπιστήμιο (π.χ. City University, london). Το 'πακέτο' οδηγεί σε τίτλο Chartered Counselling Psychologist, αναγνωρισμένο απο BPS και το Health professions council (αντίστοιχο του Ελληνικού Ιατρικού συλλόγου). Τέλεια λοιπόν? Μπορω να σπουδάσω κάτι που πραγματικά αγαπάω εδώ και χρόνια, παράλληλα με την εργασία μου (κάπως πρεπει και να ζήσω :) ). Μπορώ σιγά σιγά να αποκτήσω τον τίτλο του ψυχολόγου αναγνωρισμένο απο το Βρεττανικό ψυχολογικό σύλλογο και τον Βρεττανικό Ιατρικό Σύλλογο. Τέλεια θα μου πειτε!? Ισως ναι ... Ισως όχι.

 

Το θέμα / ερώτημα είναι.... μπορώ να μεταφέρω το επαγγελματικό δικαίωμα ασκησης επαγγελματος ψυχολόγου στην Ελλαδα? Αγνωστο...

 

Μα θα μου πείτε... υπάρχει η Ευρωπαϊκή οδηγία για τα επαγγελματικά δικαιώματα που πρόσφατα ενσωματώθηκε πλήρως (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1124310&lngDtrID=244)

 

Θεωρητικά λοιπόν... ένας δικηγόρος, μηχανικός, γιατρός, ψυχολόγος κλπ που είναι αναγνωρισμένος απο ενα ευρωπαϊκό κράτος (π.χ. UK), μπορεί να καταθέσει την αδεια ασκήσεως επαγγελματος στην νομαρχία και να παρει την ελληνική. Επαγγελματικό δικαίωμα ευρωπαϊκό που πρέπει να αναγνωρίζεται. Δυστηχώς δεν ειναι τοσο απλό το θέμα. ΦΟΒΑΜΑΙ πως υπαρχει ενα πολύ σημαντικό παραθυρακι.

Το παρακάτω είναι απόσπασμα απο το αρθρο του in.gr (link provided above)

«Η Οδηγία παρέχει στο κράτος μέλος υποδοχής (π.χ. Ελλάδα) τη δυνατότητα να ελέγξει την εκπαίδευση που οδήγησε στα συγκεκριμένα επαγγελματικά δικαιώματα, είτε αυτή η εκπαίδευση έγινε στο εξωτερικό είτε στην Ελλάδα. Αν κατά τον έλεγχο διαπιστωθούν σοβαρές αποκλίσεις, τότε δίνεται η δυνατότητα στο κράτος μέλος να επιβάλει στον ενδιαφερόμενο εξετάσεις ή την υποχρεωτική απόκτηση επαγγελματικής εμπειρίας»

 

σύμφωνα με το παραπάνω, κάποια επιτροπή κρίνει αν η εκπαιδευση (και σπουδές) είναι αρκετή! Διορθώστε με αν κανω λάθος, αλλά αυτό μου δίνει να καταλάβω οτι κάλιστα μπορεί να γυρίσει το ελληνικό κράτος και να ζητήσει μαθήματα, εξετάσεις, κλπ κλπ. ΑΣΧΕΤΑ με το εάν κάποιος έχει αναγνωρισμένο επαγγελματικό τίτλο (π.χ. ψυχολόγος, δικηγόρος, κλπ) απο κράτος ΕΕ.

 

Με άλλα λόγια.... ας πούμε οτι καποιος εχει κανει π.χ. conversion se Law (εχοντας βασικο πτυχίο σε κατι αλλο) και είναι αναγνωρισμένος δικηγόρος... κατι μου λέει πως το ελληνικό κράτος δεν θα δεχτεί εύκολα μια αναγνώριση του επαγγελματικού δικαιώματος. Φοβαμαι πως θα κρίνει την εκπαιδευση ως ανεπαρκη (δεν υπαρχουν conversion degrees στην ελλαδα) και πως θα ζητήσει μαθήματα, εξετάσεις κλπ.

 

Το ίδιο φοβάμαι πως θα γίνεται στην περίπτωση ψυχολόγου που έχει ακολουθήσει τον μη συμβατικό δρόμο του conversion απο αλλο χώρο, του γιατρού που εχει ακολουθήσει conversion απο αλλο επαγγελμα (στο UK μπορεί κανείς να γίνει γιατρός κάνοντας conversion έχοντας σπουδάσει πρωτα κατι αλλο).

 

Δεν είμαι σίγουρος οτι οι παραπανω φόβοι μου είναι όντως πραγματικότητα.... ούτε κρίνω το ελληνικό κράτος. Απλά ήθελα να μοιραστω αυτές τις σκέψεις με την ελπίδα ότι ισως καποιος να γνωρίζει περισσοτερα.

Προσωπικά, θέλω εδώ και χρόνια να κανω ενα conversion σε ψυχολογια εδω στο UK και ενα 5-ετές Doctorate in counselling psychology αλλα πολύ φοβαμαι πως μετα δεν θα μπορώ να αναγνωρισω αδεια στην ελλάδα....

 

Ευχομαι να κάνω λάθος...

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σε όλους!

 

Πρόκειται να πάω στην Αγγλία για MSc στο Cranfield, πανεπιστήμιο που απονέμει μόνο μεταπτυχιακούς τίτλους σπουδών (μάστερ κ διδακτορικά) και ταυτόχρονα είναι και ερευνητικό κέντρο.

 

Σύμφωνα με το σάιτ του Δοαταπ και τον ιδρυτικό του νόμο, για να αναγνωριστεί ένα πανεπιστήμιο της αλλοδαπής ως ομοταγές θα πρέπει να απονέμει πτυχία, μεταπτυχιακά κ διδακτορικά... Παρόλα αυτά, στην εφαρμογή για την εύρεση ομοταγών ιδρυμάτων κάποιες σχολές του Cranfield εμφανίζονται κανονικά! Ξέρεις κανείς από ιδια εμπειρία τι παίζει με το συγκεκριμένο θέμα; Είναι απαραίτητη η απονομή πτυχίων για την αναγνώριση ως ομοταγές;

 

Επίσης, έχω μπερδευτεί λίγο με την ορολογία ομοταγές, ισότιμο, αντίστοιχο και αναγνωρισμένο. Μπορεί κάποιος/α να βοηθήσει; :)

 

Θενκς προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας παιδια

 

σπουδασα γεωπονικη στην αγγλια, εκανα 3 χρονια Bsc in Agriculture στο πανεπιστημιο του πλυμουθ. Μονο που η γεωπονικη ηταν σε παραρτημα σε ενα περιεργο κολεγιο, το seale hayne college. Βεβαια το πτυχιο μου δεν ειναι κολεγιου, αφου ειπαμε ειναι παραρτημα του πλυμουθ και απο εκει περνω τον τιτλο. Εκανα και ενα χρονο μαστερ MSc IPM (intergrated pest management) sto Newcastle upon tyne ( Το καλο πανεπιστημιο του newcastle, διοτι εχει αλλο ενα μικροτερο).

 

Οι γονεις μου με πιεζουν χρονια ολοκληρα να περασο δοαταπ, αλλα λιγο επειδη το φοβομουνα, λιγο επειδη ψιλιαζομουνα τι πιπ@ θα φαω. λιγο επειδη πραγματικα δεν ηθελα ποτε γεωπονικη, το αποφευγα. Εν τελει εκανα ολα τα χαρτια και μου καναν αντιστοιχια και μπορω να παω βολο η αθηνα να δωσο, ΑΛΛΑ ειναι 7 μαθηματα και μαθηματα παλουκια. Εχουν περασει και τα χρονια και παραλληλα δουλευο και δεν εχω καμια διαθεση να γινω ξαφνικα φοιτητης. Αν ηταν για 2-3 μαθηματα την παλευα, αλλα 7 δεν μπορω.

 

Το προβλημα ειναι οτι ο πατερας μου οπου να ναι θα βγει στην συνταξη και για να κρατησω το μαγαζι θελω αδεια γεωπονου. Αυτο που σκεφτομαι να κανω, ειναι να ζητησω αναιρεση της αποφασης και να ζητησω αντιστοιχια με ΤΕΙ γεωπονικης. Εχει λογικη?? Γινεται αυτο? θα μου βαλουν λιγοτερα μαθηματα η και καθολου? Μπορω να κανω αντιστοιχια του 3ετες μπατσελορ μαζι με το μαστερ σε ΤΕΙ, ωστε να εχω πλεονεκτημα? Δεν με ενδιαφερει οτι υποβαθμιζω το πτυχειο μου, να δουλεψω στο δημοσιο σαν γεωπονος η οπουδηποτε αλλου δεν ειναι μια προοπτικη που θα ακολουθησω. Απλα θελω να κρατησω το μαγαζι που εχω δικο μου. Στο οποιο εχω κανει πολλες κινησεις, εχω κανει αναβαθμισεις, εχω φερει πολλα προιοντα κηπου και διακοσμιτικα και εχω βρει τελος παντον αλλο ενδιαφερον περα απο τα κλασσικα γεωπονικα. Αλλα δεν μπορω να πεταξω τα γεωπονικα τελειως εξω.

 

Υπαρχει αλλο παραθυρακι να παρω αδεια ακσησεως επαγγελματος? Να προχωρησο σε αντιστοιχια με τει? Επισης αν το κανω αυτο, ο φακελος μου θα υπαρχει ηδη ετσι? Η χρειαζεται να μαζεψω παλι ολα τα εγγραφα?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια

 

σπουδασα γεωπονικη στην αγγλια, εκανα 3 χρονια Bsc in Agriculture στο πανεπιστημιο του πλυμουθ. Μονο που η γεωπονικη ηταν σε παραρτημα σε ενα περιεργο κολεγιο, το seale hayne college. Βεβαια το πτυχιο μου δεν ειναι κολεγιου, αφου ειπαμε ειναι παραρτημα του πλυμουθ και απο εκει περνω τον τιτλο. Εκανα και ενα χρονο μαστερ MSc IPM (intergrated pest management) sto Newcastle upon tyne ( Το καλο πανεπιστημιο του newcastle, διοτι εχει αλλο ενα μικροτερο).

 

Οι γονεις μου με πιεζουν χρονια ολοκληρα να περασο δοαταπ, αλλα λιγο επειδη το φοβομουνα, λιγο επειδη ψιλιαζομουνα τι πιπ@ θα φαω. λιγο επειδη πραγματικα δεν ηθελα ποτε γεωπονικη, το αποφευγα. Εν τελει εκανα ολα τα χαρτια και μου καναν αντιστοιχια και μπορω να παω βολο η αθηνα να δωσο, ΑΛΛΑ ειναι 7 μαθηματα και μαθηματα παλουκια. Εχουν περασει και τα χρονια και παραλληλα δουλευο και δεν εχω καμια διαθεση να γινω ξαφνικα φοιτητης. Αν ηταν για 2-3 μαθηματα την παλευα, αλλα 7 δεν μπορω.

 

Το προβλημα ειναι οτι ο πατερας μου οπου να ναι θα βγει στην συνταξη και για να κρατησω το μαγαζι θελω αδεια γεωπονου. Αυτο που σκεφτομαι να κανω, ειναι να ζητησω αναιρεση της αποφασης και να ζητησω αντιστοιχια με ΤΕΙ γεωπονικης. Εχει λογικη?? Γινεται αυτο? θα μου βαλουν λιγοτερα μαθηματα η και καθολου? Μπορω να κανω αντιστοιχια του 3ετες μπατσελορ μαζι με το μαστερ σε ΤΕΙ, ωστε να εχω πλεονεκτημα? Δεν με ενδιαφερει οτι υποβαθμιζω το πτυχειο μου, να δουλεψω στο δημοσιο σαν γεωπονος η οπουδηποτε αλλου δεν ειναι μια προοπτικη που θα ακολουθησω. Απλα θελω να κρατησω το μαγαζι που εχω δικο μου. Στο οποιο εχω κανει πολλες κινησεις, εχω κανει αναβαθμισεις, εχω φερει πολλα προιοντα κηπου και διακοσμιτικα και εχω βρει τελος παντον αλλο ενδιαφερον περα απο τα κλασσικα γεωπονικα. Αλλα δεν μπορω να πεταξω τα γεωπονικα τελειως εξω.

 

Υπαρχει αλλο παραθυρακι να παρω αδεια ακσησεως επαγγελματος? Να προχωρησο σε αντιστοιχια με τει? Επισης αν το κανω αυτο, ο φακελος μου θα υπαρχει ηδη ετσι? Η χρειαζεται να μαζεψω παλι ολα τα εγγραφα?

 

Φίλε δε ξέρω για το αν χρείαζεται να μαζέψεις όλα τα έγγραφα από την αρχή, αλλά αν θες τη γνώμη μου κάτσε και διάβασε να πάρεις τα 7 μαθήματα. Κι αν θες να μάθεις για το αν μπορείς να πάρεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος με αντιστοιχία με ΤΕΙ γιατί δε ρωτάς το σωματείο των γεωπόνων; Δε νομίζω σε αυτό το forum να ξέρει κανένας για θέματα περί γεωπόνων. Αλλά αν το κάνεις αντιστοιχία με ΤΕΙ και δεν πάρεις την άδεια, τι να το κάνεις το master σου;

Hello !
Link to comment
Share on other sites

παιδιά γεια σας:). Πριν χρόνια (περίπου 6) τελείωσα σε ιδιωτικό κολέγιο (campus college) στην Αθήνα, Διοίκηση Επιχειρήσεων (business administration) που ουσιαστικά συνεργαζόταν με το παν/μιο του Sundeland. Tο πτυχίο μου δεν αναγράφει από που το πήρα (δλδ ελλάδα ή αγγλία) Απλά γράφει business studies university of sunderland. Ποτέ δεν είχα ασχοληθεί σοβαρά για Δ.Ι.ΚΑ.Τ.Σ.Α. απλά τώρα σκέφτομαι το ενδεχόμενο για μεταπτυχιακό. Μήπως ξερεται αν αναγνωρίζετε το πτυχίο μου, αν χρειάζετε μαθήματα να δώσω, που να ρωτήσω κλπ? Γιατί έχω σκοπό αν αναγνωριστεί να πάω σε Α.Σ.Ο.Ε. αν είναι δυνατόν για μεταπτυχιακο, γιατί δεν έχω την δυνατότητα (την όρεξη κλπ) για μεταπτυχιακό στην Αγγλία (που εκεί σίγουρα αναγνωρίζεται) εξάλλου δουλεύω.
Link to comment
Share on other sites

μα δε ρωταο αν θα μπορω να βγαλω αδεια αμα παρω αντιστοιχια με τει. Ρωταο αν γινεται αφου εχω κανει την αντιστοιχια με αει, να κανω αναιρηση και να ξανακανω αιτηση απο την αρχη για αντιστοιχια με τει. Εαν μπορω να συμψηφισω το 3 χρονια μπατσελορ με το μαστερ και να το κανω αντιστοιχια με τει, ωστε να μην μου βαλουν καθολου μαθηματα η εστω πολυ λιγοτερα απο 7. Το μονο που με νοιαζει ειναι να κρατησω το μαγαζι μου, εχω ετοιμη δουλεια, δεν θα ψαξω ποτε αλλου ουτε θελω να παω αλλου ως γεωπονος, για αυτο δεν με νοιαζει αν υποβσθμισω το πτυχειο σε αντιστοιχεια με ΤΕΙ. Το να κατσω να δωσο 7 μαθηματα σε αυτη την κατασταση που ειμαι τωρα ειναι λιγο απιθανο.
Link to comment
Share on other sites

δεν γινεται...Υπαρχει αποφαση του Δοαταπ οτι εφοσον ο τιτλος σου εχει κριθει μια φορα δεν μπορεις να κανεις αιτηση για να γινει αναιρεση της συνεκτιμησης
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου....

Αρχικα αναφερομαστε σε εντελως διαφορετικα πραγματα κατα το Ελληνικο δικαιο.

Εγω εκανα εξ ολοκληρου τις σπουδες μου στο εξωτερικο και αξιωσα ακαδημαικη και επαγγελματικη αναγνωριση στην Ελλαδα.Αυτο γινεται μονο εφοσον περασω ΔΟΑΤΑΠ στην Ελλαδα.Στην Αγγλια τωρα χρειαζομαι διδακτορικο κ στην συνεχεια παιρνω αδεια για συγκρεκριμενη ειδικοτητα..κατι το οποιο στην Ελλαδα δεν υπαρχει...

 

Για να σε βοηθησω καλυτερα να καταλαβεις για την περιπτωση σου...Για να αποκτησεις επαγγελματικα δικαιωματα στην Ελλαδα ως Ψυχολογος εφοσον εχεις κανει τις σπουδες σου σε κολεγιο που η βαση του ειναι στην Βρετανια θα πρεπει να εχεις εξασφαλισει επαγγελματικα δικαιωματα στην Αγγλια και να τα μεταφερεις στην συνεχεια στην Ελλαδα συμφωνα με την νεα οδηγια της ΕΕ..με λιγα λογια θα πρεπει να συνεχισεις με διδακτορικο στην Αγγλια.Αυτο συμβαινει διοτι το Ελληνικο συνταγμα δεν επιτρεπει ''σε ιδιωτες στην Ελλαδα να εχουν ΑΕΙ'' και ετσι δεν μπορεις να αξιωσεις ακαδημαικη αναγνωριση αλλα κ ουτε θα πρεπει να μπλεχτεις με το ΔΟΑΤΑΠ μιας κ θα αποριψουν την οποια αιτηση σου για ακαδημαικη αναγνωριση...Ομως το ζουμι ειναι η επαγγελματικη αναγνωριση(διοτι την ακαδημαικη την χρειαζεσαι μονο εαν θες να κανεις μαστερ η διδακτορικο σε Ελληνικη σχολη).Την επαγγελματικη αναγνωριση οπως γνωριζω μπορεις να την παρεις κανοντας διδακτορικο στην Αγγλια κ εφοσον εχεις αποκτησει εκει δικαιωματα επαγγελματικα τα μεταφερεις Ελλαδα μεσω αιτησης που κανεις στην οικια νομαρχια...

Παντως υπαρχει μια νεα υποθεση τον Μαιο η οποια εχει δικαιωσει Μηχανικο αποφοιτο κολεγιου στο ΣτΕ και δεν γνωριζω εαν αυτη εχει προεκτασεις στους Ψυχολογους...αμφιβαλω ομως...

Δυστυχως το διδακτορικο στην Αγγλια ειναι μονοδρομος για την περιπτωση σου ωστε να μπορεσεις να εργαστεις νομιμα στην Ελλαδα ως Ψυχολογος

 

 

 

Νασο ευχαριστουμε πολύ για τη βοήθεια και τις πληροφορίες. Αν καταλαβαινω καλα λοιπόν, αν έχει καποιος chartered status από το UK (e.g. chartered counselling psychologist) τοτε μπορεί να μεταφερει το επαγγελματικό δικαιωμα στην Ελλαδα (κατ'ευθείαν αίτηση σε Νομαρχια?) και να πάρει αδεια ασκήσεως ψυχολόγου. Καταλαβαίνω καλα?

Επισης, ξέρω πως καποιος μπορεί να πάρει το chartered status (e.g. chartered counselling psychologist) χωρίς να κάνει διδακτορικό στο UK αλλα ακολουθώντας το λεγόμενο Independent route to training μέσω British psychological society. Αυτό το μονοπάτι επισης οδηγεί σε Chartered psychologist status. Το ίδιο δηλαδή επαγγελματικό δικαιωμα με το διδακτορικό (απλά χαμηλότερο ακαδημαικό επιπεδο). Τυπικά και έτσι καποιος μπορεί να το μεταφερει στην ελλαδα αλλά φανταζομαι οτι τα εμπόδια θα υπάρχουν ισως... δεν ξέρω. Αν ξέρεις κατι γι αυτο... θα χαρώ πολύ να μαθω.

Και παλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

για όσους έχουν τελειώσει σε βρετανικό παν/μιο αλλά με έδρα στην Ελλάδα και 3ετή σπουδές υπάρχει κάποιο νεότερο περί αναγνωρισμού ή ισοτιμία? Εχω τελειώσει (bachelor) b.a. στο campus college με πτυχίο από το un. Sunderland
Link to comment
Share on other sites

Νασο ευχαριστουμε πολύ για τη βοήθεια και τις πληροφορίες. Αν καταλαβαινω καλα λοιπόν, αν έχει καποιος chartered status από το UK (e.g. chartered counselling psychologist) τοτε μπορεί να μεταφερει το επαγγελματικό δικαιωμα στην Ελλαδα (κατ'ευθείαν αίτηση σε Νομαρχια?) και να πάρει αδεια ασκήσεως ψυχολόγου. Καταλαβαίνω καλα?

Επισης, ξέρω πως καποιος μπορεί να πάρει το chartered status (e.g. chartered counselling psychologist) χωρίς να κάνει διδακτορικό στο UK αλλα ακολουθώντας το λεγόμενο Independent route to training μέσω British psychological society. Αυτό το μονοπάτι επισης οδηγεί σε Chartered psychologist status. Το ίδιο δηλαδή επαγγελματικό δικαιωμα με το διδακτορικό (απλά χαμηλότερο ακαδημαικό επιπεδο). Τυπικά και έτσι καποιος μπορεί να το μεταφερει στην ελλαδα αλλά φανταζομαι οτι τα εμπόδια θα υπάρχουν ισως... δεν ξέρω. Αν ξέρεις κατι γι αυτο... θα χαρώ πολύ να μαθω.

Και παλι ευχαριστω

 

Γιαννη σωστα καταλαβαινεις.Ουσιαστικα αρκει κ μονο να εχει κατοχυρωσει επαγγελματικα δικαιωματα στην Βρετανια.

Επισης φυσικα κ εφοσον στην Βρετανια μπορεις να κατοχυρωσεις chartership με το independent route σε οποιοδηποτε κλαδο της Ψυχολογιας μπορεις απολυτως νομοτυπα να μεταφερεις τα επαγγελματικα σου δικαιωματα στην Ελλαδα.Η οδηγια της Ε.Ε ειναι σαφης κ επισης αμφιβαλω οτι θα κατσει ο μεσος υπαλληλος την νομαρχειας να ασχοληθει παραπανω εφοσον εισαι καλυμεννος απο την οδηγια της Ε.Ε

 

Επειδη ομως ειδα οτι ρωτουσες πολυ ακραιες λεπτομερειες στο προηγουμενο μυνημα σου ειπα να μην μπω στην ουσια των ερωτηματων σου διοτι ουσιαστικα ζητας νομικη μεταφραση της οδηγιας,γι αυτο κ σε συμβουλευσα να πας σε καποιον δικηγορο.Παντως αυτα ειναι ακραια σεναρια κ αμφιβαλω οτι καποιος θα φτασει στο σημειο να μπορεσει να σε μπλοκαρει.

 

Αρα μην ανυσηχεις.Εφοσον εχεις αποκτησει εργασιακα δικαιωματα στην Βρετανια το θεμα κλεινει αυτοματα κ για την Ελλαδα μεσω μιας απλης αιτησεως(ειναι ειδικη αιτηση για τους Ψυχολογους που μεταφερουν επαγγελματικα δικαιωματα στην Ελλαδα βαση της οδηγιας της ΕΕ κ μαλιστα μπορεις να την κανεις κ πολυ ευκολα απο τα ΚΕΠ) στην οικεια νομαρχια και ανεξαρτητα του τροπου με τον οποιο αποκτησες τα δικαιωματα σου εκει

Edited by NasosLondon
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη σωστα καταλαβαινεις.Ουσιαστικα αρκει κ μονο να εχει κατοχυρωσει επαγγελματικα δικαιωματα στην Βρετανια.

Επισης φυσικα κ εφοσον στην Βρετανια μπορεις να κατοχυρωσεις chartership με το independent route σε οποιοδηποτε κλαδο της Ψυχολογιας μπορεις απολυτως νομοτυπα να μεταφερεις τα επαγγελματικα σου δικαιωματα στην Ελλαδα.Η οδηγια της Ε.Ε ειναι σαφης κ επισης αμφιβαλω οτι θα κατσει ο μεσος υπαλληλος την νομαρχειας να ασχοληθει παραπανω εφοσον εισαι καλυμεννος απο την οδηγια της Ε.Ε

 

Επειδη ομως ειδα οτι ρωτουσες πολυ ακραιες λεπτομερειες στο προηγουμενο μυνημα σου ειπα να μην μπω στην ουσια των ερωτηματων σου διοτι ουσιαστικα ζητας νομικη μεταφραση της οδηγιας,γι αυτο κ σε συμβουλευσα να πας σε καποιον δικηγορο.Παντως αυτα ειναι ακραια σεναρια κ αμφιβαλω οτι καποιος θα φτασει στο σημειο να μπορεσει να σε μπλοκαρει.

 

Αρα μην ανυσηχεις.Εφοσον εχεις αποκτησει εργασιακα δικαιωματα στην Βρετανια το θεμα κλεινει αυτοματα κ για την Ελλαδα μεσω μιας απλης αιτησεως(ειναι ειδικη αιτηση για τους Ψυχολογους που μεταφερουν επαγγελματικα δικαιωματα στην Ελλαδα βαση της οδηγιας της ΕΕ κ μαλιστα μπορεις να την κανεις κ πολυ ευκολα απο τα ΚΕΠ) στην οικεια νομαρχια και ανεξαρτητα του τροπου με τον οποιο αποκτησες τα δικαιωματα σου εκει

Νασο σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. :-)

Link to comment
Share on other sites

Νασο σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. :-)

 

Τπτ!Επισης να αναφερω οτι σε καποιο σημειο μιλας για το οτι καποια επιτροπη μπορει να σε μπλοκαρει στην Ελλαδα ζητωντας εξετασεις η οτιδηποτε τους καπνισει.Αυτο ισχυει για τους Μηχανικους κυριως ουτε καν για τους γιατρους

 

Στην Ελλαδα δεν υπαρχει ΝΠΔΔ για τους Ψυχολογους αν κ ενας απο τους δυο αντιμαχομενους επαγγελματικους συλλογους το παλευει πολυ για να το καταφερει.Ουσιαστικα ο φοβος θα ηταν εαν νομικα θεσπισμενο ΝΠΔΔ μπορουσε να ασκησει τετοιο ελεγχο για τους Ψυχολογους που μεταφερουν επαγγελματικα δικαιωματα στην Ελλαδα.

 

Επειδη ομως λογω ΔΝΤ,Ευρωπαικης πιεσης κ αλλα ειναι ειλημενη πολιτικη αποφαση να μην δημιουργηθει ουτε ενα νεο ΝΠΔΔ στην Ελλαδα δεν παιζει με τπτ κατι τετοιο να γινει συντομα οσο κ εαν ο ενας μας συλλογος χτυπιεται για να το καταφερει.

 

Κ παλι ομως κ να το καταφερνε αποκλειεται να κανουν τετοια διαδικασια οπως με τους μηχανικους στους οποιους τα ΤΕΕ κουβαλα μια ιστορια μισου κ πλεον αιωνα με τεχνογνωσια για αυτα τα πραγματα...εδω λεμε ουτε καν στην Ιατρικη συμβαινουν αυτα

Link to comment
Share on other sites

Οι σπουδές στην Ελλάδα είναι ταυτόσιμες με την προσφορά και ζήτιση εργασίας (και ανεργίας ) ,γι'αυτό και γίνονται όλα αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους .Είμαι ο Νίκος.Θέλω την γνώμη σας πάνω στην δική μου περίπτωση . Ταλαιπωρούμε εδώ και 1.5 χρόνο απο το Δοαταπ για λόγους καθαρά ανεφθηνότητας και ρατσισμού απο την ίδια την εισηγήτρια του κλάδου των μηχανικών . Τελείωσα σε μητρικό πολυτεχνείο του εξωτερικού μηχανικώς με σύνολο 6.5 χρόνια σπουδές .Αναλυτικά να σας αναφέρω 1 χρόνο γλώσσα 4 χρόνια βασικό πτυχίο και 1.5 χρόνο μεταπτυχιακό . Καθαρές σπουδές εκτός του χρόνου της γλώσσας 5.5 χρόνια . Ζήτησα όπως ήταν φυσικό την αναγνώριση μου με την αντίστοιχη σχολή των ηλεκτρολόγων μηχανικών του ΕΜΠ. Δηλαδή συνεκτίμηση των δύο μου πτυχίων με την ισοτιμία βασικού πτυχίου ΕΜΠ .Το πολυτεχνείο μου για να γίνω ποιο σαφής υπερέχει του ΕΜΠ . Ενδεικτικά σας αναφέρω μερικά στοιχεία προς σύγκριση . Το ΕΜΠ για την συγκεκριμένη σχολή έχει συνολικά 3050 ώρες διδασκαλίας των 10 εξαμήνων , 59 μαθήματα και μία διπλωματική . Το δικό μου πολυτεχνείο έχει συνολικά 3450 ώρες διδασκαλίας των 11 εξαμήνων , 68 μαθήματα και δύο διπλωματικές λόγω των δύο μου πτυχίων.Επιδεί προέρχεται απο χώρα της πρώην σοβιετικής ένωσης αντιμετωπίζω μία παράλογη, ανέφθηνη συμπερίφορα απο την πλευρά της ειδικής εισηγήτριας . Να σας αναφέρω ότι έχω στείλει όλα τα απαραίτητα στοιχεία που αποδεικνύουν περίτρανα οτί η σχολή μου και με το παραπάνω είναι ισότιμη με του ΕΜΠ και βρίσκεται απο χρόνια στην λίστα του Δοαταπ των αναγνωρισμένων σχολών του εξωτερικού αλλά και με τους δικούς τους κανόνες και άρθρα του Δοατάπ να με δικαιώνουν. Η συμπεριφορά της εισηγήτριας είναι καθαρά ρατσιστική λόγω του ότι έδω και 1.5 χρόνο αυθαίρετα υποβιβάζει την σχολή μου και μου προτείνει άλλα πολυτεχνεία της χώρας μας όπου η σχολή μου δεν συμπείπτει . Αυτό προφανώς γίνετε για δύο λόγους. Πρώτων διότι δεν δέχονται εύκολα την ισοτιμία πτυχίου απο χώρα των βαλκανίων ώς ισότιμη με του ΕΜΠ και δεύτερων διότι δεν βρίσκουν εύκολα μαθήματα για να μου βγάλουν να δώσω ή ο αριθμός είναι πολύ μικρός . Ακριβώς την ίδια ώρα δέχονται αναγνώριση απο κολέγια μηχανικών απο αγγλία που δεν πληρούν τις ροές του ΕΜΠ και αυτό αποδεικνύεται απο την επίσιμη μελέτη του ΤΕΕ . Αυτό εγώ το λέω καθαρά ρατσισμός και άνιση αντίμετωπιση πτυχίων μεταξύ των χωρών ανατολής και δύσης που είναι ήδη μέλοι της Ε.Ε . Τα συμπεράσματα είναι δικά σας . Τέλος να σας αναφέρω ότι έαν προχωρίσω στο τέλος δικαστικά την δίκη 100 της 100 την έχω κερδίσει με τα στοιχεία που έχω .Μου το έχω πεί όλοι .Ευχαριστώ πολύ .
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους .Είμαι ο Νίκος.Θέλω την γνώμη σας πάνω στην δική μου περίπτωση . Ταλαιπωρούμε εδώ και 1.5 χρόνο απο το Δοαταπ για λόγους καθαρά ανεφθηνότητας και ρατσισμού απο την ίδια την εισηγήτρια του κλάδου των μηχανικών . Τελείωσα σε μητρικό πολυτεχνείο του εξωτερικού μηχανικώς με σύνολο 6.5 χρόνια σπουδές .Αναλυτικά να σας αναφέρω 1 χρόνο γλώσσα 4 χρόνια βασικό πτυχίο και 1.5 χρόνο μεταπτυχιακό . Καθαρές σπουδές εκτός του χρόνου της γλώσσας 5.5 χρόνια . Ζήτησα όπως ήταν φυσικό την αναγνώριση μου με την αντίστοιχη σχολή των ηλεκτρολόγων μηχανικών του ΕΜΠ. Δηλαδή συνεκτίμηση των δύο μου πτυχίων με την ισοτιμία βασικού πτυχίου ΕΜΠ .Το πολυτεχνείο μου για να γίνω ποιο σαφής υπερέχει του ΕΜΠ . Ενδεικτικά σας αναφέρω μερικά στοιχεία προς σύγκριση . Το ΕΜΠ για την συγκεκριμένη σχολή έχει συνολικά 3050 ώρες διδασκαλίας των 10 εξαμήνων , 59 μαθήματα και μία διπλωματική . Το δικό μου πολυτεχνείο έχει συνολικά 3450 ώρες διδασκαλίας των 11 εξαμήνων , 68 μαθήματα και δύο διπλωματικές λόγω των δύο μου πτυχίων.Επιδεί προέρχεται απο χώρα της πρώην σοβιετικής ένωσης αντιμετωπίζω μία παράλογη, ανέφθηνη συμπερίφορα απο την πλευρά της ειδικής εισηγήτριας . Να σας αναφέρω ότι έχω στείλει όλα τα απαραίτητα στοιχεία που αποδεικνύουν περίτρανα οτί η σχολή μου και με το παραπάνω είναι ισότιμη με του ΕΜΠ και βρίσκεται απο χρόνια στην λίστα του Δοαταπ των αναγνωρισμένων σχολών του εξωτερικού αλλά και με τους δικούς τους κανόνες και άρθρα του Δοατάπ να με δικαιώνουν. Η συμπεριφορά της εισηγήτριας είναι καθαρά ρατσιστική λόγω του ότι έδω και 1.5 χρόνο αυθαίρετα υποβιβάζει την σχολή μου και μου προτείνει άλλα πολυτεχνεία της χώρας μας όπου η σχολή μου δεν συμπείπτει . Αυτό προφανώς γίνετε για δύο λόγους. Πρώτων διότι δεν δέχονται εύκολα την ισοτιμία πτυχίου απο χώρα των βαλκανίων ώς ισότιμη με του ΕΜΠ και δεύτερων διότι δεν βρίσκουν εύκολα μαθήματα για να μου βγάλουν να δώσω ή ο αριθμός είναι πολύ μικρός . Ακριβώς την ίδια ώρα δέχονται αναγνώριση απο κολέγια μηχανικών απο αγγλία που δεν πληρούν τις ροές του ΕΜΠ και αυτό αποδεικνύεται απο την επίσιμη μελέτη του ΤΕΕ . Αυτό εγώ το λέω καθαρά ρατσισμός και άνιση αντίμετωπιση πτυχίων μεταξύ των χωρών ανατολής και δύσης που είναι ήδη μέλοι της Ε.Ε . Τα συμπεράσματα είναι δικά σας . Τέλος να σας αναφέρω ότι έαν προχωρίσω στο τέλος δικαστικά την δίκη 100 της 100 την έχω κερδίσει με τα στοιχεία που έχω .Μου το έχω πεί όλοι .Ευχαριστώ πολύ .

 

Mιλαμε για Βουλγαρια,Ρουμανια?Εαν ναι τοτε οι χωρες ειναι στην ΕΕ κ δεν βλεπω πιο το προβλημα

 

Κ παλι ομως εκτος ΕΕ να ειναι δεν βλεπω τον λογο που μπορει αυτη αυθαιρετα να σε τρεχει.Οπως κ να εχει δεν υπαρχει λογος να καταφυγεις σε δικαστικο αγωνα.Βαλε δικηγορο να της τριξει τα δοντια με προσωπικη μυνηση εναντιον της για παραβαση καθηκοντος η οτιδηποτε αλλο σκαρφιστει ο δικηγορος.Ειναι μανουλες σε αυτα οι δικηγοροι.Αυτα εφοσον λες οτι η σχολη σου κ το τμημα βρισκεται στον καταλογο του ΔΟΑΤΑΠ.

 

Κατα τα αλλα η συμπεριφορα της ειναι οντως παραλογη κ παρανομη.Βαλε απλα δικηγορο να της κανει ενα τηλ η ενα εξωδικο να την στρωσει.Εαν επιμενει απλα προχωρας σε προσωπικη μυνηση εναντιον της.Να δεις για ποτε θα μαζευτει

Edited by NasosLondon
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Νάσο . Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά . Σε ενημερώνω οτί δεν είναι εύκολο λόγω του ότι παρακάτω αυτοί οι κύριοι στο Δοατάπ θα βρούνε άλλα να σου βρούνε. Εχώ στείλει αναλυτικά την επεξήγηση του κάθε μαθήματος και επιπλέον μια μελέτη σύγκρισης μάθημα προς μάθημα . Παρόλο που αυτοί με υποχρέωσαν να το κάνω . Με λίγα λόγια την δουλειά για την οποία είναι αυτοί υποχρεωμένοι να την κάνουν μου την ανέθεσαν σε εμένα λεγοντάς μου πως αν δεν μας βοηθήσεις εσύ τότε η απόφαση θα σου βγεί μετά απο 3 χρόνια . Ως και φωτογραφίες των καθηγητών μου με τα τηλεφωνά τους και τις ηλεκτρονικές τους διευθύνσεις τους έστειλα πρός εξυπηρέτηση . Όσο αφορά για την εισηγήτρια σε ενημερώνω οτί είναι νεαρά σε ηλικία που σημαίνει οτί κάποιος άλλος την έβαλε. Δεν μπορείς να δίνεις διπλωματική το 2005 και το 2008 να αναλαμβάνεις καθήκοντα εισηγητή του κλάδου των μηχανικών . Τέλος σε ενημερώνω οτί για να περάσει απο το ακαδημαϊκό συμβούλιο στο επόμενο στάδιο χρειάζεται η σύμφωνη γνώμη τριών ακαδημαϊκών συμβούλων μαζί με την δική της σύμφωνη γνώμη .Καταλαβαίνεις την επιρροή που έχει .Η σχολή μου είναι απο κράτος μέλος της Ευρώπης .Ο ρατσισμός προέρχεται από την ίδια λόγω του ότι και η ίδια τελείωσε την ίδια σχολή στο ΕΜΠ και δεν μπορεί να το δεχτή εύκολα και εκτός απο αυτό μπορεί και να πήρε τέτοια εντολή από αλλούς δεν γνωρίζω ποιούς και πιθανών απο αυτούς που την τοποθέτησαν ως εισηγήτρια στο να μην στέλνει παιδιά απο τα βαλκάνια στο ΕΜΠ .Τέλος το πρόβλημα είναι δικό τους και πιστεύω πως με της κινήσεις μου αυτό το μήνα να έχει κλείσει το θέμα .Αυτά που μου είπες τα είχα σκεφτεί και εγώ για να τα κάνω και θέλω να σε ευχαριστήσω για την γνώμη σου . Είναι πολύ σημαντική για μένα .Ευχαριστώ .
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Νάσο . Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά . Σε ενημερώνω οτί δεν είναι εύκολο λόγω του ότι παρακάτω αυτοί οι κύριοι στο Δοατάπ θα βρούνε άλλα να σου βρούνε. Εχώ στείλει αναλυτικά την επεξήγηση του κάθε μαθήματος και επιπλέον μια μελέτη σύγκρισης μάθημα προς μάθημα . Παρόλο που αυτοί με υποχρέωσαν να το κάνω . Με λίγα λόγια την δουλειά για την οποία είναι αυτοί υποχρεωμένοι να την κάνουν μου την ανέθεσαν σε εμένα λεγοντάς μου πως αν δεν μας βοηθήσεις εσύ τότε η απόφαση θα σου βγεί μετά απο 3 χρόνια . Ως και φωτογραφίες των καθηγητών μου με τα τηλεφωνά τους και τις ηλεκτρονικές τους διευθύνσεις τους έστειλα πρός εξυπηρέτηση . Όσο αφορά για την εισηγήτρια σε ενημερώνω οτί είναι νεαρά σε ηλικία που σημαίνει οτί κάποιος άλλος την έβαλε. Δεν μπορείς να δίνεις διπλωματική το 2005 και το 2008 να αναλαμβάνεις καθήκοντα εισηγητή του κλάδου των μηχανικών . Τέλος σε ενημερώνω οτί για να περάσει απο το ακαδημαϊκό συμβούλιο στο επόμενο στάδιο χρειάζεται η σύμφωνη γνώμη τριών ακαδημαϊκών συμβούλων μαζί με την δική της σύμφωνη γνώμη .Καταλαβαίνεις την επιρροή που έχει .Η σχολή μου είναι απο κράτος μέλος της Ευρώπης .Ο ρατσισμός προέρχεται από την ίδια λόγω του ότι και η ίδια τελείωσε την ίδια σχολή στο ΕΜΠ και δεν μπορεί να το δεχτή εύκολα και εκτός απο αυτό μπορεί και να πήρε τέτοια εντολή από αλλούς δεν γνωρίζω ποιούς και πιθανών απο αυτούς που την τοποθέτησαν ως εισηγήτρια στο να μην στέλνει παιδιά απο τα βαλκάνια στο ΕΜΠ .Τέλος το πρόβλημα είναι δικό τους και πιστεύω πως με της κινήσεις μου αυτό το μήνα να έχει κλείσει το θέμα .Αυτά που μου είπες τα είχα σκεφτεί και εγώ για να τα κάνω και θέλω να σε ευχαριστήσω για την γνώμη σου . Είναι πολύ σημαντική για μένα .Ευχαριστώ .

 

Φιλε μου συγνωμη αλλα οσα περιγραφεις αφενος τα ξερω καλα μιας κ εγω 2 χρονια εκανα να ξεμπλεξω αφετερου μου φαινεται οτι φοβασαι υπερ του δεοντος.Δεν μπορει η καθε τυχαρπαστη να σου κανει την ζωη πατινι.

 

Δεν θελει σκεψη κ αγχος.Περασε στην αντεπιθεση χωρις πολλα πολλα κ χωρις να αναλωνεσαι.Την προταση μου ηδη την εκανα.Κατι καλυτερο δεν μπορω να σκεφτω.Εαν ειναι να πας με τον σταυρο στο χερι φοβουμενος τι μπορει να τους ερθει στο μυαλο τοτε μαλλον θα φθηρεσαι εσυ χωρις λογο

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Νάσο .Γελιέσε αν νομίζεις οτί φοβάμαι . Ποτέ στην ζωή μου δεν έχω φοβηθεί . Πάντοτε ερχόμουν σε αντιπαράθεση και έχω περάσει πολλές διαμάχες και συγκρούσεις στην ζωή μου .Ώσον αφορά στην περίπτωση του Δοατάπ κάνω υπομονή μέχρι τέλος αυτού του μήνα να δώ αν θα λάβω κάποια απόφαση .Μετά τα πράγματα θα αλλάξουν δραματικά για αυτούς .Ο χρόνος που τους δίνω βοηθάει και εμένα να ανακεφαλαιώσω με την δικηγόρο μου ολά τα στοιχεία που θα καταθέσω στα δικαστήρια . Να είσαι σίγουρος οτί θα μου πληρώσουν και την κάθε ώρα επιπλέον καθυστέρισης .Έχω στην κατοχή μου ως και βίντεο που με δικαιώνει . Η κυρία αυτή που απο νόμους δεν ξέρει και νόμους δεν γνωρίζει είδη έχει εκτεθεί ανεπανώρθωτα και θα αντιμετωπίση σε λίγω καιρό οχί εμένα αλλά των εισαγγελέα . Μίλησες για θρησκεία θα σου πω το εξής όπως λέει και ο θεός :Μακάριοι οι πινούντες και διψούντες για χάρην της δικαιωσίνης .Αλλά όπως λέει και ο λαός ο τελευταίος γελάει καλύτερα . Λίγη υπομονή κάνω ακόμα και πιστεύω πως αυτοί θα βγούνε χαμένοι . Να μην έχεις καμία αμφιβολία για αυτό .
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου....

Αρχικα αναφερομαστε σε εντελως διαφορετικα πραγματα κατα το Ελληνικο δικαιο.

Εγω εκανα εξ ολοκληρου τις σπουδες μου στο εξωτερικο και αξιωσα ακαδημαικη και επαγγελματικη αναγνωριση στην Ελλαδα.Αυτο γινεται μονο εφοσον περασω ΔΟΑΤΑΠ στην Ελλαδα.Στην Αγγλια τωρα χρειαζομαι διδακτορικο κ στην συνεχεια παιρνω αδεια για συγκρεκριμενη ειδικοτητα..κατι το οποιο στην Ελλαδα δεν υπαρχει...

 

Για να σε βοηθησω καλυτερα να καταλαβεις για την περιπτωση σου...Για να αποκτησεις επαγγελματικα δικαιωματα στην Ελλαδα ως Ψυχολογος εφοσον εχεις κανει τις σπουδες σου σε κολεγιο που η βαση του ειναι στην Βρετανια θα πρεπει να εχεις εξασφαλισει επαγγελματικα δικαιωματα στην Αγγλια και να τα μεταφερεις στην συνεχεια στην Ελλαδα συμφωνα με την νεα οδηγια της ΕΕ..με λιγα λογια θα πρεπει να συνεχισεις με διδακτορικο στην Αγγλια.Αυτο συμβαινει διοτι το Ελληνικο συνταγμα δεν επιτρεπει ''σε ιδιωτες στην Ελλαδα να εχουν ΑΕΙ'' και ετσι δεν μπορεις να αξιωσεις ακαδημαικη αναγνωριση αλλα κ ουτε θα πρεπει να μπλεχτεις με το ΔΟΑΤΑΠ μιας κ θα αποριψουν την οποια αιτηση σου για ακαδημαικη αναγνωριση...Ομως το ζουμι ειναι η επαγγελματικη αναγνωριση(διοτι την ακαδημαικη την χρειαζεσαι μονο εαν θες να κανεις μαστερ η διδακτορικο σε Ελληνικη σχολη).Την επαγγελματικη αναγνωριση οπως γνωριζω μπορεις να την παρεις κανοντας διδακτορικο στην Αγγλια κ εφοσον εχεις αποκτησει εκει δικαιωματα επαγγελματικα τα μεταφερεις Ελλαδα μεσω αιτησης που κανεις στην οικια νομαρχια...

Παντως υπαρχει μια νεα υποθεση τον Μαιο η οποια εχει δικαιωσει Μηχανικο αποφοιτο κολεγιου στο ΣτΕ και δεν γνωριζω εαν αυτη εχει προεκτασεις στους Ψυχολογους...αμφιβαλω ομως...

Δυστυχως το διδακτορικο στην Αγγλια ειναι μονοδρομος για την περιπτωση σου ωστε να μπορεσεις να εργαστεις νομιμα στην Ελλαδα ως Ψυχολογος

 

Νασο σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!Αυτο που ειλικρινα δεν καταλαβαινω ειναι το γεγονος οτι κανονικα η αναγνωριση πρεπει να σημαινει πως καταργειται ο ορος να εχεις επαγγελματικα δικαιωματα στη χωρα προελευσης του πτυχιου, αφου αυτο ισχυε ετσι κ αλλιως μεχρι τωρα. Πριν την αναγνωριση αυτο ακριβως θα εκανα (διδακτορικο)..το ιδιο και τωρα;;; Και κατι αλλο..απο τη στιγμη που στην ελλαδα με 4 χρονια σπουδων παιρνεις αδεια ως ψυχολογος ειναι δυνατον να απαιτουν ολα αυτα απο εναν αποφοιτο ξενου πανεπιστημιου..δηλαδη αν επαιρνα το πτυχιο απο μια χωρα που δινει την αδεια ετσι δε θα χρειαζοταν τιποτα αλλο..;;αδικιαααα!!!Παντως απο το ψαξιμο που εχω κανει εχω καταλαβει οτι αυτο που θα χρειαζεται απο τη χωρα προελευσης ειναι μια βεβαιωση απο το NARIC οτι το πτυχιο που εχεις ειναι αναγνωρισμενο..τι να πω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...