Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σε μια πολυκατοικια ανευ κανονισμου, αποφασιζεται να γινουν καποιες επιδιορθωσεις στην ταρατσα (οπως καθαιρεση των σαθρων επιχρισματων στα στηθαια και αποκατασταση αυτων,μονωση ταρατσας,επισκευη στεγαστρων,εσωτερικο βαψιμο κτλ κτλ)

η πληρωμη θα πρεπει να γινει βαση ποσοστων ή εξ αδιαιρετου?

και τι γινεται στην περιπτωση που ενα διαμερισμα μετεπειτα εχει διαιρεθει σε δυο ξεχωριστα?

 

επισης σε διαμερισμα που ο ιδιοκτητης του αγνοειται(δεν γνωριζουμε ουτε ονομα ουτε καποιο αλλο στοιχειο) τι μπορει να γινει?

 

τελος αν καποιος ασχολειται επαγγελματικα με σοβαδες,βαψιματα,σιδηροκατασκευες,μονωσεις κτλ κτλ ας στειλει ενα πμ :)

Τελικα, δε νοιζω οτι θα γλυτωσετε δικηγορους και δικαστηρια, τουλαχιστον για τον εξαφανισθεντα ιδιοκτητη, που μπορει και να εχει πεθανει, σαν καποιο δικο μας εδω.Πρεπει να του κενετε αγωγη, για να παρετε τα χρεωστουμενα, βγαζοντας το στο σφυρι.Δεν υπαρχει αλλη λυση.

Για τα αλλα, αν υπαρχει καλη πιστη, τοτε, το διαιρεθεν διαμ/μα, θα πρεπει να πληρωσουν και τα δυο, οσο το ενα ολοκληρο, πριν κοπει, και βεβαια ολοι, αναλογα με τα χιλιοστα.Προφανως, δεν μπορει να πληρωσει ο ρετιρες των 100τοσων το ιδιο με τον υπογειο των 30!

Αν τα βρισκετε σκουρα, ψαξε στο Ιντερνετ, να βρεις ενα site ενος συλλογου, που βγαζει και εφημεριδα για το διαχ/στη της πολυκατοικιας, που διαθετει και δικηγορους, ειδικευμενους στο αντικειμενο, οπότε θα τα μαθεις ολα .

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

για τον "εξαφανισμενο" αλλοι λενε πως πεθανε και τα παιδια του μαλωνουν γαι την περιουσια,αλλοι πως ζει καπου στην λαρισα ΑΛΛΑ κανεις δεν μου δινει ονομα ή εστω ενα τηλεφωνο,κατι για να μιλησω με αυτον ή τους κληρονομους του.

για δικηγορο και τα λοιπα δεν ανησυχω,εχω τον αδερφο μου..το ερωτημα μου ειναι ομως τι γινεται συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις. το να αρχισουμε δικαστηρια ειναι κατι που θα δημιουργησει κακο κλιμα(οχι οτι δεν υπαρχει αναμεσα σε ενοικους).

ηδη μου κατηγορει ο Α τον β ως "βλαχαδερο που κατεβηκε απο τα βουνα" και κατοπιν ερχεται ο Β και μου λεει για την Α "οτι ειναι τελειωμενη γεροντοκορη"....

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όταν έβγαιναν τα κοινόχρηστα, για τον "εξαφανισμένο" δεν υπήρχε κάποιο όνομα;

Ας μιλήσει ο αδερφός σου με τα παιδιά του και να τους ενημερώσει οτι ο πατέρας τους οφείλει χρήματα

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Δε σε βλεπω οτι θα γλυτωσεις το δικαστηριο,γιατι πως θα γινει;Ποιος θα πληρωνει τα κοινοχρηστα τα δικα του;Εσεις;Και για ποσο καρο;Για παντα;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

ποια κοινοχρηστα??

τοσα χρονια παρατημενα τα ειχαν..

με το που αγορασα σπιτι στην συγκεκριμενη πολυκατοικια αρχισα εγω να βγαζω κοινοχρηστα(αφου πληρωσα 3 φορες ΔΕΗ απο την τσεπη μου),εφτιαξα την πορτα εισοδου,εβαλα πατακι,λαμπες,πινακα ανακοινωσεων,εβαψα το καγκελο της εισοδου κτλ κτλ

και τωρα που τους ειπα η ταρατσα θελει επιδιορθωση και συμφωνησαν ολοι να την φταξουμε (καθως εγω ξεκαθαρισα πως δεν θα πληρωσω ΚΑΙ αυτο),ψαχνουμε τον αλλο ιδιοκτητη..

τα κοινοχρηστα του απλα συσσωρευονται με την ελπιδα,οταν ερθει αυτος εδω,να μας τα πληρωσει τοτε..

 

το θεμα δεν ειναι να μιλησει ο αδερφος μου ή εγω,αλλα να βρουμε εστω ενα τηλεφωνο του..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ποια κοινοχρηστα??

τοσα χρονια παρατημενα τα ειχαν..

με το που αγορασα σπιτι στην συγκεκριμενη πολυκατοικια αρχισα εγω να βγαζω κοινοχρηστα(αφου πληρωσα 3 φορες ΔΕΗ απο την τσεπη μου),εφτιαξα την πορτα εισοδου,εβαλα πατακι,λαμπες,πινακα ανακοινωσεων,εβαψα το καγκελο της εισοδου κτλ κτλ

και τωρα που τους ειπα η ταρατσα θελει επιδιορθωση και συμφωνησαν ολοι να την φταξουμε (καθως εγω ξεκαθαρισα πως δεν θα πληρωσω ΚΑΙ αυτο),ψαχνουμε τον αλλο ιδιοκτητη..

τα κοινοχρηστα του απλα συσσωρευονται με την ελπιδα,οταν ερθει αυτος εδω,να μας τα πληρωσει τοτε..

 

το θεμα δεν ειναι να μιλησει ο αδερφος μου ή εγω,αλλα να βρουμε εστω ενα τηλεφωνο του..

 

Έχεις σκεφτεί να απευθυνθείς στη Νικολούλη για να βρεθεί ο εξαφανισμένος:ninja:?

:p

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω κατά πόσο θα βρεις φως , αλλά μπορείς να δοκιμάσεις.Εφόσον μιλάμε για πολυκατοικία , μιλάμε για σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας.Άρα υπάρχει συμβόλαιο πριν γίνει η πολυκατοικία για σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, οπότε ψάξτε εκεί να δείτε ποια ονόματα αναφέρονται, στο υποθηκοφυλακείο δλδ.Επίσης μπορεί να έχει γίνει κάποια τροποποίηση της οριζόντιας.

Ψάξτε αν αναφέρεται ότι το τάδε διαμέρισμα συνορεύει με το τάδε ιδιοκτησίας τάδε.Στην αρχική σύσταση επίσης μπορεί να αναφέρεται το όνομά του

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

σε μια πολυκατοικια ανευ κανονισμου, αποφασιζεται να γινουν καποιες επιδιορθωσεις στην ταρατσα (οπως καθαιρεση των σαθρων επιχρισματων στα στηθαια και αποκατασταση αυτων,μονωση ταρατσας,επισκευη στεγαστρων,εσωτερικο βαψιμο κτλ κτλ)

η πληρωμη θα πρεπει να γινει βαση ποσοστων ή εξ αδιαιρετου?

και τι γινεται στην περιπτωση που ενα διαμερισμα μετεπειτα εχει διαιρεθει σε δυο ξεχωριστα?

 

Η καταβολή θα γίνει ασφαλώς και με βάση τα ποσοστά συμμετοχής εκάστου στις κοινόχρηστες δαπάνες, το,δε, διαμέρισμα που έχει διαιρεθεί, θα αντιπροσωπεύεται από τα δύο μερικότερα, όπως περιγράφονται αυτά στην πράξη τροποποιήσεως του.

 

επισης σε διαμερισμα που ο ιδιοκτητης του αγνοειται(δεν γνωριζουμε ουτε ονομα ουτε καποιο αλλο στοιχειο) τι μπορει να γινει?

 

Έρευνα στο υποθηκοφυλακείο (ή κτηματολόγιο αντίστοιχα). Αν υπάρχει η πιθανότητα ο φερόμενος ως ιδιοκτήτης να έχει αποβιώσει, έρευνα στον Δήμο που ανήκε ώστε να εξακριβωθεί εάν έχουν καταχωρηθεί στην μερίδα του οι πλησιέστεροι συγγενείς (απ' όπου μπορείτε να ζητήσετε και το αντίστοιχο πισ/κο πλησιεστέρων συγγενών).

 

Εάν τελικώς δεν βγάλετε άκρη, αγωγή ως αγνώστου διαμονής κατά του εγγεγραμένου ως ιδιοκτήτου στο Υποθ/κείο (θα στοιχίσει κάτι περισσότερο λόγω του ότι απαιτούνται δημοσιεύσεις σε ημερήσιες εφημερίδες)

Link to comment
Share on other sites

ωραια φτασαμε λοιπον στο αρχικο σημειο..

δεν δεχονται να πληρωσουν εξτρα για τετοιου ειδους ερευνες,ουτε ομως και να επωμιστουν(ολοι εξ αδιαιρετου) το μεριδιο του ...αγνοουμενου.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ουτε ομως και να επωμιστουν(ολοι εξ αδιαιρετου) το μεριδιο του ...αγνοουμενου.
Η αξία της επισκευής είναι γνωστή; :shifty:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

ωραια φτασαμε λοιπον στο αρχικο σημειο..

δεν δεχονται να πληρωσουν εξτρα για τετοιου ειδους ερευνες,ουτε ομως και να επωμιστουν(ολοι εξ αδιαιρετου) το μεριδιο του ...αγνοουμενου.

 

κλασική περίπτωση...

το διαμερισμα των γονιών μου βρίσκεται σε οικογενειακή πολυκατοικία όπου είτε μένουν κάποιοι από τους συγγενείς (εμείς π.χ.) είτε το νοικιαζουν (κάποιοι από τους θείους μου) είτε το έχουν πουλήσει (εδώ έχουμε το πρόβλημα).

Συνολικά η πολυκατοικία έχει 9 διαμερίσματα, το 9ο το ρετιρέ το έχει αγοράσει κάποιος ο οποίος χώρισε με την γυναίκα του και με τα πολλά αγωγές, διατροφές κλπ. πλέον ανήκει σε 3!!! (αυτόν - την γυναίκα του - και έναν τοκογλύφο)... αναφορικά με τα κοινόχρηστα έχουμε τρομερό πρόβλημα εδώ και 10 χρόνια (βασικά κάθε διαχειριστής) καθώς τα πληρώνουν όποτε να 'ναι και μετά από δικαστικές διαμάχες σε αρκετές περιπτώσεις - όταν αλλάζουμε κάποια πράγματα ή θέλουμε να βάψουμε κλπ. οι τύποι είναι πάντα αρνητικοί και δημιουργούν μεγάλο πρόβλημα... καθώς κανείς δεν θέλει και λογικό είναι να επωμιστεί το επιπλέον κόστος ενώ τώρα που έχει μπει και ο τοκογλύφος στην μέση κάποιοι κολλάνε να προχωρήσουμε σε αγωγή!

Link to comment
Share on other sites

Η αξία της επισκευής είναι γνωστή; :shifty:

ειμαστε ακομα στην φαση των προσφορων..

αλλα πανω κατω και αυτες κυμαινονται στο ιδιο ποσο..8000-10000€

δεν ειναι 100-200ε να πεις θα τα πληρωσω εγω..

φυσικα δεν ειναι το μονο προβλημα που προεκυψε..

οπως προανεφερα η πορτα δεν λειτουργουσε και την αλλαξα με δικα μου εξοδα

και παει τωρα ενας ενοικος ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ και την λαδωνει με ελαιολαδο.

εκτος του οτι εχει γεμισει τον τοπο λαδια(και θα πεσει και κανας ανθρωπος), το ελαιολαδο οξειδωνει(σωστα?)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Eλαιολαδο?Θα την καταστρεψει την πορτα αν ριχνει συχνα κιολας.Κανε του παρατηρηση.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

οταν πηγα να του κανω μου ειπε "αντε πανε στην δουλεια σου,να παω κι εγω στην δικη μου,μην σε χασομεραω"

 

δεν βγαζεις ακρη με τετοιους ανθρωπους.

για τα εργα της ταρατσας δεν συμφωνει.συγκεκριμενα μου ειπε

"ωραια την εκανες την εισοδο,αλλα μην κανεις αλλα(λες και τα πληρωνε απο την τσεπη του!!!!)δεν ειναι αναγκη να τα σκαλιζεις ολα γιατι αυτα ειναι λεφτα(!!!)στην ταρατσα που λες,θα βαλω ναυλον να μην μπαινουν νερα και ενα πανερι(!!!)και στα σπασμενα τζαμια θα βαλω κοντρα πλακε...και μετα αν θες εσυ βαψε την οικοδομη..":wacko:

 

οσο για το κοινοχρηστο φως,παει και σβηνει το φως της εισοδου οταν δει οτι καποιος ενοικος εχει αναμενο το φως εξω απο την πορτα του.

αν συνεχισει να το κανει αυτο θα του πω πως εγω κοινοχρηστα για το ρευμα δεν ξαναπληρωνω(καθως εκει που ειναι το διαμερισμα δεν φωτιζεται καν απο κοινοχρηστο ρευμα)

 

ευτυχως που δεν μενω εκει...αλλιως θα ειχαμε γινει ^%$^$&

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τους τα χωσει λιγο,δν βρισκεις ακρη και ο καθενας κανει το δικο του.Για αυτο πες του εαν παθει τπτ η πορτα,εσυ θα την πληρωσεις,εγω δεν δινω τπτ.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

ειμαστε ακομα στην φαση των προσφορων..

αλλα πανω κατω και αυτες κυμαινονται στο ιδιο ποσο..8000-10000€

δεν ειναι 100-200ε να πεις θα τα πληρωσω εγω..

Θα μπορούσες να πληρώσεις εικονικά το μερίδιο αυτουνού που λείπει αφού συνεννοηθείς με τον μάστορα να ανεβάσει την ανακοινωμένη τιμή ώστε να πληρώσετε όλοι το μερίδιο του;) και πες στους άλλους πως και καλά θα πληρώσεις εσύ το μερίδιό του. Από την στιγμή που έχεις ιστορικό
(αφου πληρωσα 3 φορες ΔΕΗ απο την τσεπη μου),εφτιαξα την πορτα εισοδου,εβαλα πατακι,λαμπες,πινακα ανακοινωσεων,εβαψα το καγκελο της εισοδου κτλ κτλ
θα το χάψουν. Πράγματι όμως, το ποσό είναι μεγάλο:(

και παει τωρα ενας ενοικος ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ και την λαδωνει με ελαιολαδο.

:dash:

Από την άλλη, αν η κλειδαριά είναι καινούργια γιατί χρειάζεται καθημερινό λάδωμα:confused:

"ωραια την εκανες την εισοδο,αλλα μην κανεις αλλα(λες και τα πληρωνε απο την τσεπη του!!!!)δεν ειναι αναγκη να τα σκαλιζεις ολα γιατι αυτα ειναι λεφτα(!!!)στην ταρατσα που λες,θα βαλω ναυλον να μην μπαινουν νερα και ενα πανερι(!!!)και στα σπασμενα τζαμια θα βαλω κοντρα πλακε...και μετα αν θες εσυ βαψε την οικοδομη..":wacko:

Πάντως FREAK_OF_NATURE τέτοιοι άνθρωποι συνήθως δεν έχουν το εισόδημα του οδοντιάτρου, για να μπορούν να δίνουν τόσα χρήματα, οπότε δεν χρειάζεται να τους κακίζουμε:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να πληρώσεις εικονικά το μερίδιο αυτουνού που λείπει αφού συνεννοηθείς με τον μάστορα να ανεβάσει την ανακοινωμένη τιμή ώστε να πληρώσετε όλοι το μερίδιο του;) και πες στους άλλους πως και καλά θα πληρώσεις εσύ το μερίδιό του. Από την στιγμή που έχεις ιστορικό θα το χάψουν. Πράγματι όμως, το ποσό είναι μεγάλο:(

:dash:

Από την άλλη, αν η κλειδαριά είναι καινούργια γιατί χρειάζεται καθημερινό λάδωμα:confused:

 

Πάντως FREAK_OF_NATURE τέτοιοι άνθρωποι συνήθως δεν έχουν το εισόδημα του οδοντιάτρου, για να μπορούν να δίνουν τόσα χρήματα, οπότε δεν χρειάζεται να τους κακίζουμε:)

 

1ον. αυτο δεν γινεται να συμβει καθως μεχρι και για το πατακι που εγω αγορασα,ειχαν λογο για το που θα μπει.μεχρι και μπροστα στις πορτες τους το εβαζαν μεχρι που ειπα μια μερα "αν θελετε πατακι μπροστα στην πορτα σας,να πατε να αγορασετε.αυτο το πηρα εγω και θα μπει εκει που θελω εγω"

2ον. ο συγκεκριμενος κυριος αν του φωναξεις στο αυτι,δεν ακουει...παρολα αυτα ισχυριζεται πως η πορτα.......τριζει¨:!:

3ον. δεν χρειαζεται να εισαι οδοντιατρος για να μπορεσεις να διαθεσεις το μυθικο ποσο των 7€ για κοινοχρηστα..δεν ειναι θεμα οικονομικης ανεσης ουτε μορφωσης.

καταλαβαινω πως η δαπανη για την επισκευη της ταρατσας ειναι μεγαλη,δεν ζητησα ομως να δωσουν τα χρηματα μεσα σε ενα μηνα,αλλα να το σπασουμε σε 3-4(οσους θελουν αυτοι.εμενα με νοιαζει να επισκευαστει,σε λογικα χρονικα πλαισια)..αλλωστε στην συγκεντρωση που ειχα κανει ολοι ειχαν συμφωνησει οτι ειναι κατι που πρεπει να γινει κτλ κτλ.απλα ο συγκεκριμενος ανθρωπος-λαδωτηρας της πορτας ειναι λιγο στραβοξυλο κατα τα κοινα λεγομενα..

και στο κατω κατω ,δεν επιτρεπω να καταστραφει η δικη μου περιουσια επειδη καποιος δεν θελει(οχι οτι δεν μπορει) να πληρωσει.

μιλαμε για ανθρωπο που τα 7ε των κοινοχρηστων τα θεωρει πολλα χρηματα("και γιατι πηρες καθαριστρια?μια χαρα ηταν η οικοδομη"-και ας κανανε παρτι οι κατσαριδες- )

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

1ον. αυτο δεν γινεται να συμβει καθως μεχρι και για το πατακι που εγω αγορασα,ειχαν λογο για το που θα μπει.μεχρι και μπροστα στις πορτες τους το εβαζαν μεχρι που ειπα μια μερα "αν θελετε πατακι μπροστα στην πορτα σας,να πατε να αγορασετε.αυτο το πηρα εγω και θα μπει εκει που θελω εγω"

2ον. ο συγκεκριμενος κυριος αν του φωναξεις στο αυτι,δεν ακουει...παρολα αυτα ισχυριζεται πως η πορτα.......τριζει¨:!:

3ον. δεν χρειαζεται να εισαι οδοντιατρος για να μπορεσεις να διαθεσεις το μυθικο ποσο των 7€ για κοινοχρηστα..δεν ειναι θεμα οικονομικης ανεσης ουτε μορφωσης.

καταλαβαινω πως η δαπανη για την επισκευη της ταρατσας ειναι μεγαλη,δεν ζητησα ομως να δωσουν τα χρηματα μεσα σε ενα μηνα,αλλα να το σπασουμε σε 3-4(οσους θελουν αυτοι.εμενα με νοιαζει να επισκευαστει,σε λογικα χρονικα πλαισια)..αλλωστε στην συγκεντρωση που ειχα κανει ολοι ειχαν συμφωνησει οτι ειναι κατι που πρεπει να γινει κτλ κτλ.απλα ο συγκεκριμενος ανθρωπος-λαδωτηρας της πορτας ειναι λιγο στραβοξυλο κατα τα κοινα λεγομενα..

και στο κατω κατω ,δεν επιτρεπω να καταστραφει η δικη μου περιουσια επειδη καποιος δεν θελει(οχι οτι δεν μπορει) να πληρωσει.

μιλαμε για ανθρωπο που τα 7ε των κοινοχρηστων τα θεωρει πολλα χρηματα("και γιατι πηρες καθαριστρια?μια χαρα ηταν η οικοδομη"-και ας κανανε παρτι οι κατσαριδες- )

 

Οι δόσεις δεν είναι πανάκεια. Με αυτήν τη λογική ένας με μισθό 1000 ευρώ μπορεί να αγοράσει μέχρι και Ferrari.:wacko: Όταν ο άνθρωπος δεν έχει, σημαίνει πως είναι ήδη καταχρεωμένος και ξεχρεώνει με δόσεις. Δεν γνωρίζω την οικονομική του κατάσταση βέβαια γενικά μιλάω. Πράγματι τα 7 ευρώ είναι πολύ λίγα, όταν κάποιοι άλλοι δεν δίνουν κάτω από 40.:cry: Η κακή οικονομικά κατάσταση όμως φέρνει γρίνια και είναι παράγοντας που μπορεί να φέρει τέτοιου είδους συμπεριφορές. :rolleyes:

 

Όταν όμως καταστρέφεται η δική σου υπηρεσία, όπως λες φρόντισε να επισκευάσεις το τμήμα της ταράτσας πάνω από το δικό σου διαμέρισμα. ;)

 

Δεν θα ήταν όμως πιο δίκαιο να πληρώσουν για την ταράτσα, αυτοί που μένουν στον τελευταίο όροφο; Ο τελευταίος όροφος είναι γνωστό ότι έχει αυτά τα μειονεκτήματα, πιο ευάλωτος στις καιρικές συνθήκες. :worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε siciliano γιατι θεωρει δικαιο να πληρωθουν οι ζημιες της ταρατσας,απο τους ενοικους του τελευταιου οροφου?Κοινοχρηστος χωρος ειναι,γιατι να μην πληρωσουν ολοι?

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ.τοτε θα ηταν αδικια.

το σωστο ειναι να πληρωσουμε ολοι οι ιδιοκτητες,ο καθενας αυτο που του αναλογει.

το προβλημα δεν ειναι του ρετιρε,αλλα της ταρατσας,η ταρατσα ειναι κοινοχρηστος χωρος,αρα πρεπει να πληρωσουμε ολοι.

ο συγκεκριμενος κυριος ειναι ευκαταστατος.συνταξιουχος μεν αλλα εισπραττει ενοικια και ζει ανετη ζωη.

δεν θα του λειψουν ουτε τα 7ε των κοινοχρηστων,συνεπως δεν τιθεται θεμα συζητησης.

σωστο αυτο που λες για την φεραρι,αλλα εδω δεν μιλαμε για ενα "ψωνιο" αλλα για περιουσια ποσων ανθρωπων που κινδυνευει να καταστραφει απο καθαρη τσιγκουνια.αν ο ανθρωπος ειχε οικονομικο προβλημα πιστεψε με δε θα το κουβεντιαζα καν.οπως δεν το κανω θεμα για μια οικογενεια αλλοδαπων που οι ανθρωποι δεν εχουν,απλα.

 

οταν μιλαμε για προβλημα ταρατσας μην φανταστεις τα κλασικα...αν σου πω πως το κλιμακοστασιο ειναι ξεσκεπαστο και οταν βρεχει,βρεχει μεσα στην πολυκατοικια τι θα πεις?:p

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

να αγοράσετε γόνδολες να το κάνετε Βενετία :p:p

ερώτηση

1. η πολυκατοικία είναι παλιά?

2. συνέλευση έχετε κάνει?

Link to comment
Share on other sites

1.30ετιας

2.οταν αγορασα εγω το σπιτι και ειδα τα προβληματα,εκανα μια...ολοι συμφωνησαν σε ολοι...τωρα θα κανω και 2η

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

αν ο ανθρωπος ειχε οικονομικο προβλημα πιστεψε με δε θα το κουβεντιαζα καν.

 

Δεν γνωρίζω την οικονομική του κατάσταση βέβαια γενικά μιλάω.

 

Συγγνώμη κιόλας, αλλά τι σχέση έχει η οικονομική κατάσταση; Όταν είσαι ιδιοκτήτης (το τονίζω, όχι ένοικος) αναλαμβάνεις και κάποιες υποχρεώσεις απέναντι στους υπόλοιπους ιδιοκτήτες για τα κοινά έξοδα της πολυκατοικίας. Τουλάχιστον όταν μιλάμε για απαραίτητα έξοδα (πχ μόνωση ταράτσας) κι όχι για έξοδα καλλωπισμού.

 

Τώρα αν υπάρχει κάποια πολυκατοικία στην οποία λειτουργούν με βάση κάποιο σοσιαλιστικό μοντέλο κοινοχρήστων και πληρώνουν ανάλογα με την οικονομική άνεση τότε μπράβο τους/σας. Αλλά δε νομίζω ότι κάποιο τέτοιο μοντέλο μπορεί να επιβληθεί στους υπόλοιπους.

 

Εκτός αν μιλάμε για κάποιον που πραγματικά δεν έχει μία και αναλαμβάνουν τα έξοδά του οι άλλοι - εκεί όμως πλέον μιλάμε για φιλανθρωπία.

Link to comment
Share on other sites

1.30ετιας

2.οταν αγορασα εγω το σπιτι και ειδα τα προβληματα,εκανα μια...ολοι συμφωνησαν σε ολοι...τωρα θα κανω και 2η

1.θα πρέπει να ήταν ευκαιρία γιατί ακόμα και συνεργάσιμοι να ήταν όλοι οι παλιές κατασκευές αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα.

2. αφού συμφώνησαν όλοι και δεν αντέδρασαν σε κάτι πές τους ότι το τιμολόγιο είναι τόσο, τόσα χρήματα πρέπει να μαζευτούν βάλτε ένα χρονοδιάγραμμα 3 μηνών το πολύ (σε περίπτωση που κάποιος δεν έχει όλο το ποσό μαζεμένο) και ξεκινήστε ειδάλλως μην κάνεις κινήσεις από μόνη σου ούτε φυσικά είναι σωστό να πληρώνεις εσύ για όλους ή μερικούς έχεις δεν έχεις την οικονομική άνεση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...