Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

Προφανώς το 4.Και σ'εμένα επειδή είχα στο 1 μάτι 2,50 βαθμούς μυωπία και 0,50 αστιγματισμό μου έδωσε φακό για 2,75 μυωπίας.

 

Είναι σωστό όμως αυτό;

Επίσης όταν ήσουν στο Η/Υ, τα έβλεπες κι εσύ θολά;

Information & Communication Systems Security
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι σωστό όμως αυτό;

Επίσης όταν ήσουν στο Η/Υ, τα έβλεπες κι εσύ θολά;

 

Kοίτα,απ'οσο θυμάμαι επειδή εχουν περάσει και αρκετά χρόνια απο τότε που πρωτοέβαλα φακούς,ο γιατρός μου είχε πει οτι δεν υπάρχουν φακοί που να είναι μυωπίας και αστιγματισμού μαζί,οπότε σε περιπτώσεις που ο αστιγματισμός είναι πολύ μικρός όπως εμας προτιμούν να δίνουν λίγο παραπάνω μυωπίας.

Οσο για το pc και το πρόβλημα που περιγράφεις,αν κι εγω βρίσκομαι πολλές ωρες μπροστά σε pc δεν μπορώ να πω οτι εχω αντιμετωπίσει ανάλογο πρόβλημα.

Αυτό που μπορώ να σου πω είναι μήπως να δοκίμαζες να βάλεις φακούς με 2 βαθμούς που είναι και η μυωπία σου;

Στο λεω γιατί στη πράξη το 2,75 δεν το εφαρμόζω εδω και αρκετά χρόνια μιας και πρόκειται για το 1 μόνο μάτι και με 2,50 που φοράω δεν βλέπω να εχω κάποια αισθητή διαφορά η άλλο πρόβλημα.

Φυσικά το καλύτερο που έχεις να κάνεις σίγουρα είναι να συμβουλευτείς πρώτα το γιατρό σου.;)

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

να κανω και εγω μια ερωτηση επειδη δεν εχω ξαναφορεσει φακους και δεν ξερω τι παιζει με μαρκες θα ηθελα να μου πειτε για καποιον που βαζει πρωτη φορα ποιοι μηνιαιοι ειναι οι πιο καλοι και απο υγρα τι να παρω?Δεν εχω μεγαλη μυωπια (1.00 στο ενα και 0.75 στο αλλο ματι).Αν γινεται μπορειτε να μου πειτε και ποσο κοστιζουν?

 

Ευχαριστω και ελπιζω να γραφω στο σωστο topic

Link to comment
Share on other sites

απο μηνιαιους δεν ξερω.

αν ανατρεξεις στο θεμα θα βρεις την μαρκα που κυριαρχει ως προσ την ποιοτητα.

εγω προσωπικα εχω ετησιους της bausch and lomb και ειμαι ευχαριστημενη.

απο υγρα φακων περνω το renu (της ιδιας εταιρειας) και για ενα απλο ξεβγαλμα πριν τους φορεσω,φυσιολογικο ορο(τον βρισκεις στα φαρμακεια)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ρε παιδια εγω ειχα παρει μηνιαιους οι οποιοι με ενοχλουσαν υπερβολικα. Πηγα σε οφθαλμιατρο και μου ειπε οτι οι φακοι δεν ειναι κολιμενοι σα βεντουζα και παιζουν πανω κατω καθως κουνας το ματι και για αυτο ευθυνεται η καμπυλοτητα. Τεσπα μου εφερε αυτος χρονιους και τους πληρωσα 130ευρω!!! Αυτοι με βολευαν μια χαρα. Τωρα επειδη πρεπει να τους αλλαξω πηγα και ρωτησα σε 4 μαγαζια με οπτικα. Σχεδον ολοι ειχαν Bausch & Lomb με καμπυλοτητα 8,6. Τεσπα ενας μου δωσε να δοκιμασω τους Bausch & Lomb Pure Vision (αυτους που μπορεις να τους φορας και στον υπνο) και βλεπω παλι οτι παιζουν πανω κατω. Επειδη δε θελω παλι να πληεωσω 130 ενω βρηκα Bausch & Lomb με 75 τι να κανω?(ωστε να βρω με τη σωστη καμπυλοτητα?Δε με πειραζει να ναι και μηνιαιοι.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

o pio oikonomikos makran einai o TSOKOS Swkratous kaamposo anamesa sthn Peiraiws kai Ag. Kwnnou sthn omonoia

 

thn 6ada mhniaiwn thn pairnw 20 euros!

great deal huh?

Great, great!! Αλλά..για τί μάρκα φακών μιλάμε;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω ειχα παρει μηνιαιους οι οποιοι με ενοχλουσαν υπερβολικα. Πηγα σε οφθαλμιατρο και μου ειπε οτι οι φακοι δεν ειναι κολιμενοι σα βεντουζα και παιζουν πανω κατω καθως κουνας το ματι και για αυτο ευθυνεται η καμπυλοτητα. Τεσπα μου εφερε αυτος χρονιους και τους πληρωσα 130ευρω!!! Αυτοι με βολευαν μια χαρα. Τωρα επειδη πρεπει να τους αλλαξω πηγα και ρωτησα σε 4 μαγαζια με οπτικα. Σχεδον ολοι ειχαν Bausch & Lomb με καμπυλοτητα 8,6. Τεσπα ενας μου δωσε να δοκιμασω τους Bausch & Lomb Pure Vision (αυτους που μπορεις να τους φορας και στον υπνο) και βλεπω παλι οτι παιζουν πανω κατω. Επειδη δε θελω παλι να πληεωσω 130 ενω βρηκα Bausch & Lomb με 75 τι να κανω?(ωστε να βρω με τη σωστη καμπυλοτητα?Δε με πειραζει να ναι και μηνιαιοι.

Ευχαριστω.

 

Τη σωστή καμπυλότητα μπορούν να σου τη βρουν από εκεί που αγόρασες τους φακούς. Εγώ όταν αγόρασα για πρώτη φορά μου έβαλαν 2 διαφορετικά είδη, ένα στο λένα μάτι και ένα στο άλλο, έκανα βόλτα για καμιά ώρα και μετά ξαναπήγα απο εκεί για να τους πω πιο με βόλευε πιο πολύ. Το ένα ήταν έτσι ακριβώς όπως περιγράφεις κι εσύ και το άλλο ήταν οκ. Το είδαν και αυτοί και μου έδωσαν το σωστό. Γιατί δε τους λες το πρόβλημα που έχεις ακριβώς να δούνε και αυτοί τι πρέπει να σου δώσουν?

 

o pio oikonomikos makran einai o TSOKOS Swkratous kaamposo anamesa sthn Peiraiws kai Ag. Kwnnou sthn omonoia

 

thn 6ada mhniaiwn thn pairnw 20 euros!

great deal huh?

 

Έλα ντε, πες μας λεπτομέρειες, μας ενδιαφέρει! Και υγρά έχει σε καλύτερη τιμή φαντάζομαι?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προς megapixel

Κατι αντιστοιχο επαθα προσφατα και εγω. Περασαν τα δυο χρονια και πηγα να παρω καινουριους, παλι διχρονους, φακους. Το μοντελο και η καμπυλοτητα ηταν ιδια με τους παλιους ελα που ομως δεν μου καθοταν με τιποτα στο ματι. Να μην τα πολυλογω δοκιμασα 5 διαφορετικα μοντελα απο 2 εταιρειες και σε διαφορες καμπυλοτητες μεχρι να καταληξω στους Ciba Vision Air Optix με καμπυλοτητα 8.6(πρωην O2 Optix νομιζω). Μαλιστα διαφορετικο μοντελο της Ciba επισης με 8.6 καμπυλοτητα μου εμφανιζε τρομερο προβλημα(κουνιοταν,εβλεπα θολα και τετοια χαριτωμενα). Οποτε το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να δοκιμασεις διαφορα μοντελα για να καταληξεις σε αυτο που εφαρμοζει τελεια. Εγω μετα τις 5 αποτυχημενες προσπαθειες πραγματικα πιστευα οτι δεν θα ξαναβρω φακους που να εφαρμοζουν σωστα και ειχα αρχισει να ψαχνω τα του LASIK.

 

Προς allantin και bel

Η μυωπια για γυαλια και για φακους ειναι διαφορετικη απ'οσο γνωριζω. Πχ εγω που εχω 6.00 και 6.50 σε φακους φοραω 5.75 και 6.00 αντιστοιχα(ξερω ξερω ειμαι γκαβος!). Βεβαια το οτι ο φακος στην περιπτωση σας εχει μεγαλυτερο βαθμο απο αυτη που εχετε ισως εχει να κανει και με τον αστιγματισμο σας.

Link to comment
Share on other sites

 

Προς allantin και bel

Η μυωπια για γυαλια και για φακους ειναι διαφορετικη απ'οσο γνωριζω. Πχ εγω που εχω 6.00 και 6.50 σε φακους φοραω 5.75 και 6.00 αντιστοιχα(ξερω ξερω ειμαι γκαβος!). Βεβαια το οτι ο φακος στην περιπτωση σας εχει μεγαλυτερο βαθμο απο αυτη που εχετε ισως εχει να κανει και με τον αστιγματισμο σας.

 

 

Σωστός και στα δύο! :)

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι παιδια...εχω 1.5 στο ενα ματι και 1.0 στο αλλο (μυωπια) ειχα παρει κατι φακους μηνιεους αλλα ο ενας αφου περασε ο μηνας κοπηκε στην μεση.Επειδη δεν προλαβαινο σημερα να παρω φακους θα υπαρχει κανα προβλημα να φορεσω μονο τον εναν (1.5)?
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι παιδια...εχω 1.5 στο ενα ματι και 1.0 στο αλλο (μυωπια) ειχα παρει κατι φακους μηνιεους αλλα ο ενας αφου περασε ο μηνας κοπηκε στην μεση.Επειδη δεν προλαβαινο σημερα να παρω φακους θα υπαρχει κανα προβλημα να φορεσω μονο τον εναν (1.5)?

 

Θα νιωθεις σαν να εχεις στραβομαρα!:blink:

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι παιδια...εχω 1.5 στο ενα ματι και 1.0 στο αλλο (μυωπια) ειχα παρει κατι φακους μηνιεους αλλα ο ενας αφου περασε ο μηνας κοπηκε στην μεση.Επειδη δεν προλαβαινο σημερα να παρω φακους θα υπαρχει κανα προβλημα να φορεσω μονο τον εναν (1.5)?

 

Θα νιωθεις σαν να εχεις στραβομαρα!:blink:

 

Επίσης αν το κάνεις αυτό για πολύ ώρα θα ζαλίζεσαι....

Link to comment
Share on other sites

Να και το δικό μου πρόβλημα.Φοράω τους φακούς κανονικά πχ για τρεις ώρες.Μετά τους βγάζω και θέλω να τους ξαναβάλω μετά από μία ώρα.Όταν όμως πάω να τους ξαναβάλω νιώθω ΤΡΟΜΕΡΟ τσούξιμο και τα μάτια μου δακρύζουν πολύ.Καμιά λύση;Είναι SofLens της Bausch and Lomb και υγρό το Renu Multiplus.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα κι εγώ φακούς επαφής αλλά κατάφερα μόνο να βάλω τον έναν χθές το πρωί και τον άλλο όχι σε μια ώρα.Το μεσημέρι για να τον βγάλω πάλι έβαλα τη μητέρα μου γιατί δε μπορούσα με τίποτα.Πείτε ένα εύκολο τρόπο για να τους βάζω και ένα για να τους βγάζω γιατί δεν αντέχω άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Να και το δικό μου πρόβλημα.Φοράω τους φακούς κανονικά πχ για τρεις ώρες.Μετά τους βγάζω και θέλω να τους ξαναβάλω μετά από μία ώρα.Όταν όμως πάω να τους ξαναβάλω νιώθω ΤΡΟΜΕΡΟ τσούξιμο και τα μάτια μου δακρύζουν πολύ.Καμιά λύση;Είναι SofLens της Bausch and Lomb και υγρό το Renu Multiplus.

 

Πολυ καλο ξεπλυμα με φυσιολογικο ορο και βαλε και δακρυα αν σε πειραζουν ακομα!!!;)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα κι εγώ φακούς επαφής αλλά κατάφερα μόνο να βάλω τον έναν χθές το πρωί και τον άλλο όχι σε μια ώρα.Το μεσημέρι για να τον βγάλω πάλι έβαλα τη μητέρα μου γιατί δε μπορούσα με τίποτα.Πείτε ένα εύκολο τρόπο για να τους βάζω και ένα για να τους βγάζω γιατί δεν αντέχω άλλο!

ενταξει αρχη ειναι ακομα θα συνηθησεις δεν σου ειπε αυτος που τους πηρες πως να τους βαζεις?Αν οχι πηγαινε και πες του να στους βαλει για να δεις πως μπαινουν.Εγω 1 μηνα χρησιμοποιω φακους και τωρα τελευταια εμαθα να τους βαζω πριν εκανα και εγω μια ωρα.

 

Τελικα με πεισατε δεν θα τους βαλω θα δω μπας και προλαβω κανα μαγαζι ανοιχτο πριν φυγω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα κι εγώ φακούς επαφής αλλά κατάφερα μόνο να βάλω τον έναν χθές το πρωί και τον άλλο όχι σε μια ώρα.Το μεσημέρι για να τον βγάλω πάλι έβαλα τη μητέρα μου γιατί δε μπορούσα με τίποτα.Πείτε ένα εύκολο τρόπο για να τους βάζω και ένα για να τους βγάζω γιατί δεν αντέχω άλλο!

Ολοι ετσι καναμε στην αρχη, μετα θα συνηθισεις.;)

Link to comment
Share on other sites

δε μου έδειξε γιατί λείπει η γυναίκα του οπτικού που ειδικεύεται στους φακούς και δεν ήξερε τίποτα εκτός απο γενικές οδηγίες.Μήπως μπορεί κάποιος να πει?

Link to comment
Share on other sites

δε μου έδειξε γιατί λείπει η γυναίκα του οπτικού που ειδικεύεται στους φακούς και δεν ήξερε τίποτα εκτός απο γενικές οδηγίες.Μήπως μπορεί κάποιος να πει?

Πρεπει να σου δειξει καποιος απο κοντα. Δεν εχεις κανα φιλο που να φοραει? Αν οχι πηγαινε στον οπτικο να σου δειξει.

Link to comment
Share on other sites

Να και το δικό μου πρόβλημα.Φοράω τους φακούς κανονικά πχ για τρεις ώρες.Μετά τους βγάζω και θέλω να τους ξαναβάλω μετά από μία ώρα.Όταν όμως πάω να τους ξαναβάλω νιώθω ΤΡΟΜΕΡΟ τσούξιμο και τα μάτια μου δακρύζουν πολύ.Καμιά λύση;Είναι SofLens της Bausch and Lomb και υγρό το Renu Multiplus.

 

Αν είναι να τους βγάλεις μόνο για μια ώρα νομίζω είναι καλύτερα να τους βάλεις στη θήκη τους με φυσιολογικό ορό αντί για υγρό καθαριστικό.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να σου δειξει καποιος απο κοντα. Δεν εχεις κανα φιλο που να φοραει? Αν οχι πηγαινε στον οπτικο να σου δειξει.

μου έδειξαν ρε παιδιά αλλά και πάλι...!Θα δοκιμάσω αύριο πάλι που θα χω αρκετό χρόνο!Το υγρό απο τη θήκη κάθε φορά πρέπει να το αλλάζω?

Link to comment
Share on other sites

μου έδειξαν ρε παιδιά αλλά και πάλι...!Θα δοκιμάσω αύριο πάλι που θα χω αρκετό χρόνο!Το υγρό απο τη θήκη κάθε φορά πρέπει να το αλλάζω?

Ναι πρεπει να το αλλαζεις με λιγη προπονηση θα εισαι ενταξει:) Εγω οταν τους πρωτοπηρα ξυπναγα μιση ωρα νωριτερα για να βαλω τους φακους:(

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρεπει να το αλλαζεις με λιγη προπονηση θα εισαι ενταξει:) Εγω οταν τους πρωτοπηρα ξυπναγα μιση ωρα νωριτερα για να βαλω τους φακους:(

εγώ ξύπνησα μια ώρα πρίν και κατάφερα μόνο τον έναν.Τέλος πάντων ελπίζω να τα καταφέρω!Βασικά τον ακουμπάω κάτω στο μάτι και όταν πάω να τον σηκώσω για να κολλήσει ή δε κολλάει ή διπλώνει στη μέση!;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...