Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΣΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΟΡΟΦΟ ΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 2 ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ.

ΔΙΛΠΑ ΣΤΟ ΕΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΕΣΟΧΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΤΟΥΛΑΠΑ.

ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ Ο ΕΝΑΣ.ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ.

ΕΙΝΑΟ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΣ Ο ΧΩΡΟΣ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΤΑΝ ΣΚΑΛΑ ΠΡΟΣ ΤΗ ΣΚΕΠΗ.ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΣ ΤΟΥ Ο ΧΩΡΟΣ.ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΤΗ ΧΑΛΑΕΙ Ή ΔΙΝΕΙ ΜΕΡΙΔΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

ο χωρος δεν ειναι δικος του.

οποτε ή το χαλαει ή του κανετε καταγγελια

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Με την εγκατάσταση δορυφορικής κεραίας τι γίνεται; Χρειάζεται έγκριση από τους υπόλοιπους ή την καρφώνω και ότι γίνει;
Link to comment
Share on other sites

Με την εγκατάσταση δορυφορικής κεραίας τι γίνεται; Χρειάζεται έγκριση από τους υπόλοιπους ή την καρφώνω και ότι γίνει;
την βαζεις,στην χειροτερη σου πρηζουν τα ουμπαλα για ραδιενεργεια και ******ες,τους γραφεις και συνεχιζεις να βλεπεις...:lol:

εγω την εβαλα και δεν τολμησαν να μου πουν τιποτα.σε καμμια απο τις 3 πολυκατοικιες(ως ιδιοκτητης) που εμενα!

Link to comment
Share on other sites

σε εμας κανα 2-3 εχουν βαλει χωρις να μας ρωτησουν. βασικα, δεν ειναι κατι που ενοχλει ή θελει "αδεια" απο τους γειτονες....

τι να σου πω? δεν γνωριζω παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια πολυκατοικία κανείς δεν αναλαμβάνει διαχειριστής. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια πολυκατοικία κανείς δεν αναλαμβάνει διαχειριστής. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?

 

Παντελή? Το ίδιο πρόβλημα το εχουν αρκετές πολυκατοικίες

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

σε εμας κανα 2-3 εχουν βαλει χωρις να μας ρωτησουν. βασικα, δεν ειναι κατι που ενοχλει ή θελει "αδεια" απο τους γειτονες....

τι να σου πω? δεν γνωριζω παραπανω...

 

 

αμα την πληρωνεις μονο εσυ δηλαδη το πιατο και την εγκατασταση ειναι δικα σου τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα. εμεις οταν μπηκαμε στην πολυκατοικια μαζευτηκαμε και συμφωνησαμε να βαλουμε κεντρικη δορυφορικη και ετσι το πληρωσαμε ολοι μαζι το κοστος

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω αν δεν αναψω καλοριφερ παλι πληρωνω ?

και αν αποσυνδεθω τελειος ?

Επισις

ΤΟ κοινοχριστο το ρευμα ερχεται παντα παραπανω και οταν ρωτισα γιατι μου επαι οτι εχει μεγαλιτερα τ.μ σπιτιου χαζομαρα ειναι αυτο αφου το φως για ολους ειναι 1 λεπτο τι παει να πει εχω μεγαλιτερο σπιτι

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω αν δεν αναψω καλοριφερ παλι πληρωνω ?

και αν αποσυνδεθω τελειος ?

 

Kαι πάλι πληρώνεις ένα μέρος. Ρίξε μια ματιά στις προηγούμενες σελίδες, έχει συζητηθει πολλάκις το θέμα.

 

Επισις

ΤΟ κοινοχριστο το ρευμα ερχεται παντα παραπανω και οταν ρωτισα γιατι μου επαι οτι εχει μεγαλιτερα τ.μ σπιτιου χαζομαρα ειναι αυτο αφου το φως για ολους ειναι 1 λεπτο τι παει να πει εχω μεγαλιτερο σπιτι

 

Πάει με τα χιλιοστά τα οποία είναι (από όσο ξέρω) συνάρτηση του μεγέθους του σπιτιού (τμ) και του ορόφου (πχ ο πρώτος πληρώνει λιγότερα από το ρετιρέ κτλ).

 

Φαντάζομαι η λογική είναι ότι μεγαλύτερο σπιτι = περισσότερα δωμάτια = περισσότεροι άνθρωποι άρα μεγαλύτερη χρήση στα κοινόχρηστα (φως, ασανσέρ κτλ).

 

Βέβαια εσυ μπορεί να μου πεις ότι έχεις μεγάλο σπίτι αλλά μένεις μόνος σου, αλλά αυτά καθορίζονται από τον κανονισμό της πολυκατοικίας και δεν μπορεί κάθε φορά να γίνεται απογραφή του πόσοι μένουν ή δε μένουν στο κάθε διαμέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

ta dinete se etaireia...

Δεν είναι τόσο απλό. Οι εταιρείες το μόνο που μπορούν να κάνουν, ως διαχειριστές, είναι να εισπράτουν τα κοινόχρηστα.

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που δεν υπαρχει καταστατικο το οποιο να οριζει το ποσοστο πληρωμης,μπορειτε να κανετε μια συγκεντρωση και να αποφασισει η πλειοψηφια-φυσικα να καταγραφει στα πρακτικα-
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εάν στο ισόγειο μιας οικοδομής υπάρχει κατάστημα το οποίο δεν έχει σώματα καλοριφέρ, συμμετέχει στα κοινόχρηστα της θέρμανσης;

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Εάν στο ισόγειο μιας οικοδομής υπάρχει κατάστημα το οποίο δεν έχει σώματα καλοριφέρ, συμμετέχει στα κοινόχρηστα της θέρμανσης;

 

Εως συνήθως οχι , αν και καμια φορα περνανε σωλήνες κεντρικές !

αφου δεν εχει σωματα !

αλλα αν περνανε πολλες και τον ζεσταίνουν (καλα ειναι να μονωθούν , για να μην εχετε απώλειες)

Link to comment
Share on other sites

να θυμαστε οτι απο το συνολο των χρηματων της θερμανσης σε μια πολυκατοικια, το 30% σπαει στα διαμερισματα αναλογα με τα δηλωμενα χιλιοστα και το 70% σπαει στα διαμερισματα με βαση τις ωρες καταναλωσης

 

αυτα τα γραφω γιατι πολλοι αναρωτιουνται γιατι ενω δεν το καινε καθολου πληρωνουν ενα χ ποσο μαζι με τα κοινοχρηστα

 

τα χιλιοστα στις εταιρειες κοινοχρηστων θα πρεπει να δηλωνονται εξ αρχης απο τον μηχανικο της οικοδομης οσο ειναι βεβαια δυνατον αυτο αν μιλαμε για παλιες οικοδομες

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας!

Θα ηθελα κι εγω μια ενημέρωση για το τι ισχυει σε μία οικοδομη χωρίς καταστατικό.

Αγορασαν οι δικοι μου το 1998 ενα διαμέρισμα υπο κατασκευή τοτε, στον 1ο όροφο μιας τριόροφης οικοδομής.

Το σπίτι κατοικήθηκε απο εμένα τον φεβρουάριο του 2006.Εως τότε δεν είχε σύνδεση Δεη, νερό, ρολόι για καλοριφέρ.Ητανε κενό.

Πληρώνανε οι δικοί μου 100% σε όλα τα κοινόχρηστα και 30% στο πετρέλαιο. (Να σημειώσω, δεν γνωρίζουνε απο κοινόχρηστα γιατί κατοικουν σε μονοκατοικία)

Ητανε σωστό? 30% σε όλα δεν έπρεπε να πληρώνουν?

Απο την στιγμή που μείναμε στο σπίτι, το πετρέλαιο και γενικά τα κοινόχρηστα τους χειμερινούς μήνες ήτανε πολλλα. 300€ ,άλλες φορες λίγο περισσότερο αλλες λιγότερο.Οχι κάτω απο 250€ Εχουμε ογκομέτρηση.

Αντιλήφθηκα οτι κάτι δεν πάει καλά τον 2ο χειμώνα που εκαιγα τα καλοριφέρ πολύ λίγο και χρεωνόμουνα με τα ίδια και παραπάνω χρήματα.

Ενημέρωσα τον διαχειρηστή ο οποίος μου είπε οτι πάνω κάτω όλοι τα ίδια πληρώνουμε γιατι κατοικούνται τα 3 απο τα 6 διαμερίσματα και κάτι τέτοιο.Γενικά και αόριστα.

Τον 3ο χρόνο αποφάσισα να μετράω το ρολόι μου,μεχρι τότε δεν το είχα σκευτεί, και διαπίστωσα οτι οι μονάδες που μου χρεώνουνε για το πετρέλαιο δεν είναι αυτές που γράφει το ρολόι.Είναι διπλάσιες. Τότε πήρα όσες αποδείξεις είχα απο την μέρα που έμεινα στο σπίτι πρόσθεσα τις μονάδες του πετρελαιου και κοιταξα το ρολόι να δω αν βγαίνει το ίδιο νούμερο. Όχι απλά δεν βγαίνει, δεν έχει και καμία σχέση. Να σημειώσω οτι μου λείπουνε γυρω στις 6-7 αποδείξεις τις οποίες δεν πήρα όταν πλήρωσα και παρόλ αυτά, χωρίς εκείνες, είμαι υπερχρεωμένη με 250 μονάδες απο αυτές που γραφει το ρολόι. Τρελάθηκα !!! Να σημειώσω οτι ποτέ δεν είχα κάτω απο 130 μονάδες το μήνα.Γύρω στις 200-250... Υπολογίστε την διαφορά...

Πηγα κι εγω να ρωτήσω τον διαχειρηστή αν έγινε κάποιο λάθος στην μέτρηση απο τον ίδιο ή κάποιο λάθος απο την εταιρεία που βγάζει τα κοινόχρηστα.

Η εταιρεία η ιδια μας βάζει πετρέλαιο.

Ζήτησα να μου δώσει τις αποδείξεις που μου λείπουνε και τις καταστάσεις των κοινοχρήστων.

Μου είπανε οτι δεν έχουνε τίποτα και οτι τα πετάνε αφου πληρώσουμε όλοι.

Ζήτησα να τις βρούνε απο το γραφείο κοινοχρήστων αν υπάρχουν.Τίποτε.

Τους είπα λοιπόν οτι αν δεν δούμε τι συμβαίνει, δεν πληρώνω αυτά τα χρηματα τα 2 τελευταία κοινόχρηστα 800€ δεν ήτανε και λίγα διαφορετικά θα έβαζα ατομικό λέβητα.

Στην αρχή μου είπανε οτι αυτά πρέπει να πληρωθουν και να δουμε τον επόμενο χειμώνα τι συμβαινει ή να μοιραστουμε το ποσο αυτό τα 3 διαμερίσματα που ανάβουμε καλοριφέρ. Δεν δέχτηκα λέγοντας οτι δεν μπορώ να χρεώσω σε κανέναν το πετρέλαιο αυτό.

Φώναξα 4 τεχνικούς οι οποίοι με διαβεβαίωσαν οτι το ρολόι λειτουργεί κανονικά και οτι τα σώματα που έχω μέσα δεν μπορούν να κάψουνε πάνω απο 150 μονάδες το μήνα ακόμη και αν τα καιω νύχτα μέρα στο φουλ. Οπως επίσης να μην δεχτώ να τα πληρώσω.

Ενας απο τους τεχνικους μου είπε να φωναξω τον διαχειρηστη και να κάνει επιτόπου μέτρηση στα ρολόγια, το πετρέλαιο και τα τιμολόγια. Ο διαχειρηστής μου είπε πως έρχεται και δεν ήρθε ποτέ.

Ζήτησα συνέλευση και με γράψανε κανονικά.

Αφου πέρασε όλος ο χειμώνας και το καλοκαιρι,και αφου δεν είχα καμία απάντηση απο τον διαχειρηστή, τον Σεπτέμβριο, εκοψα τον σωληνα της κεντρικής θέρμανσης και έβαλα ατομική. Τον λέβητα τον δικό μου τον έβαλα σ ενα κοινόχρηστο χώρο, ανοιχτο αλλα με σκεπή, που χάζουνε κάποιοι τα ξύλα για το τζάκι. Μέσα σε 2 ώρες ενημερώθηκε απο τον διαχειρηστή ολη η οικοδομη και σε 2 μέρες έγινε συνέλευση.Κανείς δεν είπε τίποτα εκτός του οτι θα έπρεπε να το κάνω μετά την συνέλευση και όχι πρίν.

κάποιος είπε να πληρώνω το 30% αλλα αυτο δεν το δέχτηκα γιατι και τον σωλήνα έκοψα, οι κεντρικοί σωλήνες δεν περνάνε μέσα απο τα διαμερίσματα.Δεν χρησιμοποιώ το ρεύμα και το νερό το κοινόχρηστο αλλα του σπιτιού μου και τέλος δεν έχουμε καταστατικό.

Αποφάσισαν και οι άλλοι ιδιοκτήτες να βάλουνε ατομική θέρμανση η εναν μικρότερο λέβητα και αφου το υπογράψαμε αυτό νόμιζα οτι ξεμπέρδεψα.

Πλήρωσα και τα 800€ λέγοντας δεν ......μιέται για να μην τα χρεωθεί κανένας άλλος δεν πηρα απόδειξη γιατι τις είχε πεταξει ο διαχειρηστής μου είπε, και το πιο τρελό?

Μου χρεώνουνε και φέτος το 30% του πετρελαίου

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Κοντεύω να σκάσω.

Και όλ αυτά δεν τα ανέφερα ούτε στην συνέλευση που είχε γίνει ούτε σε κάποιον άλλο ένοικο της οικοδομής (για το τι μου χρεώνανε εννοω) είπα απλά οτι υπήρχε πρόβλημμα με το ποσό αλλα οχι λεπτομέρειες.

Δεν έχω κουράγιο να ξαναπάω στον διαχειρηστή οσο και αν ακούγεται παράλογο δεν μπορώ τις φασαρίες αλλα δεν ξέρω και τι να κάνω.

Αν δεν πληρώσω το πετρέλαιο μπορούν να μου κάνουνε τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ κάτι τελευταίο. Τα καταστήματα που βρίσκονται στο ισόγειο δεν πληρώνουνε τίποτε γιατί έχουνε την βάνα του πετρελαίου κλειστή. Οχι κομμένη.

εγώ γιατί να πληρώσω αφου τηνέχω κόψεί?

το 30% δεν είναι για τις απώλειές?

Το μαγαζί κάτω απο το διαμέρισμά μου δεν λειτουργησε ποτέ, το σπίτι μου είναι γωνιακό δεν μένουν και οι διπλανοί, εγώ δεν έχω απώλειες?

Link to comment
Share on other sites

εσυ θα πεις οτι αφου ειπες τοσες φορες και δεν επερνες καμια απαντηση πλεων δεν εχεις καμια σχεση με θερμανση (αφου τους παρακαλουσες τοσο καιρο )

 

η εταιρια παντως εχει και μπορουσε να σε κανει επαναεκτυπωση ολων των αποδειξεων αν ηθελε (εκτος αν δεν ηθελε για "καποιον" λογω ) !

 

παντως η ογκοχρεωση ΔΕΝ μετραει ωρες αλλα μετραει (m3) κυβικα νερου που περνάνε !

 

πιαστων και πες τον !

 

το 30% (καταρχην δεν ειναι 30% αλλα εκει κοντα , αναλογα με την κατασταση)

κανονικα το πληρωνουν ολα τα κλειστα διαμερισματα -καταστηματα ασχετος αν εχουν η οχι (σωματα, σωληνες) αλλα για το μαγαζι θα εγινε καποια "συμφωνια" απαλλαγείς και το ιδιο επρεπε (και πρεπει) με εσενα (με αυτα που σου καναν)

ασχετα αν σε κλεβαν η δεν το ειδες σωστα ! αλλα επρεπε να γινει ελενχος !

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζω για την ογκομέτρηση αλλα στα κοινόχρηστα έχει χωριστά και "ΔΕΗ καλοριφέρ" ενα ποσο γύρω στα 400 € για όλη την οικοδομη.

Το πληρώνω κι έγω? Αφου απο το σπίτι μου παίρνει ο λέβητάς μου νερο και ρεύμα.

Ευχαριστώ και για τις πληροφορίες

Οσο για τα μαγαζιά κάποια στιγμή μου είπανε οτι δεν πλήρωναν και απο τότε δεν τους ξαναενόχλησαν

Link to comment
Share on other sites

"ΔΕΗ καλοριφέρ" ενα ποσο γύρω στα 400 € για όλη την οικοδομη.

400€ !!!!!! :wacko: το μηνα ? το χρονο ?

τι ακριβως ειναι? πολλα ειναι 400€ για ρευμα , ακομα και τον χρονο να ειναι !

σημαίνει 3€ την ημερα , δηλ. 30 kwh την ημερα! με ρευμα δουλευει ο λεβητας (αντι πετρελαιο) ουτε θερμοσίφωνο δεν καιει τοσο ολοι την ημερα !

ενας κυκλοφορητής ειναι που δουλεύει με ρευμα και αυτος που εχετε ειναι το πολυ 200watt !

Link to comment
Share on other sites

Λάθος! 420 € πετρέλαιο

Δεν είχε χρεωμένη ΔΕΗ καλοριφέρ

και στις ειδικές δαπάνες 30% πετρέλαιο 180 € που τα μοιράζει σε κάθε διαμέρισμα με 31 περίπου €

αυτό που δεν καταλαβαίνω, όλοι πληρώνουνε 30% + τις μονάδες που καίνε?

Link to comment
Share on other sites

οχι πληρωνεις ΜΟΝΟ τα m3 που καιες αλλα οταν ειναι λιγα πληρωνεις και καποιο ποσοστο

δηλ αν σε 5 διαμερισματα

1. 80 m³

2. 76 m³

3. 95 m³

4. 3 m³

5. 93 m³

αρα ολοι θα πληρωσουν μονο αυτο που καινε εκτος απο τον 4 που θα πληρωσει και ενα μερος απο το 30% (ενδεικτικά ειναι αυτα τα νουμερα )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...