Jump to content

iPhone 14 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, koutsis said:

Σοβαρεψου!

δες παρακάτω απάντηση

1 hour ago, pavlos.dr said:

Μη γράφετε βλακείες 

Ας ξεκινήσουμε με το οτι γράφω δεν είναι βλακείες...είναι η πραγματικότητα και απο αυτά που βλέπω ο ίδιος...αν εσεις οι 2 έχετε κάποια ρύθμιση στο κινητό σας και δεν σας στέλνει διαφημίσεις τότε πείτε το, να τους το μεταφέρω γιατί έχουν κουραστεί να βλέπουν σε διαφημίσεις οτι λένε....

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, arxontas2323 said:

δες παρακάτω απάντηση

Ας ξεκινήσουμε με το οτι γράφω δεν είναι βλακείες...είναι η πραγματικότητα και απο αυτά που βλέπω ο ίδιος...αν εσεις οι 2 έχετε κάποια ρύθμιση στο κινητό σας και δεν σας στέλνει διαφημίσεις τότε πείτε το, να τους το μεταφέρω γιατί έχουν κουραστεί να βλέπουν σε διαφημίσεις οτι λένε....

Πες στους φίλους σου να μάθουν πρώτα πως δουλεύουν τα εργαλεία τους και μετά να κάνουν βεβιασμένες κρίσεις γιατί υπάρχει κόσμος που θέλει να μάθει πραγματικά και βλέπει αυτά τα σχόλια 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, athanaso77 said:

Το AdGuard Pro κάνει καλή δουλειά.

Ευχαριστώ πολύ. Το αγόρασα αλλά δε βρήκα πως κάνεις exception. Πχ το xda-developers δεν μπαίνει αν δεν το κάνω exception.
Απενεργοποίησα τους content blockers για τους xda αλλά τίποτα. Ίσως "βλέπει" τον DNS (dns.adguard.com) που χρησιμοποιώ?

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, pavlos.dr said:

Πες στους φίλους σου να μάθουν πρώτα πως δουλεύουν τα εργαλεία τους και μετά να κάνουν βεβιασμένες κρίσεις γιατί υπάρχει κόσμος που θέλει να μάθει πραγματικά και βλέπει αυτά τα σχόλια 

θες να εξηγήσεις ή θα μιλάμε με αερολογίες; γιατί περιμένω το 15 pro να παρουσιαστεί για να το παραγγείλω...

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, arxontas2323 said:

θες να εξηγήσεις ή θα μιλάμε με αερολογίες; γιατί περιμένω το 15 pro να παρουσιαστεί για να το παραγγείλω...

Πες τους να πάνε Settings / privacy and security. Εκεί Ελέγχεις ολες τις άδειες που δίνεις σε εφαρμογες. Επίσης δεν υπάρχει περίπτωση να σου βγάζει το κινητό διαφημίσεις μόνο αν μιλάς κοντά του! (Αλήθεια που τις βλέπουν αυτές τις διαφημίσεις?) κατά 99% έχουν κάνει search στο Google η κάπου αλλού και από εκεί ίσως παίρνει πληροφορίες!

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, arxontas2323 said:

θες να εξηγήσεις ή θα μιλάμε με αερολογίες; γιατί περιμένω το 15 pro να παρουσιαστεί για να το παραγγείλω...

Κατ αρχάς με το καλό να το πάρεις 

Σιγα σιγά όσο το ψάχνεις και με διάφορες αναζητήσεις στο Ίντερνετ θα το μάθεις ..όσο γίνεται 

Link to comment
Share on other sites

On 19/8/2023 at 7:18 ΠΜ, Tasos19s said:

Έτσι δουλεύει το viber 

Σε όλους μας 

Εχω ελαχιστη καταναλωση στο viber.

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, koutsis said:

Πες τους να πάνε Settings / privacy and security. Εκεί Ελέγχεις ολες τις άδειες που δίνεις σε εφαρμογες. Επίσης δεν υπάρχει περίπτωση να σου βγάζει το κινητό διαφημίσεις μόνο αν μιλάς κοντά του! (Αλήθεια που τις βλέπουν αυτές τις διαφημίσεις?) κατά 99% έχουν κάνει search στο Google η κάπου αλλού και από εκεί ίσως παίρνει πληροφορίες!

Διαφημίσεις τους βγάζει κυρίως σε Facebook,instagram,tiktok κτλ

10 ώρες πριν, pavlos.dr said:

Κατ αρχάς με το καλό να το πάρεις 

Σιγα σιγά όσο το ψάχνεις και με διάφορες αναζητήσεις στο Ίντερνετ θα το μάθεις ..όσο γίνεται 

Τελευταίο iphone ηταν το Χ που είχα...να δούμε πόσο εχει αλλάξει... φυσικά θα κρατήσω και το s23u

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, arxontas2323 said:

Διαφημίσεις τους βγάζει κυρίως σε Facebook,instagram,tiktok κτλ

Εννοείς τις sponsored δημοσιεύσεις φαντάζομαι. Εμένα το μόνο που μου έχει τύχει είναι να έχω ψάξει στο ίδιο το Facebook κάτι και μετά να μου βγάλει κάτι σχετικό ή στο Amazon κάτι και μετά να βγει sponsored από το Amazon στο Facebook. Αλλά πάντα αφού έχω ψάξει εγώ κάτι. Από Google search ποτέ δεν μου έδειξε κάποια σχετική διαφήμιση οπουδήποτε και εννοείται ποτέ όταν μόνο εχω μιλήσει για κάτι κοντά στο κινητό! Πες στους φίλους σου να ελεγξουν τις ρυθμίσεις ιδιωτικοτητας και στο Google από τις ρυθμίσεις του Google και σε όλες τις εφαρμογές γενικά στις ρυθμίσεις του κινητού (privacy and security / tracking να είναι όλα κλειστά) και να μην μπλεκουν σε ανοητες θεωρίες!

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το pro max ποσό λιγότερη η διάρκεια της μπαταρίας


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερώτησούλα:Εχω το 14 pro και ένα iphone 7
Στο ένα η εφαρμογή καιρός του iOS δείχνει για την ίδια τοποθεσία διαφορετική πρόγνωση. Παίζει ρόλο το οτι τρέχουν διαφορετικα iOS και έχουν αλλες πηγές δεδομένων καιρού η τι άλλο ;
f62cbe5b822c4e79d7e20cd932d1ae8b.jpg
2c2dfcb00e5ee029eb3015ff8bd38bbc.jpg
Δεν παίρνουν όλα τα IOS απο την ίδια πηγή δεδομένων για τον καιρό;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα!κατοχος s23u και γενικα εχω χρονια samsung.Αυριο λεω να παρω το iphone 15 pro και αυτο γιατι θελω μια αλλαγη αλλα βαρεθηκα κ τα μεφμγαλα τηλεφωνα.Η μπαταρια απο το 14 pro,πως τα παει σε βαρια χρηση;Δηλαδη εγω εχω μονιμα συνδεδεμενο ρολοι και bt αυτοκινητου,4G ανοιχτο,συχρονισμο 3 emails και.πολυ ομιλια αλλα και σερφαρισμα.Βγαζει τη μερα;Διοτι με το s23u πλεον δεν τιθεται θεμα μπαταριας.ευχαριστω

Edited by vasilakis13

iphone 3gs,iphone 4/4s,galaxy s3,galaxy s4 duos,galaxy note 3 duos,note 4 duos,note 5 duos,note 7 duos,LG V20 duos,galaxy c9 pro duos,Samsung s8+ orchid grey,Samsung galaxy Note 8 duos,Samsung galaxy note 9 duos,Samsung galaxy Note 10+, iphone 11 pro,samsung galaxy s20, samsung galaxy note 20 ultra,samsung galaxy s23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, vasilakis13 said:

Καλημερα!κατοχος s23u και γενικα εχω χρονια samsung.Αυριο λεω να παρω το iphone 15 pro και αυτο γιατι θελω μια αλλαγη αλλα βαρεθηκα κ τα μεφμγαλα τηλεφωνα.Η μπαταρια απο το 14 pro,πως τα παει σε βαρια χρηση;Δηλαδη εγω εχω μονιμα συνδεδεμενο ρολοι και bt αυτοκινητου,4G ανοιχτο,συχρονισμο 3 emails και.πολυ ομιλια αλλα και σερφαρισμα.Βγαζει τη μερα;Διοτι με το s23u πλεον δεν τιθεται θεμα μπαταριας.ευχαριστω

Με ολα αυτα μου βγαζει περιπου 6:30 ωρες sot 

Just now, greg2310 said:

Με ολα αυτα μου βγαζει περιπου 6:30 ωρες sot 

Εγω για το μεγεθος το πηρα και εχω και ενα ασυρματο power bank στο αυτοκινητο καλου κακου, το κολας απο πισω και εχεις αλλα 5000 ma

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, vasilakis13 said:

Καλημερα!κατοχος s23u και γενικα εχω χρονια samsung.Αυριο λεω να παρω το iphone 15 pro και αυτο γιατι θελω μια αλλαγη αλλα βαρεθηκα κ τα μεφμγαλα τηλεφωνα.Η μπαταρια απο το 14 pro,πως τα παει σε βαρια χρηση;Δηλαδη εγω εχω μονιμα συνδεδεμενο ρολοι και bt αυτοκινητου,4G ανοιχτο,συχρονισμο 3 emails και.πολυ ομιλια αλλα και σερφαρισμα.Βγαζει τη μερα;Διοτι με το s23u πλεον δεν τιθεται θεμα μπαταριας.ευχαριστω

Φίλε μου εάν είσαι με 1 sim περίπου 5,5-6 ώρες εάν όμως είσαι με 2 sim αυτά τα νούμερα τα ξεχνάς. 
Εαν είσαι της ευκολίας στην μεταφορά κλπ το pro είναι μονόδρομος απ την άλλη όμως εάν είσαι όλη την μέρα μακρυά από μπριζα  ένα power bank είναι απαραίτητο. 

Edited by pol2410
Link to comment
Share on other sites

Οποτε να το παρω day 1 ή να περιμενω να βγει πρωτα;

iphone 3gs,iphone 4/4s,galaxy s3,galaxy s4 duos,galaxy note 3 duos,note 4 duos,note 5 duos,note 7 duos,LG V20 duos,galaxy c9 pro duos,Samsung s8+ orchid grey,Samsung galaxy Note 8 duos,Samsung galaxy note 9 duos,Samsung galaxy Note 10+, iphone 11 pro,samsung galaxy s20, samsung galaxy note 20 ultra,samsung galaxy s23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, vasilakis13 said:

Οποτε να το παρω day 1 ή να περιμενω να βγει πρωτα;

Φίλε μου χωρίς να παρεξηγηθεί η απάντηση μου οι κ@υλες πληρώνονται οπότε κάνεις αυτό που θέλεις εσυ και όχι ότι σου πει ο οποιοσδήποτε εδώ μέσα ( πχ θα βγει αργότερα με προσφορά / Black Friday/ ή περίμενε τα πρώτα μπορεί να βγάλουνε προβλήματα κλπ κλπ). 
Αυτο 😉😉

Ερώτηση προς αυτούς που το χρησιμοποιούνε:

Apple map ή Google map για Αθήνα (κατά κύριο λόγο ) και με κανονικά σύνδεση ( όχι χρήση off line). 
Επειδή δεν τα δουλεύω με ρώτησε Φιλος μην του πω καμία μλκ για δώστε ( δωρεάν έχω να πάρω τα 15 🤪) τα φώτα σας. 
Ευχαριστώ….

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, pol2410 said:

Φίλε μου χωρίς να παρεξηγηθεί η απάντηση μου οι κ@υλες πληρώνονται οπότε κάνεις αυτό που θέλεις εσυ και όχι ότι σου πει ο οποιοσδήποτε εδώ μέσα ( πχ θα βγει αργότερα με προσφορά / Black Friday/ ή περίμενε τα πρώτα μπορεί να βγάλουνε προβλήματα κλπ κλπ). 
Αυτο 😉😉

Ερώτηση προς αυτούς που το χρησιμοποιούνε:

Apple map ή Google map για Αθήνα (κατά κύριο λόγο ) και με κανονικά σύνδεση ( όχι χρήση off line). 
Επειδή δεν τα δουλεύω με ρώτησε Φιλος μην του πω καμία μλκ για δώστε ( δωρεάν έχω να πάρω τα 15 🤪) τα φώτα σας. 
Ευχαριστώ….

Google maps από εμένα...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, pol2410 said:

Ερώτηση προς αυτούς που το χρησιμοποιούνε:

Apple map ή Google map για Αθήνα (κατά κύριο λόγο ) και με κανονικά σύνδεση ( όχι χρήση off line). 
Επειδή δεν τα δουλεύω με ρώτησε Φιλος μην του πω καμία μλκ για δώστε ( δωρεάν έχω να πάρω τα 15 🤪) τα φώτα σας. 
Ευχαριστώ….

Google maps

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, pol2410 said:

Φίλε μου χωρίς να παρεξηγηθεί η απάντηση μου οι κ@υλες πληρώνονται οπότε κάνεις αυτό που θέλεις εσυ και όχι ότι σου πει ο οποιοσδήποτε εδώ μέσα ( πχ θα βγει αργότερα με προσφορά / Black Friday/ ή περίμενε τα πρώτα μπορεί να βγάλουνε προβλήματα κλπ κλπ). 
Αυτο 😉😉

Ερώτηση προς αυτούς που το χρησιμοποιούνε:

Apple map ή Google map για Αθήνα (κατά κύριο λόγο ) και με κανονικά σύνδεση ( όχι χρήση off line). 
Επειδή δεν τα δουλεύω με ρώτησε Φιλος μην του πω καμία μλκ για δώστε ( δωρεάν έχω να πάρω τα 15 🤪) τα φώτα σας. 
Ευχαριστώ….

Google maps

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Σαν υλοποίηση και με το ρολόι είναι καλύτερο το Apple Maps αλλά σαν χάρτες και λοιπά είναι μονόδρομος το Google maps 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, pol2410 said:

Ερώτηση προς αυτούς που το χρησιμοποιούνε:

Apple map ή Google map για Αθήνα (κατά κύριο λόγο ) και με κανονικά σύνδεση ( όχι χρήση off line). 
Επειδή δεν τα δουλεύω με ρώτησε Φιλος μην του πω καμία μλκ για δώστε ( δωρεάν έχω να πάρω τα 15 🤪) τα φώτα σας. 
Ευχαριστώ….

Apple Maps all day, every day! Πολύ καλύτερο integration με Apple Watch, ομορφότερο UI στην εφαρμογή, και κατά πολύ ομορφότερο στο CarPlay από το Google Maps.

Από δρομολογήσεις είναι και τα δύο σχεδόν τα ίδια.

Google Maps έχει περισσότερα POIs (λογικό). Κι εδώ όμως έχουν γίνει βήματα προόδου στους χάρτες της Apple, αν δε βρω κάτι που ψάχνω τότε το γυρίζω σε αυτούς της Google.

Προσωπικά βέβαια, έχω απαγκιστρωθεί από οτιδήποτε της Google για privacy & tracking λόγους. 

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό διάβασα, ότι βελτιώθηκαν και ειπα να τους δώσω μια ευκαιρία. Ε, όταν ήθελαν να κάνω αναστροφή στην Αθηνών - Πατρών για ανεξήγητο λόγο έφυγαν όπως ήρθαν. Τι να το κάνω το ui, να με πάνε στον προορισμό μου θέλω. Σε αυτο δεν πλησιάζουν τους χάρτες της google. 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, leo06 said:

Και εγώ αυτό διάβασα, ότι βελτιώθηκαν και ειπα να τους δώσω μια ευκαιρία. Ε, όταν ήθελαν να κάνω αναστροφή στην Αθηνών - Πατρών για ανεξήγητο λόγο έφυγαν όπως ήρθαν. Τι να το κάνω το ui, να με πάνε στον προορισμό μου θέλω. Σε αυτο δεν πλησιάζουν τους χάρτες της google. 

Τι να σου πω δε το έχω αντιμετωπίσει ποτέ και τους χρησιμοποιώ αρκετά συχνά! 

Ακόμη και στην επαρχιακή πόλη που βρίσκομαι ένα κομμάτι 100m δρόμου ήταν κλειστό το καλοκαίρι επειδή γίνεται πεζόδρομος και το έδειχναν κανονικά οι Apple Maps με κόκκινο απαγορευτικό!

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία δοκιμάζω Apple Maps (στην Αθήνα). Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι σε μερικά κομμάτια κάνει καλύτερες προτάσεις από το Google. Πχ σε κάποια σημεία το google μου πρότεινε να κάνω το γύρο του τετραγώνου, ενώ υπάρχει λοξός δρόμος που βγάζει άμεσα εκεί που θέλω.
Κάθε Παρασκευή φεύγοντας απ τη δουλειά επιμένει/προτείνει να με πάει στο χωρίο (επειδή πήγα 2 ΣΚ) και όχι στο σπίτι.
Δοκίμασα shortcut να αυτοματοποιήσω την πλοήγηση από/προς τη δουλειά και να ανοίγει το spotify. Δεν δούλεψε ΠΟΤΕ.
Αλλά εκεί που χάνει αισθητά το Apple Maps είναι στο ETA. Σήμερα σε διαδρομή 50 λεπτά έπεσε 15 λεπτά εκτός χωρίς να γίνει πχ κάποιο τρακάρισμα.Είνι πολύ σύνηθες να βλέπω τέτοιες διαφορές. Ενώ με google maps η διαφορά πρόβλεψης ποτέ δεν ξεπέρασε τα 5 λεπτά.


Μετά από ένα μήνα χρήσης του 14 pro σε Ελλάδα και εξωτερικό η εντύπωση μου είναι πως είναι απλό και γρήγορο στη χρήση αλλά το Android είναι πιο "smart". 
Μια ρουτίνα στο S22 Ultra δημιουργείται πολύ πιο εύκολα, δουλεύει τέλεια και έχει πεισσότερες επιλογές από το Shortcuts του iPhone. Στο iPhone δεν έχει καν αναζήτηση στις υπάρχουσες επιλογές.
Παρόλα αυτά, ίδια εφαρμογή στο iPhone είναι πιο καλογραμμένη και λειτουργεί καλύτερα από το Android.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα bixby routines δεν παίζονται. Στο μεταξύ τα shortcuts του iphone με υπερκαλύπτουν οπότε δε μου λείπει κάτι από τα samsung, απλώς στα σουπερ χρήσιμα δε γίνονται αυτόματα οι αυτοματισμοί, θέλει επιβεβαίωση. Αν αλλάξει αυτό, θα είναι σουπερ. Στα άλλα τώρα, το update σας ήρθε?

 

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...