Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

για τους Pure Vision της Bauch and Lomb (μηνα) τι λετε;

μετα απο πραγματικη "οντισιον" φακων τα τελευταια 3 χρονια ειναι οι μοναδικοι που μου καθονται πολυ καλα!

 

Εγώ από φθινόπωρο 2005 μέχρι σήμερα φοράω τους Purevision παρατεταμένα (20+ μέρες / ζευγάρι χωρίς να βγουν καθόλου, διάλειμμα 2-7 ημερών ανάλογα περιόδου για να βάλω νέο ζευγάρι) και τους θεωρώ σωτηρία...

 

Χωρίς αυτούς θα ήμουν αναγκασμένος να φοράω γυαλιά για πολύ περισσότερο (πράγμα που δεν θέλω anyway).

 

Viva la purevision!

 

Για τους Purevision πιο υγρό καθαρισμού χρησιμοποιείται; Εγώ χρησιμοποιώ το novasoft agua αλλά νομίζω ότι δεν τους καθαρίζει πολύ καλά και σκέπτομαι να τους βάλω το novasept comfort, όμως αυτό το έβαζα σε ετήσιους φακούς και δεν ξέρω αν κάνει για μηνιαίους.

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω φοράω απο την 3η Γυμνασίου φακούς και τώρα τελειώω την 3η Λυκείου... Δεν εχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμης!

χρησιμοποιώ κυρίως το υγρό novasept!

Link to comment
Share on other sites

Εγω μολις το μεσημερι πηρα το νεο μου ζευγαρι φακων επαφης τους Hydron Zero 6 απο τον οφθαλμιατρο και ειμαι παρα πολυ ενθουσιασμενος οπως παντα. Ειναι φακοι που κρατανε πανω απο χρονο και λογω του οτι η μυωπια μου εχει σταθεροποιηθει προτιμησα να παρω αυτους ωστε να μην χρειαζεται να αλλαζω καθε χρονο απο ενα ζευγαρι!!! Ειχα ξαναπαρει αυτου του ειδους τους φακους οταν πρωτοφορεσα και τους κρατησα σχεδον 3 χρονια και ο λογος που τους αλλαξα ηταν επειδη ειχε μεγαλωσει η μυωπια μου αλλιως οι φακοι ηταν σε αριστη κατασταση. :happy: :happy:

 

Απο αποψη καθαριστικου υγρου παραμενω σταθερος στο Oxysept 1 step!!:) :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια νομιζω οτι με διαφορα καλυτεροι οι φακοι της ciba vision. εγω δεν εχω δοκιμασει αλλα με καποιες μελετες που επεσαν στα χερια μου ανεξαρτητου φορεα και εκτος ελλαδας διαπιστωσα πως οντως πρεπει να ειναι οι καλυτεροι. και πραγματι αυτους που ξερω και τους χρησιμοποιουν ειναι πολυ ευχαριστημενοι
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αποσύρεται από την αγορά το υγρό φακών επαφής Complete Moisture Plus

 

Αποσύρεται και από την ελληνική αγορά το υγρό φακών επαφής με την ονομασία Complete Moisture Plus. Η ίδια η εταιρεία που το παρασκευάζει διεθνώς αποφάσισε να το αποσύρει, αφού διαπιστώθηκε ότι προκαλεί σοβαρή λοίμωξη στα μάτια. Οι ειδικοί καλούν όσους το χρησιμοποιούν να σταματήσουν αμέσως τη χρήση του.

 

Το υγρό διαπιστώθηκε ότι προκαλεί κερατίτιδα οφειλόμενη σε ακανθαμοιβάδα, μια σπάνια αλλά σοβαρή πάθηση του κερατοειδούς χιτώνα.

 

Περιστατικά αυτής της λοίμωξης καταγράφηκαν στις Ηνωμένες Πολιτείες.

 

Όπως εξήγησε στα «ΝΕΑ» ο οφθαλμίατρος Αναστάσιος Κουρής, διευθυντής ΕΣΥ στο Γενικό Κρατικό Νοσοκομείο Αθηνών, «η συγκεκριμένη λοίμωξη οφείλεται στον μικροοργανισμό ακανθαμοιβάδα. Προκαλεί αφόρητο πόνο ενώ μπορεί να καταστρέψει τον κερατοειδή χιτώνα. Η λοίμωξη θεραπεύεται δύσκολα ενώ αν η βλάβη είναι εκτεταμένη ο ασθενής μπορεί να χρειαστεί ακόμη και μεταμόσχευση κερατοειδούς».

 

Το συγκεκριμένο προϊόν διατίθεται στην ελληνική αγορά από την εταιρεία Nexus Medical A.E.

 

O ΕOΦ προειδοποιεί τους καταναλωτές που έχουν αγοράσει το συγκεκριμένο υγρό φακών επαφής να διακόψουν αμέσως τη χρήση του.

 

Όσοι μάλιστα εμφανίσουν συμπτώματα όπως πόνο, ερεθισμό, υπερβολική δακρύρροια, ασυνήθιστη φωτοευαισθησία, θολή όραση ή οποιαδήποτε άλλη ενόχληση θα πρέπει να επικοινωνήσουν αμέσως με τον οφθαλμίατρό τους.

 

http://www.in.gr

 

Προσοχη παιδια!!!;)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Aυτό δεν έχει ήδη γίνει; Αφού και πριν κάτι μήνες έλεγαν για την ίδια πάθηση που προκαλεί το συγκεκριμένο προϊόν...

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι ΝΕΑ ΑΝΑΚΛΗΣΗ! Παλιά ειχε αποσυρθεί άλλο προϊον το: "Renu moistureloc".

Yπάρχουν δυο τρόποι για να πετύχεις…

1)ποτέ μη λες όλα όσα ξέρεις

2)

Link to comment
Share on other sites

καθολου καμια ενοχληση δεν θα εχεις!απλα στην αρχη μεχρι να τους συνηθισεις να τους βαζεις κ να τους βγαζεις!δεν θα τους αισθανεσαι!το καλο ειναι να παρεις μηνιαιους!για το ματι σου σε περιπτωση σκονης αν εισαι αλλεργικος κ δακρυζεις!
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω, ενω εχω την ορεφη να προσπαθησω να βαλω δεν εχω την υπομονη και σε περιπτωση που παθω και κανεναν εκνευρισμο δεν θα μου αρεσει και πολυ μες το κατακαλοκαιρο !
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι θέμα συνήθειας είναι...Τους φοράς 2-3 ώρες την 1η ημέρα και σιγά σιγά τους φοράς πιο πολύ..Το μόνο που πρέπει να προσέχεις το καλοκαίρι είναι όταν κάνεις μπάνιο γιατί μπορεί να τους χάσεις ειδικά αν κάνεις καμιά βουτιά ή καμιά πατητή...

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη ειναι δυσκολα..Μετα συνηθιζεις!:happy: Ειναι πολυ ευκολοι στη χρηση απλως θελει λιγο χρονο να τους συνηθησει το ματι σου.Τους φορας οσες ωρες τη μερα θες!Την πρωτη φορα ειχα παρει φακους διαρκειας ενος ετους αλλα τωρα παιρνω μηνιαιους.Για οσους εχουν τις αμφιβολιες τους για τους μηνιαιους να τους πω πως ειναι κ αυτοι καλης ποιοτητας κ πιο πρακτικοι απο αυτους μεγαλυτερης διαρκειας(σε περιπτωση καταστροφης του φακου για διαφορους λογους χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο!!):mad:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια φορά μέσα στη θάλασσα και γενικά στα νερά δε τους φοράω.Δοκίμασα στην αρχή να κάνω μπάνιο με τους φακούς και ευτυχώς κόλλησε ο ένας στη μπανιέρα την ώρα που έκανα μπάνιο και τον άλλον τον έπιασα με το χέρι.Εξαρτάται για τη δυσκολία.Εγώ δυσκολεύτηκα πάρα πολύ και μπορώ να πω ακόμη δυσκολεύομαι.Κάνω κανένα 5λεπτο τώρα.Αλλά το πρώτο καιρο΄δε μπορούσα καθόλου να τους βάζω.Τώρα μπαίνουν συνήθως με τη 2η 3η προσπάθεια.Δεν ενοχλούν ιδιαίτερα πάντως κατά τη διάρκεια της με΄ρα,απλά καλά είναι να μη τους φοράς πάνω απο 10 ώρες και πολύ πάλι λέω.Αν και εγώ τους έιχα και για 18 ώρες μια μέρα.@1!

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που έπιασες έστω και τον έναν...Δεν μου έχει τύχει να χάσω ποτέ φακό αλλά μου έχει τύχει να καταστρέψω ουκ ολίγα ζευγάρια φακών (ειδικά τα 3 πρώτα που κατέστρεψα ήταν ετήσιοι όπου έκλαιγα τα λεφτά μου)..Τώρα που φοράω μηνιαίους το να χάσω κάποιον φακό είναι το λιγότερο..Έχω πάντα στην τσάντα μου ένα επιπλέον ζευγάρι...Άσε που με την πρακτική που έχω κάνει τόσα χρόνια τους φοράω και χωρίς καθρέφτη ώρες ώρες...

 

Εγώ προσωπικά αν και δεν το συνιστώ σε κανέναν έχω φορέσει φακούς για 24 ώρες σερί και μετά τους πέταξα..Το μέγιστο πάντως που τους φοράω κάποιες μέρες είναι από τις 8 το πρωί μέχρι τις 4 τα ξημερώματα..

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ! σκεφτομαι και εγω να βαλω φακους επαφης . δεν ξερω ομως ρε ****το κατι μου λεει οτι θα εχω τρομερες ενοχλησεις !

εγώ όταν τους είχα πάρει στην αρχή (διαρκείας 1,5 χρονου και 180€) δεν μπόρεσα να τους βάλω και τους πέταξα:cry: .Μετά από δύο χρόνια όταν αποφάσισα να ξαναδοκιμάσω και αφού το είχα πάρει απόφαση τους έβαλα και σε λίγο καιρό δεν χρησιμοπιούσα ούτε καθρέφτη.Πάνω απ'όλα μη φοβάσε δεν θα πάθει τίποτα το μάτι σου(μια φορά είχα βάλει και τους 2 στο ίδιο μάτι).Οσο για τις ενοχλήσεις εγώ μέσα σε μια βδομάδα δεν καταλάβαινα ότι τους φοράω.Η μόνη μικρή ενόχληση είναι όταν τους φοράω για πολλές ώρες(15+)

Link to comment
Share on other sites

μηπως ακουσατε για ενα υγρο φακων,τωρα προσφατα που βρηκαν καποιο προβλημα?ποιο ειναι? αν ειναι ασχετο με το θεμα σορρυ!!!:O
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μηπως ακουσατε για ενα υγρο φακων,τωρα προσφατα που βρηκαν καποιο προβλημα?ποιο ειναι? αν ειναι ασχετο με το θεμα σορρυ!!!:O

 

Το έχει στην προηγούμενη σελίδα.Τo post #578.

"Αποσύρεται από την αγορά το υγρό φακών επαφής Complete Moisture Plus".

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ηθελα να ρωτησω για τους εγχρωμους φακους επαφης.Δεν εχω καποιο προβλημα με τα ματια μου και ετσι δεν εχω καμια ιδεα απο φακους, απλως παντα ηθελα να εχω μπλε ματια και θελω να αγορασω μπλε φακους,να τους δοκιμασω να μου φυγει το αχτι! Τι ειδων υπαρχουν?Για μια μερα?Μια βδομαδα?Πρεπει να συμβουλευτω καποιον ειδικο?Το χρωμα αλλαζει πληρως ή μηπως φαινεται και το φυσικο χρωμα των ματιων σου?Γιατι αν ειναι ετσι δεν νομιζω οτι ειναι αυτο που ειχα στο μυαλο μου.Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ηθελα να ρωτησω για τους εγχρωμους φακους επαφης.Δεν εχω καποιο προβλημα με τα ματια μου και ετσι δεν εχω καμια ιδεα απο φακους, απλως παντα ηθελα να εχω μπλε ματια και θελω να αγορασω μπλε φακους,να τους δοκιμασω να μου φυγει το αχτι! Τι ειδων υπαρχουν?Για μια μερα?Μια βδομαδα?Πρεπει να συμβουλευτω καποιον ειδικο?Το χρωμα αλλαζει πληρως ή μηπως φαινεται και το φυσικο χρωμα των ματιων σου?Γιατι αν ειναι ετσι δεν νομιζω οτι ειναι αυτο που ειχα στο μυαλο μου.Ευχαριστω.

 

Έχουν πάρει αρκετοί φίλοι μου και φαίνεται ότι είναι ψεύτικο.Αν έχεις ειδικά σκούρα μάτια φαίνεται ένα μπερδεμένο χρώμα.Πρώτα απ'όλα δεν αλλάζει το χρώμα των ματιών σου!:blink: Δεν ξερω αν έχεις δει ποτέ πως είναι.Είναι οι διαφανές οι φακοί και στο κέντρο του έχουν ένα κουλουράκι(:lol: ) με το χρώμα που θές.Καλύπτουν δηλαδή την ίριδα του ματιού.Και αν δεν εφαρμόσουν σωστά στο μάτι σου,φαίνεται ένα ανακατεμμένο χρώμα.Ξέρω ότι υπάρχουν μηνιαίοι και κοστίζουν γύρω στα 20€ νομίζω.;)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου έδωσαν δωρεάν ένα ζευγάρι μηνιαίους φακούς ACUVUE OASYS, τους έχει δοκιμάσει κάποιος να μου πει εντυπώσεις;
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου έδωσαν δωρεάν ένα ζευγάρι μηνιαίους φακούς ACUVUE OASYS, τους έχει δοκιμάσει κάποιος να μου πει εντυπώσεις;

 

θεωρω ολοι οι μηνιαιοι φακοι το ιδιο ειναι!το κακο ειναι οτι περιεχουν περισσοτερη αναλογια νερου κ ετσι το ματι ξεραινετε πιο γρηγορα κ σου φαινεται το ματι κουρασμενο λες κ τους φορας σχεδον ολη μερα!εγω παντως μηνιαιους χρησιμοποιω για ευκολια κ σε περιπτωση προβληματος του ματιου η χαλασουν τους αλλαξεις αφου ειναι φτηνοι 10€!

Link to comment
Share on other sites

Φοράω φακούς 12 χρόνια και δεν έιχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Έιχα ξεκινήσει με ημίσκληρους μετά μαλακούς και τα 2 τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ τους μηνιαίους χωρίς πρόβλημα!Οπότε μην ανυσηχείτε!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φοραω φακους επαφης πανω απο 20 χρονια ,απο τοτε που τελειωσα το λυκειο και τωρα ειμαι 39 ετων.Μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα,φοραω τους μακροχρονιους γιατι με τους μηνιαιους δυσκολευομαι στο βαλε-βγαλε (ειναι πολυ λεπτοι και διπλωνουν ευκολα).Τα τελευταια χρονια χρησιμοποιω φακους CibaVision και υγρο ALCON
Όσο εξελισσόμαστε τόσο πιο πολύ τρέχουμε
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...