Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

40 minutes ago, aektzhs 1 said:

Έτσι ξέρω εγώ,μπορεί να κάνω λάθος 

 

Εντάξει,σαν την Nova που αμέσως αλλάζει σε Τουρκικό δίκτυο δεν είναι. Πήγε η ανιψιά μου πρόσφατα 

 

Καλά να περάσεις,θα βοηθούσε να μας πεις και εμπειρία από COSMOTE αν μπορείς 

Έχω κάνει τη διαδρομή Αθήνα - Κωνσταντινούπολη πάμπολλες φορές 

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, aektzhs 1 said:

Έτσι ξέρω εγώ,μπορεί να κάνω λάθος 

 

Εντάξει,σαν την Nova που αμέσως αλλάζει σε Τουρκικό δίκτυο δεν είναι. Πήγε η ανιψιά μου πρόσφατα 

 

Καλά να περάσεις,θα βοηθούσε να μας πεις και εμπειρία από COSMOTE αν μπορείς 

Τα tiles δειχνουν οτι οριακα το σημα φτανει μεχρι τα συνοριακα χωρια τους σε ολες τις εταιριες και λογικο αλλοι δεν σεβονται τα ορια εκπομπης. 

Παντως εκει που συνδεθηκε ο @MitsosDaBest13ειναι συνεγκατασταση περιεργο που η νοβα κατευθειαν τον εριξε σε τουρκικο δικτυο. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Κωνσταντινούπολη είμαι για λίγες μέρες. Απίστευτη πόλη, που πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφθεί κάποιος (με γκρουπ καλύτερα).

Σκεφτόμουν μήπως πάρω κάποια τοπική SIM, να ανεβάσω μετρήσεις εδώ με Τούρκικο δίκτυο, αλλά τελικά θα τη "βγάλω" με Wi-Fi. Μάλλον δεν θα έχει και καλές ταχύτητες, γιατί τα δίκτυα φαίνονται "πίτα" από κίνηση. 

Screenshot_2023-09-02-18-04-44-254_cz.mroczis.netmonster.jpg

 

Στην επιστροφή, αν θυμηθώ θα βάλω την Cosmote ως 2η. Απλά στη Nova έχω unlimited data. 

Υ.Γ. Η Turk Telekom δεν ξέρω τι εξοπλισμό χρησιμοποιεί, αλλά με μια γρήγορη αναζήτηση, βλέπω κάτι για Ericsson. 

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Ευχαριστώ. Κωνσταντινούπολη είμαι για λίγες μέρες. Απίστευτη πόλη, που πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφθεί κάποιος (με γκρουπ καλύτερα).

Σκεφτόμουν μήπως πάρω κάποια τοπική SIM, να ανεβάσω μετρήσεις εδώ με Τούρκικο δίκτυο, αλλά τελικά θα τη "βγάλω" με Wi-Fi. Μάλλον δεν θα έχει και καλές ταχύτητες, γιατί τα δίκτυα φαίνονται "πίτα" από κίνηση. 

Screenshot_2023-09-02-18-04-44-254_cz.mroczis.netmonster.jpg

 

Στην επιστροφή, αν θυμηθώ θα βάλω την Cosmote ως 2η. Απλά στη Nova έχω unlimited data. 

Υ.Γ. Η Turk Telekom δεν ξέρω τι εξοπλισμό χρησιμοποιεί, αλλά με μια γρήγορη αναζήτηση, βλέπω κάτι για Ericsson. 

Θεωρώ ότι η nova μπορούσε να κρατήσει δικό της 4G αλλά μπήκε σε Turkcell για κάποιο λόγο. Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις μια κάρτα, γιατί οι ταχύτητες που είχα εγώ πέρσι με πίτα τους σταθμούς ήταν πάντα με 50+ mbps

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Ευχαριστώ. Κωνσταντινούπολη είμαι για λίγες μέρες. Απίστευτη πόλη, που πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφθεί κάποιος (με γκρουπ καλύτερα).

Σκεφτόμουν μήπως πάρω κάποια τοπική SIM, να ανεβάσω μετρήσεις εδώ με Τούρκικο δίκτυο, αλλά τελικά θα τη "βγάλω" με Wi-Fi. Μάλλον δεν θα έχει και καλές ταχύτητες, γιατί τα δίκτυα φαίνονται "πίτα" από κίνηση. 

Screenshot_2023-09-02-18-04-44-254_cz.mroczis.netmonster.jpg

 

Στην επιστροφή, αν θυμηθώ θα βάλω την Cosmote ως 2η. Απλά στη Nova έχω unlimited data. 

Υ.Γ. Η Turk Telekom δεν ξέρω τι εξοπλισμό χρησιμοποιεί, αλλά με μια γρήγορη αναζήτηση, βλέπω κάτι για Ericsson. 

Καλά να περάσεις στην πανέμορφη Κωνσταντινούπολη! 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας που συνδέει η COSMOTE σε Αγγλία και Ολλανδία. Θέλω να πάω να δω την ομάδα για το Europa League. Η Vodafone να φανταστώ συνδέει σε Vodafone UK και Vodafone NL λογικά

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Ξέρει κανένας που συνδέει η COSMOTE σε Αγγλία και Ολλανδία. Θέλω να πάω να δω την ομάδα για το Europa League. Η Vodafone να φανταστώ συνδέει σε Vodafone UK και Vodafone NL λογικά

Ολλανδία σε βάζει σε T-Mobile-NL (όπως το γράφω φαινεται σε iPhone). 
Στην Αγγλία λογικα θα σε βάλει στην ΕΕ, και αυτή κρατα. Είναι σχετικά η καλύτερη. Μπορεί να σε βάλει και στην Ο2 αλλά είναι μικρες οι πιθανότητες. Εμένα στην ΕΕ με είχε συνδέσει. 
 

Στην Αγγλία θα καταλάβεις ποσο μπροστά είναι τα ελληνικά δίκτυα. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, panos.k2 said:

Ολλανδία σε βάζει σε T-Mobile-NL (όπως το γράφω φαινεται σε iPhone). 
Στην Αγγλία λογικα θα σε βάλει στην ΕΕ, και αυτή κρατα. Είναι σχετικά η καλύτερη. Μπορεί να σε βάλει και στην Ο2 αλλά είναι μικρες οι πιθανότητες. Εμένα στην ΕΕ με είχε συνδέσει. 
 

Στην Αγγλία θα καταλάβεις ποσο μπροστά είναι τα ελληνικά δίκτυα. 

Ευχαριστώ Πολύ 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, panos.k2 said:

Ολλανδία σε βάζει σε T-Mobile-NL (όπως το γράφω φαινεται σε iPhone). 
Στην Αγγλία λογικα θα σε βάλει στην ΕΕ, και αυτή κρατα. Είναι σχετικά η καλύτερη. Μπορεί να σε βάλει και στην Ο2 αλλά είναι μικρες οι πιθανότητες. Εμένα στην ΕΕ με είχε συνδέσει. 
 

Στην Αγγλία θα καταλάβεις ποσο μπροστά είναι τα ελληνικά δίκτυα. 

Τετοια αθλιοτητα στην Αγγλια? Αυτα ειναι... 

5 ώρες πριν, Gv2008 said:

Θεωρώ ότι η nova μπορούσε να κρατήσει δικό της 4G αλλά μπήκε σε Turkcell για κάποιο λόγο. Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις μια κάρτα, γιατί οι ταχύτητες που είχα εγώ πέρσι με πίτα τους σταθμούς ήταν πάντα με 50+ mbps

Turkcell συμφωνα με το Ookla φαινεται η καλυτερη επιλογη σωστα? 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, panos.k2 said:

Ολλανδία σε βάζει σε T-Mobile-NL (όπως το γράφω φαινεται σε iPhone). 
Στην Αγγλία λογικα θα σε βάλει στην ΕΕ, και αυτή κρατα. Είναι σχετικά η καλύτερη. Μπορεί να σε βάλει και στην Ο2 αλλά είναι μικρες οι πιθανότητες. Εμένα στην ΕΕ με είχε συνδέσει. 
 

Στην Αγγλία θα καταλάβεις ποσο μπροστά είναι τα ελληνικά δίκτυα. 

Έχουν by default την ΕΕ , η οποία είναι εξαιρετική πραγματικά , και όταν δεν πιάνει η ΕΕ σε γυρναει σε Ο2 . Πολύ χειρότερη 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, CamuCamu said:

Τετοια αθλιοτητα στην Αγγλια? Αυτα ειναι... 

Turkcell συμφωνα με το Ookla φαινεται η καλυτερη επιλογη σωστα? 

Ακριβώς. Είναι κορυφή. Στα επίπεδα της πράσινης και ακόμα καλύτερη, αν σκεφτείς και τον πληθυσμό των τουρκικών μεγαλουπόλεων

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, georgebad said:

Έχουν by default την ΕΕ , η οποία είναι εξαιρετική πραγματικά , και όταν δεν πιάνει η ΕΕ σε γυρναει σε Ο2 . Πολύ χειρότερη 

Η ΕΕ είναι οντως καλύτερη. Και η Vodafone παλεύεται. Three και Ο2 μακριά. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Gv2008 said:

Ακριβώς. Είναι κορυφή. Στα επίπεδα της πράσινης και ακόμα καλύτερη, αν σκεφτείς και τον πληθυσμό των τουρκικών μεγαλουπόλεων

Κι εγώ αυτό βλέπω όποτε ανοίγω Netmonster. 

H Turkcell είναι παρόμοια με Cosmote. Τρομερή κάλυψη. Η Vodafone TR είναι για κλάματα, έχει λιγότερες κεραίες, δίκτυο ραδιόφωνο, αλλά δεν θυμάμαι να έχω βγει εκτός δικτύου καθόλου. Έστω και 1 γραμμή 4G πάντα έχει. 

 

14 ώρες πριν, Gv2008 said:

Θεωρώ ότι η nova μπορούσε να κρατήσει δικό της 4G αλλά μπήκε σε Turkcell για κάποιο λόγο. Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις μια κάρτα, γιατί οι ταχύτητες που είχα εγώ πέρσι με πίτα τους σταθμούς ήταν πάντα με 50+ mbps

Αν έμενα παραπάνω μέρες, μάλλον θα έπαιρνα. 

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, MitsosDaBest13 said:

Κι εγώ αυτό βλέπω όποτε ανοίγω Netmonster. 

H Turkcell είναι παρόμοια με Cosmote. Τρομερή κάλυψη. Η Vodafone TR είναι για κλάματα, έχει λιγότερες κεραίες, δίκτυο ραδιόφωνο, αλλά δεν θυμάμαι να έχω βγει εκτός δικτύου καθόλου. Έστω και 1 γραμμή 4G πάντα έχει. 

 

Αν έμενα παραπάνω μέρες, μάλλον θα έπαιρνα. 

Η vf TR για κλάματα; Εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα πουθενά. Παντού έχει 4G με καλές ταχύτητες. Φυσικά δεν είναι turkcell, αλλά δεν είναι και για κλάματα. Μπορείς να δοκιμάσεις Türk Telekom από nova?

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Gv2008 said:

Η vf TR για κλάματα; Εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα πουθενά. Παντού έχει 4G με καλές ταχύτητες. Φυσικά δεν είναι turkcell, αλλά δεν είναι και για κλάματα. Μπορείς να δοκιμάσεις Türk Telekom από nova?

Η ανιψιά μου ήταν Turk Telekom ήταν οκ,αλλά η καλύτερη ήταν η Turkcell οπότε συνδέονταν τις περισσότερες φορές Turkcell. Η ανιψιά μου ήταν με Nova και COSMOTE(βασικό έχει το Nova)

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, kalitexnis_g said:

Κάπου στο Ακρωτήρι Χανίων.. το 5G η Cosmote το E η Vodafone..

IMG_20230903_153307.jpg

IMG_20230903_153241.jpg

Ούτε καν 4G? Τραγικό...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καν 4G? Τραγικό...

Είναι σημεία όπως στους τάφους των βενιζέλων - κορακιές - και κάτω στο Μαράθι Λουτράκι που με το ζόρι βγάζεις κλήση με vf δυστυχώς. Χρόνια ολόκληρα αυτή η κατάσταση.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Just now, zerokill said:


Είναι σημεία όπως στους τάφους των βενιζέλων - κορακιές - και κάτω στο Μαράθι Λουτράκι που με το ζόρι βγάζεις κλήση με vf δυστυχώς. Χρόνια ολόκληρα αυτή η κατάσταση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εσύ έχεις και vf και cosmote. Μην κρατάς το συμβόλαιο αφού είναι τόσο τραγική. Αν χάσουν συνδρομητές ίσως βάλουν μυαλό 

Link to comment
Share on other sites

Εσύ έχεις και vf και cosmote. Μην κρατάς το συμβόλαιο αφού είναι τόσο τραγική. Αν χάσουν συνδρομητές ίσως βάλουν μυαλό 

Έχουν 7 μήνες ακόμη να δείξουν έργο μετά τελειώνει το παραμύθι.
Τα συμβόλαια λήγουν 1/4 πρίν δεν θα τους κάνω και το χατήρι να πληρώσω και πέναλτι για 4 νούμερα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, zerokill said:


Έχουν 7 μήνες ακόμη να δείξουν έργο μετά τελειώνει το παραμύθι.
Τα συμβόλαια λήγουν 1/4 πρίν δεν θα τους κάνω και το χατήρι να πληρώσω και πέναλτι για 4 νούμερα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δική σου η επιλογή. Θα μας ενημερώνεις και για το έργο της εταιρείας. Πάντως υπάρχει η επιλογή να δηλώσεις πρόβλημα με το σήμα σε κάποια διεύθυνση και να βγει ticket αδυναμία παροχής υπηρεσιών.

Link to comment
Share on other sites

Δική σου η επιλογή. Θα μας ενημερώνεις και για το έργο της εταιρείας. Πάντως υπάρχει η επιλογή να δηλώσεις πρόβλημα με το σήμα σε κάποια διεύθυνση και να βγει ticket αδυναμία παροχής υπηρεσιών.

Δεν υπάρχει τέτοιο ζήτημα.Μόνο αν υπάρχει θέμα στην διεύθυνση της κατοικίας μπορείς να την κοπανήσεις.Μένω και εργάζομαι στο κέντρο οπότε θα είναι άστοχη η προσπάθεια.Αν ήμουν σε περιοχή προβληματική δεν θα είχα πάει ποτέ στην Vodafone ακόμα και αν πλήρωνα 1 ευρω πάγιο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, zerokill said:


Δεν υπάρχει τέτοιο ζήτημα.Μόνο αν υπάρχει θέμα στην διεύθυνση της κατοικίας μπορείς να την κοπανήσεις.Μένω και εργάζομαι στο κέντρο οπότε θα είναι άστοχη η προσπάθεια.Αν ήμουν σε περιοχή προβληματική δεν θα είχα πάει ποτέ στην Vodafone ακόμα και αν πλήρωνα 1 ευρω πάγιο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εντάξει θα το ντύσεις ωραία το παραμύθι αν είναι να το πεις.. αρχικά θα αλλάξεις τη διεύθυνση του σπιτιού σου και στο καπάκι θα πεις ότι δεν έχεις καλό σήμα. Μήπως να μην μετακομίζουμε κιόλας; 😃

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, zerokill said:


Δεν υπάρχει τέτοιο ζήτημα.Μόνο αν υπάρχει θέμα στην διεύθυνση της κατοικίας μπορείς να την κοπανήσεις.Μένω και εργάζομαι στο κέντρο οπότε θα είναι άστοχη η προσπάθεια.Αν ήμουν σε περιοχή προβληματική δεν θα είχα πάει ποτέ στην Vodafone ακόμα και αν πλήρωνα 1 ευρω πάγιο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ το έκανα. Μένω πειραιά αλλά έδωσα διεύθυνση κατοικίας ένα χωριό και με αποδεσμευσαν ατελώς.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, zerokill said:


Δεν υπάρχει τέτοιο ζήτημα.Μόνο αν υπάρχει θέμα στην διεύθυνση της κατοικίας μπορείς να την κοπανήσεις.Μένω και εργάζομαι στο κέντρο οπότε θα είναι άστοχη η προσπάθεια.Αν ήμουν σε περιοχή προβληματική δεν θα είχα πάει ποτέ στην Vodafone ακόμα και αν πλήρωνα 1 ευρω πάγιο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

απλά λες ότι διεύθυνση θέλεις και σου δίνουν το οκ για να φύγεις..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...