Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, στην πολυκατοικία που μένω σε ορισμένους ορόφους έχουν σκάσει οι σοβάδες εξωτερικά του μπαλκονιου με κίνδυνο να πέσει κανένα κομματι επάνω σε αυτοκίνητο ή ακόμη χειρότερα σε άνθρωπο.

Οι επισκευές αυτές καλύπτονται από όλους ή πχ εγώ που μένω στον 3ο όροφο και έχει σκάσει το ταβάνι από το μπαλκόνι το φτιάχνω εγώ.

Ιδιοκτήτης σε ισογείο διαμέρισμα μου λέει γιατί εγώ να πληρώσω για το μπαλκόνι του 4ου που έχει σκάσει ο σοβάς;

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα, στην πολυκατοικία που μένω σε ορισμένους ορόφους έχουν σκάσει οι σοβάδες εξωτερικά του μπαλκονιου με κίνδυνο να πέσει κανένα κομματι επάνω σε αυτοκίνητο ή ακόμη χειρότερα σε άνθρωπο.

Οι επισκευές αυτές καλύπτονται από όλους ή πχ εγώ που μένω στον 3ο όροφο και έχει σκάσει το ταβάνι από το μπαλκόνι το φτιάχνω εγώ.

Ιδιοκτήτης σε ισογείο διαμέρισμα μου λέει γιατί εγώ να πληρώσω για το μπαλκόνι του 4ου που έχει σκάσει ο σοβάς;

 

Κοινόχρηστα έξοδα είναι 100%.

 

Α και κατι ακομα. Γινεται ο διαχειριστης της πολυκατοικιας να εχει τη κανονικη δουλεια του και να εργαζεται επι πληρωμη και σαν κηπουρος της πολυκατοικιας;

 

Αν σας κόβει νόμιμη απόδειξη για τη συγκεκριμένη υπηρεσία, η αν του έχετε κάνει πρόσληψη, γίνεται.

Διαφορετικά, χωρίς απόδειξη δεν υπάρχει κανένα έξοδο.

 

Περί μισθού διαχειριστού, http://www.koinonet.gr/ell/categories/Αμοιβη-διαχειριστη-πολυκατοικιας αν και δεν το έχω δει πουθενά στην πράξη. Στην πολυκατοικία μου, ο παλαιός διαχειριστής βάφτιζε "αποθεματικό" και ρούφαγε από εκεί, ο δικός σου είναι γατάκι!

 

Αυτό που περιγράφεται εκεί (στο λινκ) είναι αρκετά αόριστο. Καταλαβαίνω την αμοιβή μιας εταιρίας διαχείρισης, όπου θα δηλωθούν κανονικά τα εισοδήματα τους, αλλά στην περίπτωση αμοιβής του διαχειριστή πως θα τα δηλώσει ο ίδιος αυτά ?

Θα του κάνετε πρόσληψη ?

Θα κάνει έναρξη η προσθήκη δραστηριότητας ?

Η απλά θα τα παίρνει μαύρα ?

Εννοείται ότι το τελευταίο είναι φοροδιαφυγή, παράνομο δηλαδή, τόσο για τον ίδιο, όσο και για τους υπόλοιπους που πληρώνετε μια υπηρεσία χωρίς να πάρετε νόμιμη απόδειξη !

Οι νομικοί η οι λογιστές του φόρουμ ίσως μπορούν να μας κατατοπίσουν εδώ.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Αυτό που περιγράφεται εκεί (στο λινκ) είναι αρκετά αόριστο. Καταλαβαίνω την αμοιβή μιας εταιρίας διαχείρισης, όπου θα δηλωθούν κανονικά τα εισοδήματα τους, αλλά στην περίπτωση αμοιβής του διαχειριστή πως θα τα δηλώσει ο ίδιος αυτά ?

Θα του κάνετε πρόσληψη ?

Θα κάνει έναρξη η προσθήκη δραστηριότητας ?

Η απλά θα τα παίρνει μαύρα ?

Εννοείται ότι το τελευταίο είναι φοροδιαφυγή, παράνομο δηλαδή, τόσο για τον ίδιο, όσο και για τους υπόλοιπους που πληρώνετε μια υπηρεσία χωρίς να πάρετε νόμιμη απόδειξη !

Οι νομικοί η οι λογιστές του φόρουμ ίσως μπορούν να μας κατατοπίσουν εδώ.

 

Με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα τα λίνκ, ήλπιζα πως θα βοηθούσα :O. Φαντάζομαι, πως σίγουρα χρειαζόμαστε μια σωστή τοποθέτηση, όπως επίσης αυτά που αναρωτιόμαστε θ' αναγράφονται και στο καταστατικό της εκάστοτε πολυκατοικίας (εμείς ακόμα το ψάχνουμε να το βρούμε!). Οι ερωτήσεις που θέτεις είναι σωστές και μ' έβαλες κι εσύ σε σκέψεις :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για αμοιβη διαχειριστή κόβουν απόδειξη παροχής υπηρεσίων .Αν τα δηλώνουν ή όχι δική τους ευθύνη.
Link to comment
Share on other sites

Για αντικατάσταση ανελκυστήρα τα διαμερίσματα του ισογείου συμμετέχουν στην δαπάνη; Αν ναι με τι ποσοστό;
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χίλια τα εκατό θα συμμετέχουν. Και υποψιάζομαι ότι είναι σαν το ρεύμα που το πληρώνουμε ακριβώς ισόποσα με τον άλλον που μένει στον 180852 όροφο..

 

Εγώ μένω 1ο αλλά είναι 8-9 σκαλιά. Δε μπαίνουμε τα 2 διαμερίσματα στο κόπο να πάρουμε ασανσέρ ΠΟΤΕ όμως... Μέχρι να έρθει το ασανσέρ έχω πάει σπίτι έχω κάνει μπάνιο έχω φάει και κοιμάμαι. Αλλά πληρώνω ρεύμα ασανσέρ σαν να το δουλεύω όλη μέρα όπως προείπα με αυτόν που μένει στον 180852 όροφο και ανέβοκατεβαινει 90 φορές τη μέρα

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα... καλά ξεμπερδέματα... δεν θα αλλάξουμε ποτε ανελκυστήρα μου φαίνεται..
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

τα ιδια χιλιοστα πληρωνει ο 1ος με τον 5ο?

Αλλη επιβαρυνση εχει και ο ανελκυστηρας και ο κατοικος ειτε στην συντηρηση ειτε στο ρευμα.Και για το ρευμα ισχυει αυτο,οσο μπορουν τα χιλοστα να ειναι αντικειμενικα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα ίδια πληρώνω. Και σε άλλες πολυκατοικίες κατά καιρούς που έχω μάθει έτσι πάει. Δε ξέρω αν κάπου το πάνε αναλογικά που θα ήταν και το σωστό άλλωστε
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, οι δαπανες του ασανσέρ πανε αναλογικα στα διαμερίσματα με τα χιλιοστα που τους αναλογουν όπως όλα τα αλλα, οποτε σε καμια περιπτωση δεν είναι τα ιδια.

Δεν είναι τοσο ευκολο να υπολογιστεί αναλογα την χρηση!!! σιγα μην κανουν και μαθηματικες συναρτησεις κτλ...:lol: και δεν μπορει να ξερει ο διαχειριστης και ο καθενας ποσο χρησιμοποιει καποιος το ασανσέρ!!!!! ξερω ατομα που για 1 οροφο παιρνουν το ασανσέρ 50 φορες την μερα!!!! και δεν πανε ΠΟΤΕ από τις σκαλες!

 

Επισης ακομα και τα ισογεια πληρωνουν κανονικα, γιατι σου λεει πας ταρατσα πχ, ή στον διαχειριστη που είναι σε καποιον οροφο.

 

Σε αδειο διαμερισμα χρεπι πχ που εχει η μανα μου πληρωνω και δαπανες ασανσέρ κανονικα αναλογα με τα χιλιοστα που του αναλογουν.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, οι δαπανες του ασανσέρ πανε αναλογικα στα διαμερίσματα με τα χιλιοστα που τους αναλογουν όπως όλα τα αλλα, οποτε σε καμια περιπτωση δεν είναι τα ιδια.

Δεν είναι τοσο ευκολο να υπολογιστεί αναλογα την χρηση!!! σιγα μην κανουν και μαθηματικες συναρτησεις κτλ...:lol: και δεν μπορει να ξερει ο διαχειριστης και ο καθενας ποσο χρησιμοποιει καποιος το ασανσέρ!!!!! ξερω ατομα που για 1 οροφο παιρνουν το ασανσέρ 50 φορες την μερα!!!! και δεν πανε ΠΟΤΕ από τις σκαλες!

 

Επισης ακομα και τα ισογεια πληρωνουν κανονικα, γιατι σου λεει πας ταρατσα πχ, ή στον διαχειριστη που είναι σε καποιον οροφο.

 

Σε αδειο διαμερισμα χρεπι πχ που εχει η μανα μου πληρωνω και δαπανες ασανσέρ κανονικα αναλογα με τα χιλιοστα που του αναλογουν.

Γράφει ο κανονισμός.Σ' εμάς τα έχει εκτός τα διαμ/τα του ισογείου,δεν πληρώνουν τίποτα ούτε για τη συντήρηση.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές απόψεις επί του θέματος.

Θα συμφωνήσω με τον συνονόματο (Theodore41). Κανονικά το γράφει ο κανονισμός. Ρίξε μια ματιά εκεί αρχικά.

Link to comment
Share on other sites

Γράφει ο κανονισμός.Σ' εμάς τα έχει εκτός τα διαμ/τα του ισογείου,δεν πληρώνουν τίποτα ούτε για τη συντήρηση.

 

καλημέρα, εννοεις τους κανονισμούς της πολυκατοικίας.

Ο νομος τι οριζει όμως? δλδ στην δικια μου που δεν ξερω τι λεει αλλα ο διαχειριστης λεει ότι πληρωνουμε και εμεις, τι ισχυει?

γιατι ετσι κι αλλιως δεν πληρωνω πλεον κοινόχρηστα για το θεμα που εχω αναλυσει για την διαρροη….όταν θα βρουν τον ενοχο και ποιος θα πληρωσει τις ζημιες στο διαμερισμα που είναι τοσο αχρηστο που κανει μονο για κατεδαφιση θα συζητήσουμε και για κοινόχρηστα....:mad:

 

Δεν μου δειχνει ποτε τιποτα, ολο λεει λεει και κανονισμο της πολυκατοικίας δεν βλεπω, εχω πεσει σε μεγαλο λαμογιο….

ετσι πληρωνα και θερμανση κανονικα επι χρονια, και τελικα ανακαλυψα νομο και του τον κολλησα στην μαπα, και μετα εγινε 30% του ποσου που μου αναλογει για αδεια διαμερίσματα με δισωληνιο συστημα.

 

Γράφει ο κανονισμός.Σ' εμάς τα έχει εκτός τα διαμ/τα του ισογείου,δεν πληρώνουν τίποτα ούτε για τη συντήρηση.

 

και αυτοι δηλαδή ΔΕΝ παιρνουν ποτε ασανσέρ? δλδ να υποθεσω ότι ΠΟΤΕ δεν πανε στην ταρατσα, ή θελουν να κανουν γυμναστικη στις σκαλες?

γιατι υποτίθεται ότι γιαυτο τα ισογεια διαμερίσματα πληρωνουν στο ασανσέρ γιατι είναι η ταρατσα κοινόχρηστος χωρος! + ότι μπορει για τον ΑΒ λογο να εχουν παρε δωσε με ενοικους σε αλλους ορόφους.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, εννοεις τους κανονισμούς της πολυκατοικίας.

Ο νομος τι οριζει όμως? δλδ στην δικια μου που δεν ξερω τι λεει αλλα ο διαχειριστης λεει ότι πληρωνουμε και εμεις, τι ισχυει?

γιατι ετσι κι αλλιως δεν πληρωνω πλεον κοινόχρηστα για το θεμα που εχω αναλυσει για την διαρροη….όταν θα βρουν τον ενοχο και ποιος θα πληρωσει τις ζημιες στο διαμερισμα που είναι τοσο αχρηστο που κανει μονο για κατεδαφιση θα συζητήσουμε και για κοινόχρηστα....:mad:

 

Δεν μου δειχνει ποτε τιποτα, ολο λεει λεει και κανονισμο της πολυκατοικίας δεν βλεπω, εχω πεσει σε μεγαλο λαμογιο….

ετσι πληρωνα και θερμανση κανονικα επι χρονια, και τελικα ανακαλυψα νομο και του τον κολλησα στην μαπα, και μετα εγινε 30% του ποσου που μου αναλογει για αδεια διαμερίσματα με δισωληνιο συστημα.

 

 

 

και αυτοι δηλαδή ΔΕΝ παιρνουν ποτε ασανσέρ? δλδ να υποθεσω ότι ΠΟΤΕ δεν πανε στην ταρατσα, ή θελουν να κανουν γυμναστικη στις σκαλες?

γιατι υποτίθεται ότι γιαυτο τα ισογεια διαμερίσματα πληρωνουν στο ασανσέρ γιατι είναι η ταρατσα κοινόχρηστος χωρος! + ότι μπορει για τον ΑΒ λογο να εχουν παρε δωσε με ενοικους σε αλλους ορόφους.

Το διαμέρισμα του ισογείου δεν έχει ανάγκη χρήσης του ασανσερ για το λόγο αυτό δεν πληρώνει.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Το διαμέρισμα του ισογείου δεν έχει ανάγκη χρήσης του ασανσερ για το λόγο αυτό δεν πληρώνει.
Κατα την ταπεινη μου γνωμη, αυτη η λογικη δεν ειναι η ορθη.

Το ασανσερ ειναι κοινοχρηστο και εχουν ολοι δικαιωμα να το χρησιμοποιουν, ειτε το εχουν αναγκη, ειτε οχι. Πρεπει λοιπον να συντηρειται με δαπανες ολων.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το διαμέρισμα του ισογείου δεν έχει ανάγκη χρήσης του ασανσερ για το λόγο αυτό δεν πληρώνει.

 

Αν είναι έτσι, δε θα έπρεπε να πληρώνουν και για το καθάρισμα μόνο μπροστά από την πόρτα τους;

Γιατί να πληρώνουν για τις σκάλες που δε θα χρησιμοποιήσουν;

 

Δε μου φαίνεται και πολύ λογικό αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το ισόγειο πληρώνει για μπροστά την πόρτα του.ο πρώτος για μπροστά την πόρτα του.ο δεύτερος για μπροστά την πόρτα του.

Το ασανσερ είναι για εξυπηρέτηση των οριζόντιων ιδιοκτησιών πάνω από το ισόγειο ή αν υπάρχει υπόγειο γκαράζ από ένοικο ισογείου.απο την στιγμή που δεν κάνει χρήση δεν βρίσκω λογικό να πληρώνει.

Έχω δει περιπτώσεις που θεωρούν το ασανσέρ σαν περιουσία του οικήματος και πληρώνει το ισόγειο για φθορές επισκευές αλλά όχι για συντήρηση.

 

Υγ σωστό-λάθος τι να πω.μου φαίνεται παραλογο πάντως η πληρωμή ασανσέρ.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Το ισόγειο πληρώνει για μπροστά την πόρτα του.ο πρώτος για μπροστά την πόρτα του.ο δεύτερος για μπροστά την πόρτα του.

Το ασανσερ είναι για εξυπηρέτηση των οριζόντιων ιδιοκτησιών πάνω από το ισόγειο ή αν υπάρχει υπόγειο γκαράζ από ένοικο ισογείου.απο την στιγμή που δεν κάνει χρήση δεν βρίσκω λογικό να πληρώνει.

Έχω δει περιπτώσεις που θεωρούν το ασανσέρ σαν περιουσία του οικήματος και πληρώνει το ισόγειο για φθορές επισκευές αλλά όχι για συντήρηση.

 

Υγ σωστό-λάθος τι να πω.μου φαίνεται παραλογο πάντως η πληρωμή ασανσέρ.

 

Οι όροφοι που πληρώνουν μόνο για τα δικά τους (μπροστά στην πόρτα τους όπως το γράφεις), πως πάνε εκεί χωρίς να περάσουν από το ισόγειο ? Για τις σκάλες ποιος πληρώνει αν όλοι πάνε με το ασανσέρ ? Για το βάψιμο ? Μια ζημιά της ταράτσας να υποθέσω δε θα τη φτιάξουν ποτέ ? Μια βλάβη αποχέτευσης θα την επωμισθεί μόνο το ισόγειο ? Δεν είναι έτσι, η συντήρηση της οικοδομής αφορά όλους τους συνιδιοκτήτες στο ανάλογο ποσοστό τους.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Αρα απαγορεύεται να το χρησιμοποιήσει; γιατί προσωπικά κάτι που δεν το πληρώνω, δεν το χρησιμοποιώ. (αυτό είναι γενικό βεβαια)

 

επίσης καθαρίζονται και οι σκάλες. Και γιατί πληρώνουμε βάσει των χιλιοστών και άρα βάσει τετραγωνικών του σπιτιού τη στιγμή που ο χώρος εξωτερικά είναι ο ίδιος παντού;

 

Δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση, απλά προσπαθώ να καταλάβω αν σκέφτομαι κάτι λάθος

Link to comment
Share on other sites

Αρα απαγορεύεται να το χρησιμοποιήσει; γιατί προσωπικά κάτι που δεν το πληρώνω, δεν το χρησιμοποιώ. (αυτό είναι γενικό βεβαια)

 

επίσης καθαρίζονται και οι σκάλες. Και γιατί πληρώνουμε βάσει των χιλιοστών και άρα βάσει τετραγωνικών του σπιτιού τη στιγμή που ο χώρος εξωτερικά είναι ο ίδιος παντού;

 

Δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση, απλά προσπαθώ να καταλάβω αν σκέφτομαι κάτι λάθος

 

Επιτρέπεται να το χρησιμοποιήσει κανονικά, παρόλο που δεν πληρώνει περιοδική συντήρηση. Βλάβη η αντικατάσταση όμως πληρώνει κανονικά.

Κοινόχρηστα δεν πληρώνεις με βάση τα τετραγωνικά, αλλά με βάση το ποσοστό συνιδιοκτησίας σου στο οικόπεδο, τα χιλιοστά όπως σωστά αναφέρεις. Όσο σου ανήκει, τόσο πληρώνεις δηλαδή. Στη συντριπτική πλειοψηφία βέβαια αυτό είναι ανάλογο με τα τετραγωνικά, αλλά δεν είναι και νόμος. Στη δική μας οικοδομή για παράδειγμα, εγώ έχω ίδιο ποσοστό συνιδιοκτησίας με το διπλανό μου διαμέρισμα και παρόλο που εκείνο είναι 10τμ περίπου μεγαλύτερο, στα κοινόχρηστα πληρώνουμε τα ίδια.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπεται να το χρησιμοποιήσει κανονικά, παρόλο που δεν πληρώνει περιοδική συντήρηση. Βλάβη η αντικατάσταση όμως πληρώνει κανονικά.

Κοινόχρηστα δεν πληρώνεις με βάση τα τετραγωνικά, αλλά με βάση το ποσοστό συνιδιοκτησίας σου στο οικόπεδο, τα χιλιοστά όπως σωστά αναφέρεις. Όσο σου ανήκει, τόσο πληρώνεις δηλαδή. Στη συντριπτική πλειοψηφία βέβαια αυτό είναι ανάλογο με τα τετραγωνικά, αλλά δεν είναι και νόμος. Στη δική μας οικοδομή για παράδειγμα, εγώ έχω ίδιο ποσοστό συνιδιοκτησίας με το διπλανό μου διαμέρισμα και παρόλο που εκείνο είναι 10τμ περίπου μεγαλύτερο, στα κοινόχρηστα πληρώνουμε τα ίδια.

 

Με τι ποσοστό πληρώνει κάποιος βλάβη/αντικατάσταση αν υπάρχει ειδικό ποσοστό για το ασανσέρ (και όχι βάσει χιλιοστών διαμερίσματος); Τον εξαιρεί στον κανονισμό συγκεκριμένα από τη συντήρηση;

Παράλογο μου ακούγεται να γίνεται με αυτόν τον τρόπο, είτε τον εξαιρεί (κάτι το οποίο δεν το βρίσκω και πολύ λοιγκό και το εξήγησα παραπάνω γιατί), είτε όχι.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Με τι ποσοστό πληρώνει κάποιος βλάβη/αντικατάσταση αν υπάρχει ειδικό ποσοστό για το ασανσέρ (και όχι βάσει χιλιοστών διαμερίσματος); Τον εξαιρεί στον κανονισμό συγκεκριμένα από τη συντήρηση;

Παράλογο μου ακούγεται να γίνεται με αυτόν τον τρόπο, είτε τον εξαιρεί (κάτι το οποίο δεν το βρίσκω και πολύ λοιγκό και το εξήγησα παραπάνω γιατί), είτε όχι.

 

Αντικατάσταση πάντα με το ποσοστό της συνιδιοκτησίας, εκτός και αν αναφέρεται κάτι άλλο στον κανονισμό. Σε ιστοσελίδες κοινοχρήστων, είχα βρει κάπου ένα συμβουλευτικό πίνακα που αναφέρει πως πληρώνεται η συντήρηση (όχι η αντικατάσταση), αλλά δε μπορώ να το βρω τώρα και νομίζω δεν ήταν νόμος, αλλά μια κάπως πιο δίκαιη κατανομή για οικοδομές που δεν έχουν η δεν καλύπτονται από τον κανονισμό τους.

Από εκεί και πέρα, οι εξαιρέσεις αναγράφονται στον κανονισμό της εκάστοτε πολυκατοικίας. Στον δικό μας κανονισμό υπάρχει και πίνακας με στήλες που αναφέρει ξεχωριστά τα χιλιοστά κοινοχρήστων από τα χιλιοστά του ανελκυστήρα, στη στήλη του οποίου δεν συμπεριλαμβάνεται ο ημιόροφος της οικοδομής.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, είμαι της άποψης να υπάρχουν διαφορετικά ποσοστά ανάλογα και με τον όροφο (για αυτό που είμαι αντίθετος, είναι το 0%).

Από εκεί και πέρα βέβαια είναι μεγάλο θέμα, που δε θα σταματήσει να προβληματίζει ποτέ.

 

Σε εμάς για παράδειγμα, υπάρχουν διαφορετικά ποσοστά ανάλογα τον όροφο. Ημιόροφο και ισόγειο δεν έχουμε όμως, άρα δε μας προβληματίζει κάτι αντίστοιχο

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται που στην περίπτωση θελουμε να αλλάξουμε την εξωτερική πόρτα και συμφωνούν για την δαπάνη τα 7 από 8 διαμερίσματα; Προχωράμε στην αντικατάσταση; Και με την συμμετοχή του 8ου διαμερίσματος τι γίνεται;
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι νομότυπα μπορείτε να την βάλετε και να χρεωθεί ο 8ος το ποσοστό του.

Αλλά κι αυτός μπορεί να μην σας πληρώσει.

Τώρα για δικαστήριο και τέτοια, άσε καλλίτερα.

Οπότε καταλαβαίνεις.

 

Sent from my MI MAX using Tapatalk

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...