Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 minute ago, mixtri said:

Εννοείται! Κακώς βέβαια δεν έσωσε αλλά ήξερε ότι αν δώσει θα υποφέρει…

Αν ήταν να βγάλουμε συμπέρασμα από το φόρουμ για την ποιότητα ενός δικτύου σε μεγάλη κλίμακα καήκαμε. Υπάρχουν εταιρείες μετρήσεων.

Αυτές οι εταιρείες έχουν κατατάξει τη NOVA πιο πάνω από τη Vodafone.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, p_k said:

Αυτές οι εταιρείες έχουν κατατάξει τη NOVA πιο πάνω από τη Vodafone.

Και που είσαι ακόμα! Έχουμε δρόμο και ήδη φέρεται η διαφορά ανά περιοχές! Οι B20 αρες θα αναβαθμιστούν και αυτές. Εδώ την Αθήνα δεν έχουν τελειώσει ακόμη! Βρε ανυπόμονοι υποστηρικτές της!😁 Αμφιβάλλω εάν στο τέλος του 2025 να έχει μείνει καμία πανελλαδικά. 500μύρια επενδύθηκαν την χρόνια που μας πέρασε και έρχονται και άλλα 500εκατ το 2024!👌✌️Εδώ θα τα λέμε και θα διαφωνούμε και το 2024 μην αγχώνεστε! 

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

Πάλι θα βρουν να λένε 😂

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, p_k said:

Πάλι θα βρουν να λένε 😂

Εμείς οι ρομαντικοί, ευαίσθητοι ονειροπόλοι καλλιτέχνες θα τους τονίζουμε και το νέο έτος με στοιχεία την πραγματικότητα! 🤝🤝

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

Υπομονή για τα αποτελέσματα των φορέων. Κανείς δεν αμφιβάλλει ότι έχει γίνει βελτίωση στα δίκτυα. Επίσης είναι μικρή η διαφορά στα τεστ μεταξύ δεύτερου και τρίτου 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, p_k said:

Αυτές οι εταιρείες έχουν κατατάξει τη NOVA πιο πάνω από τη Vodafone.

Η Umlaut όχι, αλλά ούτε και η open signal αν θυμάμαι καλά. Η ookla έδωσε μια αμελητέα διαφορά. Και σε μια εποχή που η Vodafone δεν είχε αρχίσει να αναβαθμίζει. Δηλαδή τώρα πάλι έδωσε μια μπραφ και έριξε μια φάπα στη Νοβα.

Just now, aektzhs 1 said:

Υπομονή για τα αποτελέσματα των φορέων. Κανείς δεν αμφιβάλλει ότι έχει γίνει βελτίωση στα δίκτυα. Επίσης είναι μικρή η διαφορά στα τεστ μεταξύ δεύτερου και τρίτου 

πες τα ρε φίλε!

22 minutes ago, Chrischal1908 said:

Εμείς οι ρομαντικοί, ευαίσθητοι ονειροπόλοι καλλιτέχνες θα τους τονίζουμε και το νέο έτος με στοιχεία την πραγματικότητα! 🤝🤝

Εντάξει Χρήστο. Θα μας πείσετε στο τέλος ότι η γή δεν είναι στρόγγυλη.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Chrischal1908 said:

Και που είσαι ακόμα! Έχουμε δρόμο και ήδη φέρεται η διαφορά ανά περιοχές! Οι B20 αρες θα αναβαθμιστούν και αυτές. Εδώ την Αθήνα δεν έχουν τελειώσει ακόμη! Βρε ανυπόμονοι υποστηρικτές της!😁 Αμφιβάλλω εάν στο τέλος του 2025 να έχει μείνει καμία πανελλαδικά. 500μύρια επενδύθηκαν την χρόνια που μας πέρασε και έρχονται και άλλα 500εκατ το 2024!👌✌️Εδώ θα τα λέμε και θα διαφωνούμε και το 2024 μην αγχώνεστε! 

Θα γεμίσουν τα νησιά από Ν78 από τη Nova!!!! Και η κίνηση από που θα περάσει;

Μάλλον θα νοικιάσει backhaul από το άλλο δίκτυο που δεν επενδύει. 

 

Επίσης τη χρόνια που μας πέρασε 200 δεν ήταν αυτά που επενδύθηκαν; Μέσα στις επενδύσεις το redeisgn των καταστημάτων, τα τηλ δικαιώματα, οι ενοποιήσεις σύστηματων, e-sim κτλ κτλ.

Όποτε λες ότι του χρόνου θα κάνει ρεκόρ απορρόφησης επενδύσεων. Για να το λες θα έχεις υποψιν σου συνεργεία από το εξωτερικό που θα έρθουν για τις εγκαταστάσεις.. Επίσης θα παίζει καμία ειδική συμφωνία με την Huawei για παράδοση express εξοπλισμών και οχι 3-4 μήνες πχ ή 9 για cisco core...

Κάτι θα γνωρίζεις παραπάνω. 

Edited by TakeOverNet
Link to comment
Share on other sites

https://www.opensignal.com/reports/2023/07/greece/mobile-network-experience

H κατάταξη είναι

1. Cosmote

2. NOVA

3. Vodafone 

Το ίδιο και στην Ookla.

Umlaut δεν βρίσκω λινκ

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Gv2008 said:

Εγώ έχω eSIM nova και φυσική cosmote. Η cosmote είναι η 2η κάρτα μου. Η nova πλέον χτυπάει 150αρια παντού όπου έχει αναβαθμίσει. Στο βουνό είδα και κάποιες N78 γύρω στα 600 Mbps. Από τος μετρήσεις μου συνολικά, η nova είναι η καλύτερη και η πιο σταθερή. Ατού της cosmote η κάλυψη μέσα στα τούνελ με 5G, ενώ η nova είχε στα μισά. Η cosmote από Αρτα και πάνω πολύ παλιό δίκτυο B3 only ενώ η nova χτύπαγε 200αρια. Παλιό δίκτυο είχε και η nova αλλά και αυτό βάραγε 50αρια. Φυσικά, δεν έλειψαν και κάποιες B20 με ταχύτητες από 5 έως 40 Mbps. Από Αθήνα μέχρι Αρτα η nova γύρισε σε EDGE 3 φορές και η cosmote 5 φορές. Σε κάλυψη 5G προηγείται η πρασινη, σε ταχύτητες η μαύρη. Από Αρτα και πάνω, η cosmote είχε πολύ 4G unusable και η nova B20 λειτουργικό. Μέσα στην Καστοριά η cosmote έχει πολύ EDGE σε αντίθεση να τη nova. Στην cosmote πέτυχα και N78 αλλά είναι ή του ύψους ή του βάθους στην πόλη. Σαν πρώτο δίκτυο σε ταχύτητες και κάλυψη θεωρώ πως είναι η nova από τα σημεία που πέρασα βέβαια σε κάποια σημεία η πράσινη ήταν πολύ καλύτερη. Αν η nova αναβαθμίσει τις κεραιες του παλιού δικτύου άνετα θα μπορούσε να κοντράρει στα ίσα ακόμα και να ξεπεράσει την cosmote. Το 5G από Αθήνα μέχρι Κατορια για την cosmote είναι περίπου στο 90% της διαδρομής ενώ της nova περίπου στο 80%, με τη διαφορά ότι όπου είχα παλιό δίκτυο nova ήταν λειτουργικό σε αντίθεση με το παλιό δίκτυο της cosmote που είναι unusable

Πολύ σωστά θα συμφωνήσω εδώ… μου έχει τύχει να λειτουργεί η Nova και η Cosmote να σέρνεται. Όσο για Καστοριά πολλοί στο νόμο είναι με Cosmote & Vodafone.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, p_k said:

https://www.opensignal.com/reports/2023/07/greece/mobile-network-experience

H κατάταξη είναι

1. Cosmote

2. NOVA

3. Vodafone 

Το ίδιο και στην Ookla.

Umlaut δεν βρίσκω λινκ

Νομίζω ότι λέει για experience και οχι δίκτυο.

Και εγώ αν σου κάνω δίκτυο με 1 B20 και 1 χρήστη θα είμαι γρηγορότερος από την Cosmote. Δεν θα έχω καλύτερο δίκτυο.

Βέβαια τον τελικό χρήστη τον ενδιαφέρει η εμπειρία και όχι τα speedtest κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, TakeOverNet said:

Νομίζω ότι λέει για experience και οχι δίκτυο.

Και εγώ αν σου κάνω δίκτυο με 1 B20 και 1 χρήστη θα είμαι γρηγορότερος από την Cosmote. Δεν θα έχω καλύτερο δίκτυο.

Βέβαια τον τελικό χρήστη τον ενδιαφέρει η εμπειρία και όχι τα speedtest κτλ κτλ.

Α, κατάλαβα.

Δεν είναι αξιόπιστο δηλαδή.

Και η εμπειρία πώς αποτιμάται;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που είχα δει είναι ότι η Nova είναι στην 15αδα των παροχων με την μεγαλύτερη αύξηση στις ταχύτητες στο 5G συγκριτικά με παρόχους από τις παρακάτω χώρες.
IMG_1206.thumb.jpeg.a2f522f8fdcbb81dbb0bb98968bbd626.jpegIMG_1207.thumb.jpeg.e5a21ab790a9190fd7b8d64254a0a895.jpeg
 

Τα στοιχεία αυτά είναι από τον Οκτώβριο του 23. να σημειωθεί πως στις υπόλοιπες κατηγορίες καμία άλλη ελληνική εταιρεία δεν πηρε κάποια «διάκριση»


Και μένα μου έκανε εντύπωση αλλά πρόκειται για επίσημο φορέα και απλά το αναφέρω. 

Λίγη υπομονή να βγουν και τα αποτελέσματα της Ουκλα θα πω εγώ. Τώρα απλά ψάχνουμε αιτιες και χάνουμε το αποτέλεσμα. 
Στο τέλος τον ξυρίζουν τον γαμπρό. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, το είχα ξεχάσει αυτό. 

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επισης κάτι άλλο που μου φαινεται περίεργο, τόσο τρέχα γύρευε είναι οι μέτρησης της ΕΕΑΕ και ξεφεύγει τόσο πολυ η Nova; Μου φαινεται πολυ περίεργο. Τι μπορεί να κάνουν τόσο λάθος; 

Ναι εχω δει και γω περίεργα πράγματα που λογικά έχουν να κάνουν με την ισχύ της Nova και της Vodafone αλλά ειδαμε πριν κάτι μερες από συμφορουμιτη Cosmote 5G με RSRP -95 για την Ν1 ή την Β3 (δεν θυμάμαι) σε αποσταση 95km από την κεραια. 
Αυτο ακούγεται εξωφρενικό. Έχει να κάνει με την ισχύ η όχι; 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Μίλα και με vf να δούμε τι θα σου πουν

Μίλησα και με αυτούς,καμμια αλλαγή δικτύου και σε αυτήν.. Εντάξει. .Ξεκαθαρα τους νοιάζουν μονο πόλεις τουριστικά, και συγκεκριμένα σημεία.

Τραγικο...

Ούτε καν μια β3 ένα 4τζι πλας κάτι.. ούτε.. 

Πόσο καταντια...πόσο?🥳🤣

Edited by Nickchris36
Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, panos.k2 said:

Πάντως αυτό που είχα δει είναι ότι η Nova είναι στην 15αδα των παροχων με την μεγαλύτερη αύξηση στις ταχύτητες στο 5G συγκριτικά με παρόχους από τις παρακάτω χώρες.
IMG_1206.thumb.jpeg.a2f522f8fdcbb81dbb0bb98968bbd626.jpegIMG_1207.thumb.jpeg.e5a21ab790a9190fd7b8d64254a0a895.jpeg
 

Τα στοιχεία αυτά είναι από τον Οκτώβριο του 23. να σημειωθεί πως στις υπόλοιπες κατηγορίες καμία άλλη ελληνική εταιρεία δεν πηρε κάποια «διάκριση»


Και μένα μου έκανε εντύπωση αλλά πρόκειται για επίσημο φορέα και απλά το αναφέρω. 

Λίγη υπομονή να βγουν και τα αποτελέσματα της Ουκλα θα πω εγώ. Τώρα απλά ψάχνουμε αιτιες και χάνουμε το αποτέλεσμα. 
Στο τέλος τον ξυρίζουν τον γαμπρό. 

20240102_225010.thumb.jpg.5265d1cad4b3b7cf7950db8ebe1acfa8.jpg

Από αυτήν την εικόνα που ανέβασες 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, aektzhs 1 said:

20240102_225010.thumb.jpg.5265d1cad4b3b7cf7950db8ebe1acfa8.jpg

Από αυτήν την εικόνα που ανέβασες 

Όχι φίλε, αυτοί είναι οι πάροχοι που συγκρίθηκαν. Operators Analyzed.
 

Έχει κατηγορίες μετά που δείχνει ποιοι διακρίθηκαν και σε ποιες κατηγορίες. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, panos.k2 said:

Όχι φίλε, αυτοί είναι οι πάροχοι που συγκρίθηκαν. Operators Analyzed.
 

Έχει κατηγορίες μετά που δείχνει ποιοι διακρίθηκαν και σε ποιες κατηγορίες. 

Οκ φίλε,λάθος μου

Link to comment
Share on other sites

Για να δώσω την πληροφορία ολόκληρη, συγκεντρωτικός πίνακας των διακριθέντων στο Group II «OPENSIGNAL 5G GLOBAL MOBILE NETWORK EXPERIENCE AWARDS 2023»

IMG_1208.thumb.jpeg.9364569447d636d794b219b29d195d90.jpegIMG_1209.thumb.jpeg.ad0d8330b0dce63e54a91867cf4bfb1c.jpeg
 

Οι πάροχοι που συγκρίθηκαν:

IMG_1206.thumb.jpeg.8c9ad7af11c5f0813061dae6e98d61c2.jpeg

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, panos.k2 said:

Για να δώσω την πληροφορία ολόκληρη, συγκεντρωτικός πίνακας των διακριθέντων στο Group II «OPENSIGNAL 5G GLOBAL MOBILE NETWORK EXPERIENCE AWARDS 2023»

IMG_1206.thumb.jpeg.8c9ad7af11c5f0813061dae6e98d61c2.jpegIMG_1208.thumb.jpeg.9364569447d636d794b219b29d195d90.jpegIMG_1209.thumb.jpeg.ad0d8330b0dce63e54a91867cf4bfb1c.jpeg

https://www.google.com/amp/s/www.insider.gr/epiheiriseis/289255/cosmote-vodafone-nova-mahi-stithos-me-stithos-gia-tin-protia-stis-epidoseis-ton%3famp

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Nickchris36 said:

Μίλησα και με αυτούς,καμμια αλλαγή δικτύου και σε αυτήν.. Εντάξει. .Ξεκαθαρα τους νοιάζουν μονο πόλεις τουριστικά, και συγκεκριμένα σημεία.

Τραγικο...

Ούτε καν μια β3 ένα 4τζι πλας κάτι.. ούτε.. 

Πόσο καταντια...πόσο?🥳🤣

Ακόμα με Β20 εσυ; Κρίμα. Και αν θυμάμαι καλά η Cosmote τα ίδια χάλια είναι εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mixtri said:

Αν ήταν να βγάλουμε συμπέρασμα από το φόρουμ για την ποιότητα ενός δικτύου σε μεγάλη κλίμακα καήκαμε. Υπάρχουν εταιρείες μετρήσεων.

Συγνώμη αλλά σε αυτό είσαι λάθος.

Δηλαδή τα P_K Net Labs & ChrisChal Uni Telecoms, μπρίκια κολλάνε;

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, p_k said:

https://www.opensignal.com/reports/2023/07/greece/mobile-network-experience

H κατάταξη είναι

1. Cosmote

2. NOVA

3. Vodafone 

Το ίδιο και στην Ookla.

Umlaut δεν βρίσκω λινκ

Που την είδες την κατάταξη;

η Nova έχει χάσει σχεδόν σε όλα τα benchmarks.

Η μόνη που ξεχωρίζει είναι η κοσμοτε και μετά παίζει μεταξύ vodafone nova μικρή διαφορά πάνω και κάτω.

Βρε Παντελή…

10 minutes ago, memoriesradio said:

Συγνώμη αλλά σε αυτό είσαι λάθος.

Δηλαδή τα P_K Net Labs & ChrisCal Uni Telecoms, μπρίκια κολλάνε;

Με καθαρή αλλοίωση αποτελεσμάτων από p_k labs. Ανάκληση post παρακαλώ.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mixtri said:

Η μόνη που ξεχωρίζει είναι η κοσμοτε και μετά παίζει μεταξύ vodafone nova μικρή διαφορά πάνω και κάτω.

Πλην upload που κερδίζει κατά κράτος ή Vodafone

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mixtri said:

Που την είδες την κατάταξη;

η Nova έχει χάσει σχεδόν σε όλα τα benchmarks.

Η μόνη που ξεχωρίζει είναι η κοσμοτε και μετά παίζει μεταξύ vodafone nova μικρή διαφορά πάνω και κάτω.

Βρε Παντελή…

Με καθαρή αλλοίωση αποτελεσμάτων από p_k labs. Ανάκληση post παρακαλώ.

https://www.insider.gr/epiheiriseis/289255/cosmote-vodafone-nova-mahi-stithos-me-stithos-gia-tin-protia-stis-epidoseis-ton

Δες ένα προς ένα τα διαγράμματα.

Αλλά εγώ περιμένω τα αποτελέσματα της Ookla.

Καμία αλλοίωση και καμία ειρωνεία στα γραφόμενά μου.

Μόνο στοιχεία.

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...