Jump to content

iPhone 14 Pro Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα και καλώς σας βρήκα . Μόλις αγόρασα το θηρίο εδώ πέρα … ερχόμενος από s22 u το βαρέθηκα το android … δεν έχω λόγια για το εργαλείο , το πήρα με την λογική να το κρατήσω τουλάχιστον 3 χρόνια . Σε πρώτη φάση δεν έχω λόγια για την μπαταρία , κρατάει σχεδόν 2 μέρες με την χρήση που κάνω , το Sammy με το ζόρι μου έβγαζε ημέρα .. τρομερή διαφορά . Ήθελα παρακαλώ να ρωτήσω για το always on αν είναι επικίνδυνο για την οθόνη , διαβάζω κάτι άρθρα για burn in μετά από πολύ χρήση …. Επίσης το φορτίζω ασύρματα με το pad της Samsung(9.5w) και με φορτιστή της apple τον κλασικό 20watt … προσπαθώ εννοείτε να μην το αφήνω να πέφτει κάτω από 20 % και μέχρι 90 95% το πολύ ώστε να μην γράφει κύκλους φορτίσης . Πάντως μακράν ανώτερο από κάθε ναυαρχίδα android , θα επανέλθω πάλι με νέες απορίες όσο διαβάζω εδω το νήμα .. επίσης χρησιμοποιώ εδω το tapatalk το οποίο συνέχεια κολλάει ζεστάνει την συσκευή αρκετά και σέρνεται καθώς διαβάζω η γράφω .. πρόκειται για κακογραμμένο app ???


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, dan81 said:

Παιδιά καλημέρα και καλώς σας βρήκα . Μόλις αγόρασα το θηρίο εδώ πέρα … ερχόμενος από s22 u το βαρέθηκα το android … δεν έχω λόγια για το εργαλείο , το πήρα με την λογική να το κρατήσω τουλάχιστον 3 χρόνια . Σε πρώτη φάση δεν έχω λόγια για την μπαταρία , κρατάει σχεδόν 2 μέρες με την χρήση που κάνω , το Sammy με το ζόρι μου έβγαζε ημέρα .. τρομερή διαφορά . Ήθελα παρακαλώ να ρωτήσω για το always on αν είναι επικίνδυνο για την οθόνη , διαβάζω κάτι άρθρα για burn in μετά από πολύ χρήση …. Επίσης το φορτίζω ασύρματα με το pad της Samsung(9.5w) και με φορτιστή της apple τον κλασικό 20watt … προσπαθώ εννοείτε να μην το αφήνω να πέφτει κάτω από 20 % και μέχρι 90 95% το πολύ ώστε να μην γράφει κύκλους φορτίσης . Πάντως μακράν ανώτερο από κάθε ναυαρχίδα android , θα επανέλθω πάλι με νέες απορίες όσο διαβάζω εδω το νήμα .. επίσης χρησιμοποιώ εδω το tapatalk το οποίο συνέχεια κολλάει ζεστάνει την συσκευή αρκετά και σέρνεται καθώς διαβάζω η γράφω .. πρόκειται για κακογραμμένο app ???


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλώς ήρθες 

Φορτιζε με ότι φορτιστή επώνυμο θέλεις. Δεν υπάρχει πρόβλημα 

Μπορείς να μπαίνεις και από την σελίδα εδώ στο forum δεν είναι ανάγκη να έχεις αυτήν την εφαρμογή 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Tasos19s said:

Καλώς ήρθες 

Φορτιζε με ότι φορτιστή επώνυμο θέλεις. Δεν υπάρχει πρόβλημα 

Μπορείς να μπαίνεις και από την σελίδα εδώ στο forum δεν είναι ανάγκη να έχεις αυτήν την εφαρμογή 

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση . Όσον αφορά το always on ? Υπάρχει κάποιος κίνδυνος για burn in display ? Για το Tapatalk το έσβησα και μπαίνω από browser δεν ξέρω τι γίνεται λαγκαρει πολύ στο scroll και κολλάει …

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, dan81 said:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση . Όσον αφορά το always on ? Υπάρχει κάποιος κίνδυνος για burn in display ? Για το Tapatalk το έσβησα και μπαίνω από browser δεν ξέρω τι γίνεται λαγκαρει πολύ στο scroll και κολλάει …

Κολλάει και στον browser? 
Δεν έχω την συγκεκριμένη συσκευή δεν ξέρω τι παίζει με το burn in 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Tasos19s said:

Κολλάει και στον browser? 
Δεν έχω την συγκεκριμένη συσκευή δεν ξέρω τι παίζει με το burn in 

Όχι δεν κολλάει στον browser . Ήταν θέμα εφαρμογής 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, dan81 said:

Όχι δεν κολλάει στον browser . Ήταν θέμα εφαρμογής 

Την έχω σβήσει και εγώ την εφαρμογη δεν δουλεύει καλά στο ios

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vag74 said:

Την έχω σβήσει και εγώ την εφαρμογη δεν δουλεύει καλά στο ios

Εγώ κάποτε την δοκίμασα 1-2 φορές όλα αυτά τα χρόνια αλλά καθόλου δεν με βόλεψε 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, dan81 said:

Παιδιά καλημέρα και καλώς σας βρήκα . Μόλις αγόρασα το θηρίο εδώ πέρα … ερχόμενος από s22 u το βαρέθηκα το android … δεν έχω λόγια για το εργαλείο , το πήρα με την λογική να το κρατήσω τουλάχιστον 3 χρόνια . Σε πρώτη φάση δεν έχω λόγια για την μπαταρία , κρατάει σχεδόν 2 μέρες με την χρήση που κάνω , το Sammy με το ζόρι μου έβγαζε ημέρα .. τρομερή διαφορά . Ήθελα παρακαλώ να ρωτήσω για το always on αν είναι επικίνδυνο για την οθόνη , διαβάζω κάτι άρθρα για burn in μετά από πολύ χρήση …. Επίσης το φορτίζω ασύρματα με το pad της Samsung(9.5w) και με φορτιστή της apple τον κλασικό 20watt … προσπαθώ εννοείτε να μην το αφήνω να πέφτει κάτω από 20 % και μέχρι 90 95% το πολύ ώστε να μην γράφει κύκλους φορτίσης . Πάντως μακράν ανώτερο από κάθε ναυαρχίδα android , θα επανέλθω πάλι με νέες απορίες όσο διαβάζω εδω το νήμα .. επίσης χρησιμοποιώ εδω το tapatalk το οποίο συνέχεια κολλάει ζεστάνει την συσκευή αρκετά και σέρνεται καθώς διαβάζω η γράφω .. πρόκειται για κακογραμμένο app ???


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτό που το φορτίζεις μέχρι το 90%-95% να μην γράφει κύκλους φόρτισης δεν ισχύει 

Edited by jimmys121979
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, jimmys121979 said:

Αυτό που το φορτίζεις μέχρι το 90%-95% να μην γράφει κύκλους φόρτισης δεν ισχύει 

Έτσι είναι 

Ενας κύκλος φόρτισης γράφεται όταν φορτίσεις συνολικά 100%
Είτε φορτίσεις 10 φορές από 10% είτε οτιδήποτε άλλο, τότε συμπληρώνεις 1 κύκλο φόρτισης 

Μηπως απλά εννοεί ότι το φορτίζει από 20-90% απλά για την υγεία της μπαταρίας 

Μπορει λίγο να τα μπέρδεψε ο φίλος σας έννοιες 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Tasos19s said:

Έτσι είναι 

Ενας κύκλος φόρτισης γράφεται όταν φορτίσεις συνολικά 100%
Είτε φορτίσεις 10 φορές από 10% είτε οτιδήποτε άλλο, τότε συμπληρώνεις 1 κύκλο φόρτισης 

Μηπως απλά εννοεί ότι το φορτίζει από 20-90% απλά για την υγεία της μπαταρίας 

Μπορει λίγο να τα μπέρδεψε ο φίλος σας έννοιες 

Καλησπέρα το φορτίζω έως το 80με90 % και δεν το αφήνω να αδειάσει κάτω από 20% .. πιστεύω από εμπειρία είναι ένα ασφαλές μοτίβο φόρτισης  ..η φόρτιση γίνεται με αργό pad της samsung από το s22u που είχα ..συγνώμη αν σας μπέρδεψα ☺️

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dan81 said:

Καλησπέρα το φορτίζω έως το 80με90 % και δεν το αφήνω να αδειάσει κάτω από 20% .. πιστεύω από εμπειρία είναι ένα ασφαλές μοτίβο φόρτισης  ..η φόρτιση γίνεται με αργό pad της samsung από το s22u που είχα ..συγνώμη αν σας μπέρδεψα ☺️

Ότι και να κανείς μην φανταστείς ότι επηρεάζει πολύ την υγεία της μπαταρίας 

Πιο πολύ παίζει ρόλο αν έτυχε η συσκευή σου να έχει ανθεκτική μπαταρία 

Υπαρχουν παρτίδες και παρτίδες 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Tasos19s said:

Ότι και να κανείς μην φανταστείς ότι επηρεάζει πολύ την υγεία της μπαταρίας 

Πιο πολύ παίζει ρόλο αν έτυχε η συσκευή σου να έχει ανθεκτική μπαταρία 

Υπαρχουν παρτίδες και παρτίδες 

Το μαθαίνουμε κάπως αυτό ; me serial,imei κλπ ;;σιγά πολλά ζητάω πες ….☺️

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, dan81 said:

Το μαθαίνουμε κάπως αυτό ; me serial,imei κλπ ;;σιγά πολλά ζητάω πες ….☺️

Πολλά ζητάς αλλά δεν ξέρω αν ισχύει καν αυτό με τις μπαταρίες...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλει και πολύ παιδεμα με την μπαταρία..φόρτιση στο 15-20%, όχι χρήση την ώρα που φορτίζει και όχι στην πρίζα όλο το βράδυ. Προσωπικά αυτά κάνω από συνήθεια πλέον και πότε δεν είχα πρόβλημα με μπαταρία ακόμα και σε συσκευή που κράτησα 2,5  χρόνια 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, jimmys121979 said:

Δεν θέλει και πολύ παιδεμα με την μπαταρία..φόρτιση στο 15-20%, όχι χρήση την ώρα που φορτίζει και όχι στην πρίζα όλο το βράδυ. Προσωπικά αυτά κάνω από συνήθεια πλέον και πότε δεν είχα πρόβλημα με μπαταρία ακόμα και σε συσκευή που κράτησα 2,5  χρόνια 

Όλη την νύχτα δεν πειράζει 

Η βελτιστοποίηση που έχει είναι για αυτή την δουλειά 

Φορτιζει πολύ αργά μέχρι το πρωί που θα ξυπνήσεις 

Φυσικα θέλει μερικές μέρες να μάθει τις συνήθειες σου 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Tasos19s said:

Όλη την νύχτα δεν πειράζει 

Η βελτιστοποίηση που έχει είναι για αυτή την δουλειά 

Φορτιζει πολύ αργά μέχρι το πρωί που θα ξυπνήσεις 

Φυσικα θέλει μερικές μέρες να μάθει τις συνήθειες σου 

Φορτίζει γρήγορα μέχρι το 80% και μετά αργά. Παρολαυτα αν το βάλεις πχ στις 12 μέχρι 2:30 το πολύ θα φόρτισει και μετά μένει στην πρίζα μέχρι να ξυπνήσεις έχοντας πάει στο 100%

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, jimmys121979 said:

Φορτίζει γρήγορα μέχρι το 80% και μετά αργά. Παρολαυτα αν το βάλεις πχ στις 12 μέχρι 2:30 το πολύ θα φόρτισει και μετά μένει στην πρίζα μέχρι να ξυπνήσεις έχοντας πάει στο 100%

Ναι φορτίζει κανονικά μέχρι το 80% 

Απο εκεί και πέρα πηγαίνει παρά πολύ αργά έως το πρωί 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Η βελτιστοποιημένη φόρτιση σταματάει εντελώς την φόρτιση στο 80% περίπου και συνεχίζει το πρωί έτσι ώστε να είναι φουλ καμία ώρα πριν ξυπνήσεις το πρωί.
Παρακάτω φαίνεται που σταματάει και φτάνει 100% στις 6, μια ώρα πριν το ξυπνητήρι.
Αν η συσκευή είχε μπει πιο νωρίς για φόρτιση και δεν ήταν στον ασύρματο που φορτίζει αργά, η παύση θα ήταν για πολλές ώρες.

IMG_1816.jpg
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, nikos523 said:

Η βελτιστοποιημένη φόρτιση σταματάει εντελώς την φόρτιση στο 80% περίπου και συνεχίζει το πρωί έτσι ώστε να είναι φουλ καμία ώρα πριν ξυπνήσεις το πρωί.
Παρακάτω φαίνεται που σταματάει και φτάνει 100% στις 6, μια ώρα πριν το ξυπνητήρι.
Αν η συσκευή είχε μπει πιο νωρίς για φόρτιση και δεν ήταν στον ασύρματο που φορτίζει αργά, η παύση θα ήταν για πολλές ώρες.

IMG_1816.jpg

Ναι εξαρτάται από την ώρα που το βάζεις για φόρτιση και από την ώρα που ξυπνάς 

Οσο πιο μεγάλο είναι αυτό το εύρος τότε κάνει και παύση της φόρτισης 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, nikos523 said:

Η βελτιστοποιημένη φόρτιση σταματάει εντελώς την φόρτιση στο 80% περίπου και συνεχίζει το πρωί έτσι ώστε να είναι φουλ καμία ώρα πριν ξυπνήσεις το πρωί.
Παρακάτω φαίνεται που σταματάει και φτάνει 100% στις 6, μια ώρα πριν το ξυπνητήρι.
Αν η συσκευή είχε μπει πιο νωρίς για φόρτιση και δεν ήταν στον ασύρματο που φορτίζει αργά, η παύση θα ήταν για πολλές ώρες.

IMG_1816.jpg

Δεν ξέρω αν έχεις βάλει κάποια εφαρμογή για αυτό που δείχνεις αλλά εγώ όταν το έχω στην μπριζα πάει στο 100% ανεξαρτήτως νύχτας, μεσημέρι, η απόγευμα και ανεξαρτήτως αν έχω βάλει ξυπνητήρι η όχι 

Edited by jimmys121979
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, jimmys121979 said:

Δεν ξέρω αν έχεις βάλει κάποια εφαρμογή για αυτό που δείχνεις αλλά εγώ όταν το έχω στην μπριζα πάει στο 100% ανεξαρτήτως νύχτας, μεσημέρι, η απόγευμα και ανεξαρτήτως αν έχω βάλει ξυπνητήρι η όχι 

Το κάνει μόνο του το iOS,δεν χρειάζεται εφαρμογή,Μέτε από κάποιες μέρες καταλαβαίνει το μοτίβο φόρτισης και προστατεύει την μπαταρία με αυτό τον τρόπο ,όποτε δεν υπάρχει άγχος πως θα το φορτίσεις ,εξαιρετική λειτουργία 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jimmys121979 said:

Δεν ξέρω αν έχεις βάλει κάποια εφαρμογή για αυτό που δείχνεις αλλά εγώ όταν το έχω στην μπριζα πάει στο 100% ανεξαρτήτως νύχτας, μεσημέρι, η απόγευμα και ανεξαρτήτως αν έχω βάλει ξυπνητήρι η όχι 

Όχι μόνο του όπως είπε και ο φίλος παραπάνω μόλις μάθει την ρουτίνα σου.

Μήπως έχεις κλείσει κάποια επιλογή συστήματος; Γιατί αν δεν είναι ενεργό πχ το system customization και significant locations στα location services δεν δουλεύει.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, nikos523 said:

Όχι μόνο του όπως είπε και ο φίλος παραπάνω μόλις μάθει την ρουτίνα σου.

Μήπως έχεις κλείσει κάποια επιλογή συστήματος; Γιατί αν δεν είναι ενεργό πχ το system customization και significant locations στα location services δεν δουλεύει.

Καλημέρα . Από που τα βρίσκεις αυτά να τα ελέγξουμε ;;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, dan81 said:

Καλημέρα . Από που τα βρίσκεις αυτά να τα ελέγξουμε ;;

Settings —>privacy and security—>location services—> system services (κάτω κάτω)—>significant location (προς τα κάτω )

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, panoszavra said:

Settings —>privacy and security—>location services—> system services (κάτω κάτω)—>significant location (προς τα κάτω )

Εμένα πάντως ενεργοποιημενα είναι όλα αυτά και τέτοιο πράγμα δεν γίνεται. Προφανώς εννοείς να είναι ενεργοποιημενη η ανάλυση iphone σε αυτό το μενού 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...