Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 ώρες πριν, elkons said:

Αν δεν ήταν η ισχύ της νόβα τόσο δυνατή στο 70% θα ήταν 

Είναι δυνατόν από συνεγκατασταση σπίτι μου η nova να είναι παντού 113dBm και κάτω [χάλια ταχύτητες βέβαια] και η vdf αππ τον ίδιο σταθμό να με πετάει σε EDGE ,η οποία κάρτα βρίσκεται σε ένα S23 Ultra [το πούλησα χτες] !

Δεν είναι κάποιο θέμα με τη vf ρώτησα εχτές στην υποστήριξη!

Cosmote είναι πολύ ασταθές σπίτι μου μόνο η nova έχει καλή κάλυψη αν και γυρνάει EDGE στο άκυρο με μια γραμμή..

Ασταθές σε dBm δηλαδή πάντα ανω των -105dBm αλλά από ταχύτητες τις άλλες 2 είναι η 6 πλαίσια μεγαλύτερη

Οπότε η ισχύς 100% είναι μεγαλύτερη επαληθεύουν

Αν είχε η πράσινη ή κόκκινη την ισχύ αυτή παντού θα έπιαναν 

Δεν βάζουν τον ίδιο εξοπλισμό στον ιστό! Υπάρχουν σημαντικές διαφορές στο στήσιμο και στην λειτουργία του δικτύου. Το 86% αναφέρεται σε αναβαθμίσεις κεραιών 5G με προσθήκες και τις υπάρχουσες. Απλά πρέπει να τρέξουν λίγο. Βέβαια είναι μέσα στο χρονοδιάγραμμα και οι οπτικές ίνες επεκτείνονται γρήγορα! Σε 1,5 χρόνο θα έχει 1εκατ γραμμές! Και πανεθνική κάλυψη 5G!

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

9 ώρες πριν, elkons said:

Αν δεν ήταν η ισχύ της νόβα τόσο δυνατή στο 70% θα ήταν 

Είναι δυνατόν από συνεγκατασταση σπίτι μου η nova να είναι παντού 113dBm και κάτω [χάλια ταχύτητες βέβαια] και η vdf αππ τον ίδιο σταθμό να με πετάει σε EDGE ,η οποία κάρτα βρίσκεται σε ένα S23 Ultra [το πούλησα χτες] !

Δεν είναι κάποιο θέμα με τη vf ρώτησα εχτές στην υποστήριξη!

Cosmote είναι πολύ ασταθές σπίτι μου μόνο η nova έχει καλή κάλυψη αν και γυρνάει EDGE στο άκυρο με μια γραμμή..

Ασταθές σε dBm δηλαδή πάντα ανω των -105dBm αλλά από ταχύτητες τις άλλες 2 είναι η 6 πλαίσια μεγαλύτερη

Οπότε η ισχύς 100% είναι μεγαλύτερη επαληθεύουν

Αν είχε η πράσινη ή κόκκινη την ισχύ αυτή παντού θα έπιαναν 

Δε το συζητώ καν αν έχει τσίτα την ισχύ. Δε ξέρω αν γίνεται επίτηδες ή υπάρχει κάποιο θέμα στον υπολογισμό της Huawei...

Γενικά από ταχύτητες πάντως είναι υπερβολικά μέτρια.

Κεντρική πλατεία Κομοτηνής με Νόβα, το καλύτερο που έχω δει στην πόλη.

 

Screenshot_2024-08-18-10-03-11-218_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Και κοσμοτε

IMG_1635.png

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, mixtri said:

Δε το συζητώ καν αν έχει τσίτα την ισχύ. Δε ξέρω αν γίνεται επίτηδες ή υπάρχει κάποιο θέμα στον υπολογισμό της Huawei...

Γενικά από ταχύτητες πάντως είναι υπερβολικά μέτρια.

Κεντρική πλατεία Κομοτηνής με Νόβα, το καλύτερο που έχω δει στην πόλη.

 

Screenshot_2024-08-18-10-03-11-218_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Και κοσμοτε

IMG_1635.png

Επειδή έχει τους λιγότερους σταθμούς και πολλές εγκαταστάσεις σε ιστούς Vodafone… για αυτό παίζει και δυνατά τον εξοπλισμό. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikolas14 said:

Επειδή έχει τους λιγότερους σταθμούς και πολλές εγκαταστάσεις σε ιστούς Vodafone… για αυτό παίζει και δυνατά τον εξοπλισμό. 

Ναι στον πελάτη όμως μετράει η κάλυψη και ειδικά σε εσωτερικούς χώρους. Εκεί η Νόβα κερδίζει λόγω ισχύος.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χθες στην Παραλια Λούτσας στην Πρέβεζα, Τίγκα κόσμο

Κοσμοτε 5GIMG_4906.thumb.png.5da5d08ef7c006a4ffff40166de1c301.png

Νοβα 5GIMG_4905.thumb.png.3ee5cb8a461cdcc5a55a8a27740255a6.png

Η παραλια είναι 3 χιλιόμετρα, η COSMOTE θέλει Ν78 οπωσδήποτε. 
Με 4G Η Nοβα έδινε γύρω στα 35mbps down και η Κοσμοτε τα ίδια με το 5G

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, p_k said:

Εξαιρετική η Νόβα 

Ναι είναι στη συγκεκριμένη παραλια. Τον Ιούνη με πολυ λιγοτερο κόσμο ο αδερφός μου είχε κάνει αυτή τη μέτρηση στη Λούτσα, στο ίδιο σημείο 

IMG_4907.thumb.png.ca268308da53ec40d6f5abd8b45183a7.png

Παρομοίως και η Vodafone στην παραλια, από το λίγο που εχω δει 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

90% είναι η κάλυψη 5G της Vodafone και 86% η Nova.

Να ναι καλά η Ν1...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, MIKU said:

Να ναι καλά η Ν1...

Και η N28 για το 99% της Cosmote...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, p_k said:

Εξαιρετική η Νόβα 

Μόνο εκεί 🥸

------------------------------------------------------------------

Χτες πάλι είχα θέμα σε σημείο με φουλ 4G+ με πετούσε σε Ε σε όλα τα κινητά μαζί,μόνο σε εμένα αυτό;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, elkons said:

Μόνο εκεί 🥸

 

Δεν θα το έλεγα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, p_k said:

Δεν θα το έλεγα.

Έλα μια βόλτα εδώ να δεις τι έχουν ζωγραφίσει οι καλλιτέχνες 😅 

Δηλαδή 5G θεωρείς τα 200mbps; οι ταχύτητες αυτές τις πλησιάζει και 4G+, εντάξει μπροστά σε κεραία όλες θα πηγαίνουν τρένο.  

Φιλικά πάντα 🙂

10 minutes ago, marios239 said:

Και η N28 για το 99% της Cosmote...

Από που είναι η πληροφορία, επίσημη; το λέω επειδή σε πάρα πολλά μέρη έχει Ν78 συγκριτικά τις άλλες 2 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

Just now, elkons said:

Έλα μια βόλτα εδώ να δεις τι έχουν ζωγραφίσει οι καλλιτέχνες 😅 

Από που είναι η πληροφορία, επίσημη; το λέω επειδή σε πάρα πολλά μέρη έχει Ν78 συγκριτικά τις άλλες 2 

Η Cosmote σε n78 σίγουρα υπερτερεί πολύ, αλλά όταν μιλάνε για πληθυσμιακή κάλυψη 5g 99% και το 90% είναι με n1 και n28, μου κακοφαίνεται λιγάκι. Το ίδιο κάνουν και οι συνεργάτιδες βέβαια, με ακόμα λιγότερες n78. Απλά ήθελα να τονίσω ότι δεν είναι μόνο η vodafone και η nova που "σώζονται" απ' το DSS. Και η κοσμοτε στις περισσότερες περιπτώσεις ψευτο-5G έχει (τουλάχιστον εκεί που κινούμαι εγώ).

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, marios239 said:

Και η N28 για το 99% της Cosmote...

Όχι, λίγες κεραίες έχουν N28 από cosmote. Πάντα με N1 συνδέομαι 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, marios239 said:

Η Cosmote σε n78 σίγουρα υπερτερεί πολύ, αλλά όταν μιλάνε για πληθυσμιακή κάλυψη 5g 99% και το 90% είναι με n1 και n28, μου κακοφαίνεται λιγάκι. Το ίδιο κάνουν και οι συνεργάτιδες βέβαια, με ακόμα λιγότερες n78. Απλά ήθελα να τονίσω ότι δεν είναι μόνο η vodafone και η nova που "σώζονται" απ' το DSS. Και η κοσμοτε στις περισσότερες περιπτώσεις ψευτο-5G έχει (τουλάχιστον εκεί που κινούμαι εγώ).

Μου φαίνεται στις περιοχές σου θα ισχύ αυτό, εδώ μόνο η Cosmote έχει αναβαθμίσει ΟΛΕΣ τις κεραίες της στον δήμο, οι άλλες τις έχουν παρατήσει, έχει 5,6 N28 only και 4G της κακιάς ώρας .δεν έχει βάλει ο δήμος της περιοχής μου κάποιο περιορισμό στις κεραίες οπότε μια χαρά μπορούσαν οι άλλες 2 αλλά δεν φαίνεται να θέλουν, τους τα είχα αναφέρει τίποτα δεν γίνεται, δεν παρακαλάω κανένα πάροχο, όποιος με καλύπτει καλύτερα και επενδύει περισσότερο στη περιοχή μου επιλέγω, μέχρι στιγμής εδώ και 9 χρόνια σερί η Cosmote υπερτερεί 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, elkons said:

Μου φαίνεται στις περιοχές σου θα ισχύ αυτό, εδώ μόνο η Cosmote έχει αναβαθμίσει ΟΛΕΣ τις κεραίες της στον δήμο, οι άλλες τις έχουν παρατήσει, έχει 5,6 N28 only και 4G της κακιάς ώρας .δεν έχει βάλει ο δήμος της περιοχής μου κάποιο περιορισμό στις κεραίες οπότε μια χαρά μπορούσαν οι άλλες 2 αλλά δεν φαίνεται να θέλουν, τους τα είχα αναφέρει τίποτα δεν γίνεται, δεν παρακαλάω κανένα πάροχο, όποιος με καλύπτει καλύτερα και επενδύει περισσότερο στη περιοχή μου επιλέγω, μέχρι στιγμής εδώ και 9 χρόνια σερί η Cosmote υπερτερεί 

Δεν αμφιβάλλω! Η Cosmote έχει κάνει και στη Μαγνησία εξαιρετική δουλειά! Υπερτερεί και σε κάλυψη και σε ταχύτητες κατά πολύ σε σχέση με τους άλλους 2. Έχει και παραπάνω n78, κυρίως εντός πόλης. Τα επόμενα χρόνια που, φαντάζομαι, θα πυκνώσουν και οι n78 θα γίνει αξεπέραστη. Έως τώρα όμως βασίζεται και αυτή πολύ στην n1 και n28, με παρόμοιες ταχύτητες με το 4g.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν υπάρχει περίπτωση σε μια χώρα σαν την Ελλάδα να μην χρησιμοποιηθεί η Ν1 και η Ν28.

Είναι αδύνατο.

Η Ν78 είναι για τον οικιστικό ιστό και για πυκνοκατοικημένες περιοχές.

Η Cosmote έχει πολύ περισσότερες κεραίες με Ν78 στα σημεία που πρέπει.

Σαφώς έχει ελλείψεις, εξάλλου το 5G δίκτυο είναι σε ανάπτυξη.

Πρώτα βάζεις Ν1 και σταδιακά πυκνώνεις με Ν78 ή 28 όπου χρειάζεται.

Οι άλλες δύο και ειδικά η Nova, χρησιμοποιούν κατά κύριο λόγο Ν1 και δίνουν τόσο υψηλά ποσοστά κάλυψης αλλά με επίπτωση στην ταχύτητα.

Το επιβεβαιώνει η αντίστοιχη ανάλυση της Speedtest.

Μην ξεχνάτε ότι η πρώην WIND έβαζε κυρίως 800αρα στο 4G...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο σημείο η ανάλυση της Ookla αναφέρεται στις τεχνολογίες που χρησιμοποιούνται;

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MIKU said:

Καταρχήν δεν υπάρχει περίπτωση σε μια χώρα σαν την Ελλάδα να μην χρησιμοποιηθεί η Ν1 και η Ν28.

Είναι αδύνατο.

Η Ν78 είναι για τον οικιστικό ιστό και για πυκνοκατοικημένες περιοχές.

Η Cosmote έχει πολύ περισσότερες κεραίες με Ν78 στα σημεία που πρέπει.

Σαφώς έχει ελλείψεις, εξάλλου το 5G δίκτυο είναι σε ανάπτυξη.

Πρώτα βάζεις Ν1 και σταδιακά πυκνώνεις με Ν78 ή 28 όπου χρειάζεται.

Οι άλλες δύο και ειδικά η Nova, χρησιμοποιούν κατά κύριο λόγο Ν1 και δίνουν τόσο υψηλά ποσοστά κάλυψης αλλά με επίπτωση στην ταχύτητα.

Το επιβεβαιώνει η αντίστοιχη ανάλυση της Speedtest.

Μην ξεχνάτε ότι η πρώην WIND έβαζε κυρίως 800αρα στο 4G...

Το budget της NOVA για τις επενδύσεις του δικτύου είναι πολλαπλάσιο από αυτό που είχε ανακοινώσει η πρώην WIND. Ούτε το μισό δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη. Ας δώσουμε λίγο χρόνο ακόμη...

Link to comment
Share on other sites

Η ίσως η Wind ήταν σιωπηλή και δεν φώναζε ανούσια πράγματα.

Οι περισσότεροι τις επενδύσεις 2 δις τις ακούμε βερεσέ όταν το δικτυο έχει μείνει πίσω στις περιοχές που κινούμαστε

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, panos.k2 said:

Η ίσως η Wind ήταν σιωπηλή και δεν φώναζε ανούσια πράγματα.

Οι περισσότεροι τις επενδύσεις 2 δις τις ακούμε βερεσέ όταν το δικτυο έχει μείνει πίσω στις περιοχές που κινούμαστε

Ακριβώς… η Wind ήταν πιο σιωπηλή… έλεγε ότι θα κάνουμε πράγματα αλλά δεν διευκρίνιζε ποσά λεφτά θα δώσει. Εδώ με την συγχώνευση όλο το 2023 κόλλησε η καραμέλα ότι θα δώσουμε δυο δις ευρώ για να επεκτείνουμε το δίκτυο, για την τηλεόραση κλπ. 
Και επειδή εδώ 16 μήνες γράφω για το δίκτυο της Nova και έχοντας αρκετή υπομονή ναι έχει μείνει πίσω. Εκει που κινούμαι εγώ θέλει δουλειά. Χθες πήγα μέχρι την Επισκοπή Ημαθίας και πέρασα από Αλεξάνδρεια. Επάνω στη Βετσοπουλου στον κεντρικό, η Nova είχε 139Mbps Download και 13,5 Upload. Η κοσμοτε έπαιζε με τις τριπλάσιες ταχύτητες και η Vodafone πιο χαμηλά αλλά έχει αρκετός κόσμος στη περιοχή, λόγω τιμών και κάλυψης δικτύου. Η Nova μέχρι πριν μερικά χρόνια ήταν πολύ πίσω και τώρα τελευταία πρόσθεσε 5G στη περιοχή. 
Στα χωριά τριγύρω το 5G είναι 35Mbps με 2-3Mbps Upload…

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Nikolas14 said:

Ακριβώς… η Wind ήταν πιο σιωπηλή… έλεγε ότι θα κάνουμε πράγματα αλλά δεν διευκρίνιζε ποσά λεφτά θα δώσει. Εδώ με την συγχώνευση όλο το 2023 κόλλησε η καραμέλα ότι θα δώσουμε δυο δις ευρώ για να επεκτείνουμε το δίκτυο, για την τηλεόραση κλπ. 
Και επειδή εδώ 16 μήνες γράφω για το δίκτυο της Nova και έχοντας αρκετή υπομονή ναι έχει μείνει πίσω. Εκει που κινούμαι εγώ θέλει δουλειά. Χθες πήγα μέχρι την Επισκοπή Ημαθίας και πέρασα από Αλεξάνδρεια. Επάνω στη Βετσοπουλου στον κεντρικό, η Nova είχε 139Mbps Download και 13,5 Upload. Η κοσμοτε έπαιζε με τις τριπλάσιες ταχύτητες και η Vodafone πιο χαμηλά αλλά έχει αρκετός κόσμος στη περιοχή, λόγω τιμών και κάλυψης δικτύου. Η Nova μέχρι πριν μερικά χρόνια ήταν πολύ πίσω και τώρα τελευταία πρόσθεσε 5G στη περιοχή. 
Στα χωριά τριγύρω το 5G είναι 35Mbps με 2-3Mbps Upload…

Η βελτίωση δεν σηκώνει αμφισβήτηση αλλά θέλει χρόνο γιατί είχε μείνει πιο πίσω σε επενδύσεις από τους ανταγωνιστές. Δυστυχώς πρέπει να αναμένουμε...Ειδικά από το 2025 θα έχουμε πύκνωση N78 και το 5G SA! Ειδικά με τον νέο μέτοχο χειρότερα δεν μπορεί να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά, όσοι δεν είναι ικανοποιημένοι από τον πάροχό τους πηγαίνουν στον πάροχο που τους ικανοποιεί και τελειώνει η δουλειά. 

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι μπασκετικές εγκαταστάσεις της Αθήνας(Ολυμπιακό,ΣΕΦ)πως πάνε γενικά από σήμα;;;;Του χρόνου έχει Ευρωμπάσκετ Γυναικών στην Αθήνα 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...