Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

ναι εχεις δικιο :lol: (στραβωμαρα μου,και λεω ποτε γινανε τα 1900 λιγα λεφτα?).

Για αυτα τα χρηματα οντως δεν αξιζει η ολη διαδικαδια ,αν και εφοσον ειναι τα τελευταια που χρωσταει.Απο οτι καταλαβαινω εχει σκοπο να του συντηρειται δωρεαν το ακινητο μεχρι να αποφασισει οτι αξιζει εκμεταλευσης.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Νοικιάζω μια γκαρσονιέρα, όχι όμως σε οργανωμένη πολυκατοικία. Ξέρετε πάνω όροφοι συγγενείς κτλ κτλ, κι εγώ ισόγειο στη γκαρσονίερα που την νοικιάζω.

 

 

Ήθελα να ρωτήσω τι ισχύει όσον αφορά τρύπες στους τοίχους. Μπορώ να βάλω καρφιά νέα ή απαγορευεται; Επίσης τι ισχύει με τα κατοικίδια;

 

 

Συγγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά δεν εχω εμπειρία με αυτά.

 

Ευχαριστώ

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Νοικιάζω μια γκαρσονιέρα, όχι όμως σε οργανωμένη πολυκατοικία. Ξέρετε πάνω όροφοι συγγενείς κτλ κτλ, κι εγώ ισόγειο στη γκαρσονίερα που την νοικιάζω.

 

 

Ήθελα να ρωτήσω τι ισχύει όσον αφορά τρύπες στους τοίχους. Μπορώ να βάλω καρφιά νέα ή απαγορευεται; Επίσης τι ισχύει με τα κατοικίδια;

 

 

Συγγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά δεν εχω εμπειρία με αυτά.

 

Ευχαριστώ

 

ο από-πάνω μου έχει τρυπήσει όποια κολώνα βρίσκεται μπροστά του (είτε στο διαμέρισμα είτε στην πυλωτή), έχει τρυπήσει και το μπαλκόνι για να τρέχουν τα νερά για όταν έρχεται η κυρία που καθαρίζει επειδή τα πλακάκια έχουν ανάποδη κλίση, κι εσύ ρωτάς για τρύπες από καρφιά (κάτι το οποίο είναι φυσιολογικό...); :)

 

Για τα κατοικίδια, επιτρέπονται κανονικά (νομίζω βάσει νόμου) (1 με 2, πρέπει να το κοιτάξεις αυτό). Επειδή δεν είμαι σίγουρος αν είναι βάσει νόμου, κοίτα τι λέει και το καταστατικό της πολυκατοικίας

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

http://lollita.gr/?p=1519

ο νομος για τα κατοικιδια.Αναιρει καθε κατασταστικο που υπαρχει.

Για τις τρυπες τι να σχολιασω?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Σαν νέος διαχειριστής στην πολυκατοικία, μου έτυχε βλάβη στο σύστημα κεντρικής θέρμανσης και πιο συγκεκριμένα στο δοχείο διαστολής του λέβητα.

 

Στην πολυκατοικία είμαστε τρεις ιδιοκτήτες και ένας ενοικιαστής. Για το διαμέρισμα του ενοικιαστή, το κόστος των ανταλλακτικών και της επισκευής το βάζω στα έξοδα του ενοικιαστή ή του ιδιοκτήτη;

 

Sent from my HUAWEI NXT-L29 using Tapatalk

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ, αλλά σε κουβέντα που είχα με ένα φίλο μου έλεγε ιστορίες... Οπότε είπα να λύσω τη "διαφορά" εδώ.

 

Sent from my HUAWEI NXT-L29 using Tapatalk

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλή χρονιά με υγεία!

Μία ερώτηση παιδιά. Ζημιά στις τέντες βεράντας συνήθως επιβαρύνει τον ενοικιαστή ή τον ιδιοκτήτη?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά με υγεία!

Μία ερώτηση παιδιά. Ζημιά στις τέντες βεράντας συνήθως επιβαρύνει τον ενοικιαστή ή τον ιδιοκτήτη?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Αν η ζημιά οφείλεται σε φυσιολογική φθορά λόγω παλαιότητας και μετά από νορμάλ χρήση, τότε πληρώνει ο ιδιοκτήτης.

Αν έχουν γίνει λόγω κακής χρήσης, τότε είναι του ενοικιαστή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα & Καλή Χρονιά!

 

Εάν υπάρχει συμβόλαιο π.χ. για 4ετη και ο ενοικιαστής φύγει στο 1ο έτος , μπορώ να απαιτήσω διαφυγόντα κέρδη από αθέτηση και ''σπάσιμο'' μονομερώς του συμβολαίου?

 

Ευχαριστώ

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Νοικιάζω ενα σπίτι σε έναν και ήθελε να βάλει το συμβόλαιο στο όνομα του αδερφού του. Τώρα μετά από 5 μήνες ενώ το συμβόλαιο είναι 2 χρόνια μου είπε ότι θέλει να το αλλάξει στο δικό του όνομα. Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση; σταματάω το συμβόλαιο και κάνω άλλο;
Link to comment
Share on other sites

Αν η ζημιά οφείλεται σε φυσιολογική φθορά λόγω παλαιότητας και μετά από νορμάλ χρήση, τότε πληρώνει ο ιδιοκτήτης.

 

Αν έχουν γίνει λόγω κακής χρήσης, τότε είναι του ενοικιαστή.

Αυτό είχα και εγώ υπόψιν. Απλά είναι λίγο περίπλοκο θεωρώ για την εν λόγω ζημιά να συμφωνήσουν οι 2 πλευρές από που προκλήθηκε, ειδικά αν πρόκειται για παλιές τέντες, γι αυτό και ρώτησα μήπως ισχύει κάτι πιο συγκεκριμένο. Τέλος πάντων, οι τέντες είναι παλιές, εγώ θεωρώ ότι η χρήση που κάνω είναι νορμάλ(κάτι το οποίο όμως δεν μπορεί να γνωρίζει ο ιδιοκτήτης), πρότεινα μισά μισά, η απάντηση του ιδιοκτήτη είναι ας την είχες σηκωμένη την τέντα να μην σκιστεί.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα & Καλή Χρονιά!

 

Εάν υπάρχει συμβόλαιο π.χ. για 4ετη και ο ενοικιαστής φύγει στο 1ο έτος , μπορώ να απαιτήσω διαφυγόντα κέρδη από αθέτηση και ''σπάσιμο'' μονομερώς του συμβολαίου?

 

Ευχαριστώ

 

Νομίζω η διάρκεια στα οικιακά συμβόλαια είναι μέχρι δύο χρόνια όχι 4ετια.μπορεις να τον κυνηγήσεις αν θες αλλά δεν νομίζω να υφίσταται δυνατότητα αποζημίωσης όλων των μισθώματων μέχρι την λήξη συμβολαιου.τα διαφύγονται κέρδη πόσα είναι;2-3 μηνιατικα;

 

Νοικιάζω ενα σπίτι σε έναν και ήθελε να βάλει το συμβόλαιο στο όνομα του αδερφού του. Τώρα μετά από 5 μήνες ενώ το συμβόλαιο είναι 2 χρόνια μου είπε ότι θέλει να το αλλάξει στο δικό του όνομα. Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση; σταματάω το συμβόλαιο και κάνω άλλο;

Από όσο γνωρίζω για να διορθωθεί και στην εφορία κάνεις νέο συμβόλαιο με νέα δήλωση κλπ.

 

Αυτό είχα και εγώ υπόψιν. Απλά είναι λίγο περίπλοκο θεωρώ για την εν λόγω ζημιά να συμφωνήσουν οι 2 πλευρές από που προκλήθηκε, ειδικά αν πρόκειται για παλιές τέντες, γι αυτό και ρώτησα μήπως ισχύει κάτι πιο συγκεκριμένο. Τέλος πάντων, οι τέντες είναι παλιές, εγώ θεωρώ ότι η χρήση που κάνω είναι νορμάλ(κάτι το οποίο όμως δεν μπορεί να γνωρίζει ο ιδιοκτήτης), πρότεινα μισά μισά, η απάντηση του ιδιοκτήτη είναι ας την είχες σηκωμένη την τέντα να μην σκιστεί.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Εννοείται ότι πρέπει να συμφωνήσουν και οι δύο πλευρές.

Η απάντηση να τις είχες σηκωμένες δεν ισχύει. Από την στιγμή που σου νοίκιασε το σπίτι με τέντες ,έχεις το δικαίωμα να τις χρησιμοποιείς.

Επειδή στο παίζει και πονηριδης να σου υποδείξει ποια είναι η σωστή χρήση των τεντών,σύμφωνα με τις γραπτές οδηγίες που σου παρέδωσε ,να δούμε που έχεις κάνει λάθος χρήση.

Edited by vasilimertzani
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα & Καλή Χρονιά!

 

Εάν υπάρχει συμβόλαιο π.χ. για 4ετη και ο ενοικιαστής φύγει στο 1ο έτος , μπορώ να απαιτήσω διαφυγόντα κέρδη από αθέτηση και ''σπάσιμο'' μονομερώς του συμβολαίου?

 

Ευχαριστώ

 

Ναι, αλλά όχι για 4 έτη. Θα αποζημιωθείς για όσο χρόνο έμεινε ξενοίκιαστο το ακίνητο (μετά τη νέα ενοικίαση δεν έχεις άλλο χάσιμο) και μέγιστο νομίζω ότι είναι πλέον η διετία. Με απλά λόγια, το αν αξίζει να το κυνηγήσεις πρέπει να το ψάξεις καλύτερα.

 

Νοικιάζω ενα σπίτι σε έναν και ήθελε να βάλει το συμβόλαιο στο όνομα του αδερφού του. Τώρα μετά από 5 μήνες ενώ το συμβόλαιο είναι 2 χρόνια μου είπε ότι θέλει να το αλλάξει στο δικό του όνομα. Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση; σταματάω το συμβόλαιο και κάνω άλλο;

Κάνεις νέο συμβόλαιο στον αδερφό του και είσαι έτοιμος.

 

Εννοείται ότι πρέπει να συμφωνήσουν και οι δύο πλευρές.

Η απάντηση να τις είχες σηκωμένες δεν ισχύει. Από την στιγμή που σου νοίκιασε το σπίτι με τέντες ,έχεις το δικαίωμα να τις χρησιμοποιείς.

Επειδή στο παίζει και πονηριδης να σου υποδείξει ποια είναι η σωστή χρήση των τεντών,σύμφωνα με τις γραπτές οδηγίες που σου παρέδωσε ,να δούμε που έχεις κάνει λάθος χρήση.

Η σωστή χρήση της τέντας είναι μη την κατεβάζεις (η να την ανεβάζεις) όταν φυσάει δυνατά. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να αποδείξει ο ένας ότι σκίστηκε λόγω παλαιότητας η ο άλλος λόγω του αέρα, αλλά είναι προτιμότερο να μη μπλέξουν σε τέτοια διαδικασία.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Κάνω νέο συμβόλαιο και σταματάμε απλά το παλιό; τόσο απλό είναι; δεν πληρώνω κάτι πουθενά; επειδή το σπάμε νωρίτερα και καλά
Link to comment
Share on other sites

 

 

Η σωστή χρήση της τέντας είναι μη την κατεβάζεις (η να την ανεβάζεις) όταν φυσάει δυνατά. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να αποδείξει ο ένας ότι σκίστηκε λόγω παλαιότητας η ο άλλος λόγω του αέρα, αλλά είναι προτιμότερο να μη μπλέξουν σε τέτοια διαδικασία.

 

Σύμφωνα με τα λεγόμενα του φίλου (παλιά τέντα,σωστή χρήση,πρότεινε μισά μισά) πρότεινα την συγκεκριμένη λύση.

Συμφωνώ για τον δυνατό αέρα να την σηκώνει αλλά αν μια τέντα είναι 10+ ετών είναι λογικό να καταστραφει κάποια στιγμή.

Το να μην μπλέκουν σε αυτή την διαδικασία είναι καλό,αρκεί και οι δύο μεριές να είναι συγκαταβατικες.τουλαχιστον εγώ στην θέση του φίλου που έκανε την ερώτηση αν τα πανιά ήταν παλιά ούτε τα μισά δεν θα πρότεινα να δώσω.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η διάρκεια στα οικιακά συμβόλαια είναι μέχρι δύο χρόνια όχι 4ετια.μπορεις να τον κυνηγήσεις αν θες αλλά δεν νομίζω να υφίσταται δυνατότητα αποζημίωσης όλων των μισθώματων μέχρι την λήξη συμβολαιου.τα διαφύγονται κέρδη πόσα είναι;2-3 μηνιατικα;

 

 

Ναι, αλλά όχι για 4 έτη. Θα αποζημιωθείς για όσο χρόνο έμεινε ξενοίκιαστο το ακίνητο (μετά τη νέα ενοικίαση δεν έχεις άλλο χάσιμο) και μέγιστο νομίζω ότι είναι πλέον η διετία. Με απλά λόγια, το αν αξίζει να το κυνηγήσεις πρέπει να το ψάξεις καλύτερα.

 

 

ΟΧΙ είχαμε κανει για 4ετη και ξαφνικα βλεπω την πορτα μισανοιχτη και να μην υπαρχει κανεις. οταν την συναντησα -κυρια το νοικιαζε- ειπε οτι δεν βγαινει οικονομικα και θα ψαξει γι αλλο....ηδη εκλεισε 1 ετος ενοικιασης....μπορω να κυνηγησω μονο εως τα 2 ή μεχρι τα 4 ετη, διοτι στην δου που υποβαλλουμε χρονια τωρα συνηθως φοιτητες 4ετους διαρκειας, δεν διαπιστωθηκε καποια απορριψη του συμβολαιου??!!!

LG G4
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ είχαμε κανει για 4ετη και ξαφνικα βλεπω την πορτα μισανοιχτη και να μην υπαρχει κανεις. οταν την συναντησα -κυρια το νοικιαζε- ειπε οτι δεν βγαινει οικονομικα και θα ψαξει γι αλλο....ηδη εκλεισε 1 ετος ενοικιασης....μπορω να κυνηγησω μονο εως τα 2 ή μεχρι τα 4 ετη, διοτι στην δου που υποβαλλουμε χρονια τωρα συνηθως φοιτητες 4ετους διαρκειας, δεν διαπιστωθηκε καποια απορριψη του συμβολαιου??!!!

 

Όπως σου έγραψα και πριν, δικαιούσαι να αποζημιωθείς για όσο μείνει ξενοίκιαστο, για όσο έχεις χάσιμο δηλαδή. Αν το ξανανοικιάσεις, μετά δεν υπάρχει χάσιμο, τα παίρνεις από τον επόμενο. Αυτό όμως με κάποιο όριο που δε νομίζω να φτάνει την τετραετία και θα πρέπει να μας πει κάποιος που γνωρίζει, η να ψάξεις εσύ, τι λέει ο νόμος. Νομίζω ότι το μέγιστο είναι η διετία όπως είπε και ο vasilimertzani, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος για αυτό.

Απόρριψη σε συμβόλαιο από την εφορία δύσκολα να υπάρξει καθώς σπάνια διαβάζουν τι γράφεις. Ότι και αν γράφεις όμως (είτε τα 4 χρόνια που έγραψες, είτε ότι θα τον κρεμάσεις στην πλατεία του χωριού), δε μπορεί να υπερβεί τη νομοθεσία.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ είχαμε κανει για 4ετη και ξαφνικα βλεπω την πορτα μισανοιχτη και να μην υπαρχει κανεις. οταν την συναντησα -κυρια το νοικιαζε- ειπε οτι δεν βγαινει οικονομικα και θα ψαξει γι αλλο....ηδη εκλεισε 1 ετος ενοικιασης....μπορω να κυνηγησω μονο εως τα 2 ή μεχρι τα 4 ετη, διοτι στην δου που υποβαλλουμε χρονια τωρα συνηθως φοιτητες 4ετους διαρκειας, δεν διαπιστωθηκε καποια απορριψη του συμβολαιου??!!!
Εάν καθόταν μέσα και σου άφηνε απλήρωτα νοίκια πως θα το αντιμετωπιζες;
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε θα το ανεχομουν ποτέ με τίποτα και από κανέναν αυτό! Γι'αυτο και ξηγιεμαι από την αρχή με αυτά τα θέματα..

 

Αν μπορείς να πληρώνεις καλώς, μπαίνεις.. Αν δεις ότι όχι πλέον, βγαίνεις από μόνος σου με το καλό.. Αν όχι, ειλικρινά δε ξέρω μέχρι που θα έφτανα....

 

Ούτε κατά διάνοια δε μου περνάει τέτοιο σενάριο από το μυαλό, εγώ ζω από αυτά τα δύο μικρά ενοίκια πλέον σχεδόν...

 

Στάλθηκε από το G8441 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε θα το ανεχομουν ποτέ με τίποτα και από κανέναν αυτό! Γι'αυτο και ξηγιεμαι από την αρχή με αυτά τα θέματα..

 

Αν μπορείς να πληρώνεις καλώς, μπαίνεις.. Αν δεις ότι όχι πλέον, βγαίνεις από μόνος σου με το καλό.. Αν όχι, ειλικρινά δε ξέρω μέχρι που θα έφτανα....

 

Ούτε κατά διάνοια δε μου περνάει τέτοιο σενάριο από το μυαλό, εγώ ζω από αυτά τα δύο μικρά ενοίκια πλέον σχεδόν...

 

Στάλθηκε από το G8441 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και ομως ειναι πολυ συνηθες.

Ε, που θα εφτανες? Θα εκανες τις διαδικασιες για εξωση. Τι αλλο?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Και ομως ειναι πολυ συνηθες.

Ε, που θα εφτανες? Θα εκανες τις διαδικασιες για εξωση. Τι αλλο?

Επειδή μου έτυχε πριν μερικά χρόνια κι επειδή κατάλαβα ότι δεν υπήρχε περίπτωση να πάρω δεκάρα τσακιστή, έκανα το εξής.

Αφού κατάφερα και τον έδιωξα κακήν κακώς, έκανα εκχώρηση των μισθωμάτων στο δημόσιο και τον άφησα να παλεύει με την εφορία. Ως γνωστόν, από αυτούς κανείς δε γλιτώνει. Ακόμα το φυσάει.....

Θα μου πεις, εσύ επωφελήθηκες κάπου; Σαφώς και όχι, αλλά δεν μπορούσα να τον αφήσω κι έτσι.

 

Κάτι άλλο τώρα. Το Π.Δ. 71/88 εξακολουθεί να ισχύει; Τι γίνεται στην περίπτωση που έχεις να κάνεις με καθυστερημένους γείτονες που κλειδώνουν νυχθημερόν την εξώπορτα;

Έχουμε καταντήσει κλητήρες στην ίδια μας την πολυκατοικία. Έρχεται ντελιβεράς; Κατεβαίνουμε να ανοίξουμε. Έρχονται επισκέπτες; Κατεβαίνουμε να ανοίξουμε. Φεύγουν οι επισκέπτες; Ξανακατεβαίνουμε να ανοίξουμε. Έρχομαι φορτωμένος σαν το γαϊδούρι από το σούπερ μάρκετ και χτυπάω να μου ανοίξουν; Κλειδωμένη και πάλι η πόρτα. Πρέπει να αφήσω κάτω όλες τις σακούλες, να βγάλω κλειδιά, να ξεκλειδώσω την πόρτα κ.ο.κ.

Φυσικά πέραν όλων των παραπάνω, τίθεται και το θέμα της ασφάλειας (σεισμός, πυρκαγιά) που είναι και το πιο βασικό.

Αντιμετωπίζει κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα; Αν ναι, κατάφερε να βρει λύση;

 

Ευχαριστώ.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου έτυχε πριν μερικά χρόνια κι επειδή κατάλαβα ότι δεν υπήρχε περίπτωση να πάρω δεκάρα τσακιστή, έκανα το εξής.

Αφού κατάφερα και τον έδιωξα κακήν κακώς, έκανα εκχώρηση των μισθωμάτων στο δημόσιο και τον άφησα να παλεύει με την εφορία. Ως γνωστόν, από αυτούς κανείς δε γλιτώνει. Ακόμα το φυσάει.....

Θα μου πεις, εσύ επωφελήθηκες κάπου; Σαφώς και όχι, αλλά δεν μπορούσα να τον αφήσω κι έτσι.

 

Σωστός. Στις περιπτώσεις αυτές το κυριότερο είναι να απαλλαγείς από τον κακοπληρωτή, ώστε να σταματήσει η χασούρα.

Το αν θα πάρεις τα χρήματά σου είναι δευτερεύον ζήτημα και άκρως αμφίβολο. Πολύ σωστά έκανες με την εκχώρηση.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...