Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά όλα αυτά, αλλά για να μπείς στο εξ οικονομώ, πρέπει να γίνουν αρκετές αλλαγές. π.χ. μόνο με κουφώματα δε γίνεται. Σίγουρα θα χρειαστεί και μόνωση. Τώρα, επειδή θα κάνεις και αλλαγές στη θέρμανση, σίγουρα θα κάνει τα πράγματα πιο εύκολα. Οπότε, ό,τι πει ο μηχανικός :) Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλημέρα, το δορυφορικο μπορει να πιασει από το μπαλκονι σου εχει οπτικη?

να ξερεις ότι στη nova δεν εχει τα καναλια star και alpha να το εχεις υποψην, δεν πληρωνε και τους τα εκοψαν.

Εχω και εγω nova και εχω το πιατο στο μπαλκονι για ευκολια γιατι κανω ότι θελω την ταρατσα.

Ηλιακο δεν εχεις και δεν μπορεις να βαλεις να υποθεσω?

 

Θερμοπροσοψεις θες κανονικα, αυτό με την γυψοσανιδα δεν είναι σωστο, δεν θα κανει κατι απλα θα σαπισουν και αυτές και θα πανε για πεταμα τα εχω δει απειρες φορες. Τι σχεση εχει η γυψοσανιδα με την υγρασια?

επισης να παρεις αφυγραντηρες, βρες ποιο φτηνο ρευμα ισως με άλλη εταιρια δεν ξερω και νυχτερινο και να τους βαζεις να τραβανε. Ετσι θα γινει δουλεια, δουλευω πολύ αφυγραντηρες και κανουν τελεια δουλεια!

 

Για την θερμανση δεν είναι ασχημη ιδεα 2 μαζι, νομιζω επαρχια δουλευει κυριως το πετρελαιο για κρυα μερη. Αφου δεν υπαρχει και φυσικο αεριο εκει περα.

 

Σχετικα με το 7.000 το ειπα επειδή μου φανηκαν απίστευτα λιγα τα χρηματα!!! και γνωστος μου πηρε μονοκατοικια μεσα στην Αθηνα με δανειο καποιο ποσο τελικα στο ποσο των 70.000 ευρω και την εκανε ανακατασκευή. Οποτε σκεφτηκα μηπως εφυγε κανα μηδενικο.

 

Για το εξοικονομώ το δουλεύουμε στην δουλεια μου πολύ, πρεπει να βαλεις και αλλα πραγματα μεσα, ειτε θερμοπροσοψη κατι, ειτε κουφώματα μαζι με θερμανση. Ένα μονο του δεν φτανει δλδ.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ το επαθε γνωστος μου και το εχω δει, αν βαλουμε κουφώματα θερμομονωτικα (με διπλά τζαμια) τοτε οι τοιχοι γινονται μουσκεμα και τρεχουν νερα!!!! το σπιτι του ΜΕΣΑ στην Αθηνα και εχει ολο 90αρες % σε υγρασια και πρεπει να δουλευει συνεχεια αφυγραντηρες!!!!

εχει μικρα παιδια και είναι ολο αρρωστα, θελει να κανει θερμοπροσοψη και μονωση σε ταρατσα αλλα που λεφτα τωρα!

Πριν τα βαλει η υγρασια ηταν στα παραθυρα και τρεχανε νερα στα τζαμια! τωρα αντι εκει γινεται σε τοιχους και πετανε τους σοβαδες!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς με τα λεφτά που διαθέτει ο άνθρωπος ο μηχανικός ανέφερε να μην πειραχτουν όσα έχουν διπλα τζάμια.σιγουρα θα υπάρχουν καλύτερα,σίγουρα καλύτερα τριπλά και πάει λέγοντας.

Αν ο μηχανικός ειναι σίγουρος ότι η υγρασία προέρχεται από την ατμόσφαιρα και όχι από διαρροές τότε μπορεί να μπει γυψοσανίδα για μόνωση,εφόσον στεγνώσουν οι τοίχοι.ειναι νομίζω το φθηνότερο μέσο θερμομόνωσης μετά από το να απλώσεις φλοκάτες στους τοίχους :)

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς με τα λεφτά που διαθέτει ο άνθρωπος ο μηχανικός ανέφερε να μην πειραχτουν όσα έχουν διπλα τζάμια.σιγουρα θα υπάρχουν καλύτερα,σίγουρα καλύτερα τριπλά και πάει λέγοντας.

Αν ο μηχανικός ειναι σίγουρος ότι η υγρασία προέρχεται από την ατμόσφαιρα και όχι από διαρροές τότε μπορεί να μπει γυψοσανίδα για μόνωση,εφόσον στεγνώσουν οι τοίχοι.ειναι νομίζω το φθηνότερο μέσο θερμομόνωσης μετά από το να απλώσεις φλοκάτες στους τοίχους :)

 

Καλά, το οικονομικό είναι ο σοβαρότερος από όλους τους παράγοντες για να μπορέσει κάποιος να ξεκινήσει την οποιαδήποτε εργασία.

Και προφανώς τα λεφτά που κόστισε το συγκεκριμένο διαμέρισμα είναι 3-4 χρόνια σε ενοίκιο, οπότε (αν είναι εντάξει η στατικότητα του κτιρίου) συμφέρει σαν αγορά.

 

Για να μη μακρυγορώ (μιας και η συγκεκριμένη απάντηση μου δε συνησφέρει στην κουβέντα μας)...Από εκεί και πέρα το θέμα της υγρασίας πρέπει να λυθεί και να είμαστε σίγουροι για τις ενέργειες μας πριν το "καλύψουμε". Όλα αυτά βέβαια είναι καλύτερα προς το καλοκαίρι για να βοηθάει και ο καιρός

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι και πλούσιος αλλά τα βολεύω. Τετάρτη θα αρχίσω την εγκατάσταση θέρμανσης πετρελαίου αυτόνομο με την δεξαμενή στην ταράτσα και λεβητας κυκλοφορητής σε ένα δωματιάκι(αποθήκη) στο δέμα της ταράτσας που ανήκει μαζί με το σπίτι. Με αυτό θα πετύχω την θέρμανση του υπνοδωματίου μου άλλα και ζεστό νερό χρήσης. και έναν ηλιακό πάλι στην ταράτσα. Και μια σόμπα πελλετ στο σαλόνι. Επίσης αλλάζω όλα τα κουφώματα με απομίμηση ξυλού και μια γερή μόνωση σε όλο το σπίτι εσωτερικά. Στην συνέχεια ξήλωμα παλιάς κουζίνας με καινούργια και βάψιμο όλου του σπιτιού + πέταμα όλα τα άθλια έπιπλα που είχε το σπίτι και φυσικά άλλαγμα πινάκα ηλεκτρικού και μια κεραία στο μπαλκόνι για λήψη τηλεόρασης. Βέβαια έχω πρόβλημα ως πηρός το θυροτηλέφωνο το δικό μου και άλλων διαμερισμάτων είναι χαλασμένο αλλά δεν ενδιαφέρονται και θα βάλω ασύρματο κουδούνι και θα κατεβαίνω κάτω μιας και το μπαλκόνι δεν μπορώ να πετάω κλειδιά γιατί το μπαλκόνι πιάνει το διαμέρισμα το από κάτω. Edited by user3365
ορθογραφικά λάθη
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι εγώ; Όταν νοικιάζεις ένα διαμέρισμα σαν ιδιοκτήτης, υπάρχει κάτι που να λέει ότι πρέπει να το έχεις σε συγκεκριμένη κατάσταση και να πρέπει να επισκευάζεις ό,τι ζημιές έχει ή που προκύπτουν στο διαμέρισμα. Πχ αν πλημμυρίσει, να φτιάξεις τα υδραυλικά, αλλά αν χαλάσει το πατζουρι ή το ανεμιστητακι του μπάνιου να πρέπει να το φτιάξεις;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου απ'ότι γνωρίζω είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη του ακινήτου.

Πρόσφατα μου τρύπησε το μποιλερ, με αποτέλεσμα να πλημμυρίσει πατάρι, μπάνιο, και να σκάσει ο τοίχος.

Τα ανέλαβε ο ιδιοκτήτης, διότι η ζημιά στο μποιλερ έγινε λόγο παλαιότητας.

Βέβαια παίζει μεγάλο ρόλο με τι άνθρωπο έχεις να κάνεις.

Σε ανάλογη περίπτωση φίλου ο ιδιοκτήτης δεν αναλάμβανε τίποτα, μιλάμε για ανάποδο άνθρωπο.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιαυτό λέω είναι τα απαραίτητα (πχ πλημμύρα) και τα μη απαραίτητα πχ χάλασε το πατζουρι ή η τέντα ή το ανεμιστηρακι του μπάνιου, άγνωστο αν έγινε από χρήση ή από μόνο του.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι εγώ; Όταν νοικιάζεις ένα διαμέρισμα σαν ιδιοκτήτης, υπάρχει κάτι που να λέει ότι πρέπει να το έχεις σε συγκεκριμένη κατάσταση και να πρέπει να επισκευάζεις ό,τι ζημιές έχει ή που προκύπτουν στο διαμέρισμα. Πχ αν πλημμυρίσει, να φτιάξεις τα υδραυλικά, αλλά αν χαλάσει το πατζουρι ή το ανεμιστητακι του μπάνιου να πρέπει να το φτιάξεις;

 

καλημερα, ειναι λιγο περιεργο το θεμα αυτο.

Να πω μερικα παραδειγματα, εγω εχω ενα διαμερισμα και το νοικιαζα σε αλλον, τα υδραυλικα ειναι δικη μου υποχρεωση.

Δλδ στην αρχη ειχαμε αλλαξει μια μπαταρια στο μπανιο του νιπτηρα, μετα τρυπησε το θερμοσιφωνο αλλα αυτος επειδη δεν πλήρωνε δεν ειπε τπτ. Αλλο αυτο. Σε γνωστο μου που νοικιαζει και εγινε το ιδιο κανονισε αυτος σε συννενοηση με ιδιοκτητη και τα πληρωσε εκεινος.

Οπως και τωρα που εχει σαπισει σωληνα παλια στο νιπτηρα απο κατω και θα δουν τι θα γινει παλι ιδιοκτητης.

Ο νοικαρης ισως να πληρωσει κατι που το εσπασε ο ιδιος με καποιον τροπο και μπορει ομως να αποδειχτει.

Πχ αν η μπαταρια χανει νερο και παει αυτος να βγαλει τον μηχανισμο και την σπασει τοτε ποιος φταιει?

Καποια πραγματα που ειναι παλια ειναι λογικο να χαλασουν γιατι υπηρχε απο πριν χρηση.

Εκτος αν καποιος νοικαρης ειναι μεσα τοσα πολλα χρονια που τα δουλευε μονο αυτος.

Οποτε κανονικα πανε τα εξοδα στον ιδιοκτητη, εκτος ειδικων περιπτωσεων ή συμφωνιων.

 

Μου εχει τυχει σε αλλον πχ να χαλασει η τεντα λογω αερα και η ιδιοκτητρια ΔΕΝ την πληρωνε επειδη ελεγε οτι ο νοικαρης της επρεπε να εχει μεριμνησει ωστε να την σηκωσει! αυτος ομως ελεγε οτι εχει πραγματα στο μπαλκονι που ΔΕΝ πρεπει να βρεχονται και τι να εκανε?

ετσι αναγκαστικε να βαλει καινουρια να την πληρωσει αυτος και ενα μηνα μετα που ετυχε να φυγει (λογω μεταθεσης απο την δουλεια του) τα ξηλωσε ολα και τα πηρε!!! ετσι για το πεισμα της!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περίπτωση έχω ένα διαμέρισμα, το έβαψα όταν άδειασε και το ξανανοικιασα. Από μια βλάβη στο από πάνω καλοριφέρ που έχανε, έσκασε κάπου το ταβάνι. Μου λένε να το βάψω και το ξαναέβαψα, αλλά επειδή το έβαψα μόνος μου δεν τους άρεσε, τους λέω όμως είναι μια χαρά. Μετά έχαναν δύο βάνες από καλοριφέρ, τις άλλαξα όλες και όχι μόνο τις δύο. Μετά είχε δυσκολία το κρύο στη μπαταρία του μπάνιου, την άλλαξα ολόκληρη. Μετά μου λένε έχει πουρί η λεκάνη και δεν καθαρίζει (εγώ δε βλέπω ιδιαίτερο πρόβλημα) και να αλλάξουμε τη λεκάνη! Εγώ αυτό δε θα το σκεφτόμουν ποτέ. Δεν έχω σκοπό να κάνω κάτι τέτοιο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα επεσες σε περιπτωση "υπερβολικου" νοικαρη. Εγω οταν το νοικασα ειχα μεσα αλβανους ηλικωμενους 30 χρονια!!! απλα παντρευτηκε ο γιος τους και γιαυτο μετακομισαν στο δικο του επειδη ηταν σε οροφο, εμενα ειναι ισογειο διαμπερες. Ηταν πολυ καλοι κανενα προβλημα, μαλιστα ειχαν ζητησει καποτε να το αγορασουν! και ποτε δεν ζητουσαν τιποτα να κανω.

 

Οταν το νοικιασα σε εναν Ελληνα λιγο ηλικιωμενο μου αλλαξε τα φωτα!

Τι να πω...δεν πληρωσε ποτε κοινοχρηστα, ποτε νοικια εκτος τα μπροστινα και μου εκανε απειρες ζημιες!

αναγκαστικα να κανω εξωση. Στην αρχη λοιπον δεν του αρεσε τιποτα....

ελεγε οτι θα κανει αυτος δουλειες και ΔΕΝ ακουμπησε απολυτως τιποτα!

αλλαξα μπαταρια στο νιπτηρα, εβαλα νεο πινακα με πιστοποιητικα κτλ εσκασα ποσα ευρω.

Εβαλα τον γαμπρο μου που ειναι υδραυλικος και εφτιαξε διαφορα πραγματα.

Καποια στιγμη ηθελε να βαλω νεα ηλεκτρικα!!! του λεω το ειδες πριν το νοικιασεις ΑΜΑ σου αρεσει! ΤΕΛΟΣ!

Το ποσα λεφτα χαλασα εξαιτιας του δεν λεγετε τι να πω πρεπει να γραψω εκθεση. Το ποσες καταρες εφαγε δεν λεγεται ισως να εχει ψοφισει...

 

Δεν κανεις τιποτα και αμα τους αρεσει απλα πραγματα!!!

Αλλο κατι να χαλασει και να πρεπει να το φτιαξεις και αλλο αυτα που λενε.

Σχετικα με το πουρι καθαριζει υπαρχουν υγρα καθαριστικα, και παλι γνωστος μου τα καθαρισε μονος του.

Ελεος δλδ σιγα μην κατσεις να αλλαζεις τα παντα!

 

Πιστευω οτι ψαχνει δικαιολογιες να μην πληρωνει νοικια. Ειναι οκ σε αυτα ή εχεις προβληματα?

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Είναι αρχή, δύο νοίκια και εγγύηση οκ. Ποντάρω ότι είναι δύο συγκάτοικοι και δουλεύουν και οι δύο. Αλλα το έψαξα πολύ καιρό, άλλος ερχόταν και έλεγε θέλει βάψιμο (και εγώ μόλις το είχα βάψει) για να ρίξει το ενοίκιο, έμαθα όλες τις δικαιολογίες, έγινα εξπέρ

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρχή, δύο νοίκια και εγγύηση οκ. Ποντάρω ότι είναι δύο συγκάτοικοι και δουλεύουν και οι δύο. Αλλα το έψαξα πολύ καιρό, άλλος ερχόταν και έλεγε θέλει βάψιμο (και εγώ μόλις το είχα βάψει) για να ρίξει το ενοίκιο, έμαθα όλες τις δικαιολογίες, έγινα εξπέρ

 

χαχαχααχχα, καλα εισαι!!!

εγω δεν το ξανανοικιαζω χρεπι μας το αφησε, ειχα και διαρροες που εχω πει εδω κατα καιρους, θελει και ανακαινιση, 10000ευρω δεν φτανουν μαλλον να το μαζεψω. Αστο οπως ειναι....

και πληρωνω κανονικα τα κοινοχρηστα μαζεμενα, τον προηγουμενο μηνα 250 ευρω εσκασα...ειναι απο το χωριο μου ο διαχειριστης και μου το επιτρεπει αυτο δεν εχω προβλημα και δεν τα δινω καθε μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Ακούω από διάφορες πολύκατοικίες από γνωστούς και από το πατέρα μου σε μονοκατοικία ότι η ώρα στο πετρέλαιο πάει περίπου 3 ευρώ. Εμένα μου ζήτησαν 8.5€ την ώρα στη πολυκατοικία με 5 σπίτια... Πολλά δεν είναι; βέβαια το έκοψα το πετρέλαιο αμέσως και έχω θέρμανση με inventor κλιματιστικά πολύ οικονομικά και δίνω πολύ λιγότερα και έχω ζέστη όλο το 24ωρο. Αλλά πολλά δεν είναι 8 ευρώ η ώρα;
Link to comment
Share on other sites

Ακούω από διάφορες πολύκατοικίες από γνωστούς και από το πατέρα μου σε μονοκατοικία ότι η ώρα στο πετρέλαιο πάει περίπου 3 ευρώ. Εμένα μου ζήτησαν 8.5€ την ώρα στη πολυκατοικία με 5 σπίτια... Πολλά δεν είναι; βέβαια το έκοψα το πετρέλαιο αμέσως και έχω θέρμανση με inventor κλιματιστικά πολύ οικονομικά και δίνω πολύ λιγότερα και έχω ζέστη όλο το 24ωρο. Αλλά πολλά δεν είναι 8 ευρώ η ώρα;
Δυστυχώς πολλά είναι ,αλλά όταν λειτουργεί μεγάλος καυστήρας για λιγότερα διαμέρισματα από ότι έχει μελετηθεί το κόστος ανεβαίνει (έχω ακούσει και πάνω από 10€/ώρα)
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάποιος το έγραψε, οι ΤΕΝΤΕΣ είναι για τον ήλιο και όχι σκέπαστρο για αποθηκευτικό χώρο .

 

 

καλημέρα, οι τεντες ΔΕΝ είναι ΜΟΝΟ για τον ηλιο!!!! είναι και για να μην βρεχετε το μπαλκονι και πεφτουν νερα αλλωστε (σε πλαγιες βροχες πχ) και στις πορτες και όταν είναι ξυλινες σαπιζουν. Και φυσικα αν βρεχει πχ δεν μπορεις να βγεις στο μπαλκονι καθολου!

Δεν υπαρχει καποιος νομος να λεει ότι είναι ΜΟΝΟ για τον ηλιο! ουτε κανονισμος ουτε τιποτα. Παρα πολυς κοσμος όπως και εγω σπιτι μου τις εχω μονιμα κατεβασμένες. Το θεμα είναι ότι οι περισσοτεροι δεν τις τεντωνουν και τις εχουν χαλαρες ή επειδή δεν εφταναν δεν επιασαν όλα τα στηρίγματα και γιαυτο κυριως με τον αερα γινονται οι ζημιες.

Εγω το ειχα γραψει γιατι εγινε μια διαμαχη μεταξυ φιλου μου και ιδιοκτητη επειδή χαλασαν από αερα.

Αλλωστε ο νοικάρης δεν ηταν εκει για να τις σηκωσει ετσι κι αλλιως. Τελικα αγορασε ο νοικάρης αλλα όταν εφυγε μετα από λιγο καιρο τις πηρε μαζι του! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Nikifoross, αυτό το λέει αυτός που την κατσσκευαζει και αυτός που την τοποθετεί! Τώρα, αν η τέντα καλείτε να παίξει και άλλο ρόλο, πχ προστασία κουφωμάτων η αποθηκης, τότε θα έπρεπε να καλύπτει ΟΛΟ το μπαλκόνι! Τότε κανείς δεν μου έχει πει εδώ στο μπαλκόνι υπάρχει κενό, βαλε μια τέντα!
Link to comment
Share on other sites

Οι τέντες ειναι και για γενική προστασία από βροχή... Μπορείς να είσαι στο μπαλκόνι χωρίς να βρέχεσαι!!!! Δλδ όλο τον χειμώνα πρέπει να τις έχουμε πάνω και να μην μπορούμε να βγούμε έξω??? Δεν στέκει αυτό που λες. Αν κάποιος έχει πράγματα στο μπαλκόνι είναι ένας επιπλέον λόγος. Αλλά όπως είπα αν έχεις κουφώματα ξύλινα αν έχεις πάνω την τέντα βρέχονται!!! Εμένα Σπίτι αυτό συμβαίνει και πρέπει Πάντα να την έχω κατεβασμένη σε βροχή. Αν τώρα μόνο φυσάει πολύ έχει τύχει να την μαζέψω εφόσον όμως δεν βρέχει.

Οι τέντες ειναι υποχρέωση ιδιοκτήτη άρα καλα έκανε ο φίλος που της πήρε μαζί του όταν έφυγε....το ότι ο ιδιοκτήτης την είχε 500 χρόνια σάπιες δεν φταίει αυτος που χάλασε...

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Nikifoross, εδώ συζητάμε τι πρέπει να γίνεται όταν έχει ΔΥΝΑΤΟ αέρα η ανέμους !! Η τέντα, όπως ΟΛΑ τα προϊόντα έχουν κάποιες προδιαγραφές από τον κατασκευαστή!!!!! Αν τις ακολουθούμε αυτες όλα οκ! Δηλαδή, υπάρχουν τέντες και τέντες ! Άλλες αντέχουν 5-6 μποφόρ και άλλες δεν παίρνει να φυσά 12 !!!! Δεν είναι ΟΛΕΣ οι τέντες ίδιες! Άρα, και το σήκωμα η όχι όταν φυσά, εξαρτάται από την ποιότητα της τέντας η ΟΧΙ ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην περίπτωση του φίλου σου, για την ευθύνη της ζημιάς, ΒΕΒΑΙΩΣ παίζει ρόλο αν η τέντα ήταν παλιά !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν συζητάμε αυτο, εγώ δεν είπα δυνατό αέρα. Είπα ήταν σάπια και χαλασε. Άμα Εχει τρελό αέρα όλες θα ξηλωθουν και έχει σημασια η καλή στήριξη. Και μιλησα για βροχή!!! Ήταν σάπια Και φύσαγε μαζί και σκιστηκε, οπότε δεν φταίει αυτός. Μίλησα για συγκεκριμένη περίπτωση και όχι γενικά όπως το πας εσύ. Τέλος λοιπόν το θέμα αυτό. Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι στο σπίτι που νοικιάζω 7 χρόνια και οι τεντες είχαν τοποθετηθεί πριν από εμένα 3-4 χρόνια. Ενημέρωσα την ιδιοκτήτρια τον Σεπτέμβρη ότι ξηλωνονται οι ραφές σιγά σιγά. Τον Οκτώβρη ξηλωθηκε η πίσω τέντα. Ενημέρωσα ξανά και μου είπε να τις μαζέψω και θα περνούσε να δει (δεν πέρασε ποτέ). Είπα θα μαζέψω την ξηλωμενη αλλά όχι την μπροστινή. Τις προάλλες με τον αέρα και τη βροχή ξηλωθηκε και η μπροστινή. Τώρα λέει ότι είναι δικό μου έξοδο η επισκευή τους γιατί είμαι αρκετά χρόνια μέσα, ότι δεν τις πρόσεχα, δεν τις ανέβαζα όταν είχε αερα και ότι στο συμβόλαιο γράφει ότι είναι δική μου ευθύνη (το γράφει όντως).

Οποιον γνωστό ρώτησα μου είπαν για τον ιδιοκτήτη. Τι ισχύει τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι στο σπίτι που νοικιάζω 7 χρόνια και οι τεντες είχαν τοποθετηθεί πριν από εμένα 3-4 χρόνια. Ενημέρωσα την ιδιοκτήτρια τον Σεπτέμβρη ότι ξηλωνονται οι ραφές σιγά σιγά. Τον Οκτώβρη ξηλωθηκε η πίσω τέντα. Ενημέρωσα ξανά και μου είπε να τις μαζέψω και θα περνούσε να δει (δεν πέρασε ποτέ). Είπα θα μαζέψω την ξηλωμενη αλλά όχι την μπροστινή. Τις προάλλες με τον αέρα και τη βροχή ξηλωθηκε και η μπροστινή. Τώρα λέει ότι είναι δικό μου έξοδο η επισκευή τους γιατί είμαι αρκετά χρόνια μέσα, ότι δεν τις πρόσεχα, δεν τις ανέβαζα όταν είχε αερα και ότι στο συμβόλαιο γράφει ότι είναι δική μου ευθύνη (το γράφει όντως).

 

Οποιον γνωστό ρώτησα μου είπαν για τον ιδιοκτήτη. Τι ισχύει τελικά?

Φίλε και εγώ μια από τα ίδια. Πριν 1-2 είχε σκιστεί μια τέντα και μου έλεγε ο ιδιοκτήτης το χειμώνα πρέπει να είναι σηκωμένες, άρα φταίω εγώ, το βρήκα με τέντες και με τέντες πρέπει να το αφήσω. Και το αστείο είναι όταν πήγα να τη μαζέψω έσπασε και ο μηχανισμός και αντε να βγάλω άκρη. Και γενικά τις προσέχω αρκετά, ειδικά τώρα το χειμώνα.

Γενικά με τέντες, σίτες κλπ δεν είναι ξεκάθαρη η κατάσταση ποιος πληρώνει και είναι λογικό γιατί δεν μπορεί να ξέρει ο ιδιοκτήτης αν γίνεται ορθολογική και σωστή χρήση. Εκτός και αν έχουν συμφωνηθεί αυτά από πριν. Πχ εμένα μου είπε σίτες δεν πληρώνω αν χαλάσουν. Για εμένα το λογικό είναι να πληρώνονται μισά μισά, αλλά δεν το δέχτηκε ούτε για σίτες ούτε για τέντες.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά είναι του ιδιοκτήτη, αλλά αν γράφει διαφορετικά στο συμβόλαιο δυστυχώς. Αλλά από την άλλη αν πληρώσεις και φύγεις γρήγορα τι γίνεται? Του φίλου μου δεν ανέφερε κάτι το συμβόλαιο του πάντως. Μέχρι 3-4 χρόνια πάντως είναι πολύ λίγα τόσο εύκολα χαλάνε???
Link to comment
Share on other sites

Φίλε και εγώ μια από τα ίδια. Πριν 1-2 είχε σκιστεί μια τέντα και μου έλεγε ο ιδιοκτήτης το χειμώνα πρέπει να είναι σηκωμένες, άρα φταίω εγώ, το βρήκα με τέντες και με τέντες πρέπει να το αφήσω. Και το αστείο είναι όταν πήγα να τη μαζέψω έσπασε και ο μηχανισμός και αντε να βγάλω άκρη. Και γενικά τις προσέχω αρκετά, ειδικά τώρα το χειμώνα.

Γενικά με τέντες, σίτες κλπ δεν είναι ξεκάθαρη η κατάσταση ποιος πληρώνει και είναι λογικό γιατί δεν μπορεί να ξέρει ο ιδιοκτήτης αν γίνεται ορθολογική και σωστή χρήση. Εκτός και αν έχουν συμφωνηθεί αυτά από πριν. Πχ εμένα μου είπε σίτες δεν πληρώνω αν χαλάσουν. Για εμένα το λογικό είναι να πληρώνονται μισά μισά, αλλά δεν το δέχτηκε ούτε για σίτες ούτε για τέντες.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Κατάλαβα, μια από τα ίδια κι εσύ. Το μισά μισά δεν το συζητήσαμε, αλλά δεν νομίζω να δεχθεί γιατί αλλάξαμε κουβέντες..

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κανονικά είναι του ιδιοκτήτη, αλλά αν γράφει διαφορετικά στο συμβόλαιο δυστυχώς. Αλλά από την άλλη αν πληρώσεις και φύγεις γρήγορα τι γίνεται? Του φίλου μου δεν ανέφερε κάτι το συμβόλαιο του πάντως. Μέχρι 3-4 χρόνια πάντως είναι πολύ λίγα τόσο εύκολα χαλάνε???

 

Αυτό ξέρω κι εγώ! Τόσο καιρό πριν ενημέρωσα, ας μου το έλεγε τότε που η ζημιά ήταν μικρότερη. Το συμβόλαιο είναι αυτό το έτοιμο και εγώ δεν το είχα προσέξει νωρίτερα. Και ψάχνω για μεγαλύτερο σπίτι..

Συνολικά οι τεντες έχουν μια 10ετια. Κι εμένα νωρίς μου φαίνεται ότι χάλασαν. Του διπλανού μου που δεν τις ανεβάζει ποτέ χειμώνα (όπως οι περισσότεροι στην γειτονιά) είναι κομπλέ.

Σ'ευχαριστώ κι εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...