Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχει δοκιμάσει κανείς τους biofinity απο την coopervision?

 

Πολυ καλοί φακοί . Πολυ καλή άνεση , δεν στεγνωνουν τα ματια.

Yπάρχουν δυο τρόποι για να πετύχεις…

1)ποτέ μη λες όλα όσα ξέρεις

2)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αγαπητοί ,

φοράω φακούς επαφής εδώ και τρία χρόνια και δοκίμασα διάφορες μάρκες απο ίδιο κατάστημα πάντα

είχα προσκομίσει συνταγή ιατρού την οποία χρησιμοποίησε ο οπτικός για να μου δώσει τους κατάλληλους σε βαθμούς φακούς

Πηγαίνοντας σε άλλο κατάστημα τυχαία ο οπτικός μου έδωσε άλλους βαθμούς !!

τελικά ποιόν να εμπιστευτώ ?

Δεν αναφέρομαι σε φακούς για διόρθωση και αστιγματισμού

δεν είμαι σίγουρος με ποιούς βλέπω καλύτερα

Θα εκτιμούσα μια απάντηση απο κάποιον που γνωρίζει

 

Προφανως και ο οφθαλμιατρος μας ξερει καλυτερα απο τον καθεναν τι μυωπια εχουμε! Φακους, αν δεν τους παιρνεις απο τον οφθαλμιατρο σου, πας με την συνταγη του γιατρου στον οπτικο και σου δινει αυτους τους βαθμους.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ,

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες οι οποίοι επηρεάζουν τις μετρήσεις μας καθημερινά. Για παράδειγμα αν έχετε πάνω από 6 μήνες να επισκεφτείτε οφθαλμίατρο πιθανόν οι μετρήσεις σας να έχουν αλλάξει και γι' αυτό ο οπτικός σας έδωσε διαφορετικά.

Θα σας συμβούλευα να επισκεφτείτε ένα οφθαλμίατρο και να ζητήσετε συνταγή για φακούς γιατί η συνταγή γυαλιών είναι διαφορετική.

Φακούς επαφής μπορείτε να προμηθευτείτε απο οποιοδήποτε οπτικό ή διαδικτιακό κατάστημα δφακώνε επαφής που διαθέτει επώνυμες μάρκες ευρωπαϊκής προέλευσης, χρησιμοποιώντας πάντα τις μετρήσεις φακών επαφής που σας έδωσε ο οφθαλμίατρος σας.

 

Ναι, Ειναι πάρα πολυ καλοί φακοί . Είναι φακοί επαφής κατασκευασμένοι με σιλικόνη υδρογέλης. Η σιλικόνη αυτη έχει 48% περιεκτικότητα σε νερό πράγμα που κάνει το υλικό πιό ελαστικό με αποτέλεσμα την καλύτερη οξυγόνωση του ματιού.

Στο εμπόριο η τιμή τους είναι κάποτε υπερτημημένη γι'αυτό θα σας συμβούλευα να κάνετε μια έρευνα αγοράς πρίν αγοράσετε.

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση ....

Η διαφορα απο 1,5 βαθμους μυωπιας σε 1,75 ειναι αρκετα μεγαλη ?...

Επειδη ειχα μετρησει τελικα τη μυωπια μου το καλοκαιρι και ειχα και στα 2 ματια 1,5 ...

Τωρα ομως πρεπει να εχει ανεβει λιγακι μιας και νομιζω οτι δεν βλεπω και παρα πολυ καλα με τους φακους ή τα γυαλια ...

Σε περιπτωση που η μυωπια μου εχει μεινει σταθερη στο 1,5 εαν βαλω φακους 1,75 η διαφορα θα ειναι μεγαλη ?

Θα υπαρχει σημαντικη αλιωση της ορασης μου ???...

 

Και μια 2η ερωτηση ....

Σκοπευω να αγορασω απο το lens4us.com ...Απ'οτι ειδα το καταστημα ειναι στην Κυπρο αλλα στελνουν σε ολη την Ευρωπη ....

Εχει κανεις δοκιμασει το συγκεκριμενο site ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση ....

Η διαφορα απο 1,5 βαθμους μυωπιας σε 1,75 ειναι αρκετα μεγαλη ?...

Επειδη ειχα μετρησει τελικα τη μυωπια μου το καλοκαιρι και ειχα και στα 2 ματια 1,5 ...

Τωρα ομως πρεπει να εχει ανεβει λιγακι μιας και νομιζω οτι δεν βλεπω και παρα πολυ καλα με τους φακους ή τα γυαλια ...

Σε περιπτωση που η μυωπια μου εχει μεινει σταθερη στο 1,5 εαν βαλω φακους 1,75 η διαφορα θα ειναι μεγαλη ?

Θα υπαρχει σημαντικη αλιωση της ορασης μου ???...

 

Και μια 2η ερωτηση ....

Σκοπευω να αγορασω απο το lens4us.com ...Απ'οτι ειδα το καταστημα ειναι στην Κυπρο αλλα στελνουν σε ολη την Ευρωπη ....

Εχει κανεις δοκιμασει το συγκεκριμενο site ?

Αν δε βλέπεις καλά τότε σημαίνει σημαίνει ότι κατά πάσα πιθανότητα η μυωπία σου θα έχει ανέβει πάνω από μισό βαθμό. Η διαφορά 0.25 είναι μικρή. Αν μπορείς, δοκίμασε έναν φακό 1.75 ή και 2.00 αλλιώς (το καλύτερο που θα έκανα στη θέση σου) πήγαινε να ξαναμετρήσεις τη μυωπία σε κάποιον οφθαλμίατρο.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Αν δε βλέπεις καλά τότε σημαίνει σημαίνει ότι κατά πάσα πιθανότητα η μυωπία σου θα έχει ανέβει πάνω από μισό βαθμό. Η διαφορά 0.25 είναι μικρή. Αν μπορείς, δοκίμασε έναν φακό 1.75 ή και 2.00 αλλιώς (το καλύτερο που θα έκανα στη θέση σου) πήγαινε να ξαναμετρήσεις τη μυωπία σε κάποιον οφθαλμίατρο.

 

Ευχαριστω για την απαντηση...

Θα παω να τη μετρησω τη μυωπια σιγουρα μεσα στις επομενες βδομαδες (Δεν προλαβαινω λογο εξεταστικης κλπ ) !

Απλα επειδη ξεμεινα απο φακους , θα πρεπει να παρω τους παρω αμεσα , και μεχρι να μαθω ποσο τελικα εχει φτασει η μυωπια ελεγα για μια συμβιβαστικη λυση !!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση ....

Η διαφορα απο 1,5 βαθμους μυωπιας σε 1,75 ειναι αρκετα μεγαλη ?...

Επειδη ειχα μετρησει τελικα τη μυωπια μου το καλοκαιρι και ειχα και στα 2 ματια 1,5 ...

Τωρα ομως πρεπει να εχει ανεβει λιγακι μιας και νομιζω οτι δεν βλεπω και παρα πολυ καλα με τους φακους ή τα γυαλια ...

Σε περιπτωση που η μυωπια μου εχει μεινει σταθερη στο 1,5 εαν βαλω φακους 1,75 η διαφορα θα ειναι μεγαλη ?

Θα υπαρχει σημαντικη αλιωση της ορασης μου ???...

 

Και μια 2η ερωτηση ....

Σκοπευω να αγορασω απο το lens4us.com ...Απ'οτι ειδα το καταστημα ειναι στην Κυπρο αλλα στελνουν σε ολη την Ευρωπη ....

Εχει κανεις δοκιμασει το συγκεκριμενο site ?

 

πολλά κέντρα οπτικών κάνουν δωρεάν μέτρηση εάν δεν προλάβαινεις να πας σε οφθαλμιατρο πήγαινε εκεί μια βολτα , δες τι θα σου πει. Παρε ένα δείγμα με την μυωπια που θα σου πουν δοκίμασε το να δεις πως βλέπεις και αναλόγως βλέπεις τι θα κάνεις. Νομίζω ότι είναι πιο ευκολο έτσι. Εγώ πάντως που ζήτησα να πάρω δείγμα φακών για τους pure vision 2 μου είπανε ότι δεν δίνουν πια δείγματα . Αυτό γενικότερα ισχύει σε ολους τους φακούς ή μόνο στην εταιρεία αυτή ;. Έχει αντιμετωπίσει κάνεις πρόβλημα για να πάρει δείγμα για να δοκιμάσει ;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Σε δύο μεγάλα καταστήματα που ρώτησα και εγώ για δείγμα δεν μου εδωσαν.τώρα είναι μέρος της κρίσης και αυτό.δεν ξέρω.

Μπορεί να έτυχε και να μην είχαν.

Link to comment
Share on other sites

Και μια 2η ερωτηση ....

Σκοπευω να αγορασω απο το lens4us.com ...Απ'οτι ειδα το καταστημα ειναι στην Κυπρο αλλα στελνουν σε ολη την Ευρωπη ....

Εχει κανεις δοκιμασει το συγκεκριμενο site ?

 

Trust me.. δεν είναι κυπριακό το site.

Και αν είναι, δεν θα το εμπειστευόμουν...

Ακόμα και εμείς στην Κύπρο αγοράζουμε από εξωτερικό τους φακούς μας.

 

http://www.visiondirect.com/lens/default.asp?catid=27087

Edited by Demis_CY
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για όποιον ενδιαφέρεται, εγω παίρνω φακούς Bausch & Lomb για 7 μήνες (6 ζευγαρια), και ένα μεγάλο renu υγρό για φακούς με 40€.

Από τον Τσόκο στην σωκράτους. Λίγο πριν βγείς πειραιώς είναι.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια. Φοραω και εγω γυαλια απο την εκτη δημοτικου αν θυμαμαι καλα και πλεον λεω να τα ξεφορτωθω και να παρω φακους. Μυωπια δεν εχω πολυ(1.85 και 2.15 αν θυμαμαι καλα και αυτα σταθερα). Οποτε οπως καταλαβαινεται θα ειναι οι πρωτοι μου φακοι επαφης. Τι μου προτεινετε και ποιο μαγαζι; Ψαχνω κατι φτηνο και παραλληλα καλο ουτως ωστε να αποφυγω τυχων μολυνσεις η προβληματα. Ακουω λοιπον τις προτασεις σας!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πήρα δύο εξάδες μηνιαίους και ένα υγρό 27 euro....

http://www.groupon.gr/deals/special-deal/lenshop-fakoi-epafis-biooptic-sidedeal/3455379

από προσφορά της groupon βέβαια....η οποία έληξε δυστυχώς....

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο φοβερή προσφορά! Κρίμα δεν την πρόλαβα! Αν ξαναβρείς τιποτα, πόσταρέ το!

 

Άλκη εγώ όταν πήρα πρώτη φορά φακούς πήρα 3χρονους οι οποίοι ήταν και ακριβοί, και ήθελαν πολύ προσοχή αλλά ήταν τέλοιοι.

 

Όμως πριν κάνα χρόνο δοκίμασα μηνιαίους και δεν είδα σημαντικές διαφορές + την διαφορά τιμής. ( στο θέμα τιμής οι τρίχρονοι συμφέρουν περισσότερο σε βάθος χρόνου αν υποθέσεις ότι δεν θα τους χάσεις/καταστρέψεις, και θα τους προσέχεις).

 

Σου προτείνω να δοκιμάσεις τους μηνιαίους Bausch & Lomb που κρατούν για 35 χρήσεις. Θα τους βρείς από 7-10€ σε καταστήματα οπτικών. Κάνε πρώτα τις μετρήσεις και τα τεστάκια για να σιγουρευτείς ότι μπορείς να βάλεις φακούς, και να δεις ποια καμπυλότητα κάνει για σένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο εξυπακουεται! Πρωτα θα κανω τις απαραιτητες μετρησεις για να δω και ποσους βαθμους εχω ακριβως και λοιπα και μετα θα παω να κοιταξω για φακους. Οκ! Θα κρατησω την προταση σου για τους συγκεκριμενους φακους. Σε ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί στην groupon ότι να ναι κάνουν. Εκεί που έλεγαν ότι έκλεισε την ξανάνοιξαν....όχι ότι είναι κακό αλλά είναι σπαστικά αυτά τα μαρκετίστικα κόλπα.....

Τέλος πάντων...

Link to comment
Share on other sites

spiros29 τους δοκιμασες; Εγω μεχρι τωρα επαιρνα φακους της purevision και υγρο renu, αν ειναι καλης ποιοτητας οι φακοι τοτε θα τους προτιμησω.
Link to comment
Share on other sites

Snik να σου πω την αλήθεια πρώτη φορά τους αγοράζω, δεν τους έχω ξαναδοκιμάσει αλλά ένας φίλος τους φοράει εδώ και καιρό και είναι ευχαριστημένος

Τώρα τι να σου πω....

Link to comment
Share on other sites

Οταν είμαι εκτός σπιτιού κουβαλάω την θήκη (σαν αυτήν έχω) με υγρό μέσα γιατί το μπουκάλι είναι μεγάλο και δύσκολα μεταφέρεται καθημερινά.

 

Στο τέλος της ημέρας ποτέ δεν χρησιμοποιώ αυτό το υγρό που έχω φουλάρει την θήκη σε περίπτωση που την χρειαστώ. Να το πετάω ή να βάζω μεσα τους φακούς το βράδι που τους βγάζω; Το λυπάμαι να το πετάω αχρησιμοποίητο...:(

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Οταν είμαι εκτός σπιτιού κουβαλάω την θήκη (σαν αυτήν έχω) με υγρό μέσα γιατί το μπουκάλι είναι μεγάλο και δύσκολα μεταφέρεται καθημερινά.

 

Στο τέλος της ημέρας ποτέ δεν χρησιμοποιώ αυτό το υγρό που έχω φουλάρει την θήκη σε περίπτωση που την χρειαστώ. Να το πετάω ή να βάζω μεσα τους φακούς το βράδι που τους βγάζω; Το λυπάμαι να το πετάω αχρησιμοποίητο...:(

 

το ίδιο κάνω και εγώ όπως και εσύ για να έχω έφεδρικα τα γυαλιά μου οπότε παίρνω και την θήκη μαζί με βαζοντας υγρο καινούργιο μέσa. Πότε δεν το ξανά αλλάζω παρά μόνο εάν έχω βαλει τους φακούς μου μέσa έστω και για λίγο κατά την διάρκεια τις ημέρας. Οπότε μην το πετας εάν δεν έχεις βαλει φακούς μέσa. Εξάλλου τι να είναι το υγρο μέσa στο μπουκάλι και τι να είναι μέσa στην θήκη των φακών το ίδιο πράμα είναι πάλι καινούργιο είναι το υγρο. Οπότε μην προβληματίζεσαι!

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα κατόπιν προτροπής του οπτικού μου φακούς επαφής της Bausch Lomb σιλικόνης υδρογέλης με 18 ευρώ (μηνιαίοι). Γενικά είμαι ευχαριστημένος αλλά μου φάνηκαν ακριβοί. Είχε και κάποιους άλλους με 10 ευρώ άλλου υλικού. Τόση διαφορά έχουν μεταξύ τους; Εσεις τι θα κάνατε στην θέση μου; Μην μου προτείνετε eshops , προτιμώ τα κανονικά μαγαζιά.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα κατόπιν προτροπής του οπτικού μου φακούς επαφής της Bausch Lomb σιλικόνης υδρογέλης με 18 ευρώ (μηνιαίοι). Γενικά είμαι ευχαριστημένος αλλά μου φάνηκαν ακριβοί. Είχε και κάποιους άλλους με 10 ευρώ άλλου υλικού. Τόση διαφορά έχουν μεταξύ τους; Εσεις τι θα κάνατε στην θέση μου; Μην μου προτείνετε eshops , προτιμώ τα κανονικά μαγαζιά.

 

εγώ τους αγοράζω γύρω στα 30ευρώ ή 38ευρώ δεν θυμάμαι ακριβώς. Κοίταξε να μην σε ενοχλούν και να έχεις πρόβλημα με την καμπύλοτητα. Εγώ άμα έβρισκα οικονομικότερουσ δεν θά αγοράζα πακέτο μήνα αλλα ένα δείγμα να δω an μου κάνουν αλλα νομίζω οτι έχουνε σταματήσει τελείως τα δείγματα. Σε κάθε περίπτωση το υλικό του ενός φακού με το υλικό του άλλου προφανώς θά έχουνε διάφορα δοκίμασε τους πρωτα και μην κάνεις γρήγορες κινήσεις και μετά δεν μπορείς να τους αλλάξεις.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Mε είδε ο οφθαλμίατρός μου με αυτούς και μου είπε ότι έχουν τέλεια εφαρμογή στα μάτια μου.

Αρα συνεχίζω με αυτούς...

Από τιμή είναι λογική;:(

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Mε είδε ο οφθαλμίατρός μου με αυτούς και μου είπε ότι έχουν τέλεια εφαρμογή στα μάτια μου.

Αρα συνεχίζω με αυτούς...

Από τιμή είναι λογική;:(

 

οκ πολύ καλή τιμή τους πήρες. Εγώ όπως σου είπα τους παίρνω ακριβότερους

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...