Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1--ειμαι στον εκτο οροφο(τελευταιος) και η βεραντα ειναι με διαχωριστικο απο τους διπλα.εγω καθε μηνα μια φορα περιπου ψηνω στα καρβουνα.υπαρχει κανενας νομος που το απαγορευει αυτο?

2--το τιναγμα των σεντονιων απο την βεραντα απαγορευεται?

 

ευχαριστω

Το να γκρινιαξη την στιγμη που εισαστε στον τελευταιο,θα ελεγα οτι σε βαλανε στο ματι.Ολοι λιγο πολυ το ψηνουμε το κοψιδι και οσοι δεν κανουν το ιδιο,φταιει η τεμπελια.Υπερισχυει ο καναπες !

Για το τιναγμα, απ`οσο θυμαμαι το δικο μας καταστατικο,ελεγε μεχρι της 9 το πρωι.Αλλα ποια τηρει τον κανονισμο? Λες καμια κουβεντα στους ανδρες τους και τιποτε δεν γινετε.Που να βρουν @@ να κανουν παρατηρηση στις γυναικες τους!

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

1--ειμαι στον εκτο οροφο(τελευταιος) και η βεραντα ειναι με διαχωριστικο απο τους διπλα.εγω καθε μηνα μια φορα περιπου ψηνω στα καρβουνα.υπαρχει κανενας νομος που το απαγορευει αυτο?

2--το τιναγμα των σεντονιων απο την βεραντα απαγορευεται?

 

ευχαριστω

 

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι..υπάρχουν περιπτώσεις τις οποίες προβλέπει η ιδιωτική συμφωνία ( όπως ο κανονισμός της πολυκατοικίας) και περιπτώσεις οι οποίες προβλέπονται από γενικότερες διαάξεις του Αστικού Δικαίου, όπως είναι αυτές που αφορούν την προσβολή της νομής και κατοχής ακινήτων.

 

Στο πλαίσιο αυτό λοιπόν, πάντοτε ανατρέχουμε πρωτίστως στον κανονισμό και εν συνεχεία στον Α.Κ., ο οποίος μας λέει :

 

Άρθρο 1003

 

''Ο κύριος ακινήτου έχει υποχρέωση να ανέχεται

την εκπομπή καπνού, αιθάλης,αναθυμιάσεων, θερμότητας, θορύβου, δονήσεων ή άλλες παρόμοιες επενέργειες που προέρχονται από άλλο ακίνητο, εφ' όσον αυτές δεν παραβλάπτουν σημαντικά την χρήση του ακινήτου του ή προέρχονται από χρήση συνήθη για ακίνητα της περιοχής του κτήματος από το οποίο προκαλείται η βλάβη''

 

 

Πρακτικώς, λοιπόν, πρέπει να μην υπάρχει σημαντική βλάβη της χρήσης του γειτονικού ακινήτου..αλλά εξυπακούεται ότι δεν είμαι υπόχρεως να ανεχθώ την εκπομπή αιθάλης στην μούρη μου όταν κάθομαι στο διπλανό μπαλκόνι , ούτε μία ώρα..

 

Από την άλλη πάλι, όμως, υπάρχουν και διοικητικές αποφάσεις και ειδικοί νόμοι,οι οποίοι καθορίζουν την χρήση και εγκατάσταση ειδικών κατασκευών..π.χ. εάν έχεις κτιστή ψησταριά χρειάζεται πολεοδομική άδεια, το πού και πώς και σε ποιό ύψος και απόσταση θα τοποθετηθούν οι καπνοδόχοι, πώς θα στηριχθούν, εάν αποτελούν αλλαγή της προσόψεως ή κοινοχρήστων εξωτερικών τοίχων, θέματα πυρασφάλειας κ.λ.π...

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι..υπάρχουν περιπτώσεις τις οποίες προβλέπει η ιδιωτική συμφωνία ( όπως ο κανονισμός της πολυκατοικίας) και περιπτώσεις οι οποίες προβλέπονται από γενικότερες διαάξεις του Αστικού Δικαίου, όπως είναι αυτές που αφορούν την προσβολή της νομής και κατοχής ακινήτων.

 

Στο πλαίσιο αυτό λοιπόν, πάντοτε ανατρέχουμε πρωτίστως στον κανονισμό και εν συνεχεία στον Α.Κ., ο οποίος μας λέει :

 

Άρθρο 1003

 

''Ο κύριος ακινήτου έχει υποχρέωση να ανέχεται

την εκπομπή καπνού, αιθάλης,αναθυμιάσεων, θερμότητας, θορύβου, δονήσεων ή άλλες παρόμοιες επενέργειες που προέρχονται από άλλο ακίνητο, εφ' όσον αυτές δεν παραβλάπτουν σημαντικά την χρήση του ακινήτου του ή προέρχονται από χρήση συνήθη για ακίνητα της περιοχής του κτήματος από το οποίο προκαλείται η βλάβη''

 

 

Πρακτικώς, λοιπόν, πρέπει να μην υπάρχει σημαντική βλάβη της χρήσης του γειτονικού ακινήτου..αλλά εξυπακούεται ότι δεν είμαι υπόχρεως να ανεχθώ την εκπομπή αιθάλης στην μούρη μου όταν κάθομαι στο διπλανό μπαλκόνι , ούτε μία ώρα..

 

Από την άλλη πάλι, όμως, υπάρχουν και διοικητικές αποφάσεις και ειδικοί νόμοι,οι οποίοι καθορίζουν την χρήση και εγκατάσταση ειδικών κατασκευών..π.χ. εάν έχεις κτιστή ψησταριά χρειάζεται πολεοδομική άδεια, το πού και πώς και σε ποιό ύψος και απόσταση θα τοποθετηθούν οι καπνοδόχοι, πώς θα στηριχθούν, εάν αποτελούν αλλαγή της προσόψεως ή κοινοχρήστων εξωτερικών τοίχων, θέματα πυρασφάλειας κ.λ.π...

οχι καλε,απλη φορητη ψησταρια απο praktiker ειναι ,οχι κτιστη.και ψηνω μια φορα το διμηνο για μιση με μια ωρα.δεν μου εχουν κανει παρατηρηση οι διπλα απλα προχτες ακουσα την πεθερα του διπλανου ζευγαριου να "λεει" δηθεν σιγανα οτι "να βαλουμε ενα τοιχιο να μην ερχεται η καπνα!"

ομως ο εξαεριστηρας της κουζινας τους ειναι ακριβως στο σημειο που εχω εγω την ψησταρια και μας ΦΛΟΜΩΝΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ που μαγειρευει!οποτε ας τολμησει να πει τιποτα και τα λεμε!

Link to comment
Share on other sites

οχι καλε,απλη φορητη ψησταρια απο praktiker ειναι ,οχι κτιστη.και ψηνω μια φορα το διμηνο για μιση με μια ωρα.δεν μου εχουν κανει παρατηρηση οι διπλα απλα προχτες ακουσα την πεθερα του διπλανου ζευγαριου να "λεει" δηθεν σιγανα οτι "να βαλουμε ενα τοιχιο να μην ερχεται η καπνα!"

ομως ο εξαεριστηρας της κουζινας τους ειναι ακριβως στο σημειο που εχω εγω την ψησταρια και μας ΦΛΟΜΩΝΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ που μαγειρευει!οποτε ας τολμησει να πει τιποτα και τα λεμε!

 

Τι προβλημα και αυτες οι πεθερες ρε παιδι μου.Αμα οι γειτονες δεν εχουν προβλημα και δεν σου εχουν κανει παραπονο τι σκας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οχι καλε,απλη φορητη ψησταρια απο praktiker ειναι ,οχι κτιστη.και ψηνω μια φορα το διμηνο για μιση με μια ωρα.δεν μου εχουν κανει παρατηρηση οι διπλα απλα προχτες ακουσα την πεθερα του διπλανου ζευγαριου να "λεει" δηθεν σιγανα οτι "να βαλουμε ενα τοιχιο να μην ερχεται η καπνα!"

ομως ο εξαεριστηρας της κουζινας τους ειναι ακριβως στο σημειο που εχω εγω την ψησταρια και μας ΦΛΟΜΩΝΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ που μαγειρευει!οποτε ας τολμησει να πει τιποτα και τα λεμε!

Πολυ υποπτο οταν το λεει μια πεθερα !!!:lol:

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιες ερωτησούλες που έχω είναι οι εξής:

1) Ενοικιαστής παρόλο που έχει νοικιάσει τον χώρο σαν αποθήκη (βάση συμβολαίου) στο ισόγειο πολυκατοικίας και του παρέχεται θέρμανση και Δ.Ε.Η., μεταφέρει ρεύμα με καλώδιο από διπλανό μαγαζί άλλης πολυκατοικίας που επίσης νοικιάζει για να μην πληρώνει έξτρα Δ.Ε.Η. Τι γίνεται σ'αυτήν την περίπτωση;

2) Ο παραπάνω ενοικιαστής δεν πληρώνει καθόλου κοινόχρηστα διότι όπως λέει δεν χρησιμοποιεί τα καλοριφέρ; Από ποιον θα εισπράξουμε τα κοινόχρηστα; (Απ'τον ενοικιαστή ή τον ιδιοκτήτη;) Υπάρχει κάποιο Φ.Ε.Κ. ή κάτι σχετικό που αναγράφει τι γίνεται σ'αυτήν την περίπτωση; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιταξεις απλως τον κανονισμο της πολυκατοικιας. Συνηθως οι κανονισμοι, λενε οτι δεν εχει δικαιωμα να κλεισει τα σωματα, ενα διαμ/μα, αν κατοικειται.Μονο τα κενα δικαιουνται κατι τετοιο.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιες ερωτησούλες που έχω είναι οι εξής:

1) Ενοικιαστής παρόλο που έχει νοικιάσει τον χώρο σαν αποθήκη (βάση συμβολαίου) στο ισόγειο πολυκατοικίας και του παρέχεται θέρμανση και Δ.Ε.Η., μεταφέρει ρεύμα με καλώδιο από διπλανό μαγαζί άλλης πολυκατοικίας που επίσης νοικιάζει για να μην πληρώνει έξτρα Δ.Ε.Η. Τι γίνεται σ'αυτήν την περίπτωση;

2) Ο παραπάνω ενοικιαστής δεν πληρώνει καθόλου κοινόχρηστα διότι όπως λέει δεν χρησιμοποιεί τα καλοριφέρ; Από ποιον θα εισπράξουμε τα κοινόχρηστα; (Απ'τον ενοικιαστή ή τον ιδιοκτήτη;) Υπάρχει κάποιο Φ.Ε.Κ. ή κάτι σχετικό που αναγράφει τι γίνεται σ'αυτήν την περίπτωση; Ευχαριστώ!

 

1. Πρόκειται για παράνομη αλλαγή χρήσης και αποτελεί πολεοδομική παράβαση, που σηκώνει καταγγελία.

Η ΔΕΗ δικαιούται να διακόψει την σύμβαση που έχει υπογράψει μαζί του και να παρακρατήσει την εγγύηση.

 

2.Υπόχρεως για την καταβολή των κοινοχρήστων είναι πάντοτε ο ιδιοκτήτης, τον οποίο μπορείτε να ενημερώσετε και να τον απειλήσετε με καταγγελία σε πολεοδομία και ΔΕΗ. Ο μισθωτής απλώς υποχρεούται στην καταβολή των κοινοχρήστων με βάση μισθωτική σύμβαση που αφορά αυτόν και τον ιδιοκτήτη και όχι τρίτους.

Link to comment
Share on other sites

1. Πρόκειται για παράνομη αλλαγή χρήσης και αποτελεί πολεοδομική παράβαση, που σηκώνει καταγγελία.

Η ΔΕΗ δικαιούται να διακόψει την σύμβαση που έχει υπογράψει μαζί του και να παρακρατήσει την εγγύηση.

 

2.Υπόχρεως για την καταβολή των κοινοχρήστων είναι πάντοτε ο ιδιοκτήτης, τον οποίο μπορείτε να ενημερώσετε και να τον απειλήσετε με καταγγελία σε πολεοδομία και ΔΕΗ. Ο μισθωτής απλώς υποχρεούται στην καταβολή των κοινοχρήστων με βάση μισθωτική σύμβαση που αφορά αυτόν και τον ιδιοκτήτη και όχι τρίτους.

 

Eυχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, πριν 13 μηνες νοικιασα ενα διαμερισμα στα Σεπολια 70 τ.μ, ο ιδιοκτητης ηταν απελπισμενος γιατι το νοικιαζε σε αλλοδαπους (420 ε) που μετα απο 2 μηνες εφευγαν και δεν του εδιναν φραγκο, κανονισα την τιμη 370, οταν φτιαχναμε το συμβολαιο μου ειπε οτι θα μου βαλει και το χαρτοσημο που εβγαινε 6,70 και το εκλεισα για 2 χρονια, δεν ειπαμε τιποτα για αυξηση στον 1 χρονο, το συμβολαιο δεν το εχω στα χερια μου να δω τι ακριβως γραφει. Του πληρωσα τα 2 πρωτα ενοικια και του αφερουσα το αποθεματικο ιδιοκτητη που εγραφαν τα κοινόχρηστα, στον 3 μηνα εκανε παρατηρηση στην γυναικα μου οτι δεν θελει να του κραταμε το αποθεματικο (15-30 ε το μηνα) και θελει το ενοικιο ατοφιο, τελος παντων το δεχτηκαμε.

Σημερα πηγα να πληρωσω το ενοικιο και βλεπω μια αποδειξη 400ε, μου λεει σου εκανα αυξηση γιατι εισαι στον 13ο μηνα και ειπα να το κανουμε στρογγυλο, εγω του ειπα να ακυρωσει την αποδειξη και θα το συζητήσουμε για τον επομενο μηνα.

Αυτα που θελω να ρωτησω ειναι, το χαρτοσημο εχει καταργηθεί? Ποια αύξηση προβλέπετε και πότε? το αποθεματικο ιδιοκτητη δεν ειναι υποχρεωμενος να το πληρωνει?

Τι κανω?

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, πριν 13 μηνες νοικιασα ενα διαμερισμα στα Σεπολια 70 τ.μ, ο ιδιοκτητης ηταν απελπισμενος γιατι το νοικιαζε σε αλλοδαπους (420 ε) που μετα απο 2 μηνες εφευγαν και δεν του εδιναν φραγκο, κανονισα την τιμη 370, οταν φτιαχναμε το συμβολαιο μου ειπε οτι θα μου βαλει και το χαρτοσημο που εβγαινε 6,70 και το εκλεισα για 2 χρονια, δεν ειπαμε τιποτα για αυξηση στον 1 χρονο, το συμβολαιο δεν το εχω στα χερια μου να δω τι ακριβως γραφει. Του πληρωσα τα 2 πρωτα ενοικια και του αφερουσα το αποθεματικο ιδιοκτητη που εγραφαν τα κοινόχρηστα, στον 3 μηνα εκανε παρατηρηση στην γυναικα μου οτι δεν θελει να του κραταμε το αποθεματικο (15-30 ε το μηνα) και θελει το ενοικιο ατοφιο, τελος παντων το δεχτηκαμε.

Σημερα πηγα να πληρωσω το ενοικιο και βλεπω μια αποδειξη 400ε, μου λεει σου εκανα αυξηση γιατι εισαι στον 13ο μηνα και ειπα να το κανουμε στρογγυλο, εγω του ειπα να ακυρωσει την αποδειξη και θα το συζητήσουμε για τον επομενο μηνα.

Αυτα που θελω να ρωτησω ειναι, το χαρτοσημο εχει καταργηθεί? Ποια αύξηση προβλέπετε και πότε? το αποθεματικο ιδιοκτητη δεν ειναι υποχρεωμενος να το πληρωνει?

Τι κανω?

 

Το χαρτόσημο έχει καταργηθεί από 1/1/08.

Αύξηση μπορεί να κάνει μόνο εφόσον έχετε αναγράψει κάτι τέτοιο στο συμβόλαιο, χώρια που στις περισσότερες περιπτώσεις, τα 2 πρώτα χρόνια προβλέπεται σταθερό το ενοίκιο...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

1.Το χαρτόσημο έχει καταργηθεί για τις μισθώσεις κατοικίας από 1-1-2008

 

2.Η αύξηση είναι αυτή που προβλέπεται από το συμφωνητικό μισθώσεως που έχετε υπογράψει.Έχε υπ' όψιν , ότι οι μισθώσεις ισχύουν για 3ετία το λιγότερο ακόμη και αν έχει συμφωνηθεί μικρότερος χρόνος.Μετά την λήξη της 3ετίας, ο ιδιοκτήτης δικαιούται να ζητήσει ό,τι θέλει..

 

3.Το αποθεματικό το χρεώνεται μεν ο ιδιοκτήτης, σε περίπτωση όμως εκμισθώσεως υποχρεούται να το καταβάλλει ο εκάστοτε μισθωτής, και το παίρνει πίσω όταν αποχωρήσει..

Link to comment
Share on other sites

η νομιμη αυξηση ειναι 5% μετα τα πρωτα 2 χρονια...

δεν εχει δικαιωμα πλιν τουτου εκτος και αν το εχεις βαλει στο συμφωνητικο και παρουσια δικηγορου!

το χαρτοσημο εχει καταργηθει!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει αυτό που γενικώς ονομάζεται ''νόμιμη αύξηση''..

 

Σε περίπτωση που δεν έχει προβλεφθεί από την μισθωτική σύμβαση αύξηση, και μόνο για το χρονικό διάστημα της συμβατικής διάρκειας μέχρι την λήξη της 3ετίας, ο νόμος καθορίζει την ετήσια αύξηση στο 75% του τιμαρίθμου για το μεσοδιάστημα αυτό..

Link to comment
Share on other sites

η νομιμη αυξηση ειναι 5% μετα τα πρωτα 2 χρονια...

δεν εχει δικαιωμα πλιν τουτου εκτος και αν το εχεις βαλει στο συμφωνητικο και παρουσια δικηγορου!

το χαρτοσημο εχει καταργηθει!!

 

Το χαρτόσημο έχει καταργηθεί μόνο για τις κατοικίες ή και για τις επαγγελματικές στέγες; :O

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Polla stoixeia gia th diaxeirish exei o Odhgos Diaxeirishs Polukatoikias:

 

http://www.odp.gr/

 

 

Ean twra thes na vgazeis koinoxrhsta tha prepei na exeis kapoio programataki gia na kaneis douleia sou. Pleon omws uparxei kai i online ftini lush (nomizw einai 29,9 euro ethsios) ekdoshs koinoxrhstwn, opou mporeis na vazeis mono ta eksoda kathe mina kai na ektupwneis ta koinoxrhsta apo to spiti sou. Ase pou mporeis na diaxeirizesai polukatoikies kai na ektupwneis koinoxroista mono sou. Kalh periptwsh.

Tsekare to parakatw site. Isws fanei xrhsimo:

 

http://www.koinoxroista.gr

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχει κάποιος αποκλειστική χρήση υπαίθριας θέσης στάθμευσης στην αυλή πολυκατοικίας η οποία είναι γραμμένη και στο συμβόλαιό του και συνοδεύει το διαμέρισμα (ως ιδιοκτήτης), μπορεί να την κλείνει με μπάρα στάθμευσης όταν αυτός απουσιάζει για πολύ καιρό ή αυτό απαγορεύεται; :O

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση με τη σειρά μου. Ενοικιάζω διαμέρισμα 2 χρόνια περίπου. Εμφανίστηκε πρόβλημα διαροής στο θερμοσίφωνα (λόγω σκουριάς μάλλον) διευκρινίζοντας οτι ουδέποτε μέχρι τώρα χτύπησα, φέρθηκα βίαια ή απισκεύασα το υλικό αυτό (υπόκειται δλδ στη συνήθη χρήση). Απευθύνθηκα στον ιδιοκτήτη και μου απάντησε οτι η δαπάνη θα βαρύνει αποκλειστικά εμένα για την επισκευτή ή αντικατάσταση κατά 100%. Διάβασα κάποιες γνώμες περί επιβάρυνσης του ιδιοκτήτη όμως δε βρήκα κάποιο νόμο ή κάτι περεμφερές που να το στηρίζει. Τι από τα δύο ισχύει τελικά; Λογικό θεωρώ οτι υπόκειται αυτή η δαπάνη στον ιδιοκτήτη αλλά δεν είμαι σίγουρος και αναζητώ κάποιο επίσημο έντυπο για να το αποδείξω.

 

Ο εν λόγω ιδιοκτήτης είναι "ύποπτος" σε τέτοια θέματα γιατί αξίωνε το 2007 αλλά και το 2008 χαρτόσημο κατοικίας 3,6%, ενώ ήταν 1,8% και από 1/1/08 καταργήθηκε. Αναγκάστηκα να βρω το νόμο και να τον υποχρεώσω να τον διαβάσει για να απαλλαγώ από το χαρτόσημο.

Link to comment
Share on other sites

την κατα 100% αντικατασταση του απο εσενα την θεωρω απαραδεκτη.

την επισκευη του με δικα σου εξοδα θα την δικαιολογουσα μονο αν εσυ ευθυνεσαι αποκλειστικα για την βλαβη.

το πιο δικαιο για εμενα θα ειναι να πληρωσει εξ ολοκληρου την αντικατασταση ο ιδιοκτητης(αφου αλλωστε στο δικο του σπιτι θα μεινει) ή εναλλακτικα την επιδιορθωση(εφοσον επιδεχεται) 50-50.

 

 

 

στο μισθωτηριο συμβολαιο που υπογραψατε τι αναφερει σχετικα?

 

νομοθεσια δεν νομιζω να υπαρχει σχετικα..καμια νομολογια ισως,αλλα και παλι θα ρωτησω και θα σου πω

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εάν έχει κάποιος αποκλειστική χρήση υπαίθριας θέσης στάθμευσης στην αυλή πολυκατοικίας η οποία είναι γραμμένη και στο συμβόλαιό του και συνοδεύει το διαμέρισμα (ως ιδιοκτήτης), μπορεί να την κλείνει με μπάρα στάθμευσης όταν αυτός απουσιάζει για πολύ καιρό ή αυτό απαγορεύεται; :O

 

Πέραν του δικαιώματος να σταθμεύει το αυτ/το του, όλα τα άλλα αποτελούν παράνομη επέμβαση, ειδικά όταν δεν καθορίζονται από τον κανονισμό..

 

Το δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης στάθμευσης, δεν αποτελεί δικαίωμα ιδίας κυριότητος στον χώρο αυτό, αλλά είναι προσωπική δουλεία εις βάρος κάποιου κοινοχρήστου χώρου (ακάλυπτο,αυλή ή οτιδήποτε άλλο επιτρέπουν οι πολεοδομικοί κανονισμοί) την οποία υποχρεούνται να ανέχονται οι λοιποί συνιδιοκτήτες..

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση με τη σειρά μου. Ενοικιάζω διαμέρισμα 2 χρόνια περίπου. Εμφανίστηκε πρόβλημα διαροής στο θερμοσίφωνα (λόγω σκουριάς μάλλον) διευκρινίζοντας οτι ουδέποτε μέχρι τώρα χτύπησα, φέρθηκα βίαια ή απισκεύασα το υλικό αυτό (υπόκειται δλδ στη συνήθη χρήση). Απευθύνθηκα στον ιδιοκτήτη και μου απάντησε οτι η δαπάνη θα βαρύνει αποκλειστικά εμένα για την επισκευτή ή αντικατάσταση κατά 100%. Διάβασα κάποιες γνώμες περί επιβάρυνσης του ιδιοκτήτη όμως δε βρήκα κάποιο νόμο ή κάτι περεμφερές που να το στηρίζει. Τι από τα δύο ισχύει τελικά; Λογικό θεωρώ οτι υπόκειται αυτή η δαπάνη στον ιδιοκτήτη αλλά δεν είμαι σίγουρος και αναζητώ κάποιο επίσημο έντυπο για να το αποδείξω.

 

 

Αφ' ής στιγμής η προξενηθείσα ζημία δεν προέρχεται από αποκλειστικώς δική σου συνήθη χρήση, δεν είσαι υπόχρεως να την αποκαταστήσεις. Η συνήθης χρήση πέραν της οποίας ένας θερμοσίφωνας παθαίνει βλάβη, ασφαλώς δεν είναι η διετία. Μπορέι , όμως να συμφωνηθεί και το αντίθετο στην μισθωτική σύμβαση, οπότε υπερισχύει η σύμβαση.

 

Στα μισθωτήρια, συνήθως αναγράφεται με μία δόση καταχρηστικότητος, ότι ο μισθωτής παρέλαβε το μισθιο αφού το εξέτασε και το βρήκε της απολύτου αρεσκείας του και ελεύθερο από κάθε πραγματικό ελάττωμα.

 

Πλην , όμως, υπάρχουν και τα λεγόμενα ''κεκρυμμένα ελαττώματα'', δηλαδή εκείνα τα οποία ο μέσος σώφρων άνθρωπος και επιδεικνύων την μέση επιμέλεια, δεν θα μπορούσε σε καμμία περίπτωση να τα διακριβώσει.

 

Σε αυτήν την περίπτωση, δεν απαλάσσεται ο ιδιοκτήτης, και έχεις δικαίωμα αφού του αποστείλλεις ένα εξώδικο διαμαρτυρόμενος, να συμψηφίσεις το μίσθωμα με τυχόν τέτοιου είδους ζημίες του μισθίου...

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ τον πόνο μου...

Μένω 2 χρόνια σε αυτή την πολυκατοικία σαν ιδιοκτήτης και η διαχειρίστρια κάθε τόσο και λιγάκι μας φορτώνει με κάποιο περιτό και μεγάλο έξοδο.

Τώρα θέλει να βάλει θυροτηλεοράσεις με κόστος 300 ευρώ ανά διαμέρισμα!

Φυσικά και τα άκουσε και αρνήθικα κάθε πληρωμή.

Ζήτησα κατασταστικό, μου είπε ότι δεν υπάρχει, τη ρώτησα αν έχει πρακτικά από συνελεύσεις και φυσικά δεν έχει τίποτα και όπως μου είπε αποφάσισαν να βάλουν θυροτηλεοράσεις σε συνέλευση του ...2003! Φυσικά χωρίς πρακτικά κλπ.

Το θέμα είναι ότι αρκετοί από τους ιδιοκτήτες απουσιάζουν στο εξωτερικό και οι υπόλοιποι είναι ηλικιωμένοι, οπότε της έχουν δώσει εν λευκό το δικαίωμα να αποφασίζει αυτή για το τι θα κάνει, χωρίς φυσικά συνελεύσεις κλπ.

Την τελευταία συνέλευση την έκανε το 2005 και θα ξανακάνει είπε το Νοέμβρη για να αποφασίσουμε για φυσικό αέριο.

Μπορεί λοιπόν, χωρίς καμία απόφαση ΓΣ να μας επιβαρύνει με ένα τόσο μεγάλο (και άχρηστο) έξοδο? Έχω το δικάιωμα να ζητήσω να μην αλλαχτεί τίποτα? Γιατί αλλάζοντας την μπουτονιέρα δεν θα μπορώ να ανοίγω την πόρτα αν δεν βάλω και εγώ θυροτηλεόραση. Φυσικά δεν θέλω να πληρώσω και τα 85 ευρώ που μου αναλογούν για την αλλαγή της μπουτονιέρας. Δε θέλω να φτάσω στα άκρα με μηνύσεις κλπ, γιατί μπορώ να την πάω και φυλακή γιατί πέρα από το ότι δεν κρατά πρακτικά κλπ και αποφασίζει μόνη της δεν έχει πουθενά αναρτημένο στην είσοδο πίνακα με τα κοινόχρηστα κλπ, αλλά θέλω να της τρίξω τα δόντια. Να απειλήσω τους τεχνικούς που θα έρθουν για την αλλαγή τους μπουτονιέρας ότι αν πειράξουν τίποτα θα φωνάξω αστυνομία? Δεν είναι παράνομη η αλλαγή από τη στιγμή που δεν υπάρχει απόφαση από τη ΓΣ?

Link to comment
Share on other sites

χωρις γενικη συνελευση δεν μπορει να κανει τιποτα, αμα το κανει απο μονη της τοτε εχεις δικαιωμα να μην πληρωσεις. εαν υπηρχε καταστατικο που επετρεπε καποιο ποσο τοτε δεν θα μπορουσες να πεις τιποτα αλλα λες οτι δεν υπαρχει οποτε δεν μπορει να κανει τιποτα. επισης οταν προκειται για χρηματα δεν υπαρχει θεμα πλειοψηφιας, αμα ενας πει οχι οτι δεν εχει λεφτα για να διαθεσει τοτε δεν πρεπι να προχωρησει. μην ξεχνας και κατι: η διαχειριστρια ειναι εκτελεστης εντολων της γενικης συνελευσης δεν μπορει απο μονη της να κανει τιποτα. Ακομα και να εχει αποφασιστει το 2003 απο την στιγμη που υπαρχει καινουργιος αγοραστης τοτε δεν ισχυει και για να ισχυσει πρπει ξανα γενικη συνελευση και να υπογραψουν ολοι στο βιβλιο συνελευσεως οτι συμφωνουν

 

οσο αναφορα στον πινακα ανακοινωσεων την αναρτηση των κοινοχρηστων ειχαμε και εμεις το ιδιο προβλημα οποτε ειπα οτι δεν θα πληρωσω ξανα αμα δεν βλεπω τι χρεωνεται σε ολη την πολυκατοικια οποτε τρομαξε και τα βαζει πλεον ολα

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες είναι, απλά είδε ότι κανείς δεν μιλάει και έτσι κάνει ότι γουστάρει χωρίς να δώσει λόγο σε κανέναν, αλλά έφτασε ο κόμπος στο χτένι και κάποιος θα πρέπει να την ταρακουνήσει λιγάκι. Αλλαγή λέει γιατί σε 2-3 διαμερίσματα δε λειτουργούν σωστά τα θυροτηλέφωνα. Ας τα αλλάξουν, ή ας αποφασίσουμε να τα αλλάξουμε όλα με 1.000-1.500 ευρώ συνολικό κόστος, όχι 8-9.000 που θα κοστίσουν τώρα οι θυροτηλεοράσεις!

Για να μην μπλέξω με δικηγόρους θα απειλήσω τούς τεχνικούς που θα έρθουν την επόμενη Τρίτη με αστυνομία, γιατί η κυρία έχει δώσει προκαταβολή και η εταιρεία έχει κόψει και τιμολόγια. Ας βρει αυτή την άκρη με την προκαταβολή και ας τα πληρώσει από την τσέπη της.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...