Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

(συγνώμη προκαταβολικά αν έχει αναφερθεί νωρίτερα/κάπου αλλού)

Φίλος μου είπε πως άκουσε πριν μερικές μέρες στο ραδιόφωνο πως υπάρχουν φακοί για μυωπία τους οποίους φοράς το βράδυ, τους βγάζεις το πρωί, και όλη τη μέρα βλέπεις μια χαρά. Μετά απο λίγο ψάξιμο βρήκα οτι λέγεται ορθοκερατολογία, και το εντόπισα σε ένα site. http://www.eyeland.gr/news_gr.php

 

Και οι ερωτήσεις είναι:

  1. Τους έχετε δοκιμάσει?
  2. Αξίζουν?
  3. Είστε ικανοποιημένοι?
  4. Κόστος φακών?

:)

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

(συγνώμη προκαταβολικά αν έχει αναφερθεί νωρίτερα/κάπου αλλού)

Φίλος μου είπε πως άκουσε πριν μερικές μέρες στο ραδιόφωνο πως υπάρχουν φακοί για μυωπία τους οποίους φοράς το βράδυ, τους βγάζεις το πρωί, και όλη τη μέρα βλέπεις μια χαρά. Μετά απο λίγο ψάξιμο βρήκα οτι λέγεται ορθοκερατολογία, και το εντόπισα σε ένα site. http://www.eyeland.gr/news_gr.php

 

Και οι ερωτήσεις είναι:

  1. Τους έχετε δοκιμάσει?
  2. Αξίζουν?
  3. Είστε ικανοποιημένοι?
  4. Κόστος φακών?

:)

:shock: Ομολογώ ότι εξεπλάγην. Δεν γνώριζα ότι υπάρχουν και τέτοιοι φακοί. Καλό ακούγεται, καλά πράματα διαβάζουμε, μένει όμως να μας πει και κάποιος που τους έχει δοκιμάσει τη γνώμη του.

 

Όχι Αγιωργίτη, δεν έχει ξανααναφερθεί η περίπτωση αυτών των φακών και κάνεις πολύ καλά που θέτεις το θέμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόνο για το κόστος μπορώ να μιλήσω. Στην Αμερική εκτιμάται ότι το μέσο κόστος για 2 μάτια κυμαίνεται από 800 έως 1.200 $.

 

Σίγουρα το κόστος είναι διαφορετικό για τον καθένα, ανάλογα με τις επισκέψεις στον ειδικό, το μάτι κτλ, αλλά η εκεί εκτίμηση εκεί μας πηγαίνει.

 

Μπορείτε να πάρετε και τηλέφωνο στην Eyeland να ρωτήσετε! Εγώ πάντως τους Purevision μου δεν τους αλλάζω με τίποτα προς το παρόν...

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

εγώ φορούσα ημερίσιους φακούσ επαφής για 4 χρόνια..είναι μεγάλη ευκολία γιατί τους φοράς,τους πετάς και τελειώνεις...το πρόβλημα όμως είναι ότι είναι όλοι one size και δεν ταιριάζουν απο θέμα καμπυλότητας σε όλα τα μάτια..οπότε τους άλλαξα σε μηνιαίους γιατί εχούν διάφορα μεγέθη,όπως και όλοι οι φακοί μεγαλύτερης διάρκειας..βρίσκεις αυτόν που σου ταιριάζει μετα από μια επίσκεψη στον οφθαλμιατρό σου.

 

μιλάω πάντα για μαλακούςφακούς επαφής

κάποτε ο οφθαλμίατρος μου είπε πως όταν υπάρχει αρκετή μυωπία σε μικρή ηλικία συνιστώνται οι φακοί επαφής γιατί δεν την αφήνουν να μεγαλώσει τόσο όσο θα μεγάλωνε μόνο με τα γυαλιά.

 

οσον αφορά στο laser είναι ΄΄οπως λένε όλοι μεγάλη ανακάλυψη και ακίνδυνη..αλλά εγώ θέλω απλα να ρωτήσω..έχουμε σκεφτεί ποτέ γιατι οι γιατροί δεν κάνουν laser σε περιπτώσεις μυωπίας κάτω των τεσσάρων βαθμών;και πωσ είμαστε σίγουροι ότι είναι τόσο ακίνδυνοι αφού αυτές οι επεμβάσεισ γίνονται ευρέως τα τελευταία χρόνια αρα δν ξέρουμε τις μακροχρόνιεσ συνέπειεσ τους..

 

τελος οι φακοί που φοράς τη νύχτα και την μέρα επανέρχεται η όραση σου σε επίπεδα χωρις μυώπία, αν δεν κάνω λαθος λέγονται overnight, και δεν νομίζω πως Ελλάδα κυκλοφορούν ηδη..

 

το έχω ψάξει αρκετά το θέμα και για όσα λέω είμαι σίγουρη...μασ τα είπαν και οι καθηγητές στη σχολή.

8/11 colonial ΔΑΠ-ΝΔΦΚ Ιατρικής :yahoo:
Link to comment
Share on other sites

ΗΕLP!!

 

Εχω μυωπια 2.75 στο ενα ματι και 2.50 στο αλλο. Αποφασισα να βαλω φακους να βρω το φως μου, γιατι τα γυαλια τα φορουσα μονο οπου ηταν απαραιτητο και στο δρομο κυκλοφορουσα σαν τη γκαβη. Πηγα στο μαγαζι οπτικων και μου εδωσαν ενα ζευγαρι μηνιαιους Bausch & Lomb δοκιμαστικα να τους φοραω για ενα μηνα να δω πως θα παει κι αν ειναι μετα παραγγελνω κανονικα. Μου εδειξαν και τα βασικα(πως να τους φοραω, ποια ειναι η καλη ποια η αναποδη, πως καθαριζονται κλπ). Το προβλημα ειναι οτι ενω τις δυο πρωτες μερες ολα πηγαιναν καλα μετα οταν φοραγα τους φακους ενιωθα το ματι μου να στεγνωνει και με ενοχλουσαν σαν να εχει μπει στο ματι βλεφαριδα ενα πραμα. Ειπα μηπως βελτιωθει η κατασταση αλλα τζιφος...τα ιδια και χειροτερα...σημερα δε, ο αριστερος φακος δεν εμπαινε με τιποτα κι οταν τελικα μπηκε μετα απο λιγο μου επεσε. Τον βρηκα βεβαια αλλα τωρα απηυδησα και δεν τους ξαναφοραω. Μηπως εχετε καμια ιδεα τι να φταιει; Και σχολαστικοτατη ημουν με την απολυμανση και σιγουρα τους φορουσα απο την καλη. :(

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

ΗΕLP!!

 

Εχω μυωπια 2.75 στο ενα ματι και 2.50 στο αλλο. Αποφασισα να βαλω φακους να βρω το φως μου, γιατι τα γυαλια τα φορουσα μονο οπου ηταν απαραιτητο και στο δρομο κυκλοφορουσα σαν τη γκαβη. Πηγα στο μαγαζι οπτικων και μου εδωσαν ενα ζευγαρι μηνιαιους Bausch & Lomb δοκιμαστικα να τους φοραω για ενα μηνα να δω πως θα παει κι αν ειναι μετα παραγγελνω κανονικα. Μου εδειξαν και τα βασικα(πως να τους φοραω, ποια ειναι η καλη ποια η αναποδη, πως καθαριζονται κλπ). Το προβλημα ειναι οτι ενω τις δυο πρωτες μερες ολα πηγαιναν καλα μετα οταν φοραγα τους φακους ενιωθα το ματι μου να στεγνωνει και με ενοχλουσαν σαν να εχει μπει στο ματι βλεφαριδα ενα πραμα. Ειπα μηπως βελτιωθει η κατασταση αλλα τζιφος...τα ιδια και χειροτερα...σημερα δε, ο αριστερος φακος δεν εμπαινε με τιποτα κι οταν τελικα μπηκε μετα απο λιγο μου επεσε. Τον βρηκα βεβαια αλλα τωρα απηυδησα και δεν τους ξαναφοραω. Μηπως εχετε καμια ιδεα τι να φταιει; Και σχολαστικοτατη ημουν με την απολυμανση και σιγουρα τους φορουσα απο την καλη. :(

 

Θα μπορουσε να φταιει η καμπυλοτητα των φακων, αν και συνηθως δεν εχει τοσο μεγαλη επιδραση. Επισης, πιθανως απλα το ματι σου να μην ηταν "αρκετα υγρο" λογω περιβαλλοντος (πχ καπνος) ή να τους φορουσες πολλες ωρες και να κουραστηκε. Θα μπορουσες να δοκιμασεις τεχνητα δακρυα την επομενη φορα που θα σου παρουσιαστει το προβλημα.

 

Τελος, αλλες δυο περιπτωσεις που μπορω να σκεφτω ειναι να ειχες οντως κατι στο ματι σου (!) ή να τους φορεσες λαθος. Ξερω οτι ειπες οτι αποκλειεται, αλλα εδω εγω μετα απο 8-9 χρονια που φοραω φακους και μερικες φορες δεν το καταλαβαινω αρχικα οτι τους φορεσα αναποδα, δεν θα το παθαινει καποιος που μολις αρχισε; ;) (ενταξει το οτι εγω ειμαι και λιγο χαζουλης μετραει καπως, αλλα τοοοσο; :p :lol: )

 

Υ.Γ: Αν καποια φορα δυσκολευεσαι να τους βαλεις, τοτε μην επιμενεις επι πολυ ωρα. Απλα ερεθιζεις το ματι σου και δεν θα τους δεχεται. Περιμενε λιγα λεπτα και μετα ξαναδοκιμασε. :)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου ειναι φυσιολογικα αυτα, τον 1ο μηνα και εγω ειδα και επαθα για να τους συνηθησω, μετα ομως θα ξεχνας οτι τους φορας! :D

 

Υ.Γ: Αν καποια φορα δυσκολευεσαι να τους βαλεις, τοτε μην επιμενεις επι πολυ ωρα. Απλα ερεθιζεις το ματι σου και δεν θα τους δεχεται. Περιμενε λιγα λεπτα και μετα ξαναδοκιμασε.

 

Αυτο ακριβως, τιποτα αλλο! (:lol:)

Link to comment
Share on other sites

sumfono me tous prograpsantes alla mia pio engyrh apanthsh 8a sou dosei o of8almiatros/optikos sou...
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

παιδιά γνωστός μου είχε 12 μυωπία (σοβαρά μιλάω) και έκανε εγχείρηση laser. Τώρα είναι μια χαρα. Έχει 2-3 χρονια που εκανε την εγχείρηση.

εγω ειχα εναν φιλο με 5 που την εκανε περυσι την εγχειριση και πηγαν ολα τελεια βλεπει 10 στα 10. εγω παλι ειχα 3.25 & 3.50 και η επισκεψη μου χθες στον γιατρο εδειξε 4.00 & 3.75 !!

ναι ανεβηκε η μυωπια μου στην ηλικια που ειμαι παρολο που μου ειχαν πει πως σταματαει περιπου στα 18 αν και ο χθεσινος γιατρος μου ειπε πως μπορει να ανεβαινει μεχρι τα 24 :(

ετσι γκαβη που ειμαι λοιπον αλλαξα τους ημερισιους μου και πηρα παλι ημερισιους αλλα πιο καλους. Λεγοντε 1-DAY ACUVUE και ειναι απο την johnson & johnson .Ειναι απιστευτα μαλακοι και λεπτοι δεν τους νειωθω καν στα ματια μου :)

οποιος δεν εχει δοκιμασει ημερισιους και εχει προβληματα με τους χρονιους η με τους μηνιαιους θα με θυμηθει!:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια εγώ φοράω για πέμπτη μέρα τον ίδιο φακό ( ημερήσιος ) χαχαχαχαχα

Τον βάζω στο υγρό για μηνιαίο και τον ξαναφοράω

Μια χαρά

Ενας φακός για μια ημέρα 5 μέρες στο μάτι μου

( Ξέρω θα μου τα ψάλετε τώρα )

Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια εγώ φοράω για πέμπτη μέρα τον ίδιο φακό ( ημερήσιος ) χαχαχαχαχα

Τον βάζω στο υγρό για μηνιαίο και τον ξαναφοράω

Μια χαρά

Ενας φακός για μια ημέρα 5 μέρες στο μάτι μου

( Ξέρω θα μου τα ψάλετε τώρα )

 

Δε θα στα ψάλλω, αλλά πραγματικά δεν είναι και πολύ καλό αυτό που κάνεις. Απ'όσο ξέρω, η ποιότητα των ημερήσιων και των μηνιάιων είναι τέτοια ώστε να αντέχουν για όσο λένε (άντε και καμιά μέρα παραπάνω). Εγώ δεν ξέρω, γιατί φοράω αυτούς που διαρκούν 1-2 χρόνια. Αλλά μπορεί να πάθεις κάτι τελείως ξαφνικά, εκεί που νομίζεις ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Και υπάρχουν πολύ μεγαλύτεροι κίνδυνοι από μια μικρή μόλυνση (το χω ψάξει πολύ, φοράω φακούς από 11 χρονών και τώρα είμαι 29!:dizzy: ).

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

ΑΣΕ τι έπαθα

Πάω να βγάλω το φακό τον ημερήσιο μετά από 5 μέρες που τον κράτησα και ακούω ένα ΧΛΑΠΤΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ λες και τράβηξα λάστιχο από το μάτι

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :(((((((( Και μου κατακοκίνησε !!!!!!!!!! και έβαλα κορτιζόνη

Καλά να πάθω ........

Link to comment
Share on other sites

ΑΣΕ τι έπαθα

Πάω να βγάλω το φακό τον ημερήσιο μετά από 5 μέρες που τον κράτησα και ακούω ένα ΧΛΑΠΤΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ λες και τράβηξα λάστιχο από το μάτι

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :(((((((( Και μου κατακοκίνησε !!!!!!!!!! και έβαλα κορτιζόνη

Καλά να πάθω ........

5 μέρες συνεχόμενα τον φορούσες; :shock: :eek:

Link to comment
Share on other sites

Καλά να πάθω ........

 

Καλά όχι κι έτσι!! Απλώς να προσέχεις από δω κα πέρα. Και μη βάζεις κορτιζόνη για πολλές μέρες.:p

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Καλά όχι κι έτσι!! Απλώς να προσέχεις από δω κα πέρα. Και μη βάζεις κορτιζόνη για πολλές μέρες.:p

 

Τον αντιμετώπιζα σαν μηνιαίο

Τον έβαζα στο υγρό το βράδυ :(

Σήμερα έβαλα καινούργιον αλλά θα τον κρατήσω τουλάχιστον άλλη μια μέρα

Οικονομία :)

Link to comment
Share on other sites

kaleeeeee se ayta de kanoume oikonomia...

kalutera na ksodepseis xrhmata kai na eisai ugieis para na ta fas meta se 8erapeies(xtypa ksulo)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

kaleeeeee se ayta de kanoume oikonomia...

QUOTE]

 

:up: Συμφωνώ!! Επειδή αντιμετώπισα ένα αρκετά σοβαρό πρόβλημα λόγω φακών πρόσφατα:scared: , συνειδητοποίησα πως χτυπάς το κεφάλι σου όταν δεν τα κάνεις όλα όπως πρέπει. Π.χ. απαγορεύεται ύπνος με φακούς και παρόλα αυτά εγώ κοιμόμουν μια δυο ώρες το μεσημέρι με φακούς μέχρι που με έβρισε ο γιατρός :chair:

 

Περαστικά πάντως Woudoulis :)

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

 

:up: Συμφωνώ!! Επειδή αντιμετώπισα ένα αρκετά σοβαρό πρόβλημα λόγω φακών πρόσφατα:scared: , συνειδητοποίησα πως χτυπάς το κεφάλι σου όταν δεν τα κάνεις όλα όπως πρέπει.

αν θες πες μου τι προβλημα ειχες να προσεξουμε και μεις που φοραμε φακους :worry:

Link to comment
Share on other sites

Τον αντιμετώπιζα σαν μηνιαίο

Τον έβαζα στο υγρό το βράδυ :(

Σήμερα έβαλα καινούργιον αλλά θα τον κρατήσω τουλάχιστον άλλη μια μέρα

Οικονομία :)

 

Γιατι δεν παιρνεις μηνιαιους? Περιπου 10 Ευρω κανουν.

Link to comment
Share on other sites

αν θες πες μου τι προβλημα ειχες να προσεξουμε και μεις που φοραμε φακους :worry:

 

Μια φλεγμονή στον κερατοειδή, κάτι σαν επεφυκίτιδα (?) πιο σοβαρή όμως. Δεν είχα απλώς κόκκινα τα μάτια και τσούξιμο, αλλά πολύ έντονο πόνο- δεν μπορούσα να είμαι σε δωμάτιο με πολύ φως, π.χ.

 

Ο γιατρός είπε ότι τους φοράω υπερβολικά πολλές ώρες (κανονικά δεν πρέπει πάνω από 7-8 τη μέρα) και απαγορεύεται ο ύπνος με φακούς.

Πάντως καλό είναι να φοράτε γυαλιά που και που αντι για φακούς, π΄χ΄στο σπίτι κλπ.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Μια φλεγμονή στον κερατοειδή, κάτι σαν επεφυκίτιδα (?) πιο σοβαρή όμως. Δεν είχα απλώς κόκκινα τα μάτια και τσούξιμο, αλλά πολύ έντονο πόνο- δεν μπορούσα να είμαι σε δωμάτιο με πολύ φως, π.χ.

 

Ο γιατρός είπε ότι τους φοράω υπερβολικά πολλές ώρες (κανονικά δεν πρέπει πάνω από 7-8 τη μέρα) και απαγορεύεται ο ύπνος με φακούς.

Πάντως καλό είναι να φοράτε γυαλιά που και που αντι για φακούς, π΄χ΄στο σπίτι κλπ.

 

Υπερβολικό μου ακούγεται μόνο 7-8 ώρες τη μέρα. Εγώ είχα ένα μικροπροβληματάκι πρόσφατα γιατί κράτησα τους ετήσιους φακούς μου περισσότερο απ' όσο έπρεπε και ο γιατρός με συμβούλεψε (εκτός από το να τους αλλάζω όταν πρέπει :rolleyes: ) να τους βγάζω 2 φορές την ημέρα από ένα τέταρτο για να αναπνέει το μάτι. Μάλιστα έδωσε έμφαση λέγοντας ότι δεν τον νοιάζει να τους βγάζω μια φορά για π.χ. 2 ώρες αλλά πρέπει δύο φορές για λίγο. Προφανώς δεν είναι σωστό να μένει ο φακός στο μάτι για πολλές συνεχόμενες ώρες.

Επίσης μου είπε να περιμένω κανένα τέταρτο το πρωί μόλις ξυπνήσω πριν τους φορέσω και παρομοίως το βράδυ πριν κοιμηθώ.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...