Jump to content

Sony Xperia 5 IV


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 227
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καμιά αναβάθμιση θα παίξει; είμαστε με security Ιουλίου;

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
4 ώρες πριν, qsis said:

Πήραμε το android 14!

Εχτές το ανακοίνωσε, σήμερα το πήραμε!! 👏🏻 Νομίζω ότι τρέχει πιο γρήγορα η είναι ιδέα μου ;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, vaggelis kop said:

Εχτές το ανακοίνωσε, σήμερα το πήραμε!! 👏🏻 Νομίζω ότι τρέχει πιο γρήγορα η είναι ιδέα μου ;

Εμένα μου φαίνεται ακριβώς το ίδιο.. απο την πρώτη μερα πάντως δεν βγάζω συμπεράσματα περιμένω να δω.

Αν θέλει πάντως η Sony μπορεί θα είναι κρίμα να μείνουμε μόνο με τη 14..

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, qsis said:

Εμένα μου φαίνεται ακριβώς το ίδιο.. απο την πρώτη μερα πάντως δεν βγάζω συμπεράσματα περιμένω να δω.

Αν θέλει πάντως η Sony μπορεί θα είναι κρίμα να μείνουμε μόνο με τη 14..

Κάποια στιγμή δε θα μπορέσουν να το αποφύγουν. Ήδη στην ευρωπαϊκή νομοθεσία θα περάσει η υποχρεωτική υποστήριξη για ενημερώσεις.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, vaggelis kop said:

Κάποια στιγμή δε θα μπορέσουν να το αποφύγουν. Ήδη στην ευρωπαϊκή νομοθεσία θα περάσει η υποχρεωτική υποστήριξη για ενημερώσεις.

Μακάρι αν θέλουν να το παίζουν πράσινοι δε μπορούν να απαξιώνουν τις συσκευές τους, η συγκεκριμένη μπορεί να κρατήσει άνετα 4+ χρόνια χωρίς να έχεις ουσιαστικό θέμα, δε μπορεί να μην έχει ασφάλεια

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ μια καλύτερη διαχείριση μπαταρίας, το έχει προσέξει κάποιος άλλος;

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, qsis said:

Παρατηρώ μια καλύτερη διαχείριση μπαταρίας, το έχει προσέξει κάποιος άλλος;

Για την μπαταρία δεν έχω καταλήξει ακόμα αν κάνει καλύτερη η χειρότερη διαχείριση. Μου έκανε εχτές ένα lag γερό στον πίνακα που ανοίγεις wifi και δεδομένα πρώτη φορά σε φάση να κάνω επανεκκίνηση 

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να κανετε καθαρη εγκατασταση του android 14. Ειναι μεγαλη αναβαθμιση του software.

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, r31134 said:

Καλο θα ηταν να κανετε καθαρη εγκατασταση του android 14. Ειναι μεγαλη αναβαθμιση του software.

Εγώ πάντα "ρισκάρω" και αν δω προβλήματα κάνω επαναφορά. Δεν έχω το χρόνο για τέτοια.

Πάντως μια χαρά μου φαίνονται όλα προς το παρόν

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακόμα με android 13(σε ελληνική συσκευή) και τώρα παρατήρησα ότι επιτέλους στην εφαρμογή video pro έχει επιλογή για κανονικό 4Κ βίντεο με ανάλυση 3840x2160 μέχρι και στα 120fps και όχι το μακρόστενο-κομμένο της Sony με την ανάλυση στα 3840x1644. Από πότε έγινε αυτό; Συνεχίζει να ισχύει και στο android 14;

Edited by gre
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, gre said:

Είμαι ακόμα με android 13(σε ελληνική συσκευή) και τώρα παρατήρησα ότι επιτέλους στην εφαρμογή video pro έχει επιλογή για κανονικό 4Κ βίντεο με ανάλυση 3840x2160 μέχρι και στα 120fps και όχι το μακρόστενο-κομμένο της Sony με την ανάλυση στα 3840x1644. Από πότε έγινε αυτό; Συνεχίζει να ισχύει και στο android 14;

Πάντα δεν ήταν έτσι;

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, qsis said:

Πάντα δεν ήταν έτσι;

Στο xperia 5 ii που είχα δει δεν ήταν έτσι αλλά και στο διαδίκτυο σε αναφορές που διαβάζω γράφουν ότι έχουν την παράξενη κουτσουρεμένη ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, gre said:

Στο xperia 5 ii που είχα δει δεν ήταν έτσι αλλά και στο διαδίκτυο σε αναφορές που διαβάζω γράφουν ότι έχουν την παράξενη κουτσουρεμένη ανάλυση.

Είμαι 99% βέβαιος ότι από την πρώτη μετά ήταν έτσι

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Πάντα ήταν!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Τεσσάρα πραγματάκια ακόμα τα οποία δεν μου αρέσουν σε σχέση με το πως είχα μάθει με το lg μου και που αναρωτιέμαι αν υπάρχει ρύθμιση την οποία δεν βρίσκω.

1)Μπορώ να προσθέσω το εικονίδιο του nfc στις συντομεύσεις στο πάνω συρταρωτό μέρος της οθόνης όπως γίνεται σχεδόν σε όλα τα κινητά;

2)Όταν έχω συνδεδεμένο bluetooth ακουστικό και θέλω π.χ. να δω ένα βίντεο ή να βάλω το gps και να μην το ακούω τον ήχο από το bluetooth αλλά από τα ηχεία του κινητού, μπορώ να το κάνω με κάποιο τρόπο χωρίς να πηγαίνω στις ρυθμίσεις του bluetooth και να απενεργοποιώ τους ήχους μέσων; Γιατί στο lg γινόταν πολύ εύκολα και στιγμιαία από το πάνω συρταρωτό μενού.

3)Όταν πατάω τα πλήκτρα της έντασης του ήχου, αυξομειώνει την ένταση του ήχου στα πολυμέσα, μπορώ να το αλλάξω και να αυξομειώνει την ένσταση του ήχου κλήσης;

4)Γίνεται με double tap εκτός από το να ανάβει, να σβήνει κιόλας η οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

1)Το NFC μπορείς να μην δουλεύει όταν είναι κλειδωμένο για ασφάλεια, δε βρίσκω το λόγο να ανοιγοκλείνει για αυτό μάλλον και δεν υπάρχει η σχετική επιλογή. Η κατανάλωση είναι ασήμαντη

2) εδώ δεν καταλαβαίνω τι λες και σε ποιο LG αναφέρεσαι (έχω να πιάσω προσωπικά από το g4) αλλά σε κάθε περίπτωση σε όσες συσκευές ξέρω μπλέκεις με μενού..

3) όταν κάνεις κλήση ρυθμίζει την κλήση, διαφορετικά παρά τις 3 τέλειες όταν ακουμπήσεις το πλήκτρο έντασης και θα σου βγάλει τις μπάρες για όλους τους διαφορετικούς ήχους (κλήσεις πολυμέσα ειδοποιήσεις ξυπνητήρι)

4) δυστυχώς δεν υπάρχει στοκ λύση , εγώ χρησιμοποιώ την εφαρμογή lock screen καθώς δεν θέλω επίσης να πατάω κουμπί για κλείδωμα. Δεν είναι το ίδιο με το double tap αλλά με τον καιρό δεν το σκέφτομαι καν με έχει βολέψει.

έχω εικονίδιο στη home screen, το πατάω μια φορά και κλειδώνει

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.olalab.lockscreen

 

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, qsis said:

1)Το NFC μπορείς να μην δουλεύει όταν είναι κλειδωμένο για ασφάλεια, δε βρίσκω το λόγο να ανοιγοκλείνει για αυτό μάλλον και δεν υπάρχει η σχετική επιλογή. Η κατανάλωση είναι ασήμαντη

2) εδώ δεν καταλαβαίνω τι λες και σε ποιο LG αναφέρεσαι (έχω να πιάσω προσωπικά από το g4) αλλά σε κάθε περίπτωση σε όσες συσκευές ξέρω μπλέκεις με μενού..

3) όταν κάνεις κλήση ρυθμίζει την κλήση, διαφορετικά παρά τις 3 τέλειες όταν ακουμπήσεις το πλήκτρο έντασης και θα σου βγάλει τις μπάρες για όλους τους διαφορετικούς ήχους (κλήσεις πολυμέσα ειδοποιήσεις ξυπνητήρι)

4) δυστυχώς δεν υπάρχει στοκ λύση , εγώ χρησιμοποιώ την εφαρμογή lock screen καθώς δεν θέλω επίσης να πατάω κουμπί για κλείδωμα. Δεν είναι το ίδιο με το double tap αλλά με τον καιρό δεν το σκέφτομαι καν με έχει βολέψει.

έχω εικονίδιο στη home screen, το πατάω μια φορά και κλειδώνει

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.olalab.lockscreen

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το κινητό που έχω είναι το lg g7 και έχει επιλογή για το από που θα βγαίνει ο ήχος. Επισυνάπτω screenshot και θα το καταλάβεις πολύ εύκολα. Όσο για τα πλήκτρα έντασης θα ήταν πιο βολικό να αυξομειώνουν την ένταση της κλήσης απευθείας χωρίς να χρειάζονται επιπλέον βήματα. Τέλος για το nfc δεν βρίσκω τον λόγο να μένει μονίμως ανοιχτό και να καταναλώνει -έστω και ανεπαίσθητη- ενέργεια συν την απειροελάχιστη ακτινοβολία που εκπέμπει.

Screenshot_20240119-170934.png

Edited by gre
Link to comment
Share on other sites

Το android της Sony είναι ουσιαστικά στοκ αυτό ανέκαθεν είτε το αγαπάς ή το μισείς..

Για την ένταση των κλήσεων πάντως δεν βρίσκω ουσιαστικό θέμα από τη στιγμή που την ώρα που κάνεις κλήση η default λειτουργία του κουμπιού volume είναι να ρυθμίζει την ένταση της κλήσης.

Αν ήθελα να ρυθμίζει κάτι άλλο από τα media εκτός κλήσεων αυτό θα ήταν η ένταση του κουδουνίσματος (δεν ξέρω μήπως εννοείς αυτό) και με παρατεταμένο κράτημα να πήγαινε σε αθόρυβο ή σε δόνηση.

Αλλά στο stock android το έχουν κάνει έτσι εδώ και καιρό.

Το ίδιο γίνεται και στη Samsung που είναι πιο modified από το stock..

Η αλήθεια είναι ότι η LG είχε κάποια καλά customisations, αλλά δυστυχώς δεν είναι πλέον μαζί μας.

Και εδώ που τα λέμε και η Σόνυ με το ζόρι υπάρχει..

Δεν ξέρω κατά πόσο θα συνεχίσει να είναι βιώσιμο για όσους δεν θέλουμε ντε και καλά Samsung ή Κινέζους, αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα.

Θα έθετα πάντως ξανά το θέμα της υποστήριξης σε αναβαθμίσεις ώστε να έχει περισσότερο νόημα αυτή η επιλογή (ειδικά από τη στιγμή που δε μιλάμε για φθηνές συσκευές, το εταιρικό μου α53 έχει πάρει android 14 και κάνει τα μισά λεφτά, αν στο 15 έχω το Sony να έχει μείνει με 14 θα αισθάνομαι βλάκας)

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Σωστά για την ένταση του ήχου κουδουνίσματος λέω! Σε Samsung σίγουρα μπορείς να αλλάξεις την default ρύθμιση των πλήκτρων και να βάλεις να αυξομειώνει τον ήχο κουδουνίσματος(το έχω κάνει σε s21fe).

Όσο για την lg και αυτή ουσιαστικά stock android είχε με κάποιες μικρές αλλά εύστοχες προσθήκες. Όπως άλλη μία χρήσιμη λειτουργία που δεν βλέπω στο Sony, την ένδειξη της μπαταρίας του bluetooth στην αρχική οθόνη.

Τέλος όσον αφορά τις ενημερώσεις είναι ντροπή να δίνει μόνο δύο εκδόσεις λειτουργικού συστήματος.

Edited by gre
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gre said:

Σωστά για την ένταση του ήχου κουδουνίσματος λέω! Σε Samsung σίγουρα μπορείς να αλλάξεις την default ρύθμιση των πλήκτρων και να βάλεις να αυξομειώνει τον ήχο κουδουνίσματος(το έχω κάνει σε s21fe).

Όσο για την lg και αυτή ουσιαστικά stock android είχε με κάποιες μικρές αλλά εύστοχες προσθήκες. Όπως άλλη μία χρήσιμη λειτουργία που δεν βλέπω στο Sony, την ένδειξη της μπαταρίας του bluetooth στην αρχική οθόνη.

Τέλος όσον αφορά τις ενημερώσεις είναι ντροπή να δίνει μόνο δύο εκδόσεις λειτουργικού συστήματος.

Σε κάποιο από τα μεγάλα site (android authority νομίζω) κατά την ανακοίνωση του 14 ανέφεραν ότι θα παίξει και 15..

Για να δούμε.. δεν το θεωρώ απίθανο ειδικά με τον συγκεκριμένο επεξεργαστή που έχουμε να πάρουμε και το 15 εκτός από security patch και του χρόνου.

Επίσης να πούμε ότι τη 14 την έδωσαν σχετικά σύντομα, εγώ περίμενα να το έκαναν πιο μετά για να είμαι ειλικρινής..

Ίσως δεν είναι και τόσο δύσκολο να συνεχίσουν να υποστηρίζουν τη συσκευή

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

δύσκολο δεν είναι απλά κοστίζει για την εκάστοτε εταιρία και δεν βλέπω να το κάνει στην συγκεκριμένη σειρά.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, guy_fawkes said:

δύσκολο δεν είναι απλά κοστίζει για την εκάστοτε εταιρία και δεν βλέπω να το κάνει στην συγκεκριμένη σειρά.

Έτσι κι αλλιώς δε νομίζω καν να βγάζει χρήματα από τα κινητά με τόσα λίγα που πουλάει, αλλά από τη στιγμή που έχει τιμές μπουτίκ θα μπορούσε για θέμα γοήτρου να συμπεριφέρεται και ανάλογα.

Τα iii πάντως δεν πήραν 14 οπότε κι εγώ τη βλέπω δύσκολη τη περίπτωση παρόλα αυτά έχω διαβάσει δεξιά και αριστερά ότι για εμάς θα παίξει 15.. το βλέπουμε..

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Νέα ενημέρωση λογισμικού σήμερα μεγέθους περίπου 420mb με επίπεδο ασφάλειας 1 Φεβρουαρίου 2024.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...