Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

άσε που και για μικροεργασίες πια, όπως η αλλαγή κουφωμάτων ή το βάψιμο θες άδεια από την πολεοδομία.

 

Νομίζω οτι πάντα ήθελες αν και άκουσα ότι πλέον το έχουν αλλάξει με κάτι πιο απλουστευμένο ως πρός την διαδικασία και στοχευμένο στην είσπραξη.

Link to comment
Share on other sites

για τις υδρορροές ποιος είναι υπευθυνος?

στο κοινοχρηστο μπαλκονι της πολυκατοικιας, εχουν βουλωσει τα σιφωνια(συγκεκριμενα εχουν βγει πρασιναδες και φυτα απο μέσα).

αποτελεσμα?με μια βροχη σαν την χτεσινη να εχει μαζευτει πολυ νερό στην πλακα που δε μπορεί να φυγει απο πουθενα!!

Ποιος ειναι υπευθυνος να τα ..καθαρισει/ξεβουλωσει???

Ο διαχειριστης?το συνεργειο καθαρισμου?το διαμερισμα που ειναι μπροστα και κινδυνευει απο υγρασιες?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ο διαχειριστής, αφού ενημερωθεί μάλλον. Θα πρέπει βέβαια να βρει συνεργείο κλπ.

Αλλά γιατί δεν βάζετε ένα ξυλαρακι να το ξεβουλωσετε?

5 λεπτά δουλειά είναι.

Link to comment
Share on other sites

5 δουλειά με ξυλαράκι ...ήταν!!

πλεον και χέρι με γάντι έχω βάλει μέσα και βρισκομαι σε ενα βουρκο λάσπης και πρασιναδας.ΒΓαζω όσο μπορώ αλλά έχει προχωρήσει το "βούλωμα" πολύ.Δεν φτάνει το χέρι και προφανως δεν αρκεί!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

5 δουλειά με ξυλαράκι ...ήταν!!

πλεον και χέρι με γάντι έχω βάλει μέσα και βρισκομαι σε ενα βουρκο λάσπης και πρασιναδας.ΒΓαζω όσο μπορώ αλλά έχει προχωρήσει το "βούλωμα" πολύ.Δεν φτάνει το χέρι και προφανως δεν αρκεί!

 

Κανα λάστιχο με νερό δοκίμασες;

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

οχι.Και δεν έχω διάθεση να ασχοληθω προσωπικά καθως βγηκα να το κάνω πριν και εκείνη την ώρα η "νοικοκυρά" απο τον 3ο αρχισε να ρίχνει νερά και να γεμίζει ακόμα περισσότερο.

Γιαυτο και ρώτησα σε ποιον πρεπει να απευθυνθω

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Σε φαντάζομαι με το ένα χέρι στην τρύπα και το άλλο στο κινητό.

Καμμία μπετοβεργα, μπρος πίσω να δημιουργήσει και δόνηση? Μην το βάζεις κάτω. Για να νιώσεις την χαρά της νίκης. Μην υποχωρείς.

Link to comment
Share on other sites

Που να την βρω την μπετοβεργα???

και αν γινει καποια αλλη ζημια, να κατηγορουν εμενα??

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιος πού μπορεί να μου δώσει κάποιες συμβουλές σε ενα θέμα πού έχω με την πολυκατοικια . σε θέμα με τους λογαριασμούς, τον διαχωρισμό τον δαπανών και τον αποκλεισμό τον κοινόχρηστων παροχών? και αν ναι μπορούμε να μιλήσουμε ιδιωτικά?
Link to comment
Share on other sites

θυμάστε που σας είχα γραψει πριν λίγους μήνες για την πλημμύρα του αποχετευτικού και τα όσα ακολουθησαν??

ε λοιπον ξαναβουλωσε το φρεατιο.

Οι ιδιοκτήτες των υπογείων ενώ την περασμένη φορά έδειξαν παγερή αδιαφορία καθώς δεν τους αφορούσε άμεσα το θέμα, αυτή τη φορά επειδή πλημμύρισαν αυτοι, φανερωθηκαν και μάλιστα με απαιτησεις.

Φωναξαν συνεργειο και ξεβουλωσε το φρεατιο.Καθε λιγο φωναζαν "ειναι γεματο πανια", "αααα και άλλη καλτσα" , "ω, να μια πετσέτα".

Αφού ο μάστορας τελειωσε έφυγαν.

Σημερα αναμενεται να βγει το κοστος.

Και εχω την εξης απορια.

Πως γινεται ενω ειμαστε 14 διαμερισματα, το κοστος να το επιβαρυνθουν μονο οσοι μενουν σε αυτα, και οχι ολοι??γιατι τα υπογεια επειδη ειναι κενα, καθως και αλλο 1 διαμερισμα δεν πληρωνουν τιποτα.Με αυτη τη λογικη κι εγω ιατρειο ειμαι, δεν βαζω μπουγαδες, δεν μπορει να το βουλωσα εγω, να ζητησω εξαιρεση.

Το αλλο ζητημα ειναι το εξης.

Σαν κοινοχρηστες δαπανες εχουμε μονο τις 4 λαμπες στους διαδρομους.Ουτε ασανσερ, ουτε καθαριστρια ουτε καν νερο!

Για αυτες τις 4 λαμπες υπολογιζω πως ζηταει 350ευρω...

Ρωτησα τον ενοικιαστη που μαζευει τα χρηματα(καθως αρνουνται να τα δωσουν σε γραφειο) και μου ειπε πως υπαρχουν απληρωτοι λογαριασμοι.

Αφενος μεν οι απληρωτοι θα ειναι το πολύ ενας, και αφετερου οταν τον ρωτησα το ποσο, δεν ηξερε γιατι λεει καποιος παιρνει τον λογαριασμο και δεν τον βρισκει!

Πως γινεται τοτε να πληρωσαμε οκτωβριο 10 ευρω για ρευμα(και αλλα 10 για την τοτε αποφραξη), νοεμβριο 5 και τωρα να ζηταει 20 μονο για ρευμα???

 

νεότερα.

Σήμερα ο ενοικιαστής ο οποίος τελεί "άτυπα" (όπως λέει ο ίδιος) χρέη διαχειριστή έβγαλε κοινόχρηστα!Μαντέψτε!!!

Μας ζητάει (όχι απο όλα τα διαμερίσματα φυσικά) χρήματα για :

1.κοινόχρηστη δεη 167.11 ευρώ.

Να σημειωθεί πως εγώ στο ιατρείο μαζί με το χαράτσι, τόσα δεν έδωσα.Και το ποσό αυτό αφορά 5 λάμπες(μια σε κάθε όροφο) και τα θυροτηλέφωνα τα οποία εδώ και 3 μέρες έχουν βλάβη και δε λειτουργούν.

2. το ιστορικό ξεβούλωμα της κάλτσας στα 70 ευρώ

3. ξεβούλωμα αποχετευσης οκτωβριου 180 ευρω.

εδω να σημειωθεί πως το ξεβούλωμα είχε κοστίσει 100 ευρώ και το έχουμε πληρώσει!!

Δλδ αύξησε το ποσό και το ξαναζητάει!!!

 

εχει και 3 παρατηρησεις.Βεεεεεεεεβαια...

Η μια αναφερει πως κάποιος κρυβει το λογαριασμο της δεη καθε δίμηνο που έρχεται...

η 2η πως αν καποιος δεν μπορει να ανταπεξελθει στα εξοδα να το πει, ειναι ανθρωπινο και κατανοητο.

και 3ο πως αν περισσεψουν χρηματα απο τα εσοδα, θα φτιαξει τα θυροτηλέφωνα...

 

Για τον τυπο που κλεβει ρευμα απο το κοινοχρηστο, τπτ.

Για το γεγονος πως εχω ζητήσει άπειρες φορές να τα δώσουμε σε γραφειο, για να μπορώ να τα περνάω στα έξοδα, ουτε λογος...

Και αναρωτιεμαι...

Θα φταιω εγω αν αρνηθω να πληρωσω??

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Να πληρώσεις όχι κατά την γνώμη σου πρέπει και κατά την στιγμή της πληρωμής εχε μαζί σου ένα έγγραφο εις διπλούν , με τις ενστάσεις σου και ζήτησε του να βάλει υπογραφή και ότι το διάβασε. Κάτι σαν εξώδικο Δλδ.

Η μην πληρώνεις τπτ και άστους να τρέχουν.

Link to comment
Share on other sites

μα αυτός δηλώνει πως είναι "άτυπα" διαχειριστης...σιγα μην υπογραψει..

Εδω σκεφτομαι να του ζητησω παλι, να μου κοβει μια τυπικη αποδειξη οποτε πληρωνω, αλλά ξερω πως θα αρνηθει..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Έχεις στοιχεία ότι κάποιος κλέβει ρεύμα από τα κοινόχρηστα? Ανέβασε τα ποσοστά και τον λογαριασμό του ρεύματος. Θα στα βγάλω εγώ και θα σου στείλω το Excel να τα υπολογίζετε μόνοι σας.
Link to comment
Share on other sites

τι στοιχεία παραπάνω μπορεί να χρειαστούν όταν για 5 λάμπες + (χαλασμένα) θυροτηλέφωνα έρχεται λογαριασμος 160 ευρω???

Λογαριασμός δεν υπάρχει..Κάποιος τον εξαφανίζει...

 

 

Επίσης κάτι που δε γνωρίζω...

Ο "άτυπος" έγραψε πως η αξία του ρευματος για τον Γενάρη όπως του είπαν απο τη δεη ειναι 167.11.

Η δεη απο οσο ξερω δε στέλνει λογαριασμό με δεκαδικά,. αλλά υπάρχει στρογγυλοποίηση.Κάνω λάθος;

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Τα θυροτηλεφωνα καίνε ρεύμα έστω κι αν δεν δουλεύουν. Υπάρχουν καταναλώσεις που ανήκουν στα κοινόχρηστα, όπως το ασανσέρ. Μπορεί να έχουν ξεχαστεί αναμμένες λάμπες κάπου. Όχι ότι δεν έχεις δίκιο αλλά με υποθέσεις δεν γίνεται σωστή και τυπική δουλειά.

Αλλιώς πυρ κατά βούληση, μέχρι τελικής πτώσης.

Κάτι τέτοια μου αρέσουν :lol:

Link to comment
Share on other sites

η 2η πως αν καποιος δεν μπορει να ανταπεξελθει στα εξοδα να το πει, ειναι ανθρωπινο και κατανοητο.

 

Ε αφου είναι ανθρώπινο και κατανοητό, μην πληρώνεις κι εσύ, μέχρι να σου δείξει τις αποδείξεις/λογαριασμούς.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Τα θυροτηλεφωνα καίνε ρεύμα έστω κι αν δεν δουλεύουν. Υπάρχουν καταναλώσεις που ανήκουν στα κοινόχρηστα, όπως το ασανσέρ. Μπορεί να έχουν ξεχαστεί αναμμένες λάμπες κάπου. Όχι ότι δεν έχεις δίκιο αλλά με υποθέσεις δεν γίνεται σωστή και τυπική δουλειά.

Αλλιώς πυρ κατά βούληση, μέχρι τελικής πτώσης.

Κάτι τέτοια μου αρέσουν :lol:

 

δεν θα διαφωνησω μαζί του.Αλλα ας λαβουμε υπ οψην πως δεν υπάρχει ασανσερ και πως τοσα χρονια το κοινοχρηστο ρευμα δεν ξεπερνουσε τα 25 ευρω το δίμηνο...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Και από τα 25 ευρώ το μήνα ήρθε 160??? Και χάθηκε και ο λογαριασμός??? Πολύ περίεργα πράγματα συμβαίνουν...

 

Ο μόνος λόγος που με κρατάει στο να μην πιστέψω ότι κλέβει από τα κοινόχρηστα είναι ότι είναι τόσο ηλίθιο αυτό που σκέφτηκε και ο τρόπος θα το έκανε... :lol::lol::lol:

 

Τέσπα, ζήτα το λογαριασμό... Και να τον έχασε ας πάει στη ΔΕΗ να βγάλει άλλον ώστε να τον φέρει.. Και να σας δώσει και την απόδειξη πληρωμής...

 

Επίσης όσο για το ξεβούλωμα, ζήτα και πάλι απόδειξη αλλά εκεί μπορεί εύκολα να γίνει "παιχνίδι"... Αλλά εσύ ζήτα...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι η η φορα που χανεται ο λογαριασμος.

και χαρτι εχει φερει απο τη δεη με το ποσο των 167.11(τελικα η δεη αν παει καποιος απο εκει για εκδοση λογαριασμου, βγαζει με δεκαδικα?).

το θεμα δεν ειναι ΜΟΝΟ αυτο.εδω ξαναχρεωνει κατι που ηδη εχουμε πληρωσει,και μαλιστα το βαζει και 80% πανω!!!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να πάρει αντίγραφο λογαριασμού από την ΔΕΗ και μετά να μπει στο dei.gr να κάνει εγγραφή.

Είναι 5 λεπτά δουλειά και μπορείς να βλέπεις όλους τους λογαριασμούς online, να τους εκτυπώνεις κλπ.

Όχι μόνο τον τωρινό, αλλά και όλους τους προηγούμενους.

 

Μπορείς κι εσύ να το κάνεις, ταυτόχρονα και ανεξάρτητα από αυτόν του είναι διαχειριστής...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Νοίκιασα διαμέρισμα σε μια πολυκατοικία και έχω τρελό γείτονα (ένας από τους ιδιοκτήτες). Θα σας εξηγήσω ποιο είναι το τελευταίο θέμα που μου έχει προκύψει. Η πολυκατοικία έχει 3 διαμερίσματα και πιλοτή. Λόγω παλαιότητας δεν έχουν δηλωθεί νόμιμα θέσεις παρκινγκ στην πιλοτή. Παρόλα αυτά έχει γίνει τέτοια διαμόρφωση ώστε να μπαίνουν αυτοκίνητα και μοιράστηκαν στο μιλητό κατά την πώληση των διαμερισμάτων στους ιδιοκτήτες. Συγκεκριμένα, αυτός που πήρε το δικό μου διαμέρισμα πήρε παρκινγκ με συρόμενη πόρτα, το δεύτερο διαμέρισμα μια από τα ίδια και ο τρελός γείτονας, επειδή δεν είχε τρίτο παρκινγκ συνεννοήθηκαν να βάζει ένα αμάξι μπροστά από την είσοδο της πολυκατοικίας (εκεί έχει μια δίφυλλη ανοιγόμενη πόρτα). Παρόλα αυτά ξεκίνησε να βάζει και δεύτερο αλλά αφού το δέχτηκαν οι άλλοι ιδιοκτήτες εγώ δεν φέρω άποψη. Στην πολυκατοικία μένω μόνο εγώ και ο τρελός. Το άλλο είναι άδειο και η συρόμενη του παρκινγκ που του αντιστοιχεί είναι κλειδωμένη. Η δική μου συρόμενη έχει μηχανισμό για να λειτουργεί με τηλεκοντρόλ αλλά είναι απενεργοποιημένη προς το παρόν. Η ανοιγόμενη πόρτα έχει χαλάσει και θέλει αλλαγή κλειδαριάς την οποία δήλωσα την πρόθεσή μου να την φτιάξουμε από κοινού και να πάρω και εγώ κλειδί. Ο τρελός όμως μου είπε όχι και με απείλησε ότι αν ενεργοποιήσω τον μηχανισμό της συρόμενης μου θα μου κλείσει την ανοιγόμενη που την θεωρεί αποκλειστικά δική του με κλεπτονάιτ. Δηλαδή αν πέσει το ρεύμα εγώ θα μείνω έξω ή θα πρέπει να σκαρφαλώσω για να την ανοίξω χειροκίνητα. Πάντως τώρα που είναι η ανοιγόμενη χαλασμένη και δεν ανοίγει και πολύ εύκολα μπαινοβγαίνει από την συρόμενη που έχω και ή την κοπανάει με δύναμη ή την αφήνει μισάνοιχτη.

Ποια είναι η άποψή σας???

Edited by ellig
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα 2 φορές το ποστ σου και δεν κατάλαβα ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα του τρελού? :)

 

Αν το βάζεις εσύ στο πάρκινγκ θα τον ενοχλεί κάτι ας πούμε??

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Γενικώς δεν τον ενοχλεί τίποτα... απλά θέλει να κάνει μόνο ότι θέλει αυτός. Το αυτοκίνητο μου το βάζω, απλά επειδή είμαι έγκυος και δεν μπορώ να την σέρνω κάθε φορά να ανοίγει και να κλείνει και μιας και υπάρχει και ο μηχανισμός θέλω να τον ενεργοποιήσω. Ο μηχανισμός κλειδώνει αυτόματα την πόρτα. Αυτός με απειλεί ότι αν τον ενεργοποιήσω (άρα δεν θα μπορεί να την χρησιμοποιεί και αυτός) θα μου κλειδώσει την "δικιά του" με λουκέτο. Δικιά του εννοώντας φυσικά την κεντρική πόρτα της πιλοτής...

Εγώ δεν έχω πρόβλημα στο να κλειδώνει με τόσα που γίνονται. Αλλά ας την φτιάξουμε να μπορεί να χρησιμοποιείται πιο εύκολα και ας μου δώσει και μένα κλειδί να έχω για ώρα ανάγκης στην τελική.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δεν έχει κανένα δικαίωμα να κλειδώσει την κύρια είσοδο της πολυκατοικίας έτσι επειδή του ήρθε...

 

Επίσης έγραψες ότι αν βάλεις τον μηχανισμό δεν θα μπορεί να τη χρησιμοποιεί και αυτός... Για ποιο λόγο αυτός να χρησιμοποιεί την πόρτα του δικού σου γκαράζ??

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...